BINNENLAND WOENSDAG 15 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HET PROCES TEGEN DEN DUSSELDORFSCHEN MASSA-MOORDENAAR. (Van onzen eigen Correspondent). Dusseldorf 14 April 1931. Eentonig drupte de regen neer, toen we hedenmorgen naar de Tannenstrasze gin gen om het vervolg van het proces te hoo- ren tegen Peter Kürten, dat gisteren ver daagd werd, omdat het gemoed van den be klaagde! door zijn zelfbekentenis te diep geschokt was. De lucht was effen grijs als wilde zij al het leed verbergen dat vandaag door de uitvoerige beschrijvingen en verklaringen nog scherper naar voren zou komen. Onze collega's, haast uit alle landen van Europa: Spanje, Polen, Hongarije, Oosten rijk, Frankijk, Engeland, Zwitserland en Denemarken 3tonden reeds te wachten. Er zijn echte markante koppen onder deze buitenlandsche journalisten, die hun lezers op de hoogte moeten stellen van hetgeen zich rond het proces van Peter Kürten af speelt. Bij den aanvang der zitting werd mede gedeeld, dat slechts 12 journalisten zou den worden toegelaten, daar men bevreesd is, dat hetgeen door de pers aan de open bare meening wordt prijsgegeven, een na- deehgen invloed zal hebben op de jeugd en op het volk. Dit is in zekeren zin zeer goed, maar daar staat tegenover, dat door dezen halven maatregel een bron van aller lei verdichtselen en veronderstellingen zal worden geopend, waarvan het gevaar ook niet te onderschatten is. De mededeeling van dezen ingrijpenden maatregel werd dan ook met zeer gemengde gevoelens ontvan gen. Wij geven volkomen toe, dat aan dit proces groote gevaren verbonden zijn, maar het is toch in ieder geval een clure plicht van de Katholieke Pers om naast de be richtgeving der liberale bladen een andere publieke opinie te vestigen, die in het Ka tholieke volk het bewustzijn wakker roept, dat er thans in de gerechtszaal beslissin gen worden genomen van geweldig ver strekkende beteekenis. En wanneer do Katholieke pers zulks niet zou doen, dan zou heel het proces tegen den Dusseldorf- schen massa-moordenaar, Peter Kürten, ten prooi geworpen worden aan de zucht naar sensatie. Want het kan ons praktisch nau welijks belang inboezemen, wanneer en hoe de beklaagde naar zijn plaats ging en of zijn uiterlijk goed verzorgd was, maar voor de Katholieke Pers is het van belang te weten hoe de persoon van den moordenaar in de samenleving, in de rechtsgemeen schap der menschen zoover uit het rechte spoor geweken is, zooals thans bij Kürten het geval is. Onverschillig hoe de afloop van dit proces ook moge zijn, wij zien hier in niet een plaats waar verschillende theo rieën en beschouwingen over het wezen van het recht worden uitgevochten, maar het gaat hier op de eerste plaats over het we zen van den mensch. Heel het proces van Peter Kürten draait om dit centrale pro bleem, dat echter door dit proces niet zal worden opgelost. Maar de Katholieke Pers, moet met alle mogelijkheden rekening hou den. Plet proces-Kürton draait om de grondbeginselen over het wezen van den mensch, onverschillig of hij een misdadi ger is of niet. En Kürten is, het moge mis schien in de pers wat raar en nuchter klin ken, een mensch met ziel en lichaam. Daarom heeft een groot deel der Katho lieke pers in Duitschland en in het buiten land elkaar gevonden om op dit terrein samen te werken en een nieuwen grondslag te vormen om door het verwijderen der buitensporigheden van een mogelijke sen- sationeele berichtgeving tot een positief werk in eigen kring te komen. Met