22ste Jaargang f VRIJDAG 24 APRIL 1931 No. 6880 VRIJDAG 24 APRIL 1931 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND S)eÈcldócli^6oti^cmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f160 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De R. K. Staatspartij bij de Staten-verkiezingen. De politiek is voor het openbare leven een héél veel beslissende factor. Voor het oeconomische en voor het so ciale leven. Oók voor het godsdienstige leven. 't Is een verblijdend verschijnsel, dat het katholieke kiezerscorps dat blijkt in te zien, daarvan overtuigd en doordron gen is. Daarvan hebben nu weer de Staten verkiezingen een bewijs gegeven! De „Maasbode", een beschouwing wij dend aan den uitslag dezer verkiezingen, schrijft o. m.: Verblijdend is wel allermeest de handhaving der rechtsche meerder heden, dank zij vooral het stevig standhouden, respectievelijk het kloek voorwaarts dringen der katholieke po sities. Hier en daar lieten de beide andere rechtsche fracties een veer, dooh van de katholieke partij kan slechts getuigd worden, dat ze overal haar deel in de verdediging der rechtsche bolwerken met succes heeft bijgedragen. Wij zijn het hiermede eens: de stand vastigheid, waarmede het katholieke kie zerscorps zich houdt aan het beginsel- parool: stemt als katholieken op de Can dida ten uwer katholieke partij deze standvastigheid is verblijdend! En zij geeft de bemoedigende verwach ting, dat het bij de gemeenteraadsverkie zingen, overal, ook weer goed zal gaan! Dat ook dan weer niet overwegingen van bijkomstigen aard, welke wellicht hier en daar zwaar wegen, den doorslag zullen geven bij het vervullen van den stem plicht, maar dat ook bij deze verkiezingen, alom, voor ons kiezerscorps overwegingen van principiëelen aard beslissend zullen zijn. De uitslag der Staten-verkiezingen is verblijdend. Maar men zal ons toch niet kunnen aanzien, als behoorend tot hen, die in alle verschijnselen donkere plekken willen zien, indien wij hierbij opmerken, dat het nóg beter had kunnen zijn! Nergens had het percentage van den vooruitgang der katholieke stemmen behoeven te staan beneden het percentage van de ver meerdering van het totaal stemmen-aan- taloveral had 't er boven kunnen stijgen Deze opmerking beeft alléén ten doel, om er op te wijzen ten overvloede, vertrou wen we! dat er onder de katholieken nog terrein is voor politieke propaganda in de weken, die een verkiezing vooraf gaan! En wil men de kans van slagen van die propaganda zoo groot mogelijk maken dan moet zij niet alléén in den verkie zingstijd worden gevoerd! Men zorge er voor, dat het dagblad bij voortduring de katholieke overtuiging, het beginsel-in zicht verdiept en verbreed! Intusschen zooals gezegd: wij mogen over het resultaat der Sta ten- ons verheugen. VAN HET VATICAAN KARDINAAL POMPILI ERNSTIG ZIEK. Het „Giornale d'Italia" meldt, dat kar dinaal Pompili, de vicaris van Rome, ern stig ziek is. PORTUGAL OPSTAND IN GUINEA. Orde hersteld. De gouverneur van Guinea heeft aan den minister van Koloniën meegedeeld, dat er zich ongeregeldheden hebben voorgedaan, maar dat de rust is hersteld daar de gou verneur over voldoende middelen beschikte om de orde te handhaven. (Volgens een B. T. A. bericht zouden de opstandelingen in Guinea zich van het be wind hebben meester gemaakt). FRANKRIJK DE VLOOTBESPREKINGEN. Frankrijk weinig tegemoetkomend. Gisteren is een Fransche nota inzake de vloot overeenkomst te Londen overhandigd. De Daily Tel. schrijft, dat het een lang cn ingewikkeld document is, waarvan de be studeering verscheidene dagen zal duren. Eerst zullen de Engelsche marinedes- kundigen