LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS DINSDAG 21 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 MIDDAGS LU ITING VOOR WINKELS. Standpunt van den R.K. Middenstand. De Ned. R.K. Middens, landsbond heeft te Utrecht een buitengewone landelijke ver gadering geJiouden onder pre&iuium van den heer C. J. G. ütruyoken. De heer P. J. M. van ïoteriing hield een rede over het onderwerp Wat er in Ha ar dent gebeurde." Voorts sprak de heer R. J. A. Gemert over: „Werktijdenbesluit, mid- dagsluiting en de praotijk van het winkel bedrijf'waarna de strekking en de toepas sing van art. 6 der winkelsuating door den heer rar. J. A. M. van Hellenberg Hubar be handeld werd. Een resolutie werd aangenomen, waarin de vergadering erop wijst, dat de organisaties van winkelbedienden bij verschillende ge meentebesturen aandringen om, gebruik makend van art. 6 der winkelsluitingswet, bij verordening een middagsluiting voor winkels verplichtend te stellen, zelfs tegen den uitdrukkelijken wensch der winkels, hetgeen vogens de vergadering in strijd is met. strekking en toepassing van genoemd artikel, welke eisohen dat een gemeentebe- raad eerst dan een middagsluiting voor schrijft, waarneer het winkel ie rsbelang zulks vordert, althans zich er niet tegen verzet. De vergadering spreekt ten slotte a's haar meening uit, dat het op den weg ligt van den R-K. Middenstand om tegemoet te ko men aan het verlangen der bedienden voor een vrijen middag, doch dat een ge meenteraad eerst dan behoort, over te gaan tot het maken van een verordening als be doeld in meergenoerpd wetsartikel, indien gebleken is, dat het winkeliersbe^ang zulks vordert, althans zidli daartegen niet verzet. Om die reden dringt de vergadering er in deze motie bij de gemeenteraden op aa.n een dergelijke verordening niet vast te stel len zoolang niet de organisaties van winke liers daarmede aceoord gaan. NEDERLANDSCH VEE IN HET BUITENLAND. Doorvoer door Duitschland weder toegestaan. Volgens mededeeling van den Rijksland- bouwconsulent te Berlijn, heeft de Pruisi sche Regeering besloten den doorvoer van Nederlandsch vee door Duitschland weder toe te staan, zulks op dezelfde voorwaar den als het voorheen voorgeschreven was. Het vervoer over de Nederlandsch-Duit- sche grens kan plaats vinden langs de douanekantoren: Weener en Elten, terwijl over iedere zending weder afzonderlijk be slist moet worden. GEEN KNOLLEN MAAR STEK- PLANTEN? Een wenk voor de dahlia-liefhebbers. Het is over het algemeen beter, schrijft „Floralia", geen Dahlia-knollen te koo- pen, maar stekplanten, want de oude knollen loopen op vele plaatsen uit .en vor men daardoor een groot aantal stengels, die voor het meerendeel weggesneden moeten worden en ook bij herhaling die be werking moeten ondergaan, omdat de struik anders te bossig wordt, waardoor de bloe men te veel in 't blad en tusschen het loof blijven zitten. Dat wegsnijden van de sten gels doet de liefhebber niet. gaarne, hij vindt, dat jammer, laat hij daarom stek planten nemen, die ijl en spillig opgroeien en de bloemen goed voor den dag brengen. Zoo'n stekplant mag bij ontvangst van den kweeker nietig lijken voor het geld, maar dat komt terecht. Probeer het eens, geen knollen, maar jonge planten, d.z. dan stek ken, aan te schaffen. 