UIT DE OMGEVING ZATERDAG 9 MEI 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 4ö26 Groote brand te Buffalo. Naar gemeld wordt is to Buffalo een groot wagendepot van de Amerikaansche veldartillerie, gevuld met een groote hoe veelheid wapens en munitie, ten gevolge van brand vernietigd. De brand sloeg over op do belendend© gebouwen en richtte groote verwoestingen aan. De materieele schade bedraagt 10 millioen dollar. Men vermoedt dat er brandstichting in het spel is. DE WOLKBREUKEN IN DU ITSCHLAND. Over de wolkbreuken, die verschillende declen van Duitschland hebben geteisterd, wordt gemeld, dat in Wurtemberg door de overstroomingen twee personen zijn ver dronken. Te Karlsruhe zijn de lager gele gen stadsdeel en overstroomd. In middeu- Baden staan verscheiden spoorlijnen onder water. De Main is sterk gewassen evenals de Neckar, zoodat de scheepvaart ge stremd is. In Westfalen is den afgeloopen nacht groote schade aangericht, vooral aan den oogst. Ook is er veel vee omgekomen, ter wijl de bliksem eenige gebouwen in brand deed vliegen. In Homburg verkeerden ver scheidene menschen in levensgevaar, door dat het water hun huizen binnendrong. De plaats staat grootendeels onder water. De scholen moesten gesleten worden. Behalve in Zuid-West-Duitsehland zijn ook in Oost-Pruisen overstroomingen voor gekomen, die door ontstaan zijn door het smelten van de sneeuw. In het Noord-Oos telijk gedeelte van Oost-Pruisen zijn dijk breuken voorgekomen. Het verkeer is in vele gevallen slechts nog per boot mogelijk. De voorjaarswerk zaamheden voor het gereed maken van de akkers worden door de overstroomingen in hooge mate belemmerd. Sympathie-staking vandirecteuren. Gisteren is een conflict over de verdee ling der overuren uitgebroken tusschen de directie van de Londensche „Evening News'' en het drukkerijpersoneel, dat ten slotte het werk neerlegde, zoodat het blad slechts in een gedeeltelijke oplaag kon ver schijnen. Uit sympathie voor de directie van de „Evening News" zijn daarop ook de andere avondbladen, de „Evening Standard" en de „Star" niet met hun laatste edities uitge komen. Het drukkerspersoneel wordt niet door de vakvereeniging gesteund. Het. blijft afwachten, of het conflict zich niet tot andere couranten zal uitbreiden. Bankoverval te Winnipeg. Drie gewapende bandieten zijn gisteren binnengedrongen in een filiaal van de Do minion Bank te Winnipeg. Zij gelastten het personeel, de handen omhoog te steken. Toen de directeur niet onmiddellijk ge hoorzaamde, schoten zij hem neer, waarbij hij doodelijk gewond werd. De roovers na men daarop de vlucht met medeneming van 6000 dollar. N00RDWIJK. Muziekconcours Zuid-Holl. Bond van R.-K. Harmonie en Fanfarecorpsen. Het thans jubileerende Fanfarecorps „Excelsior" heeft bij zijn 2e lustrum met volle eenergie op zich genomen in Noord- wijk een concours te organiseeren, waar van de voorteekenen ons beloven, dat Hit- voor Noordwijk en omgeving een schitte rend festijn zal worden, hetwelk de repu tatie van Excelsior alle eer aandoen. Het concours, hetwelk gehouden zal worden op Donderdag 14 Mei (Hemelvaartsdag) en Zondag 17 Mei a.s., heeft als feestterrein gekozen het prachtige en voor dit doel uitstekende Sportpark aan de Schiestraat, waarvan de organisatie aan een uitvoe rend comité is toevertrouwd, hetwelk thans een keurig en goed verzorgd pro gramma heeft samengesteld, dat is opge nomen in een verlucht boekje, met meer dere foto's en practische omschrijvingen be treffende het geheele concours. Het. pro gramma komt in het kort hierop neer: Woensdagavond 13 Mei te 8 uur concert op het Lindenplein te geven door het