Dank U wel, ik gebruik F PU Kid L i ZATERDAG 4 APRIL 1931 DE LE1DSCHE COURANT BLAD PAG. voor ui en niets ancle: terende wast lang tot mijn gebruikt en eischen void' dus wat and' me niet beïn den als „even „beter dan Persil grootste overtuigi ondel Mn. NiV.. Amsterdam GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongen door een auto aangereden. Op den Haarlemmerdijk te Amsterdam is gistermiddag omstreeks half twee een ongeveer dertienjarige jongen door een auto aangereden. De jongen stak den rij weg over, zonder zich vooraf van de vei ligheid ervan te vergewissen. De chauf feur, wien geen schuld treft, trachtte door sterk remmen een aanrijding nog te voor komen, doch het was reeds te laat. Een van de voorwielen van den wagen ging den jongen over het lichaam. Met inwendige kwetsuren is de onvoorzichtige in het Bin nengasthuis te verpleging opgenomen. Van de tram gevallen. Gisteren is te Vlissingen mej. N., een gehuwde vrouw, van de tram gevallen en spoedig daarna aan de gevolgen over leden. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een vrachtauto aangereden. Gisterochtend ongeveer half negen is de vrachtauto van de stoomwasscherij de Blauwe Olifant v.h. Corn. Quartel te Uche- len bij Apeldoorn op den onbewaakten overweg bij hotel Nijk te Eerbeek do.or den trein, die om half negen in de richting Die ren daar passeert, aangereden en een tien meter meegesleurd. De chauffeur en de wagenknecht konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Slechts het voorwiel en het spatscherm van den auto werden beschadigd. Ongeluk aan boord van een schip. Op een van de schepen van de stoom vaartmaatschappij „Ocean", liggende aan de Borneokade te Amsterdam, heeft gis teren een ernstige ontploffing plaats ge had. In de machinekamer is een buis ge sprongen, waardoor vier personen, twee Europeanen en twee Chineezen, ernstige brandwonden opliepen. Alle vier zijn zij door den G.G. G.D. naar het Binnen gasthuis vervoerd. De twee Europeanen en een Chinees konden, na ..verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. De twee de Chinees ia ter verpleging opgenomen. In den loop van den dag is hij echter aan zijn wonden bezweken. Verdronken. In de Spoorweghaven te Rotterdam is gistermiddag te 3 uur de 7-jarige W. P. de J. bij het spelen te water geraakt en ver dronken. Zijn vader, de schipper de J. van het^ aan de kade gemeerd liggende sleepschip „Clasina" ontdekte op een gege ven moment dat zijn zoontje niet meer op de zandhoop aan den kant was, waar het even van te voren nog had gespeeld. Hij vermoedde onmiddellijk het ergste en toen hij even daarna een schopje en een pet van het ventje op het water zag drijven, waar schuwde hij de rivierpolitie. Deze is er na een half uur dreggen in geslaagd het jon getje op te hal^n. Gistermiddag te omstreeks vijf uur waren twee kleine jongens aan het spe len op een vlotje aan den Ocrrnelis Dou- wesweg te Amsterdam. Een hunner, een achtjarig knaapje, dat daar in de buurt woont, geraakte te water. De toegescho ten hulp kwam te laat. Het ventje werd levenloos opgehaald. Doodelijke val. Gisteren is te Vlissingen mej. N., ge huwde vrouw, wonende in de Verkuijl Quakkeraarstraat, van de trap gevallen en spoedig daarop aan hersenschudding over leden. BRANDEN. Winkel en bakkerij te Groningen verbrand. Donderdagavond te ongeveer acht uur werd te Groningen brand ontdekt in het winkelhuis annex bakkerij van den heer van Güldener te Vries, gelegen naast het café van den heer J. v. Wijk. De bewoners waren afwezig. Doordat men zich met geweld toegang verschafte door deuren en vensters, waar bij een persoon aan de hand werd gewond, kon de haard van het vuur worden be reikt. Door den krachtigen Zuidenwind liepen de belendende perceelen gevaar. De brand weer wist door energiek