22ste Jaargang MAANDAG 27 APRIL 1931 No. 6882 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND UIT DE OMGEVING S)e £cicbcli^6oii^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franoo per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt betdubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen DUITSCHLAND HERZIENING DER DUITSCHE INVOERRECHTEN. Voorloopig geen verhooging? De geheele komende week zal door be- raadslagingen over de herziening van de Duitsche invoerrt hten op levensmiddelen ingenomen worden. Voor de eerste helft van de week zijn r«.eds dagelijksche bespre kingen over deze aangelegenheid vastge steld. Maandag wordt een gemeenschappe lijke conferentie gehouden van vertegen woordigers van de ministeries van Finan ciën, economische zaken, Arbeid en voed selvoorziening ter bespreking van de nood zakelijk geachte verlaging van de invoer rechten op graan ter verzekering van den normalen broodprijs. Het resultaat van deze conferentie zal Dinsdag aan het kabi net worden voorgelegd. Woensdag zullen de vertegenwoordigers der sociaal-democraten door den rijkskanselier worden ontvangen en in kennis gesteld worden van de voorge nomen maatregelen der regeering in zake de invoerrechten. Verdere kabinetszittin gen, waarin ook de wenschen der sociaal democraten behandeld worden, zullen Don derdag en Vrijdag worden gehouden. De eerste beraadslagingen over de douanekwesties, welke Zaterdag plaats hadden, leidden tot de vaststelling, dat er groote meeningsverschillen tusschen de ka binetsleden bestaan. Men tracht thans een uitweg te vinden door wel is waar het in voerrecht op tarwe van Mk. 25 tot Mk. 16 te verlagen, maar dan alleen voor bepaalde kwantiteiten, ten einde te verhinderen, dat de speculatie tot omvangrijke dekkingen overgaat en daardoor later den verkoop van den Duitschen oogst onmogelijk maakt. Tegen de door den minister van de Voed selvoorziening gewenschte verhooging van de invoerrechten op boter, peulvruchten, vee, vleescb enz. is door de andere minis ters zoo nadrukkelijk geprotesteerd, dat men in sommige kringen aanneemt, dat in de eerste plaats met het oog op de Duit- sche handelsbetrekkingen voorloopig zal worden afgezien van een verhooging der in voerrechten. „Tel." SPANJE •rANJE'S PREMIER TE BARCELONA. De „republiek Catalonië—Spanje". De president der voorloopige Spaansche regeering Alcala Zamora heeft zich Zater dagavond, vergezeld van den minister van Economische Aangelegenheden, den Cata laan d'Olwer, naar Barcelona begeven. Het doel van zijn reis is, den Catalaanschen lei der kolonel Macia er van te overtuigen, dat hij het „ontwerp van San Sebastian" dient te aanvaarden. De republikeinsche leiders zijn het n.l. den vorigen zomer te San Sebastian eens geworden over het ont werp eener grondwet, waarbij Catalonië zelfbestuur zou krijgen binnen het kader van den Spaanschen staat. Zondagochtend kwamen de ministers te Barcelona aan. De ontvangst was zeer geestdriftig. Op het perron werd Zamora begroet door kolonel Macia, die hem onder hoero-geroep omhelsde. Zamora, Macia en de kapitein-generaal van Barcelona re den daarop in één auto naar het Paleis der Generaliteit. Van het balkon van het Paleis der Ge neraliteit hebben kolonel Macia en Alcala Zamora redevoeringen gehouden. De Cata- laansche leider zeide o.a.: „Na vijf en twin tig jaar van strijd hebben wij de zege be haald. Wij staan op den drempel van Ca: talonië's vrijheid en onze verhouding tot Spanje is allerhartelijkst". Macia eindigde met een hoera op de federatie der Iberische volken. De Spaansche premier zeide in zijn toe spraak onder meer: „Mijn grootste verlan gen sedert ik aan het hoofd sta van de voorloopige regeering is, u tot Catalanen te maken, d.w.z. u weder uzelf te doen zijn (geestdriftige toejuichingen). Uw vrijheden, uw souvereiniteit, uw historisch verleden, uw tradities, zij werden nimmer erkend door den koning, die slechts hing aan zijn persoonlijke macht. Maar de republiek, die