22ste Jaargang DINSDAG 14 APRIL 1931 No. 6871 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND STADSNIEUWS 3)e £cid^eHe0oii^(Mi! DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per poEt f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regs! Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V. Beperkt eigendomsrecht. Dat men met zijn eigendom kan doen wat men wil dit is een heidensch begrip. Volgens christelijke beginselen is men in het gebruik van zijn eigendom beperkt binnen de grenzen van het algemeen be lang. Op den persoonlijken eigendom ligt het is een heel bekende beeldspraak een sociale hj'potheek. In de lijn van de christelijke opvatting omtrent privaat bezit ligt de, door de Tweede Kamer reeds aangenomen, Pacnt- wet. Door deze wet wordt de verpachter be perkt in zijn vrijheid worden gerecht vaardigde belangen van de pachters in be scherming genomen tegenover de verpach ters. En deze wet staat nu vóór de beslissing van de Eerste Kamer: aanneming of ver werping? De liberale „Nieuwe Crt." voorspelt, dat de Eerste Kamer de pachtwet zal verwer pen. De voornaamste steen des aanstoots zou het continuatierecht zijn, volgens het liberale orgaan. (Door het continuatierecht wordt onmogelijk gemaakt het door den verpachter willekeurig, om winstbejag op zeggen van de pacht). Naar aanleiding van deze voorspelling over het lot van de pachtwet in de Eerste Kamer maakt het „Huisgezin" enkele op merkingen. Voor het continuatierecht, aldus het blad, heeft reeds de onvergetelijke pater Van den Eisen zijn jarenlangen strijd ge voerd, voor dit recht heeft zijn opvolger, pastoor Van Kessel, niet minder beslist op de bres gestaan. Men kan voorstander zijn van het eigen domsrecht, we zouden willen zeggen: men is het te steviger, wanneer men niet toe geeft aan de overdrijving, die onder libe rale invloeden van het eigendomsrecht is Ook om practische en tactische redenen 19 dit gewenscht: Rusland heeft wel heel duur de les betaald, dat het eigendoms recht daar tot een bezit-van-willekeur was verstard. En het blad besluit: „Wij kunnen ieders meening over pachtwet en over het continuatierecht res pecteeren, maar, sociaal gezien, kunnen wij geen vrede hebben met een college, met een katholiek deel van het college, 'dat so ciaal achterlijk is. Doch het is nog niet zoo ver, en wij' zien nog niet een katholiek-christelijk-liberale coalitie in de Eerste Kamer de pachtwet afstemmen". Wij hopën ook, dat niet te zullen zien! VAN HET VATIC A AN HET VATICAANSCHE GELD. De verzending der munten. De Vaticaansche gouverneur heeft de volgende maatregelen getroffen betref fende de uitgifte van het Vaticaansche geld. De gedeiikserie 1929 wordt verkocht voor 220 lire. De munten bevinden zich in een étui, dat bij den prijs is inbegrepen. Losse munten worden niet verkocht. Daar slechts 10.000 series geslagen wer den, behoudt zich de gouverneur het recht voor, deze te verdeelen. Aan iederen kooper worden niet meer dan twee series verzonden. Allen, die de munten vooruit bestelden, ontvangen, indien zij te Rome vertoeven, een kennisgeving. Den lSen April begint in een speciaal hiervoor beschikbaar gestelde zaal in het paleis van den Vaticaanschen- gouverneur de verkoop der munten. Den 25sten April zal men beginnen met de verzending der in het buitenland bestelde series. Personen, die een of twee series wil len aankoopen, kunnen het bedrag daar voor per post of bankohèque overmaken. De prijs van de volledige gedenkserie 1929 bedraagt inclusief portokosten twaalf en een halve dol'ar. Men meldt nader uit Rome: Op het oogenblik is men in het „Palaz zo" van den Vaticaanschen gouverneur bezig met de verpakking der Vaticaan sche munten, die aan de verschillende koningen en staatshoofden ten geschenke zullen worden gegeven. Alleen die staatshoofden ontvangen echter de Vaticaansche muntserie ten geschenke, die bij den H. Stoel een di- plomatieken vertegenwoordiger hebben. Door deze vertegenwoordiger^ zullen de munten aan de. verschi'lende kpningen en presidenten