ZATERDAG 25 APRIL 1931 22ste JaargangZATERDAG 25 APRIL 1931No. 6881 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poet f2.95 per kwartaal Bet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V De uitslag van de stembus. Dat de S. D. A. P. bij de Staten-ver- kiezingen negen zetels heeft gewonnen, is zeker het meest-opvallende in den uitslag van den stembusstrijd. Deze winst is ongetwijfeld een feit, dat op een groot-en vooruitgang van de socia listische partij wijst. Maar het uitgebrachte stemmen-aantal is toch voor de S. D. A. P. niet zóó gun stig, als de vooruitgang in het aantal ze tels een gevolg van het kiesstelsel, dat den grooten partijen voordeelig is en de zen dikwijls zetel-winst brengt door be trekkelijke toevalligheden van slechts geringe stemmen-successen. Men beschouwe nu even de volgende cijfers In totaal werden er thans uitgebracht 3.270.881 stemmen dat is 322.543 méér dan voor de Staten-verkiezing in 1927 en 108.622 minder dan bij de kamerverkiezing in 1929. En hoe staat het nu met de vergelij kende cijfers van de S. D. A. P.? De S. D. A. P. behaalde in totaal 749.095 stemmen dat is 139.405 meer dan in 1927 en 55.619 minder dan in 1929. Hieruit blijkt, dat de helft van het in totaal thans minder uitgebrachte stem men komt ten ongunste van de S. D. A. P. En hoe het met de katholieken slaat? Zij behaalden in totaal 996.540 stemmen dat is 130.651 meer dan in 1927 en slechts 5449 minder dan in 1929. Uit deze cijfers mag en moet de conclu sie worden getrokken, die wij gisteren neerschreven, nl. dat de standvastigheid van het katholieke kiezerscorps verblij dend is. Maar wij meenden gisteren tegelijker tijd aan een juichtoon van de „Maasbode" zonder éénige uiting van teleurstelling! te moeten toevoegen, dat er ook in den stembus-uitslag voor de R. K. Staatspar tij „donkere plekken" zijn; dat het „nóg beter had kunnen zijn." In de „Maasbode" van gisterenavond worden nu echter óók andere klanken ge hoord. Het blad schrijft: Tegenover het beduidende voor waarts dringen van het roode front is het op gelijk niveau blijven (Intus- schen blijkt bij nadere berekening het zetel -cijfer achteruit te zijn gegaan. Men zie onder „Binnenland", Red. L. Crt.) van het katholieke cijfer be slist een verontrustend verschijnsel te achten, naar welks oorzaken ern stig dient onderzocht te worden en waartegen het remedie niet te lang op zich mag doen wachten. Deze opmerking sluit aan bij wat wij naar aanleiding uit den uitslag der Staten verkiezingen meenden Ve moeten opmer ken. De „Maasbode" wijst zelf een oorzaak aan van het gesignaleerde „verontrustend verschijnsel", als het blad schrijft: „Met dit al is dit redeloos verspil len van katholieke stemmen toch de ernstigste schaduwzijde van het elec toraal tournooi, hetwelk wij zoo pas beleefden". Het blad oonstateert, dat wij minstens 7 zetels meer hadden kunnen hebben, wanneer een deel on zer geloofsgenooten zich de weelde van het dissidentje-spelen had kunnen ontzeggen. Inderdaad, het zoo nuttelooze! „dissidentje-spelen" is een der voornaam ste oorzaken van het „verontrustend ver schijnsel". De diepste oorzaak is gemis aan begin selvastheid bij nog te vele katholieken, a-ls zij ter vervulling van den stemplicht wor den opgeroepen. VAN HET VATIC A AN Z. H. DE PAUS VERLAAT HET VATICAAN. Tegenwoordig bij de inzegening van het Propaganda-college. Gistermorgen om elf uur heeft Z. H. de