'Een letterraadsel. H. F. J. te Leiden zondigde tegen de. ajgemeene politie-verordening door de let ter van zijn huisnummer niet de voorge schreven afmeting te geven. De huisnum mers moeten daar namelijk minstens 50 millimeter groot zijn, doch aan de A van nummer 55 A gaf deze Leidenaar slechts een hoogte van 30 milimeter. Een bekeu ring volgde. Voor den kantonrechter be toogde J. dat. A. geen cijfer is, zooals de politieverordening aangeef^. Het vonnis van den kantonrechter, waarbij J. tot een gulden boete subs, een dag hechtenis werd veroordeeld, werd door de Haagsche recht bank in hooger beroep bevestigd. De pro cureur-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Tak. concludeerde heden bij de behande ling van het cassatieberoep tot verwerping •r van. Uitspraak 27 April a.s. «Tel." Baanwachteres van Blerik blijft ontslagen. Gister heeft het scheidsgerecht der Ne- derlandsolie Spoorwegen te 's-Gravenhage •uitspraak gedaan naar aanleiding van het hooger beroep, ingesteld door mej. Ebben, die als wachteres op den overweg bij Ble rik dienst deed op Zaterdag 14 Februari jl. toen een autobus door het niet tijdig slïiiten der boomen weid" aangereden, voor welk verzuim de wachteres ontslag op staanden voet was aangezegd. Het scheids gerecht, dat was samengesteld uit ir. Stiel- tjens", oud-voorzitter van den Raad van Toezicht van de Spoorwegdiensten, voor zitter van den R. K. Bond voor Spoor- en Tramwegpersoneel, leden, terwijl de heer H. Donné uit Venlo, ambtenaar der Ned. Spoorwegen, als woordvoerder voor mej. Ebben optrad, handhaafde de uitspraak der directie, zoodat de wachteres definitief is ontslagen. «Tel.' INGEZONDEN STUKKEN Verblijdend Roomsch nieuws. Eindelijk wordt na 240 jaar weer een fJ.K. Kerk gebouwd iin Aalsmeer en wel on der den titel van O.L. Vrouw v. d. Berg Garmel of van het H. Scapulier, de eerste Kerk onder dien titel in het Bisdom van Haarlem. Tien jaar lang hebben de weinige Katho lieken van Aalsmeer hunne plichten kunnen waarnemen in gastenkamer en eetzaal van het klooster der E.E.P.P. Carme'-ieten, tot kerkje ingericht. Wegens plaatsgebrek moet nu afzonderlijk een kerk worden ge bouwd. De bouw is reeds begonnen, doch de mndde'en ontbreken. De kerk zal zeer bescheiden zijn, ruimte geven voor 400 plaat sen en de kosten zullen bed/ragen niette genstaande het ontzettende heiwerk in Hommeerpolder pl.m. 62.000 gulden. Het in wendige der Kerk zooals banken, altaar, biechtstoelen, St. Theresiakapel etc. zal op pl.m. 15.000 gulden worden geschat. Wie hei.pt den eersten pastoor, Pater Heggel- man, bij dezen bouw. U helpt door Uw geld op deze kerk te beleggen te «en matige rente. U helpt een hei igdom van Maria met. Theresiakapel stichten door een som crelds tegen lijfrente te schenken, zoodat Uw inkomen tijdens Uw leven onverminderd bliift. Verdere in- inlichtingen geeft U gaarne pastoor Heggel- man te Aalsmeer, Gironummer 53007. Zie advertentie. ALKEMADE GEEN NIEUWE PAROCHIE AAN DE FRANSCHE BRUG Naar wij uit*goede bron vernemen, zullen de plannen tot stichting van een nieuwe parochie aan de Fransche Brug geen doorgang hebben. Wel bestaat de mogelijkheid, dat te Nieuwe Wetering een eenvoudige hulpkerk wordt ge bouwd, mits de financieele vooruitzichten voor den bouw gunstig zijn. Geboren: Hendrica Maria d. van Th. P. van der Meer en Th. G. Straathof Woute- rus Petrus z. van J(| Heemskerk en M. van der Meer Maria Alida d van C. Th. Koek en M. A. Wesselman Gijsbertus Cornelis Hendricus z. van J. E. Spierenburg en J. C. Huigsloot Theodorus Hendricus z. van J. Th. Opdam en J. M. verduin. Ondertrouwd: M. Zoetemelk jm. 38 j. en E. M. Schirm jd. 26 j. Getrouwd: P. H. van den Bosch jm. 28 j. en J. M. Masker jd. 24 j. OUD-ADE MEISJE ONDER EEN AUTO. Aan de gevolgen overleden. Gistermiddag heeft alhier een droevig on geluk plaats gehad, dat aan het 6-jarig doch tertje van den heer Chr. van Leeuwen, alhier, het leven heeft gekost. De chauffeur H. uit Haarlemmermeer reed met zijn vrachtauto langs het dorp. terwiil verschillende kinderen op den weg waren. Ondanks, dat hij talrijke malen signalen gaf, liep plotseling