I SCHEFFBRfL TELEGRAMMEN MARKTBERICHTEN Advertentiën DUS AFGESPROKEN 2 KLEED1NGM AGAZI VRIJDAG 3 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT BAROMETER UÜu TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen. verricht in den morgen van 2 April 1931, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bildt: Hoogste barometerst.: 770.3 te Karlstadt. Laagste barometerst.: 747.3 te Isafjord. Verwachting tot den avond van 3 April: Matige wellicht tijdelijk krachtige Oos telijke tot Zuidelijke wind. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk eenige re gen. Zachter vooral in het Noorden. LUCHTTEMPERATUUR: 10.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Vaji Vrijdagnamiddag 7.03 uur tot Zaterdagmorgen 5.06 uur. onmogelijk alleen konden dragen. Immers als zij een betere woning kregen, konden de meesten hun armoedige huisraad niet meer gebruiken; o.a. kwamen zij te staan voor de aanschaffing van ledikanten, daar de oude woningen alle bedsteden bevatten. In één der krotten woonde zelfs een gezin van tien persenen in één kamer en moesten een moeder met vier kinderen van één bed stede gebruik maken. Om in de dringendsite behoeften van de bevolking te voorzien, werd een comité opgericht, dat zich belast te met bet inzamelen van gelden, meubelen, dekens en andere goederen. Op Vrijdag 21 Maart 1930 had te Ter Heyde de plechtige eeste steenlegging plaats voor den weder opbouw van het dorpje door Burgemeester G. W. Kampschöer, lid van de Tweede Kamer. Van de nieuwe woningen wordt een deel ingericht voor gnoote gezinnen, terwijl er ook enkele winkelhuizen zullen komen. De eerste winkel werd begin October door den burgemeester van Monster officieel ge opend. Het eerste badhotel van Ter Heyde, hetwelk werd gebouwd onder architectuur van den heer v. d. Heyde te Den Haag, is in December jd. in gebruik genomen. Het gebouw bevat verschillende goed ingerichte kamers en is een groote aanwinst voor het herbouwde zeedorp. De gemeenteraad van Monster verwacht een belangrijke toename van het strandibeaoek in Ter Heyde voor het a.s. seizoen. In vroeger jaren was Ter Heyde vooral bij de Hagenaars zeer geliefd, daar het 6trand er veel rustiger was dan in andere badplaats-en in de omgeving, doch door de zeer slechte outillage van het dorp en het absoluut ontbreken van eenige goede verkeersmiddelen, alsmede van resta-u- ratiegelegenheden, werd de trek naar Ter Hyde steeds minder. In de laatste jaren heerschte er in het eens zoo welvarende visschersd'orp het- grootste verval en armoe de. Ter Heyde heeft een ideaal strand voor ,ts. Bij eb is het strand tiental len meters breed, terwijl de zee er lang niet zoo gevaarlijk is als in andere badplaatsen langs de Noordizee, waar mén drijfzand en gevaarlijke golfstroomen aantreft. Daar ook de residentie zich in deze richting steeds meer uitbreidt, heeft men te Ter Heyde groote verwachtingen van het a-s. badsei zoen, speciaal wat het bezoek uit Den Haag betreft-. KARTOEM DE STAD VAN KITCHENER. door G. G. Kartoem, d.l, „olifantenslurf", zoo genoemd om den eigenaardigen vorm, die veel overeen komst vertoond met die van een olifantenkop en slurf, die ontstaat door de samenvloeiing van den Witten en den Blauwen Nijl om het groote Puti-eiland ten Noord-Westen van de stad Kartoem, de hoofdstad van Engelsch- Egyptisch Soedan, heet de stad van Kitchener omdat de Engelsche generaal haar na zijn overwinning op Mahdi Mohammed Achmed die haar vernield had, in 1898 weer