gesloten deuren: een open spleet! In de zaal waren dan uitsluitend overgeble ven de Gezworenen, de deskundigen, re chercheurs en enkele mannen der weten schap, die zich echter een voor een moesten legitimeeren. Ook de 12 persvertegenwoordigers ble ven in dé zaal: maar ook aan dit systeem zijn groote bezwaren verbonden, want wjj hebben herhaaldelijk geconstateerd, dat tij den» de behandeling van het proces telkens berichten over belangrijke bijzonderheden uit de zaal naar buiten werden overge bracht. Daardoor ontstaat een veel groo- ter gevaar dan hetwelk men meende te moeten voorkomen. Vandaag deelde Kürten allerlei bijzon derheden mee, hoe hij als jongen van een jaar of acht, negen in Iveulen-Miilheim twee kinderen vermoord had. De bijzonder heden moeten nog onderzocht worden. Kür ten zou deze moorden langs den Rijn be dreven hebben, waar hij, bij het spelen op een houtvlot twee jongens in de rivier duwde: een van deze jongens heeft hij met een stuk hout beslist tot verdrinking gebracht. Hij was blij toen de lijken ge vonden werden. Deze modedeelingen waren tot nog toe bij de Justitie niet bekend: een nader on derzoek dient in ieder geval te worden af gewacht. Ongetwijfeld tracht Kürten zijn bepaald systeem van verdediging op te bouwen. De beschrijvingen van Kürten hebben in- tusschen veel aan fantastische diepte ge wonnen: zijn beschrijvingen worden ook steeds uitvoeriger. Opnieuw wordt de pers gewaarschuwd om bij haar berichtgeving toch zeer voor zichtig te werk te gaan. Bij de beschrijving van verschillende bijzonderheden verklaarde Kürten, dat geen enkele deskundige of psychiater ooit alles omtrent hem tot in de kleinste bij- zanderheden zal kennen of begrijpen. Hij verklaart uitdrukkelijk, dat hij nooit de bedoeling heeft gehad om iemand te ver moorden, noch dat hij met voorbedachten rade te werk is gegaan. Kürten herhaalt en hij klopt daarbij op zijn voorhoofd dat ze nooit achter dat raadsel zullen komen. Dan geeft hij een uitvoerige beschrijving ov%r den eersteu moord die is komen vast te staan op Christine Klein, in 1913 be dreven. Kürten bestrijdt nogmaals de mee ning, dat hij ooit de bedoeling heeft ge had om een mensch te dooden. Hij geeft toe, dat er in hem een groote drang be stond om zich te wreken en die meening is in hem gegroeid door het lijden dat hij in de arrestantenlokalen te verduren had. Hij wijst daarbij op gelijksoortige voor beelden, die zich hebben voorgedaan. Kürten vertelt dan hoe op zekeren dag een geestelijke hem bezocht, toen hij in het donker cachot zat. Deze geestelijke had zijn boeien gekust. Wordt bier verdichting en waarheid door elkaar verward? We zien dat in Kürten veel prikkels sa- menstrijden. Heel veel concentreert zich op zijn geslachtelijke driften. Zooals ons van deskundige zijde verze kerd weid komen in de geschiedenis der criminaliteit dergelijke moorden als van Kürten met bijna wiskundige juistheid re gelmatig terug. De oorzaak lag steeds op sexueel-pathologisch .gebied; de manier waarop deze moorden steeds werden be dreven was steeds dezelfde: een scheermes, een mes of eendiamer. In de meeste geval len werden de slachtoffers vermoord als ze op de een of andere manier bedwelmd waren. Men heeft herhaaldelijk getracht een vergelijking te maken tusschen Kürteu en Haarman. Dat is absoluut verkeerd, want de beweegredenen liggen op geheel ander terrein. Men kan wel zoover gaan met te beweren, dat Kürten heelemaa] geen beweegredenen had met zijn daden, maar dat