gelijk staat met le vrijheid, is geboren om u gerechtigheid te doen wedervaren. Een uur van hartelijkheid was voldoende om ons elkander te doen begrijpen, terwijl wij tijdens de monarchie eeuwenlang niet tot overeenstemming konden geraken". Zamora eindigde met een hoera op de republiek Ca taloniëSpanj e. In den loop van den dag heeft Zamora het „koninklijk paleis" plechtig overgedra gen aan de stad Barcelona, die het voor cultureele doeleinden zal gebruiken. Daar op werd het stadhuis bezocht, waarna Za mora aanzat aan een banket. Minder generaals. Er zijn plannen om het aantal actief- dienende officieren te verminderen. De Spaansche regeering heeft bekend ge maakt, dat alle officieren, de generaals in cluis, desgewenscht pensioen kunnen krij gen of naar de reserve kunnen overgaan. In beide gevallen zullen zij hun volle trac- tement uitbetaald krijgen. De vrijgekomen posten zulen niet meer worden aangevuld, en de reeds uitgeschreven officiers-examens worden afgelast, zoodat de 852 cadetten voorloopig geen kans hebben op den offi ciersrang. Het aantal officieren (21.996) en vooral het aantal generaals (258!) was in verhou ding tot het totaal aantal militairen altijd zeer hoog, en daarop was veelvuldig critiek geoefend. Indien over 30 dagen het aantal niet voldoende is gedaald, zal de minister van Oorlog Azana zelf het kader „dunnen" Onlusten te Melilla? Naar aan de bladen wordt geseind, zou den zich incidenten hebben voorgedaan te Melilla in Spaansch Marokko. Er zouden eenige officieren gelyncht zijn. Men is van oordeel, hier te doen te hebben met de ge volgen van communistische agitatie. FRANKRIJK DE UITVAART VAN DE INFANTE ISABELLA. Te Parijs heeft Zaterdag de uitvaart en voorloopige bijzetting plaats gehad van in fante Isabella. De zuster van Alfonso XII zal later, zoo het mogelijk is, haar graf heb ben m Spanje, doch in afwachting daarvan zal het stoffelijk overschot bijgezet worden in een grafkelder van Père Lachaise. Overeenkomstig het gebruik in de Spaan sche koninklijke familie is het stoffelijk overschot gehuld in de pij der tertiarissen van St. Franciscus, terwijl de handen, be halve een kruis, ook een klein zilveren beeldje van O. L. Vr. van den Pilaar om vat houden. Zaterdagochtend vroeg werden in tegen woordigheid van alle te Parijs aanwezige leden van de koninklijke familie drie H.H. Missen gelezen in ie kapel van de zusters Assomptionnisten, bij wie de ballinge be zweken is en in wier kapel het lijk werd opgebaard. De overbrenging naar Père Lachaise had in stilte plaats. De Mis van requiem, aan het uitdragen van het lijk voorafgaand, werd gelezen door Pater Julian, den direc teur van de Spaansche missie te Parijs. De belangstelling, bij dit overlijden aan de Spaansche koninklijke familie getoond, is zeer omvangrijk geweest. Niet alleen van den kant der Spaansche kolonie en de uit geweken Spaansche aristocratie, maar ook van de zijde der Fransche aristocratie en de Fransche autoriteiten. PORTUGAL EEN ULTIMATUM AAN MADEIRA. Per vliegtuig over het eiland uitgestrooid. Met den hulpkruiser, die Zaterdagmor gen naar Madeira is vertrokken, wordt een derde contingent soldaten en munitie, als mede een tweetal watervliegtuigen, naar Porto Santo vervoerd. De kruiser, aan boord waarvan de minister van Marine zich bevindt, is daar reeds aangekomen. Zoodra alle troepen er zijn samengetrok ken, zal de minster van Oorlog een ulti matum aan de rebellen zenden om zich binnen enkele uren over te geven. De re geering zal dit ultimatum per vliegtuig op het eiland laten uitstrooien. Indien de re bellen aan dit ultimatum geen gevolg ge ven, zal tot een bombardement worden overgegaan, waaraan ook vliegtuigen zul len deelnemen. Van Funchal wordt gemeld, dat de lei ders van den opstand zich haasten met het opwerpen van versterkingen en barri cades om zich voor te bereiden op den aanval der strafexpeditie. DE ENGELSCHEN PRINSEN TE LISSABON. De „Arlanza" met den prins van Wales en prins George aan boord ziin