NIET VERGETEN! 22 APRIL No. 9. ACADEMIENIEUWS TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 15 APRIL 1931 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 BAROMETER naar waarnemingen, verricht in den morgen van 15 April 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 770.6 te Brest. Laagste barometerst.: 750.1 te Memel. Verwachting tot den avond van 16 April: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen. Iets zachter. LUCHTTEMPERATUUR: 12.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Woensdagnamiddag 7.25 uur tot Donderdagmorgen 4.3(5 uur. alle onkosten door de deelnemers gemaakt, moeten worden vergoed. Reclame, enz. enz. moet worden betaald enniets ontvan gen! Mogen we u nu even den directeur der baan voorstellen? De heer Bertus Waterreus, oud-wielren ner, met internationale reputatie kent u hem? Zooniet, let u dan maar eens op als u een wielerwedstrijd bijwoont. U ziet dan op het middenterrein, tusschen een gewirwar vaai renners, juryleden, bestuurs leden en controleurs der Wielren Unie, le den van de pers, rondetellers en de Hemel mag weten wat er nog meer aan zoo'n wedstrijd te pas komt, een kort, dik kwiek vlug heer, kalm in dit Babyion rondloopen. Een gezonde gelaatskleur en een bewonde renswaardige kalmte in al dat drukke ge- jaag, doen u onmiddellijk den directeur her kennen. Tijdens de pauze van een wed strijd hadden wij eens gelegenheid met hem te praten. En wij vroegen: Is u moe? Ik? Neen, nu niet, het werk is, als de wedstrijd begint, reeds grootendeels ge beurd. Maanden vooraf beginnen wij met de buitenlandsche renners te oorrespon- deeren. Eerst de datums uitzoeken en dan het bekende spelletje van vraag en aan bod. Het salaris van deze heeren houdt natuurlijk verband niet hunne populariteit. Is het program eindelijk voor elkaar, dan volgt de reclame, die een groot stuk van de voorbereiding in beslag neemt. Dan moet het verdere personeel worden geën gageerd, enz. enz. Is dit alles eenmaal ach ter den rug, dan komen de dagen van ang stig kijken naar barometer en wolken. Op den ochtend van den wedstrijddag; weinig geslapen, uit het raam kijken, wolken zien enje dag is reeds bijna bedorven. Maar gaat de lucht opklaren, dan klaar je zelf ook op, en is je dag een gelukkige. Verregent zoo'n wedstrijd, nou blijf mij dan maar uit 't gezicht. En dan na afloop: eerst afrekenen met het personeel, dan met de renners, en daar moet je duvels mee oppassen. De heeren die uit Italië, Frankrijk, Duitschland, ko men b.v. van Home, Parijs, Breslau, Ber lijn, Dresden, enz. hebben dan hun onkos- tenlijst al gereed. Maar daarmee zijn ze met mij nog niet klaar. Die vrienden willen er zoo veel mo gelijk uitslaan. De hooge woorden blijven doorgaans niet uit, maar ik blijf daarbij toch in mijn goede humeur, en trek aan het langste en eerlijkste eind. U sprak van eerst afrekenen met het personeel! Welk personeel? Controleurs en suppoosten krijgen allen 'n vergoeding. Hiermede gaat eenige tijd verloren ook de muziek ontvangt een schadeloosstelling en dan komen, zoo als gezegd, de dure nummers. In 1927 ver regenden zeven dure wedstrijden. De scha de was niet meer ir te halen. Is het juist dat de Rijswijksche wieler baan de mooiste baan van het vaste land is? Ja zeker! Niet alleen de mooiste maar ook de snelste vier-honderd meter baan. Onze baan is een unicum, en daar mogen wij trotsch op zijn, omdat de bouw geheel op ons initiatief is geschied. Een wereld record zelfs werd op onze baan door v. d. Stuyft