Agenda llo®fdpnjn B§a ezi Kiespijn KERKNIEUWS UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK ZATERDAG 25 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 VOORSCHOTEN. Ongelukken. Een zoontje van den heer v. d. M. speelde met een zoontje van den heer E. Deze beide kinderen kregen ruzie en de één gaf den ander met een schopje een klap, waardoor een der kinderen een wonde aan het hoofd opliep. Dr. v. d. Stoel verleende de eerste geneeskundige hulp. Een paard van den heer W. alhier schrok van het tramsignaal, liep achteruit en drukte bij den heer van C. een groolo winkelruit in. Een fcoontje van den heer van B. kwam bij het oversteken van den weg in de Voor straat in aanraking met een auto, bestuurd door C. B., waardoorhet een been brak. Na door dr. van der'Stoel, die de eerste geneeskundige hulp verleende, te zijn gp- holpen, werd het knaapje vervoerd naar Sint Antoniushoeve te Voorburg. ZOETER MEER—ZEGWAART. Sch etweastrijden Landstorm. Don derdagavond had in liet gymnastieklokaal de uitreiking plaats van de brevetten eji de prijzen van de gehouden schietwedstrij den, van een Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Zoet erm eer—Zeg waart. Wegens ziekte van den burgemeester berustte de leiding van den avond bij den heer D. D. C'eelen, die een kort openings woord sprak met voldoening getuigende over den goeden opkomst. Daarna werd het woord gfrerd door den commandant van het corps Zuid-Holland West, majoor Boots, die een kernachtige prooaganda- rede Ine.o Verwezen werd naar de verkie zingen in Spanje waar een minderneid Je macht ve k egen heeft. Ook nln- zou een minderheid, zooals de practijx bewezen lieert, b urn-der goede paraatheid, de boel willen regeeren. Dit werd uiteengezet, door bewijzen, dat een kleine, goed organisatie heel wat ot stand kan brengen Door zieli aau te fluiten bj den B.V.L., die kernge zond is en 7C.0CG leden telt, tie vt men het wettig gezag schragen. Door denzelfden spreker werden de .brevetten aan de ko- ningsschutters en de scherpsc 1 it>1met eenige toepasselijke woorden uhge ei kt. Do uitreiking der p.'ijzen van -ie gehouden vaste, on \rije baanwedstrijden weum ge daan door der secretaris van het gewest, le luit. Karres. De prijzen bestonden in geld en 'nst- en ishóudel ver pen. De film van den Landstormdag 1925 werd vertond, waarop leden der afdee- ling voorkwamen, zoomede de koninginne- film. ZEGWAART. Wethouder Chardon. De lieer E. H. Chardon, wethouder dezer gemeente, heeft te kennen gegeven, wegens vergevorderden leeftijd, niet meer in aan merking te willen komen voor een candi- datuur van den gemeenteraad. Gemeeenteraadsverkiezing. Als cati- didaten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing zijn door de A.-E. Kiesvereeniging de volgende personen gesteld: G. P. Roos Sr., A. van der Spek Sr., J. M. Boon, A. van Breeschoten, J. van Doornen, J. Brinkers, P. Overvliet, Jac. Kalisvaart Jr. Ondertrouwd: A. van Herk 23 j. te Pijnacker en S. E. de Bruin 21 j. G. A. Vonk 24 j. en B. A. de Wit 21 j. L. A. Droogh 28 j. en C. A. van Wijk 24 j. Gehuwd: J. Verheul 28 j. te Zeg- waart en C. van der Velden 29 j. te Zoe- raieer. ZOETERMEER. Gemeenteraadsverkiezing. Door de Anti Rev. Kiesvereeniging zijn voor de ge meenteraadsverkiezingen de volgende can didaten gesteld: A. G. Scheer (aftr.), C. H. Brinkers, J. Hoogendam, H. Kietsier Sr., M D. de Graaf en A. Kalisvaart. Geboren: Louisa Maria d. van P B. A. van der Burg en E. C. Westbeek. Gehuwd: H. C. Kühlman 26 j. en M. Oosterom 24 j. Gemeentelijke Aankondigingen Verkiezing Provinciale Staten. De Voorzitter van het Hoofdstembureau in Kieskring III (Leiden) maakt bekend, dat -een afschrift van-het proces-verbaal der op heden gehoude^ zitting, bedoeld in artikel 92 der Kieswet,fin hefflGfrfeentehuis is aangeplakt en ter iGemeefffe-Se/tffetarie (af deeling Algemeen^ Zaken^vöor een ieder ter inzage is neüergele^d. De Voorzitter1 "woornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 24 April 1931. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aana. B. C. van Ommeren en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een wasch- en strijkinricli- ting in het perceel Haarlemmerweg No. 49a; b. F. G. Mastenbroek en rechtver krijgenden tot het oprichten van ëen ban ketbakkerij in het perceel Hoogewoerd No. 60; C. C. van den Bosch en rechtverkrij genden tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het pejeeel Zoeter- woudsche Singel No^lld. cJ®N.V. Petro leum Maatschappij/rhA Te x|tsfCompany en rechtverkrijgende)/ totl het cftrüjfiten van een ondergrondsclle bqfaypl»jp voojée"- zine met bovengrondafteqlpom^^n en op de Nieuwe Beestenmarkt nalApret per ceel St. Aagtenstraat Jfo. 32j^pr de N.V. Fabriek van wollen dejfens eyauffels, „De Blauwe Klok" Jan ZiTOrdedf en Zoon en rechtverkrijgenden, tot hj^oprichten van een fabriek van wollen dekens en duffels in het perceel Oude Singel No. 174182; f. de N.V. Lcidsche Melkinrichting „De Toekomst" en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een fabriek voor het vervaar digen van consumptie-ijs in het perceel Hooigracht na 41g. C. A. Somerwil en rechtverkrijgenden tot het opricheen van een tabaksfabriek in liet perceel Wa- tersteeg No. 1; h. W. F. de Wolf en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de herstelplaats voor machines in het perceel Lage Rijndijk No. 126. LEIDEN. Maandag, De Hanze, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De geneeskundige Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren: Hovens Gréve, Kors, Seret en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genholz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van M a a n d a g 20 tot en met Zondag 26 April a.s. waarge nomen door de apotheken G. F. Reijst, .Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. zullen spodfcig |)erli^en>|ptror Rïsjnharii'd Pjéekevs Vraag daarom Miilhardtjj^Hoofdpijupoeders en Mijnhardt's Kiespijnf&cders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Letbij hétkoopen hierop. Per poeder 8 ot. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. De roode partij is wel niet de eenige, die aan deze stembus winst kon boeken, maar tegenover haar 10 (9) zetels zijn de enkele succesjes van geringe beteekenis. Zoo de den de anti-revolutionairen een paar ver overingen en steeg hun cijfer van 78 op 80 (81), doch de christelijk-historischen ston den daarentegen twee hunner zetels af en daalden van 73 op 71, zoodat in de posities der rechtsche groepen de katholieken bleven op 179 staan eigenlijk in 't geheel geen verandering is gekomen (helaas nog gedaald tot 177). Terwijl voorts de communisten van 7 op 10 stegen (in 1904 had de S.D.A.P. ook slechts 7 Staten-leden over heel het land), wisten de Kerstianen zoo waar ook nog één, hun 12den, zeteltje te veroveren. Min der gelukkig waren de Lingbeekianen, die evenals de christelijk-historischen moeten afschrijven. Van 2 is hun zetcltal tot op 1 geslonken. Zoo snel bergafwaarts echter als met den Plattelandersbond, die van 10 op 2 (3) duikelde, ging het met deze dissi denten-groep toch niet. Onder de winners aan deze stembus figu reert ten slotte ook nog.... de.R.K.V.P. Men zou het niet gelooven en