KERKNIEUWS ZATERDAG 25 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE CONGREGATIE DER PATERS v. d. H. GEEST. Bij de laatste statistieken. Het is nu juist 90 jaar geleden, in 1841, dat de eerste missionaris de Eerbw. Pater Libermann naar Afrika vertrok. Dat jaar mag bijzonder tellen in de missiege schiedenis, daar toen voorgoed de syste matische bekeering van Afrika werd aan gevat. De Congegratie zelf heeft zich intue- schen ontwikkeldover tien landen zijn thans hare provincies verspreid: Frank rijk, Ierland, Engeland, Vereenigde Staten, Canada, Duitschland, Polen, Portugal, Bel gië en Holland. Einde 1930 telde zij 1.956 werkende leden en 2.908 leden en aspi rantleden in vorming. Dat het ledenaantal ieder jaar meer groeit, blijkt uit navolgende statistiek: Paters Scholastieken Broeders Tot. 1914 668 276 661 1.805 1926 985 492 621 2.089 1930 1224 664 744 2.632 Zoo wij het sterftecijfer gemiddeld op 40 rekenen, zien wij dat er ieder jaar pl.m. 80 Paters en pl.m. 50 Broeders uit de ver schillende opleidingshuizen als versche krachten moeten zijn toegetreden. Daar de meeste provincies eerst nu tot volle ont wikkeling komen, zal in de eerstkomende jaren het ledental nog beduidender om hoog gaan. Wel blijft de Congregatie voorloopig, en misschien zelfs nog zeer lang, belast met verschillende colleges, zooals in Haiti, Mar tinique, Trinidad e.a. maar haar doel is anders uitsluitend: missioneering der ne gers. In Amerika werken een veertigtal Paters aan negerzielzorg in parochies. Als rechtstreeks werkend in de missiën vinden wij: in Amerika 118 Paters, 27 Broeders, 145 totaal; in Afrika Wesbkust: 322 Paters, 124 Broeders, 446 tot.Oost kust 223 Paters, 56 Broeders, 279 totaal. Totaal: 663 Paters, 207 Broeders, Totaal: 870. Derhalve, 545 Paters en 180 Broeders in Afrika: getallen, die schreiend getuigen van bitter personeelgebrekzij zijn daar verdeeld over 23 missiegebieden met een zielenaantal van pl.m. 25 millioen! Daar de voornaamste werkkring der Congregatie v. d. H. Geest juist in Arika ligt., geven wij hier ook voornamelijk daarvan slechts een klein overzichtsbeeld. Zij heeft er de bedie ning van 2 Bisdommen, 13 Vicariaten, 6 Prefecturen en 2 Missies, waarvan het aan tal Katholieken thans 1.115.968 bedraagt, d.i. ruim een vijfde deel van het totaal aantal Katholieken van Afrika6.330.000 (statistiek: de Tijd, 20 Jan. 1931). Van Juli 1929 tot Juli 1930 dienden de Paters 101.235 H.H. Doopsels toe, dus mim honderdduizend in één jaar. Het aan tal missieposten is gestegen tot 7.635, waarvan 356 met een of meer resideerende Pater. Gemiddeld heeft iedere hoofd post dus pl.m. 20 bijstaties. In Kameroen, Nigeria of Koebango (Angola) heeft iedere hoofdpost er minstens honderd. Ieder dier bijposten wordt bezet door katechisten, vooral belast met het aanleeren der kate- chismus bij degenen, die zich voorbereiden tot het H. Doopsel: in totaal, óp heden, 9.235 katechisten. Een heftig voortwoekeren van den Klan belet in verschillende missies, vooral die van de kust, een snellen vooruitgang van het katholicisme: maar het meest te duch ten is de Protestantsche missioneering. Dat het Protestantsche gevaar niet te on derschatten valt, moge alleen al blijken uit een vergelijking van ons aantal ka tholieken 1.115.968 met dat der 1.878.304 protestanten. Heerlijke voldoening geven missies als Kameroen, Koebango en Zuid-Nigeria, waar dit jaar respectievelijk 16.071, 24.396, 9.490 H.H. Doopsels werden toegediend.. Kameroen telt nu 184.588 gedoopten (in 1916 25000!), Koebango 176.880 en Nigeria 93.745. Inlandsc-he hulp komt langzamerhand opdagen: 66 inlandsche priesters zijn er reeds met de Paters der Congregatie werkzaam. Kameroen denkt in de eerstko mende jaren jaarlijks een tiental inland sche seminaristen tot de H.H. Wijdingen te kunnen doen opgaan. Vermelden wij ter sluiting nog enkele cijfers over verschillende inrichtingen: Katechisten-scholen 102, leerlingen-kate- chisten 2380 ambachtsscholen 255, leerlin gen 10.248, lagere scholen 2575, leerlingen 140.534weeshuizen 157, weeskinderen 8096; ziekenhuizen 63, verpleegden 3608; catechumenaten 6720, oateohumenen 429.477. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Door verhuiswagen overre den en gedood. Op den Duivendr echts che straatweg is nabij de kerk een ernstig ongeluk gebeurd. Een 18-jarige wielrijdater reed achter een auto aan en wilde den weg oversteken juist toen van de andere zijde een groote ver huiswagen aan kwam rijden. Het meisje werd aangereden, waarbij zij ernstig ge wond werd. Toen geneeskundige hulp ter plaats verscheen, bleek de ongelukkig over leden te zijn. Auto in brand geraakt. De bestuurder naar een zie kenhuis gebracht. Gistermiddag is op den Arnhemschen weg onder Ede een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer J. J. van Oudenallen uit Voorburg reed met zijn auto op genoemden weg, waarvan de kanten nog steeds niet afgewerkt. Hij geraakte met de wielen ach ter den betonrand en bij het weer op den weg draaien sprong een band. Hierdoor ge raakte de automobilist zijn stuur kwijt en vloog tegen een boom, ten gevolge waarvan de auto in brand geraakte. r,~'nkkig was» er een automobilist in de nabijheid, die den bewusteloozen heer v. O. uit den auto kon halen. De wagen ging in vlammen op. Na dat een geneesheer uit Ede de eerste ge neeskundige hulp had verleend, werd de heer v. O., die aan het gelaat was gewond en inwendige kneuzingen had gekregen, per ziekenhauto naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. ONDER EEN LOCOMOTIEF GERAAKT. Steenovenarbeider doodelijk gewond. Te Lobith is de stee novenarbeider C. bij het ontsporen onder een locomotief geko men. iDe man werd zoo zoo zwaar gewond, dat bij aan de gevolgen is overleden. Verdronken. In de Egelantiersgracht te Amsterdam is gisteravond een 5-jarig jongetje verdron ken. Hoe het kind in de gracht is geko men is nog niet opgehelderd. Gistermiddag is de matroos A. B. uit Vlaardingen bij het zich aan boord bege ven met de equipage van het in de zeeha ven van het hoogovenbedrijf te Velsen liggende Nederl. stoomschip Stad Zwolle van de motorboot in de Buitenhaven te water geraakt en verdronken. Het lijk van den matroos die ongehuwd was, is naar de algemeene begraafplaats aldaar overge bracht. Been afgeknefd. Aaai boord van het van Bremerhoven naar Schiedam bestemde Engelsche stoomschip „Samala" is Donderdagmorgen vroeg de vijf en twintigjarige timmerman Jack Parry tusschen de winch geraakt, waarbij hem het rechterbeen geheel werd af gekneld. Toen het schip vanmiddag te Hoek van Holland binnenkwam, heeft dr. Knip zich aan boord begeven en den man onmiddellijk naar het ziekenhuis te Schiedam deen ver voeren. EEN HUIS INGESTORT. Nog goed afgeloopen. Een ernstig ongeluk, dat een ramp had kunnen worden, heeft gistermiddag op de Lindengracht te Amsterdam plaats gehad. Ongeveer halfvier werd daar, na een hevig gekraak, een zware slag gehoord, er steeg veel stof op en toen was het perceel 248, dat verbouwd werd, in elkaar gestort. Van alle kanten kwam men toeloopen. Men wist toch, dat er in het gebouw dat drie verdie pingen hoog geweest was, werd gewerkt. Een jongeman kwam te voorschijn, die aan het oog bloedde, vertelde, dat er behalve de aannemer zes arbeiders in het huis wa ren. Wanneer er ooit een schutting