optreden het vuui te beperken tot het winkelhuis en de bak kerij, die totaal verwoest werden. Van den inboedel kon niets worden gered. Bosch- en heidebrand. Donderdagavond heeft onder Wiene, gem. Ambt-Delden een hevige bosch- en heide brand gewoed. Er is ongeveer 15 H.A. ver nield. Eigenaar is de landbouwer Wilmink, woonachtig te Wiene. Het DooKitte/pij wielrijder Ry en een door/de verbrande Bg Huid. verzacht op deneest 'men me' Oooe 30-60 ca 90 ct. Tabc 80 ct. Bil Apoth. ca Droglitc* ZWARE BRAND TE SPRANG. TWEE GROOTE BOERDERIJEN, EEN BAKKERIJ EN EEN WOONHUIS, TOTAAL VERNIELD. Verschillende schuren met moeite behouden. Vrijdagmorgen omstreeks elf uur is door onbekende oorzaak brand uitgebroken te Vrijhoeve-Capelle, gem. Sprang-Capelle. De brand werd het eerst ontdekt in de ka pitale boerderij van den heer H. Stam, bij wien mede inwoont de heer P. Stam. In minder dan geen tijd stond de boerderij met stallen en schuur in lichterlaaie. Alleen het vee kon worden gered. Tien minuten later werd de nevenstaande boerderij van den heer P. var der Schans door het vuur aangetast. De sterke Z.-O.-wind maakte het blusschingswerk vrijwel onmogelijk; ook deze boerderij, waar een twintigtal beesten werd gehouden, ging in de vlam men op. Het vee kon worden gered. Het water van een slang, welke op de waterleiding was gekoppeld, kon niets an ders doen dan het nathouden van de aan grenzende gebouwen. Te ongeveer kwart over 12 werd ook de dertig meter lange bakkerij, met het woon huis van den heer Van der Hagen, een prooi der vlammen. Assistentie werd inge- rospen van de Tilburgsche en Waalwijk- ache brandweer. Omstreeks kwart voor één was Waalwijk met een motorspuit aanwezig. Bij verschil lende perceelen ontstond hierna nog een begin van brand aan de verschillende rie ten daken en de bijliggende schuren, welke behuizingen slechts met de grootste in spanning konden worden gered. Momen teel liggen geheel in asch de boerderijen met stallen en schuren van Hein Stam, de boerderijen met schuren en stallen van de weduwe P. van der Schans, de woning van den heer van der Hagen, waarin gevestigd de coöperatieve bakkerij „Ons Belang" en de woning van Heutens, waarin een gezin met twaalf kinderen was gehuisvest. De veenbranden in Drenthe. Een regenbui gewenscht. Na eeruge jaren van betrekkelijke rust dreigen thans, nu er een sterke Oosten wind waait, overdag de zon schijnt, regen op zich wachten laat en de vrij strenge nachtvorsten heb bovenste veen donzig maken, veenbranden het veengebied rond Emmen, te zulen teisteren. Gelukkig staat er thans niet veel bagger op het veld, zoo dat de schade in elk geval niet zoo groot kan zijn als in vroegere jaren 't geval was. Elk vonkje kan echter in de venen vuur vatten en binnen eenige uren uitdijen tot een brand, welke een geheel dorp met be zorgdheid vervult. Ook thans is er weer, zooals reeds werd bericht, brand uitgebroken op een der plaatsen te Emmererfscheidenveen, die men met recht een vuurhaard van het veengebied in de gemeente Emmen noemt. Men is direct met kracht opgetreden en heeft motorspuiten laten oprukken naar de plaats des gevaars, om direct met man en macht 't vuur tot staan te brengen en te blusschen. Gemakkelijk gaat dat niet, maar men heeft in '29 met succes toege past 't systeem om onderwindsch 'n strook nat te spuiten en daarna 't vuur van alle zijden aan te tasten. Dat heeft toen bo ven verwachting voldaan en men zal thans weer op dezelfde wijze optreden. Het groote gevaar voor uitbreiding vraagt verdubbelde activiteit, want als men het vuur thans goed in het veen krijgt, kan men misschien het vooit'oo- pen tegengaan, maar is aan blusschen niet te denken. Bovendien blijft het verrader lijke vuur tot dat er regen gaat vallen, een bedreiging voor vele woningen in Em- mererf