BINNENLAND DONDERDAG 16 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET PROCES TEGEN DEN DUSSELDORFSCHEN MASSA-MOORDENAAR. (Van onzen eigen Correspondent). Dusseldorf 15 April 1931. Derde dag. Toen we om half negen in de Tannen- strasze kwamen stond er een groep van ongeveer twintig menschen te wachten op de aankomst van den moordenaar, Peter Kürten, die iederen dag met de groene wa gen naar de gerechtszaal gebracht wordt: de belangstelling is zeer gering. Er is een uitgebreide politiemacht op den been om een scherpe controle uit te oefenen. Over de ruime binnenplaats van de voormalige kazerne, waar een prachtig voetbalveld ligt, komen we weer bij de turnzaal, die langzamerhand weer volloopt met aller hande vreemdsoortige menschen, waaron der ook enkele dames. Haast ongemerkt komt de moordenaar binnen: men kan niet aan hem zien, dat hij de beklaagde is: hij kijkt vrijmoedig rond in de zaal, alsof hij wilde zeggen: „als jullie in mijn omstandigheden hadden geleefd, dan had het jullie ook overkomen Kürten ziet er zeer goed verzorgd uit: hij spreekt nu en dan met een bewaker of met zijn verdediger, maakt enkele notities en hij gevoelt zich blijkbaar goed op zijn ge mak. Als de leden der rechtbank de zaal be treden gaan allen staan. De getuigen wor den opgeroepen: drie dames en acht hee- ren. Na een korte inleiding van den Pre sident der rechtbank kunnen zij in de ge- tuigenkamer gaan. Dan vraagt de President aan den be klaagde of hij spijt heeft over zijn daden? Kürten antwoordt, dat hij er nu wel de gelijk spijt over heeft: hij heeft vooral me delijden met de kinderen die hij vermoord heeft. Hij verafschuwt al zijn daden. De menschen moeten niet denken, dat hij zich aanstelt of dat hij tooneelspeelt. Hij geeft zich zooals hij werkelijk is. De buitenwereld moet niet denken, dat al zijn bekentenissen op onverschilligheid berusten, en hij zou het heel bezwaarlijk vinden als iets naar buiten verkeerd werd uitgelegd. Hij heeft nu werkelijk spijt over al zijn wandaden. Toen ge de daad volvoerd had, vroeg de President, had ge er toen ook berouw over? Neen, antwoordde Kürten, toen absoluut niet! Nadat de deskundigen hun verklaring hadden afgelegd over den aard der ver wondingen, die werden toegebracht en over de vermoedelijke doodsoorzaak van het slachtoffer, dat op 26 Mei 1913 vermoord werd, begon het getuigenverhoor. De beklaagde luisterde aandachtig toe, de hand onder de kin. Journalisten trach ten met tooneelkijkers de gelaatstrekken van Kürten zoo duidelijk mogelijk in zich op te nemen. Er kwam een belangrijke wending in het verloop van het proces toen Criminalrat Mombert als getuige optradhij had het onderzoek geleid in de laatste moordaan slag van Kürten, die 's avonds in Dussel- dorfer Grafenberg een vrouw overvallen had, die levend uit de handen van den massa-moordenaar wist te ontsnappen. Dit werd aanleiding voor de arrestatie van Pe ter Kürten bij de Sint Rochuskerk in Dus seldorf. Zijn vrouw leverde haar man zelf uit aan de politic. Zij had tot op den laat- sten dag niets geweten van het vreeselijk leven van haar echtgenoot. Het optreden van vrouw Kürten is in het leven van den beklaagde een hoofdstuk dat buitenge woon weldadig aandoet. Het getuigenverhoor gaat regelmatig eentonig voort: het proces heeft haar eer ste hoogtepunt reeds bereikt. Op een internationale conferentie zijn er gewoonlijk niet meer vertegenwoordigers der pers aanwezig als hier bij het Kürten- proces. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de onkosten, die thans reeds voor dit proces gemaakt zijn, meer dan 150.000 gul den bedragen! De eentonigheid van het getuigenver hoor wordt even onderbroken door de ar restatie van een persfotograaf uit New York, die zijn fotografietoestel had mede gebracht en bij den ingang van de zaal een foto ging maken, hetgeen verboden is. Uit het getuigenverhoor blijken tal van kleine bijzonderheden, waarop door de Of ficier van Justitie telkens den nadruk wordt gelegd, met de kennelijke bedoeling om Kürten ten volle verantwoordelijk te stellen voor den ganschen omvang van al zijn daden. In de journalistenkamer spraken wij nog met de eerste landsadvocaat uit Denemar ken, die ons verklaarde, dat de lezing vaD de aanklacht tegen Kürten (een boekdeel van 1000 getikte foliovellen) hem geweldig geschokt had. Het actieve persbureau der stad Dussel dorf verstrekte heden aan de pers een bui tengewoon belangrijk artikel: „Hoe de Moordenaarsstad er in werkelijkheid uit ziet". Het artikel geeft allerlei bijzondere we tenswaardigheden over Dusseldorf als stad van handel, industrie en brandpunt der cultuur van West-Duitschland Daar juist werd weer een Duitsche jour nalist gesnapt, die ook fotografische opna men wilde maken in de zaal: men is daar zeer streng op. De bedoelde journalist moest zijn perskaart afgeven: hij mag niet j meer in de gerechtszaal komen zoolang het proces duurtEn toch zullen de-bladen steeds nieuwe foto's bevatten van zittin gen tijdens het Kürten-proces, want jour nalieten moeten slim zijn. Na de pauze. Na den middag werd het proces weer voortgezet met het getuigenverhoor in de 1 moordaanslag van Peter Kürten op vrouw Kühn, 3 Februari 1929, op den weg van Grafenberg naar Gersheim. In deze zaak waren 14 getuigen gedag vaard, waaronder ook het slachtoffer van Kürten, vrouw Kühn zelf, die, steunend op den arm van haar dochter, moeizaam de zaal binnenkomt. Deze getuigenverklarin gen werpen een schril licht op de misdaden van den beklaagde, die in de vreeselijke Feb.uaii-maand heel Dusseldorf met schrik vervulde. Als eerste getuige trad op vrouw Wer ner, de getrouwde dochter van vrouw Kühn, die op den bewusten avond van den moordaanslag om 11 uur thuis kwam en onmiddellijk de politie in kennis stelde met hetgeen er gebeurd was. Vrouw Kühn zelf vertelde schreiend wat er gebeurd was: 't was hartroerend om aan te hporen. Op 3 Februari ging vrouw Kühn tegen het val len van den avond van Grafenberg naar Gersheim; zij bemerkte dat er een man achterop kwam die haar inhaalde en vlak bij haar gekomen riep: „Stil houden hoorl", waarop hij haar aanviel, mishandelde en met een schaar verschillende steken toe bracht in hoofd, borst en onderlijf, en vijf steken in haar zijde, waarvan zij thans nog de nadeelige en pijnlijke gevolgeg onder vindt. Plotseling heeft Kürten zijn slacht offer losgelaten, toen het bloed uit de ver schillende wonden vloeide. Kürten heeft in dit geval geen diefstal op het oog gehad. Toen Kürten gearresteerd was heeft vrouw Kühn hem als de dader herkend, althans wat zijn voorkomen betreft. De verdediger vroeg aan deze getuige waarom Kürten haar zoo plotseling had losgelaten? Daarop kon de vrouw geen ant woord geven, want zij was op dat oogen- blik zoodanig geschrokken, dat zij zich zulks niet meer kon herinneren. Alsdan werd gehoord vrouw Werner, die op 13 Februari 1929, dus 10 dagen na den moordaanslag op haar moeder, het lijk van den vermoorden machinist Rudolf Scheer vondt, toen zij op weg was naar haar werk. Zij heeft onmiddellijk de politie gewaar schuwd. De dokter die vrouw Kühn behandeld heeft legde belangrijke verklaringen af over de schaar waarmee de aanslag was gepleegd. De schaar is, wat metaalhardheid enz. betreft, chemisch onderzocht, en toen is gebleken, dat zij absoluut overeenkomt met de'afgebroken punt. .Nog werd behandeld de moord op Rosa Ohliger, welk drama zich op 8 Februari 1929 in Dusseldorf-Flingern afspeelde. De broeder van het vermoorde meisje trad op als eerste getuige. Algemeen was men van oordeel, dat men de moeder van het ver moorde kind