KERKNIEUWS WOENSDAG 15 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG, 12 WASSENAAR. Tuinbouwvereeniging Wassenaar en 0. Gisteravond hield bovengenoemde tuin bouwvereeniging in ,,Het. Wapen van Lei den" een ledenvergadering. Door den voorzitter, den heer A. G. van Tol, werd met een kojt woord geopend. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van het Fonds voor onper soonlijke reclame voor de groep Bloemis terij waarin het verzoek werd gedaan voor dit jaar weder voor een subsidie in aanmerking te mogen komen. Rekening houdende met de financiën der vereeni- giog doch ook het groote nut van deze instelling erkennende werd besloten dit jaar een subsidie toe te kennen terug gebracht tot op de helft van de het vo rig jaar gegeven bijdrage. Vervolgens brengt de heer P. Mida- vaine verslag uit van het eindigen van den cursus. Deze spreker bracht naar vo ren dat dc Rijkstuinbouwconsulent, de heer Donk, die bij de eindles tegenwoor dig was, zijn groote voldoening deeft uit gesproken over de gegeven lessen door den 1 eeraar do hevr van Bommel en te vens dat het door de leerlingen gepraes- teerde werk zijn volle tevredenheid weg droeg. Vervolgens worden tot juryleden voor de prijsvraag: de mooiste collectie ver vroegde groenten benoemd te heeren P. Zegwaard, R. A. de Rooy en M. Sjouke. Voor de prijsvraag 3 Hortensia's in bloei en voer het ingezondene voor het puntenstelsel de heeren: P. Midavaine, A. F. van Zetten en A. G. van Tol. Vervolgens worden met algemeene st. een tweetal nieuwe leden tot lid der ver- eeniging aangenomen. Bij monde van den heer P. Zegwaard wordt vervolgens verslag uitgebracht over de ingekomen opstellen voor de prijsvra gen: Hoe kan men het geheele jaar sla hebben uit eigen tuin, en hoe kweek ik potplanten, beide opstellen te maken door tuinknechts. Er waren drie opstel len ingekomen. Aan het opstel onder motto Lentezon voor de eerste prijsvraag en het onder motto Matador ingezondene voor de tweede prijsvraag ingezondene werden respectievelijk een 1ste en 2de prijs toegekend. Aan het onder motto Kweek- lust ingezondene werd geen prijs toege kend. Beide eerste opstellen bleken ingezon den te zijn door den heer van Vulpen. Daarop brengt de heer Sjouke namens de jury verslag uit van de gehouden be oordeeling over de ingekomen tuinteeke- ning door tuinknechts. Het ingezondene bleek naar het oordeel der jury niet al leen een 1ste prijs toe te komen, doch de daaraan verbonden prijs werd door de jury verdubbeld, daar het een pracht stuk werk was en er behoudens eenige kleine opmérkingen na niets aan ont brak. De inzender bleek te zijn de heer J. Sietinga. Hierop wordt det woord gegeven aan den heer D. A. de Rooy tot het houden eener lezing over het onderwerp „Het vervroegen van groenten". Deze lezing die niet gehouden werd over den kweek van speciale cultures, maar werd meer gehouden over de ma nier waarop men verschillende cultures kan en moet kweeken onder glas, verder behandelde spreker het plat glas, enkele rijen, dubbele rijen, met verwarmde voet en koude bak het verzorgen, luchten enz. Deze lezing werd onder groote aandacht gevolgd en tenslotte met een warm ap plaus beloond. Na de pauze werd over de gehouden lezing slechts door een der leden gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het stellen van vragen waarna bij monde van den heer A. F. van Zetten verslag werd uitgebracht van de gehouden keu ring van de 3 mooiste Hortensia's in bloei. Toegekend werd een 1ste prijs aan den heer C. Filius voor Hortensia Goliath, 2e prijs aan den heer N. van den Heuvel en voor het puntenstelsel aan den heer D. de Gans voor 1 Scutellaria Mociniana 8 punten, 1 idem 8 p., 1 Gloxi nia rood 10 p., 1 id. blauw 10 p., met lof, 1 id. blauw 10 p., 1 cineraria Multiflora Manna 8 p., aan den heer P. Zegwaard voor: 1 Azalea Lydia Haus 10 p., 1 id. Hinomaja 10 p., 1 cinararia Grandiflora S p., 1 id. Multiflora 8 p., 1 id. Berliner Markt S P-, 1 Primulus Obconica 10 p., 