verbeterd. De Duitsche renners ondervinden wel eens dat de baan door vlakheid en enel- heid, voor hen moeilijkheden oplevert. Zij rijden meest op cementen banen en die ge ven onder het rijden altijd een stootepd gevoel. Als deze rijders nu op onze baan komen, voelen zij geen stootje. Dit heeft meermalen tengevolge, dat de renner denkt dat zijn banden slap zijn en dan snelheid mindert om zich te overtuigen. Weten zij eenmaal dat onze baan zoo vlak is, dan zijn zij allen verrukt. Er hebben hier zeker al heel wat groot heden gereden? Alle groote renners der wereld waren reeds op onze baan in actie. Niet alleen achter de motoren, maar ook sprintkam pioenen zooals Moeskops, Michard, Kauf- mann, Ellegaard, Schilles, Horder enz. enz. hebben hier hun groote triomphen gevierd. Ik durf te verzekeren, dat Rijswijk in heel wat vreemde landen besproken is gewor den. Zijn er onder de jongere amateurs ook krachten, waaruit later goede professionals kunnen worden gerequireerd? Zeker! Vooral bij ernstig oefenen geef ik v. d. Leur en v. d. Linden als sprintrij ders, en achter den motor Ceurromans Jr. en Lorié beslist een goede kans om in de toekomst zich tot een der grooten te ont wikkelen. Ze zullen op onze baan die kans krijgen. Zij komen dan in de wedstrijden als vijfde man direct in concurrentie met cU kopstukken en kunnen de noodige rou tine op doen. Deze kans hebben Snoek, Leddy en Storm ook gehad en met succes! Wat verdient zoo'n renner? Dat is zeer verschillend. Voor de kop stukken loopt dat tot 1500 gulden per wed strijd.. Daarvan heeft hij dan zijn gang maker en overige uitgaven te bestrijden. De gangmaker wordt meestal met 50 pet. van het overeengekomen startgeld betaald. Het lijkt een heel bedrag, maar u moet niet vergeten, dat na tien jaar rijden de kans voor hem verkeken is, dan gaat het bergaf. Natuurlijk zijn er uitzonderingen denkt u maar aan Moeskops, Dickentman en an deren. Maar als men den leeftijd van 35 jaar heeft bereikt, is het toch meestal spoe dig gedaan. Is het een gevaarlijk beroep? Daar weet u toch wel wat van te vertellen? U was toch ook een onzer bekende kampioenen? Zeker. In 1907 en 1908 won ik te Amster dam en Scheveningen, het kampioenschap achter motoren. De wedstrijden waren toen veel gevaarlijker, omdat de banen in die jaren lang zoo snel niet waren als nu, ter wijl het materiaal, vooral de banden der motoren, lang niet van de tegenwoordige kwaliteit was. De banen waren toen an ders gebouwd, de latten waarop wij reden, lagen dwars. De cementen banen waren ook zoo snel niet. Ongelukken gehad? Neen, heel weinig, een paar keeren een sleutelbeen gebroken, maar dit telt niet mee. Ik was gelukkig in dit opzicht, want ik heb vijf malen een collega zien veron gelukken! Hoofdzakelijk schuld van het materiaal. Waarom is u in 1910 geëindigd? Omdat het tijd werd plaats te maken voor jongeren, en om met het, in groote ge varen verdiende geld, een andere bron van inkomen aan te boren. Natuurlijk in de rijwielbranche. Door mijn vele oonnecties en relaties die ik door mijn internationale overwinningen had verkregen, had ik van Duitsche en Hollandsche fabrieken het ver trouwen en had een groot arbeidsveld. Alle onderdeden van en voor rijwielen werden en worden door mij omgezet en gelukkig tot heden met Succes. Kunt u ons nog eer.ige aardige gebeurte nissen uit uw rennerspraktijk mededeelen? Eén voorval is mij steeds bijgebleven. In Rijndalen zou een groote wielerwedstrijd plaats., hebben. Een vriend van mij, Jan