de 6-jarige Jacoba van Leeuwen vanaf de brug tegenover café van der Hulst alhier om den weg over te steken. Het kind geraakte onder den wagen en bekwam een zeer ernstige wonde aar het onderlijf. Dokter Hupkes van Rijpwetering verleende de eerste geneeskundige bijstand en achtte overbrenging naar 'het ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Spoedig na aankomst aldaar is de kleine echter reeds overleden. Blijkens verklaring van verschillende oogge tuigen treft den bestuurder geen schuld. Kerkschapen. De ten bate van kerk en ar men geweide schapen 90 in getal zijn ver kocht voor bijna 41 per stuk. WOUBRUGGE Het noodslachtgebouw. Door een 4-tal gelegenheidsslagers is aan den Raad dezer ge meente een adres aangeboden, mede ondertee kend door bijna alle veehouders uit het dorp, 33 in getal, houdende het verzoek tot intrek king van het raadsbesluit van 19 Maart j.l. waardoor het voorstel van B. en W. tot aan koop van een perceel grond voor oprichting noodslachtgebouw, werd verworpen. Adressan ten gronden het verzoek op het feit, dat zij door bedoeld raadsbesluit ernstig in hun be drijf worden geschaad. Woningbouw. De bouw van 16 eengezins woningen voor rekening van de woningbouw- vereeniging „Nieuw Leven" vordert snel en zullen binnen korten tijd gereedkomen. Uit de j.l. gehouden bestuursvergadering kunnen wij o.m. vermelden, dat aan de hand van de sta- tuen een huishoudelijk reglement is vastge steld en dat reeds nu bijna alle perceelen zijn besproken. Door den Gemeenteraad is als commissaris in deze vereeniging benoemd de heer L. Tondu. WASSENAAR Auto-ongelukken. Op den hoek Groot- Haesebroeksche wegWilhelminalaan zijn de auto's, bestuurd door van S. alhier en F. uit Rotterdam, tegen elkaar gebotst, met het ge volg, dat beide wagens werden beschadigd. De heer B. die met zijn auto den overweg van de tram aan den Zijdeweg passeerde, ge voelde plotseling den wagen slippen. De be stuurder kon het stuur niet meer houden, met het gevolg, dat hij tegen een boom en vervol gens tegen een lantaarnpaal reed, ^Lke laat ste afknapte. De auto werd zwaar t^chadigd, Op den Rijksweg bij de van der Ouder- meulenlaan heeft een botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door B. uit Den Haag en een auto, bestuurd door V. uit Rotter dam. In den wagen van B. waren twee dames, eveneens B. genaamd, gezeten, hier woonach tig Een van hen beliep een beenbreuk en hoofdwonden, de ander kwam er met lichtere verwondingen af. Beiden werden door dr. Boer van hier behandeld en vervolgens naar het Diaconessenhuis in den Haag overgebracht De zwaar beschadigde auto's werden door garage Nieuw-Wassenaar weggesleept. Ter hoogte van den Deijl had een bot sing plaats tusschen een auto, merk Chrysler, bestuurd door A. uit Den Haag en een Che vrolet van H. uit Katwijk, welke de Kerkdam afkwam. De oorzaak was, dat eerstgenoemd voertuig slipte. Beide wagens werden zwaar beschadigd. N00RDWIJK. 30-jarig bestaan „Door Eendracht Ver bonden". De feestvergadering van „Door Eendracht Verbonden", in.de groote zaal van café „Flora", heeft spontaan tot uiting gebracht, den goeden geest welk? in ge noemde de vereeniging heerscht, waardoor men alle reden had het 6e lustrum feeste lijk te herdenken. Bij opening van dezen avond sprak de voorzitter, de heer P. Ruig- rok, zijn vreugde er over uit, dat het 30- jarig bestaan van den Bond mag gevierd worden met een zoo groot ledental als thans, zoodat zelfs twee avonden voor de leden moeten gegeven worden. Hij ver wachtte dat allen een recht gezelligen avond zouden hebben, zoo zelfs, dat deze avonden de 25 jarige besta an viering nog zullen overtreffen. Na het zingen van het bondslied verkreeg de heer