niet meer in de gerechtszaal moest ondervragen, daar dit voor de zwaar beproefde moeder teveel zou zijn, terwijl er zich toch geen nieuwe gezichtspunten meer zouden voordoen. Een andere vrouwelijke getuige ver klaart, dat zij 's avonds om 6 uur de kleine Rosa nog op straat gezien had. Ten slotte kwam er nog een vrouwelijke getuige verklaren, dat zij een heel zonder ling gesprek had gehad met iemand, toen Strausberg gearresteerd was. Die man had haar verteld: Strausberg is onschuldig, maar nu zullen de moorden pas beginnen. Zij weet zeker, dat zij in Peter Kürten thans den man herkent die haar deze ver klaringen deed. De beklaagde verklaart beslist, dat hij met deze getuige nooit gesproken heeft. Hij heeft haar zelfs nog nooit gezien en zich nooit in bedoelden zin uitgelaten. STEMMING PROVINCIALE STATEN. Aan welke eischen moet men voldoen? Ten einde onnoodige vragen te voorko men, volgen hieronder eenige van de eischen waaraan men moet voldoen, om aan bovenstaande verkiezing te kunnen deelnemen 1. Men moet 1 Januari 1931 zijn inge schreven in het Bevolkingsregister dezer gemeente, en 'het jaar, daaraan vooraf gaande, woonplaats hebben gehad in de provincie Zuid-Holland, terwijl voor hen, die zich alhier hebben gevestigd uit het buitenland (waaronder niet begrepen de Nederlandsche Koloniën), bovendien de eisch geldt, dat deze vestiging plaats had voor of op 1 Juli 1929. 2. Men moet den leeftijd van 25 jaar heb ben bereikt vóór of op 15 Mei 1931, met ander' woorden, geboren zijn vóór of op 15 Mei 1906. R.K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN. Buitengewone bondsvergadering. In een der zalen van hotel de l'Europe te Utrecht, is een buitengewone bondsver gadering gehouden van den Ned. R.-K. Bond van Handels- en Kantoor- en Winkel bedienden, welke vergadering stond on der leiding van den bondsvoorzitter, den heer A. van Hamersveld. Vertegenwoordigd waren 44 afdeelin- gen. Daar de hoofdschotel zou worden ge vormd door de behandeling van het reorga nisatierapport, hield de voorzitter slechts een korte inleiding. Het ledental gaat ge stadig omhoog; hoewel officieel het cijfer van 5000 nog niet kan gepubliceerd wor den, is men het toch zeer dicht genaderd. Hierna memoreert spr. in het kort de ac ties van den bond, o.a. de actie voor den vrijen middag der winkelbedienden. Hij deelde mede, dat het bondsbestuur der ka tholieke bedienden-organisatie onverzwakt de actie voor den vrijen middag zal blij ven voeren en niet zal rusten alvorens het voor oogen gestelde doel is bereikt. Men zal zich hierbij o,m. blijven beroe pen op artikel 6 der Winkelsluitingswet en betreurt het, dat van Middenstandszijde het overleg onmogelijk wordt gemaakt. Ook werd nog de aandacht gevestigd op het komende werktijdenbesluit voor de kantoren, waarvan het concept is behan deld door de daartoe ingestelde sub-com missie van den Hoogen Raad van Arbeid. Invoering van dit besluit door den Minister van Arbeid, is thans eerlang te wachten. Spr. wees er voorts op, hoe de bedien den organisaties haren internationalen in vloed te Genève versterken en deelt mede, dat het aanstaand congres der Christe lijke bedienden-internationale in Septem ber te Parijs zal worden gehouden. In behandeling kwam daarna het voor stel van het bondsbestuur, om te komen tot opheffing van het Ondersteuningsfonds. Het bleek, dat verschillende afdeelingen bezwaren hadden tegen dit voorstel. Men wilde de voorschotten wel afschaffen, doch stelde prijs op het handhaven der gelegen heid om aan de daarvoor in aanmerking komende leden giften uit het fonds te kun nen geven. De voorzifter zette uitvoerig uiteen wat het bondsbestuur er toe heeft bewogen om met dit voorstel te komen. Het bondsbe stuur moest in den loop der jaren tot de er kenning komen, dat èn uit