v. d. Tuin, was daar geëngageerd. Zaterdags kreeg ik een telegram: „kom morgen rij den". Toevallig was die Zondag voor mij onbezet, dus ik naar Rijndalen. Bij mijn aankomst zag ik overal aanplakbiljetten met het volgende nieuws: Zondag groote Landenwedstrijd „Duitschland, Frankrijk, België, Holland" en bij Holland stond de naam Jan v .d. Tuin. Ik begreep er niets van. Op de baan vroeg ik„Wat moet ik hier1}" Jan vertelde toen, dat de Franschman niet gekomen was en ik nu maar wei-d gebombardeerd tot „Marcel de Grois", dus tot Fransch renner. Ik vond het best en vriend Jan had zijn draai. De wed strijd eindigde met mijn overwinning op de andere landen. De burgemeester sprak mij toen in het Fransch, misschien heel mooi, maar voor mij was het als Latijn. Ik zei maar niks anders als „Owie" en „Merzie". Ik deed alsof ik heel erg onder den indruk was en ging naar mijn box. Toen naar het hotel, maar daar schrok ik geweldig: Het heele huis was vol met schreeuwende men- schen die handen gaven, klonken en schreeuwden: „Vive Marcel". Ik zei: „dank ie" maar kreeg van Jan een stomp in m'n lenden. Wij hadden afgesproken dat ik maar zou zwijgen en alleen maar zou knik ken. Alweer kwam de burgemeester, een groo te sportliefhebber, en smoesde opnieuw Fransch en ik. antwoordde: Owiel en Mer zie. De hotelier, een gocheme zakenman, vroeg mij om eei week gratis te blijven lo- geeren. Ik was toen een vrije jengen, had niets te doen, en bleef dus en, geloof me meneer, alle middagen en avonden zat heb huis vol met wedstrijdmaniakken. De burgemeester was reeds door vriend Jan en mij ingelicht en vond de zaak heel vermakelijk. Zoo ziet u, dat ik een week lang ben doorgegaan voor „Marcel de Grois". Hoe oud is u nu? 47 jaar. Nu vraag ik aan allen, die onze wieler baan bezoeken, of men zioh kan voorstel len dat Bertus Waterreus met z'n oerge zonde gelaatskleur en kort maar stoere fi guur reeds bijna 50 jaren is? Voor onze wielerbaan is „Bertus" onmis baar. Hij was de eerste directeur en wij vertrouwen dat hij ook wel de laatste zal zijn. Waterreus heeft door zijn zaakkundig beheer de gemeente Rijswijk een grooten dienst bewezen, niet alleen financieel, maar ook op het gebied van bekendheid. Immers, de Rijswijksche* wielerbaan is populair on duizenden baanbezoeker9 hebben meteen ook iets van Rijswijk gezien, al is het dan maar vluchtig. Ook de gemeentelijke schat kist en daarmede ook de belastingbetalen de burgerij heeft groot belang bij het flo- reeren der baan. Tenslotte nog iets over directeur Water reus, om u een idee te geven van een ge zond mensch met gezonden humor. Wij hooren het Bertus Waterreus nog vertellen: Er hield eens een renner in een zeer dure automobiel bij de baan stil. De renner zei: èn wat zeg je van mijn auto? En hij ver telde even later dat hij zijn vrouw een bon' :tel van zóóveel cadeau had gedaan en een diamanten ring van zóóveel. En toen zei Waterreus: „jij denkt dat je nu baron bent en nu rijdt je in een dure auto. Maar de tijd komt nog dat ik je ach ter een goedkoopen handwagen zie loopen". Bertus Waterreus kon meer van die rake dingen, zeggen. De datum\van de Prov. Statenverkie zing in Zuid-ÏMJand is WpOTsdag Het nummer der R. K. Staatspartij is tn gehee^.'Zuid-Holland Hij had nooit meer de p.... in dan wan neer hij door de renners geplukt werd bij het indienen van hun onkostenrekening, wanneer de wedstrijd was verregend. „Nu kost het me een hoop geld en nu word ik nog geplunderd ook" zei hij dan. Op zekeren keer was er