scheidenveen. Naar wij vernemen, is men er in ge slaagd den veenbrand, die de streek Em men- Erfschedienveen ernstig bedreigde, te bedwingen. Weliswaar is er nog vuur aan wezig, doch het gevaar kan als geweken worden beschouwd. Een windhoos. Een windhoos heeft Donderdag te Apeldoorn bij velen schade aangericht. In het bijzonder was dit het geval bij eeni ge groentenkweekers, oa. bij den heer D. Dekker aan den Deventerstraatweg, bij wien vijftig groote ramen, waarmede de kassen waren afgedekt, in de lucht wer den geslingerd. Door het vallend glas werd tevens veel schade aangericht aan de jonge gewassen. Ook bij den heer Apon, aan den Meidoornweg, werden vele ramen van broeikassen de lucht ingeslin- gerd. DE LANGE WEG EN ZONDER AUTO. De weg naar de ruïne Nijênbeck bij Voorst is thans voor auto's opengesteld tot aan den Bandijk. De rest vormt nog een flinken afstand, als men moet loopen. Niet alle vreemdelingen weten dit eohter, en op het bord aan den ingang van den weg staat nog steeds te lezen: „Naar den Nijen- beek (niet voor auto's)." Een personenwa gen, waarin een aantal damo» en heeren, komt in een matig gangetje aangereden en stopt op dit punt om een bengel van een jaar of 12 te vragen: „Dit is toch de weg naar Nijenbeek?" De jongen, aldus lezen we in de „Zutph. Crt.", rustend op de boonen van z'n krui wagen, waarop 'n paar zware roggebroo- den, welke hij zoo juist van den hakker heeft gehaald, knikt, en zegt ,,Joa"Een der dames leest wat er op her bord staat en zegt tegen het gezelschap: ..Daar staat: niet voor auto's, dus we moeten loopen." De wagen wordt aan d-m kant van den v-eg gezet, en terwijl liet gezelschap zich klaar maakt den tocht te aanvaarden, grin nikt de bengel op zijn kruiwagen, pakt deze op en loopt met het gezelschap denzelfden weg op naar zijn woning. Een der dames begint een gesprek met hem en vraagt: „Is 't de moeite waard om t xasiee! te be zichtigen"? „Da wee'k uit amwooHr onze kruier.... „ik bin d'r nog nooit op 'e wes". „En je woont hier nog wel in de buurt misschien vlak bij de ruïne?" „Joa, ma ik gao d'r nooit hen.. De jongen grinnikt en glundert sterker, naar mate men den Bandijk nadert en ls hij juist naar aanleiding van een aan hem gestelde vraag over Reinjud en Gelder, die op het kasteel vroeger gevangen heeft ge zeten, blijk geeft, weinig va i onze vader- landsche gesohiedenis af te weten door te zeggen: „Joa, doar mot wel zo'n dikken kerel hebben 't zeten, ma vee, dat weet ik nit", zet hij zijn kruiwagen neer, want hij is het bord genaderd dat er staat met het opschrift: „Verboden voor auto's". Z'n arm uitstekend in de richting van het bord zegt hij: „Kiek, tót zó verre hadden ieluu oe oto noe met können nemmen." De hee ren hebben dit inmiddels óók bemerkt, en kwaad stelt één van hen den jongen de vraag: „Waarom heb je ons dat niet ge zegd toen we uit de auto stapte, stomme ling" Zonder z'n gegrinnik ook maar 'n ogenblik te staken zegt hij: „Doar hef mien gien mense van oelue noa 'e vroagt, en ik dochte bie mien eigens, wat zölt ze straks 'n gezichte zetten as ze zeen dat ze töt zooverre wel moch'n goan met de oto".... Een auto-avontuur met een gestolen autoi Donderdagavond te ongeveer negen uur hebben twee jongemannen, die in de omge ving van het Leidscheplein te Amsterdam een auto hadden ontvi'eemd, een rilje ge maakt-door plan-Zuid. In de Apollolaan zagen zij twee meisjes, zusters, een van 21 en een van 18 jaar, die zij uitnoodigden mede tc rijden. Het ging in de richting van den Amsteldijk en vandaar de Kalfjes laan door naar den Amstelveenschen weg. In de Kalfjeslaan evenwel reed de chauf feur tegen een boom aan de linkerzijde van den weg. De botsing was zoo hevig, dat de auto geheel vernield werd terwijl de meis jes verwondingen opliepen. Zij werden in het