hij deze beweegredeuen eerst naderhand zelfs niet bij het vooronder zoek er bij gebracht heeft. Uit alles blijkt, dat Kürten geheel spontaan han delde. Hij verloor zijn zelfbeheersching eerst op het moment der sexuèele prikke ling en hij stak zinneloos los op zijn slacht offer, dat hij niet met bepaalde motieven had uitgekozen. Kürten kan werkelijk voor de psychia ters een raadsel blijven. Aanknoopingspun- ten met dergelijke gevallen zijn e*r genoeg aanwezig, maar ze zullen niet voldoende zijn om Kürten psychiatrisch en psycholo gisch te verklaren. Men heeft Kürten to laat gekend. We moeten toch toegeven, dat dit een sexueel-pathologisch geval is. Men had meer aandacht aan hem moeten schen ken, toen hij zonder eenig materieel voor deel zijn daden stelde en brand stichtte. Daar was reeds aanwijzing voor een sexueel-pathologisch geval. Hier zijn dus fouten gemaakt, •die ten slotte niet ten grondslag liggen aan het geldende straf- systeem. De resultaten van bovenbedoel de wetenschap zijn wel zeer groot, maar zij zijn nog niet in staat om het geval Kürten in zijn vollen omvang te verklaren. Maar voor de wetenschap is dit proces zeer leerzaam. Een dame uit Leiden als getuige! Na de pauze. De ochtendzitting van heden werd om 11.30 even onderbroken om te pauzeeren. Dan werden weer verschillende vragen gesteld, zooals voor de pauze, maar om den aard van het verhandelde, alsmede om de gruwelijke bijzonderheden, zullen wij daar over geen bijzondere mededeelingen doen: ze kunnen onmogelijk verteld worden. Maar Kürten vermijdt telkens om een duidelijk en geheel afdoend antwoord te ge. ven. Alles hangt voor hem in de lucht; maar het gerecht bouwt steeds verder aan de brug van het bewijs dat geleverd moet worden. Dan vertelt Kürten weer, dat hij na het bedrijven van een moord telkens terug keerde naar de plaats waar zich dat drama had afgespeeld, om daar verademing ie vinden. Juist deze nuchtere en zakelijke beschrijving wijst op de pathologische zijde van dit geval, en dat stemt tot nadenken. Telkens komt Kürten er op terug, dat hij de daad stelde om sexueele bevrediging te vinden. Zoo reit zich langzamerhand die ketting aaneen waaraan geen enkele scha kel onthreekt, doch waaraan sommige scha kels nog niet goed vast zitten. Het is niet van belang ontbloot, dat Kürten zijn slacht offers ook bestolen heeft: hij vertelde alles tot in de kleinste bijzonderheden. Aan het einde van de morgenzitting werd nog dc moord behandeld op de kleine Gertrud Albermann, die op 7 November 1929 ten slachtoffer viel. Kürten sprak het kind aan op straat, verkrachtte het onder de muren der fabriek der firma Haniel Lueg om het ten slotte met een schaar te dooden. Over dit geval geeft Kürten zeer onduidelijke en onsamenhangende verkla ringen: wel geeft hij toe, dat hij na het bedrijven van deze daad met een verlicht gemoed naar huis ging Voor het hooren van enkele bijzonderhe den verschijnt dan een getuige uit Holland, een Duitsche dame, die te Leiden woon achtig is. Morgen wordt de behandeling voortge zet. Er zullen tal van getuigen belangrijke verklaringen afleggen. PATER ERMANN S. J. t In de „Volkskrant" wijdde Henri Her- mams dezer dagen een i*i me mor ia m aan pater Ermann S. J„ waanaaji wij het vol gende orït'leencn Pater Errnann werkte eigenlijk op eik ge bied van het openbare leven. Hij was een onzer voornaamste pioniers. Onder de tegenwoordige arbeidorsleiders zuillen er nog maar weinigen zijn, die pater Enmaain in zijn volle kracht hebben