Harmonie-gezelschap „St. Matthias" te Warmond Donderdag 14 Mei (Hemelvaarts dag) 12 uur officieele ontvangst van bondsbestuur eere-comité en verdere oi- ficieele personen op 't Raadhuis. Vanaf 't raadhuis in muzikale wandeling naar het Sportpark, alwaar de wedstrend aanvangt, waaraan achtereenvolgens 9 deelnemende vereenigingen zullen mededingen. Zaterdag 16 Mei 's avonds te 8 uur n.m. concert op 't Sportpark, hetwelk electrisch verlicht zal zijn, te geven door het jubilee- rende fanfare-corps „Excelsior" van Noordwijk. Zondag 17 Mei 12 uur aanvang van het concours op het Sportpark, waar aan achtereenvolgens 14 deelnemende ver eenigingen zullen deelnemen, zoodat op dit concours in 't geheel 23 corpsen zullen uitkomen. Voor dit concours zijn uitge loofd een wisselbeker en 15 andere prijzen; eon en ander geeft wel een goed beeld van de belangrijkheid van dit concours en de spontane medeieving van Noordwijk's burgerij met haar kranig fanfare-korps. Als jury zal optreden: J. R. v. d. Glas, Amers foort, Max Guillaume, Roermond, H. A. Ma-as, Alkmaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bakkerij. Naar we vernemen is het pand, vroeger bewoond door wijlen burge meester de Waal-Malefijt door de fain, de W.-M. verkocht en zal daar een bakkerij worden gevestigd. KATWIJK. Gemeenteraadsverkiezing. Naar we vernemen zal de heer W. A. Rijken, vroe ger in den raad zitting hebbend als lid van de G'hr. Volkspartij, thans met een eigen lijst uitkomen. Boerenleenbank. De algemeene jaar vergadering der Coöp. Boerenleenbank zal gehouden worden op Vrijdag 15 Mei a.s. in „de Roskam". Waar deze vergadering volgens art. 14 van het Reglement op straf fe van boete moet worden bijgewoond is het zaak hiervan tijdig nota te nemen. Veiling. In afwijking van vorige ja ren, toen de te veld staande tulpen die geveild zouden worden ten bate der R.-K. kerk op die velden werden geveild, zal zulks dit jaar, a.s. Maandagavond plaats hebben in het parochiehuis. Daar worden zeer vele parochianen, niet-bollenkweekers zoowel als bollenkweekers verwacht al zou het alleen maar zijn om van hun belang stelling te doen blijken. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De weinige kastul- pen die nog komen, brengen goéde prij zen op. Ook vor de narcissen worden zeer goede prijzen betaald. Tulpen der do zijn: Franc. Sanders 0.360.40, Madam Krelage 0.380.41, William Pit- ƒ0.43 0.48, Elisabeth f 0.470.54, Proff. Rauwen- hoff 0.54—0.63, Bartigon ƒ0.50—0.54. Kouden grond tulpen: Flamingo 0.16 0.19, La Reine 0.14—0.16, Witte Valk ƒ0.20—0.24, Cram. Brillant ƒ0.12—0.16, Pr. v. Oostenrijk ƒ0.180.22. Narcissen per 100. Golden spur 2.803.Sir Watkin 22.80, Emperor ƒ2.502.70. Victoria ƒ2.40—2.60, King Alfred ƒ3.10—3.40 per 1000. Ornatus per 100 0.200.24, Lucifer 0.320.35. Rozen per bos van 20 st. Had- ley 1.401.60, Miss Edith Helen 2.20 2.50, Columbia 11.20, Landia 0.901. Butterfly ƒ0.901.10, Trolium ƒ1.301.50. VOORHOUT. Hanze. Donderdagavond vergaderde „De Hanze" afdeeling Voorhout in het café „Boerhaave", alhier. De voorzitter, de heer B. Schulte, open de de vergadering met een kort welkomst woord, waarna de secretaris, de heer Hee- rings, de notulen der vorige vergadering las, welke onveranderd werden goedge keurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van den heer Bakker, waarin hij bedankte als lid der vereeniging. In vaca ture van secretaris, opengevallen door dit bedanken, zal in de volgende vergadering worden voorzien. Een schrijven van het Oenfcr. Bureau, waarin werd medegeeeld, dat de geuitte klachten, betreffende het werken door d» Bisschoppelijke Nijverheidsschool