LAND- EN TUINBOUW UIT DE PERS DONDERDAG 9 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 BRANDEN. Brand tc Eindhoven. Gistermorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de woning, bewoond door J. Mulder en gelegen aan de Hoens- veldschestraat 43 te Eindhoven. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat nog voor de aankomst van de brandweer ook perceel no. 45, bewooud door J. Vroman, door het vuur aangetast en geheel verwoest werd. Het huis van Mulder brandde uit. Ook de inboedel ging geheel verloren. Verzekering dekt de schade. Beide woningen waren eigendom van M. den Ouden. Brand in een kerk. Dinsdagmiddag woedde een kleine bin nenbrand in de Ned. Herv. kerk te Dene kamp. Het gelukte den koster met enkele emmer» water het vuur te blusschen. De schade is aanzienlijk en wordt door verze kering gedekt. Zware brand in een bananen- pakhuis te Groningen. Gisteravond om 9 uur werd tc Groningen brand "ontdekt aan de N.V. Groninger West-Indische Bananen Comp. aan de Een- drachtskade, onmiddellijk grenzende aan de gebouwen der fa. Stokvis en Zonen. Een geweldige rook steeg uit de pakhuizen op, zoodat de brandweer, die spoedig ter plaat se was, groote moeite had om den haard van 't vuur, welke zich bevond op een vlie ring achter in 't pakhuis, gelegen boven de bauanendrogerij. te na-deren. Rookmaskers bewezen dan ook uitstekende diensten. Men tastte het vuur aan met drie stralen op de waterleiding, terwijl intusschen een twede motorspuit gerequireerd werd. In de pakhuizen waren groote hoeveelhe den bananen, sinaasappelen en ander fruit opgeslagen, die, naar de directie ons me dedeelde, totaal bedorven zijn door den rook. De brandweer, onder leiding van haar commandant, den heer S. Ploeg, wist het vuur te beperken tot de vliering. De gebou wen zijn op beurspolis verzekerd voor ƒ25.000; de vooraaden en de inventaris voor 35.000. De oorzaak van den brand is niet bekend. Men vermoedt, dat een vonk van eon sigaret in een opgeslagen hoeveel heid houtwol is terecht gekomen. De direc tie was tot gisteravond 7 uur in de kanto ren in 't- fabrieksgebouw aanwezig geweest. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Huis en dancing uitgebrand. Gistermiddag is te Leeuwarden aan de Nieuweburen een huis, boven bewoond door den metaalbewerker M. Jansen en be neden ingericht als dancing van H. Zorn, zoo goed als geheel uitgebrand. Aanvanke lijk bestond groot gevaar voor de huizen aan de Nieuweburen en Breedeplaat-s, doch de brandweer heeft met vijf slangen op de waterleiding het gevaar gekeerd. Vee bij boerderijbrand omgekomen. Uit Lage Zwaluwe wordt gemeld: Gister middag is de boerderij met woonhuis van De B. in het naburige Wagenberg tot don grond toe afgebrand, waarbij vier melk koeien, een paard en eenig klein vee in de vlammen omkwamen. De vrouw van De B., die ziek is, kon met veel moeite worden ge red. Een en ander was laag verzekerd. De oorzaak is waarschijnlijk het spelen door kinderen met lucifers. ALS DE BAANWACHTER WORDT AFGELEID. Op het nippertje ontkomen. De heer A. v. D. te Roosendaal is met drie kinderen en twee dames-familieleden aan een wissen dood ontkomen. Komende van den Moerdijk, kwam he-b gezelschap per a-ulo aan <len overweg op Kalis-donk ie Roosendaal aan. De overweg was niet af gesloten en dus reed men door. Op hetzelf de mement naderde d-e trein uit Breda, wel ke te 6 min. vóór 7 te 'Roosendaal moest aankomen. De machinist, het gevaar zien de, gaf vol stoom signalen en remde wait hij kon. Gelukkig was de auto juis-t voor de locomotief over de spoorbaan gekomen, toén de machine achter de auto nog voorbij