Paus, geheel onverwacht, met Zijn hofstoet in auto's het Vaticaan verlaten om bij de inzegening van het nieuwe college der Pro paganda, het internationale priestersemina rie op den Janiculus, tegenwoordig te zijn. Nadat de H. Vader enkele oogenblikken in de kapel had neergeknield om het Aller heiligste te aanbidden, werd Hij in de aula door Z.Em. kardinaal van Rossum, die zeer ontroerd en bewogen was, toegesproken. Nadat de Paus geantwoord had, verricht te Hij zelf de inzegening van enkele localen. Daarna hief de H. Vader in de kapel het Te Deum aan. Nader wordt nog aan de „Msb." geseind: De groote dag der inwijding van het nieu we college der Propaganda Fide, op den Ja niculus, is tot een glorieus feest geworden. Reeds gisteren had in het majestueuse gebouw een plechtigheid plaats gehad, waarvan de Paus het middelpunt was: de onthulling n.l. van een bronzen borstbeeld van den roemrijk regeerenden Pius XI door kardinaal van Rossum, omgeven door een illustere schare van hoogwaardigheid sbe- kleed er9. Het was een hulde van liefde en dank aan den verheven Opperherder, die zooveel voor- het tot standkomen van het nieuwe college deed en met vaderlijke belangstel ling van verre van den beginne af de werk zaamheden volgde; een belijdenis van trouw tevens en van algeheele aanhankelijk heid aan den Stedehouder van Christus. En heden, toen de hallen en zalen van het college reeds geheel gevuld waren met kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders, kardinalen, bisschoppen, prelaten, die de plechtige inwijding zouden opluisteren met hun tegenwoordigheid, verscheen plotseling de Paus, omgeven door zijn hofstoet, om zelf de eerste inzegening van het interna tionale priesterseminarie te verrichten. Een onbeschrijfelijke vreugde, en een ge weldige ontroering tevens, maakte zich van de aanwezigen meester. In allerijl werd een troon opgericht, waarna de H. Vader de aula plechtig werd binnengeleid. In een korte toespraak vertolkte kardi naal van Rossum, zelf diep bewogen, de gevoelens van blijde ontroering en dank baarheid van alle aanwezigen voor dit va derlijk blijk van belangstelling. Ook de H. Vader, die in antwoord op deze hulde-betuiging, uiting gaf aan zijn vreugde, zelf de plechtige inwijding van het Propaganda-college te hebben mogen ver richten, was zichtbaar ontroerd. Een ander telegram uit Rome geeft nog de volgende bijzonderheden over het Pau selijk bezoek. De H. Vader werd op den drempel van het gebouw ontvangen door kardinaal v. Rossum, den gouverneur der Vaticaansche stad en den rector van het college, mgr. Dini. Onder de zuilengalerijen hadden de kar dinalen Pacelli, Bisolati, Gasparri, Ehrle Serafini, Capotosti, Lega, Mundelein, Friih- wirt, Marchetti en Verdier en de talrijke aartsbisschoppen en prelaten plaats geno men, benevens de studenten van het colle ge en delegaties van verschillende steden. Er heerschte een geweldige ontroering, bij het verschijnen van den opperpriester. De H. Vader werd met geestdriftigen ju bel door de aanwezigen begroet. In antwoord op de begroetingsrede van kardinaal v. Rossum, zeide de H. Vader verheugd te zijn, dat hij niet enkel met woorden, doch met daden van Zijn groote liefde voor het Propagandawerk kon doen blijken. Na afloop der plechtigheid gaf de H. Va der allen Zijn zegen. Langen tijd verwijlde de Paus, na een rondgang door het gebouw, nog op het ter ras, om het panorama van Rome in