worden toegezonden. Ook alle kardinalen ontvangen een serie ten geschenke. DE VATICAANSCHE RADIO. Het verkeer met nuntii en kardinaal aartsbisschoppen. Naar de „Echo de Paris" uit de Vati caansche Stad verneemt, heeft de H. Va der bij de radio-fabrieken Marconi te Ge nua een groot aantal ontvangtoestellen besteld, geconstrueerd volgens een spe ciaal model van ir. Mahieu. Deze toestellen zullen aan alle diplo matieke vertegenwoordigers van den H. Stoel in het buitenland, alsmede aan alle kardinaal-aartsbisschoppen worden toege zonden. De toestellen zijn gebouwd volgens het heterodynamisch type voor korte golf R-195 en zijn voorzien van tien lampen. De kardinaal-staatssecretaris zal te vens voor elk dezer toestellen een dag en uur opgeven, waarop de bezitter van het toestel zich gereed zal moeten hou den, om telegrammen van het Vaticaan op te semen. Men meldt nog uit Rome aan de Msb.: Op het oogenblik is het pauselijk staatssecretariaat in onderhandeling met de verschillende regoerihgen over de offi- cieele toe'ating van het draadloos verkeer mefc het Vaticaansche radiostation in de respectieve landen. Tot nog toe had alleen een uitwisse ling van telegrammen plaats tusschen het Vaticaansche radiostation en de Katho lieke missies door middel van het agent schap Fides. Naar verluidt, zullen ook de lezingen, die in de a.s. studieweek vanwege de pauselijke academie van wetenschappen zul'en worden gehouden en ook de zitting van deze academie op Zondag 19 April a.s. door de Vaticaansohe radio worden uitgezonden. VOLKENBOND DE TOLUNIE. Engelsche nota te Genève overhandigd. De Engelsche nota inzeko de Duitsch- Oostenrijksehe tolovereenkomst is op het secretariaat van den Volkenbond over handigd. Engeland vraagt daarin op de agenda van de raadsvergadering de vraag aan de orde te stellen, of de voorgeno men overeenkomst niet in strijd is met het protocol van Genève. De vraag is zeer algemeen gesteld en naar een bij zonder artikel van het protocol wordt daarbij niet verwezen. De nota zal mor gen worden gepubliceerd. SPANJE NA DE REPUBLIKEINSCHE OVERWINNING. Treedt het kabinet af? Wij hebben gisteren reeds gemeld, dat bij de Zooiidag in Spanje gehouden gemeen teraadsverkiezingen de republikeinen vooral een groote overwinning hebben behaald. Tengevolge daarvan was er in de straten van Madrid een zekere nervositeit melk baar. De regeering heeft derbaive 4000 man van de garde civile opgeroepen die tezamen met de beide te Madrid gedetacheerde hu zaren-regimenten de voornaamste punten van de hoofdstad bezet hooiden. Versterkte oavalerie-troepen bewaken het paleis va.n den koning. Het Spaansehe kabinet wordt reeds als demissiomnair beschouwd. Om kwart voor vijven kwamen de ministers gisteren bij een, ten einde te beraadslagen over de situatie, welke door den uitslag der verkie zingen voor de gemeenteraden is ontstaan. Toen de premier Azinar aankwam, werd hem gevraagd, wat ©r van de geruchten omtrent een en ander waar was. „Vindt u nriet," antwoordde Aznar, dat er wel in zekeren zin een ori&is bestaat, waanneer een monarchistisch land een repuibliikein- sehe meerderheid heeft?" De premier Het er op volgen, dat <£e ministerraad belang- rijik besluiten zon nemen en dat gewichtige gebeurtenissen voor de deur stonden. Omstreeks zes uur waren de ministers nog steeds bijeen, doch reeds toen werd .be kend, dat de regeering demissionnair kon worden geacht. Te Madrid had het gerucht de ronde gedaan, dat de. minsters van Bui- tenlandiche zaken en Justitie het voornemen te kennen haden gegeven, af te treden, daar de regeering van plan zou zijn een dictatuur in het leven te roepen. Dit gerucht werd echter ten stelligste tegengesproken. premier verklaarde, dat noch de regeering, noch de koning er op het huidige oogenblik aan denkt de dicta tuur uit te roepen. Volgens een ander bericht zou aan den leider der reformisten, Me'quiades Alvarez worden opgedragen, een regeering te vor men, welke tot taak zou hebben een cornsti- tueerende Nationale Vergadering te