22ste Jaargang DINSDAG 7 APRIL 1931 No. 6865 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN ,HET KONINKLIJKE PAASCHKRUIS" ZONDAGSBLAD BUITENLAND 3)e Gou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935. REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Niet beneden zijn stand leven. De bioscoop neemt voor een gedeelte der huidige stadsbevolking en ook voor velen in de dorpen een belangrijke plaats in in hun amusement, him ontspan ning. De Katholieke courant kan en mag voor dit feit niet de oogen sluiten. Zij heeft ook hier de taak, den plicht, om voorlichting en leiding te gevöii: Iedere week recenseeren wij daarom in ons blad de vertooningen in drie van de vier bioscopen in Leiden. Wij geven een be spreking van de films en keuren hun mo- reele kwaliteit. Wat deze keuring betreft meenen wij bij herhaling nog eens te moeten waar schuwen voor misverstand. Als een film wordt goedgekeurd, zonder reserve, wil dat nog niet zeggen, dat wat vertoond wordt „kost" is voor kinderen. Kinderen behooren, in het algemeen ge sproken, niet onder de bioscoop-bezoekers te worden gezien En als een film alleen toelaatbaar wordt geacht voor volwassenen, dan houde men rekening met deze twee overwegingen? Eerstens, volwassenen zijn, natuurlijk, niet jongens en meisjes van b.v. 18 jaar, m.a.w. men rekene niet te spoedig een an der of zichzelf onder de volwassenen En op de tweede plaats: niet alle voor volwassenen toelaatbare films zijn óók voor hen steeds een aanbevelenswaar dig amusement. In een artikel, waarmede wij volkomen instemmen, wijst „De Gelderlander" er op, dat de keuring van films door de Centrale Commissie een „net met zeer wijde mazen is". „Zoo ongeveer alles glipt er door". En wij citeeren verder uit dat artikel van het Nijmeegsche orgaan het volgende: Wij voor ons handhaven de oude meening, dat er nog altijd een bios coopgevaar is en dat de belang stelling, welke ook van katholieke zijde voor de film is ontstaan, nog weinig of niets van dat gevaar heeft vermin derd. De heer Hk. Brugman schreef dezer dagen in De Socialist, dat hij in de bioscoop „nauwelijks ooit iets anders onder de oogen heeft gekre gen dan Schund", en hij doelde voor al op hetgeen er vertoond wordt op het stuk van huwelijksmoraal. Hk. Brugman schrijft daarover kerngezon de opmerkingen, die wij met groote in stemming hebben gelezen en daarom overgenomen. Op de film is er geen onderscheid tusschen de liefde van 'n menschen- en die van een beesten- paar; ik heb, schrijft de heer Brug man, „in de bioscoop nog eigenlijk geen enkel trouw, zuiver-gelukkig (jong) huishouden gezien, geen enkel zooals wij het voor ons zelf zouden wenschen, geen enkel waarin de man klaarblijkelijk iets méér was dan een minnaar, geen enkel waar het zinne lijk element zijn eigen plaats inder daad harmonisch innam." Het zinne lijk element is er alles en de socialis tische schrijver aarzelt niet 't ding bij den waren naam te noemen: „zwijn- derij". Deze schrijver in „De Socialist" staat, in zijn oordeel o.ver de bioscoop, dichter bij de Katholieke moraal, dan, blijkens hun levenspractijk, Katholieken, die maar al door geregeld de bioscoop bezoeken En dan hebben wij niet uitsluitend het oog op het bijwonen van perverse, van slechte filmvertooningen. Ook het bezoek zeker het geregeld bezoek van films, die ieder op zich toelaatbaar worden geacht, kan funeste, verderfelijke gevolgen hebben. Wij willen aannemen, dat een film van de min of meer op 't kantje toelaat bare soort aan volwassen toeschouwers geen direct kwaad doetdat de min of meer zinnelijke voorstellingen daarin vluchtig voorbij zweven en zich niet, hinderlijk, in de phantasie vastzetten. Maar zeker is, dat het geregeld, het dikwijls zien van zulke vertooningen verderfelijk is voor den gezon den smaak wij bedoelen hiermede, dat daardoor wordt verruwd en vergrofd het aanvoelen van wat goed en slecht is en niet alleen verderfelijk voor den goeden smaak, maar ook langzamerhand ontzenu wend voor de wilskracht, om het- goede te doen en het kwade te laten. Wij keuren dikwijls terecht in ande ren (en in onszelf?) af, dat er wordt ge leefd boven zijn stand, in stoffelijken zin. Wij zouden wel 'ns meer kunnen en moeten afkeuren het leven beneden zijn stand, in geestelijken