ZATERDAG 11 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongentje overreden en gedood. Gisteravond ongeveer half zes is te Schiedam de 10-jarige F. P. Leerderts, wonende Munnikhuizen 12, door een mo torwagen van lijn 4 gegrepen. De jongen werd op slag gedood. Kind overreden. Te Suameer is Donderd&gnamiddag een 6-jarig meisje van den bok van een vee wagen gevallen en onder de wie'en te recht gekomen. Het kind werd onmiddel lijk gedood. Door een auto overreden. Te Bovenkarspel is het vierjarig zoontje van den heer C. S. onder een auto geraakt en gedood. Auto tegen een electrische paal. Gisitenmiidde.g omstreeks 2 uur heeft te Vaassen een aarto-ongewal plaats gehad. De auto van den heer Esscherd uiit Vaassen botste met groote vaort tegen een paal va ai het electrisohe net, zoodat deze op den grond terecht kwam. De auto werd totaal vernie'd. De chauffeur kwam met den aohrilk vrij. Een imzrjttende van de auto kreeg wonden aam hoofd en handen. Verkeersongeluk te Rotterdam. Te Rotterdam heeft gisteren op de Boompjes een ernstig ongeluk plaats ge. had. De 41-jarige R. M. uit de Herman Costerstraat. reed den 58-jarigen voetgan ger W. A. uit de Rozenpoortstraat aan. De man viel en kreeg schaafwonden aan het gezicht. De motorrijder echter werd met zijn motor tegen de straat geslin gerd en bekwam een ernstige schedel breuk. In zorgwekkenden toestand is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. DOODELIJK LIFT-ONGELUK. In het gebouw van de N.V. Handel Maat schappij R. S. Stokvis en Zonen aan de Keizersgracht 313 te A'dam is gistermor gen een ongeval geschied, dat aan een ruim 30-jarigen magazijnbediende het leven heeft gekost. Deze persoon bevond zich "op dat oogenblik met een collega in de lift, waar mede zij zich naar een der hooger gelegen verdiepingen wilden begeven. Toen laatst genoemde de liftdeuren wilde sluiten, om de lift in beweging te brengen, hoorde hij plotseling boven in de liftkooi een luid ge raas. Onmiddellijk rende hij de lift uit, nog trachtende, zijn college méde te trekken. Het was echter reeds te laat, want op hetzelfde oogenblik stortte het eenige hon derden kilogrammen zware tegenwicht van de lift op het dak van de lift neer, waar het doorheen sloeg en vervolgens neer kwam op het hoofd van den magazijnbe diende. Het hoofd werd bijia geheel ver pletterd, de dood trad dan ook onmiddel lijk in. Politie en Arbeidsinspectie stelden naar de oorzaak van het ongeval een onder zoek in. Omtrent de resultaten van het onder zoek vernemen wij, dat het tegenwicht ge vallen is tengevolge van het breken van een schakel in de ketting, waaraan het hing. Bij de controles, tt-elke geregeld en op tijd plaats vinden, js van een breuk in een schakel nimmer iets gebleken. Van schuld aan dit ernstig ongeluk kon dan ook niets komen vast te staan. Doodelijk ongeval. Donderdagavond is de 49-jarige schilder A. T. te Dieren, van een vijf meter hooge ladder gevallen. Met een ernstige schedelbreuk werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Velp overgebracht, alwaar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. DIENSTMEISJE IN BRAND. Door onvoorzichtigheid van een schilder. In een perceel aan de Palamedesstraat te A'dam wilde gisteren een schilder een benzinebrander met spiritus voorverwar men. Vermoedelijk was de benzinebrander na een vorig gebruik nog niet gedoofd, zoo dat plotseling de vlam in de flesch met spi ritus vloog. De schilder werd ernstig aan de handen gewond, terwijl de kleeren van een 18-jarig dienstmeisje, dat zich