oogen- schouw te nemen. •Het bezoek was streng onofficieel, zoo dat van een afzetting der wegen door Ita liaan sche troepen geen sprake was. BELGIE DE TYPOGRAFENSTAKING TE BRUSSEL. Langzaam naar het einde? De kranten komen weer een stuk beter voor den dag dan gisteren en algemeen is men van oordeel, dat de stakers nu wel zul len gaan inzien, dat zij een dwaze daad hebben begaan met het gegeven woord niet te houden en zich door communistische volksmenners op sleeptouw te laten nemen. De „Soir", die reeds sedert twee dagen in zijn gewonen omvang verschijnt, heeft dat, ondanks de buitenge woon groote vraag, waarvan dit volledig verschijnend blad thans het voorwerp is, geen enkel nummer méér van de persen zal komen, dan de oplage voor de staking be droeg. Ook andere bladen, die nu in voordeelige positie komen, hebben een dergelijke on derlinge overeenkomst aangegaan. SPANJE REPUBL1KEINSCH SPANJE. „Niet vijandig tegenover de Kerk". In aansluiting op de dezer dagen ge publiceerde beschouwingen over „repu bliek en kerk in Spanje", ontleenen we een artikel aan het Spaansche blad „El Debate", waarin een zelfde stemming van hoop en vrees tot uiting komt, al maakt het blad geen gewag van de staaltjes van anti-clericalq vinnigheid, welke wij in be doelde beschouwing releveerden. „El Debate" is van oordeel, dat er voor het oogenblik nog geen enkel ern stig gevaar voor de Kerk in Spanje dreigt. Het alarm der eerste twee dagen in godsdienstige kringen is thans ver stild. De geestelijken, die in de eerste da-gen der revolutie alleen in het burger ge kleed op straat versohenen, kunnen zich thans weer in hun toog in het publiek vertoonen, zonder te worden lastig ge vallen. In geen enkele kerk werden de godsdienstoefeningen gestaakt. Vele kloos terlingen, die het klooster reeds dagen tevoren hadden verlaten, zijn er thans teruggekeerd. De regeering heeft den pauselijken nun tius verzekerd, dat de republiek zich niet vijandig zal toonen tegenover de Kerk, als de Kerk geen vijandige hou ding aanneemt tegenover de republiek. En dit laatste behoeft men niet te vree zen, daar de katholieken, wat voor poli tieke meening zij ook huldigen, in ieder geval het feitelijk gezag eerbiedigen. Zoolang de tegenwoordige regeering aan het bewind blijft, verwachten wij dan ook geen aanval tegen de Kerk. Dit toch zou voor de regeerders zelf gelijk staan met een dwazen zelfmoord. Wij moeten ons echter geen illusies maken. De republiek, die in Spanje is uitgeroepen, draagt een linksch en anti- clericaal karakter, en, gelijk bekend, de regeering telt ook vijf uitgesproken vrij metselaars en verscheiden andere hooge ambten werden eveneens door vrijmetse laars' bezet. Velen dezer heeren zweeft, als ideaal van him streven, de derde Fransohe revolutie voor oogen. De samenstelling van de constitueeren- de cortes kan, zoo al niet een heftige vervolging, dam toch een sluwe en slink- sche politiek en een gematigd doch wel overwogen offensief tegen godsdienst en kerk ten gevo'ge hebben. Zeker is, dat van een zeer groot deel der -republikei nen het streven daarop is gericht. Wij willen echter de hoop niet opge ven, vervolgt het blad, dat er, vóór deze zoozeer gegronde vrees werkelijkheid wordt, in den boezem van het nieuwe re gime een groote conservatieve beweging zich zal baan breken, een beweging, die wellicht ook in de cortes de meerderheid zou kunnen behalen. Het is waar, dat onder de