Het nieuwe Veilinggebouw te Roelof arendsveen KERKNIEUWS WOENSDAG 15 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 7 PLECHTIGE INWIJDING EN OPENING Z. H. EXC. MGR. J. D. J. AENGENENT BISSCHOP VAN HAARLEM. Plechtige inwijding en opening. Hedenmorgen heelt de plechtige inwij ding plaats gehad van het nieuwe gebouw der veiling te Roelofarendsveen. Vanmorgen te 9 uur werd door den wel- eerw. heer N. Bijl in de parochiekerk een H. Mis uit dankzegging opgedragen, die door vele tuinders werd bijgewoond. Te 10 uur had de opening van de nieu we, mooie veilinghal plaats. Onder de aan wezigen waren de pastoor en de burge meester, kapelaan A. J. Goossens en kape laan N. Bijl, de architecten, de heeren Barnhoorn en v. d. Eerden uit Lisse, het bestuur der veilingvereeniging en de Raad van Toezicht. De zeereerw. heer J. G. Onel verrichtte de wijding, waarna zijneerw. de volgende toespraak hield. Toespraak Pastoor Onel. Voordat het veilinggebouw door den edela-ohtb. heer burgemeester zal worden geopend, heeft het bestuur van de veiling den Pastoor verzocht het gebouw in te ze genen. Dit is een goed en godsdienstig ge bruik. Immers, wat baat het of de arbei ders het gebouw al bouwen, als God niet zijn zegen geeft. En daarom zijn we begon nen dezen morgen in de kerk te bidden, dat Hij dat groote, heerlijke werk zou ze genen. Ik ben hier met het gewijde water rondgegaan bij de zegening van welk water de Kerk de bede uit spreekt, dat overal waar dit water wordt rondgesprenkeld, Gods zegen moge neder dalen. „Zoekt eerst het Rijk Gods en Zijne ge rechtigheid en het overige zal u worden toegeroepen." Wij hebben hedenochtend Gods zegen afgesmeekt. Maar er staat ook geschreven: Zoekt de gerechtigheid. Daar bij moeten wij bij de veiling denken. Dik wijls schiet bij koopen en verkoopen de rechtvaardigheid tekort. Door zulke onge rechtigheden wordt de zegen Gods van ons afgewend. Laten wij in stipte mate de ge rechtigheid beoefenen, dan zal het werk „bewlijven", dan zal het vruchten afwer pen. Ook denkt spr. aan het verhaal uit de H. Schrift over de wonderbare vischvangst. Wij verkeeren in een tijd van malaise, maar het wil niet, het vlot niet. Maar dat is ze ker: God heeft slechts zijn hand om te draaien en de malaise veranlert in voor spoed en bloei. We gaan thans de veiling beginnen en we mogen tot God zeggen, dat wij op zijn bevel „ons net uitwerpen". Moge Hij ons werk met rijke vruchten ze genen. Welkomstwoord door den voorzitter. Ik heet U allen in het nieuwe veiling^ gebouw een hartelijk welkom, in 't bijzon der de geestelijkheid en den edelachtbare» heer burgemeester. Een woord van dank wil ik hiermede brengen aan den zeereerw. hees pastor, die zich bereid verklaarde de ze gebouwen in te zegenen, een woord van dank aan den edelachtb. heer burgemees ter die zich beschikbaar stelde een ope- nigswoord te spreken, voorts een woord van dank aan de heeren architecten, die ook tevens een woord van lof toekomt voor hun gedane werkzaamheden, ook een woord van dank aan de opzichter, die ook zijn werk met de grootste nauwgezetheid heeft verricht, alsook de aannemers. Een woord van dank aan allen, zooals bestuur, Raad van Toezicht, Commissieleden, voor hun medewerking en verder dank ik alle aanwezigen, dat zij aan onze uitnoodiging gehoor hebben gegeven. Een overzicht door den Di recteur der veiling. Vervolgens voerde het woord de direc teur der veiling, de heer Wagenaar. De voorzitter heeft mij gelegenheid ge geven, een inleidend woord te verrichten, wat ik dankbaar aanvaard, al zal ik het ook doen in een zeer bescheiden en be knopte vorm. Roelofarendsveen, mijnehee- ren, is wel een van de eerste plaatsen geweest, waar een veiling werd opgericht. Reeds in het jaar 1902 werd, ook al door de drang der omstandigheden, een tuin- dersbond opgericht genaamd „Eendracht Maakt Macht" welke zich in hoofdzaak ten doel stelde, de producten der leden gezamelijk te doen verkoopen. Alhoewel het veilen der producten wel op den voor grond werd gesteld, werd ook nog wel eens een andere wijze van verkoop ge volgd. Het een en ander is wel het gevolg geweest, dat na verloop van ongeveer vijf jaren, een splitsing in de vereeniging is ontstaan, en naast deze bestaande bond genaamd „Eendracht Maakt Macht", een bond werd gevormd onder den naam van ,,Tuindersbelang". Deze