schoof, zoodat men met den schrik vrij kwam. Het. schijnt, dat de baanwachter werd Lastig gevallen door eenige dronken lieden, waardoor de man verhinderd werd tijdig de alshiit'boornen neer te la-ten. NA DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL". De overbrenging der slachtoffers. In verband met de overbrenging der slachtoffers van de ..Noordpool" IJmuiden 132, kan worden gemeld, dat de voorberei dingen zoover zijn gevorderd, dat Woens dagavond dr. H. J. Hcida van Vlaardihgen en de heer A. Kool, inspecteur van de V. E. M. te IJmuiden naar Schotland vertrek ken om aldaar verder het transport te re gelen. Binnen korten tijd zal de „Victoria" voor dit. doel vertrekken. Zij die in verband met het vertrek en dc terugkomst van de „Victoria"' inlichtingen wenschen, kunnen zich tot den voorzitter van het comité, den burgemeester van Maassluis, wenden. Een ongevaarlijke moordpartij. Zij wilden een avontuur, zes roekelooze jongemannen, nauwelijks tot man gerijpt, zes Hagenaars, die spontaan verzet aati- teekenden tegen den loomen sleur van het alledaagsche. Misschien was de lente, mis schien Vader Cats uit Schiedam de oor zaak hunner opstandige gemoederen. In ieder geval benevelde de geur der boomen in het Haagsche bosch hen zoodanig, dat zij in een afgelegen laantje besloten uit drukking te geven aan den drang naar avontuur. „Moord", zette de eerste in, moord galmde een tweede, moord, moord, galmde het zestal door de rustieke stilte. Maar de Haagsche politie is waakzaam. Met nijveren spoed rekende zij de zes re kel* in. Aan het bureau in de Louise Hen- nëfctestraat, werd tegen hen proces-verbaal opgemaakt. DE T0L-RELLETJES TE JUTFAAS. Een café blijft tot 12 April gesloten. in aanisdubting bij het verslag inzake de voraaeitwe toiact-ie op den 'Iweeuen Paasoli- ci'ag kan het „U. D. nog het volgende nie- de-cteelen. Voordat dc Utreohtsche po4ie arriveer de, gelukte het verschillende belhamels den tod-boom uit zijn scharnieren te lichten. Men wa-s veraoittig in he-t- uitaenken, van plage rijen. Zoo zaten enke c jongens op een de fecte moitorliets, d-ie niét behulp van een touw voortgetrokken werd. Hiermede re den zij door oen tol en leverden een gevaar op voor de voetgangers. De pol i i ie nam he t instrument in beslag, wat nog niet zoo ge heel gemakkelijk ging, aangezien heit ach ter <len motor aansleependc touw voor vc- *en een invitatie was om er hun voet. op 'e zet.ten of het even vast te houden. Toen de Ut-reohtsobe poitie arriveerde, bes-taande uit twee inspecteurs en een aantal aigeniten, wa-s dit uit. De politie gaf order de café s te sluiten, vervolgens trok ze den gummi stok tegen de dreigende menigte en begin nende bij den tol werden de Heerenstraat en de Dorpssitiraa-t- schoongeveegd. Verschalend© personen iepen een paar leelijke klappen op en zooals meer gebeurd, waren hierbij ook personen, die eigenlijk met de refe-tjes zelf niets hadden uit t-e slaan. Toen men de menigte terug gedre ven had tot voor het café Vos, bleek, dait zich hierin een groote troep IJsel®ted.ners h-ad verzameld. De caféhouder weigerde om op sommatie van de politie de deur te openen. Toen echt-er de burgemeester, die juist gearriveerd was, dit bevel herhaalde, klonken uit. het ca-fé gelach en verwenschin- gen. Na herhaald bevel en toen de politie op het punt, stond de deur open te breken, o|>ende de caféhouder wijselijk zelf de deur. Dat de voor het café samengestroomde me- n-iigite verre van rustig wa-s, laat- zich be grijpen. I>e politie chargeerde nogmaa's en wist de menigte te verspreiden. Hierna werden nog eenige samen-scholingen in de Schoolstraat en