ge kend. Daarom is het goed, eens in herinnering te brengen, wat deze groote priester voor de zaak der arbeiders deed. Toen „Rerum Nova rum" nauwelijks ver schenen was, stond hij met den onvergefe lijke n dr. Ariëns reeds op de bres. om de socia'e recht vaardigheid te prediken. Dat hierbij veel tegenstand moest worden overwonnen, is bekend. Kortziohtigen ver sperden aan zulke pioniers den weg en schrokken er zelfs niet voor terug, om te probeereu, hen „onschadelijk' te maken. Wie zal besehrij-ven, wat deze twee pries ters hierdoor geleden hebben! Maa-r zij hielden vol. In dr. Ariëns stak een geboren diplomaat Hij wist, om zijn doel te berei ken, soms groote omwegen te maken. Pa ter Erniann drong overal door met een glimlach op de lippen. En lachend sprak hij de waarheid. Wij herinneren ons zijn opt-redcn in Eind hoven voor de leden der Leo-wereeniging. 't Is meer dan dertig jaren geleden. Hij sprak toen over „Het standpunt der ka tholieken in de Arbeidersbeweging". Het broohuuxtje, dat zijne rede bevat, het was weeir de afdruk van een verslagbegint aldiu-s „Voor een overvolle zaal had 1.1. Zon dag de aangekondigde lezing van den ZcerEerwaarden Heer H. Erma-nn S. J. in de Leo-vereeniiging plaats Dc leden der vereenigrng in grooten getale, eenige genoodigden. het best-uur van den R. K. Volksbond, het lid der Tweede Kamer, de heer Vincent van den HeuvH, de eer waarde paters Augustijnen, van de we reldlijke geestelijkheid de eerwaarde heer Poe'l aa-n het hoofd ven het Ta baksbewerkers gilde ran den 'RVK. Volks bond, dit was de aanb'ik, die dc zaal bood, toen de voorzitter (baron v. Wijn bergen). den zeereerw. spreker onder luide bijvalsbetuigingen binnen leidde." Aan het einde dier vergadering was de geestdrift bij de overgroote meerderheid nog grooter, maar er waren ookteleur ges! e'den, die harde waarheden hadden moeten hooren Pater Ermaoin zeide o.a.: Als de Paus klaagt over het knellende juk door weinige spirit rijken aan de me nigte opgelegd, geefi hij zeer duidelijk dit voorschriftWilt dij goed katholiek zijn, dan moet gij dien (te) grooten rijk dom verminderen en dait juk verwijde ren. wat geschieden kan door de bevor dering ran volkswelvaart en volksin vloed. „De katholiek kan niet alleen, maar moet strijden voor elke goede zaak. waar van het nut voor den arbeider bewezen is. Het standpunt der ka-th l oken mag niet dat van de familie A zijn, die op middelen peinst door hare meubels, klee ding, tafel en fees-ten aan de familie B de loef af te steken; die gewetenswroe ging krijgt ails een har er dochters een hoed zou dragen, waarvan meer dan één exemplaar in den winkel der modiste i-s; die na een feest- gegeven door de familie B. niet rustig slapen kan, voordat de gans va-n het feest, dat zij geeft, zal zijn uitgedoofd. Het standpunt mag niet zijn dat van den bankier X., die maar één rubriek van zijn courant kenthel beursoveizicht en de Dreyfuskwestie, en zijn ha-vanna rookt, zijn buik zalft, en de hotels aller groote steden en badplaatsen kent, maar niet wil weten, dat er menschen zijn, die ho-nger lijden. Het mag niet zijn het- standpunt van mannen die het goede beginsel kennen, maar te zeer van hunne rust houden. Wie deze zijn? Dat zijn b.v. katholieke patroons en werkgevers, die alles maar bij het oude willen laten en die al die nieuwigheden aanzien; zij meenen. dat het hun kwaad zal doen, wanneer zij de werklieden aan zetten bij R.K. ve-reenagingen te gaan. Dat is het standpunt van den fabrikant, die