LETTEREN EN KUNST UIT DE OMGEVING BINNENLAND DINSDAG 14 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. S HET PROCES TEGEN DEN DUSSELDORFSCHE MASSA-MOORDENAAR. (Van onzen eigen correspondent). Dtfsseldorf, 13 April 1931. De Dusseldorfsche massa-moordenaar Peter ICiirten, is vandaag voor *den wereld lijken rechter verschenen. Vanaf Februari 1929 tot Mei 1930 hebben zijn moorden en moordaanslagen de stad Dusseldorf en de geheele beschaafde wereld in rep en roer gebracht. De politie heeft ruim 12000 ver schillende sporen gevolgd om den misda diger te achterhalen. De justitie kreeg meer dan 100 aanbiedingen van „Grapholo- gen" (schriftdeskundigen), terwijl meer dan 200 helderzienden en waarzegsters hun diensten aanboden: maar bij de meesten was het nergens anders om te doen dan om een vrije reis naar Dusseldorf te krijgen. Het is merkwaardig, evenals in Neder land bij de moordzaak-Lans, zoo kwamen ook in Dusseldorf tal van menschen zichzelf beschuldigen. Meer dan 200 menschen kwa men zich bij de justitie aangeven, dat zij den moord begaan hadden. Dat Peter Kür- ten de dader zou zijn, had men niet ge dacht: een oud-collega van Kürten, die met hem op het „pensionaat" geweest was, had weliswaar enkele aanwijzingen gege ven, maar daartegenover stonden verschil lende verklaringen omtrent het goed. ge drag van Kürten. Andere mededeelirigen kwamen weer niet overeen met den werke- lijken leeftijd van den moordenaar. De ontdekking van Peter Kürten als de massa-moordenaar was een verrassing. Toch stond de Duitsche Justitie voor een massa problemen en raadsels waarover wellicht in dit leven nooit het volle licht zal schijnen. Het vooronderzoek is zeer omvangrijk geweest en Kürten heeft be langrijke bekentenissen gedaan: hij heeft alles toegegeven en vaak zelfs den rechter van instructie het spoor gewezen, dat leid de tot ontdekking van de bewijzen Van sommige zijde wordt dit proces tot een groote sensatie gemaakt, waarbij alle vraagstukken omtrent 's menschen vrijen wil en verantwoordelijkheid in het geding komen. Daarom heeft de justitie voeling gehou den met de pers en bijzondere maatregelen getroffen, opdat vooral de jeugd door de publicaties omtrent deze moordzaak niet geërgerd zou worden. Een gymnastieklokaal als rechtbank! Het gerechtshof van Dusseldorf stond voor een moeilijke taak: er was geen enkele gerechtszaal, die alle getuigen, geneeshee- ren, politie-autoriteiten en persvertegen woordigers kon bevatten. Men heeft r,oen zijn toevlucht genomen tot de gymnastiek zaal der Schupo's en deze ruimte omge- tooverd in een geïmproviseerd gerechtshof: doelmatig en toch waardig. De muren zijn warm-geel geschilderd. Rechts van hec Hof zitten de ambtenaren der recherche, links de deskundigen, geneesheeren, psychiaters- en .geleerden. Voor de pers is goed gezorgd. Zelfs uit Denemarken en Zwitserland ontmoetten wij collega's. Voor de Publieke Tribune zijn slechts 30 plaatsen gereserveerd voor die. genen, die in het bezit zijn van een toe gangskaart. De beklaagde, Peter Kürten, wordt verdedigd door advocaat dr. Wehner uit Dusseldof. Onder buitengewone belangstelling van de zijde der Pers werd de zitting begon nen. Tal van deskundigen, rechercheurs en opvoedkundigen waren er bij tegenwoor dig. De eerste dag van het proces werd hoofd zakelijk besteed aan het verhaal van de levensgeschiedenis van Peter Kürten. Nadat de Gezworenen den eed hadden afgelegd werd Kürten gevraagd om eeni- ge nadere mededeeling te doen. Een droeve jeugd in een slechte omgeving. Peter Kürten werd 26 Mei 1883 te Keu- len-Mülheim geboren. Hij had een heel UNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Dr. E. Zuhelle tot hoogleeraar benoemd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der geneeskun de aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de huids- en ge slachtsziekten, dr E. Zuhelle te Bonn. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de huid- en geslachtsziekten aan de Rijksuni versiteit te Groningen werd in Juni 18S5 te Aken geboren. Thans is hij buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Bonn. TECHNISCHE H00GESCH00L. Prof. dr. ir. W. Th. Bahler tot hoogleeraar benoemd. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de Technische Hooge- school te Delft, om onderwijs te geven in de electrotechniek, dr. ir. W. Th. Bahler, thans buitengewoon hoogleeraar. HERDENKING ENCYCLIEK „RERUM N0VARUM". Door de R.-K. Handelshoogeschool. De B.-K. Handelshoogeschool te Tilburg zal in het midden der maand Mei in een plechtige openbare Senaatszitting de veer tigjarige herdenking vieren van de Ency cliek Rerum Novarum. droeve jeugd. Zijn vader was een dronkaard. Telkens legt Kürten er den na druk op, dat de sociale positie van het ge zin met 10 kinderen buitengewoon treurig was. Als vader niet thuis kwam was het nog veel erger. In deze omgeving groeide Peter Kürten op: in zijn jeugd voelde hij zich eenzaam, hij stond vreemd tegenover zijn schoolkameraden, die wisten hoe de toestand bij hem thuis was. Ook toen hij als leerjongen op de fabrierk kwam, werd het niet beter, want de jongeman had aller lei plagerijen en mishandelingen te verdu ren. Hij werd b.v. op zekeren dag door zijn kameraden levend begraven: alleen zijn hoofd stak nog boven den grond uit! Deze levensbijzonderheden zijn van groot gewicht. Ook in de puberteitsjaren stond hij alleen in het leven, waartegen hij niet was opgewasschen. Zijn jeugd staat hem duidelijk voor den geest. Dan vertelt hij, hoe hij op zekeren dag loongelden had verduisterd en dat hij toen de vlucht nam. Hij werd gestraft en komt op straat: het leven van een vagebond. Dan wordt hij ge arresteerd, omdat hij in een tuin den nacht doorbracht. Hier begint Kürten een felle aanklacht tegen het systeem, dat hij later nog sterker op den voorgrond zal doen tre den als motief voor zijn handelwijze en laakbare daden. In levendige bewoordingen beschrijft hij, hoe hij op zekeren dag door de straten van Dusseldorf werd gevoerd, geboeid aan een ketting, „mischien hielden ze me toen reeds voor een moordenaar!" Hij poogt uit de gevangenis te ontvluch ten en dan moet hij in het donker cachot. Hij leert een vrouw kennen, die zich over hem ontfermt. Maar ook hier moet hij weer weg, omdat hij wordt weggejaagd door een rechercheur. Het is niet noodig alle bijzonderheden uit de jeugd van den beklaagde te herha len. Hij wordt herhaaldelijk veroordeeld en hij wordt van de eene misdaad in de an dere gejaagd door iets boosaardigs dat hem bezielt. Bij de eerste moord in Keulen-Mülheim op Christine Klein, een slapend meisje, zoo vertelt hij, stond- hem ineens voor oogen hoe hij met het oude systeem van bestraffing in aanraking was gekomen. Dan wordt de zaak voor een korten tijd met gesloten deuren behandeld. Met zijn gezicht op zijn hand geleund vertelt Kürtner verder, dat hij in Leipzig getrouwd was, doch kort nadien weer naar Dusseldorf kwam, omdat hij daar zijn sa distische neigingen, gemakkelijker kon be vredigen. Verder geeft hij een uitvoerige beschrijving hoe hij een meisje in een waschhuis wurgde, hoe hij een vrouw met een schaar bewerkte: in totaal heeft hij een beschrijving gegeven van 16 moorden en moordaanslagen. Telkens tracht Kürtner er op neer te ko men, dat zijn innerlijke aandrang hem tot die moorden en daden dreef. Om 12.45 wordt de zitting gesloten. Met gelatenheid betrad Kürten zijn plaats: zijn woorden kwamen er uit zonder horten of stooten: er lag een zekere ont roering in zijn stem. Dit proces is een expe riment, maar in ieder geval een experiment dat genomen moet worden. Voor de pers is het een buitengewoon moeilijke taak, want zij kan niet in bijzon derheden afdalen, omdat dit niet alleen op de jeugd, maar ook op de groote meerder heid- der menschen een verkeerden indruk zou maken. Wij brengen over dit proces alleen dat gene wat van. belang is. Het proces Kürt ner moge dan een verschijnsel zijn, toch moeten we niet vergeten, dat onze jeugd ook nog aan dergelijke gevaren bloot staat: en die gevaren moeten we kennen en niet onderschatten, maar er rekening mee hou den bij de opvoeding der jeugd De beslissing of de Fordfabrieken te Rot terdam of Amsterdam zullen worden ge vestigd, is, volgens een mededeeling van het „Roterdamsch Nieuwsblad", eerst half Mei te verwachten. Naar het blad voort-s meldt, zal de ma nager van de faorieken in Amerika overko men om de kwestie nader onder oogen te zien en de eindbeslissing te nemen. A. R. K. A. Inwijding Bondsgebouw. Verleden week zijn in het A.R.K.A.