vlak bij den benzinebrander bevond, eveneens vlam vatten. Een dame trachtte de bran dende kleeren van het meisje te dóoven. Het ongelukkige kind kreeg echter ernsti ge brandwonden aan het onderlichaam. Zij moest in het Tesselschade ziekenhuis wor den opgenomen. In de kamer, waarin het ongeluk gebeurde, verbrandden een kastje, een bedsprei en eenige doeken. Voor de brand zich verder kon uitbreiden, slaagde men erin het vuur te blusschen. TUSSCHEN TWEE BOOTEN BEKNELD. Bij het passeeren van twee sleepbooten in het kanaal te Weert, dreigde de roeiboot van een Belgische boot tusschen twee vaar tuigen bekneld te geraken. De knecht van den schipper Hausa uit Visé, die toesprong om dit te voorkomen, kreeg van de om slaande roeiboot een hevigen slag tegen de borst, zoodat hij dreigde in het water te vallen. Zijn patroon wist hem echter juist tijdig te grijpen. Door den bekomen hevi gen slag bleek hij evenwel zoodanige ver wondingen te hebben opgeloopen, dat de hulp van een geneesheer moest worden in geroepen, die constateerde dat enkele rib ben gebroken .waren. Kokende koffie over het lichaam. Door omtrekken van een kan met koken de koffie bekwam het éénjarige kindje van de familie Franken uit de Artilleriestraat te Bergen op Zoom zulke hevige brandwon den, dat het Donderdagmorgen aan de be komen verwondingen in het gasthuis is overleden. Verdronken. Gistermorgen is de 65-jarige juffrouw van der S. te 's Hertogenbosch, kort nadat zij was uitgegaan om een boodschap te doen, in de Dieze bij de Beurdschestraat verdronken gevonden. Nekkramp. Te Bergum is bij een zes-jarig meisje nekkramp geconstateerd. De ramp van de „Noordpool". De IJmuider stoomdrifter „Victoria", welke speciaal voor het overbrengen van de lijken der slachtoffers van den IJmui der stoomtrei'er „Noordpool" werd inge richt, is van IJmuiden voor dit doel naar Fraserburgh (Schotland) vertrokken. BRANDEN. Twee boerderijen afgebrand. Te Vlijmen is gisteren brand ontstaan in de boerenhofstede van den landbou wer A. de V. In een oogenblik tijds stond het gebouw in lichter laaie. De naastgelegen boerderij van den landbou wer G. K. vatte eveneens vuur en brand de ook totaal tot den grond a.f. Van de inboedels kon niets worden gered. Der tig kippen kwamen in de v'ammen om. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. Stoelenfabriek uitgebrand. De stoelenfabriek van de firma Robe te Noordwolde is giisteren geheel uitge- brnd. In het gebouw was een groot aan tal stoelen opgeslagen, waarvan niets overbleef. Alles was verzekerd. Ook kwamen twee schapen en eenige kippen in de vlammen om. BRAND IN HET THEATER SCALA TE 's-GRAVENHAGE. TOONEELRUIMTE GEHEEL UITGEBRAND. Gistermiddag omstreeks kwart voor vij ven is de Haagsche brandweer gealar meerd voor een brand in de Scala. Omstreeks dien tijd werd vrijwel gelij kertijd door twee werklieden van „De Bijenkorf", die bezig waren op den dak tuin, door iemand van het technisch per soneel van dit magazijn en door personeel van „Scala" rook ontdekt, welke kwam uit de ramen aan de N.W.