22ste Jaargang WOENSDAG 23 AFRÏL 1231 - No. 6884 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het zilveren Presidentsteest van den Doorluchtigen en Hoogeerwaarden Heer Mgr. TASKIN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franoo per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. De Praeses van Warmond... In de of- ficieele schrijftaal de Doorluchtige en Hoog waardige Heer Mgr. H. J. M. Ta skin, Pro- tonotarius Apostolicus, Proost van het Kathedraal Kapittel, President van het Groot-Seminarie, maar in de wandeling bekend als: dè Praeses de Praeses jubileert en viert zijn zilveren feest als rector-magnificus onzer priester-hooge- school. Dit jubileum wordt heden met grooten luister gevierd, zoowel door de geestelijk heid als door de burgerij van Warmond, die in den Praeses zijn meest geëerden mede-burger bezit. De Bisschop, die noch het Seminarie noch het geliefde Warmond vergeten kan, heeft van zijn groote hoogachting voor mgr. Taskin getuigd, niet alleen door de feesten bij te wonen, doch door den ju bilaris op te wachten aan de grens der gemeente, het Warmonderhek. De plechtige intocht. Met deze plechtige intocht werd de fees telijkheid ingezet. Heel Warmond was op de been; vlaggen wapperden uit bijna ieder huis. Het weer, dat zich den gehee- len dag zoo humeurig en grimmig gedra gen had, alsof wij plotseling van het voor jaar met overslaan van den zomer in het najaar waren terecht gekomen, trok tegen den avond bij en zorgde voor een mooien, helderen avond. Te kwart na zes arriveerde de Praeses, vergezeld van zijn neef, pastoor v. d. Berg uit Den Haag en van den heer C. J. v. d. Zijden, eveneens uit Den Haag, aan het Wa rmond e r h e k. Daar nam de jubilaris plaats naast den Bisschop in een koets, getrokken door vier paars-be'pluimde paarden. De burgemeester van Warmond, de heer Ketelaar, verwelkomde hier de hooge gasten, als woordvoerder van het feest comité, dat bestond uit Pastoor Oudejans, den Burgemeester, dr. Walenkamp, oud- burgemeester Schölvinok en kapelaan Lampe. Toespraak burgemeester. Monseigneur. Nu het heden 25 jaar geleden is dat gij tob uw hoog ambt geroepen werd en gij u in Warmond hebt gevestigd, roep ik u aan de grens der gemeente een hartelijk wel kom namens geheel Warmond toe nu gij op het punt staat opnieuw en meer feeste lijk uw intocht in deze gemeente te hou den in het bijzijn van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent die deze intocht door zijn hooge tegenwoordigheid heeft willen opluisteren. Monseigneur, 25 jaar leidt gij thans het Groot Seminarie en 25 jaar lang hebt gij onze toekomstige priesters on derwezen en voorbereid op de grootsche taak die hen wacht en daarmede uw stempel gedrukt op geheel het Katholiek leven in het bisdom Haarlem. Mogen wij u dan gelukwenschen, zijn we niet zelf de bevoorrechten en mogen wij niet van geluk spreken dat het u gegeven is ge weest 25 jaar voor ons heil te werken. Dankbaar moeten wij dit erkennen maar zelfzuchtig als wij menschen zijn, bidden wij dat gij nog lang voor ons behouden moogt blijven. Wat wij u toewenschen is, dat dit ons gebed verhoord mag worden en dat gij nog lang sterk naar "ziel en lichaam voor ons zult kunnen blijven wer ken. Mag ik u ook nog met een kort woord danken voor uwe belangstelling en medewerking waar het betreft de gees telijke en stoffelijke ontwikkeling van ons dorp en dan denk ik vooral aan de on derwijscommissie, die onder uw voorzitter schap vergadert en waarvan de advie zen door het gansche bestuur op hoogen prijs gesteld worden. Monseigneur wij zijn trofcsch op u als inwonor. Mogen wij u nog lang in ons midden hebben. Na een „Lang zal hij leven", zette de stoet zich in beweging: voorop de Harmo nie „St. Matthias", met het hoofdbestuur dier vereenigiug, vervolgens rijtuigen, waarin achtereenvolgens gezeten waren de feestcommissie der theologanten Pas toor A. J. Oudejans, prof. P. Groenen, burgemeester Ketelaars en kapelaan Lam pe de professoren J. Visser, J. P. Ver haar, Z. De Korte en de weleerw. heer Pichot, secretaris van den Bisschop de zeereerw. hooggeleerde heer N. J. Nickel, directeur van het Philosophicum, prof. Henneman en de