-huis Koningin Mariastraat 11, Den Haag, de nieuwe kantoorruimten der vereeniging, benevens het woonhuis van den alg. secr.- penningmeester, ingezegend door den zeer- eerw. Moderator, Pastoor J. G. Jansen der St. Marthaparochie. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de voorzitter, de heer G. Bulten, burge meester van Voorhout, het hoofdbestuur, 't bijna voltallige afdeelingsbestuur der afd. Den Haag, eenige vertegenwoordigers van Landelijke Groepen, benevens enkele be langstellenden. Van verschillende zijden waren in den vorm van bloemen e.d. be wijzen van belangstelling gezonden. Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. Op Zondag 7 Juni 1931, des middags half twee, houdt bovengenoemde org'anisatie in het Joannes Roothaenhuis, Rozengracht 133, Amsterdam, haar 27ste jaarvergade ring. NED. R.-K. MIDDENSTANDSBOND. Op de nevenvergadering van den Ned. R.-K. Middenstandsbond, tijdens den Ka tholiekendag Woensdag 27 Mei in „Belle- vue" Amsterdam te houden, zal de zeer- eerw. rector J. F. A. Bots de volgende stel lingen toelichten: 1. Het gezin is de wortel van alle ge meenschapsleven. 2. De sfeer van dezen tijd is ongunstig voor het gezin en zelfs vijandig gestemd tegen zijn instandhouding en bloei. Godsdienstige en wijsgeerige dwalingen hebben het huwelijk van zijn wijding be roofd en verlaagd tot een louter mensche- lijk genotmiddel. Onder invloed dier verkeerde ideeën is in breede kringen van het gezin nog slechts de vorm overgebleven, zonder inhoud. 3. Deze zoo funeste dwalingen en dit ze denbederf beginnen ook onder de geloovi- gen ingang te vinden, zooals Paus Pius XI getuigt. Ook het Katholiek midden standsgezin wordt dus bedreigd en daar mee staan we voor den dringenden plicht dat gezin te handhaven en te beschermen. 4. De moderne gezinscrisis is op de eer ste plaats een godsdienstig-zedelijk pro bleem het is de materialistische opvatting van het huwelijk, samen met genot- en weeldezucht en verflauwing van het gods dienstig leven. Voor alles komt het er dus op aan, onze gezinnen te brengen onder in vloed der Kerk. 5. Maar daarmee alleen is dit vraagstuk niet opgelost. Want het heeft ook wel de gelijk een materieelen kant. De heerschen- de economisch, orde, die over het alge meen vooral onder de arbeiders aan het ge zinsleven reeds zooveel schade heeft aan gericht, is er thans op gericht, aan het middenstandsgezin zijn bestaan te ontne men. 6. Een beroep om hulp voor de midden standers, als door sommige Bisschoppen gedaan, hoe welkom ook, is niet afdoende tegen deze bedreiging. De burgerlijke over heid zal hier moeten helpen. Het middenstandsgezin is immers het „meest volkomen sociale element", dat denkbaar is. Dit gezinstype te verenigvul- digen, zou een sociale weldaad zijn. Daaren tegen is de verdwijning van dit gezin een onherstelbaar maatschappelijk verlies. De bestaansmogelijkheid van het mid denstandsgezin moet dus door de burger lijke overheid zoo krachtig mogelijk wor den bevorderd. 7. Intusschen mogen we niet wachten tot anderen alles voor oils opknappen. Hoofdzaak immers blijft de onderlinge zorg voor eikaars belangen. We moeten ons isolement loslaten. Onze onderlinge concurrentie moet plaats maken voor we- derkeerig dienstbetoon, niet.alleen op eco nomisch, maar ook op zuiver huishoudelijk terrein. „Tijd." OPLEVING IN DE INDUSTRIE. Op de metaalertsenfabriekcn en zink- pletterijen te Budel neemt de levendigheid in de bedrijven voortdurend toe. Er wor den nieuwe werkkrachten aangenomen, terwijl in de zinkpletterijen geregeld in continubedrijf kan worden gewerkt. Wegens den gunstigen stand van 't ri vierwater is langs de Waal op ettelijke plaatsen de arbeid in de steen- en cement- industrie hervat. Hierdoor is de werkloos heid sterk afgenomen. R.-K. Bond van Technici „St. Bernulphus". De Ned. R.