voor particulieren, na gehouden onderzoek on gegrond bleken te zijn, werd voor kennis geving aangenomen. Vervolgens bracht de heer P. N. Vester verslag uit van de op 28 April j.l. gehou den vergadering van den Centralen Raad te 's-Gravenhage, hetgeen hij deed op de hem bekende en keurige wijze en waar voor de voorzitter hem dank bracht na mens de vergadering. Door den voorzitter werden de heeren L. Vester en N. de Wolf met een kort woord welkom geheet en als lid der vereeni ging. Na gehouden bespiekingen werd beslo ten aan B. en W. dezer gemeente een ver zoek te richten om te geraken tot een kleine wijziging van de Alg. Politie-veror- dening, omtrent het vervoer per fietsman den en om het sluitingsuur der café's in de maanden Juni, Juli en Augustus om het sluitingsuur van 10 op 11 uur 's avonds. Bij de rondvraag werd ter sprake ge bracht art. 6 der Winkelsluitingswet (ver plichte halve dag winkelsuiting). Beslo ten werd hervoor een aparte vergadering te beleggen uitsluitend voor winkeliers en wel op Woensdag 13 Mei a.s. Nadat de voorzitter nog enkele vragen, welke meer huishoudelijke aangelegenhe den betroffen, naar tevredenheid van de stellers der vragen had beantwoord, sloot hij de vergadering met den Chr. Groet. Zitting ontvanger. In verband fnet het feit dat de zitdag van den ontvanger der directe belastingen valt op Hemelvaarts dag heeft genoemde ontvanger besloten dezen dag te verzetten tot Donderdag 28 Mei a.s. Op Donderdag 28 Mei zal men dus ten gemeerrtehuize alhier zijn belastingschuld kunnen voldoen en niet op Donderdag 14 Mei a.s. TER AAR. Personalia. Aan den heer Joz. Mank is eervol ontslag gegeven, als kantoorhou der van hét hulppostkantoor te Langeraar. Personalia. Ter bediening van het kantoor te Langeraar is benoemd de heer Adr. Mank Joz-zn. Postkantoor. De directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te te Alphen aan den Rijn maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei het hulppost- en telegraaf en telefoonkantoor Langeraar is vervangen door een post-telegraaf en te lefoonstation, hetwelk zal zijn geopend op werkdagen voor den postdienst van 10.30 12 uur. en van 151016.40. voor den tele graaf en telefoondienst van 819.30 uur. Op Zondagen zal het station zijn open gesteld voor den telegraaf- en telefoon dienst van 89 uur, terwijl van 8.459 ge legenheid bestaat tot het afhalen van cor respondentie. WASSENAAR. Brandje. In het Lange duin ontstond vermoedelijk door het achteloos wegwer pen van vuur een duinbrandje Door de politie en burgers kon het worden be dwongen. Auto-ongeval. Vrijda ga middag is een luxe-auto merk Dodge, bestuurd door S. uit Den Haa,g nabij den Deijl door onver klaarbare oorzaak ingereden op een stil staande auto. De chauffeur beliep inwen dige kneuzingen en is per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. De inzittende dam*, mevr. E. uit Den Haag en haar dochtertje liepen snijwonden op en werden door dr. Baart de la Faille verbonden. De Dodge werd totaal vernield, de aangereden auto kreeg licht© schade. Geboren: Maria Cornelia d. v. J. van Reenen en M. C. Hageman. Margaretha d. v. J. van Schijndcl en H. van Echten. Ralp Waldo z. v. T. Broere en W. F. van der Linden. Anneke d v. J. van 'fc Veer G F. Happee. Jacobus Henricus lyia- ria z. v. H. Brouwer cn A. W. Kieft. Overleden: Petronella- Narold 41 j. echtgenoot© van J. de Swart. Susanna Theodora van der Meer 33 jaren, echtge- noote van P. van Leeuwen. Pieter van Egmond 74 j. ongehuwd. Hetto Paulus Nievcen 67 j. echtgenoot van Fenna Boer- ma. Louise Beijerinck 67 j. ongehuwd. Ondertrouwd: T. C. A. Da-men