ROOKT NIET MEER - SUMATI IISKLEUR UIT DE OMGEVING STADSNIEUWS Agenda VRIJDAG 3 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 politieke maatregelen der landen, waar heen uitgevoerd wordt, alsmede met het oog op eventueele stappen, welke daarte gen zoowel in eigen land als in internatio nale samenwerking te doen zouden zijn. Deze gegevens zullen internationaal door de organisaties onderling worden uitge wisseld, waartoe het comité te Den Haag als het centrale punt is aangewezen. 3o. Zoodra hiertoe aanleiding bestaat zal een nieuwe bijeenkomst plaats vinden, waarop ook vertegenwoordigers van land bouworganisaties uit andere landbouwex- portlanden zullen worden uitgenoodigd. PERSONEEL VAN GEND EN LOOS EN DE SPOORWEGEN. Ontslagen invalied personeel, dat weer geschikt is geworden. Bij de gehouden besprekingen tusschen de directie der Ned, Spoorwegen en deu Personeelraad werd vanwege de directie verklaard, dat zij wil nagaan, of een rege ling te treffen is, waarbij terugkeer in dienst van op grond van invaliditeit ont slagen personeel mogelijk gemaakt wordt, indien binnen een zeker tijdsverloop na het ontslag ten genoegen der directie is kome nvast te staan, dat de belanghebben de weder voor de functie, waaruit hij ont slagen is, geschikt is geworden. Uit den aard der zaak zal er dan een vacature te vervullen moeten zijn. Door den Personeelraad was bezwaar gemaakt tegen het laden der koerswagens van de treinen 7002 en 7081 door personeel van de N.V. van Gend en Loos aan het station Amsterdam W.P. Van de zijde der directie was erop gewezen, dat een be paald streven om spoorwegpersoneel te vervangen door personeel van de N.V. van Gend en Loos niet bestaat. Hot spreekt vanzelf, aldus werd opgemerkt, dat in dien nauwere samenwerking met van Gend en Loos b.v. door vereenvoudiging van ar- beidsverrichtingen tot bedrijfsbesparing kan leiden, zooals in het onderhavige ge val daartoe wordt overgegaan. Daar van kan het gevolg zijn, dat werk hetgeen tot dusver door het spoorwegpersoneel ge daan werd, voortaan door personeel van van Gend en Loos verricht zal worden. De directie blijft het ongewenscht vin den, gelegenheid tot het afleggen van het examen voor machinist te geven zoolang er geen behoefte aan nieuwe ondermachi nisten blijkt te bestaan. Indien het juist is, dat het aantal ondermachinisten zoo als de Personeelraad meent een te ge ring percentage van het locomotiefperso- neel vormt met het gevolg, dat meermalen door voor machinist geslaagde leerlingen- machinist als ondermachinist moet worden dienst gedaan, dan zal hierin door benpe- ming van een aantal ondermachinisten voorzien worden. ELECTRIFICATIE TRAM HARRLEM— OEGSTGEEST. In de vergadering van den gemeente raad van Bennebroek deelde de burge meester, baron R. G. van Hardenbroek, mede, dat de electrificatie van de stoom tram HaarlemOegstgeest einde 1932 tot stand zal zijn gekomen. Landbouwschool te Gouda? Op verzoek van de Hollandsche Mij. van Landbouw, zou, naar we vernemen, de re geering zich hebben bereid verklaard me de te werken aan de stichting van een landbouwschool te Gouda, mits het ge meentebestuur door financieelen steun de oprichting van zulk een instituut wil be vorderen. LETTEREN EN KUNST of gij moet verzekerd zijn van een prima kwaliteit. Onze SUMATRA MISKLEUR van 12 vooe 8 <A. voldoet aan dezen eisch, want zij is van onoveötref»are kwali teit, vandaar de steeds