het stuk nagaan en daarna zal het nauwkeurig overwogen worden door de regeering, die het ook met de opvatting der Italiaansche regeering zal moeten vergelij ken. Eerst dan zal kunnen blijken, of de Fransche voorstellen al dan niet door Ita lië en Engeland kunnen worden aanvaard. Het blad meent, dat de Fransche nota in de kwestie der vervanging van de ver ouderde schepen niet zeer tegemoet komt aan de wenschen van Engeland en Italië. De nota moet daarop neerkomen om die punten van de vlootovereenkomst, waar over thans geen overeenstemming kan wor den bereikt, uit te stellen tot 1933 of 1934. Dit voorstel zal echter waarschijnlijk noch door Italië, noch door Engeland worden aanvaard. BETOOGING TEGEN TARDIEU TE TOULOUSE. Tardieu, de voormalige Fransche pre mier, die thans minister van Landbouw is, kwam gistermorgen te Toulouse aan om er het voorzitterschap te bekleeden van een vergadering van landbouwers en tegelijker tijd een tentoonstelling van landbouwpro ducten te openen. Het bezoek van den mi nister werd aanleiding tot vijandige demon straties, die ten slotte ontaardden in ern stige ongeregeldheden. Deze onwelwillen de houding der bewoners van Toulouse moet worden geweten aan een schrijven van den socialistischen afgevaardigde Auriel, die aan den president van de Ka mer van Koophandel te Toulouse mede deelde, dat Tardieu enkele dagen tevoren in de wandelgangen van de Kamer had ver klaard, dat hij de uitnoodiging om naar Toulouse te komen, gaarne wilde aanvaar den, al was het dan alleen maar om „de socialisten er dwars te zitten". Deze brief werd gepubliceerd, waarna Tardieu het Kamerlid voor leugenaar uit maakte. Hierop hebben de socialisten van Toulouse een geweldige campagne op tou.v gezet. Toen de minister zich gistermorgen naar de tentoonstelling begaf werd hij door een groep socialisten uitgejouwd en nage floten. Zij wisten door het politiecordon heen te breken en volgden Tardieu tijdens zijn rondgang over de tentoonstelling op de hielen, waarbij zij op luidruchtige wijze hun misnoegen lieten blijken. Vernomen wordt, dat Tardieu niet geheel en al onvoorbereid naar Toulouse was ge komen en zich met een groote fluit gewa pend had. Telkens als de socialisten te sterk opdrongen, keerde hij zich om, ont blootte het hoofd en blies uit alle macht op zijn fluit. De verontwaardigde kreten van de socialisten werden daarna telkens overstemd door het gelach en de toejuichin gen van Tardieu's aanhangers. Na zijn bezoek aan de tentoonsteling nam Tardieu deel aan een banket. Terwijl dit banket plaats had verzamelde zich een joelende menigte in de straat. Toen de po litie poogde de demonstranten uiteen te drijven, ontstond er een gévecht, waarbij steenen, caféstoelen en dergelijke als wa pens werden gebruikt. Vele personen wer den bij de schermutselingen gewond. SPANJE REPUBLIKEINSCH SPANJE. Kolonel Capaz gelyncht. Volgens een bericht uit Madrid is kolonel Capaz, die verantwoordelijk was voor de schietpartij te Tetoean bij de uitroeping van de republiek, tijdens zijn overbrenging naar de gevangenis te Tetoean gelyncht. Maura, de minister van binnenlandsche zaken, deelde mede, dat de gouverneur van Barcelona, Campanys, tot vertegenwoordi ger van de regeering te Madrid bij de Cata- lonische regeering is benoemd. Het ligt in de bedoeling twee nieuwe ministeries te vormen, een van landbouw en een voor de volksgezondheid. De civiele gouvernementen zijn door de regeering uit- ge-noodigd commissies te benoemen, die voorloopig de leiding der zaken zullen waarnemen, totdat het parlement zal bijeen komen. Gisteren zijn nieuwe Spaansche postze gels in omloop