In „De Witte Zwaan" UIT DE OMGEVING DINSDAG 21 APRIL 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET PROCES TEGEN DEN DUSSELDORFSCHEN MASSA-MOORDENAAR. (Van onzen eigen Correspondent). Dusseldorf 20 April 1931. Zevende dag. Het moordproces in de mo derne grootstad. De Peter Kürten toerekenbaar en ver verboden. Vindt Kürten reeds navolgers? De eerste deskundige is van oordeel, dat Kürten toereeknbaar en ver antwoordelijk is. De verde diger in tegenspraak. De vader, broers en zuster van Kürten als getuigen opgeroe pen. Nieuwe misdaden ont huld. Toen wij Zaterdagavond stipt om 8 uur op de afgesproken plaats aanwezig wa ren, deed de eigenaar van 'deze film ons stil verstaan, dat het buitengewoon jam mer was, maar hij durfde de voorstelling niet in besloten kring te doen plaats heb ben, bang voor de politie van Dusseldorf, die den film verboden had. De bioscoop directeur was zelfs zoo voorzichtig ge weest, om de film op een geheime plaats te verbergen, omdat hij vreesde, dat de po litie de film in beslag zou nemen. Nu zal men trachten, om dezen Peter Kürten-film in Holland te laten loopen: we hopen ech ter, dat de Centrale Filmkeuring alle ter men aanwezig zal achten, om dezen film absoluut af te keuren. Er is geen enkel cul tureel of sociaal belang mee gediend en zelfs de ongezonde zucht naar sensatie van het publiek zou er niet door bevredigd worden. Het lean alleen slechte gevolgen hebben, dat leiden zou tot drama's, zooals er zich gisteren een heeft afgespeeld te Berlijn, waar een 43-jarige ingenieur zijn 12-jarig nichtje heeft vermoord, terwijl het kind lag te slapen. De man was eerst se dert een paar weken uit een zenuwlijders gesticht ontslagen en had in de laatste da gen al het mogelijke gedaan, om sensatio- ncele bijzonderheden te vernemen over het Kürten-proces Reeds onmiddellijk, nadat de zitting be gonnen is, blijkt, dat we een zware dag zullen hebben: cr zijn bijna 60 getuigen op geroepen. De verdediger had er prijs op ge steld, dat de Rechter van Instructie, dr. Hertel, een verklaring af zou leggen over de waarde, die men moet hechten aan de bekentenissen van Kürten, en hoe zij tot stand kwamen. Kürten heeft alles bekend en zijn spijt betuigd over zijn misdaden. Wat moeten wij hier nu van gelooven? De verklaringen van Kürten waren werkelijk geloofwaardig, ondanks het feit, dat ze hier en daar eenigszins waren overdreven. Als men het zielsleven van dezen misdadiger gaat ontleden, dan komt men tot de ont dekking, dat deze mensch een dubbel le ven heeft geleid. In het huwelijk van Kür ten vinden we hoogachting, die wellicht haar oorzaak vond in zijn eigen vertwij feling, dat hij voor het leven onbekwaam was. Zijn vrouw was het laatste wezen, dat Kürten nog eenigszins overeind hield: zijn grootste en eenige zorg was dan ook, dat zijn vrouw maar voor hem behouden bleef. Kürten heeft tenslotte aan zijn vrouw al les bekend, omdat zijn vreeselijk bezwaard geweten hem daartoe aanspoorde: zijn zielstoestand dwong hem er toe, om aan zijn vrouw alles te "eggen. Uit geheel de bekentenis van dit misdadig leven blijkt, dat Kürten door een innerlijken drang ge dreven werd en zijn geheim niet langer kon bewaren. Toen Kürten later met zijn vrouw geconfronteerd werd, herriep hij al zijn bekentenissen, omdat hij zooals hij zelf zeide 1 et