BUITENLAND STADSNIEUWS Agenda DONDERDAG 16 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Het duurde niet lang of ook de arbeiders verlieten bun werkplaatsen. In lange op tochten marcheerden zij door de straten der stad. Bij deze optochten werden behal ve de republikeinsche, ook veel roode vlag gen meegevoerd. Er gingen geruchten over een aanstaande verdeeling van het groot grondbezit. In beurskringen verluidt, dat op groote schaal kapitaal naar het buitenland ge bracht wordt. Buitenlandsch geld is nauwe lijks te krijgen. Naar de „Echo de Paris" uit Madrid verneemt, hebben in de straten der stad ge vechten plaats gehad tussohen voor- en te genstanders der republiek. Laat in den nacht heeft een troep ge peupel het gebouw van het dagblad „Na- cion" bestormd en verschillende meubelen op straat geworpen. Verder werd het stand beeld van Paus Pius IV omvergeworpen en vernield. Ook in de provincie werden gedenktee- kenen van monarchistische leiders vernield, terwijl op enkele plaatsen waar straten of pleinen naar den vroegeren dictator, wijlen Primo de Rivera, waren genoemd, de naam bordjes werden afgerukt. „EL DEBATE" ROEMT DEN VORST. „Hij was een groot patriot". „El Debate", het groote katholieke blad, dat te Madrid verschijnt is gisteren uitge komen met de verklaring: „De republiek is de regeeringsvorm, die in feite in ons land gevestigd is. Bijgovolg is het onze plicht, ons aan haar te onder werpen". In het hoofdartikel verklaart het or gaan de feiten van de laatste dagen aldus: „Het is een goed en eerlijk volk, dat den persoon van den koning beminde en in den grond monarchistisch is, dat, wat sommi gen een vonnis noemen, heeft uitgesproken, terwijl het meegesleept was door de brood dronkenheid van een furieuze campagne". Over den koning zelf zegt het blad: „Alfons XIII is Spanje's grens gepas seerd zonder plechtigheden en zonder ver toon, overeenkomstig de raadgevingen van zijn intimi. Hij gaat heen, zonder de hulde in ontvangst te hebben genomen van zijn getrouwen, die, naar wij willen gelooven, nog de meerderheid van het Spaansche volk vormen. Er is een titel, dien niemand zou kunnen weigeren aan Alfons XIII: Hij is een groote patriot geweest. Hij beminde Spanje en deed het wel". Hij heeft aan dit land 29 jaar van rust gegeven, die niet werden geapprecieerd door de twee laatste generaties. Niet alleen was hij de verdediger der neutraliteit in 1914 en tijdens den oorlog, maar ook een zeer bekwaam diplomaat, die door zijn persoonlijke actie Spanje's naam deed eerbiedigen en beminnen. In 1923 accepteerde de monarch, wat de klare en manifeste volkswil hem oplegde. Hij wist dien volkswil te interpreteeren en hem in overeenstemming te brengen met de constitutie. „El Debate" schrijft de gebeurtenissen der laatste 24 uren toe aan de overver moeidheid, die bijna 30 jaar van onafge broken effctief besturen hadden gewekt, en zegt dat het duidelijk is, dat het in vele aangelegenheden de voorkeur Rad ver diend, dat de persoon van den koning zich achter dien der ministers had verborgen. Maar, zegt het blad: „de ridderlijke ko ning kan gerust heen gaan, want het oor deel, dat zijn daden verdienen, kan nimmer deloyaliteit* of ontrouw naar voren doen komen, die een onttroning of ballingschap zouden wettigen". BEZORGDHEID TE PARIJS. De gebeurtenissen in Spanje, worden te Parijs met een ware spanning gevolgd, daar men niet algemeen overtuigd is, dat de republikeinsche coalitie bestand zal zijn tegen de groote meeningsverschillen die principieel 'usschen de revolutionnairen en de liberalen bestaan. Het uitroepen van de Castellaansche re