rechtsohe groepen de geest van offervaardigheid voor het algemeen welzijn niet overgroot is. Groepen, zoowel als individuen worden maar al te zeer gedreven door eigen be langen, tot medewerking aan een plan ten bate van de gemeenschap zijn ze niet gemakkelijk te bewegen. Wij willen hopen, dat de ernst van den tegenwoordigen toestand hen tot bezin ning zal brengen en voor hen een aan leiding zijn zal, om hun ideologie en me thoden te herzien, en zioh bereid te ver klaren tot het brengen van ware offers. Enkele gunstige indrukken omtrent een wijziging ten goede in dit opzicht heb ben wij in den laatsten tijd wel gekregen, ze zijn echter niet voldoende, om ons gerust te stellen. Het blijft, helaas! een feit, dat Rome voldoende redenen heeft, om zich over de toekomst der Kerk in Spanje ernstige zorgen te maken. Monarchistische actie in Spanje. De civiele gouverneur van Valencia was er van in kennis gesteld, dat men op een fabriek van militaire kleeding in de Barcelonastraat bezig was met het vervaardigen van 5000 cocardes, welke een kroon met een lelie droegen, de monarchistische symbollen. De bestelling was gedaan door een 17-jarigen jonge man, den zoon van een artillerie-officier. In verband hiermee zijn twee arrestaties verricht. Tevens is gefoleken, dat de monarchis ten versoheiden aanslagen hadden voor bereid, waarvan een tegen den zoon van Blasco Ibanez en andere tegen den hui- digen gouverneur van Cordova. AFGHANISTAN OOK IN AFGHANISTAN CHAOS. Groeiende tegenstand tegen Nadir Khan. Volgens mededeelingen van reizigers zou Afghanistan zich in een algeheelen toe stand van anarchie bevinden. De tegenwordige heerscher van het land, Nadir Khan zou in Kaboel geisoleerd zijn en zich bezig houden met een met Engel- sche wapens uitgerust legertje. De gouverneur van de belangrijke pro vincie Herat heeft zich onafhankelijk ver klaard en ligt in gevecht met een expedi- tieleger, dat aangevoerd wordt door den minister van oorlog van Nadir Kahn. De provincie Yahistan, die voor de Noord-westgrens van groot strategisch be lang is, is bezat door Engelsch Indische troepen. De oppositie tegen de Engelschgezinde politiek van Nadir Khan is zeer sterk en zij wordt door hem met straffe middelen bestreden. De leiders der oppositie, de burgemees ter van Kaboel en eenige persoonlijkhe den van de jong-nationale Afghaansche be weging, die geprotesteerd hebben tegen de onderwerping van Afghanistan aan Enge land, zijn door de regeeringstroepen gevan gen genomen en op de citadel der stad neergeschoten. In het land wast de tegenstand tegen de politiek van den tegenwoordigen heer scher zeer sterk. Binnenkort worden omvangrijke onlusten verwacht, die ongetwijfeld leiden zullen tot een grondige verandering van de hui dige machtsverhoudingen. AMERIKA OPSTAND IN HONDURAS ONDERDRUKT. Op de legatie van Honduras te Washing ton is een officieele mededeeling ontvan gen uit Tegucigalpa, volgens welke de op stand in Honduras, welke op 19 April is uitgebroken, thans is onderdrukt. De opening van de TWEEDE VISSCHER SHAVEN TE SCHEVENINGEN door H. M. de Koningin. Staande aan boord van de SCH. 250, knipt H.M. het lint door, waaarmede de toegang tot de haven geopend wordt. BUITENLAND. Z. H. de Paus heeft gisteren het Vaticaan verlaten om tegenwoordig te zijn bij de inwijding van het college der Propaganda. Hoe staat de nieuwe Spaansche repu bliek tegenover de Kerk? Overstroomingen in Italië en Polen. (Bui- fcenl. Berichten. 