verdriet van zijn vrouw niet kon verdragen. Kürten heeft vrijwil lig alles toegegeven, omdat hij zich wilde buigen voor het recht, maar daaraan is een vreeselijke zielestrijd voorafgegaan. En toen Kürten eenmaal overtuigd was van zijn schuld, had hij ook een geweldige af keer van zijn daden en van het leven, dat hij tot nog toe heeft geleid. FEUILLETON Uit het Duitsch van ADOLF HER ZOG. 27) r- Bevend van geluk liet mijnheer Rose eigenhandig de ijzeren rolluiken naar be neden en volgde zijn chef en sohoonvader- in-spé naar het woonvertrek. Daar zaten de familie-leden al aan tafel. Ook Barenfeld en Pfalzdorf hadden juist plaats genomen toen tot aller verwonde ring de apotheker samen met zijn provisor binnentrad. Heb je nu al gesloten, Engelbert vroeg mevrouw Friedrich. Zooals je ziet, was het laatdunkend antwoord en mevrouw zweeg bedeesd. Max en Moritz moeten vanavond in de keuken eten, decreteerde de huistyran en de jongens lieten zich dit bevel dat hun perspectieven van zelden genoten vrij heid opende, geen tweemaal zeggenmet hun borden in de handen gingen ze grijn zend heen. Mevrouw Friedrich keek angstig en in spanning naar haar man. Zrj voelde bij in tuïtie dat er iets ging gebeuren. Het weg sturen van de kinderen was op zichzelf al een onbedrieglijk voorteeken. Nu, meneer Bareenfeld, begdn de apo theker na eenige oogenblikken, is u over het personeel tevreden, over Dores bij voorbeeld Zeker, meneer Friedrich, Dien man kun je overal voor gebruiken. De officier van Justitie wilde van deze getuigen weten, waarom Kürten bij de poli tie op sommige punten toch gelogen had. Dr. Hertel is van meening, dat Kürten in een vlaag van spijt, alles bekend te heb ben, zich tegenover zijn vrouw zoo wilde houden, om daardoor artikel 51 op hem van toepassing te kunnen laten verklaren. (Artikel 51 luidt „een strafbare hande ling wordt niet aanwezig geacht, als de dader op het oogenblik van de misdaad zich in een toestand van bewusteloosheid bevindt of in een ziekelijken toestand van zijn geestvermogen, waardoor de bestem ming van zijn wil was buitengesloten"). Ook de verdediger stelt tal van vragen aan dr. Hertel, waarop deze antwoordt, dat Kürten werkelijk met overleg te werk is gegaan. Wat Kürten's vader betreft, die thans als getuige optrad, deze stond wel als een dronkaard bekent, die geweldig kon opscheppen, maar hij hield zich zelf voor een goed huisvader. Dr. Koch, een hoogge plaatst politiebeambte, gaf een overzicht van de besprekingen, die hij met Kürten heeft gehad over de beweegredenen, die Peter Kürten tot zijn daden hadden ge bracht: hij wilde een ommekeer brengen in het strafwezen. Kürten heeft zelf toege geven, dat hij met vrijen wil te werk' gdng, en als hij ter dood veroordeeld wordt, zal hij geen moeite doen, om gratie te krijgen. De beide broers en een zuster van Kür ten, die ook als getuige verschenen zijn, weigeren iedere verklaring af te leggen. Toen de officier van Justie vroeg, om voor de getuigen, die thans werden opge roepen, de zaak met gesloten deuren te behandelen, werd dit verzoek niet toege staan, daar de pers zich van haar taak goed bewust is: de pers mocht in de zaal blijven alsmede de deskundige en dr. Wak- kermann van het Ministerie van Justitie te Berlijn. De verklaringen, die tijdens de zit ting met gesloten deuren