1 vaasje Lathyrus Precox 10 p., 1 vaasje Freesia Buttercub S p., 1 id. Apothose 8 p., 1 Oncidicum Sphaecal alum 10 p., 1 vaas Narcis Laurens Koster 9 punten; aan den heer J. Sietinga: 1 Cineraria Radista 10 p. met lof, I id. Grandiflora Multiflora 10 p. met lof, 1 id. blauw 10 p. met lof, 1 id. blauw met wit 10 p. met lof, 1 caladium Hybridium 10 p. met lof, 1 Medenella Magnica 10 p. met lof, 2 begonia's Rex S p., 1 Anthurium 10 p. O. Filius 3 Cineraria's Multiflora lo P, den heir G. A. Henkes 1 takje sinaasap pelbloesem 7 punten; 1 tak Hibiscus Ro- seum 7 p. Door den heer P. Zegwaard werd bier- op uitslag gedaan van de inzendingen vervroegde groenten (bestaande uit diver se soorten zooals snijboonen, komkommers- snijbiet, worteltjes, enz.). Er waren 3 pracht collecties ingezon den. Toegekend werden aan de inzendin -gen van de heeren J. Anderson en G. A. Henkes ieder een 1ste prijs en aan de inzending van den heer Tiemstra een 2de prijs. Vervolgens wordt besloten een tweetal excursies te houden en wel een in de tweede delft van Mei naar de Leidsche Hortus en één in de tweede helft van Juli naar Haarlem, alwaar dan eenige bezienswaardige buitens zullen worden bezichtigd. Tenslotte doet de voorzitter nog een mededee'ing, dat door den heer Donk een lezing werd toegezegd op 13 October a.s. over de oultuur van Amaril lus-, welke lering tal worden verduidelijkt met GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Wielrijder doodgereden. Toen gistermorgen de dertigjarige land bouwer L. Trijzen op zijn fiets de brug over de Hoogeveenschevaarts passeerde om naar Meppel te rijden, werd hij gegrepen door een auto van een fabriek te Bever wijk. Hij werd dermate aan het hoofd ver wond, dat de dood spoedig intrad. Rangeerder door een trein ge grepen en gedood. Dinsdagavond te ruim half tien is op het Hollands oh e Spoorstation te 's-G ra ve nha ge een rangeerder door een dei- treinen overreden en onmiddellijk gedood. Het'lijk is door den Gr-n. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Aangereden en ernstig ge wond. De gehuwde fabrieksarbeider A. Raam te Nieuwendijk werd Dinsdagmiddag te gen 3 uur nabij het Keizersveer op den straatweg door een luxe-auto aangereden. Hij beliep ernstige wonden aan het hoofd en eenige inwendige kneuzingen. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer overge bracht. Autc tegen een tram gebotst. Drie gewonden. Op den weg door het fort De Bilt is gis terochtend een auto, komende uit de rich ting De Bilt, geslipt en tegen een rijtuig van de Zeister tram gebotst. De -botsing was zóó hevig, dat- een zijde van de auto genei werd ingedrukt. Van de- inzittende passagiers werden drie gewond. Het ern stigst werd geblesseerd mevr. Baronesse C'reutz uit Amersfoort, die naast de be stuurster zat en een ernstige bekkenfrac tuur bekwam. Twee andere dames werden licht gewond. Mevr. Baronesse Creutz werd naar het Diaconesenhuis vervoerd. Door een vrachtauto overreden. Het zeven-jarig zoontje van den heer G. te Spakenburg is Dinsdagmiddag om streeks vier uur bij het oversteken door de vrachtauto van den vischhandelaar van der K., overreden. In zorgwekkenden toe stand is het knaapje naar het R. K. Zie kenhuis te Amersfoort overgebracht. UIT DEN TREIN GEVALLEN. Gisteren viel het 7-jarig zoontje van den arbeider-remmer P- nabij den Truni- pert te Weert uit den sneltrein. Een mede passagier trok aan de noodrem, waardoor de trein tot stilstand kwam. Het kind werd opgenomen en bleek tot aller verba zing slechts enkele uitwendige verwon dingen te hebben bekomen. Het werd naar het St. Jans Gasthuis in Weert overgebracht. In den sneltrein, d>ie gister om 8.10 in Groningen moest arriveeren, bevond zich een familie, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, afkomstig uit Stadska naal. Op onverklaarbare wijze is tusschen de stations Hooghalen en Assen een der kinderen, de zeven-jarige Hilbrand Pop pen, uit den trein gevallen. De vader trok onmiddellijk aan de