vereeniging werd opgericht in het jaar 1907. Een jaar tevo ren dus in 1906 was ook nog opgericht een tuindersvereeniging genaamd Coöp. Groentenveiling, dat is nu juist 25 jaar geleden. Een ieder van deze vereenigin- gen hadden een eigen gebouw, een eigen bestuur, enz. enz. Over de wijze van ver koop was men het in de loop der jaren wel in hoofdzaak eens geworden, namelijk veilen. Maar al veilde men allen dezelfde producten, desondanks bleven er tal van jaren drie vereenigingen naast elkander bestaan. Een ieder betreurde deze toe stand, een ieder achtte ééne vereeniging veel beter, temeer daar alle drie vereeni gingen 't zelfde beoogden, maar om tot eene vereeniging te geraken, dat scheen vrijwel een onmogelijkheid. Er werd zeer veel over gesproken, ook werd er wel eens een commissie daarvoor benoemd, maar steeds met een negatief resultaat. Toch werd de drang der leden van de verschillende vereenigingen in de loop der jaren om tot eene vereeniging te geraken steeds groo- ter, wat tengevolge had dat de plaatselij ke R. K. Tuindersvereeniging St. Benedic- tus van den L. T. B. met hun wakkere Geestelijk Adviseur, den weleerw. heer Kapelaan Bonekamp er zich eens voor spande. Talrijke vergaderingen, conferen ties en wie weet wat nog meer, zijn er vooraf gegaan eer tot stichting der eene Vereeniging kon worden overgegaan. Het zou mij te ver voeren, om alles na te gaan, hoe en op welke wijze, alsook door welke personen deze zaak is tot stand geko men. Ik wil mij alleen bepalen tot het vol gende feit, nl. dat op den Hen December 1918 een algemeene gecombineerde leden vergadering van de drie vereenigingen heeft plaats gehad, en dat in die vergade ring de drie bestaande vereenigingen prac- tisch zijn ontbonden geworden, en er ééne vereeniging werd gesticht onder den naam R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Eendracht, maakt Macht*\ gevestigd to Roelofarendsveen, en zooals zij op heden deze naam nog voert. Dit toch was voor de nlaats een gewichtige gebeurtenis. Pastoor Herseheid z. g. die mede ter oprichtersvergadering tegenwoordig was uitte daarover ook zijn groote tevreden heid. Zijne eerw. zeide nog o.a. dat verdeeld heid in het tijdelijke, doet ook zijn nadee- lige invloed gevoelen op het geestelijke, maar hoe goed is het wanneer broeders samenwerken. Toen het eenmaal feit was, dat alle tuinders zich vereenigd hadden in ééne vereeniging, werden dadelijk plan nen ontworpen tot vei bouwen van het reeds toen bestaande gebouw der Coöp. Groentenveiling. Den ln April 1909 werd dan ook de eerste steen van nieuwe ver bouwing gelegd, en den 9en Juni d. a. v. werd het gebouw door de zeereerw. heer Pastoor Herscheid plechtig ingezegend, terwijl de Burgemeester van Wichen z. g. de openingsrede uitsprak, in tegenwoor digheid van tal van genoodigde. Twee be stuursleden en mede oprichters dezer ver eeniging zijn ons in deze jaren door den dood ontvallen; Het waren de heeren J. van der Meer Mz. en J. J. van der Meer, respectievelijk voorzitter en peningm. En thans, mijne heeren, na verloop van 12 jaren, zijn wij hier weer bijeen voor de opening van een nieuw gebouw. Het bou wen van deze nieuwe veiling en de verdere uitbreiding zijn in hoofdzaak het gevolg van de groote veranderingen die er de laat ste jaren in de teelt zijn gekomen. Men is hier in dat geval met zijn tijd meegegaan. Veilde men in het eerste jaar hier aan de vereeniging aan Aardbeien een bedrag van 18.000 en aan diversen bijna 500, in het afgeloopen jaar bedroeg dit cijfer aan Aardbeien 228.961.94 en aan diver sen 110.797.17. Deze producten hebben het dan ook in hoofdzaak noodig gemaakt, dat tot verbouwing moest worden overgegaan. Het is ook wel van zeer veel belang, dat deze teeltverandering hier heeft plaats ge had. Voor vele tuinders was dit in het af geloopen jaar nog een flinke financieels steun. Het is wel jammer dat deze verbou wing juist moest plaats hebben, in zoo'n malaisetijd. Had het bestuur in beginsel wel plannen, om van deze opening, een meer uitgebreid en grooter feest te maken, waarbij dan ook uitgenoodigd zouden wor den, de vertegenwoordigers onzer lande lijke organisaties, hoofdbestuur van den R. K. Land- en tuinbouwbond, vertegenwoor digers der Grondkapitaalbank enz., door de tijdsomstandigheden heeft men het be ter geacht.dit achterwege te laten, en het feest