toch is het zoo. Want aan het einde der vorige Sta ten- campagne zag deze partij zich slechts 2 zetels toegewezen, terwijl ze er nu 3 zal be zetten. Dank zij een haar voordeelige om standigheid in de provincie Brabant; want ondanks de hulp der Heeres-groep heeft zij het nergens tot eenig positief resultaat kun nen brengen, terwijl zij wederkeerig de Dein. Partij zelfs het behoud van haar 2 zetels niet vermocht te helpen verzekeren. EEN LIBERAAL OORDEEL. De liberalen (de Vrijheidsbond heeft 1 zetels verloren) hebben bij de Statenver kiezingen een echec geleden. Het „Hbld." wijt dit echec der libera len in hoofdzaak aan de ongunst der tijden. Over den uitslag in zijn geheel merkt het blad op: „Intusschen is de totale uitslag voor het land als geheel bedenkelijk te noemen. De verschuiving naar links is op zichzelf al iels dat in dezen tijd inet bezorgdheid moet worden gadegeslagen. Temeer nu het jong ste congres van de S.D.A.P. (de grootste winnaar van deze stembus), heeft aange toond, hoe deze partij een steeds sterker pressie krijgt te verduren van haar eigen linkervleugel, die al ontkennen de leiders dit tegen het communisme aanleunt. Dat geldt in zekeren zin ook voor de R. K. Staatspartij, die nu den druk der radicale elementen ondervindt, die in Limburg tot scheuring leidde, en het concurreerende kamp der R. K. Volkspartij aan een zetel winst hielp. Dat de staatspartij ondanks die. scheuring haar zeteltotaal, door winst elders wist te handhaven, pleit voor haar kracht. Maar dat de middenpartijen hst leeuwendeel van de verliezen te dragen kre gen, bewijst opnieuw een wegzuigmg naar de uiterste vleugels, waarbij dan ditmaal de trek tiaar links het sterkst is geweest. Ook de vrijz.-democraten hebben daarbij ondervonden, dat hun „socialisme in bui tengewonen dienst" geen lijfsbehoud waar borgt". DE TARWEWET. De binnenlandsche graanhandel vereenigt zich. Naar wij vernemen zaï Maandag a.s. met het oog op de Tax we wet te Rotterdam wor den opgericht de Landelijke federatie van organisaties van handelaren in akkerbouw producten kortweg te noemen de Elfeo. Tot deze organisatie zullen toetreden alle provinciale vereenigingen op het gebied yam den bimneniandschen. graanhandel, met uitzondering van de ver. Gron. Korenbeurs. De vereenigkig zal ten doel hebben de leden te doen samenwerken bij de beharti ging vam de belangen ran den handel in akkerbouwproducten in het algemeen en van hen zelf in het bijzonder (n.l. in verband met het aa.nvanke.ijke voornemen der Tax- we-organdsatoren, om den handel zonder meer uit te schakelen bij de uitvoering van de Tarwewet.) De Elfeo zal dit doel trachten te bereiken doox: a. het inwinnen van alle mogelijke inlich tingen met betrekking tot den handel in akerbowproducten. b. het ter kennis brengen van al datgene wat in het belang van dien handel kan wor den geacht; c. hek nemen van al die maatregelen, welke kunnen leiden tot versterking van de positie van den handel in het economische leven d. het zich in verbinding stellen met autoriteiten in het belang van den handel. DE GOUDEN KETEN DER WAARHEID Op den dag af vier maanden na de ver schijning, zag de zesde druk van dit werk je de 30ste tot 40 duizend, het licht. Pater Hendrichs schrijft ons: ,Het is stellig een compliment voor het Nederlandsch pu bliek, dat zulk een enorme belangstelling voor den godsdienst blijkt te bestaan. Dit had wel niemand gedacht.'' Van dezen zes den druk waren er, vernemen wij, al weer meer dan duziend verkocht vóór de ver schijning. Kalkverbod te Rotterdam. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten met 24 'tegen 16 stemmen niet al leen het kalken op straat te verbieden, doch zelfs het vervoer van kalkmateriaal, zooals potten en kwasten tusschen tien uur dos avonds en zes uur in den morgen bij politieverordening tegen te gaan. Er was van de zijde der kalkvoorstanders veel te genstand. Doch toen werd aangetoond, dat een kalkverbod in de practijk niet is te handhaven zonder een vervoerverbod, werd het aanvaard. R.K. Lyceum voor meisjes te 's Gravenhage. Men vestigt de aandacht op de in onze advertentiekolommen voorkomende aan kondiging betreffende de inschrijving van leerlingen voor het R.K .Lyceum voor Meis jes t e 's-Gxavenhage De loonkwestie in den West-Brabantschen landbouw. Prof. dr. Ghr. Raaymakers S.J„ hoogleer- ear te Nijmegen heeft het verzoek om als anbitex op te treden in de loonkwestie in den We®t-Bra<bantsohen landbouw, afge wezen. Donderdagmiddag hebben vertegen woordigers van beide partijen beraadslaagd over deze aangelegenheid. Inmiddels zijn de Landbouwers reeds hier en daar overgegaan tot toepassing van do aangekondigde verlaging van 15 pCt. Som migen voerden deze verlaging in met in- gong van 1 Maart j.l., de landbouworgani saties te Dinteloord en Fijnaart besloten dezer dagen de verlaging met ingang van Zaterdag a,s. in te voeren, omdat men vreest., dat het nog geruimen tijd kan duren, eer er een arbitrale uitspraak valt. Onder de landbouwer zelf heersoht ech ter geen éénstemmigheid over de loonsver laging. zoodat de een de korting toepast, de ander daarentegen weer niet. Einde conflict te Enschedé? In de gistermiddag te Den Haar gehou den conferentie tusschen den Rijks bemid delaar ir. H. A. van IJsselsteijn en bij de staking in de fabriek der firma Nico ter Kuile Zoon betreken partijen is een be middelingsvoorstel behandeld van den vol genden inhoud Het wachtge'-d zal blijven zooals dit was voordat het conflicht uitbrak. De premie zal ingaan op een loon van 24 gulden per week (vroeger was dit 23 gulden per week en de firma wilde het brengen op 25 gul den, ten gevolge waarvan de staking uit brak). In totaal zou dit bet eekenen een toonverschil van 30 oents per week. De vertegenwoordigers van de arbeiders organisaties zegden toe dat. zij dit voorstel in de stakersvergadexingen zouden verde digen. De vertegenwoordigers van de fabri- kantenvereenijging beloofden, dat zij daar na een beslissing zouden nemen. Hedenmiddag zijn de stakers met hun bestuurders bijeengekomen. In deze verga deringen is met algemeene stemmen beslo ten het bemiddelingsvoorstel, zooals dit in de conferentie te Den Haag werd voorge legd, te aanvaarden. Van deze beslissing is meelede el ing gedaan aan den Riiksbeimdde- laar, die daarvan aan de fabrikantenver- eeniging zal kennis geven. Wordt ook van die zijde het voorstel aanvaard (waarop veel kans schijnt te bestaan), dan is een einde gekomen aan dit conflict. Naar verluidt zal de fabrikantenvexeeni- ging Zaterdagmorgen over het voorstel be slissen. ^Tijd." Audiëntie. Z. H. Ex. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag geen audiëntie vexleenen. WARMOND. JUBILEUM MGR. TASKIN. Zooals gemeld, zal de hoogeerw. hoog gel. heer mgr. H. J. M. Taskin a.s. Woens dag herdenken het feit, dat zijn hoogeefw. 