vor men. In een onderhoud met eenige journa listen verklaarde hij echter, dat hij er in de huidige omstandigheden niet aan kon den ken, een kabinet te vormen. Het land, zoo zeide hij, is Zondag reeds op de Cortes-ver- kiezingen vooruitgeloopen. In dit verband wordt eraan herinnerd, dat Me'quiades Al varez tijdens de crisis in Februari een re geering zou vormen, doch toen door de mo narchisten oip den achtergrond werd ge drongen. De socialisten en republikeinen hebben onder voorzitterschap van Alcala Zamora een vergadering gehouden, welke de volgen de motie heeft aangenomen: „De dag van gisteren bracht den eersten triomf der re publiek. Dit was reeds niet s'echts een ver kiezing, doch een vonnis over de voornaam ste vertegenwoordigers der monarchie. De sociaiistisch-republikeinsche partij wijst elke verantwoordelijkheid van de hand voor de gebeurtenissen, welke volgen zu'len, wanneer de monarchie zdch verzet, tegen den val van het land, dat een republi- keinsch régime verlangt," Te Madrid heersoht volkomen rust. Ook van regeeringS'zijde wordt erkend, dat de repub ikeinen en socialisten zich alleszins correct gedragen. Een vertegenwoordrVer van United Press heeft een_ anderhoud- gehad met den mini ster van Oorlog, Berenguer. Deze verklaar de, persoonlijk de meening te zijn toege daan, dat de eenige opiosing is het onver wijld nitschrijiven van algemeene verkiezin gen voor een constituante, opdat deze ver kiezingen over het lot van het régime zul len kunnen beslissen. Berenguer meent., dat het meerendeel der ministers het in dit op zicht met hem eens is. Hij bevestigde ten slotte aan het leger instructie te hebben gegeven zich geheel buiten het politieke leven te houden. Markies Hoy os, de minister van Binnen- landsche Zaken, verklaart dat er Woens dag bij het bekend worden der volledige re sultaten uit de provincie zal blijken dat er een meerderheid is voor de monarchisten. Van de andere zijde wordt echter door Al cala Zamora den reipublikeinsohen leider aan de United Press medegedeeld, dat de republikeins ehe overwinning een verplette rende slag voor de monarchie is, welke een eind zal maken aan de regeerimig van den koning. Koning Alfonso moet zich tegen Graaf R-omanones als volgt hebben uitgelaten„Ik heb geen enkelen uitleg noodig, omdat de feiten onmiskenbaar bewijzen, dat Spanje zirli door middel van de stembus tegen mij heeft uitgesproken. Ilk wens'h Spanje niet in een burgeroorlog te dompelen. Ik weet wat mijn plicht mij voorschrijft en ik ver wacht, dat een minnelijke oplossing zal kun nen worden gevonden. Ik wensch niet dat iemand uit genegenheid voor mij, het ge wicht van de gebeurtenis van gisteren ver kleint, want. het volk' heeft gekozen in het volle bewustzijn van zijn plicht." De indruk in het buitenland. In de nog zeer spaarzame commentaren op de Spa-anisohe verkiezingen in de Engelsche pers komt een zekere bezorgdheid tot uiting over het lot der Spaansche monar chie. De Engelsche belangen hebben er tot nog toe steeds toe geleid, dat. de monarchie van bepaalde Enge sohe zijde een zekeren steun heeft gekregen tegen de republikei nen, een houding van de zijde van Enge land waartegenover vooral Frankrijk zeer gereserveerd stond. Men acht de ontwikkeling der gebeurte- nisen niet zonder belang voor het. verdere verloop van de Mid de landsöhe zee bespre kingen. Naar de Parijsohe „Journal" uiit Madrid verneemt is de in Spa ansch-Mar ofcko lig gende gendarmerie naar Spanje overge bracht. PORTUGAL ERNSTIGE TOESTAND IN PORTUGAL. Een Portugeesch journalist, die zich naar Spanje heeft begeven om zijn be richten ongecensureerd te kunnen door zenden, meldt, dat. de toestand in Portu gal ernstig is. Eenige regimenten in de provincie zouden geweigerd hebben de instructies der regeering op te volgen. De regeering is echter den toestand mees ter en haar maatregelen hebben den ijver der revolutionnairen aanzienlijk bekoeld. Iedeien nacht patrouilleeren troepen door de straten der groote steden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft verscheiden militairo centra bezocht en verklaarde bij zijn terugkeer in Lissa bon overtuigd te zijn, dat. er geen daden van ongehoorzaamheid zullen plaats heb ben; mocht dit toch geschieden, dan zou den zij onmiddellijk worden onderdrukt. Gezegd wordt, dat versoheiden officie ren van het garnizoen van Punta Delgada geweigerd hebben zich bij den opstand aan te sluiten en nu door de rebellen wor den gevangen gehouden. De opstandelingen op Madeira deelen mede, dat zij een kabinet hebben gevormd met aan het hoofd als minister-president- den overste Preiria en als opper-bevelheb- ber overste Mendes de Reis. Zij hebben een oproep gericht tot de voor Madeira Liggende kanonneerboot „Iboa", om zich bij de revolutionnaire beweging aan te sluiten. Een antwoord hebben zij tot nu toe echter niet ontvangen. De berichten, dat de voor de Azoren liggende kanonneerboot „Tamao" naar de opstandelingen zou zijn overgeloopen, schijnen onjuist te zijn. Van Engelsche zijde zou men voornemens zijn, indien de regeeringstroepen tot een blokkade van het eiland zouden overgaan, de Britsche bevolking te doen evacuee ren. De opstan delingen zouden den Bri'.schen consul heb ben verzocht, bemiddelend te willen op treden tuschen hen en de regeering te Lissabon. Anderzijds wordt echter be- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De toestand in Spanje na de rspubli- koinsche overwinning, bij de gemeente raadsverkiezingen. Ernstige toestand in Portugal. Het proces tegen den Dusseldorfschen massa-moord enar Peter Kürten. BINNENLAND. Benoeming van hoogleeraren aan de Hoogeschclen te Leiden, Groningen en Delft. (2de en 1ste blad). Verbetering van den Morschweg. (3de blad). weerd, dat de opstandelingen clen Vol kenbond zouden willen vragen Madeira te erkennen als een zelfstandige republiek, onder den naam „Atlantida". Generaal Cardosa zou dan benoemd worden tot pre sident der nieuwe republiek en generaal Sousa Diaz tot opperbevelhebber. De Britsche kruiser „Curlew", te Gibral tar, heeft opdracht gekregen, zich naar Lissabon te begeven. RUSLAND. EEN PAASCH-VERVOLGING. De haat der bolsjewiki. Naar het Poolsche blad, „Dobry Wyec- zor", dat te Warschau verschijnt, uit Mos kou verneemt, werden aldaar op Goeden Vrijdag en Paasch-Zaterdag op bevel van de sovjet-autoriteiten vele kerken, die tot nog toe getolereerd werden, gesloten. Voor alle kerken werd een verbod uit gevaardigd, om met Pa-schen de klokken te luiden. Door een speciaal decreet werd den ka tholieken geestelijken verboden, om in de kerken voor den H. Vader te bidden en Zijn naam tijdens de Goede Weekplechtig- heden in de oraties te noemen. In de theologische faculteit te Lenin grad werd een inval gedaan door de gepoe De rector werd in de gevangenis gewor pen, daar hij er van beschuldigd wordt, zijn studenten het gebed te hebben laten bidden, dat door den H. Vader voor de Russische kerkvervolging werd aanbevolen. Ook hebben de sovjetsuutoriteiten in structies uitgevaardigd, om te zorgen dat nog dit jaar minstens 70 pet. van alle ker ken zullen gesloten zijn: In de stadsdoelen te Delft werd door de KYNOLOGENCLUB „Delft en Omstre ken", de 7e internationale hondententoonstelling gehouden. Een tweetal Pekingesen Roliny en Romeo. Eerste prijs uitmuntend. PROF. MR. J. VAN BEMMELEN Zooals wij reeds in een gedeelte onzer vo rige oplage vermeldden, is mr. J. van Bemme- lcn, substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Rotterdam, benoemd tot gewoon hoogleeraar aan de universiteit alhier, om on- oerwijs te geven in strafrecht en strafvorde ring, als opvolger van prof. mr. A. J. Blok. De nieuwbenoemde hoogleeraar in het straf recht en de strafvordering aan de Leidsche Universiteit, werd te 's Gravenhage geboren. Hij studeerde aan de universiteit te Gronin gen en promoveerde daar in 1923 tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift, getiteld: „Van zedelijke verbetering tot re- classeering. Geschiedenis van het Neder-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1