publiek, zij het dan ook binnen het kader der Spaansche, doet ernstig vreezen, dat zoowel de president van het autonome Ca- talonië als de socialisten, die over het enorme aantal stemmen beschikten, presi dent Zamora en diens partij op het hellend vlak zullen brengen en, wat Frankrijk in het bijzonder interesseert, zullen dwingen tot uitvoering van het program der coali tie hetgeen de ontruiming van Spaansch Marokko zou tengevolge hebben. De ontruiming van het Riff door de Spaansche troepen, zou Fransch Marokko onmiddellijk blootstellen aan het gevaar van invallen van de oude stammen van Abd-el-Krim, die men zoo kort geleden ten koste van enorme offers heeft machteloos gemaakt. Ook het geheim accoord waarvan gespro ken is tusschen de Fransche republiek en de Spaansche kroon, om in tijd van gevaar de Fransche koloniale troepen over Spaansch grondgebied naar Frankrijk te kunnen vervoeren en waarover door Magi- not heet te Madrid onderhandeld te zijn, heeft thans geen kans, werkelijkheid te- worden. Men ziet dan ook te Parijs in het ver trek van den bevrienden vorst de opening van de aera van nieuwe moeilijkheden in Marokko, die tot dusverre voorkomen wa ren door de aanwezigheid van de Spaan sche troepen in het Riff welker handhaving daar ter plaatse Spanje geen voordeel op leverde en slechts een prestige-kwestie was, doch die voor Frankrijk een precicieu- se samenwerking beteekende. Ook komt in nationalistische kringen de vrees naar /oren, dat het nieuwe bewind zeer sterke Duitsch-gezinde invloeden zal ondergaan en zelfs sovjetistische. Te Parijs komen de nieuwstijdingen uit Spanje bijna in 't geheel niet door. De Fransche gezant te Madrid, de heer Cor- bin, heeft aan de Quay d'Orsay slechts kun nen doen weten, dat de koning vertrokken is en de republiek uitgeroepen. Alle verdere telefonische en telegrafische gemeenschap is momenteel verbroken. Wat te Parijs wel den meesben indruk heeft gemaakt ia het bericht, dat van een eigenlijke abdicatie geen sprake is. EEN BEWOGEN KONINGSLEVEN. Koning Alfons XIII is als koning gebo ren. Zijn koningsleven is veel bewogen ge weest. In zijn jeugd vierde het anarchisme met aanslagen en bommen hoogtij. Zelfs op den mooien dag van zijn huwelijk met de Engel- sche prinses Victoria Eugenia Christine van Battenburg werd hem geen rust ge gund. Er werden bommen naar het gala rijtuig geworpen. Met rustige kalmte, zon der een oogenblik zijn zelfbeheersching te verliezen, plaatste Alfons zich voor zijn bruid, om haa. te beschermen. Vijftien menschen werden het slachtoffer van dezen misdadigen aanslag, en ofschoon gevreesd kon worden, dat de anarchisten 's middags hun pogen zouden herhalen, reed de ko ning toch uit, om het volk het verwachte schouwspel, waarop het zich maanden lang gespitst had, niet te onthouden. Moedig, zelfbeheerscht, doelbewust was hij een sportieve persoonlijkheid; en waar deze eigenschappen samen dat ridderlijke en chevalereske vormen, hetwelk de groo te massa in een leider steeds bewondert en bemint, waa hij ook populair in zijn land in de volle beteekenis van het woord. Als wij in de geschiedenis van dit ko ningsleven teruggaan, vinden wij een keer punt in de Marokkaansche moeilijkheden. De Marokko-politiek is voor koning Al fons een prestige kwestie geweest, welke hem vaak in tegenstelling met zijn volk heeft gebracht. Toen de Spaansche kolo niale troepen keer op keer door de Marok kanen verslagen werden; toen heele regi menten sneuvelden of in de woestijn om kwamen; toen zelfs een opperbevelhebber Silvestre in wanhoop over de geleden ne derlagen zelfmoord pleegde, ging er een kreet van