Wilheiminagasthuis verbonden en kon den vandaar huiswaarts keeren. De jon gens kwamen er beter af. In het duister zijn zij ontkomen. De politie stelt een onderzoek in. REIZIGERSVERKEER VAN DE GROOTE STEDEN. Amsterdam evenveel reizigers als Den Haag en Rotterdam samen. In „Spoor- en Tramwegen" geeft V. en- keel cijfers over het reizigersverkeer aan de spoorwegstations te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. In 1929 bedroeg het aantal reizigers der Nederlandsche Spoorwegen 107 millioen, waarvan 59 millioen met „gewone" plaats- kaarten en 48 millioen abonné's. De gemid delde afstand per reis bedroeg 35 K.M.; per inwoner werden gemiddeld 2X7 réi zen per jaar afgelegd. Het aantal reizigers van de stations te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam be droeg (zonder abonné's) 13.9 millioea, 9.2 en 9.6 millioen: samen 32.7 millioen; hierbij zijn echter de reizigers tusschen drie ste den onderling, dubbel geteld. Nadat onderbroken door den oorlog het verkeer tot 1921 was gestegen, daal de het van 1921 tot en met 1925 en was in K J grooter dan ooit. AmsterdamMui- derpoort vertoont daarbij eene uitzonde ring, doordat in 1929 de vrachtprijzen ge lijk werden gemaakt aan dit te Amster damC.S.; dit had tengevolge, dat de halte Muiderpoort vele reizigers aan het Centraalstation moest afstaan. In Juni 1929 bedroeg volgens proef tel lingen het totale aantal reizigers per dag te Amsterdam, Den Haag en Rotter dam 83.000, 43.000 en 45.000. Amsterdam had dus bijna evenveel reizigers als Den Haag en Rotterdam samen. In Juni 1930 waren deze waarden 86.000, 40.000 en 45.000. Het verkeer van en naar Den Haag is dus eenigszins gedaald, hetgeen gedeelte-^ lijk zal zijn toe te schrijven aan de daling van het verkeer tuschen Den Haag en Delft. In den zomer van 1929 kreeg de electrische tram een gunstig eindpunt in Den Haag, en werd zij te Delft over de volle lengte van diè lange stad doorgetrok ken. In 1928 bedroeg de opbrengst N.S. van het verkeer tusschen Den Haag en Delft 604.000.en van 1 Juli 19291 Juli 1930 527.000.—. BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. DAME OP HET KERH0F VERBRAND. Te Einpoli in Italië heeft op het ge meentekerkhof een eigenaardig voorval plaats gehad. Zekere mevrouw Elsa Hof man Kohen is daar namelijk geheel ver brand gevonden. Maandag j.l. was ze uit Florence te Empoli aangekomen en had zich onmiddel lijk van den trein naar het kerkhof begw- ven, waar zij den bewaarder verzocht had, een bouquet neer te leggen op het altaar in de kapel Daarna was zij naar een graf gegaan, klaarblijkelijk met de bedoeling, om daar te bidden. Het verder verloop van de geschiedenis is niet juist meer te reconstrueeren. Hoogst waarschijnlijk is zij met haar kleeren in aanraking gekomen met een lampje, zoo als die in Italië veelal op de graven bran den. In ieder geval werd haar lijk geheel ver koold gevonden door eenige doodgravers, diezich in den namiddag aar het kerk hof begaven. DE AANVARING BIJ GIBRALTAR. De gehavende schepen in de haven van Malaga. De berichten omtrent het aantal slacht offers bij de botsing tusschen het Fransche mailschip „Floria" en het Engelsche moe derschip voor vliegtuigen „Glorious" lui den nog tegenstrijdig, doch het schijnt dat ongeveer 30 personen om het leven geko men zijn of vermist worden, terwijl er on geveer 20 zwaar gewond zijn. De beide schepen zijn gisteren in de ha ven van Malaga aangekomen. De Engelsche consul te Malaga, die ter stond een bezoek aan de schepen bracht, verklaarde aan de journalisten, dat het een wonder is, dat de „Florida" bij de zware beschadiging die het heeft opgeloo- pen, niet gezonken is." Aan boord van de „Glorious" werden bij de botsing vier vliegtuigen vernield. Het gat in de „Florida" was duidelijk zicht baar. Zoodra het