22ste Jaargang ZATERDAG 9 MEI 1931 No. 6893 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND UIT DE OMGEVING Ste £cidAelie(5oii/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per weekf2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij Vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt 'het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V" De Plaatselijke Keuze Bij de behandeling van eenige wijzigin gen in de Drankwet in de Tweede Kamer wil men van verschillende zijden weer trachten in deze wet de Plaatselijke Keuze in te lass ch en. Wij hebben reeds deze week als onze meening te bennen gegeven, dat wij geen voorstanders zijn van Plaatselijke Keuze, omdat wij een absoluut drankverbod welks invoering de voorstanders van Plaat selijke Keuze beoogen of althans niet ver werpelijk achten^als „een overdrijving in de Drankbestrijding" beschouwen. Maar ook de Plaatselijke Keuze, o p zichzelf, als systeem, achten wij ver keerd. Eu méér nog om deze reden kun nen wij ons niet scharen bij de voorstan ders van de Plaatselijke Keuze. Wij moeten de Plaatselijke Keuze, waar in bij referendum, bij volksstemming, aan het bestuur eener gemeente een advies wordt gegeven, beschouwen als een „no vum", een nieuwigheid. En terecht heeft minister Verschuur er dezer dagen in de Tweede Kamér op ge wezen, dat zulk een nieuwigheid niet ter loops als 't ware mag worden binnenge- emokkeld. Indien men het referendum erkent inzake de kwestie al dan niet drooglegging, waar om dan niet ook bij andere politieke vraag stukken. Waarom dan niet wat Lei den betreft b.v. voor.de stadhuis kwestie? Maar, als men dezen weg opgaat, dan verzwakt men het verantwoordelijkheids gevoel bij degenen, die ten slotte hebben te beslissen; dan zullen min of meer zwakke, weifelende, aarzelende bestuur ders zich achter het advies van een refe rendum gaarne verschuilen. En, dat bij referendum besfcuurs'-b e- luiten zullen worden genomen, kan toch wel niemand wenschen, als men zich even indenkt in de sfeer, waarin vaak zulk een volks te mming zou worden gehouden een sfeer, waarin bezonken oordeel maar al te dikwijls zal worden teruggedrongen door een zekere hartstochtelijke opwinding, geleid door heftige pro- en anti-menschen De (A.-R.) „Standaard" wees dezer dagen ook op het bezwaar van de invoering van het referendum, als zoodanig, en besloot haar beschouwing: Wij achten dit bezwaar van zeer ern- stigen aard en zijn vooral op dien grond ten slotte van oordeel, dat er van Antd- revolutionnair standpunt eer aanleiding is om zich tegen de plaatselijke keuze te verklaren, dan er zich voor uit te spreken. Al zullen we niemand verket teren, die zich met die zienswijze niet kan vereenigen. Met deze meening kunnen wij ons volko men vereenigen. Wij zijn tegenstanders van Plaatselijke Keuze; doch ook wij verketteren niet hen, die er anders over denken. BELGIE VLAAMSCHE BETOOGINGEN TE LEUVEN. Den koning wordt „leve Oranje" toegeroepen. Donderdag heeft, in tegenwoordigheid van het Belgisch koningspaar en vertegen woordigers van buitenlandsche universitei ten de inwijding plaats gehad van het mo nument ter nagedachtenis van kardinaal Mercier. De Vlaamsche studenten van de universi teit van Leuven hebben, volgens een V.D.