25 jaar president is van het Groot-Semi narie, het Theologicum. Mgr. zal Dinsdagavond om 6.15 uur aan het Warmonderhek worden verwelkomd door Z. Hoogw. Excellentie den Bisschop van Haarlem, en door een eere-comité, de urofessoren van het Groot-Seminarie, den Directeur van het Philosophicum en een deputatie van de theologanten. De edel achtbare heer burgemeester zal hier een begroetingsrede houden. Aan het Warmondeihek zal ook War- monds Harmonie zijn opgesteld. De stoet trekt dan door het dorp: Heerenweg (bij de katholieke school zullen de kinderen een zanghulde brengen), Dorpstraat, War- mundastraat, Heerenweg naar het Semi narie, waarvoor een eerepoort zal zijn op gericht. Vóór het Seminarie zal de zeereerw. hooggel. heer prof. P. Groenen den hoog- waardigen Jubilaris, toespreken. 't Spreekt vanzelf, dat de inwoners van Warmond door het uitsteken van de vlag van hun medeleven met dit bijzondere feest zullen blijk geven. Woensdagmiddag van 34.30 uur zaJ de hoogeerw. praeses receptie houden. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer van tul pen uit de warme kassen ging aanmerke lijk verminderen, en de prijzen gingen in het laatst der week weer iets naar boven. Darwintulpen komen nog in groote hoe veelheid. Ook hiervan zijn de prijzen maar matig. Met Narcissen ging het aanmerkelijk be ter dan begin dezer w eek c vorig* week. Betaald werd voor tulpen per dozijn: La. Reine Max 0.340.37, Couleur de Cardi nal ƒ0.43—0.48, La Reine 0.23—0.29, Rose Gris de lin 0.220.25, Cram. Bril- lant 0.22—0.25. Uit de koude kassen: King of the Yel low 0.550.60, Ferd. Moore 0.340.39, Rijzende Zon ƒ0.650.70, Copland 0.34 0.37, Parma 0.380.42, Krelage 0.30 0.34, Elisabel h 0.310.35, William Pitt 0.300.34. Proff. Rauwenhoff 0.32— 0.36, Bartigon 0.30—0.34. Vict. d'Olivierre 0.300.35, Le Notre 0.300.34, Sanders 0.29—0.34. Narcissen per 100: Lucifer 0.300.40, Ornatus 0.250.40. Nare. per 1000: Em peror 2.80—3.—, Victoria 2.603. Sir alkin 33.20. King Alfred 3.10 3.50, Sion 1.80—2.10, Golden Spur 3 3.40. Anemonen per dozijn: ƒ0.150.24. Rozen per bos: Headley ƒ1.101.50, Landia 1—1.30. Fielten per bos: 810 ct. Margrieten geel2.102.40. Blauwe druifjes 0.160.18. „HET BL0EMB0LLENB0EK". De bollenvelden in de omstreken van Haarlem en Leiden prijken weer in onge ëvenaarde, fantastische kleurenpracht. Duizenden, duizenden, en nog eens duizen- don trekken naar de bollenstreek om de zee van millioenen bloemen te bewonde ren een schouwspel eenig op onze aard bol. Maar zoo dikwijls is 't ons opgevallen, dat negen op de tien van die bloemenkij- kers geen grein verstand van bloemen heb ben en met een eigenwijs gezicht een tulp narcis noemen. Hoe het dus met hun kennis van de bollencultuur staat, behoeft men niet te vragen! Is 't nu eigenlijk niet jammer, dat zoo- velen die hun leven lang de bolbloemen zien groeien, bloeien en verwelken en hierbij hebben wij speciaal op 't oog de' Leidenaars en de bewoners van de Bollen streek, die niet tot het „vak" behooren geen flauwe notie hebben hoe die bloemen leven en sterven,gekweekt en veredeld worden? „Het Bloembollenboek" van Tjebbo Franken naar wij meenen een Haar- lemsch geneesheer is voor hen een leer zaam en tegelijk amusant boek. Op onder houdende wijze wordt daarin beschreven, hoe de hyacinthen, tulpen, narcissen, cro- cussen, irissen en gladiolus zich vermenig vuldigen en hoe zij veredeld worden, hoe de ziekten bestreden worden en wat vooral ,vóor de leek van belang is hoe men thuis bollen kweekt in potten en glazen of in den tuin. De vele mislukte armzalige bloemetjes, die iedereu winter in onze steden voor het venster „te pronk" staan, zijn wel een bewijs, dat eenige voorlichting niet overbodig is. Wie dit boek leest en als handleiding beschouwt, zal zeker een beter resultaat bereiken. Ook voor den vakman is dit schitterend- geïllustreerde boek aanbevelenswaardig, al is veel wat er in beschreven staat hem dubbel-en-dwars bekend. Als was 't alleeu maar als blijk van sympathie met deze