GEMENGDE BERICHTEN In „De Witte Zwaan" MAANDAG 20 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 HET PROCES TEGEN' DEN DUSSELDORFSCHEN MASSA-MOORDENAAR. (Van onzen ei^en Correspondent). Dusseldorf IS April 1931. Zesde dag. Een stralende lentemorgen ligt over de breede Koningsallee uitgespreid: op beide oevers van de Düssel een schitterende as- faltbaan, aan weerszijden beplant met kastanjeboomen, waaruit weer opnieuw het jonge leven ontspruit: door al dat jeugdig groen speelt een zonnig licht haar rijke kleurenspel. Op de banken van de stads parken zitten talrijke werkeloozen zich te koesteren in de zon: dat is voor hen nog de eenige verkwikking in hun droef be staan van gedwongen niets doen. De eelt in hun hanclen, die week geworden zijn, is verdwenen en hun armen hangen slap langs hun lichaam, dat vinds lang geen vol doende voedsel meer kreeg. Voor de kazer ne der politietroepen, waar het Kürten- proces behandeld wordt, ligt de Tanneu- strasze eenzaam en verlaten in het vroege morgenuur. Er staat weer een uitgebreide politiewacht bij den ingang van de kazer ne, die uit gele steen is opgetrokken, ter wijl rood-gekanteelde banden de randen omzoomen. Op de binnenplaats hebben we nog een kort onderhoud met dr. van Koolwijk, Raadsheer bij het gerechtshof, die de scha kel vormt tusschen de Rechtbank en de Pers. Voor men de eigenlijke rechtzaal be treedt,, komt men door een soort manege waar talrijke gymnastiektoestellen staan opgeborgen. De deskundigen staan in groepjes te pra ten: de gezworenen zijn weer trouw op hun post: ijverige journalisten zitten reeds druk te pennen. Op de publieke tribune zijn ver schillende plaatsen onbezet. Door de groote ramen valt een zonnig licht naar binnen, dat op de geel geverfde muren weerkaatst en een warme sfeer in de zaal schept, waar zich zoo'n droevig stuk af speelt, waar al die tragische bijzonderhe den van zooveel levensleed thans zoo afge meten, gevoelloos haast, opnieuw worden verhaald: het eene geval is al tragischer, dan het andere. Intusschen zijn de rechters binnengeko men: de President, een gemoedelijke oude heer, dikhoofdig, een glanzend kalen sche del. Rechts naast hem een rechter met een wonderbaarlijk dom uiterlijk, wiens neus geen sieraad is voor zijn aanschijn. Links een betrekkelijk jeugdige raadsheer met een levendigen blik, intelligent, scherpzin nig. De officier van Justitie, die een geheel afzonderlijke plaats inneemt, ver van de rechtbank verwijdert, doet. me telkens aan die hoekigen kop van Arthur van Schendel herinneren, zooals we dezen vaak in kran ten en dichtbundels zagen afgebeeld. Het podium, waarop de heeren gezeten zijn, is zoo klein, dat rechters, gezworenen en des kundigen bijna als haringen in een ton op elkaar zitten gepakt. Kürten is weer naar zijn kast gebracht: zijn bewaker is heenge gaan. De verdediger die hem is toegevoegd, dr. Wehner, is een markant jeugdige figuur, wiens haren onberispelijk over zijn hoofd geplakt liggen. De eerste week van het Kürten-proces ia voorbij. Het getuigenverhoor loopt ten einde. De laatste bekentenis van Kürten is thans ook als volkomen juist komen vast te staan. Wat de vrouw van Kürten over haar man vertelde. De verdediger komt in ac tie Een Kürten-film in Dusseldorf. Het gelach van blijde kinderen, die bui ten in den tuin spelen, dringt door tot in de zaal. Niemand hoort