W. H. Gardien. C. J. Oudshoorn en G. Keijsser. Donderdagmorgen vergaderde de Raad de zer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was, wegens ziekte, de beer Rooijakkers, De notulen der vorige ver gadering worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De voorz. doet mededeeling van de navol gende ingekomen stukken: Een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit tot onder- handschen verkoop van een perceel bouw grond, aan de heeren R. J. Sirre en H, Ligt- voet, aan de Van Zuijlen van Nijeveltslraat. Idem tot verlaging van den huurprijs van een der noodwoningen van 2.50 op 2. per week. Idem tot onderhandsche verhuur van een stuk grond aan den Zijdeweg; idem tot verlenging van den termijn van ontruiming van eenige onbewoonbaar ver klaarde woningen tot 8 October 1931; idem, houdende goedkeuring der gemeenle- begrooting voor den dienst 1931; idem betreffende de verordening tot vervan ging van belastinbedraen, voorkomende in de wet op de Personeele belasting; idem tot goedkeuring van een wijziging der begrooting 1930. Een schrijven van Ged. Staten, betreffende de jaarwedden van burgemeesters, secretaris sen en ontvangers, wordt, als zijnde voor deze gemeente niet van toepassing, voor kennisge ving aangenomen. In verband met een ingewonnen advies bij den Houtvester in de houtvesterij „Haarlem" en naar aanleiding van het door dezen uit gebracht advies, wordt besloten de rioleering aan den Schouwweg uit te stellen tot het na jaar, teneinde ggen schade toe te brengen aan dc langs dezen weg staande boomen. Schrijven van den heer P. Th. Hugenholtz, houdende bericht van aanneming zijner be noeming tot schoolarts voor den tijd van één jaar. Een rapport betreffende de opname van boeken en kas van de bedrijven en de electri- citeits-maatschappij „Wassenaar" wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van den Keuringsdienst van waren voor het gebied 's Gravenhage over 1930, het beredeneerd verslag met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting over 1930, benevens het jaarverslag van het waterbedrijf over dat jaar zal aan de raadsleden worden rondgezonden. Een van den heer C. van Wijngaarden, fruit handelaar, alhier, ontvangen verzoek, om bij het inwerking treden der wet op de winkel sluiting bepaalde uren vast te stellen, wordt gesteld in handen van B. en W., met het oog op de nog vast te stellen verordening op de winkelsluiting. Aan een verzoek van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, om de in bruikleen afgestane schilderij, voorstellende de gebroeders de Coligny, ter beschikking te stellen van den beheerder van de Rijksver zameling in het Prinsenhof te Delft, zal onder dankbetuiging voor het genoten bruikleen, worden voldaan. De voorz. doet mededeeling van de navol gende mutatiën in het personeel der ge meente: tot hulparbeiders zijn benoemd: F. Gijs- bertse en J. J. Tetteroo, tot machinist der wa terleiding: H. van Kampen; eervol ontslag is verleend aan den hulpkeurmeester L. A. v. d. Kleij; vast aanesteld is tot steno-typiste ter gemeente-secretarie mej. W. M. A. Kemper; benoemd tot wissellooper-meteropnemer N. v. d, Kraats. Toegekend zijn aan den verifica teur van gemeente-financiën twee extra perio dieke verhoogingen; tot adviseur schatting dranklokalen is benoemd de heer W. M. P. Lageman en tot hulpkeurmeester W. Stoel man. In verband met een ingekomen schrijven v. den heer Strik, waarbij deze verklaart geen bezwaar te hebben tegen verbetering van de Vinkelaan, wordt op voorstel van B. en W. besloten, deze laan in verbeterden toestand te brengen. De bioscoopverordening is