te Lissa bon aangekomen. De Engelsche ambassadeur en een ver tegenwoordiger van den president der re publiek begaven zich aan boord, om de prinsen te begroeten. Bij de landing werden de prinsen ver welkomd door den minister-president, ver scheiden ministers en vertegenwoordigers van leger en vloot. De prinsen inspecteerden de troepen van leger en marine, die het saluut brachten. De muziek speelde de nationale hymnen van Engeland en Portugal. Vliegtuigen cir kelden boven de stad. Geëscorteerd door een afdeeling der re publikeinsche garde, begaven de prinsen zich naar de Engelsche ambassade. Op hun weg daarheen werden ze door de menigte toegejuicht. LITAUEN HET TERRORISME IN LITAUEN. De actie tegen de Katholieke studenten. Naar uit Kowno wordt gemeld, heeft het ministerie van onderwijs dezer dagen den godsdienstleeraar Lomanas, midden in het schooljaar, plotseling ontslagen, „wijl hij voor het ambt van paedagoog onge schikt is. De werkelijke reden kent in Litauen iedereen. De geestelijke ijverde, in over eenstemming trouwens met het bevel der bisschoppen, voor 't door de nationalisten- regeering verboden katholieke studenten verbond „Atei tininkai". De priester is een der bekwaamste godsdienstleeraren van het land en geniet de volste sympathie zij ner leerlingen. Het meerendeel der gymna siasten van Utena heeft dan ook den di recteur der school schriftelijk verzocht, de godsdienstlessen weer te laten doorgaan en de ware reden van het ontslag mee te dee- len. Als antwoord op dit request heeft de directeur de onderteekenaars, 126 in getal, terstond uit het gymnasium laten verwij deren. BRITSCH-INDIE GEVECHTEN MET REBELLEN IN BRITSCH-INDIE. 40 dooden. Te Thayetmo (in Burma) zijn opnieuw onlusten uitgebroken. Het kwam tot bot singen tusschen opstandelingen en de En gelsche politie, die ondersteund werd door Indische Pendsjabtroepen. Veertig rebel len werden gedood. De autoriteiten hebben thans Burmee- sche. troep naar de streek gezonden ter handhaving van de orde. CHINA MOORDPARTIJ TE FORMOSA. 184 leden van den Mushastam onthoofd. Naar uit Taipeh op Forma wordt ge meld, zijn aldaar tusschen de onderworpen stammen en de leden van den Musha-stam, die zich onder bescherming der politie in een concentratie-kamp bevinden, ernstige onlusten uitgebroken. Honderd vier en tachtig leden van den Musha-stam werden door hun tegenstan ders onthoofd, dertien anderen zwaar ge wond; een drietal pleegde zelfmoord, ter wijl 104 leden van den stom worden ver mist. Ongeveer tachtig hunner woningen werden in de asch gelegd. Nederlandsch geschenk aan Kroonprins Umberto. Bij het bezoek van den Italiaanschen Kroonprins aan de Jaarbeurs te Milaan, werd de met de hoogste onderscheiding bekroonde Friesche zwartbonte stamboek koe der Algemeene Friesoho Veeuitvoer Maatschappij „Alverna", te Leeuwaarden, aan Prins Umberto aangeboden, die het geschenk persoonlijk aanvaardde. Z. K. H. bezocht eveneens het Neder- Paviljoen. KATWIJK AAN DEN RUN. Ongeval. Door het springen van een band kon de bestuurder van een luxe auto, rijdende richting Wassenaar in „de Mient" het stuur niet meester blijven en ging met flinken vaart de sloot in. De twee inzit tenden, een jongen en een meisje, liepen hierbij verwondingen op. Vooral de jonge man die een arm gebroken had en door dr. Hueting, die spoedig aanwezig was, werd verbonden. Met een andere auto zijn ze naar het St. Franciscusgasthuis te Rotter dam, de plaats hunne rinwoning gebracht. De auto is later met de noodige werktuigen gelicht. OUD-ADE. Stemming Kiesvereeniging. Bij de ge houden stemming in de R.-K. Kiesvereeni ging voor de groslijst voor den gemeente raad was de uitslag als volgt: 1. Jac. S. Pennings, 2. J. Clemens, Kaag, 3. W. Chr. v. d. Geest, 4. Jac. C. M. Hoogenboom, Kaag, 5. J. Opdam, 6. W. Disseldorp. Bloempjesdag. Zondag werd alhier bij het uitgaan der H.H. Missen een bloemp jesdag gehouden ten bate der t.b.c.