W. Brederode het woord, die namens de feestcommissie in het kort het programma van dezen avond kenbaar maakte, dat dank zij het initiatief van den heer J. A. Caspers schit terend in elkander zat, vooral door het samenstellen van een revue, betrekking hebbende op het interne leven van de ver eeniging. Deze revue in twee bedrijven gaf eenige zeer goed geslaagde tooneelljes in aansluiting op de samenspraak van Bart en Flok. Den samensteller en medespelen- den komt hiervoor wel een woord van lof toe. Gedurende de pauze werd nog een prachtige tombola gehouden. Na afloop der revue was men echter nog lang niet klaar met het repertoire, want voordracht op voordracht volgde en zon der één te kort te doen, komt mej. Brede rode voor haar Insigne-lied ter gelegen heid der overhandiging van het gouden insigne aan den voorzitter en haar loflied op het gastvrije Flora, een woord van lof toe. Het geheel was een recht gezellige avond, welke Woensdag nogmaals herhaald zal worden voor de overige leden. Prot. Kiesvereen. „Gemeentebelang"Gis teravond vergaderde de Kiesvereen. „Gemeen tebelang" in de bovenzaal van Paeperkcrn te Noordwijk aan Zee. De heer A. Vermeulen opent als waarn. voorz. deze zeer druk be zochte vergadering. De notulen werden door den heer Jac. van Beelen gelezenen daarna ongewijzigd vastgesteld. Het financieel verslag van den penningmeester over het verloop gaf per 1 Jan. '31 een batig saldo aan van 63.02. Deze rekening werd nagezien door de heeien A. van Dorsen en Jac. Zandvoort en keurig in orde bevonden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Jac. van Beelen en C. den Hollanded. Vervolgens werd de candidaten- lijst vastgesteld voor den Gemeenteraad. Over de eerste vier candidaten werd afzonderlijk gestemd. Het resultaat was: 1. H. Leiferink, 2, C den Hollander, 3. S. Verloop ,4, K. Sanders. De andere candidaten 'werden in volgordz van de aanbeveling overgenomen als volgt: S. A. van Konijnenburg, Jac. van Beelen, J. J v. Capellen, A. Vermeulen, Th. Verloop, en Joh. v Konijnenburg. Na enkele huishoudelijke besprekingen werd deze vergadering gesloten. PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN". Zieken, die willen stemmen. Woensdag zal het bureau van de R.K. protpagandaclu'b ,J>r. Sehaepman" gevestigd zijn Stationsweg 8a, tel. 555.- Aldaar zal ook gelegenheid zijn om op te geven de zieken en gebrekkigen, die per auto gehaald wenschen te worden ter ver vuiling van hun kieskring. Opgave daarvan kar\ geschieden tot vanavond 8 uur en mor gen d?n gèheelen dag, ook telefonisch. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Een belangrijke collectie. In den laatsen tijd heeft men in de ge- illustreerde bladen, speciaal in de „Lon don News", afbeeldingen kunnen zien van merkwaardige bronzen voorwerpen met ver sieiingen in allerlei grillige diervormen, welke in Louritsan in Perzië werden opge graven, behoorende tot die merkwaardige kunst welke reeds vele eeuwen voor Chr. in Azië bloeide. Deze dierornamenten, die eenerzijds tot China te vervolgen is, is ook de versieringswijze door het machtige Sky- thische volk toegepast in de eeuwen vlak voor en omstreeks Chr. geb. Ze was ook door een groot deel van Rusland verspreid en heeft van Zuid-Rusland uit ook den weg naar het Westen gevonden, waar fei telijk de z.g. Germaansche dierornamentiek niet anders is dan een afstamming van deze kunst. Van dergelijke merkwaardige en zeer fraaie uit Perzië afkomstige bronzen be nevens eenige Skythische stukken is het gelukt ook voor het Rijksmuseum van Oud heden een belangrijke collectie aan te koopen, welke daar van af heden voor het publiek is tentoongesteld. Gisteravond te 9 uur ontstond een begin van brand