van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw terugontvangen onder mededeeling, dat hij be zwaar maakt tegen de bepaling betreffende 't aanbrengen van coupures en betreffende het zonder eenige vergoeding vertooningen laten geven voor de gemeentelijke nakeuring. Aan deze opmerking, zal worden tegemoetgekomen. Het verzoek van den heer Janzee zal aan gehouden worden tot punt 4 (verkoop bouw terrein). Een verzoek van den Bond van Overheids personeel, om ter beperking der werkloosheid de arbeidsuren te verminderen, wordt geoor deeld thuis te behooren bij de Commissie voor georganiseerd overleg. Restitutie van leges wordt verleend aan den heer A. Voorhoeve. Toegestaan wordt een verzoek van jhr. Lou don, om een gedeelte van de Kaswatering in eigendom over te dragen aan eene op te rich ten stichting. Een bezwaarschrift van den heer A. Koks- hoorn legen zijn aanslag in het vergunnings recht wordt afgewezen, aangezien het na den beroepstermijn is ingediend. Een verzoek van verschillende polderbestu ren tot verbetering der Wassenaarsche water wegen wordt gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. Besloten wordt op een desbetreffend ver zoek van het Bestuur der Patronaatsleeken- school voor 1930 een subsidie v^i 14 per leerling te geven onder voorwaóWe, dat het Bestuur zal trachten voor rijkssubsidie in aan merking te komen. Ontheffing van de bepalin gen der bouwverordening wordt verleend aan de heeren: D. Lievense, W. J. Jochems, en dr. J. H. Verloop. Vastgesteld worden de pensioensgrondsla gen van diverse ambtenaren. Aan den heer P. C. van der Stoel wordt een stuk bouwgrond aan de Van Zuijlen van Nijeveltstraat verkocht tegen den prijs van 7.50 per M2. Naar aanleiding van een verzoekschrift van den heer Janzee, om op het door de gemeente enteigende perceel hoek SchoolstraatOost- aorperweg een huis te bouwen en aan adres sant te verhuren, op grond dat hij door de onteigening groote schade zal lijden in zijn be drijf, ontspon zich een langdurige discussie. De voorz. zet deze zaak uiteen en deelt mede, dat het perceel onbewoonbaar is verklaard en daarna is onteigend. De gemeente heeft geen verplichtingen ten aanzien van den huurder. Het terrein zal in publieke veiling worden ge bracht. Hij acht het slechts een zaak van alge meen belang en vindt het gevaarlijk een prece dent te scheppen. Wethouder van Leeuwen wil aan Janzee de voorkeur geven, terwijl de heer Prins het een algemeen belang vindt den man te helpen. Nadat nog verschillende sprekers het woord hebben gevoerd, stelt wethouder van Leeuwen voor aan Janzee voorkeur te geven het terrein te koopen, daarvoor een termijn van 1 maand te stellen en zulks tegen een prijs, vast te stel len door de door de gemeente aan te wijzen taxateurs. Dit voorstel wordt aangenomen. Tegen stemt de heer Drop. Besloten wordt het terrein aan de haven pu bliek te verkoopen. Vervolgens is aan de orde de benoeming van twee bestuursleden der Wassenaarsche Bouwvereeniging. Op voorstel van B. en W. worden bij acclamatie herbenoemd de heeren mr. P. B. H .van Groin Soeters en A. L. Rooij akkers. Tot plaatsvervangend lid van het stembu reau in het 5e stemdistrict wordt inplaats van den heer D. den Baars, die heeft medegedeeld naar Ned.