het, niemand wil het ook hooren in deze bonte mengeling van ernstige voornaamheid, drukke bedrij vigheid en zeldzame nieuwsgierigheid, die aan de deur te loeren staat.... Vandaag worden weer drie moorden en een moordaanslag gehandeld. Op 13 October 1939 werd Elisabeth Dörrier in Dusseldorf-Grafenberg ver moord. Toen de misdaad ontdekt werd, toonde het slachtoffer nog teekenen van leven: zij werd naar het ziekenhuis overge bracht, waar zij zonder tot het bewustzijn te komen is overleden. Toen de Justitie een onderzoek instelde op de plaats van het misdrijf, bleek, dat zich daar dezelfde sporen van de misdaad vertoonde als bij den moord op Ida Reu ter. Als Kürten later bij de Rochuskerk gearresteerd werd, had hij een pakje bij zich, waarin zich een handdoek en een stuk zeep bevond. Was hij toen weer op weg om een misdaad te gaan bedrijven en dan zijn met bloed bezoedeld© handen weer rein te wasschen? De eene moordzaak na de andere wordt zoo gewoonweg behandeld, alsof het de een voudigste zaak van de wereld was. Op 35 October 1929, dus nog geen veer tien dagen later, pleegde Kürten weer een moordaanslag. Het slachtoffer, Hubertine Meurer, vertelde de juist toedracht der zaak. Zij kwam van haar werk en toen zij uit de tram stapte, werd zij door een man aangesproken, die met haar medeging. On middellijk voelde zij, dat er iets vreeselijks ging gebeuren en dat haar leven geen oogenblik zeker was. Plotseling gaf Kür ten haai een slag met een hamer en, toen zij weer tot bewustzijn kwam, bemerkte zij, dat men haar beroofd had. De dokter, die Meurer behandelde, stelt er prijs op te we ten, of Kürten zijn slachtoffer iu het zie kenhuis wilde bezoeken. Kürten antwoordt: Neen. Op denzelfden dag heeft Kürten nog een moordaanslag gepleegd op Klara Wanders in het stadspark. Het is opmerkelijk, dat heel veel slachtoffers van Kürten publieke vrouwen waren. Op 7 November 1929 werd de kleine Ger- trud Alberniaun vermoord. Deze moord werd weer op dezelfde manier bedreven, als bij Christine Klein. Het ongelukkige kind werd met meer dan 30 steken gedood. Ook de kleeren van de arme kleine waren nog doorstoken. Ook voor dit geval is het wettig en over tuigend bewijs geleverd, door de talrijke getuigenverklaringen, die werden afgelegd. Vana\ond zal er voor de pers een Peter Kiirten-film worden afgedraaid. Wij komen daarlater nog op terug. Het zijn opnamen, die op de plaats van het misdrijf werden gemaakt, als ook van Kürten zelf. Naar men ons verzekert, zijn er reeds maatregelen genomen, om dezen film in het buitenland te laten loopen, wanneer zij in Duitschland niet zou worden toegelaten. We moeten tegenover deze film de uiterste reserve in acht nemen, als men deze in 't openbaar zou vertoonen, ook al is deze film van cirimiualistisck standpunt en technisch nog zoo gewichtig. Prof. Berg is ook vandaag weer zeer om zichtig in zijn uitdrukkingen. Na deze ge wichtige verklaringen stelt de verdediger de vraag om prof. Berg a.s. Maandag op nieuw te hooren in verband met een even- tueele toepassing van artikel 51 van het Duitsche Wetboek van strafrecht, waarin n.l. gehandeld worden over personen, die ontoerekenbaar zijn. Hierdoor is het pro ces in een nieuw stadium getreden: de ver dediger houdt Kürten voor ontoereken baar. Na de pauze wordt bekend gemaakt, dat a.s. Maandag de zaak met gesloten deuren zal behandeld