o-p de kamer van den student C. H. ten huize van den heer A. K. de H., Morschweg 11. Er was een slang van een gascomfoor in brand geraakts waardoor h et 'behang en het- bed vlam vatte. De be woners wisten echter door spoedig ingrij pen erger te voorkomen. De politie zorgde voor de nablussching met eenige minimaxen. We wijzen erop, dat het- verboden is gum- niislangen aan giascomfooren te hebben. Hedennacht is van perceel Pelikaanstraat 27 een spiegelruit vernield. ONTWIKKELINGSAVOND „DE HANZE" „De Gemeente en de Middenstand" Gemeentelijke Aankondigingen De opkomst op den ontwikkelingsavond van de Hanze gisteravond was maar heel matig. De voorzitter der Ontwikkelingsclub, de heer G Molkenboer, leidde den spreker van den avond, mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, bij de aanwezigen in. Hierna verkreeg mr, van Hellenberg Hubar het woord voor zijn inleiding over: „De Ge meente en de Middenstand". Spr. poneerde de volgende stelling: dat bij de gemeente-politiek de middenstand meer belang heeft dan eenige andere groep. De middenstand neemt in het gemeente leven een zeer bijzondere plaats in. In het algemeen is deze stand het meest vastgena geld aan de plaats, waar de middenstander woont. Hij heeft er dus zeer veel belang bij, dat de gemeente, waarin hij woont, welvarend is. Dat toch brengt een welvarende burgerij, een koopkrachtig publiek mede. Door de nieuwe wet op de finantieele ge lijkstelling tusschen rijk en gemeenten is de middenstand zeker gebaat. Immers, deze wet had een nivelleering van belastingdruk tot gevolg. Men zag toch dikwijls, dat beter gesitueerden, die niet zoo aan een bepaalde plaats gebonden waren, wegens hoogen gemeen telijken belastingdruk verhuisden naar een ge meente, welke niet zulke zware belastingen hief. Sprekend over een gezonde financieele ge meentepolitiek, weidt spt. hierna uit over de tarieven-politiek der gemeente. De winsten, die de monopolistische gemeentebedrijven geven, moeten gestort worden in de gemeentekas, zoo dat het een indirecte belasting wordt op de burgerij. Deze belasting heeft echter deze schaduw zijde, dat zij niet wordt geheven evenredig aan de draagkracht der consumenten. Daardoor wordt gezondigd tegen den regel, die aan een goede belastingpolitiek moest ten grondsl?,: liggen. Dit wil daarom nog niet zeggen, dat deze winsten om zichzelf alleen zijn te veroordee- len. Men moet te dien opzichte de tarieven politiek en de belasting-politiek in verband tot elkaar beschouwen. Dan kan het beginsel: be lasting naar draagkracht toch tot zijn recht ko men. Maar dan moet het niet gaan als b.v. in Rotterdam, waar 70 pet, der gemeente-belas tingen gehaald wordt uit de gemeente-bedrij ven. Bij de overige 30 pet. kan men onmogelijk tot een belasting naar draagkracht komen. Het is dus wel van belang, dat de gemeente voorzichtigheid betracht bij de poging om zoo veel mogelijk winsten uit de bedrijven te halen Spr. betoogt dan, dat de gemeente, om b.v. den eenheidsprijs der electrioiteit zoo laag mo gelijk te krijgen, moet trachten zooveel moge lijk electrische apparaten onder haar afnemers te plaatsen, hetgeen het stroomverbruik zal bevorderen, Voor de welvaart van een gemeente is van groot belang haar natuurlijke ligging en haar geschiedkundige ontwikkeling. Als voorbeeld dient daarvoor b.v. Den Haag, met een bad plaats als Scheveningén naast zich en een in dustriestad in Twente, die geheel op de arbei derscentra is aangewezen. Spr. wijst er vervolgens op, dat de gemeente in de toekomst in het bedrijfsleven een groo- tere rol zal gaan spelen dan in het verledene het geval is. Zij zal meer regelend gaan op treden in het economisch leven. En waar de middenstand als