-Indië te vertrekken, benoemd de heer J. R. W. Janzee. Zonder hoofdelijke stemming worden herbe noemd tot leden der Schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting de heeren A. L. Rooijakkers, S. van der Stoel, C. C. van der Kroft en R. Bulthuis. Op voorstel van B. en W. wordt bij accla matie benoemd tot onderwijzer aan de Open bare Lagere School no. 1 de heer C. van de Reepe te Sint Maartensdijk. De thans in functie zijnde kweekelinge aan de Openbare Lagere School no. 1 wordt op voorstel van B. en W. en zonder hoofdelijke stemming gehandhaafd tot 1 September a.s. of tot een door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te bepalen datum Met algemeene stemmen wordt besloten de verordening op de heffing van leges ter secre tarie aan te vullen met de bepaling, dat voor een vergunning, verleend ingevolge artikel 5, le of 2e lid der Drankwet, een recht verschul digd zal zijn van 35. De bepaling betreffen de het recht te heffen voor een op aanvrage \an belanghebbenden tot stand gekomen wij ziging van 'n gedeelte van 't uitbreidingsplan wordt geschrapt, daar tegen deze bepaling bij den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bezwaar is gerezen. Op verzoek van de Woningbouwvereniging „St. Wilibrordus' alhier wordt z.h.st. besloten haar een voorschot te verleenen van 80.000, voor aankoop van grond achter het bestaande huizencomplex aan de Rozensteinstraat ten behoeve van den bouw van arbeiderswoningen. Vervolgens worden voorloopig goedgekeurd de plannen van onteigening in het belang der volkshuisvesting ten name der gemeente ter uitvoering van het plan van verbreeding van een deel van de Langstraat en van de Kerk straat en ten name der Wassenaarsche Bouw vereeniging ter uitvoering van het door haar vastgesteld plan voor den bouw van arbei derswoningen in het Oostdorperkwartier. Ten aanzien van het onteigeningsplan der gemeente vraagt de heer Prins, in welk sta dium de onderhandelingen verkeeren. De voor zitter antwoordde, dat de onderhandelingen nog niet zijn geëindigd en hij in een openbare vergadering geen cijfers kan noemen. Hierna zegt de heer Prins, dat hij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarna op voorstel van B. en W. besloten de begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1930 in ontvangst te verhoogen met ƒ26105.61 en in uitgaaf te verhoogen met 38.275.97 en te verlagen met 12.284.06 en de begrooting voor 1931 in ontvangst te verhoogen met 69.259.82 en in uitgaaf te verhoogen met 82.486.74 en te verlagen met 13.226.92. Met algemeene stemmen wordt besloten het leveren en maken van de centrale verwarming in de openbare school voor U.L.O. onderhands aan te besteden aan de firma „Machinefabriek en Installatiebureau A. Slotboom v.h. ir. T. Knape" alhier, voor de som van 1950. Op voorstel van B. en W. wordt na eenige discussie zonder hoofdelijke stemming beslo ten tot wijziging en aanvulling van de Algem. Politieverordening dezer gemeente, o.a. in verband met de exploitatie eener badinrichting aan het zeestrand. Bij de behandeling der concept-vercrdening betreffende subsidieregeling voor de bijzondere bewaarscholen maakt de heer Van To! de op merking, dat de eBsturen te vee'l aan banden worden gelegd, terwijl hij tevens bezwaar maakt tegen het hooge aantal leerlingen (75) om voor subsidie in aanmerking te komen. De heer Boender merkt op, dat zich het geval voor kan doen, dat er scholen van verschillende richtingen kotnen en dan geen enkele dit leer lingenaantal zal bereiken. Hij wil voorstellen het vereischt aantal leerlingen te verlagen tot b.v. 40. De heer Prins wil eerst afwachten en daarna zoo noodig het aantal verminderen. Na langdurige discussie wordt de verordening zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Tenslotte is ingekomen een verzoek van den heer van Tol, om het ruiterpad bij het post kantoor aan den Groot Haesebroekscheweg te verharden. De voorz. deelt mede, dat hiervoor reeds opdracht is gegeven. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10