zinDe mensch moet bij zijn verkeer, zijn ontspan- ning, zijn genoegens rekening houden me< zijn waardigheid, als mensch, en ook met de individueele omstandigheden, waarin hij is geplaatst geworden omstandighe den in en buiten zijn persoon. Helaas, ko men velen eerst dan tot de erkenning, dat zij beneden hun stand leven, als schade en schande ben wijs heeft gemaakt Wat speciaal het bioscoop-bezoek be treft zouden wij ons wel willen veroorlo ven, sommigen of meerderen Elatholieken voor te houden: dat zij niet mogen leven beneden hun stand De Graalbetooging is een groot succes geworden Een bijna uitverkocht Stadion De geestdrift van de Graal heeft zich ge manifesteerd in een gedurfde daad. Of ge tuigt het niet van durf bij zulk een prille beweging een uitvoering te geven in het. Stadion van de hoofdstad? De meer beza- digden vreesden met groote vreeze, dat deze poging niet ten volle slagen zou en de nurksen hadden het vonnis reeds klaar: dat wordt een fiasco. Maar de „Graal" glimlachte om al die critiek en werkte, zwoegde. En de „Graal" heeft de zege behaald De opvoering van het massale spreek koor „Het Koninklijke Paaschkruis" is een heerlijke Christus-hulde, een edel lente feest geworden. Het koor heeft het aan duizenden toe hoorders diepzinnig geleerd, hne ..na lijden verblijden" komt, doch eerst heeft het die les zelf in practijk moeten brengen Wat zag de lucht donker en somber op den mor gen van den Tweeden Paaschdagde re gen gutsle bij stroomen neer. Zoowel aan den hemel als bij de meisjes „hingen de wolken laag". Maar Goddank het lente zonnetje boorde zich door de duistere floer sen heen en het werd een weer, zoo feeste lijk en vroolijk, als men het niet beter had mogen wenschen. Tegen den tijd, dat de opvoering zou be ginnen te twee uur stroomde het Sta dion vol met belangstellenden Wij schat ten hun getal op ruim 30.000 I Onder de autoriteiten in de Koningsloge zagen wij Z.H.Exc. den Bisschop, minister Verschuur, mgr. Taskin, en den Deken van Amster dam, dr. van Noort, en vele pastoors en ka pelaans. In de „arena" van ons Colosseum ston den de meer dan tweeduizend meisjes ge schaard rond een doodsch, zwart kruis. De meisjes gekleed in gewaden van ver- schillende kleur waren in stervonn ge groept rond het kruis, kleur bij kleur. Voor een lezer zegt dit alles niets, maar voor de toeschouwers bood het een fantastisch schouwspel, dat denken deed aan bollen velden in bloei. Het Stadion geleek een wonderlijk dal, een vallei vol menschelijke bloemen, omsloten door heuvels van men schen. En boven dit zielen-dal wapperden de felle en fleurige Graal vlaggen in de blauwe lentelucht, waaronder de vijf Leid- sche club vlaggen een goed vertoon maak ten. Het massale spreekkoor is een groot succes geworden. De ontzaglijke moeite, die de leidsters zich getroost hebben, is ten volle beloond. De verzen van „Het Ko ninklijke Paaschkruis'' werden gedecla meerd in een krachtig rhythme duizend monden spraken als uit één mond de ver heven gedachten uit over het lijden en het offer, over de berusting, neen van de mede werking met Gods wil. Over den inhoud van „Het Koninklijk Paaschkruis" behoeft, na de artikelen in ons blad van mej. v. d. Kallen, niet veel meer gezegd te worden. Het was een tref fend en ontroerend gehoor, zooals die jon ge vrouwen in woord en zinrijk gebaar ver haalden van de vreugde van het lijden in Christus, van het dragen van het levens kruis. Indrukwekkend was ook het telkens herhaalde „Geen zaligheid der ziel, noch hoop op eeuwig leven dan aan het kruis", waarbij de armen zich spreidden en de meisjes daar stonden als „levende kruis beelden", het kruis, ieder in haar eigen kleur, op haar kleed afgeteekend. Was het eerste gedeelte wellicht wat te langgerekt en te weinig afwisselend, het tweede bedrijf „Christus onze kracht!" en het derde bedrijf ,,Aan de kinderen van dezen tijd" hield de aandacht der duizen den toehoorders vo'komen gevangen. Het „Alleluja" van het Engelenkoor was heer lijk-mooi; het „Magnificat" een moeilijk oogenblik! welgeslaagd. Het derde bedrijf was het anwoord aan de socialistische jeugd, welke eenige maan den terug het spreekkoor „De kinderen van dezen tijd" van Henrietta Roland Holst opvoedt. Verschillende coupletten uit dit koor