werden afgelegd, waren voor de schuld van Kürten zeer be zwarend. Het zijn allemaal vrouwen, met wie Kürten heeft samengeleefd en waarvan hij er meerderer heeft willen dooden. Het was dan ook opmerkelijk, dat, zoodra de misdaden in Dusseldorf bekend werden, meerdere vrouwen uit de onderwereld van Dusseldorf Kürten voor den moordenaar hielden. De moordaanslagen speelden zich meestal af in de onmiddellijke omgeving van Dusseldorf; slechts in een geval ont kent Kürten, dat hij van plan was, om een van zijn slachtoffers te dooden. De getuigen herkennen Kürten thans heel goed: een van deze lange rij vrouwe lijke getuigen werd, na het afleggen van haar verklaring, weer onmiddellijk naar de gevangenis teruggebracht. Professor dr. Berg gaf een uiteenzetting over de erfelijke belasting van den moorde naar, die op de eerste plaats er toe leidde, dat die wraakgierige gedachten in Kürten. gingen groeien. Deze deskundige is echter van oordeel,dat het absoluut uitgesloten is, dat Kürten in een toestand van be- wüsteloosheid gehandeld heeft, of dat zijn geestvermogens gestoord waren. De officier van Justitie stelde enkele vra gen aan dr. Berg en uit het antwoord bleek, dat het klassiek bewijs geleverd is voor het te werk gaan van beklaagde met voorbe dachten rade, met uitzondering dan mis schien voor den moord op Christine Klein. De verdediger is het echter met deze opvattingen absoluut niet eens: voor hem is het een uitgemaakte zaak, dat artikel 51 op Kürten volkomen van toepassing is. Toen de vader van Kürten gehoord werd, heeft men den beklaagde uit de zaal ge bracht. Het is opmerkelijk, dat vele meis jes en jonge vrouwen zoo lichtzinnig ge loof hechten aan wat vreemde menschen, die zij absoluut niet kennen, hen vertellen: Hm,.... zooU zorgt er voor, dat u ze door fooien erg bruikbaar maakt, nietwaar Konrad Barenfeld keek zijn chef over de tafel aan. Door fooien?Dat is bij Dores niet noodig. Maar u kunt toch niet ontkennen, dat u Dores op een keer een taler hebt gege ven? Of was daar een bijzondere aanlei ding voor? Ik weet het niet; misschien had hij iets heel belangrijks gedaan, dat goed betaald moest worden. Konrad Barenfeld was, toen meneer Frie drich het over een „bijzondere aanlei ding" had, vuurrood geworden. Bliksem snel had hij naar Iisa gekeken, die zwij gend en met samengetrokken wenkbrau wen op haar bord staarde. Toen drong hij zich tot een luchtigen toon en antwoordde lachend. Dores is 'n domoor, om er zooveel op hef van te maken dat ik een half jaar ge leden eens in een bijzonder opgewekte bui was. Op die manier hoeft hij werkelijk niet voor een herhaling van mijn royali teit te vreezen. Ik vrees van wel Meneer Friedrich, zei Barenfeld ge prikkeld, het is hier, geloof ik, niet de plaats om over dergelijke dingen te dis cussieeren. Ik wensch er echter juist nu over te spreken. Staat u mij dan toe dat ik mij terug trek. Op kantoor ben ik geheel tot uw beschikking. Een plotselinge stilte wa-s ingetreden, die Barenfeld gebruikte om zijn servet op te vouwen. Heinrich Pfalzdorf volgde onrustig iedere beweging. Spaart u lievr uw geld, barstte de apotheker, die zijn woede niet meer kon zij schenken zoo gemakkelijk hun vertrou wen aan iemand, waarvan zij absoluut niet weten, of hij het verdient en waardig is. Dat is de lichtzinnigheid van onzen