verontwaardiging op. Spanje wilde weg uit Marokko, dat zoo veel bloed eischte, of een spoedige pacifi catie. De koning wilde Marokko behouden en om zijn wil door te zetten, stelde hij de meest beslissende daad van zijn leven: hij verklaarde zich voorstander van de dic tatuur van Primo de Rivera. In zijn hoofdzaa' is deze dictator onge twijfeld geslaagd. Binnen enkele jaren was Marokko, zij het ook met de hulp van Frankrijk, volkomen bedwongen, en sinds 1925 is daar de orde geheel hersteld. Sleohts nu en dan komen onbeduidende schermutselingen voor, welke echter den vrede niet verstoren. Door deze pacificatie zag Spanje zijn prestige in Noord-Afrika hersteld en zelfs aanmerkelijk vergroot. Ook zag het zich in het Tangerstatuut een overheerschende positie door het oppercommando over de gendarmerie toegewezen. De dictatuur van Primo de Rivera wierp echter nieuwe problemen op of stelde oude vraagstukken, welke tot dusverre in het duister waren gebleven, plotseling in het volle licht. De tegenstelling dictatuur- volksstaat .kwam scherper dan ooit naar voren; de eisch, dat constitutioneele her vormingen in dêmocratisohen zin zouden ingevoerd worden, klonk luid en onweer staanbaar. In den aanvang van 1930 was de toestand zoo gespannen, dat Alfons zich verplicht zag den dictator Primo de Rivera, die sa men met den koning onschatbare verbete ringen had ingevoerd, te laten vallen. Van dat oogenblik af begon voor Span je de moeilijke en gevaarlijke periode van den geleidelijken overgang naar normale toestanden, een tijdperk van verwikkelin gen, dat nu, na de jongste gemeenteraads verkiezingen van Zondag, in enkele uren met de republikeinsche revolutie beslo ten is. Koning Alfons XIII is heengegaan. Voor de tweede maal binnen een eeuw is Span je republiek geworden. Want ook in 1873 werd een federatieve republiek uitgeroe pen, welke echter van korten duur bleek; reeds op het einde van 1874 werd de mo narchie hersteld. Er is veel gelijkenis tusschen den toe stand van toen en nu. Zal de huidige repu bliek ook slechts een fase in Spanje's ont wikkeling zijn? VOLKENBOND DE TOL-UNIE. Een telegram van Curtius. Nadat de no4a van Henderson reedis ver zekerd heeft, dat de volkenbondsraa/d in Mei de vodlkenrechtelijke zijde van de Duitsdh - O osite mr ij k<sche to'umekwpstie be spreken zal, heeft gister een telegram van Curtius aan den volkenbond tevens vastge steld, dat in Mei ook de economische zijde van deze kwestie te Genève zal worden be handeld. Curtius meent, dat na de mislukking der oonferentie Codijn een nieuwe discussie hierover noodig is en verklaart, dat hii deze gelegenheid zal gebruiken voor een mede- deeling over de doeleinden der Duitsehe en Oostenrijksohe regeeirimgen op het gebied van de douanebetrekkin-gen in Europa. Curtius spreekt verder den wensoh uit, dat de Enro-peesehe commissie gelijktijdig ook nogmaals de moge'ijkheid zal bespre ken van een verbetering van den Euro-pee- schen handel door middel van voorkeurrech ten. Tenslotte verzocht Curtius ook nog op de agenda te plaatsen de kwestie van ver leening van vrijdo-m van invoerrechten voor brandstoffen van motorvoertuigen bij het overschrijden van de grens van ©en staat te land. te water of in de luoht. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Jhr. Van Karnebeek candidaat voor het presidium? In de wandelgangen van het Vodlke<n- bondesecretariaat hoort men thans de mo gelijkheid opperen, dat, aangezien de En- gelsche regeenng blijkbaar gaarne de ont- wa-peningsconf er en tie in Londen zou wilden houden, Henderson tot voorzitter benoemd z-ou worden, indien de Raad a-Ls zetel der oonferentie Genève mocht kiezen. Mocht de Raad toch besluiten, dat de conferentie te Londen zal worden gehouden, hetgeen zeer onwaarsohijnilijk zal worden geacht, dan zou een Nederlander, waarschijnlijk jhr. Van Karnebeek, voor het presidium in aan merking komen. DU1TSCHLAND DE EISCHEN VAN DEN DUITSCHEN LANDBOUW. De leiders der Duditsehe lanidlbouworgana- sa-tdes dringen re steeds weer bij de Rijks- regeeriiig op aan, dat ueze gebruoiK zal ma ken van de haar verleende volmachten om tot verhooging de-r tarieven voor LaaKubo-uw- prodaicten over te gaan. Een delegatie van het ltamcLvolk, bestaande uit de heeren Ge- re-oke, Hepp en iJa-ur, leden van oen Rijks dag, zijn gisteren op de Rijkskanselarij ont vangen d-oor Staat-sseoretaras dir. P under, die den afwezigen Rijkskanselier vervangt. Dr. Ponder verklaarde, dat nog in den loop van de maand April de kwestie dei in het belang van den andbouw te treffen maat- regeen in een vergadering va-n het- Rijks- kabinet zou worden gehandeld. De regee- ring, voegde dr. Puiuder er aan toe, zou zeker niet op aanvaarden van de machti gingswet hebben aangedrongen, induen ze ndet van plan ware geweest gebruik te ma ken van de. daarin verkregen volmachten. De Vcnsslisohe Zeitung schrijft over het betueffeniae onderhoud van de land-vc-1 klci- de-rs met den Staatssecretaris van de iJ.jks- kajise a-rij, dat de eisohen van de agrariërs, zooaAs bekend, van vèrsrekkende-n aa.d zijn, ze verlagen niet alleen aanzienlijke verhoo ging van de tarieven voor varkens, maar ook voor a-n-dere Landbouw producten. O' r deze veirhooging is men het iin den schoot van het j.iija^^Oj..et tut nu i-oe eenter ruet eens kumen worden. Hot blad hoopt, dat men iin een nieuwe bespreking ra het Kabi net nauwkeurig zal onderzoeken in hoe verre aan de wenschen ran den a-ndlbouw aal kunnen worden voldaan, zo-nder dat de industrieele export zou wo-rd-sn bedreigd en zonder dat het systeem ran de handels- verdragen' zal worden aangetast. FINANCIEELE HULP UIT AMERIKA. VOOR üUi ibÜHLANO? Rijkskanselier dr Briiniing, die op 23 April van zijn Pa as-oh vacant ie uit Ba-de n- Weiler aar Ber ijn terugkeert, zal nog den zelfden dag Saokett, den Amerika an® ohen ambassadeur, ont-vangeran. Deze vertrekt 24 April naar de Veresnigde Sta-ten. In po litieke kringen wordt verzeke-rd, dat S-ac- kett van zijn aanwezigheid in zijn vader land gebruik zal maken c-m met de- bevoeg de instanties de vraagstukken van het Her stel te bespreken en tevens de mogelijkheid te onderzoeken om met hulp va-n Ameri- kaan-sch kapitaal de Duditsehe buitenland - sche leeningen op korten termijn te de.-?n im leendugen op langen termijn. nd Juli zal S-acket weder naar Ber*ijn terug- k eer-en. ENGELAND VL00T-C0NFERENTIE TE LONDEN HERVAT. De Fransche, It-tuliaanschc en En-ge'sehe marine-deskundigen hebben heden hun be raadslagingen over de redactie van het Fransch-Italiaansche vlootacooord hervat. CHINA RUSLAND EN CHINA. Overeenstemming te wachten? Volgens te Sjanghai in om-Loop zijnde be richten wordt in welingelichte kringen ve-rwacht, dat de in Mo-skau gevoerde on derhandelingen over de hangenden vraag stukken tussohen Rusland en China spoedig tot een overeenkomst zullen leiden, en dat hier weldra weer een Russisch consulaat zal worden opgerioht. Naar men weet, was de behartiging va-n de Russische belangen gedurende het Rus- sisch-Ohineeohe conf -ict aan het Duitsehe consulaat opgedragen. DE STAJEN-VERKIEZINGEN. Gisteren is er gestemd in de provincies Limburg, Noord-Brabant en Groningen. De Staten van Limburg, bestaande uit 45 leden, tellen: 38 R.K., 1 C.H., 5 