Wilhelminastraat unit- el kander gejaagd en hiermede had de politie het p'eit gewonnen. Wel bleef het nog eeni ge n tijd rumoei-ig in het dorp. maar inci denten kwamen niet meer voor. De demon strant en, die me-t dit alles wei-nig uilt tp staan hadden, wa.ren intusschen mo goed als alen vertrokken. Naar he-t ..U. D." verder verneemt, heeft de caféhouder, die w eiger de de politie tot zijn café toe te laten, van den bntngemees'te-r de aanzegging ontvan gen, d-a-t zijn café tot- na Zondag 12 April ges1 o-ten moet blijven. De tal staat des nacht-s onder be-wakina. om te voorkomen, dat- ze niet zooa-G e Vreeswijk op Maandagochtend, in het- Ka naal worde gevonden. De poging tot doodslag te Weert. De herbergier P. op de B. te Weert, die verdacht was van poging tot doodslag op zijn vrouw en die deswege een paar weken geleden werd gearresteerd, is thans vrijge laten. De rattenvangers van Eenum. De landbouwer Jensema te Eenum be loofde Zaterdag j.l. aan de arbeiders van de dorschmachine voor iedere rat, die door hen gedood werd, een premie van vijf cent. Het resultaat was verrassend. Men werkte door tot- de onderste laag schoven, toen werd de dorschmachine stopgezet en gingen de heeren op jacht. De schoven werden voorzichtig op zijn gelegd en telkens wan neer zich een rat vertoonde, behoorde het dier in een minimum van tijd tot het rijk der dooden. In totaal werden zeven hon derd ratten neergelegd, waardoor met de paar honderd, die de voorgaande week wer den gedood, het duizendtal ongeveer werd bereikt. Voor de arbeiders was het een aardig Paaschfooitje. „Msb." Een tweede kiezerslijst. De gemeente Soest is door een harer in woners geheel onnoodig op vrij hooge kos ten gejaagd, aldus bericht „De Tijd". Hij eischte nl., dat het gemeentebestuur hem een kiezerslijst zou bezorgen. De eenig aanwezige lijst berust ter secretarie en werd niet afgestaan. De betrokken inwoner nam hiermee geen genoegen en wendde zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken. Deze heeft het. gemeentebestuur be richt, dat het wettelijk aan den eisch heeft te voldoen. De prijs, dien de gemeente hem mag berekenen, is maximaal 5.Het drukken der lijst zou zeker 1500.kosten. Men heeft nu een aantal schrijvers aan het. werk gezet, dat de lijst voor 400.zal uitschrijven. Maar wat te doen als de man om een tweede ex. vraagt, of een an der inwoner denzelfden eisch stelt. BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. Ontploffing in „ongelukstunnel" te Nèw York. In een op een diepte van ruim ISO M. ander den bega-nen grond in aanbouw zijnde waterleidingetunnel, die wegens de vele ongelukken, die reeds hebben plaats jehad, den bijnaam van „ongelukstnnneJ" heeft gekregen, zijn gisteren tengevolge ran een ontploffing opnieuw twee arbei ders om het leven gekomen en verschei den mannen zwaar gewond, f Geheimzinnige moord op een Rus. Gisteren heeft, men te Parijs het lijk gevonden van een te Rijssel woonachti gen Rus. In hel. huis van het slachtoffer werden een bom en talrijke geschriften en drukwerken in de Russische en Duit- sche taal gevonden. De politie doet alle moeite om dezen moord op te helderen. Er bestaan ver moedens dat. hij in verband staat met de affaire-Koetjepof. EX-MINISTER GEARRESTEERD. Beschuldigd van wisselvervalsching. De arrestatie van den vroegeren Fin- ichen minister van binnenlandsche zaken ji het kabinet Thanner, thans directeur der sociale verzekeringsbank, Itkonen, die Dinsdagavond plaats had. heeft in geheel Finland groot opzien verwekt. Itkonen wordt beschuldigd van wiseel- vervalsching tot een bedrag van ten minste 7G.000 Finsche mark. Hij moet zich