opbouwde en wel op grootsche wijze. De straten zijn zóó breed en voor auto's geasphalteerd, particu liere huizen en officieele gebouwen en ook de winkels zóó modern en stijlvol opgetrokken, het lichtnet is zóó strenglijnerig doorgevoerd, de parken en beplantingen zóó verzorgd en dat in een streek, waar heel de omgeving het karak ter van een steppe draagt zoo niet van een woestijn, dat men zich in een Amerikaansche of in een der speculatie-steden van Florida waant. Het overgroote aantal tulbatfds, die *ich door de straten bewegen, zorgen er even wel voor dat deze illusie snel verdwijnt. De rcode tulband der Egyptenaren, die men in Engelsch-Egyptisch Soedan toch zeker veel moest ontmoeten is zoo goed als verdwenen, sinds de Egyptische troepen op bevel van Engeland het land moesten otnruimen en de weinige Egyptische ambtenaren, die onderge schikte betrekkingen bekleeden of op kleine stations in de provincie werkzaam zijn, ver dwijnen meer en meer. Engeland heeft, even als bij de politie onder de inboorlingen de z.g. Scedan-Defence Force, die voor de landsver dediging moeten zorgen, opgericht; als kern hiervan dient een klein contingent gemengd- Engelsche troepen, die aan den boord-oever van den Blauwen Nijl, in Kartoem Noord, waar ook het radiostation zich bevindt, hunoe kazer nes en magazijnen, sport-, ren- en paradeveJ- den en casino's, hebben, kortom een complete militaire stad met alles wat daarbij behoort. Over het algemeen maakt men zich in Europa nog altijd een verkeerde voorstelling van En- gelsch Soedan en Kartoem. Wat de Engelschen hier in ternauwernood 30 jaar tot stand ge bracht hebben is een knap stuk werk en ver dient allen lof. Over den Nijl liggen twee groote ijzeren bruggen, exprestreinen met res tauratie- en slaapwagens vervoeren de reizi gers door de woestijn, op den Nijl varen com fortabele schepen door de stad naar Omdoer- man rijdt een electrische trein, overal elec- trisch licht, waterleiding, moderne winkels, een geweldig autoverkeer in de straten, radio, luxe hotels, reisbureaux, Ford en Citroen-garages; kortom in Kartoem treft men alles aan wat men in Europa maar onder triumfen der cul tuur verstaat: en wat het meest typische is: de inboorlingen, de Zwarten hebben er zich geheel bij aangepast. Zij spelen met zooveel na tuurlijkheid den Europeaan, zij rijden auto en bezitten radio, voetballen en bekronen hun kroeskoppen met sneeuwwitte tropenhelmen, bespreken op schepen en in treinen slaapcom- partimenten eerste klas, zoodat het den vreem deling in het land vreemd temoede wordt, als hij dien plotselingen, radicalen ommekeer ziet. Het schoonste wat men de Engelschen mee geven moet is dit: zij hebben van Kartoem een verrukkelijke bloemenstad gemaakt, een bloe menstad midden in de woestijn. Overal groen, waar men ook kijkt of gaat. Betreedt men een park, dat schittert in de heerlijkste kleuren en waarin de wilde bunga lows van een verdieping letterlijk onder blad bloesem bedolven zijn.... wandelt men langs den Nijl onder accacia's, palmen, apenbrood en rubber-boomen of gaat men door het prachtige park dat voorbij talrijke tennisvelden naar het Paleis van den Sirdar (Engelsch gouverneur- generaal) voert, dat in Gothischen stijl opge trokken is, dan is men haast geneigd aan te nemen dat men zich in tropisch Afrika en niet ia een stad der Nubische woestijn bevindt. Het slot van den Sirdar {waarop naast de Engelsche ook de groenwitte Egyptische vlag met halve maan en drie sterren