- bericht, van de aanwezigheid van den ko ning gebruik gemaakt om een Vlaamsche betooging op touw te zetten. Ongeveer 300 studenten hadden zich in de straat verza meld, welke de koning zou passeeren. Twee tegenover elkaar gelegen huizen waren ge heel met studenten bezet en toen de koning voorbij kwam, ontplooiden zij de Vlaamsche kleuren, terwijl zij uitriepen: „Leve Oranje!" De politie, die geassisteerd werd door de gendarmerie, trad tegen de betoogers niet op. FRANKRIJK BRIAND VOOR DE KAMER. Het debat over de Tol-unie. Gisteren heeft Briand in de Kamer ge antwoord op de sprekers, die critiek heb ben uitgeoefend op de Duitsch-Oo6tenrijk- sche tol-unie. De Kamer was volledig bezet, toen Briand om half zeven zijn rede aanving. De minister begon met er aan te herinneren, dat hij na den oorlog met de voornaamste staatslieden van Europa heeft samenge werkt voor een politiek van pacificatie van Europa en daarbij een sterken wil aan den dag heeft moeten leggene, om den tegen stand, waarop hij herhaaldelijk stuitte, te overwinnen. Door dezen tegenstand is zijn ministerie ook indertijd ten val gegaan. Thans heeft hij opnieuw tegenstand te overwinnen, om de politiek te doen voort zetten, die gemeenschappelijk gevoerd is. Hij heeft met mannen als Poincaré en Tardieu solidair samengewerkt. Thans ech ter tracht men hem desniettegenstaande te isoleeren. Spreker heeft echter geen van zijn daden te betreuren; hij aanvaardt de verantwoordelijkheid voor zijn politiek, die ook door het land goedgekeurd is. Frankrijk is nooit zoo machtig geweest als thans. De kwestie eener politieke aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland heeft sedert het einde van den oorlog haar scherpte verloren. Thans staat men ech ter voor een poging, die een economisch krakter heeft en deze poging wekt veel meer bezorgdheid dan die eener politieke aaneensluiting. Men staat thans tegenover een toestand, die in Frankrijk algemeen wordt betreurd. Briand achtte het een roem voor zich, tot de Europeesche samenwerking het ini tiatief te hebben genomen. Hierbij is thans een kader verkregen waarbinnen de oorlog uitgeschakeld, is en de economische moei lijkheden besproken kunnen worden. Het plan voor een Duitsch-Oostenrijk- sche tolunie was echter een zeer ernstige gebeurtenis en heeft de geheele wereld in spanning gebracht. In Frankrijk is dit plan met gevoelens van bitterheid ontvangen. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft reeds op 20 Maart er telegrafisch op gewezen, dat het plan in strijd is met de vredesverdra gen en andere overeenkomsten. Duitschland en Oostenrijk beweren thans, dat dit niet het geval is. Dergelijke vraagstukken moe ten door den raad van den Volkenbond worden onderzocht. Bij de debatten hebben enkele sprekers het zoo doen voorkomen, alsof een aaneen sluiting reeds een voldongen feit was. Een dergelijke opvatting is geheel onjuist. Aan het Fransche parlement zal een ge detailleerd plan voor de economische orga nisatie van de Euiopeesche markten wor den voorgelegd. Europa is op het oogenblik het slacht offer van een verschrikkelijke chaos en het zal de roem van Frankrijk zijn, het initia tief genomen te hebben om de orde ge meenschappelijk met de andere staten te herstellen. Het is thuis zaak het groote werk van de Europeesche solidariteit tot stand te brengen. Frankrijk moet geduld toonen en voorzichtigheidsmaatregelen treffen, om een botsing met het Duitsche volk, dat 70 millioen zielen telt, te vermijden. Een zoo danige botsing zou een ramp zijn, di© niet meer goed te maken is. De rede van Briand werd door verschil lende partijen uit de Kamer, vooral door de middenpartijen levendig toegejuicht en heeft een diepen indruk gemaakt. Alle mi nisters