worden, maar wij gelooven niet, dat aan dit verzoek zal worden vol daan. De officier van Justitie deelde nog mede, dat de bekentenis, die door Kürten gisteren werd afgelegd, ook als volkomen juist is erkepd. Het waren zeer tragische momenten, toen de verklaringen van de vrouw van Kürten werden voorgelezen. Het ging zeer vlug: als een film rolde het aan onzen geest voorbij: de eerste kennis making, de reis naar Dusseldorf, werkeloos heid, zijn prikkelbare stemming, zijn om gang met andere vrouwen, een vreeselijk huwelijksleven, zoo diep tragisch en onge lukkig, dat or geen woorden voor te vinden zijn. Kürten heeft eerst op het laatst alles aan zijn* vrouw bekend: toen wist zij, dat haar man de moordenaar was, waar men zoo lang naar gezocht had. Ofschoon Kür ten van huis uit katholiek was, heeft de godsdienst nooit eenige plaats van beteo- kenis in zijn leven ingenomen: dat. spreekt boekdeelen. Zijn plichten heeft hij nooit waargenomeneerst in de gevangenis is hij tot inkeer gekomen. De eerlijke bekentenissen van vrouw Kürten hebben ons diep getroffen: zij spreekt de waarheid, tot in de kleiuste bij zonderheden: welk parfum hij gebruikte, welk poeder. Juist deze bekentenissen zijn van zeer veel waarde, want het werpt een heel schril licht op het leven van Kürten, die met zijn vrouw een normaal huwelijks leven heeft gehad. Zij heeft nooit iets ge merkt van zijn gruwzame daden.... Vrouw Kürten woont thans in een klein stadje in midden-Duitschland, waar zij haar oude meisjesnaam weer heeft aangenomen. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Aanrijding met doodelijken afloop. Vrijdagavond ongeveer half vijf liepen een drietal meisjes op den Rotterdamschen weg te Zwijndrecht. De 9-jarige J. v. N. stak den weg over en werd door 'n vracht auto gegrepen, zij werd bewusteloos opge nomen en per ziekenauto naar het diaco- nessenhuis te Dordrecht overgebracht. Het meisje, dat te Hendrik Ido Ambacht woonde, is kort daarna aan de gevolgen overleden. Motorrijder gedood bij het uit wijken voor een fietser. Twee gewonden. De motorrijder S. uit Hengelo wilde Za te rdaginiddag aan den Hengeloschen weg uitvijken voor een jongen, die op de fiets links van den weg reed en plotseling over stak. Hij kwam echter toch in botsing met den jongen en kwam daarna met vrij groo- te vaart tegen een boom terecht. De motor rijder werd op slag gedood. Zijn d'uorijder brak een heen en de twaalfjarige joiigen uit Enschedé, dde de eigenlijke oorzaak van liet ongeval was, kreeg een zware hersenschud ding. Hij is naar een ziekenhuis te Hengelo overgebracht. Overreden en gedood. Terwijl Zaterdag een wagen van de Ge in eentereiniging de Breede Steeg te Kam pen passeerde, raakte een driejarig meisje onder een der wielen, niet het gevolg, dat het kind onmiddellijk gedood werd. Door een auto gegrepen. De 50-jarige Luistenhuig te Venlo werd Vrijdagmorgen, toen hij den Veldenscheweg wilde oversteken, door een auto, bestuurd door den heer P. uit Nijmegen, gegrepen. Met een gebroken arm en ernstige hoofd wonden werd hij naar het 'Bf.K. Gasthuis St. Joseph overgebracht. L., die hardhoo- rig is, heeft waarschijnlijk de signalen niet gehoord. Te Keizei sveer bij Dussen, werd Za terdagmorgen de fabrieksarbeider A. R. door een luxe auito aangereden. De man liep zulke ernstige verwondingen op, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Auto