noodrem, waarop de trein even later tot stilstand werd ge bracht. Een spoorwegbeambte uit Hoog halen ging op de fiets langs de baan en vond het kind tusschen de rails liggen, dat hem toeriep: „Laat me maar loopen". De beambte heeft den knaap meegeno men in den trein. Inmiddels werd naar Assen getelefoneerd, waar een dokter werd gewaarschuwd. Toen de trein in As sen arriveerde, onderzocht dr. Wielinga het ventje, dat oogenschijnlijk geen letsel toonde. Het is ter observatie naar het zie kenhuis te Assen overgebracht. De trein kwam met twintig minuten vertraging te Groningen binnen. Uit hel onderzoek is gebleken, dat het 'n hoofdwonde en een hersenschudjding had bekomen. Zijn toestand kan niet gunstig worden genoemd. Doodelijke val. Te Geertruidenberg deed zekere Z. dezer dagen een val, waarbij hij een hersenschud ding bekwam. Thans is hij aan de gevolgen overleden. Maandagmiddag viel de negen-en-twin tigjarige Bobbel bij werkzaamheden op een der tankinstallaties der X.Y. Matex te Vlaardingen, van de tank. Met oen ernstige schedelbreuk werd de ongelukkige opgeno men en na overbrenging naar het zieken huis is hij daar gistermorgen aan de ge volgen overleden. B. was gehuwd en va der van twee kinderen. Verdronken. Maandagavond zou de twaalfjarige zoon V. van schipper van hei Hof, varende op bet Holla,ndsch Diep ter hoogte van de gemeente Numansdorp op reis naar Ant werpen, de slingerende roeiboot, hangende in de davits, vast maken. Hij klom daar voor in de boot, welke daarna uit den haak sprong. De knaap viel uit de boot en ver dronk. lichtbeelden en zeer interessant belooft te worden. Na tenslotte aan allen die hadden medegewerkt aan deze leerzame en j geanimeerde vergadering sluit de voor- 1 zitter. Met een windbuks in het oog geschoten. De 13-jarige P. Z., wonende in de Chr. de Wetbstraat te Den Haag, die in deze straat aan het spelen was met een 12-jaiig vriend je, werd door dezen met een windbuks in het oog geschoten. Hierbij was geen opzet in het spel, daar het vriendje in de mee ning verkeerde, dat het wapen ongeladen was. Het. slachtoffer is overgebracht naar de Ooglijdersinrichting in de Tasman- straat. Hij zal het oog moeten missen. Een moedige redder. De schipper Arie de Koek te Nijmegen redde Maandag drie menschen het leven. Twee jongelui, die op de Waal aan het zei len waren, geraakten in den golfslag van een sleep. Hun boot sloeg om. Een van de twee, die een beetje kon zwemmen, wist zijn vriend boven water te houden tot schipper A. de K. hen beiden redde. Maandagmiddag omstreeks vijf uur raak te dé 9-jarige H. de B. al spelende in de Waal. De schipper, die het gevaar zag, sprong opnieuw te water en redde den knaap. Moterboot gezonken. Dinsdag is de vraobtmotorboot van de firma Wed. H. Troost, aanneemster te Pernis, groot 89 ton, geladen met zand, op het Goereesohe Hoofd in de Haring vliet, tengevolge van den sterken Noord- Ooslen wind, gezonken. De opvarenden wisten zich met moeite te redden. Schip per was B. de Man te Hoogvliet. Kleine ontploffing. Dinsdagochtend was in het perceel Co- lumbusstraat 282 te 's-Gravenhage de een- en-twintigjarigs fitter J. J. M., wonende aan de Hendrik Zwaarclecroonstraat al daar, bezig een nieuwe gasbuis in een pla fond aan te leggen. In de meening ver- keerende. dat dc gaskraan was afgesloten, stak hij een lucifer aan, waarop onmiddel lijk een ontploffing volgde. De fitter werd aan het gelaat verwond en kon, na in het ooglijdersgestieht te zijn behandeld, zich naar zijn woning bege ven; zijn toestand is redelijk wel. Een begin van brand, dat in het pla fond ontstond, werd door de brandweer gebluscht. BRANDEN. In een filmcabine te Meppel. Tijdens de laatste voorstelling van de film „Ln Westen nicht-s Keues" in de zaal „Ogterop" te Meppel is Maandagavond om streeks half tien een rol bij het afdraaien in de cabine in brand gevlogen. Het vuur deelde zich mede aan de overige rollen in de cabine, zoodat de vlammen hoog uitsloe gen. Hoewel de