drukten Briand de hand. Curtius zal antwoorden. Naar verluidt, is de aanvankelijk op he den vastgestelde zitting van het Duitsche kabinet, waarin de Geneefsche bijeenkomst zou worden voorbereid, uitgesteld. De reden hiervan zou zijn, dat men den tekst van Briand's rede eerst nog zou wil len nagaan. Bovendien houdt dr. Curtius Zaterdag avond ter gelegenheid van het diner, dat jaarlijks aan de vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers te Berlijn worden ge geven, een rede, waarin hij ook op de rede van Briand zal terugkomen. HET MONUMEN VOOR WIJLEN KAR DINAAL MERCIER, dat te Leuven onthuld is. SPANJE AGRARISCHE HERVORMINGEN. Onteigening van het g. ootgrondbezit in bepaalde gevallen? Volgens een bericht uit Madrid heeft de Spaansche regeering een verordening uit gevaardigd voor de agrarische hervormin gen, volgens welke de pachtcontracten voor 10 tot 15 jaar gesloten zullen worden, ten einde de pachters een zekere bescherming te bieden. Voorts worden scheidsgerechten ingesteld voor alle loonconflicten in den landbouw. Voor de agrarische hervormin gen blijft de goedkeuring van het parle ment voorbehouden. De regeering wil het parlement een wetsvoorstel voorleggen, om het groot grondbezit te onteigenen in alle gevallen, waarin door nalatenschap van de eigenaars de grond braak blijft liggen. Verder wil de regeering een algemeene I onteigening van het groot-grondbezit in het Zuiden en centrale gedeelte van Sanpje, aangezien dit daar zulk een omvang heeft aangenomen, dat er gevaar voor de bebou wing besbaat. Het voornemen is tot harcel- leering van het groot-grondbezit over to j gaan en den grond dan in erfpacht uit te geven. TSJECHO-SLOWAKIJE DE TOL-UNIE. Gematigde verlaringen van Benes. Gisteren werden door de commissie voor buitenlandsche zaken van den Tsje chisch en senaat de debatten voortgezet over het rapport van den minister van bui tenlandsche zaken van 23 April j.l. Nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, kwam de minister van buitenlandsche zaken aan het woord. Hij legde er den nadruk op, dat het noodza kelijk was een actoord te vinden met Oos tenrijk en Duitschland. Spr. is onschuldig aan het incident van Boekarest. Nadrukkelijk wees hij op de betekenis van de conferentie van Boekar- rest en de daar bereikte volkomen over eenstemming. Spr. is voor een algemeene Europeesche oplossing. Vervolgens bestreed Benes de beweringen als zou Tsjecho-Slowakije al tijd tegen Duitschland werken. Integen deel wordt gepoogd, alle conflicten te ver mijden. De belangen van den staat moeten ech ter onder alle omstandigheden worden be hartigd. De in Tsjecho-Slowakije wonende Duit^ schers zullen geheel worden bevredigd, maar moeten den Tsjechischen staat dan ook voor honderd procent dienen. ZUID-AMERIKA TOENEMENDE GISTING IN ARGENTINIË. Meer troepen naar Buenos Aires. Uit Montevideo wordt gemeldt, dat do politieke toestand in Argentinië zoo ernstig is geworden, dat president Uriburu bevel heeft gegeven, dat verscheiden regimenten cavalerie naar Buenos Aires worden gezon den, om de tegen de regeering gerichte be weging onder de studenten te onderdruk ken. De betoogingen tegen de regeering namen een heftiger karakter aan. DE STRIJD OM FRANKRIJKS PRESIDENTSCHAP. Senaatspresident Doumer candidaat? De strijd om het presidentschap is thans in vollen gang. Doumer, de president van den senaat, heeft een verklaring gepubli ceerd, die in politieke kringen algemeen als zijn candidaatstelling voor het presi dentschap