wappert) werd opgetrokken op de plaats waar de Engelsche generaal Gordon Pascha onder de lansen der fanatieke derwisschen van den Madhi viel; en wanneer men voor het paleis, dicht bij den Nijl een oude vriend, een Krupp-kanon uit het jaar 1871 als Engelsche overwinningsbuit vindt, dan is het troostrijk en verheugend in de parterre van het paleis, waar men een museum ter her innering aan de Mahdi gevechten ingericht heeft, telkens alle mogelijke wapenen en tro feeën van Franschen oorsprong te ontmoeten. In de nabijheid van het paleis van den Sir dar ziet men een rij openbare en staatsgebou wen, die door hun grootte en ook door archi tectonische pracht een duidelijk bewijs geven dat de Engelschen de kunst verstaan om te ko- loniseeren. Er is een zeer aardige dierentuin,, een Koptische, een Maronieten en een Engel sche kerk; dan volgen aantrekkelijke villa's vaö Engelsche ambtenaren, daarna een post en telegraafkantoor, een Ministerie van Oor log", waarvoor het ruiterstandbeeld van Kit chener; paleizen van de civiele- en regeerings- autoriteiten, het Soedan club-gebouw, de Oos- tenrijksche Ambassade, het Gordon Memorial- college, waar inboorlingen opgeleid wprden voor onderwijzer en ambtenaar, een museum voor handel en antiquiteiten, waarin zich hoogst interessante vondsten uit den tijd der Ethiopische Pharao's bevinden, een instituut voor tropenonderzoek, een paleis van justitie, enz. Uit al deze gebouwen en inrichtingen die op de eeuwigheid berekend schijnen te zijn, kan men gerust de conclusie trekken: of Enge land de Soedan als zijn eigendom beschouwt of Natuurlijk ontmoet de vreemdeling hier vaak de uiterste tegenstellingen, daarvoor is Kar toem een te nieuwe en daarbij ook een te Afri- kaansche stad. Een „Centrale garage", b.v. midden op de drukke Khedive Avenue, die be staat uit een plein met open boxen, waarvan de muren met leem gevoegd zijn. Het ding doet komiek aan en toch voorziet het in de plaatselijke behoeften. De blanken, die vaak dure auto's rijden, hebben een eigen garage bij hun villa en voor de auto's der zwarten als men de rammelende voorhistorische vehi kels, die, wel wat kras gesproken, slechts uit blik en rubber en wat benzine bestaan, zoo noemen wil zijn die open boxen voldoende. Het regent immers haast nooit in die heete en droge landen; maar als het regent, dan ook geweldig. Nog veel erger dan die aequatoriale geweldige en korte plasregens zijn de habus, de zandstormen, waarvan ik het gevaar reeds leerde kennen, toen ik nog maar eenige uren in Kartoem was. De gloeiende brandende zon verdween tegen 3 uur, het daglicht ging over in schemering, alles kreeg een vale, onheilspellende kleur, zooals bij ons bij zonsverduisteringen gewoon lijk het geval is. In een minimum van tijd was het 'tempo op straat tot cresendo aangewassen: menschen, dieren, auto's, en trams schoten bliksemsnel voorbij het leek wel een razende film en trachtten zich zoo spoedig mogelijk in allerlei schuilhoeken te verbergen. Intusschen stak de storm op aan den Zuidelijken hemel, een zandgele tot zwarte wolkenzee voorafge gaan door een onheilspellend gefluit, als het gehuil van een machtige sirene. Toen was het plotseling stikdonker over- a' vlammen de electrische lichten op, ver dwenen echter spoorloos in den zandvloed, die tegelijkertijd uit de lucht neerstortte. Ik vloog van het balkon van het hotel, van waar ik het schouwspel gadegeslagen had, naar binnen.... ooren, neus, oogen en mond vol met uiterst