gebracht met het opschrift: „Republics Espanola". In den gisteren gehouden ministerraad is besloten alle benoemingen en bevorde ringen in het leger van 1923 tot 1931, die niet naar anciënniteit zijn geschied, te her zien. De koninklijke paleizer te Barcelona en te Sevilla zijn door de regeering aan de ge meentebesturen in eigendom overgedragen. De republikeinsche regeering heeft een beschikking gepubliceerd, waarbij alle offi cieren van het Spaansche leger een verlof van vier dagen krijgen. Na afloop van dit verlof zullen zij een verklaring van loyaliteit aan de republi keinsche regeering moeten onderteekenen. De officieren, die niet bereid zijn de re publiek te diene zulfen met het bij de wet voorgeschreven pensioen op wachtgeld worden gesteld of worden ontslagen. Muiterij op oorlogsschepen. Dezer dagen deed eeji gerucht de ronde omtrent onlusten op de vloot te Cartage na. Thans wordt uit gezaghebbende bron gemeld, dat de bemanning van de „Cervan tes" en twee torpedojagers, thans liggen de in de haven van Cadiz, in opstand is Nadere berichten ontbreken, doch wel verluidt, dat de manschappen zijn over meesterd en aan den wal gevangen gezet. De muiterij droeg waarschijnlijk een communistisch karakter. Toch een Baskische republiek? Een commissie uit de Baskische natio nalistische partij is naar Madrid vertrok ken, waar zij een ondeifioud met de regee ring inzake haar aspiraties ten aanzien van de afkondiging eeier Baskische repu bliek zal hebben. Het zou de instelling van een geprivile gieerd regiem in het land der Basken be treffen. Infante Isabella van Spanje overleden. De Infante Isabelle van Spanje, de tante van koning Alfonso, die na haar aankomst te Parijs, Maandag j.l. naar een klooster te Auteuil is overgebracht, is gistermiddag overleden. Koning Alfonso en zijn gemalin zijn van het overlijden in kennis gesteld. Reeds eenigen tijd was het bekend, dat de hoogbejaarde Ma-Isabella-Francisca, de in 1851 geboren zuster van 's konings vader ernstig ziek was. Welk een popula riteit zij, ook in deze omwentelingsdagen, onder het Spaansche volk genoot, bleek wel bij haar vertrek uit Madrid, dat tot roe rende tooneelen aanleiding gaf. Het valt. niet te verwonderen, dat de vermoeiende treinreis naar de Fransche hoofdstad le veel van de krachten der tachtigjarige zie ke heeft gevergd. AMERIKA DE REVOLUTIE IN HONDURAS. Talrijke slachtoffers. De gevechten aan de Noordkust van Honduras tusschen opstandelingen en re- geeringstroepen duren nog steeds voort. Volgens de laatste berichten zijn bij de gevechten van gisteren 532 personen ge dood. Een duidelijk beeld van den toestand heeft men niet. Het schijnt, dat de regee ring al haar beschikbare troepen concen treert in de streek van Cortes in het Noor delijk deel van Honduras om dit als ope ratiebasis te gebruiken voor een krachtig optreden tegen de opstandelingen. Speciale maatregelen zijn genomen ter bescherming van de groote Amerikaansche kolonie te la Lima in de bedreigde streek. Omtrent den opstand in Honduras meldt een Amerikaansch nieuwsagentschap, dat aan de Noordkust van de republiek een nieuw gevecht tusschen de opstandelingen en regeeringstroepen is geleverd, waarbij de opstandelingen 29 man aan dooden ver loren. De verliezen der regeeringstroepen moeten slechts gering zijn. LEERPLICHTWET EN LAND- EN TUINBOUWONDERWIJS. Zevende leerjaar geen tweede maal doorloopen. Tege moetkoming aan wenschen der landbouworganisaties. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de Leer plichtwet. Het kan thans voorkomen, dat een kind, bij het ontbreken van een achtste leerjaar aan de school voor gewoon lager onderwijs, het zevende leerjaar voor de tweede maal moet doorloopen alvorens vrij van leer plicht te zijn. De groote land- en tuinbouw organisaties hebben aangedrongen op aan vulling van de Leerplichtwet in dier voege, dat deze groep van leerlingen van het nog maals volgen van het zevende leerjaar wor de vrijgesteld, indien zij het onderwijs aan de lagere land- en tuinbouwschool gaan volgen. De voorgestelde wijziging door invoe ging van een nieuw artikel 7bis„ strekt daartoe. DE STEMBUSUITSLAG. UITSLAG DER STEMMING IN ZUID-HOLLAND. Vrijheidsbond en Rev. Soc. winnen elk één zetel, terwijl de Herv. Geref. Partij en de Plattelanders er een verlie zen. Gisteravond is de uitslag van de verkie zing van leden der Provinciale Staten in Zuid-Holland volledig bekend geworden. Totaal werden uitgebracht geldige stem men 831279, de kiesdeeler bedraagt 10138. nieuw oud S. D. A. P21 21 R. K16 16 A. R13 13 C. H. 10 10 V. B11 10 St. Geref4 4 V. D3 3 Herv. Gerèf. P1 2 Comm. P2 2 Plattel0 1 Rev. Soc. 1 0 Totaal 82 82 Hier volgen de lijsten-totalen en de ver- gelijkingscijfers van 1927 en 1929 der voor naamste partijen: Partijnaam 1927 1929 1931 R. K. St. P139.123 155.078 158.475 Ant. Rev. P112.526 122.500 130.600 C. H.-Unie.87.502 93.881 93.461 St.k. Ger. P30.647 33.265 39.737 Herv. Ger. St. P. 19.977 16.643 13.797 S. D. A. P180.638 224.034 210.581 Vrijh. B83.855 85.962 103.626 Vrijz. Dem. B24.979 41.073 30.872 Com Part22.638 19.691 19.8 tO Plattel. B7.856 6.289 7.145 Democr. P3.671 1.281 2.662 R. K. Volks P1.175 2.243 2.662 Chr. Dem. Unie 2.479 Boer.- en Tuind.b... 2.886 Rev. Soc. Partij 8.744 Lijst-Bouterse 4.923 Lijst-Heydenrijk 368 Lijst v. d. Mey 107 Sportpartij 976 In deze provincie hebben de Vrijheids bond en de Rev. Soc. Partij elk één zetel gewonnen, terwijl de Herv. Geref Staats partij en de Plattelandersbond elk één ze tel verliezen. Laatstgenoemde partij wordt dus niet meer in de Staten vertegenwoor digd. Gekozen zijn: Staatk. Geref. Partij: A. J. Kersten, Rot terdam; P. Sandt, Delft; J. W. van Houdt, Herkingen; G. Bergshoeff, Alphen a. d. Rijn. Anti Rev. Partij: J. Schouten, Rotter dam; Th. Henkels, Rotterdam; mr. A. de Jong, Rotterdam; jhr. mr. A. K. C. de Brauw, Den Haag; H. Renger, Schevenin- gen; W. Warnaar, Sassenheim; C. van Muiswinkel Mzn., Zwammerdam; C. J. Hoo- gendijk, Ouderkerk a. d. IJssel; mr. G. van Baren, Delft; J. A. J. Jansen Maneschijn, Zwijndrecht; G. R. Sterk, Leerdam; C. Warnaar GLzn., Dirksland; J. C. Diepen horst, Strijen. Communisten: L. L. H. de Visser, Den Haag; C. Frenay, Schiedam. Herv. Geref. Staatspartij: G. H. Alblas, Den Haag. Vrijheidsbond: mr. J. Drost, Rotterdam; A. J. ten Hope, Rotterdam; mevr. L. Wen- nigerHulsebos, Rotterdam; mr. J. D. Ver broek, Den Haag; mevr. M. A. Cohen Ter- vaart-Israëls, Den Haag; dr. W. W. van der Meulen, Den Haag; A. G. Bosman, Lei den; P. J. de Kanter, Den Haag; mr. L. Trouw, Brielle; M. van den Hout, Naald wijk; T. Bekenkamp, Gouderak. Chr. Hist. Unie: J. A. de Visser, Rotter dam; S. Stemering, Voorburg; mr. S. J. Hogerzeil, Den Haag; B. v. Eesteren, Den Haag; H. van Boeyen, Voorburg; P. J. Brunt, Woerden; Ant. van Egmont, Koude kerk; D. van Vliet, Naaldwijk; mr. J. Schokking, Katwijk a. Zee; A. Sneep, Nu- mansdorp. R. K. Staatspartij: H. G. M. van de Vij ver, Rotterdam; J. M. J. A. Meijer, Rotter dam; E. van Duin, Rotterdam; J. Hendriks, Rotterdam; H. J. Borghols, Den Haag; W. C. J. J. baron van Vorst tot Voorst, Den Haag; H. W. J. TI. de Jong, Scheveningen; M. A. Ooms, Den Haag; H. Bader, Sassen heim; uur. E. J. M. H. Bolsius, Leiden; L. E. M. von