in intiemen kring en op een zeer be scheiden schaal te doen plaats hebben. Al vorens ik ga eindigen, om onze edelacht bare heer Burgemeester in de gelegenheid, te stellen de openingsrede te houden, wil de directie deze gelegenheid te baat nemen, het geacht bestuur te bedanken, voor het tot stand brengen van dit groote en moei lijk werk, zoo moeilijk vooral in dezen be narden tijd. Wel een bewijs, dat zij de nood der omstandigheden durft te weer staan, ook een woord van dank aan onze Raad "van Toezicht, die bok in dezen tijd het bestuur nogal eens met goede adviezen heeft ter zijde gestaan. Eveneens dank aan de drie commissieleden, die door het ont werpen van het plan, veel hebben bijgedra gen tot voltooiing van dit bouwwerk. Maar vooral wil ik ook nog een woord van lof spreken, tot de heeren architecten, de da- gelijksche opzichter, de heer Onstenk en de aannemers, de heeren Overdevest en "Van Berkel. Zij hebben zich allen op een buitengewone wijze gekweten van hun moeilijke taak. Want een veilingsgebouw te ontwerpen en te bouwen is een werk daar zeer veel beleid en kennis voor noo dig is, omreden dat met zeer veel werk zaamheden, de veiling betreffende, reke ning moet worden gehouden. Deze moeilijk heden hebben zij weten te overwinnen. Ik voor mij wil hun wel de verzekering geven, wanneer bij ons geïnformeerd zou worden, naar hun werk hier verricht, dat wij altijd onze volle tevredenheid hierover zullen kenbaar maken. Het is in één woord een prachtig en tevens doelmatig gebouw. De directie hoopt dan ook met dit nieuwe bouwwerk een tijdüerk te mogen ingaan van een opnieuw leven en weder opbloei der handel, van vooruitgang in de tuinde rij, opdat dit alles onder Gods zegen moge strekken tot heil en voorspoed van de plaats en tot groei en bloei van de vereeni ging- Spr. deelde nog mede, dat van wethou der De Jong uit Engeland een telegram was ingekomen, waarin de veiling met het nieuwe gebouw werd gelukgewenscht. De burgemeester opent het gebouw. Daarna nam de burgemeester het woord om het openingswoord te spreken. Spr. heeft met groot genoegen de uit noodiging aanvaard, het openingswoord te In opdracht van het R. K. Ziekenhuis „St. Joannes de Deo", Westeinde, den Haag, heeft de jonge Utreohtsche kun stenaar Jan van Uffelen het hierbij af spreken. Van den bouw had spr. nog niet veel gezien. Het wekt bewondering, dat in zoo korten tijd zoo n flink practisch ge bouw is tot stand gekomen. Het bestuur met medehelpers is met energie te werk gegaan en heeft een ge bouw opgericht, dat de trots is van de ge meente. Gij hebt de ruimte niet gespaard. Moge de cultuur zoo vooruitgaan, dat binnen korten tijd uitbreiding van het gebouw zal noodig blijken 1 Deze veiling heeft zoo'n mooie wapen spreuk: „Eendracht maakt macht". Waar geen eendracht heerscht, moge tijdelijk eenige bloei mogelijk zijn. Het werk houdt toch geen stand. - Spr. wekte het bestuur en leden op een drachtig te blijven, schouder aan schou der te staan. Dan zal het blijven een hechte, goed-gefundeerde vereeniging tot bloei van allen. Spr. zeide, dat wanneer de veiling de steun der gemeente noodig heeft, het ge meentebestuur daar zeker gehoor aan zal geven, in het belang der cultuur. Spr. wees er op, hoe de op te richten tuinbouwschool in de toekomst zeker tot nog grooter intensiveering der cultuur zal leiden. Spr. besloot met Gods zegen aan de vereeniging toe te wenschen en de hoop uit te spreken, dat dit nieuwe veilingsge bouw zal strekken tot bloei der gemeente! Hiermede verklaarde de burgemeester het gebouw voor geopend. (Applaus). De heer G. Hölscher gaf nu een interes sante terugblik op het veilen in vroeger ja ren, waarop wij morgen terugkomen, even als op de toespraken, in de St. Pancratius- zaal gehouden. (Wordt vervolgd). Breede perspectieven voor de kerk in Japan. Er zijn verschillende kenteekenen, die er op wijzen, dat de Katholieke Kerk in Japan een nieuw tijdperk ingaat. Het is een bekend feit, dat de katholieke mis sioneering in dit land geen groote vorde ringen maakte en dat het aantal doopsels dat werd toegediend, gering was in ver gelijking met andere landen. Wat was hiervan de reden? Teen Japan eenige jaren geleden zijn poorten openzette voor het Westen, meen den de leiding-gevende staatslieden, dat de eenige manier om de onafhankelijkheid te bewaren, hierin