waren de Vrouwen van Nazareth overge nomen en werden door de Graal beant woord: „O laat onze boodschap u van het Paaschkruis verkonden: Uw ongeweten God heeft ons 't geheim verklaard". Bijzonder aantrekkelijk klonk hier het Engelenkoor met Vondels: „Hier geldt geen adel staat noch macht" en de wellui- dend-ruischende „harmonische koren." Aan het slot van de uitvoering werd door executanten en toehoorders geza- melijk het „.Aan U o Koning der Ef xwen" gezongen. Wat heeft dat triomflied ma jestueus geklonken boven de muren van het stadion uit, tot in den hoogen hemel! De menschelijke bloemenvelden maak ten zich nu los van den kruisberg en kwa men in een bonte streng van kleuren langs den Bisschop defileeren, en brachten aan Mgr. de Graalgroet „Excelsior, Alleluja, Vooruit!" Het was een sprookjes-achtig gezicht, zooals misschien nog nooit is gezien en niet meer te zien zal zijn. Door de enthou siaste toeschouwers werd het gesloten le ger van graalmeisjes hartelijk toegejuicht. De Bisschop onderhield zich, na afloop van het snel, eenigen tijd met de Vrouwen van Nazareth en begaf zich daarna naar den uitgang, door velen die hem daar op wachtten, met geestdrift begroet. Ook aan het hoofdbestuur van de Graal werd aa-n dén uitgang een ovatie gebracht. De Graalmeisjes trokken zich na het défilé in de kleedruimten van het Stadion terug en marcheerden vervolgens in ge woon Graal-costuum door de stad, naar het station, waar ex tra-treinen klaar ston den. Onderweg werd ook bet Centraal Graalhuis aan de Vondelstraat gepasseerd, waar de graalgroet werd gebracht. Stor menderhand werd het Centraal Station door de meisjes veroverd. De statige over kapping trilde van de luidruchtige graal- groeten die van trein tot trein gewisseld werden Uit Leiden namen 170 ipeisjes aan het spreekkoor deel. Zij waren reeds lsten Paaschdag naar Amsterdam vertrokken en logeerden in verschillende gestichten, bij de Zusters van de Voorzienigheid, in het St. Jacobs-gesticht, en het St Bernardus- gesticht, het Maagdenhuis en de school aan de Pijnackerstraat. Op Zondagmiddag hebben zij te zamen met de Amsterdamsche en Rotterdamsche meisjes gerepeteerd in het Stadion; zij hebben zich, ook bij de opvoering gisteren kranig geweerd! Zoo behoort de Graal-uit.voering weer tot het verledene in werkelijkheid, maar niet tot het verledene in de herinnering. Want deze frisschen April-betaoging van de katholieke meisjes en jonge vrouwen zal bij ieder toehoorder in dankbare heu genis blijven een mooie herinnering aan een indrukwekkende levensles nit kindermond. Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De verwarring onder de nationaal-socia- listen. Revolutie op Madeira. Verzet tegen de Sovjets in de Oekraine. BINNENLAND. Tal van verkeersingelukken vóór en op de Paaschdagen. (Gem. Ber., 2de blad). Ernstig ongeval op een machinefabriek te Rotterdam. (Gem., Ber., 2de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het twintigjarig bestaan van Fluks. (Sport, 3de blad). Het Voetbaltournooi van S. J. C. te Noordwijk, (Sport, 3de blad). Een geval van kolendampvergiftiging. (lste blad). OMGEVING. Doodelijk ongeluk onder de gemeente Oegstgeest. (lste blad). De weleerw. pater HUMILIS CASTE- LEIN O.F.M., die gisteren in de Mon-Père Kerk te Leiden zijn eerste plechtige H. Mis heeft t ROEMENIE DE ROEMEENSCHE REGEERING AFGETREDEN. Naar uit Boekarest wordt gemeld, is heb Romeensche kabinet afgetreden. De koning heeft het ontslag aanvaard en den wensch te kennen gegeven, dat alle politieke krachten des lands aan de vor ming van heb nieuwe ministerie zullen deelnemen. In dezen geest heeft Mironescu besprekingen met de partijleiders geopend. De vorming van een nationaal concen tratiekabinet is reeds lang een speciale wensch des koning». De onmiddelijke aanleiding tot het ont slag van het kabinet vormt heb aftreden van Manoilescu, den minister van Handel; deze had drie dagen geleden een conflict met de leden der regeeringspartij en deelde daarop mede, dat hij zich uit de regeering zou terugtrekken. Alle pogingen om hem op zijn besluit te doen terugkomen, bleken vruchteloos, zoodat Manoilescu zijn ontslag indiende, wat gevolgd werd door het aftre den van het heele kabinet.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1