schip vastgemaakt was, liet de kapitein allen van boord gaan en de lading verstuwen, ten einde het schip weer in evenwicht te krijgen en zoodoen de verder binnendringen van water te ver hinderen. Sneltrein botst tegen vrachtauto. Doordat de boomen van den overweg te Vulaines-sur-Seino niet waren gesloten, is een vrachtauto gegrepen door den sneltrein Parijs-Dijon. De vier inzittenden van den auto wer den gedood. Ernstige ontploffing. In de Berlijnsche voorstad Hohensohön- hausen deed zich gistermiddag op de plaats voor een huis een hevige explosie voor, waardoor talrijke vensterruiten ver brijzeld werden en telegraafdraden werden vaneengerukt. De politie vond de resten van een hand granaat in buisvorm. Tusschen Hohenschönhausen en Frie- drichsfeld werden later nog tien granaten van dezelfde constructie gevonden. Daar naast. lag pakpapier en een aantal ver frommelde communistische bladen. Men vermoedt, dat kinderen het pakket, dat daar al lang moet gelegen hebben, open maakten en één der handgranaten mee naar huis namen. Op de bewuste plaats hebben zij waar schijnlijk aan den lont getrokken en zijn er, toen zij zagen, dat de granaat begon te sis sen, vandoor gegaan. Onmiddellijk daarop heeft de explosie plaats gehad. GROOTE BRAND. Een groote brand verwoestte gisteren tal van huizen in het plaatsje Lauenbrück bij Hamburg. Een sterke wind wakkerde het vuur aan, dat in Hot geheel ongeveer 25 woningen en winkelhuizen vernielde. De geheele brandweer'van de stad Ham burg Williélhisburg werd gealarmeerd. Tijdens het blusschingswerk werden tal van personen gewond, onder wie ook eeni ge brandweermannen. In enkele boerderijen, die door het vuur werden aangetast, kwam het kleinvee in de vlammen om. WEER EEN VOORBEELD VAN ZELFOPOFFERING. Gestorven na 48 jaar melaatschen- verpleging. Uit Honolulu wordt het overlijden ge meld van de eerwaarde zuster Crescentiu, l4 ranciscanes. Zij was de laatste van de groep zusters-pioniers, welke in 1883 van Syracuse (New York) vertrok om te wer ken op de Hawaii-eilanden op verzoek van koning Kalakana, die toentertijd zustei Crescent ia en haar vijf gezellinnen bij haar aankomst te Honolulu in vier koninklijke rijtuigen naar de kathedraal deed rijden. De overledene bereikte den leeftijd van 85 jaar. Zij was 61 jaar kloosterlinge, waar van 48 in de missie. Haar meesten tijd be steedde zij aan de verzorging der melaat schen. Zuster Crescentia werd den 7den Mei 1846 in Nederland geboren en ging op jeug digen leeftijd naar de Ver. Staten. Op 5 November 1868 deed zij haar intrede in 't noviciaat van het St. Antonius-klooster te Syracuse (New York) en den 15den Juni 1870 werd zij geprofest. Op Hawaii nam zij eerst de zorg op zich voor de melaatschen in het Kakaoko-lepro- zen-hospitaal. In 1889, enkele weken na de dood van pater Damiaan, ging ze naar Molokai, waar ze tot 1929 verbleef, in welk jaar ze, door ouderdom gebogen, naar Honolulu terug keerde. AANSLAG OP EEN ABT. Naar de „Vreme" uit Novisad verneemt, werd op den abt van het klooster „Gla- wa", in Syrmië een bloedige overval ge pleegd. Een familielid van een knecht, die in dertijd in het klooster gediend had, maar ontslagen was, bracht den abt verschil lende messteken toe. De dader werd gearresteerd. De toe stand van den abt is hopeloos. Intern, smokkelaarsbende op het spoor? Te New-York heeft de politie gisteren in het bureau van een expeditiefirma een groote hoeveelheid verdoovende middelen in beslag genomen, die een waarde van 1 1/4 millioen dollar vertegenwoordigden. In verband hiermede is een persoon aan gehouden. doch men verwacht, dat bij het verdere onderzoek nog meer arrestaties zullen plaats hebben. Vermoedelijk is men op het spoor van een internationale smok kelaarsbende.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9