weleerw. heer C. v. d. Tuijn, secretaris van den Bisschop. In het zesde rijtuig waren de Bisschop en de Jubilaris gezeten. Enkele ruiters sloten de stoet- Overal werden de beide paarse prela ten hartelijk begroet. Aan. de Katholieke .Schooi zongen de schoolkinderen een heilwrnsch: „Welkom klinkt het blij Uit der kinderen rei, Op dit heerlijk sohoone jubelfeest. Aan de beide hoogwaardigheden werden door bruidjes bloemen aangeboden. Langs de* Burg. Scholvinckstraat, Dorp straat Warmunda, Heerenweg trok de stoet naar het Seminarie, voorafgegaan door een zwart leger van seminaristen en een kleurig leger van schoolkinderen, de iaatsten allen met een ruikertje narcis sen. Door de Warmondsche burgerij was voor het hek van het Seminarie een mooie eereboog opgericht, versierd met gele narcissen en blauwe cineraria's. In het midden boven den doorgang prijkte het wapen van Mgr. Taskin. De beide prelaten werden door de stu denten met gejuich begroet, waarna met begeleiding 'van de Harmonie door allen een welkomslied werd gezongen. Toen de Bisschop en de Praeses in de portiek van het Seminarie hadden plaats genomen, sprak de zeereerw. heer prof. Groenen het welkomstwoord. Welkomswoord Pro|. Groenen. Het is wel een merkwaardig plek gronds welke gij heden betreedt; een plek gronds u buitengewoon dierbaar, en welke gij met recht de uwe moogt noemen. Gij staat op het punt het huis te betreden waar gij vijf-en-twintig jaar lang de hoogste func tie hebt bekleed, waarin ge het mooiste werk hebt verricht, wat maar denkbaar is; priesters gevormd voor Haarlem's diocees. Ja, uw inkoms' voor vijf-en-twintig jaar was een andere, een eenvoudigere, maar toch was zij een blijde. Ten volle bewust van de zware laak, welke u wachtte, be- tradt gij dit huis met een stoeie werk kracht en een hart vol van liefde voor uw werk. Krachtig door God mocht er vreug de in U wezen, omdat de Almachtige tot zulk een verheven werk u had uitgekozen. En nu vijf-en-twintig jaar later staat gij hier weer! Daar zijn andere gevoelens, welke u bezielen, maar de hoofdtoon daar van is toch meer de vreugde, de dankbare vreugde, welke ook deze inkomst maakt tot een bij uitstek blijde. Wij. medebewo ners met u van dit huis, studenten en professoren, wij, die zoo in den waren geest des woords de uwen zijn, wij staan hier geschaard met een niet minder groo te dankbare vreugde, en wij roepen LI, Ju- bileerende Praeses, van harte het welkom toe, „wel gelukkig het volk dat te jubelen weet". Warmond s bewoners hebben geju beld en u gehuldigd en zij hadden er het recht toe en den plicht. Maar niet meer recht en uit grooter plicht willen wij u, onzen Praeses huldigen en bejubelen. Dezer dagen zal het huis, wat gij betreden gaat, zijn een domus laetitiae, een do mus convivii, maar voor en boven alles zal het voor ons wezen een domus orationis. Wij willen u huldigen en danken, maar wij willen ook met LI Gode dank zeggen voor het ontzaggelijk vele dat gij als Praeses hier in dit huis hebt gedaan. Voor ons, studenten en professoren, voor Haarlem's priesterschaar, ja voor alle Ka tholieken van ons bisdom. Onder begeleiding der harmonie hieven de studenten het „Io Vivat" aan, dat door alle aanwezigen uit volle borst werd mee gezongen. Dankwoord van den Praeses. Mgr. Taskin "nam nu het woord, om met een enkel woord te danken voor de hulde hem door de clerus en de burgerlijke over heid gebracht. Het was spr. onmogelijk woorden te vinden om de gevoelens uit te drukken, die hem op dit oogenblik be zielden. Maar spr. wilde niet nalaten allen te danken, nogmaals te danken en Gods zegen af te roepen. Want wat hier ge schiedt, getuigt niet alleen van goeden burgerzin, maar ook van een krachtdadig geloof, waarom met een gerust hart de toekomst tegemoet kan worden gezien. De ontvangst binnenshuis. Na nog een marsch van „St. Matthias" trok de Jubilaris zich in het Seminarie te rug en begaven zich de seminaristen en de genodigden waaronder de bloedver wanten van den Praeses, het eere-comité, De huldiging van MGR. TASKIN. De ontvangst en Zanghulde door de kinderen. Dit nummer bestaat uit drie bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De nieuwe grondwet van