keurig, fraaie-verzorgde uitgave over de cultuur, die hem lief is. Welk een prachtige reclame gaat er van dit boek niet uit voor de binnenlandsche handel. Het is een be kend feit, dat in Nederland, in vergelijking met het buitenland, de animo voor het bol- len-kweeken door leeken niet bizonder groot is. Doch uit louter sympathie behoeft ook de vakman dit boek te koopen, want er zijn verschillende hoofdstukken opgenomen, die ook voor hen nieuw zijn. Vooral waar de schrijver het op de hem eigen amusante wijze heeft over de historie der bloemen, over den dwazen tulpenhandel, over de op richting der „Alg. Vereeniging". In enkele artikelen wordt ook besproken „hoe de kleine bol over de groote bol rolt", h-»o de bollen worden verzonden over do gcheele aardbol en tot slot de „apotheose van de bloemenvelden". De lezing van dit boek wordt van harte aanbevolen. Aan den teekenaar van de ori- gineele, fei-gekleurde omslag en aan den uitgever Andries Blitz te Amsterdam een woord van lof voor de keurige uitvoering. LEIDSCHENDAM. Wit-Gele Kruis. Donderdagavond te 3 uur hield het Wit-Gele Kruis te Leidschen- dam hare jaarvergadering in het Patronaat. De voorz. opende de vergadering met den christelijken groet en heette allen hartelijk welkom. Met genoegen, aldus de voorz., kan ik deze vergadering openen, daar de Ver eeniging in alles vooruitgaande is. Het le dental is dit jaar toegenomen, terwijl ook de financiën goed zijn te noemen. Ook de cursus in verbandleer en eerste hulp bij ongelukken is schitterend geslaagd, waar voor vooral dr. Van Zeeland hulde en dank toekomt, die zoo geheel belangloos en op zulk een keurige wijze den cursus heeft ge geven. De voorz. heet Burg. Keijzer en dx. Van Zeeland, die inmiddels ter vergadering zijn gekomen, hartelijk welkom en brengt dr. Van Zeeland nog dank voor zijn vele en nuttige werk. De notulen worden gelezen en onveran derd onder dank goedgekeurd. De secr. brengt een keurig jaarverslag uit, terwijl de penningmeesteresse een keu rig overzicht geeft der financiën, waaruit blijkt, dat er een batig saldo is van ƒ756.94; beiden hebben een hartelijk dank woord en applaus der vergadering te accep- teeien. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer Blokland bij acclamatie herkozen en geko zen de heer Zandwijk in plaats van mej. van Velzen, die om gezondheidsredenen heelt moeten bedanken. Met algemeene stemmen wordt besloten mej. Van Velzen voor hare vele en goede werk een cadeau aan te bie den. Bij het bestuursvoorstel tot oprichting van een Consultatiebureau "voor Zuigelin gen merkt de voorz. op, dat dit zeer nuttig en noodzakelijk is. Het Bureau is geheel kosteloos en is voor alle gezindten. Waar de financiën het nu toelaten, wil het bestuur tot spoedige oprichting overgAn. De voorz. vertrouwt, dat alle aanwezigen hieraan zooveel mogelijk bekendheid zullen geven, opdat een ieder wete, dat het bureau be staat en hiervan zoo noodig gebruik kan maken en dan geheel kosteloos. Nadat en kele heeren nog op spoed hebben aange drongen, wordt met algemeene stemmen besloten zoo spoedig mogelijk tot oprich ting over te gaan. Het bureau zal gevestigd worden in een der zalen van het Patrö- naatsgebouw. Van de rondvraag wordt door enkele le den gebruik gemaakt; de vragers worden naar genoegen beantwoord, waarna Je voorz. onder dank vqoF"de opkomst en de aangename besprekingen en een aanspo ring tot medewerking de vergadering sluit met den christelijken groet. BODEGRAVEN. Spoedvergadering R.K. Kiesvereeniging Door de arbeiderspartij werd op de veraae- ring van Dinsdag 1.1. bepleit alsnog een arbei- derscandidaat