daaraan hebben schuldig gemaakt wegens moeilijkheden, waarin hij Uuigevolge van mislukte grond specula ties- was geraakt.. Hij had met een combinatie in een provinciestad uitgebreide terreinen ge kocht, in de verwachting, dat de grond prijzen snel zouden stijgen, doch deze verwachting is verkeerd uitgekomen. Waarschijnlijk zal zijn arrestatie een groote financieele debacle ten gevolge, hebben, daar verscheidene van zijn pain ty vrienden geld hadden gegeven op wis sels van hem, waarvan de betaling thans achterwege zal blijven. Itkonen was een der leiders van de Finsche sociaal-democratische partij en voorzitter van het partijbestuur. Zijn arrestatie h-ad Dinsdagavond plaats- voor de rechtbank, waar hij een cliënt zou verdedigen. PRINS GEORGE VAN ENGELAND BESTOLEN. Pijnlijk voorval te Buenos Aires. Terwijl de prins van Wales en prins George, die zich nog altijd op hun pro- padandatocht door Zuid-Amerika bevin den, te Buenos Aires in het Enge.'sche gezantschapsgebouw overnachtten, sloop naar eerst thans bekend wordt een dief de slaapkamer van prins George binnen en stal er al diens kost-baarhe den. De politie slaagde er echter in. den insluiper te achterhalen en den prins weer in het- bezit van het gestolene te stellen. Pijnlijk was, dat het iemand bleek te zijn. die den dag tevoren aan den prins was voorgesteld en toen een sigenha-ndig onderteekend portret van den prins had ontvangen. Ongetwijfeld zou de dief streng zijn gestraft, wanneer prins George, niet had verzocht, de zaak niet te vervolgen. Hij meende den man vo'doende streng te hebben gestraft., door hem het portret te .'aten teruggeven. Ontrouw kassier. De kassier Kla-rr, die ten nadeele van de „Deutsche Algemeine Versicherungs- gezc'lschaft" te Berlijn ongeveer 100.000 Mark heeft verduisterd en sedert 28 Maart j.l. voortvluchtig was, is in Mo ravisch Ostrau door Tsjechische gen darmen gearresteerd. Zijn uitlevering is reeds aangevraagd. Berlijn spaart weer. Volgens mededceling van de directie dér Stedelijke Spaarkas zijn in het. a-f- geloopen jaar in totaal 15 mil-lioen mark 5p de Spaarbank ingelegd. De inleggel- den zijn voor het meerendeel geringe be dragen, een bewijs- dat bij den kleinen Berlijner de drang tot sparen is terug gekeerd. Negen jaar zonder fooien! Escoubes, zoo heet de man, die ge durende tien jaren, van 1918 tot 1928, kellner in een groot restaurant te Bor deaux is geweest, en nu zijn voormaligen patroon een proces aandoet, waarin liij de uitbetaling eischt van een bedrag van eenige duizenden francs wegens negen jaar derving van fooien! Toen hij n.l. een jaar in dienst was, besloot de di recteur van het restaurant het fooien stelsel af te schaffen en voortaan tien percent voor „service" op de nota's- te- plaatsen. Deze hervorming moge voor den bezoeker aangenaam zijn, Escoubes echter kon e-r zich niet bij neerleggen. En toen hij in 1928 zijn baantje opgaf, ging hij aan het rekenen, hoeveel ge'd aan „pourboire" hij er nu wel bij inge schoten was. De „conseil des prud'hommes", de rechtbank voor arbeidsgeschillen, heeft Escoubes reeds in beginsel gelij'k gege ven. Hij heeft blijkbaar het recht scha devergoeding te eischen. Doch er zijn.drie experts benoemd, om uit te maken of het bedrag, dat hij vraagt, niet te bui tensporig is. Zij zullen daartoe de boe ken van den restaurateur bestudeeren en de gemaakte winst nagaan. VEREENIGIN „DE NARCIS". In de bovenzaal van „De Kroon" te Haarlem hield de vereeniging „De Narcis" haar jaarvergadering. De voorzittei*, de heer C. M. Grullemans, betreurde in zijn opeuingswoord het feit, dat de „Haering" in Amerika zoo ongun stig voor