S.D.A.P., 1 V.B. Bij de verkiezing in 1927 werden op de thans aan de huidige verkiezingen deelne mende partijen (achter elk cijfer is tus schen haakjes het getal der bij de Kamer- verkiezing-1929 verkregen stemmen ver meld) in totaal uitgebracht: 171.033 stem men (196.712), waarvan op: 1. R. K. Staatspartij: 134.725 (161.498); 2. Chr. Hist. Unie: 5534 (1710); 3. S. D. A. P.: 14.677 (20.010); 4. Vrijheidsbond 4357 (1235); 5. Comm. Partij(en) 1264 (1102); 6. S. D. Volkspartij: (967). De overige stemmen waren over ver schillende kleine groepen verdeeld. Nu zijn er totaal uitgebracht 197.051 st., 1. R. K. Staatspartij: 156.544; 2. Chr. Hist, en A. R. 4242; 3. S. D. A. P. 17.205; 4. Vrij heidsbond 5171; 5. Comm. 417; 6. Demo craten 2202. 7. R. K. Dessidenten 11.170. De R. K. Staatspartij verliest 2 zetels, de S. D. A. P. 1 zetel. De 3 zetels zijn ge wonnen door de R. K. Federatie van R. K. Land- en Tuinbouwaï beiders en Midden standers. Deze lijst werd aangevoerd door den heer Meertens die in 1927 in den kies kring Gulpen als nummer 7 op de lijst der R. K. Staatspartij stond en toen met voor keurstemmen werd gekozen. In strijd met zijn belofte om geen profijt te trekken van eventueele voorkeurstemmen, nam hij toch zitting in de Staten, zoodat hij ditmaal niet meer in aanmerking kon komen voor een plaats op de Groslijst der Kath. Kies- vereeniging. Hij stichtte thans met den heer Obers, die bij de Tweede Kamerver kiezingen in 1929 met een dissidente lijst uitkwam, en met eenige ontevreden mid denstanders bovengenoemde Federatie. I Haten van Noord-Brabant, be- Je uit 64 leden, tellen: 50 R. K., 3 C. H., 2 A.-R., 2 R. K. V., 3 S. D. A. P., 2 V. B. en 2 V. D.-leden. Bij de Statenverkiezing in 1927 werden op de thans aan de huidige verkiezingen deelnemende partijen (achter elk cijfer is tusschen haakjes het getal der bij de Ka- merverkiezingen-1929 uitgebrachte stem men vermeld) in totaal uitgebracht 307.933 stemmen (356.377), waarvan op: 1. R. K. Staatspartij: 239.952 (282.329); 2. Chr. Hist. Unie: 12.454 (10.807): 3. Anti- Re v. Partij: 10.814 (9.383)! 4. R. K. Volks partij: 96R2 (8992); 5.'S. D. A. P. 16.174 (23.395); 6. Vrijheidsbond: 7252 (3818); 7. Vrijz. Dem. Bond: 8637 (4088); 8. Herv. Geref. Staatpartij: 799 (1194); 9. Staatk. Geref. Partij (2338); 10. Lijst van Nunen 958 (1133). De overige stemmen waren over ver schillende kleine greepen verdeeld. Nu zijn er totaal uitgebracht 357.786 st. 1. R. K. Staatspartij 275.415; 2. Chr. Hist. Unie 11.011; 3. Anti Rev. Partij 11.495; 4. R. K. Volkspartij 14.728; 5. S. D. A. P. 24.844; 6. Vrijheidsbond 7807; 7. Vrijz. Dem Bond 4642; 8. Herv. Geref. Staatspartij 1163; 9. Staatk. Geref. Partij 1425; 10. Lijst van Nunen 2129. Verder: lijst Kuypers 2202, R. K. Arbeiderspartij 925. De S. D. A. P. heef t twee zei els gewon nen, de R. K. Volkspartij één zetel; Vrij heidsbond, V. D. en Chr. Hist, hebben elk één zetel verloren. De Staten van Groningen, bestaan de uit 45 leden, tellen: 13 S. D. A. P.; 6 V. D., 5 V. B., 2 Plattel., 1 Dem. Partij, 1 Comm. Partij, 10 A. R., 5 C. H., 2 R. K. leden. Bij de verkiezing is de volgende wijzi ging in de samenstelling gebracht: De R. K. Staatspartij en de S. D. A. P. en de Comm. Partij hebben ieder één zetel ge wonnen, de V. D. en de Plattel, en de Dem. Partij hebben ieder één zetel verloren. Landslorm-motordienst Sectie Leiden. In gebouw „Concordia" hield de onlangs opgerichte vereeniging „Landstorm-Motor- dienst Leiden" haar eersten filmavond. Nadat do voorzitter der vereeniging, de heer E. Raams, de aanwezigen en in het bijzonder overste dr. J. S. Eringaard, den