22ste Jaargang WOENSDAG 15 APRIL 1931 No. 6872 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN KONING ALFONSO DOET AFSTAND VAN DEN TROON e£cld^elie0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent pei week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE REPUBLIEK IN SPANJE UITGEROEPEN EEN NIEUWE REPUBL1KEINSCHE REGEERING GEVORMD De koninklijke familie verlaat Madrid en gaat in ballingschap. „Den koningk van Hispanjen heb ick altijdt geëert". Gisteravond laat kwam het bericht bin nen, dat koning Alfonso XIII van Spanje afstand had gedaan van den Spaanschen troon en dat de republiek was uitgeroepen. Dit bericht kwam niet onverwacht. De windvlaag, die de kroon rukte van het hoofd van koning Alfonso, had zich reeds jaren aangekondigd door de steeds dikker en donkerder wordende wolken, die trokken over het Iberische schiereiland. En vooral de berichten der laatste dagen na het bekend worden van de uitslagen in ALCALA ZAMORA, die thans het hoofd is van het voorloopig Republikeinsch be wind in Spanje. de gemeenteraadsverkiezingen waren der mate alarmeerend, dat het bericht van den troonsafstand geen verwondering of verba zing meer behoefde te verwekken. Toch treft ons deze troonsafstand. Niet alleen omdat met koning Alfonso weder een koningsfiguur uit de Europeesche poli tiek verdwijnt en wel een der weinig over gebleven katholieke monarchen, maar ook omdat het juist den Spaanschen koning is. „De koningk van Hispanjen" wekt in Nederlandsche ooren een eigenaardige weerklank op en wij zingen het altijd nog in ons volkslied, dat wij den koning van Hispanje steeds geëerd hebben. Thans is hij gevallen met al zijn titels en waardigheden: Zijn Katholieke Maje steit Alfonso XIII Leon Fernando Maria Jaime Isidore Pasciiale Antonio, koning van Spanje, van Castilië, van Leon, van Aragon, der Beide Siciliën, van Jeruzalem, van Navarra, van Granada, van Toledo, van Valencia, van Galicië, van Majorca, van Minorca, van Sevilla, van Cernada, van Cordoba, van Corcega, van Murcia, van Jean, van Algarvië, van Algeciras, van Gi braltar, van de Canarische eilanden, van de Oost- en West-Indiën, van ïndië en het Oceanische continent, aartshertog van Oostenrijk, hertog van Bourgondië, van Brabant en van Milaan, graaf van Habs- burg, van Vlaanderen, van Tyrol en van Barcelona, heer van Biscaye en. van Mo lina. Het opstekende onweer. De eerste teekenen van het naderende onweer waren te bespeuren 8 jaar geleden, toen de Spaansche koning na al de teleur stellende ervaringen, ondervonden van het knoeiende parlement, er genoeg van had om nog langer als constitutioneel vorst te regeeren en zijn vertrouwensman Primo de Rivera aanstelde als dictator. Aanvankelijk ging alles goed, de dicta tuur zorgde voor de onderdrukking van de oppositie en de censuur smoorde elke cri- tiek. ».Doch de vroegere oppositie-leiders, uitgeweken of verbannen naar het buiten land, zaten niet stil en ondermijnden de dictatuur en het gezag van de koning. De ontevredenheid steeg, vooral toen de za ken financieel slecht begonnen te gaan en de peseta snel in waarde, daalde. De koning werd gedwongen Primo de Rivera weg te sturen en generaal Beren- guer aan te stellen, die zou trachten nog te redden wat te redden viel. Maar er viel niet veel meer te redden. Toegezegd werd, dat de normale parlementaire toestanden hersteld zouden worden, maar het volk ver trouwde de verkiezingen niet en weigerde mee te doen. Steeds hooger steeg het wantrouwen te gen den vorst en tegen de monarchistische regeering. Een revolutie in December j.l. mislukte, doordat het garnizoen te Jaca wat te voorbarig was. Toen kwamen Zondag j.l. de gemeente raadsverkiezingen en de republikeinsche elementen behaalden overal een meerder heid. Voorzoover de resultaten reeds be kend zijn, kan reeds worden vastgesteld, dat in 49 provinciale hoofdsteden met in begrip van Madrid en Barcelona, de mo narchisten 595 zetels behaalden, terwijl de republikeinsoh-socialistische coalitie niet minder dan 972 zetels verwierf. Het werd Maandag en Dinsdag steeds duidelijker met het inkomen der verkie zingsuitslagen,. dat het volk een groot vo tum van wantrouwen tegen den koning had uitgesproken. De beslissende gebeurtenissen. Nu wijzen de berichten met fatale zeker heid naar het noodlottige einde van de monarchie. Het kabinet komt in allerijl bijeen. Er zijn twee meeningen: blijven, ondanks den uitslag der verkiezingen, of heengaan. Men besluit tot aftreden. De koning aanvaardt het ontslag en wil een ander kabinet be noemen. Doch de liberale leider Santiago Alba, die