snel is afgebroken, dan is het ditmaal gebeurd. In minder dan geen tijd lang zij op de straat om in de ruïne te kunnen doordringen. Drie mannen waren dadelijk te voorschijn ge haald. Zij waren slechts licht gewond. In middels was ook de brandweer gekomen, die, geholpen door een aantal burcers. hef reddingswerk voorzette. Een vierde man, die dicht bij de straat onder eenige plan ken lag, was ook weldra weer op de been Twee menschen ontbraken toen nog. Zij werden na eenig zoeken gevonden. De een kon gemakkelijk gered worden. Hij had een beenbreuk en werd voorloopig neergelegd in een aangrenzende drogisterij. Met de laatste redding had men eenige moeite Het slachtoffer lag achterin en had be halve enkele andere verwondingen ook een beenbreuk. Intusschen was ook de geneeskundige dienst met twee ziekenauto's ter plaatse versohenen. Aanwezig waren dr. Brenk- man, onderdirecteur van den G.G. en G.D. en eenige geneesheeren. Toen de man voor loopig wa-s geholpen, werd hij op een bran card gebonden en over een muur in de Derde Goudsbloemdwarsstraat aan een paar redlijnen door de brandweer naar be neden gebracht. De geredden werden allen naar het Tes- selschade-ziekenhuis vervoerd. Het waren F. J. van Donk, L. Riegstra, N. Rietmeyer en M. v. d. Brink. Zij allen waren lioht ge wond of hadden enkele schrammen opge- loopen. De arbeiders C. Ruiselaar en Ohr. Bom, hadden ieder een been gebroken en nog ander letsel bekomen. De aannemer, de heer A. J. J. Moleschot, stond, toen het ongeluk gebeurde, vóór het gebouw. Hij kreeg een stuk hout op het hoofd en is toen bloedende weggeloopen. Hoe het ongeluk gebeurd is, valt niet met zekerheid te zeggen. Het ingestorte gebouw was drie verdie pingen hoog. De voor- en achtergevel ont braken. Men was bezig de balklagen in orde te brengen. Op de derde verdieping lag de vloer reeds. Ooggetuigen hebben bemerkt, dat een schoorsteen is gevallen en door een vloer gestort. Daardoor zouden balken zijn losgeraakt, die een gedeelte van den bouwmuur hebben meegesleurd. De vloer staat nog gedeeltelijk schuin in de ruïne. Van deze zes werklieden waren er vier op de bovenverdieping. Zij zijn er het beste afgekomen. - Een gedeelte van een der bouwmuren is terechtgekomen op het perceel van den broodbakker G. P. Vlek en heeft daar nog al schade aangericht. De gedeelten van de bouwmuren, die zijn blijven staan, vertoo- nen scheuren en bochten. De brandweer heeft de deelen, die gevaar opleverden verwijdërd. Zoo werd een schoorsteen afge broken, die op het dak stond van het per ceel, bewoond door den heer Vlek. Later werd ook nog overgegaan tot gedeeltelijke stutting van dit huis. Door het Bouw- en Woningtoezicht, waarvan o.a. tegenwoordig was de direc teur de heer Tjaden, zal een onderzoek worden ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak. Het ongeluk bracht veel ontstel tenis in de omgeving. Van een kar gevallen. Te Heiningen (N.-Br.) reed de landbou wer J. V. met paard en kar op het land. Ongelukkigerwijze viel hij van de kar en brak op twee plaatsen zijn ruggegraat. Daar hij niet naar een ziekenhuis vervoerd kon worden, bracht men den man per brancard aar zijn woning. Gezien den hoo- gen leeftijd van het slachtoffer, is hoop op herstel vrijwel uitgesloten. Hand afgekapt. In de vleesch.wapenfabriek van de firma Anton Hunnimk te Deventer had een arbei der Donderdagmorgen het ongeluik zich een hand af te kappen. BRANDEN. Zware brand te Vriezenveen. Vier woningen uitgebrand. Het dorp Vriezenveen is Vrijdagmiddag omstreeks vier uur door een feilen brand geteisterd, waarvan de oorzaak onbekend is. Het vuur ontstond in den kruideniers winkel van H. Nyen