op de voorloopige groslijst te plaatsen. Daar dit met het reglement strijdig is. kon daaraan geen gevolg worden gegeven. Bij het bestuur werd een verzoek, ondertee kend door 27 leden, ingediend, teneinde een spoedeischende vergadering te beleggen, om alsnog de heer A. Wolswijk Fzn., op de voor loopige groslijst te plaatsen. Op deze vergade ring, welke gisterenavond in het patronaat ge houden werd, werden de leden in de gelegen heid gesteld, dienaangaande uitspraak te doen. De voorz., de heer A. R. v. d. Heijden, zette het doel dezer vergadering uiteen en vraagt wie het woord wil voeren. De heer A. Wolswijk geeft een uiteenzet ting van het werk, door de arbeiders verricht om een candidaat te vinden en dat hij zich be schikbaar had gesteld. Echter wj s de tijd in tusschen van indienen door de leden een paar dagen verstreken. Aan een bestuurslid werd opgedragen hem door het bestuur te laten aan vullen. Deze heeft hem wel genoemd, doch ver zuimd er bij te voegen, dat de wensch is van vele arbeiders. Zoodoende was hij gepas seerd. De aanvulling van het bestuur was dus niet naar den wensch van deze arbeiders. Spr. verklaart, dat zoo de vergadering er zich tegen verzet, zij zich er bij zullen ne°rleggen. Hij zegt tevens, dat de heer v. d. Poll, bestuurs lid, op de hoogte van alles is geweest. De heer H. J. v. d. Poll antwoordt, dat wel meerderen bij hem zijn geweest, dat hij heeft aangespoord om 'n arbeiderscandidaat te vin den .doch dat hij niet wist, dat deze candidaat zoovele arbeiders achter zich had, daar zij Zondags verklaarden, misschien iemand te weten en dat Dinsdags daarop, deze candi daat werd genoemd. Hij kon dus niet ver moeden, dat een groote groep arbeiders dezen candidaat wehschten. Over en weer wordt nog gediscussieerd. De heer v. GiLs vindt het raadzaam, na de woorden door den heer Wolswijk gesproken, hem op de lijst te plaatsen en zal voorstemmen De heer C. de Groot houdt een breedvoerige bespreking en zal, om groolere verbrokkeling le voorkómen, voor stemmen. Hij verklaart ech ter, dat door het arbeidersbestuurslid, op de bestuursvergadering niet over een groep arbei ders is gesproken. Daar niemand meer het woord verlangt, verklaart de voorz., dat de candidaatstelling reglementair is geschied, dat voldoende tijd was gegeven voor het indienen van candidaten. Het bestuur had het recht candidaten bij te VJegen, doch was niet ver plicht, wie ook bij te voegen. Door bedoeld bestuurslid was niet gesproken over een groep arbeiders die een candidaat wenschte, en alle bestuursleden gingen unaniem acoord met de bijgevoegde candidaten. Dat de arbeiders deze spoedvergadering hebben verzocht is hun goed recht. De stemming, die zal gehouden worden, om dezen candidaat bij te voegen, zal beslis sen en allen zullen zich bij deze uitspraak neerleggen. Hij vraagt, of nog meer candidaten bijgevoegd moeten worden. De heer S. Steenbergen zegt, dat dit de eenige candidaat is. Nadat door den aspirant-candidaat de ver klaring, door het bestuur voorgelegd, was on derteekend, werd tot stemming overgeaan. Bij monde van den heer A. Aengenent werd de uitslag medegedeeld met 54 tegen 52 stemmen en 1 blanco en 1 van onwaarde, zoodat de can didaat werd afgewezen. De voorz. sluit de vergadering op de gewone wijze. Tijdig gered. Het kind van den heer G. Twaalfhoven had het ongeluk in den Rijn te vallen. Nadat het reeds eenigen tijd' daarin had gelegen, werd het opgemerkt en onmid- delijk op het droge gebracht. Door kunstma tige ademhaling kwamen de levensgeesten ge lukkig weer bij.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2