fijn, roodachtig bruin zand. Ook in mijn kamer, waarvan de vensters uit onachtzaamheid opengebleven ."aren, bedekte een zandlaag van 1 c.M. dikte den grond, de badkuip, meubels en bed; zelfs in de gesloten kasten was het zand doorgedrongen, zooal9 ik later ontdekte. Onze brave gastheer, een voor malig Hongaarsch artillerie» officier, raasde als een bezetene met zijn bedienden trap op tiap af, buiten zichzelf over den verwenschten zandstorm. Plotseling was hij voorbij, het werd weer licht en de zon brandde spoedig weer even krachtig en onschuldig aan den bleekblau- wen hemel, alsof alles maar een droom ge weest was. Het was echter geen ras-echte Ha- bub, maar zooals men mij vertelde, van on- schuldigen aard. Draagt het Noorden het karakter van het officieele Engeland, verzacht door de prach tige eigendommen der Engelsche ambtenaren en militaire aristcratie, naar het Zuiden sluit zich de Europeesche hotel- en zakenwijk PROV. ST ATEN-VERKIEZING in Zuid-Holland op Woensdag 22 April. De lijst der R. K. Staatspartij is in alle Kieskringen van Zuid-Holland: No. 9. daarbij aan. (Men vindt er vijf hotels, waar onder een van den allereersten rang). Daar worden Grieken, Armeniërs, Syriërs en ook Perzen, die voor het grootste gedeelte den koopmansstand van Kartoem vormen ook tot de Europeanen gerekend. De Zuidelijke helft der stad, die momenteel 50.000 inwoners telt, gaat onmiddellijk in het Arabisch over, of beter gezegd, zij draagt een Oostersch cachet. Hier rijen zich lange nauwe winkelstraten aan een, waarin Europeesche artikelen of w&ar- delooze prullen verkocht worden en men vindt er open markten, waarop de bescheiden kunstwerken en veldproducten van den Soe dan te koop worden aangeboden. Ook de Ara bische café's, die men er talloos in Egypte aantreft, duiken hier weer op, en uit alle deu ren klinken heesche gramofoons, die elkander trachten te overstemmen. Aangelegde tuinen, lanen en aardige villa's vindt men in deze wijk natuurlijk niet. De huizen bestaan uit grijs bruin typische parterre-gebouwen uit leem zoowel voor Nubië als voor Egypte dezelfde sommige zijn ook uit steen opgetrokken, zon der eenige versiering of stijl, alleen bedoeld als een beschutting tegen de moordend bran dende zon. Ook al is dit gedeelte van Kar toem, wat ligging en breedte der straten be treft, volgens de hygiënische eischen aange legd, toch is het zeer goed te begrijpen, dat de Zwarte Soedanees (da* zijn de leden van de Schilloch Dinka-, Bornavi- en Geklawi- stammen) er zijn speciale cachet op drukt en dat is om het eenigszins verschoonend uit te drukken zeer primitief, ondanks alle Europeesche invloeden. Het Noordelijk ge deelte en de City zijn een lust voor oog en longen en verdienen werkelijk den hoogsten lof. Berichten reeds «n een groot deel onzer vorige op'age geplaatst. BUITENLAND. ONTPLOFFING IN EEN MUNITIE- FABRIEK. Twee dooden. FUERTH, 2 April (V. D). - In de mu nitiefabriek te Rtadeln bij Fuertk van de Rheinisch Westfaelische Spreng»! off A. G. vond hedenmorgen in een der gebouwen door tot nog toe onbekende oorzaak een explosie plaats. De twee arbeiders die in het gebouw aanwezig waren, werden ge dood. Beiden waren 21 jaar in het bedrijf werkzaam. Mijnontploffing. HAMM, 2 April. (V. D.). Hedenmor gen tegen 5 uur heeft in de mijn „Sachsen" te Loz een ontploffing plaats gevonden. Twee mijnwerkers werden onder vallende kolen bedolven en elf man licht gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Hamra overgebracht, doch