2e blad). Wijzigingen in de verkiezingsuitslagen in Overijsel en Friesland. (1ste blad). BINNENLAND. Te Amsterdam is gistermiddag een huis ingestort. Eenige arbeiders werden ge wond. (Gem. Ber. 3de blad). Te Vriezeveen zijn vier huizen afge brand. (Gem. Ber. 3de blad). Broedermoord te Aalten? (Gem. Ber. 3de blad en Laatste Ber.). PROVINCIALE STATEN. VERKIEZINGEN WIJZIGINGEN IN DEN UITSLAG. De Katholieken twee zetels minder. PROVINCIE OVERIJSEL. Bij de officieele telling van de in den kieskring Enschede uitgebrachte stemmen is gebleken, dat op de lijst van de R. K. Staatspartij in dien kring een klein aantal meer is uitgebracht, dan volgens de offi cieuze telling was vastgesteld. Dit heeft tot gevolg gehad, dat bij de eerste verdeeling der zetels niet 38 doch 39 zetels onmiddel lijk werden toegekend. De R. K. Staatspar tij, die eerst tien zetels bij de eerste toe wijzing had gekregen, kreeg thans elf, waardoor het stelsel der groot9te over schotten in. werking trad. Dit had tot ge volg, dat er een kleine wijziging in den uit slag is gekomen. De uitslag is in de provincie Overijsel volgens de nieuwe berekening als volgf: Anti Rev. Partij 7 zetels; Communisten 1 zetel; Vrijz. Democraten 3 zetels; Vrijheids bond 4 zetels; Chr. Hist. 8 zetels; S.D.A. P. 11 zetels; R. K. Staatspartij 12 zetels; Staatk. Geref. Partij 1 zetel. Door de wijziging hebben de R. K. Staatspartij en de S.D.A.P. dus elk één zetel minder, de Anti Rev. Partij en de Vrijz.-Dem. Bond elk één zetel meer dan aanvankelijk was berekend. Niet gekozen zijn de heeren H. J. Ber ger te Kampen (R.K.) en A. J. Tulp te De venter, (S.D.A.P.). Gekozen zijn de heeren C. F. Bramer te Nijverdal, benoemd burgemeester van Stad-Hardenberg (A.R.) en S. L. Louwes, te Zwolle (V.D.). PROVINCIE FRIESLAND. De officieele telling van de stemmen, uitgebracht voor de Statenverkiezingen van Friesland heeft de volgende resultaten ge geven: Anti-Rev. Partij 40.800; Chr. Hist. Unie 33.707; R. K. Staatspartij 11.815; Herv. Geref. Staatspartij 1249; Chr. Dem. Unie 2278; Vrijheid9bond 13.534; Vrijz. Dem. Bond 21.190; S.D.A.P. 45.754; Comm. Partij Holland 4808; Rev. Soc. Partij 1531; Plat telanders Bond 2721. De Plattelanderabond heeft dus niet 2579 stemmen, zooals met-officieel werd geteld. De kiesdeeler is 3613.74, driekwart van den kie-sdeeler is dus 2710.305. De Plattelanders- bond heeft dus 11 stemmen meer dan drie kwart van den kiescleeler, waardoor hij zich dus een zetel ziet toegewezen. De R. K. Staatspartij zag zich vier ze tels toegewezen, hiervan valt een af, daar de vierde met het kleinste overschot was verkregen. De heer F. Bokma, Heerenveen, is dus nu voor den Plattelandersbond ge kozen, de heer T. A. Hettinga, Leeuwarden, valt voor de R. K. Staatspartij af. De zetelverhouding is nu geworden: R. K. Staatspartij 3, Anti-Rev. Partij 12, Chr. Hist. Unie 10, Vrijheidsbond 4, Vrijzin nig Dem. Bond 6, S.D.A.P. 13, Comm. Par tij Holland 1 en Plattelandersbond 1. EEN OVERZICHT. Aan een overzicht in de „Maasbode" ont leenen we het volgende: Van die 10 zetels (9 geworden. Red.) winst werden er 4 geleverd door den Vrij heidsbond en niet minder dan 6 (5) door de ontwapeningsbroeders, de Vrijzinnig-demo craten. De eerste gaat van 62 op 58 terug, terwijl de laatsten hun totaal zetel-tal zien slinken van 42 op 36 (37).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1