over den kop geslagen. De inzittenden eruit geslin gerd. De chauffeur K. uit Maastricht kwam met zijn auto, in gezelschap van 'n drietal vrienden van Vylen—Vaals, toen de wa gen door 'ii onbekend gebleven oorzaak Dat moet u niet zóó aanleggen, zei hij en bij drukte den chef zacht in zijn stoel terug. Eerst moeten we krijgsraad houden, we moeten een krijgsplan opstellen, waarmee we ze in één slag vernietigen. Laten we overleggen. Dan sluiten we de apotheek vóór het avoudeten en boven aan tafel, waar Barenfeld zich voor de dames inhou den moet, pakt u hem onverwacht aan eu verplettert hem. De apotheker vond dezen raad prachtig. Boven, in den kring van de zijnen, voelde hij zich ook veiliger. En de beide veldhee- ren staken de hoofden bijeen, stelden hun plan de campagne op en berekenden hun kans op succes. Er is eigenlijk maar één ding, zuchtte apotheker Fried rich in den lop van het gesprek, dat mij hindert, at is. dat ik met mijn zaak blijf zitten en ik heb er genoeg van. Ik ben niet zoo jong meer en het be gint mij te vervelen. Op hoe veel schat u de grossierderij, meneer Friedrich 1 Ik heb hem voor Barenfeld met hst magazijn mee op 80.000 mark getaxeerd. Hoe hoog schat u de apotheek? Die is onder ons gezegd, 170.000 mark waard. - Een aardige som. Dat wilde ik wel eens in contanten zien -— U maakt een grapje. U bezit nu toch wel het dubbele. Nu, nu, niet heeleuiaal. En 't is zuur verdiend, zuur verdiend, meneer Friedrich Het beetje geld, dat men heeft, moet men goed bewaren. Zeker, zeker, stemde de chef toe. Ik zie ok liever klinkende ituint dan dien ouden rommel hier. En daarom vind ik het ook vervelend dat het zaakje met Baren- plols'ling tegen 'n boom botste en vervolgens tegen ti paal vloog. De deuren van den auto sloegen open en het viertal werd uit den over den kop slaanden wagen geslin gerd. De chauffeur K. lag bewusteloos op den grond, de andere inzittenden kwamen met- enkele ontvellingen en den schrik vrij- De chauffeur K. is opgenomen in het zie- genhuis Calvariënberg te Maastricht, waar hij Vrijdagavond eerst tot bewustzijn is ge komen. Verdronken. Yau een op het Noordzeekanaal gesleept wordende zandbak der Amsterdamscbe Ballast Mij. is schipper Ravelisberger uit IJmuiden over boord geslagen en verdron ken. De ongelukkige was gehuwd en 27 jaar oud. Het lijk is nog met gevonden. feld misloopt. Nu moet ik mij er zelf weer voor spannen, totdat ik een anderen ge- schikten kooper vind. Rose kwam overeind, ging naar de deur, keek naar buiten of er ook klanten in het zicht waren en kwam met afgemeten stap terug. Meneer Friedrich, begon hij en hij schraapte zijn keel. U weet kat ik waard ben voor u en uw zaak aarbij ben ik een kapitaalkrachtig man, niet waar Ik heb zoo lang de oer gehad onder u te werken, dat ik mij vast met u verbonden voel. Het onheil, dat uboven het hoofd hangt, gaat me zeer ter harte. Ik zoek naar een uit- Opnieuw schraapte hij zijn keel en keek schichtig naar de deur. Hij vervolgde: U bevindt zich in een onaangename positie, daar u, die de rust zooxeer verdient, op nieuw gedwongen wordt, uw laatste mooie levensjaren aan den arbeid op te offeren, terwij] u een zekere onrust zult houden over de toekomst van uw familie. Want, la ten wc het maar openlijk zeggen, juffrouw Lisa heeft zich door haar verhouding tot iemand, dien u met smaad en schande uit