tien hunner kon den zich, na verbonden te zijn, naar hun woning begeven. Met man en macht wordt gewerkt om de twee beidolven mijnwer kers te bevrijden. DE PETROLEUMPRODUCTIE VAN Bloedig familiedrama. ASCHAFFENBURG, 2 April. (V. D.). Hedenmorgen tegen 7 uur schoor de 24- jarige getrouwde vrouw Therese M. haar 37-jarige zuster en haar drie kinderen, een meisjestweeling van 6 jaar en een knaapje van 4 jaar, met een revolver neer De zuster en de beide meisjes waren on middellijk dood terwijl de jongen ster vend is. De ongelukkige vrouw wierp zien vervolgens uit het raam van de vierde verdieping. Zij werd dood opgenomen. LAATSTE BERICHTEN DE GRAAL. Zaterdagavond laatste algemeene repe titie van het Massaal Spreekkoor in de zaal van de Eerw. Zusters van de Peli kaanstraat. Tevens worden alle noodige' mededeelingen over len en 2en Paaschdag gedaan. Alle Graalleden worden hierbij ver wacht. Zondag a.s. op den laten Paaschdag moe ten alle deelneemsters om 12.30 op he'< Graalhuis aanwezig zijn, vanwaar geza menlijk opgetrokken wordt naar 't Btation. Zij die onmogelijk reeds den len Paasch dag mee-kunnen of mee-mogen moeten hiervan zoo spoedig mogelijk bericht ge ven aan mej. Ph. Scholten, Hooigracht 31, opdat nadere regelingen getroffen kunnen worden. Tweede Paaschdag vertrek uit Amster dam omstreeks 7 uur. BINNENLAND. Snoeplustige inbrekers. In den afgeloopen nacht hebben onge- noode gasten een bezoek gebracht aan het filiaal van Kahrels Broodfabrieken aan de Weteringschans te Amsterdam. De daders hebben tevergeefs hun krachten beproefd op het daar aanwezige kasregister. Ver moedelijk hebben zij toen uit wraak een aanslag gepleegd op den voorraad moor koppen en croquetten, waarvan er heden morgen verscheidene verdwenen bleken te ziin. Boerderij afgebrand. Gistermiddag ontstond te Beek en Donk door tot nu toe onbekende oorzaak brand in de boerderij van den landbouwer H. Versteegen, gelegen tusschen de fabrieken der N.V. P. van Thiel en de N.V. Van Thiels Draadindustrie. De brand greep zeer snel om zich heen en leverde gevaar op voor de naast gele gen fabrieken. Een nabij gelegen turfop- slagplaats vatte eenige malen vlam, terwijl ook het dak van de fabriek even in brand geraakte. De fabrieksbrand weer wist ech ter het vuur in den aanvang te dooven. De plaatselijke brandweer kon riets uitrichten zoodat de boerderij tot den grond toe af brandde. Ook de inboedel werd een prooi der vlammen. DE TOESTAND TE MANAGUA. NEW YORK, 3 April. (V.D.) Ondanks de groote moeilijkheden heeft thans na drie dagen de Amerikaansche marine den toe stand in het aardbevingsgebied rondom Managua zoo goed als geheel in handen. Het opruimen der puinhoopen is krachtig aangepakt evenals het tellen der dooden en het overbrengen der gewonden van de geïmproviseerde ambulances naar betere verulegingsinrichtingen. Het aantal dooden moet nog steeds naar schatting worden vastgesteld, want een totaal overzicht heeft men nog niet. De commandant van het plaatselijke marine-corps, kolonel F. L. Bradman, schat het aantal dooden op 2000. Van de vele duizenden gewonden konden velen niet in de hospitalen, ziekenhuizen en ambulances worden opgenomen, zoodat men ook hier slechts het aantal kan schat ten. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat het cijfer van 5000 dooden, dat in de pers wordt genoemd waarschijnlijk sterk overdreven is. De aangerichte schade wordt echter geschat op 70 millioen dollar en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat zij in werkelijkheid nog grooter zal blijken te zijn. De voedselvoorziening is op het oogen- blik in orde en aan het herstel van de nor male watervoorziening wordt met man en macht gewerkt. WOERDEN, 2 April. Eierenveiling W. en 0. Kippeneieren wit 3120, gemengd ƒ3.40—4.40, bruin 3.90—4.50, eendeneieren 34.50, kalkoeneieren 8 per honderd. Aanvoer 5800 stuks. Kaas 3040 ct. per pond. Bol er 70 ct. per pond. VEUR—LEIDSCHF.NDAM, 2 April. Vrije veiling. Op de heden gehouden vrije veiling in café „Het Eiland" werden aan gevoerd: 27817 kippeneieren 4.505.40 en 983 eendeneieren 4.605.35 per 100 stuks kippen 0.501.75, konijnen 0.20—2.15 en duiven 2332 cent per stuk. VEUR, 2 April. Groentenveiling. Krop sla le soort 11.8014.50, 2e soort 5.60 8.10, stoofsla 18—29 cent, andijvie per kg. 2831 cent, spinazie per 4 kg. 5698 cent, rabarber 10.5012.80, radijs f 5.60—7.40 prei 2.503.60, selderie 2.804.10. BODEGRAVEN, 2 April Eierenveiling. Aanvoer 31992 stuks: Prijzen: kippeneieren 3.901.50, bruin 4.505.00 en eenden eieren 3.304.50. BOSKOOP. 2 April. Bloemenveiling. Golden Ophelia 901.20, Hadley 1.80— 2.90, Columbia 80—1.30, Butterfly 100—1.70, Mac Keiler 80, Rosalandia 1.001.60, K. A. Victoria 1.00, Busvaliff 801.10, Germania 80, Vilham 90.1.50, Tulpen 3853, Cerasus Hisakura 4.307.00, Gerbera 77. W0UBRUGGE, 2 April. Eierenveiling. Aanvoer 7680 stuks. Prijzen: kippeneieren' f 4.005.10, eendeneieren 3.453.90 per 100 stuks; boter f 1.221.30 per kg.; ra dijs 610 cent per bosje. ZEVENHOVEN, 2 April. Eierenveiling, Aanvoer 11828 stuks. Kippeneieren 3 80 4.75, eendeneieren ƒ.3.103.50, Spinazie 0.740.84 per kist, kippen 0.851.50, konijnen 0.50—0.80, marmotten 0.350.40 per stuk. Rozenstruiken 10 stuks J 0.24— 0.40. Handel vlug. NOOTDORP, 2 April Eierenveiling. Aanvoer 15703 eieren. Kippeneieren 4.20 5.40, eendeneieren 4.35—4.70, ganzen eieren ƒ1718, Krieleieren 3 per 100 st., Konijnen 0.501.40, duiven 0.21, per stuk, kaas 0.36—0.38 per pond, tulpen 0.250.31 per bos. Heden overleed na een kortstondig lij .'en nog tijdig voorzien van de H.H. Sacra'"°nten •er Stervenden onze innigeliefde Vader Behuwd- en Grootvader :1e Heer JACOBUS JOHANNES GEEVE Wedn. van MARIA VAN RIJN in den ouderdom van 75 jaar. y all®' naam LI? ÉREN LD ER EN —GEEVE »n algemeene ketnfcgeving. Oct H. U^uartdienst il plaats nebben op 8 April, kwartier voor 8 uur, in de parochiekerk van Onze Lieve Vrou i i.'pbevlek- Ontvangen. De begrafenis z il plaats hebben op Zater dag 4 April ten 10 uur op de R. K. Begraaf plaats a. d. Ziilpoort. 3642 HAZERSWOUDE 0 W OVERHEMDEN Bedrukt Percal hemd, goede kwaliteit, 1 AC groote sorteering 1 1.75 Percal hemd met 2 boorden,/ prima O CA kwaliteit, mod. dessins 3.102.75, Bedrukt Tussorhemd met 2 bloorden, O 7C prima afwerking j Bedrukt Crêpehemd, met 2 boorden* Q CA zeer sterk L J.A Imit. Tricoline, i 2 boorqen en; 2 paar CIA manchetten I\J/. Dassen Sokken Bretelles Sokkenhouders Nieuwe sorteering Aantrekkelijke prjjzen DAMESKOUSEN Onze beroemde laddervrije serie, met en zonder punthiel CA 1.29 1.19 1.09 98 89 74 Elke modekleur hebben wij in voorraad Onze bekende prima fil d'ecosse AO kwaliteit van f 1.35 thans slechts Dames Tricot Handschoenen, in zeer OA -i. fraaie sorteering, reeds vanaf VOOR EEN DEGELIJK EN GOEDKOOP Heerencostuum, !T|ngenscostuum, Kinderpakje, Demiè of Regenjas GAAN WIJ NAAR f jA— HAARLEMMERSTRAAT 149 t.°. JA] 18 VISCHMARKT 18.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 3