tooneelknechfc met het aan wezig bluschmateriaal het gevaar snel be dwong, was er in de zaal een paniek ont staan en stroomde het publiek hals over kop naar buiten, de zaal in een chaos achterlatend. De brandweer, welke spoedig met groot materieel ter plaatse was, vond het vuur reeds gebluscht. Verhalen van ooggetuigen. In verband met. den brand in den schouwburg Ogterop te Meppel bericht de „Tel." nog, dat des middags nog bespre kingen werden gehouden met de brand weer. Door den dienstdoenden brandmees ter was bevel gegeven in verband met het te verwachten grootê bezoek een slang aan te sluiten op de standpijp op het tooneel. De slang, ter lengte van 40 meter, was ge legd door de artistéubleedkamerv door een der vergaderzalen naast de schouwburg zaal over een binnenplaats en naar boven over een brandtrap naar een deur bij de cabine, welke op het balkon was opgesteld. Bij de standpijp was de spuitgast Hen-sen en bij de straalpijp de spuitgeast-tooneel knechfc Jans geplaatst. Eerstgenoemde gaf onmiddellijk, toen hij gevaar zag. water, terwijl Jans niettegenstaande de hitte op pl.rn. 5 M. afstand moedig stand hield en overvloedig water op de cabine en de om geving richtte. De brandmeester B. Meyboom, die ach ter in de zaal zat., deelde het volgende mede: „Ik zat bij de deur achter in de zaal. Ineens hoorde ik een zwaren slag, terwijl een felle gloed in de zaal scheen. Het publiek vloog op, trok aan de stoelen, sprong en duwde naar de uitgangen in een volslagen paniek. Ik probeerde de men schen te kalmeeren, doch het gedrang hield aan, terwijl ik zelf door een der deuren op de binnenplaats werd geduwd. Direct werd alarm gemaakt; daarbij heb ik kun nen constateeren, dat de alarmeering door de telefoon uitstekend is geschied. Een andere ooggetuigp, die achter in de zaal zat, vertelde, dat hij onverwacht een scherpen knal boven zich had gehoord, ge volgd door een vuurrooden gloed boven in de zaal, terwijl het lawaai van glasgerin kel enz. werd aangewakkerd door brandge- roep en de woorden: „Vlucht, vluchtAl les sprong op en holde in alle richtingen. Zelf kwam ik er dadelijk uit. In de gang zag onze zegsman de. mensehen, die boven zaten, van de trappen rollen. Buiten ston den in enkele minuten honderden perso nen, dit, hun jassen, mantels en hoofddek sels in den steek hadden gelaten en wezen loos naar de zaal tuurden. Tijdens den brand werden enkele slan gen op de waterleiding aangesloten, doch deze behoefden geen dienst te doen. daar inmiddels binnen het vuur reeds was be dwongen. Het, blad had nog een onderhoud met den heer Ogterop. Hij bracht een woord van hulde aan de brandweer, die zoodanige uitgebreide maatregelen had genomen, dat de zaal voor algeheele verwoesting werd gespaard. Stoelen en tafels lagen nog op en door elkaar. Zelfs de stoelen, welke met een punt in den grond waren bevestigd, waren losgerukt, hetgeen den heer Og terop ten zeerste verwonderde. .JJij ver klaarde er steeds zorg voor te dragen, dat geen stoelen worden geplaatst voor de deuren in den linkermuur tusschen schouwburgzaal en vergaderzaal. Dank zij den velen uitgangen kon het publiek in enkele minuten uit-het gebouw komen. In de paniek werden verschillende gordijnen afgescheurd, ruiten ingeslagen, terwijl tal van personen van de galerij op het tooneel sprongen. Weer anderen liepen door den tuin en sprongen daarbij in een sloot achter de woningen. Het balcon, waar de cabine stond (deze was intusschen reeds afgebroken en weggevoerd) kreeg be langrijke waterschade en brandschade aan ruiten en plafond. De heer Ogterop is tegen brandschade verzekerd. Banketbakkerij vernield. Gisteravond te half negen brak door onbekende oorzaak brand uit in de ban ketbakkerij van den heer Loonstra aan den Hooge Dijk, nabij de Czarinastraat te Zaandam. Hoewel de brandweer zeer spoedig ter plaatse was en met 7 stralen het vuur bestreed, kon niet verhinderd worden, dat het perceel geheel uitbrand de. Verzekering dekt de schade. VREESELIJK