-bestrij- ding, afdeeling Wit-Gele Kruis, welke de mooie som opbracht van ruim 43, een mooi succes voor onze kleine parochie en ook voor de ijverige dames. SASSENHEIM. Bezoek van Haagsche ouden van dagen. Een groot gezelschap ouden van dagen uit den Haag, die vervoerd worden in on geveer 100 auto's, 'zullen morgen een tour nee door de bollenstreek maken. Te Sas- senheim zal het gezelschap te ongeveer kwart voor elf aankomen en voor het Raad huis stil houden en zal wethouder Warnaar aan elk der deelnemers een ruiker bloemen overhandigen. ZOETERMEER. Stemming kiesvereeniging. De op gister gehouden stemming voor de plaat sen op de R. K. candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing, had het volgende resultaat: 1. J. W. Groene wegen Hz., aftr.; 2. J. A. Duinisveld, aftr.; 3. G. L. de Groot (aftr.); 4. C. Havenaar; 5. N. Gareman; 6. A. L. van Dijk; 7. A. J. J. van Well; 8. J. Berk. ZEGWAART. Stemming kiesvereeniging. Voor de plaatsen op de candidatenlijst voor de e.k. gemeenteraadsverkiezing, had gisteren de stemming plaats, met den volgenden uitslag: 1. A. J. M. van Well, aftr.; 2. P. J. Smits, aftr.; 3. G. van Wijk; 4. J. Moers (aftr.); 5. P. J. Houtman; 6. Sj. Hoogma; 7. J. J. Fontaine. VOORSCHOTEN. Concert. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal het harmoniegezelschap „Benvenuto" op Dinsdag 28 April a.s. des avonds te 8 uur in de muziektent in het Burgemeester Vcrnèdepark een concert geven. Collecte. Door den weleerw. father P. Doeswijk, een zoon der parochie die al eenige jaren in de Missie Kamaroen (Zuid- Af rika) is werkzaam geweest, doch wegens herstel zijner gezondheid bijna een jaar in onze parochie heeft vertoefd, is Zondag j.l. in de vroegmis en in de Hoogmis een predikatie gehouden, waarna een collecte is gehouden voor zijne missie, waarheen Father Doeswijk binnenkort wederom ver trekt. Deze collecte heeft opgebraoht de som van ƒ540. Voorwaar een mooi succes. Stemming Kiesvereeniging. Gisteren na de Vroegmis en na de Hoogmis heeft de stemming plaats gehad voor de vier ze tels, die de Roomsch-Katholieken in den Raad bezetten. De uitslag van deze stem ming was als volgt: uitgebracht werden: 332 stemmen en wel als volgt: P. van Beek 38 st„ W. G. Duijnisveld (aftr.) 255 st., P. J. Koo (aftr.) 231 st., L. van Leeuwen (aftr.) 282 st., J. A. Mens (aftr.) 293 st., W. Meyer 27 st., G. A. Niersnlan 8 st., G. Schipper 65 st., G. Schrijvers 50 st., J. H. van Uffelen 19 st., J. C. Wagtendonk 20 st., H. H. van Wissen 24 st., zoodat de volg orde wordt; No. 1 J. A. Mens, No. 2 L. van Leeuwen, No. 3 W. G. Duijnisveld, No. 4 P. J. Koot. Voor de vier candidal en der reserve zal Zondag a.s worden gestemd. Vrijwillige Burgerwacht. Vrijdagavond j.l. hield de Burgerwacht te Voorschoten een propagandavergadering in het hotel Deurloo. De commandant, de heer A. G. Turion, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder den spreker van de zen avond, mr. ds. N. G. Veldhoen, Herv. predikant te Voorburg. Hij deelde tevens mede, dat de dames Rootvoets en Langeler dezen avond hun muzikale medewerking niet konden verleenen in verband met droeve familieomstandigheden van één hunner. Ds. Veldhoen sprak over de noodzakelijk heid van het bestaan der Burgerwachten. Spreker was zeer verblijd, dat, hij dezen avond voor het eerst mocht spreken voor de Burgerwacht. Niemand, aldus spr., twij felt aan de noodzakelijkheid van het be staan van duinen en dijken. Die noodzake lijkheid springt echter pas goed in het oog, wanneer stormen en watervloeden het land teisteren. In tijden van rust komt de nood zakelijkheid niet naar voren, maar bij revo lutionaire woelingen komt pas uit van hoe groote beteekenis de Burgerwachten zijn. Evenals een moeder uit pure liefde voor haar kind, wanneer 't bedreigd wordt, het als 'n leeuwin verdedigt, zoo drijft echte lief- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. President Zamora te Barcelona met geestdrift ontvangen. Moordpartij op Formosa. BINNENLAND. Taxi tusschen twee auto's bekneld. (Gem. Ber., 3de blad). Trein op een stootblok gereden te Apel doorn. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De voetbalwedstrijd Nederland—Duitsch- land eindigde in een gelijk spel (11). De R.K. S.V. Teyiingen won gisteren te Sassenheim van Hooger Op F. C. uit Antwerpen. de ons, onze heiligste bezittingen te verde digen, wanneer schennende handen, die wil len aanranden. Met veel aandacht werd de rede van den geleerden spreker gevolgd en spontaan zong de vergadering ons geliefde „Wilhelmus". De commandant dankte ds. Veldhoen voor zijn enthousiaste rede en gaf daarna het woord aan den Weled. Gestr. heer Kapt. Snijders, toegevoegd aan den Inspecteur der Burgerwachten, voor het uitreiken der prijzen. Prijswinners wa ren: le R. v. Mulligen 957 p. 22 rozen; 2e G. J. Yperlaan 948 p. 21 rozen; 3e C. v. Egmond 945 p., 19 rozen; 4e A. Turion 939 p., 17 rozen; 5e J. Noort 936 p., 19 ro zen; 6e O. v. Egmond 936 p., 17 rozen; 7e J. Pijnnakken 932 p., 17 rozen; 8e J. v. d. Lubbe 930 p., 2 2rozen; 9e J. Verkerk 926 p., 19 rozen; 10e M. C. Overduin 921 p., 15 rozen; lie M. de Jong 909 p„ 20 rozen; 12e G. v. Mourik 904 p., 12 rozen; 13e J. v. Egmond 892 p. 13 rozen; 14e C. Zon neveld 883 p., 12 rozen; 15e P. v. Klaveren 868 p., 13 rozen; 16e W. H. van Maurik 867 p., 16 rozen; 17e J. Kroon 835 p., 7 ro zen; 18e S. v. d. Meer 781 p. 3 rozen; 19e H. v. Mulligen 731 p., 3 rozen. Rozenprijs R. v. Mulligen, 22 rozen en 18 X 19, tevens winnaar van de wisselbeker 2 X. Na het uitreiken der prijzen maakte Kapt. Snijders van de 'gelegenheid gebruik om cr zijn groo te blijdschap over uit te spreken, dat ds. Veldhoen zoo vriendelijk was te spreken voor de Burgerwacht. Hij dankte hem daar voor namens zijne Exc. den Luitenant- Generaal de Quai inspecteur der Burger wachten. In gloedvolle woorden schilderde hij daarna de ernst van den tijd, waarin wij leven. Hij wekte op om vooral steeds paraat te zijn en desnoods aanvallend op te treden als onze vrijheid door revolutio naire elementen zou worden bedreigd. Daarna werd het woord gevoerd door den Burgermeester onzer gemeente. Het ver blijdde spreker, <lat de Burgerwacht van Voorschoten, die in 1918 was opgericht, nog bestond. Hij wees op de groote verdiensten van ons geliefd Oranjehuis, en wekte de leden der Burgerwacht op zich te scharen om den troon onzer geëerbiedigde Vorstin, als het noodig mocht zijn, dien te verdedi gen. De commandant deed daarna nog enkele mededeelingen van huishoudelijken aard. Hij bedankte de leden voor hun belangstel ling bij zijn huwelijk ondervonden. Ook de secretaris-penningmeester, de heer Schras- sert Bertt, dankte mede namens zijne vrouw voor de blijken van belangstelling bij zijn 25-jarig huwelijkfeest ondervonden. Daarna sloot de commandant de vergadering en deelde nog mede, dat de schietoefeningen te Katwijk aanvangen op Vrijdag 15 Mei as. van 6 tot 8 uur. HILLEGOM De hagel. Omstreeks half 7 ontlastte zich hier gisteravond een zoo geweldige hagelbui als men zelden meemaakt. Ook waren de ha- gelsteenen forsch. Voor zooverre er nog tal rijke bloemenkijkers waren, openden de men- schen de deuren om een schuilplaats te bieden, ook onder luifels en in portieken vluchtte men. Nog uren daarna lag de hagel nog 1 d.M. dik hier en daar. De bloeiende velden hebben veel geleden aa'n de bloemen: iedere hagel steen veroorzaakt een wonde, die zeer gemak kelijk tot „vuur" aanleiding geeft. De hagelstortbui was zoo geweldig, dat de ontluikende knoppen der kastanjeboomen een voudig werden afgeslagen. HOOGMADE Stemming Kiesvereeniging. Bij de gisteren gehouden stemming voor no .3 oj decaadidaten lijst voor lid van den gemeenteraad zijn er 262 stemmen uitgebracht, waarvan 1 van on waarde: Mej. J. BosmanGroenendijk 10, L. Lieverse 75; H. C. v. d. Meer 14; P. v. Rui ten 131; Jac. v. d. Star 1; J. C. v. Tol 30, zoo dat gekozen is de heer P. v. Ruiten. Zondag 3 Mei de laatste stemming voor de volgorde voor de reserves.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1