regel is aangewezen op de plaatselijke markt, zal hij ook hierin een be langrijke rol gaan spelen. Als voorbeeld hier van noemt spr. Amsterdam met zijn levensmid delenvoorziening en zijn strijd inzake het melk- monopolie, welke een kentering is geweest voor de wijze, waarop deze gemeente de uitoefening der bedrijven meende te moeten toepassen. De kath. middenstand en -fractie te Amster dam heeft hierin een zeer belangrijke rol ge speeld. Spr. leest vervolgens enkele conclusies voor, die dr. van Beurden op het congres te Amster dam heeft gemaakt ten aanzien van de over heidspositie ten opzichte van het midden- standsbedrijf. Voor den middenstand, aldus vervolgt spr., is het dus van belang rekening te houden met de gemeente-politiek en het is van aller eerst belang, dat de middenstand zijn in vloed op de gemeente-politiek versterkt. Daar voor is noodig, dat men lid zij van de kiesver- eeniging. Alleen als dit geschiedt, kunnen de middenstanders middels hun vertrouwensman nen in den raad, actief invloed uitoefenen op de gemeente-politiek en de behartiging der middenstandbelangen. Op deze inleiding volgde een geanimeerde en vruchtbare gedachtenwisseling, waarbij door enkele aanwezigen verschillende vragen wer den gesteld, die tot aller genoegen werden beantwoord. De voorz. wees er in zijn slotwoord op dat het „daghet in het Oosten", dat meer en meer met de meening van den middenstand wordt rekening gehouden. J. BAAK JZN. De heer J. Baak Jzn., inspecteur bij het L.O. in de inspectie Leiden, die hedenmid dag in de Stadsgehoorzaal is gehuldigd van weg zijn veertigjarig jubileum bij het onderwijs, werd op 19 Februari 1873 te Scheveningen geboren. Hij doorliep een U. L.O.-school aldaar en de Rijksnormaalles sen te Den Haag en deed in 1891 examen voor onderwijzer. Op 21 April van dat jaar kwam hij te Den Haag aan de openbare school, alwaar hij de verschillende klasse- scholen doorliep. In 1901 werd hij be noemd aan de Lagere school te Willem stad, in 1905 te Hillegersberg. Op 1 Mei 1915 werd hij aangesteld als hoofd van de thans opgeheven school in de Van der Werffstraat. Twee jaar later werd hij be noemd tot schoolopziener en op 1 Augus tus 1924 tot inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiderf. De Wethouders, de heeren Reimevinger, Tepe en Goslinga zijn, in verband met de verkiezing van de leden van de Provin ciale Staten, verhinderd morgen, Woensdag 22 April a.s., spreekuur te houden. Verkiezing Provinciale Staten. De Voorziiter van het. Hoofdstembureau in Kieskring III (Leiden) maakt bekend, dat op Vrijdag 24 April a.s. des v.m. te 10 uur, door dat bureau de zitting zal worden gehouden bedoeld in ajrh 92 der Kieswet, tot vasts tellingevan den uitslag'der op 22 April gehoudeif stemming..-tér verkiezing van de leden van dev-Provinciale Staten van Zuid-Holland.*- A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 21 April 1931. Agenda LEIDEN. Dinsdag, R. K. Kiesvereeniging, Graan- beurs, 8.15. Dinsdag. „St. Bonaventura", Foyer Stads gehoorzaal, 8 uur. Dinsdag, „Studiefondscollege Hartebrug", Romanuszaal, 8.15 uur. Dinsdag. Afd. Leiden Ned. R. K. Metaal bewerker sbond, Bondsgebouw S uur. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentiue- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- apotheken wordt van Maandag 20 tot en met Zondag 26 April a.s. waarge nomen door de apotheken G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313. R.