Fisenne, Rijswijk; A. C. A. Hofman, Gouda; P. F. Veelenturf, Hazerswoude; W. Mooyman, Den Haag; J. D. de Kok, Den Haag; dr. A. Winter, Dordrecht. Vrijz. Dem. Bond: mr. G. J. O. Schilt- huis, Rotterdam; mr. W. H. M. Werker, Den Haag; J. Kortland, Schoonhoven. Rev. Soc. Partij: A. Menist, Rotterdam. S. D. A. P.: J. ter Laan, Rotterdam; Suze Groeneweg, Rotterdam; Joh. Brauli- gam, Rotterdam; H. van Sleen, Rotterdam; VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Kardinaal Pompili ernstig ziek. Infante Isabelle van Spanje, tante van koning Alfonso, overleden. Vreeselijk autobus-ongeluk bij Rijssel. Veertien dooden. (Buitenlandsche Berich ten 2e blad). BINNENLAND. De uitslag der verkiezing voor de Sta ten van Zuid-Holland. Overzicht van de verkiezingen in alle Provincies. (1ste blad). J. Moor, Rotterdam; H. F. P. Saridifort, Rotterdam; mr. J. In 't Veld, Rotterdam; mr. L. A. Donker, Rotterdam; W. Drees, Den Haag; P. Gardenier, Den Haag; A. E. J. de VriesBruins, Den Haag; L. Hoeien- bos, Den Haag; A. W. IJzerman, Den Haag; D. A. van Eek, Leiden; K. R. van Staal, Gouda; J. Spronkers, Hillegersberg; J. H. A. Schaper, Voorschoten; P. de Bruin, Schiedam; J. H. F. van Zadelhoff, Dor drecht; H. J. Horsman, Zwijndrecht en J. A. Bergmeijer, Dordrecht. BEREKENING VAN DEN UITSLAG. Hieronder volgt een overzicht van de berekening van den uitslag der Statenver kiezing in de provincie Zuid-Holland. Er werden uitgebracht 831279 geldige slem- men, zoodat de kiesdeeler kon worden vastgesteld op 10138. (Driekwart van den kiesdeeler bedroeg 7604). De toewijzing der zetels geschiedde als volgt: stem.=zet.-j-st.=zet. 1. Staatk. Ger. Partij 39737 3 9323 4 2. A. R. Partij 130500 12 8944 13 3. Comm. Partij 19840 1 9702 2 4. Herv. Ger. St. 13797 1 3659 1 5. Vrijheidsbond 103626 10 3246 11 6. Chr. Dem. Unie 2479 0 2479 0 7. Nat. Boeren en Tuindersbond 2886 0 2886 0 8. Chr. Hist. Unie 93461 9 2219 10 9. R.K. Staatspartij 158 15 6405 16 10. Dem. Partij en R.-K. Volkspartij 2262 0 2662 0 11. Vrij. Dem. Bond 30782 3 458 3 12. Rev. Soc. Partij 7844 0 8744 1 13. Plattelandersbond 7145 0 7145 0 14. S. D. A. P. 210581 20 7821 21 15. Lijst Bouterse 4923 0 4923 0 16. L-st Heijdenrijk 368 0 368 0 17. Lijst van der Meij 107 0 107 0 18. Sportpartij R'dam 976 0 976 0 Bij het bovenstaande kan worden opge merkt, dat de Plattelandersbond 459 stem men beneden driekwart van den kiesdee ler bleef, waardoor de zetel van den heer Braat verloren ging. Ook de Herv. Geref. Staatspartij kon haar tweeden zetel niet behouden,' doordat zij, gelijk de wet voor schrijft, een minder aantal stemmen dan 150 pet. van den kiesdeeler had behaald. STATENKIESKRING GOUDA. In den Statenkieskring Gouda was de uitslag der stemming als volgt: 1931 1927 R. K. Staatspart 24964 21366 Anti-Rev. 16998 14993 Christ. Hist. 14316 12886 Vrijheidsbond 11883 10414 Vrijz. Democraten 3383 2536 S. D. A. P. 14659 11120 Communisten 821 Dem. P. en R. K. Volksp. 234 Staatk. Geref. 7754 5312 Hervormd Geref. 1536 2215 Plattelanders 1504 1777 Nat. Boerenp. 727 KI. Winkeliers 252 Chr. Democraten 459 Rev. Socialisten 211 De lijst der R. K. Staatspartij zag er als volgt uit: Von Fisenne 246551; Hoffman 110; Vee lenturf 53; de Jong 61; Deerenberg 47; v. Berkel 43. UTRECHT. Hier volgt de uitslag van de verkiezing voor de Staten van Utrecht, waar gisteren het laatst is gestemd geworden. R. K. Staatspartij 11 (11) S. D. A. P. 8 (S) Vrijheidsbond 4 (5) Christ. Hist. 6 (6) Anti-Rev. 8 (7) Vrijz. Democraten 2 (2) St. Ger. Partij 2 (2) De Anti-Rev. winnen dus in deze Pro vincie één zetel ten koste van den Vrij heidsbond.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1