-westzijde vaji het theater. Onafhankelijk van elkaar waarschuwde personeel van „Do Bijen korf" en van „Scala" de brandweer, welke op het alarm, dat er brand was in dit ge bouw, uitrukte met groot materiaal. Voor de brandweer evenwel ter plaatse kwam had de timmerman Bestenbreurtje van „De Bijenkorf", die geconsigneerd was in den kelder van het groote ge bouw, getracht een deur aan de achterzij de van Scala te openen, teneinde het re genscherm in werking te kunnen brengen. De man wist nl. ter plaatse vrij goed den weg. De deur was echter niet te openen, en toen heeft Bestenbrëurtje, op zijn post teruggekeerd, een huisslang naar buiten gebracht en de straal gericht op het raam waaruit een dikke grijze rook naar buiten drong. Het regenscherm in werking. Intusschen had het personeel van „Sca la", dat ook den brand had ontdekt, niet stil gezeten. Het bracht in de eerste plaats het regenscherm in werking, waar door eventueel het vuur niet dadelijk zou kunnen overslaan op de Mal. Bovendien vatte een man van bet technisch perso neel van het theater met een brandslang post op het eerste balcon rechterzijde en tastte van die zijde, de straal dwars voor het tooneel, waarvan het brandscherm gezakt was, langs, het vuur in den linker hoek van de zaal aan. Toen de brandweer dan ook bij het gebouw aankwam, werd er reeds met twee stralen, zij het kleine, water gegeven. De brandweer tastte het vuur met ne gen stralen, gekoppeld op een motorspuit en op de waterleiding aan. De brandweer in actie. Van den anderen kant, de achterzijde van het gebouw werd het vuur aangetast door de politie-brandweer. Deze was da delijk toen de brand gemerkt werd voor groot alarm uitgerukt, en met twee mo torspuiten, weldra gev.olgd door een lad derwagen, binnen zeer korten tijd ter plaatse. Door den achteruitgang van het tooneel richtte zij negen stralen op het vuur, verschillende slangen werden naar het dak en de verdiepingen geleid en een half uur na het begin van den brand was het reeds te zien, dat het vuur be perkt zou blijven. Het. personeel van de Bijenkorf hielp dapper mee bij het ver sjouwen van de zworff slangen. Men kan het als een geluk beschouwen, dat de brand bij dag is uitgebroken, anders zou hij ze ker een veel bel ere kans gekregen hebben zich uit te breiden en daü was er, gezien de hevigheid waarmee hij zich voortplant te, van het gebouw waarschijnlijk weinig terecht gekomen. Nu was het in vrij korten tijd gedaan. De nablussching van smeulend hout heeft eigenlijk het meeste werk van de brand weer gevergd. De vermoedelijke oorzaak. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door kortsluiting in de schakelkast ach ter het tooneel aan de linkerzijde, althans daar ter plaatse en in de onder de scha kelkast gelegen kleedkamer van het thea ter-personeel woedde het vuur het he rigst. Aangezien vrijwel het geheele ge bouw vol rook stond kon men den vuur haard blijkbaar niet onmiddellijk ontdek ken, zoodat het aanvankelijk even zoeken was naar de beste plaats om de brandslan gen langs te leggen. Door de groote rook ontwikkeling kon het vuur ook ongemerkt zijn weg naar hoogere regionen van dat gebouw, doch steeds achter het tooneel, vervolgen. De vlammen lekten vrij snel naar boven en hadden reeds den muur, welke de bovengalerij aan de linkerzijde afsluit, be reikt, toen een brandmeester het vuur daar ontdekte. De man koppelde toen on middellijk een van de slangen van het theater aan, en waarschijnlijk aan zijn doortastend optreden is het te danken, dat het vuur niet de zaal heeft bereikt. Ware dat het geval geweest, de brand had ongetwijfeld een ernstiger karakter aan genomen. Hoewel de muurschotten, welke de zaal scheiden van de tooneelruimte over alle verdiepingen, althans aan de linker zijde, gebrand hebben, is men er toch overal in geslaagd het vuur buiten do eigenlijke zaal te houden. Intusschen werden groote watermassa's in de tooneelruimte geworpen, doch het hier aanwezige materiaal was uiteraard zeer brandbaar. De requisieten van „Frank van