toenemende /verjcoop sigaren. Ij /t DAAROM OOR-/MET JbE FEESTDAGEN 12 Cts. kwaliteit voor 8 Ct. ZIET ETALAGES EN NEEMT PROEF Firma A. H. J. WIJTENBURG T -90 3660 TURFMARKT OEGSTGEEST. JONGEMAN UIT DE STOOMTRAM GESLINGERD. Dood opgenomen. De 19-jarige H. van Harmeien, wonende aan de Maredijk te Leiden en kruideniers bediende te Sassenheim, begaf zich heden morgen met de stoomtram van 7.50 uur naar zijn werk. Bij de halte Endegeest is hij vermoedelijk doordat een gedeelte van het lichaam buiten den wagen stak tegen een lantaarnpaal gebotst en uit den wagen geslingerd. Hevig bloedend aan het hoofd bleef de jongeman op straat liggen. Dr. Varekamp, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Het lijk is eerst naar het iijkenhuisje alhier en ver volgens naar Leiden overgebracht. Voor de ouders, wier eenige zoon op zoo tragische wijze om het leven kwam, een wel zeer zware slag. Een belangrijke aanwinst voor het Scheep vaart-Museum te Amsterdam. Zooals bekend, was het eerste jaar van den tweeden Engelschen oorlog voor onze vloot niet gunstig. Op 13 Juni* 1665 had de ongelukkige slag bij Lowestoft plaats, waar bij bet vlaggeschip van Admiraal van Was- senaer Obdam in de lucht vloog en ons een ernstige nederlaag werd toegebraoht. Het. jaar daarna echter braoht voor onze zeemacht een welkome revanche toen de Ruyter in den beroemden 4 daagschen zee slag een niet twijfelachtige overwinning wist te bevechten. Het was op den derden dag ran dien gedemkwaardigen strijd, pre cies een jaar na Lowestoft, dat de Engel- sche vloot begon te wijken en terug moest trekken op de Engelsche kust. Achtervolgd door de onzen, had daarbij de Royal Prince, het vlaggeschip van Sir George Ayecue het ongeluk op de Galloped te loopen, een bank beoosten de monding van de Theems. Alle pogingen om het schip weer vlot te krij gen, mislukten, en spoedig was Schout bij Nacht Isaac Swears met de Gouda bij het vastzittende schip. Hij sommeerde Ayscue om zich over te geven, waaraan deze, het hopelooze van den toestand inziende, ten slotte voldeed. Volgens den Hollandschen Mercurius heeft Ayscue toen Sweeps ,den sleutel van zijn Servw' aangeboden en on- getwijfeld heeft daartoe ook het zilverwerk-r, R behoord, dat bij die gelegenheid in het be- ait van den Hollandischen vlootvoogd is ge komen. Deze hoeft de voorwerpen, bestaan de uit een paar kandelaars, een paar be schuittrommels en een suikerpotje, in eere gehouden; hij had echter geen zoon, en, steeds in de vrouwelijke lijn overgaande, zijn de stukken in 1787 in het bezit geko men van- Mr. Martiuns Gerard del Court. Diens achterkleinzoon, wijlen de heer H. H. der Court van Krimpen heeft het zilver werk kort voor zijn overlijden aan het Soheepvaa-rt-Museum geschonken, zoodat de merkwaardige reliquien, waarvoor ook van Engelsche zijde reeds herhaaldelijk be langstelling is getoond, thans voor goed voor ons land zijn behouden. K.R.O. AVOND OP VRIJDAG 10 APRIL A.S. Het is ons gebleken, dat nog verschillen de personen verzuimden zach op de aange geven dagen te voorzien van toegangsbewij zen (tevens programma) voor den buiten- gewonen concertavond op Vrijdag 10 April a.s. Zooals reeds eerder is medegedeeld, zal dien a»vond het volledige K.R.O.