-K. Bond van Technici „St. Bernulphus", hield Zaterdag en Zondag in hotel „St. Jan" aan den Jansweg te Haar lem zijn twaalfde bondsvergadering onder voorzitterschap van den heer J. J. Reij- t^art uit Eindhoven. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental van den bond steeds groeiende was, in 1930 toenam met 148 en op 31 December van het vorig jaar 356 bedroeg. Het financieel verslag slot met een voor- deelig saldo van 1214.57. Het jaarverslag van de gesubsidieerde werkloozenkas wees uit, dat in 1930 aan 34 werklooze leden totaal ƒ3090.50 was uit gekeerd en sloot met een voordeelig saldo van ƒ9157.93. Door het plaatsingbureau van het R. K. Verbond van Technici in Nederland wer den in totaal 26 personen geplaatst (in 1929 31). Een voorstel-Eindhoven, de contributie te wijzigen, werd na langdurige bespreking ingetrokken, waarna met 325 tegen 29 stem men werd aangenomen een aanvullend prae-ad vies-voorst el van het hoofdbestuur, de contributie te bepalen voor zes klassen op 0.95, 1.35, 1.65, ƒ1.85, 2.15 of f2.45 per maand, inclusief 5 cent voor Herw. Levenskracht en 10 cent voor de weer stands kas. In de St. Josephkerk werd Zondagmor gen door den bondsadviseur een H. Mis op gedragen tot intentie van den bond. Na een gemeenschappelijk ontbijt in ho tel „St. Jan", werd de door de afdeeling Haarlem aangeboden autotocht naar de sluiswerken te IJmuiden gemaakt. Des middags werd de vergadering voort gezet. De begrooting werd met algemeene stem men goedgekeurd tot een eindbedrag van 5855. Tot bondsvoorzitter werd gekozen de heer Th. v. d. Weyden, metaaltechnicus, met 271 van de 354 stemmen. Aan het eind der vergadering richtte de heer De Groot als oudste bondsbestuurder tot den afgetreden voorzitter woorden van dank voor de samenwerking. Dr. Frederik Van Eeden. Naar de „Tijd" verneemt, is een lichte verbetering ingetreden in den toestand van dr. Fredrik van Eeden, die naar men weet, van de H.H. Sacramenten der Ster venden was voorzien. Het directe gevaar is thans geweken. NIEUWE WETERING. ERNSTIGE-BRAND. Gistermiddag te twaalf uur ontstond branxi in een tier hooibergen van den vee houder C. Straatnof aluier. in ol bij de hooiberg waren een drie-tal kinderen aan net sjje^en en vermoed wordt, dat zij met 1 ucüeis het hooi hebben aangeslopen£/eii oer kueinen, een zoontje van den arbeider M. Sprang in t Veld bevond zioh in de hooiberg. Toen de vlammen hoog ops-oe- gen liet heb kind zich uit de hooiberg glij- uen, doen bèüwam ernstige brandwonuen. Door den arbeider Borst werd het int het vur genaaid, waarbij üeze zich aan de hand verbrandde. Inmiddels was een dichtbij staand sohuuatje eveneens door vlammen aangetast, terwijl korten tijd ater de groo te veestal, alsmede een daarachter geiegen hooiberg door he vu-ur, dat door den hevi- gen wind sterk werd aangewakkerd, be weiden. De vonken werden door den wind ver weggedreven, met gevoig, dat de bak kerij van den heer C'. Hij-zeiendoora, welke aan de overzijde van de Ringsioot is ge e- gen en wlke met een stroodax bedekt was, eveeneens in brand geraakte. De motor spuit van Roelof arends veen, welke zeer spoedig op de plaats van het onheil aan wezig was, kon niet anders doen, dan de boerderij van den heer T. Los, die eveneens een prooi der vlammen dreigde te worden, nat ie houden en hoewel de daarbij staande hooiberg op een gegeven moment even vvam vatte, kon deze zoowel als de geheele eer der ij behouden blijiven. De hierboven ge noemde gebouwen en hooibergen waren in korten tijd geheel uitgebrand. Door de handspuit van Rijpweteriog werd ook n.og aan het blusschingswerk deelgenomen. Beide eigenaren waren verzekerd. Het kind van den heer Spring in 't Veld is door Dokter Van der Biji naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Hoewel de toestand ernstig was heeft men toch nog hoop het kind in het leven te be houden. RIJNSBURG. Gemeenteraadsverkiezing. De stem ming voor leden van den gemeenteraad zal alhier gehouden worden op Woensdag 17 Juni. DE FORD-KWESTIE. Amsterdam of Rotterdam?

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5