in zijn fabriek een bord-je hing, waar op geschreven stond: „Wie zich aansluit bij een wenkliedenveveeniging, wordt uit de fabriek ontslagen." Dit was die aanhef Zoo ging het door tot het einde toe. Pater Erma-nn gaf eene dui delijke uiteenzet ting van Rerum Novarum" en de eischen der arbeiders, die hij schit terend verdedigde, hierbij vooral gebruik makend van argumenten, die zijn groote vriend dr. Ariëns in de Katholieke Werk man had aangevoerd. Die rede sloeg in. Zij heeft in Eindhoven veel goeds ge wrocht. Diit is één voorbeeld uit veie. Het aantal redevoeringen (brochuurtjes) ran pater Ennaim is legio. En ze handelen over allerlei onderwerpen, over sociale en politieke vraagstukken, over drankbestrij ding, liefdadigheid enz. Na een leven van rijke vruchten is deze pionier van ons heengegaan. Hij moge met zijn grooten vriend dr. Ariëns de hemel-sche vreugde, het beste loon voor zijn arbed, genieten. EERSTE KAMER. De zaak Vrijman. Ook in de Eerste Kamer van vijftig heeft een korte gedachtenwisseling plaats gehad over de suppletoire begrooting, welke de uitkeering mogelijk maakt van vergoedin gen aan den gewezen rijksbouwmeester Vrijman, die indertijd, onbillijk is beje gend. Zonder hoofdelijke stemming is het wetje er doorgegaan. Verder is z. h. s. aangenomen een wijzi ging van art. 66 der Drankwet. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Hunsel, F. P. II. Scheijmans. Bij Kon. besluit is aan R. L. Dijkhuis, op zijn verzoek, met ingang van 10 April, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Leek. Notariaat. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement- Zutphen, ter standplaats Apeldoorn, J. van der Veen, candidaat-notaris te Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd, met- ingang van 30 April, tot notaris binnen het ar rondissement Assen, ter standplaats de ge meente Meppel, mr. P. H. Velsen, candi daat-notaris te Markelo. Commissaris van politie. Bij Kon. besluit is aangesteld tot com missaris van politie te Rheden, met ingapg van 15 April, B. G. Meijer, inspecteur van politie 1ste klasse te Rotterdam. H00GE RAAD VAN ARBEID. nis der tarwetelers in Noord- en Zuid-Hol land gebracht: „Iedere tarweteler kan lid worden door het invullen van een formulier van aanslui ting. De formulieren zijn in het bezit der ver trouwensmannen en der secretarissen der districtscommissie voor zoover deze reeds zijn benoemd. Men inforineere hiervóór bij de plaatse lijke afdeeliugsbesturen. Zij, die nog voor raden bezitten van op eigen bedrijf in 1930 geteelde tarwe, welke nimmer van het be drijf af zijn geweest, kunnen deze voorra den opgeven door het- invullen van een tweede formulier. Dit formulier is bij de zelfde personen verkrijgbaar. De invulling van dit formulier en van hot formulier van aansluiting dient te geschieden vóór Vrij dag 24 April a.s. Op dien datum is inventa risatie der voorraden 1930 in Noord- en Zuid-Holland gesloten. Latere aangiften worden niet aanvaard. Zij, die geen voorraden 1930 bezitten, doch zich voor den oogst 1931 als lid wen- sehen aan te melden, dienen bij do bedoel de vertrouwensmannen het aansluitingsfor mulier in te vullen en een formulier, spe ciaal bestemd voor het noteeren der op pervlakte. De aandacht der telers wordt er op ge vestigd, dat zij de oppervlakten dienen op te geven voor ieder ras tarwe afzonderlijk en dat de kadastrale aanduiding of plaat selijke omschrijving dient te worden ver meld. Voor oogst 1931 kan de aansluiting ge