huis zult jagen, in hooge mate gecompro mitteerd. De zaak zal ruchtbaar worden en het zou wel eens kunnen zijn, dat juffrouw Lisa de hoop om met iemand, van stand te trouwen, moest, laten varen. De apotheker liet het hoofd op de borst zinken. Welnu, ging Rose op |>athetischen toon voort, in mij zult u zich niet be driegen. Nu ik, zooals ik zei, als kapitaal krachtig man (hij legde zeer veel nadruk op het woord „kapitaalkrachti") voor u sta, kan ik mijn innerlijke gevoelens zon der voorbehoud blootleggen. Ik beb uw dochter Lisa altijd graag mogeu lijden, al BLOEMEN-ZONDAG Waar blijft nou die bloemen-Zondag, 'i Is toch bijna al weer Mei? Als 't niet gauw komt is di^ Zondag Voor z'er is, alweer voorbij. Waar zijn al die bloemenvelden. A' dat geel en paars en rood? Zijn de bloemen, voor zij bloeien Soms al uitgebloeid en dood? En waar bleven al die fietsers, Zwaar betulpt en benarcist? En ik heb die rijen auto's Ook al allemaal gemist. 't Was toch gist'ren bollen-Zondag? Nou, hoe zit dat zaakie dan? Anders trekt die bloemenweelde leen omdat ze uw dochter is en ik men bp reid haar haar misstap te vergeven. Ik kan dadelijk 300.000 mark losmaken; "dat is ecu aardig bedrag en ik ben daartoe bereid. Drie maal honderdduizend mark, herhaal de hij plechtig, en ik ben bereid mijn ge luk met het uwe te verbinden. Jk vraag u om de hand van uw dochter en tegelijk om de zaak: de apotheek en den gvooL- handel. En die wil ik niet trachten in te palmen als schoonzoon, voor niets, zooals die nobele Barenfeld, neen, ik betaal u de som van twee honderd duizend mark voor beide contact. hij ademde diep contant Apotheker Friedrich had plotseling zijn hoofd weer laten zinken. Er ontstond een angstige pauze. U antwoordt niet, vervolgde de provi sor snel. Is het niet naar uw zien, wat ik u uiteengezet heb? Zeg het dan! Twee honderd vijftig duizend mark. stalde dc apotheker voor. Wat? Voor een ellendige vijftigdui zend mark will u het geluk van uw doch ter in de weegschaal slellen?, riep- lbo©© verontwaardigd. Doet ue r dan wat bü, beste Rose N u, zei de beste meneer Rose. iu«Ut hij eenige minuten bij twohzeif u\©rl»f<! had, ik zal u tegemoet k©tK>:t. »f het verschil deeleu eu 4» ik contact betaal De apotheker stond op. Goed, antwoordde hij, accoord Jan Morgen zullen we het contract teekeneu. Sluit u nu de apotheek en komt u mee waal hoven. Daar is Jett© al om ons te roepen voor het eten. Dat zal een gezegende uianl tijd w orden (Wordt vervolgd) FEUILLETON Uit het Duitseh van ADOLF HERZOG. Verder heeft die mooie bedrijfsleider u het leven zuur gemaakt, doordat hij met geregelde tusschenpoozen de Witte Zwaan boven de deur van dat apotheek liet weghalen en u liet dier zelfs op reis na stuurde. Hij wilde u zoolang tergen en sar ren dat u, uit ergernis en door behoefte aan rust u uit de zaak zou terugtrekken. Allemaal trucs, om den prijs te drukken' Dat is gemeen, tandeknarste de apto- theker. Dat is verduiveld gemeen Hannes, vervolgde de provisor, op wiens geloofwaardigheid ik kan bouwen, heeft de samenzweerders in opdracht van mij bespied. Hij heeft gezien, dat op den avond, dat de zwaan voor den eersten keer werd weggehaald, Pfalzdorf met Do- re s en een vreemde persoon uit een kroeg kwam en hier voor de deur samen stonden te fluisteren.Ik vraag u, wat doet een ont wikkelde jonge man in zulk 'n gezelschap. Ontzettend! Nadat