mo dernen tijd. Vele van deze Dusseldorfsche meisjes, die zoo vaak met Kürten gingen wandelen, mogen 'blij zijn, dat ze thans nog leven. De laatste getuige, die gehoord werd, heeft bij de politie de aandacht op Kürten gevestigd. Op een verschrikkelijk uitvoeri ge wijze vertelde dit jonge meisje haar ver- houdin'g en samenleving met Kürten. Het was pijnlijk en tragisch. Uit alles, wat vandaag voor de recht bank in het Kürten-proces behandeld werd, heeft weer opnieuw het bewijs geleverd-, dat we hier met recht mogen spreken over het moordproces van een moderne groot stad. Alles werpt zoo'n schril licht op het geen zich in de duistere holen der onder wereld afspeelt. Tal van vrouwen leven beurtelings met den moordenaar samen, worden onmenschelijk door hem behandeld en toch, ondanks alle angst en bezorgdheid voor hun eigen leven blijven zij aanhanke lijk aan dien man, die ook in hun oog een misdadiger is. Deze gevallen staan niet eens in de aanklacht vermeld en geen en kele getuige heeft er aan gedacht, om een aanklacht tegen Kürten in te dienen. En zoo gaat dat gruwzame leven in de moder ne grootstad iederen dag opnieuw weer voort: het kwaad wordt niet meer als kwaad erkend: men is er aan gewoon ge raakt. En nu ontstaat de strijd tusschen verde diger en de rechtbank. Het artikel 51 is be rucht geworden, omdat men het wil toe passen, ook in die gevallen, waarop het niet toepasselijk is. Heeft Kürten in een soort ziekelijke bedwelming geleefd, in een roes van zinnelijke prikkeling? Wat ver staat de rechtbank daaronder en welke opvatting heeft de verdediger over be wusteloosheid of een verstoring van den verstandelijke vermogens bij Kürten? En dan kan de officier van Justitie, kan ieder van de zes deskundigen zich met die opvatting vereenigen? Een lange reeks van theorieën wordt telkens met een nieu we rij van mogelijke veronderstellingen be antwoord. Kürten heeft in zijn jeugd nooit ge dacht, dat het met hem zoo zou vergaan. Dat moet voor ons een waarschuwing zijn, dat iedere slechte hartstocht ook in hem zoover is doorgedreven, dat iedere rem, iedere verantwoordelijkheidsgevoel in hem verstikt werd: zoo gaat het vaak met jonge menschen. Daarom is de Kürten-film ook zoo een waanzinnig iets. Het Kürten-proces is een verschijnsel van onzen modernen tijd, dat aan onze verant woordelijke opvoeders der jeugd de zware taak stelt, om de zwakke jonge menschen, die door haat en nijd, door misdaad en el lende van alle kanten worden omgeven, te beschermen en te beveiligen en hen sterk te maken door den overvloed van genade tegen het harde leven, dat hen te wach ten staat. Kürten is naast ons opgegroeid: van zijn omgeving heeft hij nooit geen hulp gekregen. Kürten kwam hier op het bankje der beklaagden, omdat hij het verdiende, ondanks het feit, dat zijn vader een dronk aard was. Slechts een enkele maal heeft de beklaagde zijn moeder genoemd, over een vriend, die hij in zijn leven heeft ontmoet, over een onderwijzer heeft hij nooit gespro ken. Omdat wij er van overtuigd zijn, dat door dit proces het verantwoordelijkheidsbe- wustzijn van onze ouders en opvoeders wak ker geschud moet worden, hebben wij ons verplicht gerekend, over dit proces een uitvoerige berichtgeving te laten verschij nen. Want door het Kürten-proces worden ineens alle gevaren, waaraan