Wezel's roemruchte jaren" dat het gezelschap Bouber tot op gisteren in „Scala" ten tooneele voerde, waren al spoedig een prooi der vlammen. Trouwens de geheele tooneelruimte bood voldoende voedsel aan het vuur. „Scala" is een oud gebouw en niet bepaald van zeer hechte constructie. Men weet, dat het aanvanke lijk gebouwd is met het doel van een overdekte markthal. Eerst Jater is het tot theater verbouwd. De giro ote h-oevee-lheden water, welke in het vuur werden geworpen, smoorden lang zamerhand de vlammen. Weliswaar drong nog aan verschil Jende kanten rook naar buiiten, vooral ook aan de achterzijde uiit het dak, doch branden deed het na ruim een hailf uur aJ niet meer. Hier en daar smeulde het vuur nog, dooh dat was niet van groote befeekeniis. Toen de rook boven dien verminderde kon men de aangerichte schade in oogenftcihouw nemen. De schade. De tooneelruimte is geheel uitgebrand en alles wat zich in de onmiddel' ijke nabij heid daarvan bevond eveneens. In de zaal is alleen waterschade aangericht, welke zioh overigens nog beperkt heeft tot het voorste gedeelte en de orkestruimte. Met vereende kracht dus is dit gevaar bezworen, want zoowel de sang van „De Bijenkorf" ais eenige slangen van „Scala" zelf he-bben ongeveer een uur water gege ven. Ruim een uur na het ontdekken van den brand was het vuur geheel geblusoht. Smeulende requisieten en ander hout werk, dat achter het tooneel had gestaan droegen brandweerlieden naar buiiten. Van alles kwam er mee. Een man droeg voor zichtig onder zijn arm een groot karton Kwatta-ooEdaatjes, die door het blusohwa ter een weinig roemrucht einde hebben be leefd. Trouwens Frank van Wezel's roem ruchte jaren zijn ook een ontijdig einde ge storven. Het behoeft nd. zeker geen betoog, dat de voorstelling gisteravond niet door ging. In dep aanvang werd melding gemaakt van het optreden van personeel van „De Bijenkorf". Bij dezen brand nu is bewezen, dat de ailarmeering in dit groote gebouw, waarin uiteraard altijd veel publiek is goed in orde is. Volgens consigne aan het gehee le personeel, dat door het brandalarm sein gewaarschuwd was, werd het in het ge bouw aanwezige publiek medegedeeld, dat er een brandoefening was en werd verzocht, het personeel zoo min mogelijk in den weg te loopen. Het beste deed men, aldus werd gezegd, naar beneden te gaan, waarvoor men gedeeltelijk van de 'dften, die alle naar beneden gingen, ook al volgens consigne, gebruik kon maken. De roltrappen werden evenwel buiten werking gesteld. Intussohen was het ongeveer honderd man sterke huispersoneel geconsigneerd bij de circa vijftig brands'angen van het ge bouw, waar o>p verdere orders werd ge wacht. De groote benedendeuren, welke in normale omstandigheden niet altijd alle ge opend zijn, werden geopend, zoodat men gemakkelijk het gebouw kon verlater Toen echter vrijwel onmiddellijk bleek, dat „De Bijenkorf" niet direct gevaar liep, werden de brandveiligheidismaatrege'en op geheven, voor zoover het 't publiek betrof. De zaken gingen dan ook geregeld door. Kort na zes uur begon de brandweer z'n materiaal in te neimen. RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN. Vader en 12-jarig zoontje maakten zich aan het misdrijf schuldig. Zondag werd aan de Laagstraat te Eindhoven een rijwiel ontvreemd; de bestolene zag Donderdag een persoon, die hij bij naam kende, rijden op een rij-wiel, waaraan eenige onderdee'en waren aan gebracht, die hij als van zijn rijwiel af komstig, herkende. Depolitie stelde een onderzoek in en vond in de woning van een 