charitatief cn uit opvoedkundig oogpunt het fonds niet aan zijn doel beantwoordde. Men kwam tot de conclusie, dat het in standhouden ervan niet tot de taak en doelstelling eener vakorganisatie kan wor den gerekend, doch dat zulks ligt op het terrein der standsorganisatie. Het bestuursvoorstel werd daarna met meerderheid van stemmen aangenomen. Aangenomen werd ook het voorstel van hel bondsbestuur, om in artikel 5 van het reglement Weerstandsfonds vast te leggen, dat de uii keering bij staking hoogstens 70 pet. van het loon zal bedragen. Daarna kwam de vergadering aan het belangrijkste agendapunt: de behande ling van de voorstellen vervat in het rap port der zoogenaamde commissie praead- vies No. 4, welke voorstellen in eer dan een opzicht beoogen de reorganisatie der sta tuten en reglementen van den bond. Vele wijzigingsartikelen passeerden met algemeene stemmen den hamer. Andere ar tikelen echter, waarop door de afdeelin- gen amendementen waren ingediend, lok ten een uitvoerige discussie uit. Daarvan moge gememoreerd worden het artikel,! regelend de bevoegdwheid van het bondsbestuur en de aangelegenheid der examens, af te nemen aan gesalarieerde bestuurders. De afdeeling Amsterdam wenschte óf verplichting tot het doen van examens te zien vastgelegd, ófwel deze materie te zien uitgeschakeld. Den eisch facultatief stellen achtte men verkeerd. Ten slotte werd het voorstel als oorspron kelijk door de commissie ontworpen en hetwelk door den voorzitter werd onder lijnd, door de vergadering na hoofdelijke stemming aangenomen. Het bondsbestuur zal nu tevens van 9 tot 11 personen worden uitgebreid. Verder gaf het voorstel tot verandering der stemtechniek aanleiding to een breed voerige bespreking. Hiertegen werd door de afdeelingen Amsterdam en Den Haag nogal bezwaar gemaaktaan vele andere, speciaal kleinere afdeelingen, brengt het voorstel echter een groote bevrediging en de voorzitter doet in dat verband een be roep op de samenwerking en collegialiteit aller bondsleden, wijl mede door aanne ming van dit voorstel verwacht mag wor den, dat in vele afdeelingen het medele ven met de organisatie aanmerkelijk zal versterkt worden. Het voorstel werd daar na met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Daarnaast werd nog over een aantal an dere voorstellen nader van gedachten ge wisseld. Het resultaat was ten slotte, dat alle voorstellen van het rapport der com missie werden goedgekeurd en dat het rapport in zijn geheel door de vergadering werd geaccepteerd. De eerstvolgende bondsvergadering zal nu plaats vinden in Mei 1931, na kerkelijke en koninklijke goedkeuring der gewijzigde statuten en reglementen van den bond. Bij de rondvraag werd dank gebracht aan den waarnemend bondspenningmees- ter voor de wijze, waarop gedurende de laatste jaren het beher der financiën is gevoerd. De bondsvoorzitter wenscht de afd. Eindhoven geluk met haar schitte renden vooruitgang. Hulde brengt spr. aan de leden der com missie van prae-advies No. 4 Een speciaal woord van dank heeft het bondbestuurslid, mej. A. Vleugel, onder hartelijk applaus der vergadering in ontvangst te nemen voor de wijze, waarop zij het secretariaat der commissie heeft waargenomen. Uit de mededeelingen van spr. blijkt, dat op het aanstaand Zomercongres van den bond o.m. nog eens in het bijzonder de winkelsluitingsactie zal worden belicht. De vergadering, welke van half twaalf tot des namiddags ruim zeven uur, met slechts een half uur onderbreking, had ge duurd, werd gesloten met den christelijken groet. DE TARWEWET. Tarwe organisatie Noord-Hol land (en Zuid-Holland be noorden den Ouden Rijn). Gelegenheid tot aansluiting. Naar men ons mededeelt stelt dè tarwe- organisatie voor Noord-Holland, die ook werkt over Zuid-Hplland benoorden den Ouden Rijn, de gelegenheid