Twilhaar, die in kor ten tijd in asch werd gelegd. Van den in boedel kon slechts zeer weinig worden ge red. De brand sloeg over op de naast ge legen boerderij, bewoond door de families J. Lambers en H. Hopsters. Ook deze per- ceelen brandden in een minimum van tijd gehel uit. Beide perceelen lagen aan het Oosteinde. Een brandend stuk hooi schijnt overgewaaid te zijn naar den overkant van de straat. Het kwam terecht op het stroodak in het achterhuis van den kruide nierswinkel van A. Dekker, dat eveneens vlam vatte. Nog kon men aan het alles vernielende vuur geen weerstand bieden en spoedig stond ook de boerderij van F. Al- bers in lichter laaie. Ook deze boerderij ging geheel in vlammen op. De brandweer was wel spoedig met twee autobrandspui- ten aanwezig, doch kon tegen den gewel digen brand weinig uitrichten. Ze moest zich beperken tot het nathouden van aan grenzende perceelen om verdere uitbrei ding te voorkomen. Dit gelukte ton slotte. Behalve de perceelen zijn alle inboedels een prooi der vlammen geworden, terwijl in de boerderij van Alberts een paard, een koe en een varken verbrandden. Voorts ging nog een bedrag van 150 gulden aan geld verloren. Verzekering dekt de schade, die men op ongeveer 20.000 raamt. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Er was buitengewoon veel belangstelling van de zijde der bewoners. Burgemeester Bouw meester en wethouder Pot waren op het terrein van den brand aanwezig. Groote boerderij afgebrand. Vrijdagavond is onder Eist aan den weg NijmegenArnhem afgebrand de groote boerderij van H. v. R. Het vee kon met moeite worden gered. Oorzaak is onbe kend. Verzekering dekt de schade. DE BRAND TE BEVERWIJK. Een sigarenmaker gearresteerd. Als verdacht van brandstichting in de sigarenfabriek Gevali van de Gebr. vau Lint te Beverwijk, welke Donderdagnacht door het vuur verwoest werd, heeft de po litie aangehouden en in arrest gesteld A. K., die als sigarenmaker aan de fabriek werk zaam was. Tot nu toe blijft de aangehoudene hard nekkig alle schuld ontkennen. Hij wordt in arrest gehouden. De politie was tot arrestatie overgegaan op grond van loopende geruchten die A. K. als dader aanwezen. BROEDERMOORD? Op vermoeden van broedermoord is gis teren te Aalten gearresteerd de 21-jarige P. Zijn broeder werd gistermorgen ondei verdachte omstandigheden dood aangetrof fen op den deel der woning, welke P. te zamen met zijn moeder en broeder bewoont Het parket uit Zutphen en de politie-des- kundige dr. G. Hesseling uit Arnhem stel den een onderzoek ter plaatse in. Het lijk werd voor sectie in beslag genomen. Te gen negen uur gisteravond was men hier mede gereed, waarna P. werd gearresteerd. Hij ontkent hardnekkig. Dief opgespoord. Donderdagavond is te Delft door de re cherche aangehouden de 37-jarige H. uit Amsterdam, verdacht van diefstal van 600 en een gouden ketting, te Amsterdam ge pleegd. Zijn aanhouding was per radio door de politie te Amsterdam verzocht. De ketting is bij een familielid te Delft in beslag genomen. Van het geld was niets meer te vinden. In een vlaag van waanzin. Gisternacht begaf de 34-jarige onderwij zeres mej. A. M. C. P. K. uit Delft, die voor geruimen tijd haar vacantie doorbracht bij een familielid, den heer H. te Maastricht, naar Bemelen. Daar heeft hij zich in 'n vlaag van verstandsverbijstering met ben zine overgoten en in brand gestoken. Aan meerdere huizen heeft de ongelukkige, met. brandwonden overdekt, nog aangeklopt, doch de bewoners durfden haar, ontzet en verschrikt niet te helpen. De Gemeenteveldiwachter trok zich haar lot tenslotte aan en waarschuwde dr. Wil lem® uit Keer, die zorg droeg dat de vrouw werd overgebracht