DRAMA TE MOORDRECHT. Een doode, een zwaar gewonde. Te Moordrecht nabij Gouda heeft zich gisternacht, een vreeselijk drama afgespeeld dat waarschijnlijk aan twee personen het leven zal kosten. Toen de heer C. v. d. B. Maandagavond in zijn woning aan de Stevenstraat van zijn werk thuiskwam, vind hij zijn vijf en twintig-jarige echtgenoote in gezelschap van den negntienjarigen B. v. d. K. in de zelfde gemeente woonachtig. Na een woor denwisseling verliet de echtgenoote met v. d. K. de woning. Aanvankelijk werd vermoed, dat beiden elders onderdak hadden gevonden, maar de feiten hebben uitgewezen, dat zij per rij wiel naar den tweeden Tochtweg in den Zuidplaspolder zijn gereden. Zij plaatsten de fietsen tegen een boom, nabij den spoor dijk en zijn de spoorlijn RotterdamGouda opgegaan. Even na middernacht vond de bewaker der verzakkingswerken, J., beiden naast de rails liggende. Ze bleken door een trein te zijn overreden en waren afschuwelijk verminkt. De vrouw is reeds overleden. v. d. K. leefd enog en werd in deernis- wekkenden toestand- naar het van Iter- sonziekenhuis te Gouda overgebracht. Het lijk der vrouw werd naar de Algemeene Be graafplaats te Moordrecht vervoerd. De vrouw was moeder van twee kinderen. De politie stelt een onderzoek in. NA DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL." Het stoffelijk overschot der bemanning op weg naar het vaderland. Naar een Reuter-telegram uit Londen mededeelt, is de treiler „Victoria", met aan boord het stoffelijk overschot van de bij de ramp van den treiler „Noordpool" omgekomen bemanning, uit. Fraserburgh vertrokken. Begeleid door opvarenden van de „Victoria" werden de negen kisten van het kerkhof naar het schip overgebracht- Overal hingen de vlaggen halfstok, terwijl een dichte menigte het vertrek gadesloeg. Inbraken te Eindhoven. Gisternacht is door verbreking van rui ten aan de achterzijde der woningen in gebroken in een drietal winkelpanden aan de Stratumschendijk te Eindhoven. Bedragen van twintig en van veertig gulden, alsmede een rijwiel worden ver mist. Maandagmiddag werd tijdens de afwe zigheid der bewoners een inbraak gepleegd in het huis van den heer P. Bergman aan de Schalmstraat te Eindhoven, waar uit eengesloten koffer een bedrag van negen honderd gulden is gestolen. Messentrekkende Joego-Slaviërs. Joego-Slaviërs, mijnwerkers. kregen Maandagnacht in de Kortestraat te Kerkra- de twist. Spoedig werden de messen getrok ken. Een hunner kreeg diepe messte ken in den rug, terzijde van do nieren. Le vensgevaarlijk gewond werd hij per zieken auto naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De vermoedelijke dader is gearresteerd. Handel in blanke slavinnen. De marechaussee uit Waalwijk en de ge meentepolitie van Zevenbergen hebben te Oudenmolen den handelaar in blanke sla vinnen, voor wien dezer dagen werd ge waarschuwd, aangehouden. De man, die in arrest is gesteld, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het onderzoek wordt met kracht voort gezet. Hef Bio-Vacantie-Oord. De Paaschcollecte, welke in verschil lende bioscopen hier te lande ten bate van de slichting „Bio-Vacantie-oord" is ge houden, heeft bijna ƒ25.000 opgebracht- De „Potvisch" van 1 April. Dinsdag 1 April meldde „De Hoeksche- Waardsche Courant", dat aan de Oude Tol- (onder Oud-Beijerland) in, het water een ■potvisch gevangen was. Het dier geleek veel op een roeibot, ontzettend was de be roering door het beest in het ondiepe wa ter teweeg gebracht, ja zoo erg, dat het water meters hoog wegspatte. Met touwen en haken heeft men het. monsterdier op het droge gebracht en in een schuur trachten te sleepen. In het schuurtje gekomen zijn- do gaf hel nog even een staaltje van zijn geweldige kracht door met. één slag van de geweldige staartvin een aldaar opgestapel de partij benzineblikken omver te slaan, ja, het dier sloeg de bussen zóó plat of zij on der een tramwagen vandaan waren ge haald. Toch wist men met behulp van groote kisten een afgesloten