voor de tarwe- telers in de onderstaande gebieden open zich aan te melden als lid op Dinsdag 21 April a.8. Iedere tarweteïer wordt dringend aange raden zich op onderstaande plaatsen aan te melden. Haarlemmermeer: Voor hen, die benoor den den Bennebroekerweg wonen van 912 uur en van 14 uur in de beurs te Hoofd dorp Voor hen, die bezuiden den Bennebroe kerweg wonen van 9-*-12 uur en van 14 uur in café De Gouden Leeuw te Nieuw- Vennep. Noord-Holland ten Oosten der Haarlem mermeer: Voor hen, die in de Noorlegleg- meer en nabijliggende polders wonen van 91 uur in café van Rasteren te Boven kerk Voor hen, die wonen in de Zuiderleg- meer e.o. van 91 uur in café van der Giest te Kudelstaart. Zuid-Holland benoorden den Rijn: Voor hen, die in dit gebied wonen van 9—1 uur in café Schreuder te Nieuwveen. Op al deze zitdagen van Dinsdag 21 April zullen 3 formulieren ter invulling en teeke- ning gereed liggen. De eerste voor aanslui ting, de tweede voor vermelding van even tueel nog op het bedrijf aanwezige voorra den van 1930, de derde voor de oppervlakte tarwe, welke thans te velde staat. Tevens zullen de statuten der organisa tie ter inzage liggen. Voor de IJpolders en omgeving, (in drie onderdeelen verdeeld), zijn de zitdagen reeds vroeger vastgesteld en wel op Vrij dag, 17 April te Halfweg, café Cornelissen, 9.3o' uurZaterdag 18 April van 9—10 uur ten huize van den heer Klein te Nauwer na, van half 11 tot 12 uur te Velzen in café Prins en op-Maandag 20 April van 12 4 uur in café „De Pool", Damrak, Amster dam. SPOORWEGVRACHTEN VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Het rapport der commissie spoedig gereed. Op de vragen van het Kamerlid van den Heuvel betreffende verlaging van de spoorwegvrachien voor tuinbouwproducten heeft de Minister van Waterstaat o. m. geantwoord: De bedoelde export, welke spoedig een aanvang zal moeten nemen, betreft in hoofdzaak de hooge waarde hebbende kas- producten, waarbij de vracht een betrek kelijk minder belangrijke rol speelL Echter s het wenschelijk, dai binnenkort zeker- eid besta omtrent het peil der spoorweg- rachlen voor tuinbouwproducten. Het rappoit der commissie mag eerlang ij het ook niet binnen enkele dagen, ver acht worden. STREKKING EN TOEPASSING ART. 6 DER WINKELSLUITINGSWET. Buitengewone vergadering van den Ned. R. K. Middenstandsbond. Zooals reeds gemeld, zal op Maandag a.s., te 2 uur in Hotel l Euröpe, Vreeburg te Utrecht een buitengewone landelijke vergadering plaats vinden van den Ned. R. K. Middenstandsbond, gewijd 'aan de toepassing van Werktijdenbesluit en Win kelsluitingswet, meer speciaal van Art. 6 der Winkelsluitingswet (morgen- of mid dagsluiting der winkeh bij gemeentever ordening). Als sprekers zullen op deze bijeenkomst optreden: de heer P. J. M. van Tetering, lid van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, Voorzitter van de R. K. Middenstandsvereeniging en Secretaris van de Middenstands-Centrale te Haarlem, over: „Wat er in Haarlem gebeurd.is"; de heer R. J. A. van Gemert, Voorzitter der R. K. Middenstandsvereeni ging en lid van de Kamer van Koophandel te Helmond, over: „Werktijdenbesluit, middagsluiting en de practijk van het Winkelbedrijf"; de heer Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, Directeur van het Nationaal Hanze-Bureau en lid van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, over: „Wat is de juiste strekking en toepassing van art. 6 der Winkelsluitingswet." Het ligt in de bedoeling als resultaat der discussie het standpunt van den N. R. K. M. in eene resolutie neer te leggen. Warmondsché Theologanten op bezoek bij den K. R. 0. Men schrijft aan de „Msb.": Een groot aantal YVaraiomdisohe theolo ganten heeft een bezoek gebracht aan de bureaux en zendiiugsgelegenhcdd vran den Katholieken