Holland is verloopen. Hij herin nerde voorts aan het vele import van Nar cissen waarvan de gezondheidstoestand te wenschen overliet waardoor de doorsnede gezondheidstoestand is terug gegaan en weer van voren af aan begonnen moet wor den om die importpartijen gezond te ma ken. Het jaarverslag van den secretaris gaf een overzicht over het werk der vereeni ging. Dc vereeniging telt 294 leden, tot den keuringsdienst, zijn toegetreden 1157 bedrij ven. Tot. het Narcissensnijbloemencon tract waren in den loop van het jaar 1140 per sonen toegetreden zoodat in totaal 5068 kweekers of handelaren zijn toegetreden. De keuring te velde werd aangevangen 3 Maart mei 19 controluers die gedurende den groeitijd der Narcissen te velde in specteerde en later in vereeniging met den keuringsdienst van de Ver. „De JHvacinth" controle bleven uitoefenn op de^lroge bol len. In totaal werd onder de keuring gesteld 934449 R.R. of 1333 H.A. over 3762 bedrij ven vgrdeeld. In het geheel werdeu 398 partijen voor export afgekeurd waarop controle werd ge houden zoodat een verplichte warmwa terbehandeling is toegepast geworden. Als gevolg van deze controle is er 1645 mand vernietigd. Twee personen hebben getracht een afgekeurde partij in den handel te brengen doch dit is achterhaald en hebben deze personen zich te verantwoorden ge had voor het bestuur die daarvoor boete heeft opgelegd. Door de controleurs is controle uitge oefend op geimporteerde partijen bollen waarvoor een' verplichte warmwaterbehan- deling wa-s voorgeschreven. Door hen zijn gecontroleerd 1*2043 balen import. De Commissie op het Narcissen- snijbloemencontract heeft 41 overtredingen behandeld in 3 zittingen waarbij 22 ver oordeelingen zijn gevallen. De hoogst op gelegde boete was 500, de laagste 5. Er is een ledenvergadering gehouden, 4 bestuursvergaderingen en 36 vergaderin gen met- de controleurs. De medewerking van de veilingen werd geroemd. Uit het financieele versLag bleek dat aan keurings gelden met inbegrip van het Twee Cent per Roefonds ontvangen is 55218.11, aan boete f 3705.05, contributie 882, uitbe taald is kosten van den keuringsdienst 32325.92. Statistiek 1300.45. Fonds Ame rika ƒ4750. Twee Cent per Roefonds 18492.60. De ontvangsten en uitgaven beliepen 64588.95 met een nadeelig slot van 561.67. Een commissie bestaande uit de heeren L. v. Leeuwen Jr., Leo Koning en J. Vervat hebben eenige dagen voor de ver gadering ten kantore van de secr.-penn. boeken en bescheiden gecontroleerd aan de hand van een acountantsonderzoek het welk is gehouden door den heer A. J. de Tombe en rapporteerden dat alles in de beste orde bevonden is. De secr.-penn. werd gedechargeerd voor het gehouden beheer. Het jaarverslag van den administrateur, den heer H. J. Voors, gaf een overzicht over de verrichte werk zaamheden verbonden aan het samenstel len der statistiek en het op kaart- bren gen van de verschillende partijen aan de hand van de rapporten opgemaakt- door de controleurs. De uitslag van die Statistiek is aan alle aangeslotenenen toegezonden. De uitplant (vermeerdering) was in 9130 237Ó00 R.R. -f- 340 H.A. De verschillende groepen van Narcissen werden afzonderlijk genoemd wat betreft de gezondheidstoestand en den uitplant. In de vacature ontstaan door het periodiek aftreden van den heer J. Heemskerk te Sassenheim werd nadt- deze te kennen had gegeven niet meer voor herbenoeming in aanmerking te willen komen op grond van de aan de orde gestelde statutenwijziging waarbij het aftreden verplichtend wordt, werd gekozen de h.eer J. Berbee Gzn., t-e Lisse. De aftredende secr.