commandant van de afdeeling Zuid Hol land, kapitein Dee, majoor van Mens, com mandant van de Leidsche Burgerwacht, luitenant van Ginkel, commandant der sec tie Leiden en luitenant Boulogne van de Nationale landstormcommissie te Den Haag, had welkom geheeten, werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma. Allereerst vertoonde de film ons de reis van de Koninklijke familie in het jaar 1930 en beleefden wij weer de drukte van de lustrumfeesten der V.V.S.L., de eerepro- motie van H.K.H. Prinses Juliana en de onthulling van het standbeeld te Katwijk aan Zee om ons slechts te bepalen "op de voor Leiden on omgeving belangrijke ge beurtenissen. Een volgende film gaf ons een beeld van het leven in de Harskamp en de goede kameraadschap welke daar heerscht. Overste Eringaard wqes in enkele woor den op den prettigen geest welke in de Harskamp heerscht en verheugde zich over den groei der Leidsche vereeniging. Met een tot weerzien in de Harskamp op 18 en 19 Mei, besloot spr. zijn toespraak, welke geheel onvoorbereid waa daar luitenant Boulogne uitgenoodigd was een opwek kend woord te spreker over het landstorm wezen in het algemeen en den motordienst in het bijzonder. In de eerste plaats wees deze spr. dan op de over de geheele wereld heerschende economische depressie en de daaruit voortvloeiende vermeerdering der revolu tionaire ideeën. Evenals Sovjet-Rusland gebukt gaat onder de terreur der bolsje wisten, lijdt Amerika, dat wel den meesten oorlogswinst behaalde in den wereldoorlog, ondor de malaise. China is ten prooi aan binnenlandsche onlusten en revolutie en honderdduizenden inwoners van het land van de rijzende zon worden het slachtof fer van den heerschenden hongensnood. In Britsch-Indië is onder leiding van Gandhi de beweging ontstaan om zich vrij te mar ken van het Britsche wereldrijk en in Ita lië voert Mussolini de dictatuur. Niemand kan het einde voorspellen van de heer schende malaise en de toekomst der lan den. Daarom is het thans meer dan ooit noodig, dat een land de beschikking heeft over een aantal weerbare mannen, die overtuigd zijn van de noodzakelijkheid van de handhaving van het bestaande gezag. Daarom noemde spr. het een verblijdend teeken, dat het landstormcorps Motor- dienst Sthans reeds 7000 leden telt, weer bare mannen naar lichaam maar vooral naar geest, in wie zich de zucht openbaart deel te hebben aan het heil van het Ne- derlandsche volk en het streven tot uiting LEIDEN. Donderdag. Lichtbeeldenavond R.-K. Vrou wenbond. Kleine Stadszaal, te 8 uur. Donderdag. Vergadering van propagan disten der R. K. Arbeidersbewe ging, Bondsgebouw, 8 uur. Zondag. „Vriendenkring" in de St. Jo- sephkerk, 7 uur. H. Mis 's avonds 6 uur Lof. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius» Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 April a. s. waargenomen door de apotheek: M. Boek wijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. komt het bestaande gezag en de Kroon te handhaven. Grooter en grooter worden de groepen mannen en vrouwen, die open lijk verklaren niet te zullen ruslen alvo rens de regeeringsvorm in hun zin gewij zigd is en die niet terugdeinzen voor openlijke dreigementen in de Kamer voor eventueele mobilisatie in Nederland. Daarom is van groot belang voor ons land, dat 60.000 mannen op hun vrije woord heb ben beloofd pal te staan voor de handha ving van het gezag. Indien weerbare man nen niet geheel overtuigd zijn van hun streven, dan heeft de geheele bewapening geen zin. daarom waarschuwde spr. met nadruk tegen de anti-nationale ontwape ningsbeweging en verheugde het hem, in deze