ruimte te ma ken waar het dier gebonden bleef. Een Zoölog uit Botterdam werd ver wacht, die zich omtrent den naam van het vreemde dier zou kunnen uitspreken. Het dier was voor belangstellenden te kijk, doch de tijd van bezichtiging zou niet lang duren, dat 't hier reeds den anderen dag op transport zou gesteld worden naar den dierentuin te Rotterdam. De laatste zin van het bericht- luidde: Vermoedelijk, zoo denkt men, hebben we hier te doen met een soort ,Parglirpa". De inwoners van Oud-Beijerland had den zeer zeker rustig kunne blijven, wan neer zij direct bij het lezen van dit be richt den vermoedelijken naam „Parglirpa" van achter naar voren gelezen hadden, maar nu had het 't gevolg, dat de gewapen de macht (politie) en dorpelingen, ja zelfs van de omliggende plaatsen personen per motor en per fiets het monsterdier kwamen bezichtigen, dat natuurlijk niet te vinden was. MASSA-BEKEERING IN CHINA. Een geheele stad wil katholiek worden. Uit Tsining wordt gemeld aan de Msb.: Tooneelen gelijkend op die, welke iu de Handelingen der Apostelen verhaald worden, kon men zien, toen Z. H. E. Bis schop Evarist Chang, Apostolisch vicaris van Tsining in Noordelijk China, de leer der Katholieke Kerk verklaarde voor 5000 heidenen der stad Tsjangkaol. De stad, welke een bevolking van 7000 inwoners heei't, heeft door middel van haar leiders verzocht in haar geheel in de Kerk te worden opgenomen. Bij den bisschop waren 2 priesters en 40 led-en van de katholieeke actie. Om deze groote groep bekeerlingen den catechismus te leeren zijn thans scholen ingewijd, welke onder leiding staan van één priester en zeven leeken-apostelen. Het Christendom in Tsining dateert reeds van voor 200 jaar en zijn geschie denis verhaalt van menigen held, die voor het geloof tdens de verschillende vervolgingen zijn leven gaf. Bisschop Ohang, vroeger professor aan het stedelijk college der Propaganda Fide te Rome, werd 29 Januari 1929 benoemd tot apostolisch vicaris van Tsining. 24.150 katholieken zijn aan zijn zorgen toever trouwd. Vele heidenen hebben geprofiteerd van zijn actie voor weldadigheid gedurende den hongersnood in dit gebied. 147. „Ik heb uw stukje in de krant al zoo dikwijls gelezen en nu stuur ik u een of fertje om den Goeden God te bedanken voor de groote gunst dat ik mijn doch ter aan Hem heb mogen afstaan. Ze is nu al twee jaar in het Klooster te XYZ. „Nu verzoek ik u eeen Weesgegroetje voor haar te willen bidden dat zij moge volharden". Afzender onbekend. Is- het een Vader of een Moeder die zoo schrijft? Ik weet het niet Maar een goed voorbeeld geeft hij (zij). Eerst een dochter aan O. L. Heer afstaan en nu uit dankbaarheid het Missiehuis geden ken. Dat klinkt wel anders dan de woorden van dien Vader: „Ik zag liever dat mijn dochter(ik zal het maar niet herha len, maar het was erg), dan dat ik haar zich in eeen klooster liet begraven". Hoe een man met zoo weinig Geloof en Liefde (toch meent hij dat hij tot de goede Katholieken behoort) nog een dochter heeft met klooster-aspiraties? Ik meen dat de Moeder een zeer brave vrouw is. Of wat te zeggen van dien. vader: „Ge kunt mijn jongen wel krijgen, maar het moet mij geen cent kosten. Als hij bij mij in de zaak komt, kan ik een jongsten bediende missen. Heb is dus al mooi ge noeg, als ik dat offer breng". En nu het geval dat behoeftige ouders? wel het offer van hun kind willen bren gen van de verdiensten, die hij na de schooljaren in het groote gezin kan in brengen, maar geen kostgeld bijeen kun nen krijgen? Het gemakkelijkste zou zijn te zeggen: „Ouders houdt je jongen maar thuis. Jongens van jullie soort moeten niet zoo hoog willen springen (ook al geeft O. L. Heer hun de roeping!!!)". Vrienden, zendt u mij eens een ander antwoord. Father LEFEBER, St. Bonifacius-Missiehuis Directeur. Hoorn, postrek. 120937. Dit Missiehuis heeft rechtspersoonlijk heid onder de titel: Het Sint Bonifacius- Missiehuis te Hoorn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12