weer 'n stayer en die had natuurlijk weer heel hooge on kosten gehad. Hoe kan dat nu? vroeg Waterreus. Hoe kom je aan zoo'n bedrag? Heb je soms goudvisch gegeten. Over dat gezegde hebben ze 't in Duitschland nu nog! „Leve de wielerbaan!" Wij hopen en ver trouwen dat de tegenwoordige combinatie en de directie, met groot vertrouwen het twit.igjarig bestaan zullen trachten te be reiken en er nog niet aan denken om de eindspurt in te zetten Berichten reeds in een groot deel onzer vorige oplage geplaatst BINNENLAND. ZANDGRIJPER NEERGESTORT Oude man gedood. Hedenochtend omstreeks 11 uur is op de Slacht huiskade bij de Laakbrug te Den Haag, een ernstig ongeluk gebeurd. Langs de Slachthuiskade liggen verscheidene schuiten met zand en steenen, welke door middel van hijschkranen, toebehoorende aan de zand-exploitatiemaatschappij ,,'s Gravenhage", worden gelost. Het zand en de steenen worden door de grijpers der kranen omhoog gehescheu en neergelaten in z.g. kipkarretjes, die op rails langs de geheele Slaohthuiskade loopen en door een locomotief worden getrokken. Een der kranen was op een ijzeren zol derschuit gemonteerd en doordat de kraan op deze schuit helde, is vanochtend een ongeluk gebeurd, dat wonder boven won ders sleoht-s één slachtoffer geëischt heeft» In het bedieningshuiaje Btond de machi nist Hakkers, die op de gewone wijze den geheelen ochtend bezig was geweest de grijpers met zand omhoog te halen, de kraan te doen draaien en de grijpers weer te laten zakken. Nu schijnt een der grij pers bij het naar boven gaan, aan het slin geren te zijn geraakt. Hij zweefde op een gegeven oogenblik eenige meters buiten de loodlijn. Daardoor werd aan den top van den kraanarm een zeer zware druk uitgeoefend. Deze gevolgd bij de toch al eenigszins hellende ligging van den kraan, deed het logge gevaarte voorover in het water slaan. De arm kwam op de zand schuit terecht; het machinehuisje op den zolderschuit en het tembergodeelte in het water in de Laakhaven. De machinist, die voelde, dat de kraan wankelde, deed aanvankelijk al zijn best om het evenwicht te herstellen, doch toen hij zag, dat dit niet meer ging sprong hij uit het machinehuisje op de zolderschuit. Dit heeft hem menscheïijkerwijze gespro ken het leven gered, daar enkele seconden later de kraan met dondeiend geweld om sloeg. Op het tijdstip dat het ongeluk gebeurde was de 70-jarige van Elk, een oud-gedien de van de exploitatiemaatschappij, op de zandschuit werkzaam. Hij wilde ju iet op de zolderschuit, waai de kraan op gemonteerd stond, klimmen, toen hij het ongeluk zag aankomen. De oude mam kon zich echter niet meer verwij deren en werd door het neervallend ge vaarte getroffen. Een zijner beenen werd geheel verbrijzeld, terwijl hij ook overigens versr-hil'lende wonden bekwam. Daar de zware machinedeelen over zijm been heen lagen wa.s het aanvankelijk onmogelijk het slachtoffer te bevrijden. Eerst nadat men met. behulp van toesne'lend personeel van andere schuiten met een vijzel het onder gedeelte van de kraan eenige tientallen centimeters had omhoog gebracht kon men het beklagenswaardige slachtoffer onder de kraan wegtrekken. Inmiddels waren de geneeskundige dienst en de politie gewaarschuwd, die met hulpmateriaal spoedig Ier plaatse wa ren. De aanwezige geneesheer van den ge neeskundigen dienst oordeelde den toestand van den man als zorgwekkend en oogenblik kelijken overbrenging van den man naar het ziekenhuis noodzakelijk. Commissaris van politie Kramer was eveneens ter