-penn., de heer \Y. v. d. Laan werd met bijna algemeenc stemmen herkozen. Het keuringsgeld 1931 werd overeenkom stig het voorstel voorloopig vastgesteld op 6 cent per R.R. De statuten werden gewijzigd in den zin dat de aftredende bestuursleden in het vervolg niet direct herkiesbaar zijn terwijl de mogelijkheid wordt geopend den secr.- penningm. buiten het bestuur aan te stel len. De benoeming van den secr.-penningm. geschiedt door het bestuur. In het reglement op den keuringsdienst werden eenige aanvullingen aangebracht- hoofdzakelijk met betrekking tot de keuring op droge bollen waardoor de certificaten van de veldkeuring meer een voorwaarde lijke goedkeuring inhouden van het ge schikt- voor export zijn van de te veld ge keurde partijen. Ook werd ingelascht een bepaling dat het de aangeslotenen verboden is zaken te doen in Narcissen, met in het- buitenland gevestigde firma's die hier in Nederland een eigen pakkerij hebben of zelf de Narcissen- bollen hier in doen pakken en, verzenden, wanneer die niet bij den keuringsdienst zijn aangesloten. Voorts dat de minimumkeuringskosten 1.— bedragen en aan verafwonende kwee kers met minder dan een halve H.A. Nar cissen de- helft van de extra-reiskosten wordt berekend. Ofschoon er steeds vanuit gegaan is dat tweejarige Narcissen ook het eerste jaar voor de keuring opgegeven moeten worden, is dit thans in een bepaling in het regle ment vastgelegd. Bij de rondvraag vroeg de heer Verde- gaal welke houding aaugeuomen zal wor den door „De Narcis" tegenover die Ne- derlandwers die voor de handhaving van het invoerverbod gepleit hebben op „De Hearing" in Amerika. De voorzitter antwoordde dat de Bond van Bloembollenhandelaren er rea-ds veel aan gedaan heeft. Ter vergadering was aanwezig de voorzitter van dien Bond, die zeide dat alle organisaties erbij betrokken zijn en zij deze zaak zullen bespreken waar na in het Centraal Bloembollencomité ge- zamelijk zal worden overwogen wat in deze gedaan moet worden. De heer G. Ilaver vroeg naar liet invor- deien der boeten voor overtredingen van 't Narcisseusnijbloemencontract. De secreta ris deelt hierop mede dat in de balans is weergegeven welk bedrag aan boeten dit jaar is ingekomen, dat een van die oude zaken voor het Hoi' is gebracht maar in middels door betaling door den debiteur is ingetrokken. Dit geval moest- dienen als tastecase voor de overige. Nu geen uitspraak is ver kregen, en door dc advocaten van de te genpartij met onzen advocaat onderhande lingen worden gevoerd om tot. een minne lijke schikking te komen, voelt het bestuur er meer voor om mede te werken, om op die wijze tot een oplossing te geraken. DE S. D. A.P. EN DE ONTWAPENING. Het in alle opzichten groote congres der S. D. A. P. het- woord is, en in vollen ernst, van het „Volk" heeft inzake oor logsgevaar en ontwapening een zec-r ver standige resolutie aangenomen, zegt het Huisgezin. En bet blad vervolgt; Men moet dit nu niet zoo verstaan, of wij die resolutie van a- tot z zouden willen en kimnen onderschrijven. - Het woord „zeer verstandig" heeft meer betrekking op het verleden der S. D. A. P., niet haar tot dusver eenzijdige oriëntatie inzake het militaire vraagstuk, met haar overschatting der waarde van een even- tueele Nederlandsche ontwapening voor het- vredesvraagstuk, met het bekende sa- bot-age-dreigement van een Nederlandsche mobilisatie. Het had zoo ongeveer den schijn, ook in verband met de geweldige acties en peti tionnementen tegen een reorganisatie on zer vloot (de befaamde vlootwet-Deckers), alsof Nederland de groote oorlogsstoke- brand wa-s, en of, de Nederlandsche leeuw eenmaal getemd, de internationale oorlogs bedreiging van de