vereeniging welke tot doel heeft de kameraadschap tusschen de motor-land- stormers te vermeerderen zulk een op gewekt leven te zien. Rekening, aldus besloot luit. Boulogne, dient daarbij te worden gehouden met de verschillende geaardheid der leden. Ten slotte werd een film vertoond over het leven in Berlijn en aan het eind van den avond dankte de voorzitter, de heer Raams, de sprekers voor hun opwekkende woorden en het muziekgezelschap „Sap pho" voor hun medewrking tot het welsla gen van dezen avond. EEN ASTRONOMISCH UNICUM Ontdekking van een Leidsch observator. Naar „Reuter" uit Johannesburg seint, heeft de Leidsche sterrenkundige H. van Gent op de sterrenwacht aldaar de' ontdekking gedaan, dat een ster, welke zoo ver verwijderd is, dat het licht 1500 maal zwakker is dan dat van den zwaksten met het bloote oog te onderscheiden ster, veranderingen in lichtsterkte vertoont, welke merkwaardiger zijn dan die van eenige andere veranderlijke ster, die tot dusver door de astronomen is geobserveerd. Voor zoover bekend heeft mer hier te doen met een unicum. Directe belastingen. Bij beschikking van den minister van ttna»- ciën is de ontvanger der directe belastingen, enz. A. D van Doorn verplaatst van het kan toor Zwolle naar het 2de kantoor alhier. Genootschap „Kennis is Macht". Reeds meerdere malen is door het bestuur de mogelijkheid onder de oogen gezien om door het doen houden van lezingen, het ma ken van excursies enz. de belangstelling voor het Genootschap grooter te maken. Van ver schillende zijden werd reeds toezeggingen ont vangen voor het behandelen van een actueel onderwerp en als eerste in de had de heer H Th. v. d. Starre zich bereid verklaard, voor het Genootschap zijn lezing over „Licht en kleur" te houden, welk feit gisteravond in de mooie collegezaal van het Natuurkundig La boratorium plaats had. Ruim 60 personen, le den, donateurs, leeraren en oudere leerlingen, waren aanwezig en volgden vol aandacht de duidelijke voordracht van den heer v, d. Starre, welke met een zeer groot aantal inte ressante proeven en voorbeelden werd verdui delijkt. Waar voor eenigen tijd door ons een volledig verslag van deze lezing werd opgeno men, achten wij een nadere vermelding van het behandelde overbodig. Het luide applaus aan het einde was het beste bewijs, dat de heer v d. Starre zijn gehoor wel had weten te boeien. De voorz. van het Genootschap, de heer G. W. Zandvoort, bracht spr. dan ook dank namens alle aanwezigen en bood spr. namens het Genootschap een boekwerk aan, waarna hij de hoop uitsprak, dat voor de vol gende avonden even groote belangstelling zou mogen bestaan. Handelsregister K. o. K. W ij z i g i n g. 1985. Handelsassociatie Seger en Co., Noordwijk, v, Hardenbroekweg 2. Overnemen, voortzetten of vervreemden, drij ven, enz. van handelszaken. Over!, comm.: H. J. Planjer, Leiden, d.d. 19 Maart 1931. Hedennacht omstreeks half één is de 30- jarige M. C. v. W., wonend in de Groenesteeg, in zijn slaap uit een raam gestapt en op de 6 M. lager gelegen binnenplaats terecht geko men. Hij liep fracturen aan de voeten op en waarschijnlijk ook een enkelbreuk. Door den E. H. D. is naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 12- jarigen A .L., die met een mes een zonne scherm in de Kooilaan heeft vernield. Gistermiddag om 4.15 uur is de 15-jarige leerling-electricien J. v. H. in perceel Boter markt 24 van de vliering op den zolder geval len, tengevolge waarvan hij een pols brak. Op 15 April stonden 1088 werkzoekenden bij de Arbeidsbeur ingeschreven tegen 550 op 15 April 1930.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2