plaatse en nam den machi nist en enkele technici van de maatschap pij een verhoor af. Hoe liet mogelijk is, dat de kraan, wel ke aan den onderkant van zeer zware con structie is, tengevolge van een slingering van een grijper omgevallen is, is nog niet met zekerheid komen vast te staan. Wel is gebleken, dat de monteering niet zoo so lide is geweest als men bij dergelijke zwa re werktuigen had mogen verwachten. Een deskundig onderzoek op last van de poli tie zal hierin meer klaarheid moeten bren gen. Nader vernemen wij, dat blijkens een door den heer Bönnekamp, inspecteur van den Arbeid, ingesteld onderzoek het ge bruik van de klembouten, waarmee de rails op de binten moeten worden vastge zet, i6 verzuimd en dat deze fout als de oorzaak van het ongeval moet worden be schouwd. De vraag, wier hiervoor aansprakelijk is, heeft commissaris Kramer in onderzoek genomen. De macliinst beriep zich op den walknecht en deze laatste beroept zich op den hoofdmachinist, onder wiens leiding de montage verder is geschied. De hoofd- machinist was oohter hedenoohtend niet aanwezig, zoodat hij op dit moment nog niet kon worden gehoord. Brand in de hoofdstad. Hedenmorgen brandde te A'dam de eer ste verdieping van het magazijn, toebehoo rende aan de N.V. Agenturen- en Comrai<s- sieha-ndel W. de 'FJuyter cn Zn. en staande in de Zandstraat, geheel uit. De oorzaak moet worden gezocht in liet in brand gera ken van een groote pa.n wrijfwas. De schade wordt door verzekering gedekt. LEIDEN. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot bouwkundig ambtenaar lsle klasse bij den Rijksgebouwendienst de bouwkundig amb tenaar 1ste klasse in tijdel ijken dienst de heer C. J. Kortenbach, alhier. BUITENLAND. BRAND IN EEN TUNNEL. Vijf-en-twintig dooden? NEW YORK, 14 April. (V.D.). In een zich in aanbouw bevindende kanalisatie tunnel onder een fabriekswijk van Chicago brak plotseling, een groote brand uit, die in de uitstroomende gassen rijkelijk voed sel vond en met groote snelheid om zich heen greep. In den tunnel, die ongeveer 11 M. onder de oppervlakte ligt, bevonden zich talrijke arbeiders, die naar men vreest voor het grootste deel om het leven zijn gokomen. Men is er tot nog toe in geslaagd 8 lijken te bergen, doch gevreesd wordt, dat het aantal dooden zal stijgen tot 25. Politie, brandweer en arbeiders nemen aan het reddingswerk dee). Verschillende arbeiders moeslen met brandwonden of gasvergiftiging naar hot ziekenhuis wor den overgebracht. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. PLANNEN LUCHTSCHEPEN VERBINDING MET INDIë. Dr. Eckener zal een studie-reis maken. FRIEDRICHSHAFEN, 14 April. (V.D.). Dr. Eckener, die eenige dagen geleden met de „Europa" uit Amerika is terugge keerd, deelde desgevraagd mede, dat hij in verband met de plannen, voor het tot stand brengen van een luchbschependienst tusschen Nederland on Ned.-Indio waar schijnlijk in den komenden winter een reis naar Batavia zal maken. Eerst na de ze studiereis zal hij in staat zijn om met de belanghebbende Nederlnndsche Scheep vaart Mijen de Mij ..Nederland" en de Rotterdamsche Lloyd" verdere besprekin gen te voeren. Het staal echter Ihans reeds vaat, dat te Batavia of in de nabijheid van Batavia op het eiland Java een lucht- schepenhavcn zal worden aangelegd. Nieuwe sneeuwval in Zwitserland. ZURIQH, 14 April (V.D.) In d-on afge- loopen nacht ia in hot Kanton Graubuen- den de temperatuur sterk gedaald en o.p een hoogle van 1300 meter is opnieuw sneeuw ge val'en. Ook in