bestond, dat uien zich spoedig aanpaste bij de westersche be schaving en industrialisatie. Do mogend heden, waarmede Japan het meest had te maken, waren protestantsohe naties: Groot-Brittannië, de Vereenigde Staten en Duitschland. Deze meenden, dat het hun voorbeeld moest navolgen. Het land werd overstroomd met protes- tantsche zendelingen en Japan maakte van hunne aanwezigheid gebruik om de Engelsche taal en westersche beschaving te leeren. Het was dus vanzelfsprekend, dat een groot deel der bevolking ook met den godsdienst van hun leermeesters wil de kennis maken. Vandaar, dat het pro testantisme een groot aantal bekeeringen boekte. j Het katholicisme had met groote voor- oordeelen te kampen. De missionarissen hadden een harden strijd te voeren en het succes leek gering. Het kon aan een groot deel van de bevolking niet ont gaan, dat de economische omstandighe den van de meeste katholieke naties gebeelde portret van Z. H. Exc. J. D. J. Aengenent vervaardigd. Bovenstaand cliché is ons welwillend afgestaan door „Het Centrum". slechter waren dan die van de protes- tantsche landen. Dan kwam de na-oorlogsche depressie en de aardbeving van 1923. Ondertus- schen hadden de bolsjewisten hun agen ten naar het Oosten gezonden om de wer kende klasse tegen het kapitalisme op te zetten. Behalve tegen de economische en sociale problemen had Japan boven dien nog te kampen met politieke moei lijkheden. Het feit, dat Japan voor zoo veel moeilijkheden werd geplaatst, had tot gevolg, dat men een reeds lang ver ouderd standpunt ging innemen tegen over het katholicisme. Het protestantis me had nooit een diepen invloed in de ziel van het Japaneesche volk gekregen, omdat de belangen gericht waren geweest op materieele vooruitgang," bovendien is het moderne protestantisme weinig ge schikt om een antwoord te geven op dö meest dringende levensvragen. Het pro testantisme begint dan ook in Japan langzamerhand terrein te verliezen. De oude vooroordeelen tegen 't Katho licisme zijn langzaam aan 't verdwijnen. Zelfs een groot gedee'te der protestanten staan er sympathiek tegenover. Ook is onder hunne rangen een groot aantal bekeeringen. Jammer is- het, dat tot vóór eenige ja ren Japan geen katholieke scholen had. De scholen, die er zijn verheugen zich in een groote populariteit. Het gouverne ment begunstigt deze instellingen, omdat het er bolwerken tegen het communisme in ziet. Het groeiend interesse voor het katho licisme moedigt den ondernemingsgeest der katholieken in Japan aan. De katho lieke pers is in het afgeloopen jaar ge reorganiseerd. Op de verschil'ende uni versiteiten zijn katholieke clubs opge richt. Aan de lagere scholen en in verschil lende steden worden lezingen en cursus sen gehouden over katholieke onderwer pen. In de tijdschriften verschijnen be langrijke artikelen over den katholieken godsdienst. Een fi'mmaatscha. pij in Ja pan heeft in voorbereiding de verfilming van het martelaarschap van de eerste Japaneesche marte'aren, de 26 martela ren van Nagasaki, die in 1597 gekruisigd werden. Hoe snel vliegen de insecten. Deze vraag heeft men kortgeleden dopr vcrsehillenle interessante proeven, die in een zoölogisch Instituut genomen werden, trachtten op te lossen. De ..examinandi' kwamen in een donkere ruimte; waarin men een enkel venster opende, waardoor het heldere daglicht naar binnen stroom de: de insecten vlogen natuurlijk direct recht op het licht af. Door middel van een speciaal uurwerk werd nauwkeurig de tijd gemeten, welke elk der dieien noodig had om een vooraf aangegeven afstand af te leggen. Het snelste vloog de tot de Sphingraten behoorende mot-soort, die het tot een snelheid van 15 M. per seconde bracht. Di rect hierop volgde de paardenvlieg Taba nus horinus, met 14 M. per seconde. Ook verschillende soorten glazenmakers bereik ten een groote snelheid. De snelheid van onze gewone huisvlieg werd op 2 k 2/3 M. per seconde vastgesteld. De snelheid der bijen was zeer varieerend en dat was voor al afhankelijk van het feit of zij hun korf verlieten, ofwel er met honing naar terug keerden. De getallen bedroegen resp. 3.7 en 2.5 M. per seconde. De lading honing, die het insect met zich draagt belemmert het insect in zijn bewegingen en vermin dert aanzienlijk de snelheid Foto Slegtenhorsf

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7