door den Geneeskundi gen Dienst, naar het ziekenhuis „Oalvariën- berg te Maastricht. De toestand van het slachtoffer is hope loos. Nader wordt gemeld, dat. Mej. R. aan de gevolgen is overleden. Al te aantrekkelijke reclame! Bij een boekhandelaar te Rijswijk heb ben insluipers Vrijdagnacht ongeveer hon derd vulpenhouders en vulpotlooden ter waarde van ongeveer 1500 ontvreemd. De boekhandelaar had dezen grooten voorraad vulpenhouders in huis, daar,hij er juist de zer dagen extra-reclame voor maakte. Vossenfamilie gevangen. Te IJsselstein, in het Peelgebied, hebben eenige bewoners met behulp van enkele po litiemannen een vossennest uitgegraven en een geheele vossenfamilie verschalkt. Men slaagde er namelijk in niet alleen vier jon gen te bemachtigen, maar tevens een vol wassen Reinaert. Een haas, door den vos gevangen, werd tevens in 't nest aange troffen. De boeren uit de omgeving, die weten wat de passiepreekende vos waard is, hebben met groote voldoening van deze Reintjes-opruiming kennis genomen, STEMBUS-VAR IA. „Zus", had. moeder gezegd, „je moet nu ook voor de eerste maal stemmen, en ik wil volstrekt geen invloed op je uitoefenen, maar doe me een plezier en stem niet rood. Denk om vaders en je eigen positie". Zus beloofde het en trok ter stembus. De eerste formaliteiten verliepen zonder eenige strubbeling, maar toen Zus in een hokje stond en haar stembiljet opengevou wen had, schrok ze van twee dingen: het roode potlood en de vloed van namen zon der eenige verdere aanwijzing dan een cij fer. Uit de kleur van het potlood conclu deerde zij, dat iedere partij zeker haar eigen hokje had, en zij natuurlijk net in het verkeerde terecht was gekomen, en dus keek ze om den hoek, en jawel, het hokje naast haar was leeg, en vlug wipte ze erin. Weer een rood potlood En ze had moeder beloofd, niet rood te zullen stemmen. 'Resoluut stapte ze naar de tafel, waar drie heeren zaten, en een van hen krwam haar reeds tegemoet: (zus ziet er goed uit). „Kan ik u misschien inlichten, dam el" „Ja, mijnheer, heeft u geen ander pot lood?" „Anderpotpotlood?" stotterde de galante. „Ja, ik bedoel, andere kleuren, niet rood „Ze zijn allemaal rood, dame." „Ja, maar ik wil niet rood stemmen," en stampvoetend „ik wil stemmen wat ik wil, ziet u!" Het was een zeer stil stemlokaal in het centrum, van Rotterdam, in de buurt van de Nieuwe Haven, maar verder verraden we niets en de commissieleden hadden even moeite, hun voorgeschreven ernst te bewa ren, maar een minuut later wa« Zus inge licht en stond ze, nu zonder gewetensbe zwaar, weer in haar hokje. Maar nu kon ze onmogelijk in dien war boel va<n namen haar oandidaat terugvin den buiten had ze het lijstnummer nog geweten, maar door de emotie was ze het nu glad kwijt en ze wilde hier toch geen uur blijven staanDaar viel haar oog op een naam, dien ze althans kende: J. ter Laan. Dat was die roode, dien ze niet wilde en zou stemmen, en gedeeltelijk opgelucht zocht Zus het verst van dien naam verwij derde puntje op en stemde.... no. twintig vaai dezelfde lijist. t)e duizend en een merkwaardigheden van de INTERNATIONALE KOLO NIALE TENTOONSTELLING welke binnen, eenige weken te Parijs geopend zal worden, naderen haar voltooiing. Een overzicht van de pavilloens der Bel gische Congo, welke zijn opgetrokken geheel volgens den bouwtrant in de Belgische Kolonie De werkzaamheden voor „DE MILLIOENEN LIJN" in Z.-Limburg maken goede vorderingen. De treinen rijden er letterlijk over elkaar. De nieuwe spoorbrug te Schaesberg, voor de lijn SchaesbergSimpelveld is voltooid. Het kruispunt op de lijn HeerlenKerkrade.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9