wordt aangewezen, zegt ronduit, dat hij er niet voqr te vinden is om de monarchie te redden. Het volk demonstreert in de straten en roept reeds: leve de republiek. Geruchten gaan, dat het koninklijke pa leis wel bewaakt wordt, doch dat de ko ning en zijn familie reeds vertrokken zijn. Een verklaring van den koning wordt gepubliceerd, waarin deze zegt, dat het HET KONINKLIJK SLOT in de nabij heid van de hoofdstad. EX-KONING ALFONSO VAN SPANJE. noodeloos is, de draagwijdte van het ver kiezingsresultaat te verkleinen. De koning achtte het een gewetensplicht het vraag stuk klaar en duidelijk op te lossen. Wat beteekende dit? Troonsafstand? In Eibar in de provincie San Sebastian is men de gebeurtenissen reeds vooruit ge- loopen. Daar is de republiek al uitgeroepen. Een der leiders van de Dec.-mber-revo- lutie, wien men vroeg wat er-ibet de ko ninklijke familie zou gebeuren, indien de koning tot aftreden zou worden gedwon gen, antwoordde, dat zijn partij voornemens was in dat geval de geheele koninklijke fa milie per auto over de grens te brengen. 's Konings heengaan is nog maar een kwestie van eenige uren. De abdicatie. Om zes uur gistermiddag deelde de ko ning mede, dat hij zijn regeeringsbevoegd- heden in handen stelde van het kabinet- Aznar. Onmiddellijk daarop begaf graaf Romanones zich naar het huis van dr. Ma- ronon, waar Alcala Zamora zich bevond. Aan Zamora, als hoofd van het voorloopig republikeinsch bewind, droeg hij het gezag over. De nieuwe republikeinsche regeering werd als volgt samengesteld: Minister-president: Alcala Zamora. Buitenlandsche Zaken: dr. Lerroux (ra dicaal); Oorlog: dr. Azana (republikein); Marine: Casares Quiroja; Financiën: Indalacio Prieto (soc.-demo- craat); Binnenlandsche Zaken: Miguel Maura (republ. democraat); Openbare Werken: Marallino Domingo; Arbeid: Largo Caballero (soc.-demo- craat); Economische Zaken: Martinez Barrios; Justitie: Prof. Fernando do los Rios (soc.-democraat). Terstond daarop kwam de nieuwe repu blikeinsche regeering ten huize van Miguel Maura bijeen. Alcala Zamora ontbood den opperbevelhebber van de guardia civil, ge neraal Sanjurjo, bij zich, en gaf hem bevel, er voor te zorgen, dat de openbare orde niet zou worden verstoord. De regeering stelde koning Alfonso en den verderen leden der koninklijke fami lie den eisch, Madrid vóór 's avonds acht uur te verlaten. De nieuwe regeering stelde zich tot aan de Spaansche grens borg voor de veiligheid der leden van het koninklijke huis. Koning Alfonso heeft daarop gisteravond om negen uur in gezelschap van den infant Alfonso en van den voormaligen minister van Marine, den hertog de Miranda, de stad verlaten. De koning heeft zich naar Cartagena begeven, waar hij zich op een oorlogsschip zal inschepen. De overige le den van het koninklijk huis vertrokken eerst boden uit Madrid. In de stad is de geestdrift enorm. Na het bekend worden van 's konings abdicatie welke intusschen nog niet ófficieel is ge proclameerd werd terstond de republi keinsche vlag van het hoofdpostkantoor welk voorbeeld spoedig door alle openbare gebouwen te Madrid werd nagevolgd. De menigte, die zich in de stra ten verdrong, juichte het hijschen van het republikeinsche dundoek enthousiast toe. Eindelooze optochten met vlaggen in de republikeinsche kleuren, rood en rood-geel- paars, trekken door de straten. De orde werd echter tot dusver nergens verstoord. Het moment van den troonaf stand. Ooggetuigen, die bij de omidenteekemding dioor koning Alfonso vaai de acte van zijn troonsafstand aanwezig wairen, verklaren, dait heit een dramatisch moment was. De homing was in gesprek met Zamora, die hem over de nooazake ijihheid van de onder tee- bening van de acte sprak. Terwijl de ko ning in gedachten zat voor de groene ta fel, waarop het- stuk vóór hem lag, kwamen de andere leden van het kabinet binnen, diie den koning eerbiedig groetten. De ko ning diacht rua, het hoofd in de handen ge steund. Toen greep hij resoluut den gouden penhouder, die voor bem liag en toedoende met een grimmige uitdrukking op het gelaat het document, dat een einde maakte aan vier en een halve eeuw monarchie in Spanje. Nader wordt medegedeeld, dat de koning, slechts vergezeld door den als vlieger-offi cier bekenden Alfonso van Orleans van Medina-Celi en den graaf de Caaa Aguilar, Madrid heeft ver aten. De koningin met de prinsen en prinsessen en de overige leden van hetlkoninklijk huis vertrokken heden morgen met de koninklijke sauonirijtuigen, voorzien van een vrij-geleide en onder be scherming van den directeur-generaal van de guardia