schieden tot Zaterdag U Mei. Op dien da tum wordt de gelegenheid zich als lid aan te melden voor Noord- en Zuid-Holland ge sloten. Men wende zich tofc de plaatselijke besturen om inlichtingen en eerst als blijkt dat in hun omgeving geen vertrouwensman aanwezig is, wende men zich tot het kan toor der tarweorganisaties. Dit is voor bei de provincies Anna-Paulownastraat, Den Haag". Werktijdenbesluit voor kantoren en verplegingsbesluit. De Hooge Raad van Arbeid heeft i.n zijn gisteren ouder leidfing ran prof. dT. W. H. Nolens gehouden vergadering zijn adviezen vastgesteld omtrent de door den minister van Arbeid, Handel cn Nijwerheid bij den Raad aanhangig gemaakte voorontwerpen van een werktijdenbesluit voor kantoren en een wijziging va<n het verpelegiugsibe- sluit 1928. Een meerderheid in den Raad (2710) achtte het gewenscht thans de be-]>alongen van d e Arbeidswet, die op kantoren betrekking hebben- in werking te doen treden. De 'Rlaad is bovendien van oordeel, dat het gewenscht is. het systeem, dat ten grondslag ligt aan deze bepalingen te wij zigen. Deze bepalingen zijn te stroef. Zij laten niet, zooa's de bepalingen voor fa brieken of werkplaatsen, voldoende ver schuiving va-n den werktijd toe. De Raad heeft doorom den minister in overweging gegeven de desbetreffende be palingen van de Arbeidswet a'is vclgt te wijzigen: De thans in de wet voorkomende nor men van 8 1/2 uur per dag en 48 uur per week worden gehandhaafd. De hoofden ran ondernemingen, die daaraan de voorkeur geven, mogen een an der werkrooster invoeren, mits het jaar maximum niet meer is dan 2350 uur, en do weekmaxima voor jeugdige personen, vrouwen en volwassen mannen worden ge steld op re-sp. 48, 55 en 62 uur. De hoofden der ondernemingen behoeven niet voor elk geval e.en speciale vergunning voor zulk een rooster in te voeren, mits zij aan de ar beidsinspectie het werkrooster en de ver dere door de wet voorgeschreven gegeve s verschaffen, waardoor cont.ro'e mogelijk is. Dit. afgezien ran de mogelijkheid tot het verkrijgen van bijzondere overwerkvergun- ningen. Sommige leden ran den Raad hebben tegen dat voorstel bezwaren- Zij hebben van hun afwijenkde mr mingen in het. ad- vies doen blijken. Een aantal leden ran den Raad, die echter in de minderheid is gebleven, is van oordee', dat de bepalingen van de Arbeids wet, die op kantoren betrekking hebben, in geen geval behooren te worden ingevoerd, alvorens die bepalingen in den geest, nis hierboven is aangegeven, zullen zijn gewij zigd. Een meerderheid in den Raad is echter van oordeel, dat die wijziging niet behoeft te worden afgewacht. Een meerderheid in den Raad (2016) kon zich met de voorgestelde wijziging van het Verplegingsbesluit 1928, waardoor het mogelijk wordt gemaakt voor bijzondere categoriën van verplegingsin- richtingen van de nonnen betreffende den wekelijkschen rusttijd af te wijken, ver eenigen. De vergadering werd door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid bijge woond. DE TARWEWET. Onderzoek naar meelgebruik. Naar wij vernemen heeft de Ned. Ban- ketbakkersvereeniging op verzoek van de uitvoerders der Tarwewet aan hare leden verzocht, opgave te doen van de hoeveel heid meel, door hen jaarlijks verbruikt. Dit staat in verband met het voornemen van den minister, om de banketbakkers, de biscuitfabrieken en de vermicellifabrieken vrij te stellen van het gebruik van gemengd meel. Tarweorganisaties voor Noord en Zuid-Holland. De tarweorganisatie voor Noord-Holland en