-orkest op treden onder leiding van den dirigent, den heer Johan Gerritsen. Mevr. Julie de Stuers, altzangeres, zal verschillende liederen zingen, waarvan de volledige tekst in het programmaboek voorkomt. Begeleiding aan den vleugel door den heer Jan Govers. Bovendien treedt als spreker op de Zeer- eerw. Heer L. H. Perquin O.P., voorzitter van den K.R.O. Na Woensdag j.l. hebben zach verschil lenden om plaatsbewijzen tot ons secretari aat gewend. Het is daarom, dat wij besloten hebben alsnog gelegenheid te geven tot het verbrij- gen van plaatsbewijzen en bespreken van plaatsen en wel op Maandag, 6 April a.s. (Tweede Paaschdag), des morgens van 11 tot 1 uur, in de hal van de Stadsgehoor zaal. Verschillende personen hebben ons ook gevraagd of deze K.R.O.-Concertavond per radio zal worden uitgezonden. Aangezien op dien dag het Algemeen Programma verzorgd wordt door den K.R.O., zal derhalve slechts een gedeel- t e van het avondprogramma van Vrijdag, 10 April per radio kunnen worden uitge zonden. Zij, die derhalve mochten meenen thuis het geheele programma per radio te kunnen nooren en om die reden niet- voornemens waren naar de Gehoorzaal te gaan, zullen dus teleurgesteld worden, want ook de rede van Pastoor Perquin wordt o.a. niet per radio uitgezonden. Tenslotte zij nog vermeld, dat, voor het geval er na Maandag a.s. nog enkele plaat sen mochten beschikbaar zijn, op den avond van 10 April zelve alleen toegangsbe wijzen worden afgegeven tegen betaling van 1.per persoon, ook voor leden of dona teurs van den K.R.O. Men raadplege ten overvloede de adver tentie van morgenavond. Het bestuur van de Alg. R.K. Propagandaclug ^Dr. Sohaepman". Mr. H. F. A. DONDEK3S, Voorzitter. H. LOMBERT, 1ste Secretaris. J. L. VAN HETEREN, Correspon dent K.R.O. Secretariaat: Stationsweg 8a. WERKGEVERS EN WERKNEMERS die het voorrecht geniet werk te hebben, uw dagelijksch brood, of zelfs meer dan dat, door uw arbeid te verdienen, toont uw dankbaarheid door de werkloozen en allen, die behoeftig zijn, naar vermogen te steunen. Toon uw dankbaarheid vooral nu, met Paschenl Voor de Katholieke werkloozen te Lei den is het adies voor gaven en giften aan den R. K. Volksbond. Uitvoering 2den Paaschdag. Maandagavond 2e Paaschdag zal er een uitvoering plaats hebben in de feestzaal „Concordia", Steenstraat. Het op te voeren stuk speelt voor het eerst in Leiden. Kaarten a 0.60 rechten in begrepen 's avonds aan de zaal. Opening half acht. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Verkiezingen hoofd-ingelanden. Gisteren hebben de verkiezingen plaats gehad van 4 hoofdingelanden en van 3 hoofdingelanden-plaatsvervangers voor het Hoogheemraadschap Rijnland. In het le en 12e district waren perio diek aftredend de heeren J. Verdegaal (Vo gelenzang) en J. K. van der Maas (Bent huizen) als hoofdingelanden en N. Zandber gen Wzn. (Oegstgeest) en L. Noordam (Ha- zerswoude) als hoofdingeland-plaatsvervan gers. Alle aftredenden werden herkozen. In het 6, en 8e district moesten de plaat sen van hoofdingeland vervuld worden ter voorzienig in de vacatures, ontstaan door hetoverlijden achtereenvolgens van de heeren J. M. D. de Graaf van Lijnden en H. Straathof Azn. In het 6e district werd gekozen de heer P. Verdegaal Jr. (Lisse). De uitslag van de stemming in het 8e dis trict (vacature-H. Straathof Azn.) was he den nog niet op Rijnland binnengekomen. In het 3e'district was de plaats van hoofdingeland-plaatsvervanger opengeval len door het ontslag van den heer Joh. Verkuyl Mzn. In diens plaats werd thans gekozen de heer A. Knibbe Dzn. (Haarlem mermeer). Van het 6de