civil over Iran naar Frankrijk en vandaar naar Engeland. De ballingen. Het Fransche ministerie vam binnen landsche zaken ontving gisteravond de me- dedeecing, dat de Spaansche koninklijke fa- mi'ie op haar doorreisnaar Londen Parijs zou aandoen. Talrijke Spaansche monar chisten en leden mm de Spaansche adel hebben gisteren de grens overschreden en zioh naar Frankrijk begeven. De nieuwe re- ge erimg deet mede, dat koning Alfonso een manifest heeft achtergelaten, dat zal worden gepubliceerd zoodra hij het Spaan sche grondgebied heeft verlaten. Generaal Berenguer gearre steerd. De minister mm oorlog mm het afgetre den monarchistische kabinet generaal Be renguer, die weigerde zijn functie over te dragen, is door de nieuwe regeering voor loopig gearresteerd. De nieuwe regeering aan het werk. Hedenmorgen te 2 uur heeft de nieuwe Spaansche regeering door midde'. vam den nieuwen staatssecretaris Sanchez Guerra, een zoon van den bekender, voormalig n conservatieven politicus mm dien naam, de pers de eerste besluiten vam de nieuwe re geering medegedeeld. Zij bevatten de offi- oieele benoeming van Alcala Zamora. tot voorloopig president en de benoeming mm Dit nummer bestaat uit vier bladen VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Troonsafstand van koning Alfonso; re publiek te Ma'rid uitgeroepen; nieuw ka binet onder Zamor; de ex-koning reeds uit het land vertrokken Berlijn heeft weer een opperburge meester. Nieuwe opmarsch van Gandino in Nica ragua. BINNENLAND. Werktijdenbesluit voor kantoren en ver- plegingsirrichtingen (2de blad). Uitvoering van de tarwewet. (2de blad). OMGEVING. Het veilingsgebouw te Roelofarendsveen. de blad). de '-eden mm het kabinet; verder een alge- meene politieke amnestie en de in&tei'fog van een ministerie voor verkeerswezen. Blijkens een te half drie mannacht gepu bliceerde regeerimgsverHa<riinig is de voor- loopige regeenimg voornemens op krachtige wijze te werken aan dem opbouw vam de re- pu'b'iek. Zij is echter vast besloten alle door haar te nemen maatregelen te onder werpen aam de goedkeuring vam het parle ment. Alle beperkingen vam de uiitimgem vam politieke meeringsvriibeid en geloofsvrij heid zijm vervallen verklaard. Het. privaat bezit za>'. onaangetast blijven me' uitzor. le ring van den grond, waaromtrent neg nader beslist zal worden. De regeering behoudt zich echter het recht voor, ingeval vam nood ter bescherming vam de republiek tijdelijke maatregelen te nemen. AFSPLITSING VAN CATALONIE? Te Barcelona is gistermiddag om 2.15 uur reeds de republiek uitgeroepen en op het stadhuis zijn de republikeinsche en Cata laansche vlaggen geheschen. Het bericht ging snel door de stad en groote menigten begaven zich naar de boulevards en naar het stadhuis, waar zij de republikeinen op het bordes toejuichen, Aanvankelijk tracht te de politie eenige charges op de menigte te ondernemen, doch de waarnemende burgemeester Mastinez Domingo verbood dit. Deze functionaris verklaarde zich gaar ne bereid het gemeentelijk gezag over te dragen aan den Catalaanschen leider Cam- pani, aangezien, zooals hij zeide, hij zelf slechts door de regeering was benoemd, terwijl Campani gekozen was door het volk. Toen op het stadhuis naast de repu blikeinsche ook de Catalaansche vlag werd geheschen, brak er een schier eindeloos gejuich los. De nieuwe burgemeester deel de daarna het publiek mede: „Wij hebben de republiek uitgeroepen en wachten nu op onzen leider kolonel Macia, om hem do macht over Catalonië te geven." Een aan tal personen drong het paleis van den ci- vielen gouverneur binnen. Portretten van den koning werden weggerukt en builen verscheurd of verbrand. Toen kolonel Macia aan het hoofd van een geestdriftige menigte het gebouw van het provinciaal wa-s binnengedrongen, eischte hij dat de geheele administratie aan hem zou worden overgedragen, het geen onder eenige verzet geschiedde. Daarop vaardigde Macia de volgende proclamatie uit: „In naam van het volk van. Catalonië proclameer ik den Catalaanschen staat on der een republikeinsch regime, en ik spreek den wensch uit, dat dit regime ook voor andere Iberische volken zal worden inge voerd, opdat zij bevrijd worden van de monarchie der Bourbons. Wij wenschen dat onze stem doordringt tot alle vrije naties, in naam van de vrijheid, de gerech tigheid en den vrede tusschen de volken." Deze proclamtie was geteekend: De pre sident der Catalaansche Republiek Fran ces Macia. DE EX-KONINGIN VAN SPANJE, met haar beide dochters de infantes Beactrioe en Christine.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1