onze jeugd is blootgesteld, op den voorgrond ge plaatst: die gevaren bedreigen onze jeugd- niet alleen in de moderne grpote stad maar ook ten plattelande en in de kleine steden, waar het ontbindingsproces der zedelijk heid steeds verder voortwoekert. inhouden, uit. De grap is langzamerhand oud geworden. Over welke grap hebt u het Barenfeld was opgestaan en hield de leuning van zijn stoel omlemd. Zijn oogen fonkelden. Wel, de grap met de „Witte Zwaan", die u zoo vriendelijk was telkens weer aan mijn adres te laten bezorgen. Verderen uit leg kan ik u helaas niet geven. De.... Witte Zwaan? U schijnt het zich liever niet te her inneren Dat kan ik me levendig voorstel len. Ik moet u om onmiddellijke ophelde ring vragen, meneer Friedrich. U bedoelt zeker juist andersom: ik u. Meneer Friedrich, zei Barenfeld, tril lend van verontwaardiging, dat is een schandelijke insinuatie. Ik heb er geen schuld aan dat deze gemeene laster in tegenwoordigheid van de dames wordt be handeld. Lisa- was opgestaan en wilde de kamer uitgaan. Je blijft, snauwde haar vaderik beveel het. Zonder een spier te vertrekken ging Lisa weer zitten. Gemeene laster?, hoonde de apothe ker. O, zoo eenvoudig kunt u uw terug tocht niet dekken. U hebt mijn personeel met fooien trachten te bewerken om op een gegeven oogenblik het werk neer te leggenu hebt me geprobeerd zóó te tergen dat ik een hekel aan de zaak zou krijgen en om die zonder een cent vergoe ding in handen te krijgen, hebt.u een lief desrelatie met mijn dochter aange knoopt. Jawel, alleen daarom schreeuwde hij. Met mijn dochter UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Woensdag 22 April. Huizen 1875 M. Uitsl. NCRV.-uitzending. 8.008.15 Schriftlezing. 8.159.30 Morgenconcert. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0012.00 Concert. 12.0012.15 Politieber. 12.1512.30 Gramofoonpl. 12.302.00 Concert. 2.002.30 Gramofoonpl. 2.303.00 Lezen van Chr. lectuur. 3 004.30 Concert. 4.304.45 Gramofoonpl. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.006.45 H. Pilon: „Het paard in on6 land" 6.457.15 Dr. K. Dijk: „Lenteleed". 7.15—7.30 K. Kruithof (causerie). 7.30—7.45 Politieber. 7.458.00 Gramofoonpl. 8.00 Ned. Chr. Reisvereeniging. M. m. v. So listen en de Amsterd. Muziekver. „Inter Nos" Na afloop: Persberichten en Gramofoonpl. H i 1 v e r s u m, 298 M. Uitsl. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.30 Orgelspel Joh. Jong. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 P. J. Kers: „Onze Keuken". 11.00 Gramofoonpl. 11.05 Mevr. RiemensBeurslag: „De gees telijke ontwikkeling van het schoolkind". 11.35 Gramofoonpl. 12.00 Concert VARA-septet o. 1. v. Is. Eyl. en Gramofoonpl. I.45 Onderbreking. 2.15 Gramofoonpl. 2.25 Vrouwenuurtje. 3.15 Gramofoonpl. 3.20 G .v. d. Houven: „Coop. productie en distributie. 3.35 Maak het zelf door C. SchaakeVer kozen. 4.25 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 6.00 Uitzending Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. 6.30 Mandoline-cursus Joh. B. Kok. 7.00 M. J. Brusse: „Mijn leven onder de menschen". 7.30 Orgelspel Joh. Jong. 8.00 Concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. 8.45 Hoorspel „1914 Kaleidoscopische flitsen uit een barbaarschen tijd" van Fr. Heintz. Door het Groot Volkstooneel o. 1. v. H. Bouber, W. v Cappellen en B. Groeneveld. 