-K. Werkloozenzorg. Van 1 tot 15 April is bij de Commissie binnengekomen aan giften en collecten een bedrag groot 167.12 en 25 pond spek. In denzelfden tijd is een uitkeering gw- daan aan 159 werkloozen van spek, vleesoh, vet-, koffie, thee, tabak, bruine boonen en groene erwten. Door de K. S. A. is een f lima vond gege ven, waarbij de werkloozen werden ont haald. Daar het aantal werkloozen nog ab normaal groot is voor den tijd van het jaar verzoekt de Commissie aan ieder van tijd tot tijd een offertje te willen geven tot steun. Ten nadocle van zekere N., wonend in de WiTems>bof. is gisteren een bedrag van om streeks 30 uiit een-geldkistje ontvreemd. Als verdocht zioh daaraan schuldig te heb ben gemaakt is aangehouden de 22-jarige D. C. L. B., terwijl op vermoeden van he ling is gearresteerd de 34-jarige P. de G. Gistermiddag te half vijf is de 8-javiige A. de J. op den Zceferwoudschen Singel aangereden door een onbekend geh even wielrijder, waardoor het kind het rechter been brak en door de E.H D. naar het Aca-d. Ziekenhuis moest- worden vervoerd. De Conimisoris van Politie verzoekt dengenen, die omtrent deze aanrijding in lichtingen kunnen verschaffen, zich aan zijn bureau, afd. recherche, te vervoegen. TOONEEL Lentewolken. Leidsche Tooneelver- eeniging „Jacob Cats". Een ieder heeft nog jongstleden Zondag aan den lijve ondervonden, wat lentewolken zijn. Lentewolken en lentebuien zijn niet pleizierig, neen, maar geen lente zonder regen, geen bloe sem zonder begieting, geen liefde zonder be proeving. „Lentewolken" drijven er ook bo ven het gezellige, knusse binnenplein in de goede stad Delft, waar het aldus getitelde too- neelstuk van Herman Roelvink zich afspoelt lentewolken van „miskende liefde" tusschen studenten en studentjes. De schrijver noemde het een blijspel, maar een echt luchtig blijspel is dit wat héél lang gerekte stuk toch niet. Daarvoor is het conflict tusschen de twee studenten aan de „Techni sche", Do en Phil te tragisch, al moge het slot dan „blij" zijn. Naast menige aardige, geestige zet, worden in „Lentewolken" ook heel wat wijze levens lessen aan het publiek in de zaal uitgedeeld. Het is vooral deze zeer geslaagde mengeling van ernst en luim, die „Lentewolken", ondanks vele gebreken, een aantrekkelijk stuk maken. Alleen moet het ons van 't hart: Do heeft on gelijk! Met de beste wil ter wereld kunnen wij niet inzien, waarom deze geëmancipeerde pre sidente van een studentenvereeniging, zich zóó diep gegriefd voelt door de bekentenis van Phil, dat hij zich jaren «vroeger en met recht door Do gegriefd achtte. Een hartelijke ver zoening was op dat oogenblik de beste oplos- sng geweest en dan was het stuk wat spoe diger aan een eind gekomen ook! Niet dat wij ons verveeld hebben! Zelfs het onderhoud tusschen de lieve oude grootmoedci en den stuggen student een onderhoud dat bijna een half uur duurde werd onder groo te stilte en aandacht gevolgd. Het spel was over 't algemeen goed. De grootmoeder en de oude buurmèn hebben kos telijk met elkaar gekibbeld, zooals alleen oude menschen elkaar goedaardig kunnen befitten. Prachtig volgehouden was ook de rol van den levenslustigen student Fred, zoon beetje het zwarte schaap in dit stuk; zijn creatie van een dronken student was bepaald origineel en raak In levenslust en uitbundigheid deed zijn part ner, het aardige Sannetje niet onder. De twee „zwaarwichtigenDo en Phil, deden inderdaad zwaarwichtig. Hun rol was verreweg de moeilijkste en daarom leek hun spel, in vergelijking met de vroolijke entourage, wat saai en eentonig. Phil mag zijn handgebaar we' eens bestudeeren.' Een woord van lof apart aan Dolf, een echte „boy" in al zijn doen en laten. Daar kan een goed tooneelspeler uit groeien! De Schouwburg, die van onder tot boven was uitverkocht, heeft de spelers van „Jacob Cats" aan het slot met een krachtig applaus beloond voor deze welgeslaagde opvoering.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2