de lager gc'egen deelen van Noord Zwitserland is de temperatuur sterk gedaald, tot drie graden boven nul. LEIDEN. Geslaagd: voor het candidaats examen wis- en na tuurde letter D de heer P. v. d. Lceden (Den Haag) doctoraal-examen geneeskunde de hee ren: A. A. J. Nieuwenhuis (Leiden) en I. P. Leeohouts (Krabbendijk)-, LAATSTE BERICHTEN ONZE GULDENS. Eerstdaags is, in verband met de verla ging van hel zilvergehalte onzer teeken- munten een bekendmaking te verwachten', van den Minister van Financiën, waarbij tegen 1 Juni a.s. voor Nederland buiten omloop worden gesteld alle nog in circula tie zijnde guldens, welke een vroeger jaar tal dragen dan 1920. Deze guldens zullen daarna nog tot 1 September aan bepaalde kantoren ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Aanslag op een juffrouw. In Zaandam its gis to ren de 21-jariige Juf frouw W. K,, ]<ee>rliinig-kl<etnk bij de Ned. Spoorwegen, toen zij te kwart aveir twaalf des nachts van het station naa-r huls reed. dioor een ombekend manspersoon gevolgd en im de Golofskinrtraat aangevaren. Zij ontving met een scherp voorwerp een slag op het hoofd, waardoor zij bloedend werd verwond. De dader nam daarop smel de vlucht. De juffrouw is niet in staat een signalement van de dader op te geven. Noodlanding. Hedenmorgen heeft het militaire vtiieg- t-udig 107, komend van Soesterbe-rg, een nood- landing gemaakt in een weiland nabij den Speyksdwmdijk te Gorincliem. Hot toestel kwam op het landingsgestel terecht, waar- dioor d'it werd beschadigd. In de machine waren gezeten de bestuurder korporaal- Vlieger de Graaf en de mecanicien v. d. Linden. De bestuurder voerde de noodlan ding goed uilt,. De machine aal worden ge demonteerd en naar Soeeterberg worden overgebracht. De politio bewaakt het toe stel Ais oorzaak wordt opgegeven een sto ring in de benaiue-Ieiiding. Doodelijke aanrijding. Hedenmorgen te 12 uur werd op den Ko ningsweg te 's Hertopenbosoh voor de ge bouwen van do melkinrichting St. Jan de 20-jarige wielrijder C. Verhoeven bij het oversteken vnn den straatweg door eon pas- se era ndc vrachtauto, bestuurd door- den groenibenikiwcckor A. v. d. H. uit Kapellc in Noord Brabant gegrepen en onmiddellijk gedood. De geneeesbeer, die direct ter plaatse wae. constateerde een ernstige schedel breuk, bnevens fracturen aa.n het hoi.Jd. Het onderzoek weei uit. dat den ehauffvur geen schuld treft. Zoowel door den chauffeur aJ'a den wielrijder werden alle pogingen in het werk gesteld, om een aanrijding te voorkomen. Smokkelarij van Spaansche kunstschatten. Op verzoek ran de Spaansche autorit ten is aan de Duitsch-Nederlajudsche grens bij Emmerik een persoon gearrewt eerd, mens arrestatie in verband staat met het ontdekken van een der meest gerucht .fi kend e scha ndalen in dein knust hamdel van de laatste jaren. Door verschil'tornde onder grond t>che transacties is een tc Madrid ge vestigd Ame.rikaaus.oh kunsthandelaar, wiens naam in den kunsthande' een beken den klank heeft, ©nin geslaagd oen groot aantal van de kostbaarste voortbrengselen der RpaanschMoorsche kunst, voorname lijk Moorsch arabesque wamdib ek! eedn'ngen en Kpaamsche gobelins van o~eeha/tba.re waarde welker uitvoer uit Bpamje door sne- cia'e wetten streng is verboden en die bc- hooren tot de kostbaarste kunstschatten van Spanje, naar het. buitenland en voor namelijk naa.r de Vereen. Staten uilt te voeren. De man hoeft zijn practijken ver scheidene janen kunnen uitoefenen en had daarbij de hulp van regee rende ambt emir