lucht was. De nieuwe resolutie plaats zich, indien de beeldspraak geoorloofd is, met beide voeten op den bodem der werkelijkheid. Zeker, zij blijft zelfstandige ontwapening voor Nederland eischen, maar van den an deren kant is ze eenigszins onbeleefd zelfs voor den goeden wil der vrijzinnig-de mocraten zoo'verstandig, de eenzijdige nationale ontwapeuing afhankelijk te stel len van versterking der socialistische ar beid e rsb e w e gin g. De partij zal niet aan elke mobilisatie haar „medewerking verleenen", wat wel zal moeten beteekenen dat haar leden in de Staten-Generaal niet zonder meer de credieteu voor iedere mobilisatie zullen bewilligen. Ieder voelt het verschil tusschen deze tamme, wil men verstandige forniuleering, en de dreigementen, die in een vroeger tijd perk hebben geklonken, waaruit werd op gemaakt, dat de dienstplichtigen moeten weigeren op te komen en de spoorwegmau- nen, de transportarbeiders, de metaalbe werkers en zooveel anderen in massa het werk moeten neerleggen en zoo de natio nale verdediging lam slaan. De resolutie schenkt allereerst en voor al aandacht aan het instituut van den Vol kenbond en de ontwapeningsconferentie van 1932. Niet alleen de Nederlandsche (socialisti sche) arbeiders, maar de internationale ar beidersbeweging, vereenigg in de Socia listische Arbeiders-Internationale en het Internationaal Verbond van Vakvereeni- gingen, wordt opgeroepen tot een krachti- gen strijd en een forsche actie voor den vrede. Verder wordt van de Nederlandsche re geering zoodanige deelneming aan de ont wapeningsconferentie verlangd, „dat de gevoelens van het groote volksdeel, dat ontwapening wenscht, zoo sterk mogelijk tot uitdrukking worden gebracht en dat tot de verst mogelijke beperking van de bewapeningen wordt meegewerkt." De resolutie en de S. D. A. P. zien voor bij, dat behalve het volksdeel, hetwelk zij bestrijkt, er nog een zeer groot volksdeel is, dat niet minder vurig ontwapening na streeft, en dat de regeering niet aan de S. D. A. P. alleen het gezag behoeft te ont- leenen om te Genève voor de vredesge- dachte op te komen. Het gaat ten slotte, voor het- behoud van den vrede en het keeren van den oorlog, om de internationale ontwapening, om de pro paganda van de internationale vreiesge- dachte en den internationalen vredeswil. Wanneer de S. D. A. P. nu maar wil ver staan, dat dit geen 'socialistisch monopolie is, doch, om te slagen, de samenwerking behoeft van alle krachten, die zich in den dienst hebben gesteld van dat groote postulaat, dan zal de kans op welslagen aanmerkelijk worden vergroot. In een geval is veroordeeling tot lijfs dwang gevolgd, hetgeen bewijst, dat de vereeniging voldoende rechtsmiddelen kan aanwenden om de boeten op te vorderen. Nog werd in het midden gebracht, dat- in de Algem. Ledenvergadering van het TI. B. G. aan het- hoofdbestuur is verzocht om door middel van de Algem. Vereeniging v. Bloembollencultuur gedaan t-e krijgen, dat de aangeslotenen bij den keuringsdienst automatisch lid werden van „De Narcis" zonder dat zij daarvoor 3 contributie be hoefden te betalen. Wanneetf echter die 1000 aangeslotenen lid werden, zouden afdeeliügen gevormd moeten worden zooals bij de Algem. Ver eeniging v. Bloembollencultuur. Tegen be taling van 3 kan een ieder lid worden. Wanneer die 4000 aangeslotenen lid wor den tegen 3 ontvangt de vereeniging daarvoor jaarlijks 12000 contributie en kan het keuringsgeld daardoor verlaagd worden. Hiermede ging de vergadering ac- coord en volgde sluiting. reis kruipen en intusschen sta ik hier en krijg koude voeten.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10