43-jarigen Duitscher, wonende aan den Ontginningsweg te Eindhoven drie heerenrijwielen, eenice damesrijwie'en als mede vele rijwielonderdeelen Tal van deze rijwielen waren gedeeltelijk gede monteerd, terwijl enkele rijwielen voor zien waren yan onderdeelen van andere fietsen afkomstig. De Duitscher bekende, dat zijn 12-jarig zoontje en hij samen dr diefstallen hadden gepleegd. De vadei werd in arrest gesteld. Voordeelige gasten. Wij lezen in „Het Vakblad der Wasch industrie": Een dame, met een dubbele naam, wo nende in een villa aan een der nieuwe bree- de Lanen van 's-Gravenhage-West, zond haar wasscherij een briefje van den volgen den inhoud: „Wilt u s.v.p. eens na laten zien of een klein tafellaken, linnen damast met inge weven „Schloss Stolzenfels am Rhein" nog bij u aan de wasscherij isï Er bestaat maar een exemplaar daarvan en daar ik het ver mis, denk ik dat het bij een andere wasch gekomen is". Het onderzoek bracht uit dat inderdaad in de wasscherij aanwezig was met de ini tialen en het waschmerk van de betrok- ven naam vertoonde eovl ken dame erop genaaid. Edoch, de ingewe ven naam vertoonde een belangrijke afwij king, zoodat mevrouw van de wasscherij het volgende antwoord ontving: „In antwoord op uw schrijven deelen wij u mede, dat het door u gevraagde tafel laken hier niet- aanwezig is. Wel hebben wij hier een tafellaken, gemerkt met de initialenen het nummer.... doch daar is de naam van een ander établissement ingeweven ml. „Restaurant Wilhelmstein im Steinbuser Bee". Gaarne vernemen wij, of dit tafellaken het bedoelde is". Misschien dat de dame in kwestie zich eenigszins in haar kaart achtte gekeken, doch de wasscherij directie wacht nog op verder antwoord. BUITENL. BERICHTEN AMERIKAANSCH VRACHTSCHIP IN BRAND GEVLOGEN, Aan de Oostkust der Vereenigde Staten is een Amerikaansch vrachtschip in brand gevlogen. De bemanning kon het branden de schip in de reddingsbooten verlaten. Een ander Amerikaansch schip is ter hulpverleening op de plaats des onheils aangekomen. Verschillende andere sche pen zijn onderweg. BURGEMEESTER GEARRESTEERD. Verdacht van aansporing tot moord en verduistering. De burgemeester van de gemeente Hermsdorf (Saksen) is gearresteerd wegens vermoedelijke aansporing tot moord en ernstige verduistering. Burgemeester Berner zou zijn vroegeren knecht hebben aangezet tot moord op den zandgroeve-beziter Schmidt te Pleissa, om in het bezit te komen van diens levensver zekering-premie van 30.000 Mark. Hiertoe zou hij den knecht in het bezit hebben ge steld van een gummiknuppel en een revol ver. Intusschen iB uit een onderzoek van de gemeentekas gebleken, dat er verduiste ringen zijn gepleegd, die in de tienduizen den loopen. Het juiste bedrag kon nog niet vastgesteld worden. Geruimen tijd geleden is Berner al eens disciplinair vervolgd hij is er toen met een geldboete afgekomen. DE GROOTE ENGELSCHE PAARD ZNTENTOONSTELLING heeft deze week te Londen plaats gehad in tegenwoordigheid van den Lord Mayor. Vele prachtige exemplaren van de in Engeland vertegenwoordigde paardenrassen waren aangevoerd. De echtgenoote van den Lord Mayor reikt den prijs uit voor het winnende exemplaar. DE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING „DE SUIKER" is Vrijdag in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam door den minister van Handel en Nijverheid den heer Verschuur, officieel geopend. Het muziekcorps van de Wester Sui kerraffinaderij luisterde de plechtigheid met muziek op.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9