ren, die hooge bedragen van hem ontvin gen. De Spaansche justitie bemoeit zich op het oogenblik met het geval. DE OMWENTELING IN SPANJE. Alphcnso scheep gegaan naar Engeland, MADRID 15 April. (V.D.) Koning Al» phonso is in den afgeloopen nacht tegen vier uur te Bartagena aangekomen, en is vandaar vanmorgen te 5 uur vertrokken aan boord van den Spaansohen kruiser „Principe Alphonso", die koers zette in de richting van Engeland. De Infant Don Juan is aan boord van een Spaansche torpedojager te Gibraltar aangekomen. De republiek welwillend ontvangen. MADRID 15 April. 0"-D.) De ochtend bladen die te Madrid zijn verschenen, too- nen zich algemeen welwillend tegenover de nieuwe regeering en bèoordeelen de regee- ringswisseling sympathiek, welke houding niet van alle bladen verwacht werd. Spe ciaal het Katholieke dagblad „El Debate" verklaart, dat heb de plicht van alle Span jaarden is de nieuwe regeering met alle kracht te steunen, omdat zij moeilijke en voor Sanpje belangrijke vraagstukken zal hobben op te lossen, waarbij zeker vele krachten, die haar geholpen hebben bij de omwenteling,, haar niet langer znle-n steu nen. HET DUSSELDORPSCHE MOORD- PROCES. DUSSELDORP, 15 April (V.D.) - He denmorgen werd het Kürten-proces, dat thans weer gedeeltelijk openbaar was, voort- ge zet. Voor den aanvang van het- getuigen verhoor verklaarde Kiirten im antwoord op een waag van den president, dat hij weinig medelijden met zijn slachtoffers voelde, doch zijn daden deed uit een soort drang, die hem er ai'tijd genet, van verschafte. Ook n,a heit begaan van zijn daad, voelde, hij geen medelijden voor het slachtoffer. V cnvoligens begon men de gotuigenivea'- hooren en het verhoor der deskundigen. WOERDEN, 15 April. Kaas. Aan voer 183 partijen kaas: lc kw. met rijks- merk 0.330.36, 2e kw. idem 0.23— 0,32. Handel matig. AMSTERDAM, 15 April. Vee. Aan gevoerd 318 vette kalveren: le kw. ƒ0.05 —1.05, 2e kw. 0.78—0.94, 3e lew. 0.04— 0.76 per K.G.102 nucht. kalveren 9 12 per stuk; 640 varkens: vleeschvarkens wegende van 90—110 K.G. 0.18—0.JD, zware varkens 0.450.47, vette var kens 0.420.44 per K.G. slachtgewicht. Aan het abattoir werden lieden 11 wa gons geslachte runderen uit Denemarken aangevoerd. BOSKOOP, 14 April. „De Boskoopsche Veiling". Rozen per bos van 10 sinks: Ophe'ia 6080 ct., Golden Ophelia 50 80 ct., Hadley 70—90 ct., Columbia 50 70, Butterfly 00—90 ct», Mac Keiler 00—90 ct., W ilh. Kordes' 4060 ct., Rosalandia 6090 ct., Kil'haui 801.10, G'ermania 70 90 ct., Phoebe 701.00, Else Poulsen 1.401.S0; diversen: Seringen 1.00, Ger- bera 801.00, Freeaia 10—17, Anemonen 1016, Japansohe Azalea 5581 ct., per stuk, Asparagus 13 ct., per stuk. NIEUW-VENNEP, 14 April. Eierenvei- ling E. N. V. Aanvoer 20.988 eieren. 20.032 kippeneieren 3.004.50, 930 een deneieren 3.001.00, 8 kalkoeneieron 800, 12 kievitseieren 13.00, per 100 stuks; 27 kippen f 0.851.70, jonge konij nen 0.90—1.00, per stuk. HandcJ vlug. KOUDEKERK, 14 April. Eierenveiiing. Aanvoer 12010 stuks; kippeneieren f 3.60—4.50, eendeneieren f 3.00—3.80 per 100 stuks, boter 6075 ct., Goudsche kaas 3012 ct., per pond; kippen 1.00 per stuk. LEIDSCHENDAM, 14 April. Grijen- tenveiiing. Eng. komkommers le srt. 30, gele idem le srt. 47—54, 2e art. 2532, 3e srt. 12—19, kropsla le srt 510.50, 2e srt. 24.50, stoofsla 12 —17, andijvie 3.505.50, idora per Kilo 1624 ct-, spinazie 6598 ol., per 4 Kilo, postelein 39—46, ra-barber 14—18.50, radijs 2.405.50.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3