die voor Zuid-Holland, beide gevestigd te Den Haag, hebben het volgende ter ken DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Voorjaarsvergadering van den Centralen Raad. Op 29 April a.s. wordt in „Amicitia" te 's Gravenhage de voorjaarsvergadering ge houden van den Centraleu Raad van de Hanze in het Bisdom Haarlem. De agenda bevat o.a. een voorstel tot wijziging van het Huishoudelijk Reglement van den Bond, het jaarverslag van den Bond.ssecretaris over 1930, en het Rapport der Commissie inzake den gecombineerden inkoop van secundaire bcdrijfsbenoodigd- heden. Het Hoofdbestuur stelt voor, de verplich ting van het lidmaatschap der nationale vakorganisatie voor de nieuw aan te nemen leden te doen ingaan op 1 Januari 1932. Van de voorstellen der afdeelingen noe men wij: een voorstel van Leiden tot ver plaatsing van de loonweek, b.v. van Woens dag tot Woensdag; voorstellen van de afd. Rotterdam tot verlaging of afschaffing van het kwitantiezegel, en tot het voeren van actie in verband met de gesties der A.T.Ü. voorstel van de afd. Hoorn tot bepaling van een standpunt ten aanzien van den ver koop door miudel van automaten, buiten deu verkoopstijd der winkels, en het voor stel van de afd. 's Heerenhoek, tot stich ting van een steunfonds voor middenstan der». die door de heerschende crisis niet in staat zijn aan hun oogenblikkelijke ver plichtingen te voldoen. De hooggel. heer prof. H. Kaag van do Handelshoogeschool te Tilburg, zal ter ver gadering een rede uitspreken over „De Middenstand en de crisis". Verder zal een toespraak worden gehou den door den Bondsadviseur Rector Bots mede naar aanleiding van de 40-jarige her- denking van het uitvaardigen der Encycliek „Rerum Novarum". Burgemeester van B'oemendaal heeft eervol ontslag gevraagd. De burgemeester van Bloemcndaal, jhr. A. Bas Backer, heeft met ingang van 15 Juni a.s. eervol ontslag uit zijn ambt ge- vrangd. In 1907 is de heer Bas Backer als op volger van den heer Tmmink benoemd to1 burgemeester van Blocmendaal, welk ambt hij dus 24 jaar heeft vervuld. Ondeugdelijke rijwielplaatjes. Het bestuur van den A. N. W. R. schrijft: Fietsend Nederland heeft gegronde klachten over de rijwielbelastingplaatjcs Ze blijken niet best tegen weer en wind bestand te zijn, zoodat vele wielrijders er over klagen, dat dc plaatjes spoedig verweeren, scheuren, in twoeën barsten, of in stukken uiteenvallen, als ze uit de bevestiging worden losgemaakt. Een onbruikbaar geworden rijwielplaat je kan tegen een nieuw worden inge ruild, maar dat beteekent ook weer een ongerief voor den wielrijder, die het plaatje, onder bijvoeging van frankeer kosten ter inwisseling moet opzenden naar de Rijksmunt, \*ele dagen op de te rugzending moet wachten en al dien tijd het gebruik van zijn rijwiel moet missen. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland ontving hierover van zijn le den zooveel klachten, dat hij zich thans tot don Minister van Financiën heeft ge richt met oen adres, waarin verzocht wordt de rijwielbelastingplaatjes van deugdelijker metaal te doen vervaardigen en tevens de gelegenheid open te stellen, onbruikbaar geworden plaatjes op dc pojtkantoren of belastingkantoren koste loos in te ruilen voor nieuwe van de zelfde belastingperiode, zonder dat d* eigenaar van het rijwiel ©enigen tijd zijn plaatje behoeft te missen. Met inwilliging van dit billijk verzoek zullen zeer vele gedupeerde wielrijders worden gebaat.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5