omroep. Na op de Heeren- giracht te Amsterdam door den gul'en gast heer, pastoor Perqiun, te zijji verwelkomd doorliepen de 104 studenten in drie groepen de bureaux, waar ze 'n overzicht kregen van de omvangrijke admirakst ratie en pro paganda- w erkza amheden. Tantae mofllie eratwat 'n hoofdbrekens heeft het den werkers der eerste ure gekost den Iv.'R.O. te maken, tot wat ze nu is. De koffie en lunch werden im gezel ige stemming ge bruikt onider presidium vara pastoor Per- qudin, berwijil mede a ansa ten de hoogeerw. president vara het theologieum te Warmond, Mgr. H. Taskin, prof. Groenen en de secre taris vara den K R.O. de heer Speet. In comfortabele autobussen ging men hierna in opgewekte stemming op weg naar Huizen en Hilversum. Onder het zingen van het „Garadearaius igitnr" passeerde men de wallen vara Mui- den. Na Naarden en Bussum werd te mid den van de Gooisohe hei bait gebonden om 'n foto te nemen. 'n Hoeratje ging op, toen het Huiizensche zendstation in zicht kwa.m. Tussohen de twee gigiarateske zend-anten nes lag het nie tige gebouwtje, dat den aether bcheerschi. Ter verwelkoming stond hier gereed de heer v. Wiveren drie ons onmiddellijk leid de naar de zendkameir, waar de zending vara de Hilversumsehe studio telefonisch wordt ontvangen. De technici, die ter plaat se aanwezig waren, lieten ons de groote ma chines, die bestemd zijn om de kleine mu- ziekgolfjcs op zware e'.ectrische golven te enten, zien. Typeerend voor de reputatie vara on<zen Huizensehen zender was het on getwijfeld, te vernemen, dat de statistieken van de laatste drie jaar uitwijzen, dat, naarmate de zendtijd vooruitging, het per centage storingen verminderd is Vervolgens ging het met de bus verder langs de schoone Gooische wegen naar Hil versum. Vara de drukke straat betraden we de rus tige sfeer der studio, waar het K.R O.-sa- lonorkest onder leiding van Marinus vara 't Woud zijn middagooracert bijna had be ëindigd. 'n Forsch lo vivat klonk uit de kee- len vara de enthousiaste theologanten, toen het salomorkest de potpourri van Offenbacht en 't Heil Europa" voor de studenten had uitgevoerd. Bezichtigd werden vervolgens onder leiding van den heer J. Tommei de kleinere studio's, waarna de heer Speet eenige woorden tot de studenten richtte. In 'n globaal overzicht recapituleerde hij wat hum dozen dag getoond was. Speciaal stond sipreker stil bij de pro- gra.mafdeeling en zette uiteen, mot hceveel nauwkeurige zorg het brein vara heel wat oompetente personen 'n selectie doet uit het voorhanden zijnde materiaal. Hij ver- ge eek het met 'n schoon borduurwerk, waarvan de meesten niet weten hoe minuu tje na minuutje, .stukje voor stukje is door dacht en bearbeid. Dat de studenten zijn meening deelden, toen hij dera K R.O. 'n goed geoutilleerd en modern omroepbedrijf noemde, waarop de Nederlandsche Katho lieken met hun rijken steun t'rotseh mogen zijn, bewees het soorataan applaus dat op deze woorden volgde. Met 'n Io Vivat werd de werkelijke mooie dag gesloten, waarna teruggereden werd naar Amsterdam. Te Haarlem is op 51-jarigen leeftijd overleden Dr. A. D. Donk. directeur der H. B. S. aan het Santpoorterplein aldaar. De overledene was secretaris-penningmees ter van de Nederlandsche Chemische Ver- eeniging en lid van de examencommissie van de analisten. Te Haarlem is overleden de heer F. J. Brinkman, directeur van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Hotel en Restaurant v.h. Gebr. Brinkman. De j overledene was een zeer bekende per soonlijkheid te Haarlem, Hij was leider van het bekende restaurant Brinkman op de Groote Markt en maakte sinds eenige ja ren deel uit van de Kamer van Koophan del en was voorzitter van de afdeeling Haarlem van den Bond van Restaurant houders.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5