Barenfeld op die manier ge tracht heeft u klein te krijgen (ik bedoel, klein in de beteekenis van het spoedig overdoen van de zaak) speelde hij zijn laatste truc uit, om zich van uw geld meester te maken Wat?, schreeuwde de apotheker, die bleek om zijn neus werd. Heeft hij zich dan aam mijn eigendom vergrepen? Ik wil kascontrole en inventarisatie van de goe deren Ik houd me aan u, u kunt het be wijzen Kalm, kalm, suste de provisor. Ik zeg niet, dat hij gestolen heeft. Verstaat- u mij goed ik zeg dat hij een poging deed om zich van uw geld meester te ma ken. Hij wilde zich daarvan meester ma ken.... door uw dochter in tc palmen! Door Lisa hijgde de apotheker. De provisor knikte bevestigend. Zoo is liét. Hij gebruikte zijn tijd, dat hij hier in de aak had behooren te zijn, om juffrouw Lisa ongestoord buitenshuis te kunnen ontmoeten. In ieder geval beeft hij haar met zijn verleidelijke mooie praat jes ingepalmd; ik heb zelf gezien, dat ze elkaar, terugkomend van een wandeling, heel vertrouwelijk de hand drukten. O. die schoft, steunde Friedrich en sloeg zijn hand tegen zijn voorhoofd. Nu worden eenheelcboe! dingen mij duidelijk. Wat wordt u duidelijk vroeg de pro visor snel. Alles, alles, steunde de chef; o, ik doorzie nu het geheele gemeene samen, weefsel. Daarom wilde Lisa hier vandaan, daarom wilde ze met alle geweld aan de opera, om me te dwingen van twee kwaden het minste te kiezen en toe te staan dat ze zich met dien Barenfeld \erloofde, als die mijn toestemming vroeg. O, nu doorzie ik alles. De provisor had geinteresseerd toegeluis terd. Nu, triomfeerde hij, dus u hebt zelf de proef op de som. De apotheker stond op. Hij wilde ter stond de schuldigen bij elkaar-roepen, en hun zijn aanklacht in het gezicht slingeren. Met moeite bracht Rose hem van dit over ijlde plan af. In den modder gestikt. Zaterdagmiddag is de 19-jarige jongen A. Z„ wonend in de Hoogstraat te Utrecht, op droeve wijze om liet- leven gekomen. De jongen, een zenuwlijder, was in den polder van Maartensdijk juist in een sprong om over een sloot te komen, toen hij door een toeval werd getroffen. Hij kwam in het water terecht, zakte in den modder en is daarin gestikt. T«>en voorbijgangers hem bemerkten en op het droge brachten, waren de levens geesten reeds geweken. Het droeve gebeu ren wekte groote deelneming. Tragisch einde. De familie J. S., te Nijmegen werd door een tragisch ongeluk in droevige omstan digheden gebracht, meldt de „Mndnirg." Mej. J. S., moeder van twee kleine kin deren, viel bij het doen, van huishoudelijke arbeid van de trap en bleef dood in de gang liggen. De man, een reiziger, die 's avonds thuis kwam, vond zijn vrouw met gebroken nek, terwijl de kinderen boven in de kamer den geheelen dag onverzorgd waren gebleven en tevergeefs 0111 moeder geroepen hadden. Door den dood verrast. De 74-jarige landbouwer B. te Holthees viel Zaterdag, terwijl hij met zijn werk be zig wa-s, voorover. Toen huisgenooten den man te hulp snel den, bleek hij reeds overleden ie zijn. Hand afgesneden. Zaterdagmorgen had de 43-jarige land- bouwersknecht. Willigers van de Heen, gem. Steenbergen, het ongeluk met zijn rechter hand tusschen een snijmachine te geraken, waardoor dit lichaamsdeel werd afgesne den. "W. is vader van acht kinderen.' Tusschen de machine geraakt. De ongeveer 3S-jarige van E. is in de pa pierfabriek