district ontvingen wij den volgenden uitslag: In totaal zijn uitgebracht 534 stemmen, waarvan Lisse 202; Hillegom 48; Noord- wijk 100 en Noordwijkerhout 184. Van on waarde 1 en blanco 1. Uitgebrachte stem men op de heeren: P. Verdegaal (Lisse) 488; Jhr. Gevers van Kethel en Spaland 21; L. Graaf van Limburg Stirum 1; N. Zandbergen Wzn. 3; H. Verdegaal 1; J. Verdegaal 3; Graaf van Lynden 1; H. Slechtkamp 2; W. van der Marei 4; A. Verduyn Jr. 4; J. M. van Till en L. On derwater 2 stemmen. Als hoofdingeland van het Hoogheem raadschap van Rijnland is derhalve ge kozen de heer P. Verdegaal uit Lisse met 488 stemmen. Griffier Kantongerecht. Bij Kon. besluit is aan rar. J. J. Neu- man de Loos, op zijn verzoek, met ingar.g van 1 Mei 1931, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van griffier bij het kan tongerecht hier ter stede, onder dankbe tuiging voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. Zilveren jubileum. Gisteren herdacht de heer C. Plaisir zijn 25-jarig jubileum in dienst van Tieleman en Dros', Ccnservenfabrieken. De jubilaris werd op de gebruikelijke wijze ten kantore van de de directie ootran- gn en toegesproken, waarbij hem een en veloppe met inhoud wérd overhandigd. Arbeiderswoningbouw. Door het bestur der Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werk manswoningen alhier, is hedenmorgen in café-restaurant „De Harmonie" aanbe steed het bouwen van 75 arbeiderswonin gen op een terrein tusschen Lage Rijndijk en Medusastraat alhier. Er waren 31 biljetten ingekomen nl. van: Fa. v. d. Loo, Rotterdam 229.880; A. Mooten, Moordrecht 220.700; Fa. van Duijn en Vink, Noord wijk 220.500; Fa. v. d. Velden en de JoDg, Oegstgeest voor 219.890; H. H. J. Hannink, te Lonne- ker 217.900; Fa. v. d. Bosch en v. d. Spek Den Haag 217.880; H. Prins, Am sterdam 214.000;' A. den Ouden, Gouda 213.800; D. A. Verbeek, Woerden 211.500 Fa. Dubbeldam en Holswilder Sohevenin- gen 211.000; Fa. Jac. van Riet, Leiden 211.000; A. J. v. d. Heijden, Woerden 209.900; Fa. Oosterom, Warmond 208.000 Gebrs. Wiricx, Breda 207.000; N.V. Aan nemersbedrijf Bergsboeff, Alphen aan den Rijn 207.000; A. J. de Later en Ph. Meijers, Leiden 205.000; Fa. L. Raaijma- kers, Wouw 203.900; P. Kort en C. v. d. Wiel, Noordwijk-Rijnsburg 203.441; Fa. Klein, Den Haag 202.300; P. Breijer en Co. Den Haag 202.020; G. van Nes te Amersfoort 201.100; N.V. Mabuwat, Wil lemstad 198.972; Fa. Waruaar en Hoog straten, Leiden 198.630; Fa. C. v. d. Lelie en A. J. Kantebeen Leiden 198.576; Fa. Kranenburg, Delft 198.400; Fa. v. d. Wal en Kloppenburg Amsterdam en Utrecht 198.000; Zaansche Coöp. Bouwersbond, Wormerveer 195.500; D. W. Achilles Den Haag 191.586; Fa. van Wijk van Rijn Al phen aan den Rijn 191.000; A. Voordouw Zwammerdam 186.800; A. J. Kneteman Oegstgeest 179.SC0. De begrooting was 187.800. De gunning werd aangehouden. Dinsdag, Donderdag, Zaterdag, Vincentiu* Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 5 April a.s. (lsten Paaschdag) waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. Maandag 6 April (2den Paasch dag) neemt waar apotheek: O. B. Duyster Nieuwe Rijn 18, tel. 523. Men verzoekt ons onder verwijzing naar de annonce in dit nummer de aandacht der lezers te vestigen op de expositie der prijzen van de Leidsche Korfbalclub Fluks, welke beschikbaar zijn gesteld voor de te houden se r iew ed'str ij den op Maandag a.s.. De prij zen zijn tentoongesteld