10.05 Vaz Dias. 1015 Vervolg concert VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot. M. m. v. Ensemble Kees Pruis. II.3012.00 Gramofoonpl. Da ven try, 155 4,4 M. 9.35 Morgenwijding. 10.05 Lezing. 11.20 Gramofoonpl. LEI DSCHENDAM. R.K. Sportvereeniging A.V.V. Zondag sipeelde het le elftal cup eigen terrein tegen St. Bernardius I. Onder leiding van scheids* rechter v. d. Wereld wordt om pijn. 2.30 uur begonnen en ontwikkelt er zich direct een vlug spel, waarbij beide doelen om beur ten in gevaar zijn, doch de verdedigingen geven ndet thuis. St. Bernardus heeft het eerst sucees, als bij een goeden aanvat den A.V.V. keeper onhoudbaar wordt gepas seerd 01. A.V.V. niet ontmoedigd, sipeelt enthousiast verder, doch voor doel wil het niet luikken. St. Bernardius weet dan den voorsprong te vergrooten, zoodat rust met 20 voor St. Bern. ingaat. Na rust gaat de strijd gelijk op, doch het zit A.V.V. niet mee, terwijl de aanvallen zeer slecht worden afgewerkt, zoodat de achterhoede telkens kaïn ingrijpen. Einde lijk heeft A.V.V. succes en maakt er 21 van, doch verder weten zij het niet te brengen. St. Bern. ka-n het net niet meer vinden, zoodat St. Bernardus met 21 de Bevend en met onzekeren blik keek Ba renfeld van den apotheker naar Lisa. U vergist u, papa, zei het meisje koel en alleen haar lippen trilden licht. Wat dit betreft heeft men u in elk geval voor gelogen, want meneer Barenfeld en ik zijn elkaar altijd volkomen onverschillig ge weest. Berder wensch ik u goeden avond. Barenfeld lachte grimmig en voordat Li sa de kamer kon verlaten, stond hij naast den stoel van den apotheker. Den naam van den ellendeling, die dat gezegd heeft. Vooruit zijn naam! De apotheker deinsde achteruit. Maak voor den duivel dat u mijn huis uitkomt, anders laat ik u er door mijn schoonzoon uitgooienWijs hem den weg even Rose, wijs hem de deur! Met bevende ledematen trachtte de pro visor uit zijn stoel te komen. Ook mevrouw was bij het woord „schoonzoon" verschrikt overeind gekomen en Lisa bleef als aan den grond genageld midden in de kamer staan. U en uw „schoonzoon" zijn allebei niet goed wijs, zei ze met. diepe minachting. Het is een walgelijke comedie. Op 't zelfde oogenblik voelde de provisor een brandende pijn op zijn linkerwang en hij tuimelde achterover. Hier heb je je Judas-loon! En gevolgd door Pfalzdorf ging Baren feld, het hoofd omhoog, de kamer uit. Het was alsof de anderen door den blik sem waren getroffen. De apotheker had zich zijn triomf heel anders voorgesteld. Rose kwam het eerst weer tot zichzelf. Voor den slag, stotterde hij, zal de kerel betalen. Dat kost hem minstens vijftig mark. Wach u maar eens af, zei Lisa, den 12.05 Orgelspel door W. S. Vale. 12.501.50 Orkestconcert. 2.50 Concert. 4.05 Orgelspel door R. New. 4.35 Kinderuurtje. 5.35 Berichten. 6.00 Orgelspel door dr. Thalben Ball. 6.20 Lezingen. 7.20 Concert. „Israël in Egypt". Orkest, koor, orgel en solisten. 8.25 Berichten. 8.40 Vervolg concert. 9.25 Lezing en Berichten. 9.45 Concert. Sextet. 10.2011.20 Dansmuziek. Brussel 508.5 M. en Leuven 338.2 M. 508.5 M.: 4.20 Dansmuziek. 5.20 Gramofoonpl. 6.05 Orgelconcert. 7.20 Kamermuziek. 8.20 Hoorspel. 338,2 M.: 4.20 Gramofoonpl. 5.20 Dansmuziek. 5.50 Gramofoonpl. 7.20 Militaire muziek. 8.05 Causerie. 8.20 Vervolg concert. 