der firma van Gelder te Ren- kurn, m.et zijn arm tusschen de walsen van een papiermachine geraakt, waardoor de ann geheel werd verbrijzeld. In hoogst ern- stigen toestand werd de man naar Arnhem overgebracht. BRANDEN. Jongen in brand. De 15-jarige de K., wonende aan den Wouwschenweg te Roosendaal, kwam in zijn nieuw sgdierigheid te kort bij den ketel met kokende mastiek welke daar aan den weg op het vuur stond, waardoor zijn kleederen vlam vatten. Werklieden, die het ongeluk zagen, snelden oogenblikkelijk te hulp en doofden de vlammen. Met ernstige brand wonden aan het hoofd werd de knaap per auto naar het ziekenhui* „Charitas" overge bracht. Zijn toestand, hoewel zorgelijk, is thans naar omstandigheden bevredigend te noemen. Drommen, drommen mcnschen anl Ja, er waren wel wat kijkers, Ik geloof een stuk of zes, Maar in and're jaren hadden Onze bloemen méér succes. Moet ik dat den regen vragen, Die April ons gist'ren zond? Zitten alle bloemen, zegt u, Nog verborgen in den grond? Juist, het was geen b I o e m e n-Z o n dag. Daar die nog niet komen kon, Want er waren nog geen bloemen En er was ook nog geen zon. TROUBADOUR. Groote brand te Delft. Zondagavond om kwart over elf brak een hevige brand uit in een pand aan de Voor straat te Delft. Het huis, dat door den heer Al3emgeest wordt gebruikt als opslac plaats voor vellen en dat ongeveer 600.00U mollenvellen, gedrenkt in naftaline bevat te, bood gretig voedsel aan het vuur. Dc politie-brandweer, die onder leiding stond van commissaris U. van der Zee, die on middellijk met veel materiaal ter plaatse was. stond voor een zwaren taak, aange zien bet huis bijna onmiddellijk in lichter laaie stond. Vanaf het dak van de naastgelegen so ciëteit en vanaf brandweerladders werd het vuur met 10 stralen aangetast. Er werden masa's water in het huis gewor pen. Na 1 1/2 uur was men de vlammenzee meester en was het gevaar voor uitbrei ding geweken. Om half drie kon met de nablussing worden begonnen, welke nog den geheelen nacht werd voortgezet. Omtrent de oorzaak van den brand is nog niets bekend. De politie stelt een on derzoek in. Verzekering dekt de schade. Brand te Amsterdam. Zondagmiddag tegen half een bemerkte een voorbijganger, dat rook te voorschijn kwam uit het gelijkstraatsche gedeelte \au perceel Saphatistraat 2 te Amsterdam. In deze ruimte bevond zich 't kantoortje van de vischzaak der firma A. van Witzenburg, de daarachter gelegen winkel komt uit op de Galerij. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd, die liet wisse voor liet ongewisse nam en met veel materiaal uitrukte. Spoe dig nadat de brandwachts zich toegang Lot het kantoortje verschaft hadden, bleek, dab de brand ontstaan was in een kast, welke onder een aan het kantoor grenzende steil oploopende trap is gelegen. In deze kast bevond zich een hoeveelheid papier, lioo- ken en ander brandbaar materiaal. Hel vuur, dat zich dadelijk over de kantoor ruimte verspreid had, zoodat hel daar lustig vlauie en knetterde, werd niet- een straal van een motorspuit aangetast reeds vrij spoedig moest het de overmacht van het water erkennen. Het kantoorvertrek was echter nagenoeg uitgebrand. Ook de winkel bleek eenige branschade te hebben opgeloopen. OTer de oorzaak van den brand staat niets met zekerheid vast. Verzekering dekt de schade.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9