wordt beschouwd. De vrienden van Doumer in den senaat verklaren, dat zij de candidatuur mn Dou mer onder alle omstandigheden zullen steu nen, dus ook, als Briand candidaat zou worden gesteld. Briand zelf heeft zich^tot nu toe over een eventueele candidaatseHing nog niet uitge laten, doch men neemt aan, dat Briand's aanhangers na de rede, die Briand gister middag in de Kamer heeft gehouden, zijn candidatuur zullen voorstellen. Naar verluidt ligt in het parlement een lijst ter inteekening, waarin president Doumergue verzocht wordt de candidatuur voor president der republiek opnieuw te aanvaarden. TWEEDE KAMER. De Drankwet. Het. aantal amendementen op heit wets ontwerp tot wijziging der Drankwet loopt een heel eind bowen de hondeuxL Eu nu zijn er wel heete groepen van amendementen, welke zoozeer met elkaar samenhangen diat het lot. vcun heit eerste ook beslist over dat van de volgende, dk>ch ook dian blijrven er nog genoeg over om te kunnen voorspellen, dat de behandeling ra<n hot wetsontwerp nog dagenn en daggen zial moeten duren, indien niet vlugger wordlt opgesooten dan vandaag 'heit geval was met de wijzigings voorstellen op artikel 1. Daarover heeft men buitengewoon lang gdaan, maar eeni ge wijziging is raog niet aangebracht. VIJFDE NEDERLANDSCHE KATHO LIEKENDAG. De kaartverkoop begonnen! Men bericht ons, diat de verkoop van plaatsbewijzen voor de vergaderingen van den Vijfden NederLandtschen Katholieken dag één dezer dagen is begonnen. Ook zijn thans de kaarten voor het- Mijste- riespeï ran Willem Nieuvenhuis, dat gege ven zaïi worden op den 2©n Pinksteravond in het Anrat erdtainseh e Stadion voor het pu bliek verkrijgbaar gesteild. Het verkoopbureau van plaatsbewijzen voor Leiden zijn gevestigdWed. J. A. Hiuybers, Haaiiemmerstraat 123 en Fa. Geyer, - DE UITVOER VAN BOTER NAAR BELGIE. Voorstel van de Belgische agrariërs. De Brusselsdhe correspondent van de „Meib." meldt: De R.K. parlementaire landbouwgroapen hebben besloten bij de regeering een voor stel in te dienen, om de invoerrechten op boter te verhoogen. Zij spraken zich verder uit tegen de conventie van Oslo en tegen protectionistische maatregelen, door Frank rijk tegen Belgische landbouwproducten ge troffen. Tarweorganisaties voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Westelijk Utrecht. De tarweorganisiaitie voor Noord-Hjolla-nd en die voer Zuöd-Hiolamd deölen mede, dat. de aansluiting als lid zeer naar wenseh is verio open- In de meeste streken zijn afllle terwetelere lid geworden. Daar zic.h niettemin het geval kan voor doen dat telers onbekend zijn gebleven met de gelegenheid tot aansluiting, wordt nog een het adres medegedeeld waar men zachals lid kan aanmelden (kosteloos). Dit adres is voor Noord-Holland, Zuidt- Holland en Utrecht (ten Westen van de Vecht en ten Noorden ran den Ouden Rijn): Airna. Paulowinastnaat 20, Den Haag. De aangifte voor voorraden van oogst 1930 is gesloten. Voor de verbouw in 1931 kan de aangifte geschieden tot uiterlijk 15 Mei a-s. Men waohte dus niet. De Tarweorga.nisat.ies voor Noord-Hol land en voor Zuid-Holland deelen mede, dat de volgende vooraden van oogst 1930 aanwezig zijn: In Noord-Holland 12403 ton, toebehoo- rende aan 96-1 tarwetelers. In Zuid-Holland 0518 tan, toebehoorende aan 1005 terwe telere. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rede van Briand voor de Kamer in ver band met de Duitsch-Oostenrijksche tol- unie. Wie wordt de nieuwe president van Frankrijk? 0verwerkvergunning in het Slagersbedrijf. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan hoofden of bestoiurdes van slagerijen in alle gemeenten des Rijks voor het tijdvak van 11 tot en met 16 Mei aa onder bepaalde voorwaarden overwertver- guirninig verleend. Gisteren is te 's-Gravenhage overle den de heer P. Varkevisspr, een be kend notaris te Scheveni n gen. Notaris Veur- kevisser fas 66 jaar oud., Donderdagavond is te zijnen huize aan de Roemer Visschershnaat te Amster dam op drie-en-neg-tiig-jarigen leeftijd over leden die heer L C. J. van O gt r op, liid der firma H. J. van Ogtrop Zn., gedu rende meer dan een halve eeurw regent van 'het St. Bertnanduegestioht en bestuurslid van „Charitas", een vereenigiug we'ke zich ten doel stelt minder bedeelden vl°n jongelieden steun te verleenen bij hun stu die. Voorts was de t hans overledene be- Gtbuurs'liid van verschillende andere instel lingen HILLEG0M. Weer eensgezindheid! Aan „de burgerij van Hillegom" is de volgende circulaire gericht: „De commissie, door den Raad in zijn vergadering van 2-1 April j.l. ingesteld, be- ogende, met terzijdestelling der schuld vraag, een bevredigende oplossing te vor krijgen, inzake de lezingen, uitgaande van de Protestantsche Debatclub te Araster dam, deelt als resultaat dier onderhande lingen het volgende mede. Do Protestantsche Debatclub zal hare lezingen te Hillegom staken. Opgericht is de Vereeniging tot Verdieping van het Protestantsche Bewustzijn, die zich voor stelt om op vriendschappelijke wijze te ar beiden en om alles, wat naar het agres sieve zweemt en andersdenkenden kan kwetsen, zorgvuldig te vermijden. De commissie is dankbaar voor dit re sultaat en vertrouwt, dat de burgerij deze kwestie als afgedaan zal beschouwen, de onrust, welke betreurd wordt, zal verdwij nen en weer op vreedzame wijze zal wor den samengeleefd." Deze circulaire is onderteekend door de heeren Pont, voorzitter, J. O. Vermeer, se cretaris. Inbraak. Hedennacht, vermoedelijk tegen 4 uur is ingebroken bij den schilder J. M. Phi- lippo, aan de Molenstraat alhier. De in brekers zijn achterom over de poort ge klommen, hebben een klein ruitje van de tuindeuren ingedrukt en daarna do spag- nolet-sluiting verbroken. Door het krijschen van de papegaai werd de heer Philppo gewekt, waarop de inbre kers de vlucht namen. Zij hadden evenwel hun slag reeds ge slagen. Vermist wordt een vrij aanzienlijk bedrag aan geld. De politie stelt met den politiehond een onderzoek in. Verkooping Gisteren had in hotel Sister- rr.ans de verkodp bij inzet onder notaris D. Lodder alhier plaats van: 1. Een burgerwoonhuis met voor- en groote achtertuin aan de Van den Endelaan; hoogste bieder de heer J. de Jong alhier voor 6600; 2. een burgerwoonhuis met voor- en achter tuin, garage, enz. gelegen aan den Stationsweg. Hoogste bieder de heer W. v. d. Linden voor 6400. De afslag heeft plaats op Vrijdag 15 dezer. De bloemvelden. De velden zijn nog zeer mooi; wel zijn heel wat hyacinthen gestript, doch de late tulpen, darwins en anders soor ten staan in bloei. Bij gunstig weer mag mor gen weder op groote belangstelling worden ge rekend. Geboren; d. van A. C. van LeurGuttink z. van H. Doornebalvan Bemmelen z. van J. A. VeelenturfSeijsener d. van M. J. Warmerdamvan der Reep z. van A. M. SchoorlRijnbeek z. van P. Schniedewind Polak. Ondertrouwd: A. Keijzer en N. A. van Werkhoven. Getrouwd: S. Klinkenberg en M. C. Rus man J. van Blitterswijk en G. Pruisers

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1