8.50 Dansmuziek. Radio-Paris 1725 M. 7.05 Gramofoonpl. 11.50 Gramofoonpl. 12.25 Gramofoonl. 5.20 Gramofoonpl. 8.50 Radioconcert. 9.20 Gramofoonpl. Langenberg, 475 M. 6.257.20 Gramofoonpl. 9.3510.25 Gramofoonpl. 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Vesperconcert. 7.20 Niederdeutscher Abend. 8.50 Volksliederen. Tot 11.20 Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 3.404.20 Orkestconcert en voordracht. 5.105.40 Gramofoonpl. 7.207.35 Orkestconcert. 7.358.50 Zang en voordracht. 8.509.10 Cembalo-soli. 9.5010.25 Operette-muziek. 10.2511.50 Dansmuziek. Zee.en, 1635 M. 5.0511.20 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Lezingen. 3.50 Concert. 4.507.20 Lezingen. 7.20 Orkestconcert. 8.35 Andrée's Ballonvaart, trag, hoorspel van L. Wulfert. 9.35 Berichten en daarna tot 11.50 Dansmu ziek. overwinning behaalde. Hei 2e elftal speelde wegens niet opko men v. d. scheidsrechter vriendsohaippeilijk tegen Wilhelmus 4 en wist. met 40 de over winning behalen. Het 3e elftal maakte de verre reis naar Naaldwijk, doch hadden ran deze reis wei nig plezier, daar zij met 30 de overwin ning aan Westlandia. moesten latten. A.V.V.b. speelde op eigen terrein tegen BI. Zwart b en moest, met 31 het onder spit delven tegen de BI. Zwarten. HILLEGOM. Gemeenteraadsverkiezing. Gisteren had 'de stemming piltaaibs voor de plaatsen 1 bot 4 der groslijst voor den Gemeenteraad. Uitgebracht 621 stemmen, waarvan 15 van onwaarde. Hiervan verkregen: P. Kla ver 506, J. B. Meskers 449, B. N. Loerakker 438 en F. C. va-n Lierop Jzn. 233 stemmen; de overige waren verdeeld. In verbamd met de samenstelling der lijst wordt de volorde 1. P. Klaver; 2. B. N. Loerakker; 3. J. B. Moskers; 4. F. C. va>n Lierotp Jzn. De eer ste 3 waren aftredend de heer Van Lierop had tot heden geen zitting. Zondag wordt gestemd voor de nummers 5 tot en met 8. lasteraar spottend aanziend en ze stapte hem voorbij naar de deur. Waoht u maar eens af; misschien maakt meneer Baren feld er wel een rond getal van Met een smak liet ze de deur achter zich in het slot vallen. Konrad Barenfeld was zonder een woord met Heinrich te wisselen, de binnenplaats overgestoken, om dadelijk naar zijn kamer te gaan. Dores stond voor de deur en wenkte Pfalzdorf; hij had het spektakel bo ven gehoord en zich op het laatste oor deel voorbereid. Heinrich gaf hem een tee- ken om hem te volgen en Dores stapte met een bedrukt gezicht achter hem aan. Barenfeld nam van de aanwezigheid van de twee anderen nauwelijks notitie. Hij haalde zijn koffers te voorschijn en begon te pakken. Zwijgend hielpen zijn getrouwen hem. Stuk voor stuk verdween de inventaris in kisten en tasschen en na een uur van inge spannen arbeid waren in de kleine kamer alleen nog maar de meubels. De meuebls moeten morgen naar deri expediteur Wittmann gestuurd orden. Hij moet ze voorloopig voor mij opbergen. Zeker,- meneer Barenfeld, knikte. Do res. En dan heb ik niets anders meor te doen dan van jullie afscheid te nemen. Plotseling voelde Heinrich, hoe de tra nen hem over 't gezicht liepen en schreiend leunde hij tegen den kalen muur. Ook Do res hield het niet langer uit en met tranen in de oogen, vatte de brave ziel den ver trekkende bij den arm; alsof hij hem terug wilde houden. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9