Spanje. De strijd op Madeira. De huldiging van MGR. TASKIN te Warmond. De welkomstrede van Prof. Groenen voor het Seminarie. het hoofdbestuur van „St. Matthias" naar de feestzaal. Van het eere-comité wa ren oud-burgemeester Schölvinck, wegens ziekte, en dr. Walenkamp, wegens ambts bezigheden, verhinderd aanwezig te zijn. De studenten hebben een week lang ge werkt, ontworpen, gepast en gemeten om van de nuchtere recreatie-zaal een feest hal te maken, den hoogen jubilaris waar dig. De wanden waren bekleed in grijs met blauwe beranding en versierd met de wapens van den Paus, van den Bisschop, van den Praeses, van de stad Haarlem, Overveen en Warmond. In het midden van de zaal achter en tegenover de zetels van de beide prelaten was het devies van mgr. Taskin: „sobrie, juste, pie" aangebracht. Door een orkestje van studenten werd eerst de Carmen-marsch van Fetras en vervolgens het Cantate Domino van E. Paap uitgevoerd, waarna Z. H. Exc. de Bisschop den Jubilaris toesprak. Rede van den Bisschop. Hoogvereerde president! Welkom, hartelijk welkom in deze fees telijk versierde zaal! Dat is het woord, dat vanzelf opwelt uit mijn jubelend hart, nu ik h'et voorrecht heb op uw zilveren feest allereerst het woord tot u te mogen richten. Welkom in dit huis, u w huis! Want nie mand van ons allen, kan dit huis met meer recht noemen het zijne dan u, niet alleen, omdat, gij hier met vijf-en-twintig jaren langer dan wie ook hebt gewoond, ma ar vooral omdat gij liet stempel, het rijke stempel uwer geheele persoonlijk heid op dit huis en zijn omgeving hebt ge drukt. Welkom in dit huis, waar gij vijf-en- twintig jaar gewerkt hebt met volle ziel, met volle krachten en vol hart, aan de opvoeding der geestelijkheid van dit bis dom. U moest eens weten met welk een vreug de ik vandaag naar Warmond ben gegaan om uw zilveren feest mee te vieren. Ik zou u kunnen huldigen onder verschillen de opzichten. ïk zou u kunnen danken als hoofd van het diocees, want als president hebt gij u eminente verdiensten verwor ven voor de opleiding der priesters. Doch op 't oogenblik wil ik niet als bisschop uw verdiensten voor het diocees huldigen; daar hoop ik morgen de gelegenheid voor te hebben. Maar ik wil u op 't oogenblik huldigen namens al uw studenten, namens al uw leerlingen van heden en alle oud-leerlingen, die reeds als priester werkzaam zijn. Want al ben ik niet in den strikten zin des woords een oud-leerling, toch gedenk ik altijd met vreugde en groote dankbaar heid, dat ik van de 24 jaar, die ik hier als professor heb doorgebracht, er 22 1/2 jaar heb mogen werken onder uw opperleiding. En al ben ik dan niet uw leerling in den strikten zin des woords, ik ben toch on der uw leiding geweest en heb veel van u geleerd en daarom kom ik, namens alle leerlingen in strikten en minder strik ten zin! u vandaag gelukwenschen. Al uw leerlingen zijn u van ganscher harte dankbaar voor wat gij doet, gedaan hebt en zult doen voor dit huis. Uw werk zaamheid laat zich zoo schoon samenvat ten in de drie woorden, die gij zelf geko zen hebt, als uw lijfspreuk: sobrie, juste, pie. 't Is waar, eerst sedert enkele jaren voert ge die lijfspreuk in 't openbaar maar in de afgeloopen 25 jaar hadt gij die woorden ten opzichte van uw leerlingen reeds ten volle in practijk gebracht. Als president hadt gij een drievoudige taak: De studenten op te kweeken tot heilige priesters. Dat hebt gij gedaan p i e. De studenten te verzorgen in hun mate- rieele behoeften, voor hun gezondheid en welstand. Dat hebt gij gedaan: juste. Gij hebt ook de opperleiding in het do- ceeren der wetenschap en zijfc ons allen voorgegaan in de wijze waarop de weten schap door de menschen moet worden aanvaardsobrie. De pietas, de godsvrucht hebt gij bij al uw leerlingen aangekweekt in de hoogste mate. Daarbij denk ik allereerst wat gij gedaan hebt voor het Huis van God, voor de verfraaiingen daar bewerkt, voor de luister die gij hebt aangebracht bij de vie ring der kerkelijke feesten. De luister hebt gij ingevoerd om de studenten, door het vieren der kerkelijke plechtigheden, dichter te brengen tot God. Dan denk ik ook aan

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1