in het sigarenmaga zijn van de secr. v. d. Hoeven, in de Die-f- s>teeg. Van de Sociteit Minerva hangt de vlag halfstok wegens het overlijden van het oorpsilid D. Terwindt, jur. cand. Kerkkoor Christelijke Zangvereeniging „Ex Animo". Hiertoe uitgenoodigd begaven wij ons giste renavond naar de Hooglandsche Kerk, om daar de uitvoering te hooren van „Die Sieben Wor- te'het stemmingsvolle oratorium van Joseph Haydn. De geest, de muziek-innerlijkheid is als in al het werk van dezen edelen mensch nobel. Vroom en ongekunsteld (met iets ge moedelijks, wat heel aanlokkelijk is) is deze innerlijk religieuze muziek het volgen zeer waard. Zoo hebben velen dit ook aangevoeld en zij waren gekomen om, geleid door hun geeste lijken voorganger, dr. J. Riemens, elk der kruiswoorden te overdenken, welke Haydn in zoo harmonischen eenvoud bezingt. Oorsproneklijk werden de zeven als recitatief behandelde „Kruiswoorden" elk door een schoone compositie voor strijkorkest gevolgd, later werd dit veranderd, de recitativo inge kort en koren ingelascht. De solo-kwartetten, die zoo'n groot aandeel hebben in dit vrome werk (want telkens wor den de „Kruiswoorden" door solo-kwartet ge zegd en mengen zich deze voortdurend in de meditatieve koren) werden gezongen door me vrouw StotijnMolenaar, sopraan, mevrouw Jeanne v. d. Rosièrevan Emmerick, alt, de heer Munster, tenor en de heer Funke Küpper, bas. Over het geheel genomen klonken de kwartetten (die wij hoorden) goed. De een mooier dan de ander, wat vermoedelijk ver band zal houden met de ligging in de stem en de opstelling in het gewelfde kerkgebouw, waarin de accoustiek zeer wisselvallig is. De koren onder leiding van den dirigent de Wolff deden het best. Met groote opmerkzaamheid is door den muzikalen leidsman acht geslagen op vrije toongeving, zuiverheid en dictie. Het stemmenmateriaal is zeer goed en het werk zat er terra in. Een orkest, samengesteld uit Leidsche mu sici,, zorgde met de grootste toewijding vóór de begeleiding, en al slaagde hier niet alles volkomen, er was een te loven devotie. Diri gent de Wolff dirigeerde met expressie en or namentiek. Na het vierde der „Kruiswoorden" moesten wij dit geslaagd gewijd concert verlaten, omdat de plicht ons riep naar den sonaten-avond van Frits Kok en Theo van der Pas. Hier kwamen wij nog net op tijd om de Kreutzersonate op. 47 van Beethoven van de zen begaafden violist en pianist bij te wonen. Niet veel wanneer men bedenkt, dat de heide musici voor de pauze sonate op. 48 van Grieg en sonate bes gr. t. van Mozart speelden, maar zeker genoeg om in een sonate, die zooveel kansen biedt, spel en voordracht te beoordee- len, ook al boort men verder niets. De beide instrumenten zijn hier concerteerend behan deld. De adagio-inleiding wordt door de viool ingezet en door de piano analoog beantwoord. Daarna wederom het presto ingezet door de viool, thans door de piano gespeeld. De varia ties van het „Andante" geven aan beide instru menten gelegenheid zich virtuoos en innerlijk uit te leven. Het besluit de „Finale-presto", evenals het begin uiterlijk briljant, van inhoud rijk. Goed beschouwd zijn in het sonate-spel twee kunstenaars op elkaar aangewezen, want wat soms de eene een ietsje te veel heeft, dat komt den ander juist ten goede. Ze steunen en vullen elkaar aan met kleinigheden van voor en tegen. Zoo musiceerden deze twee artisten in volkomen harmonie en eenheid. De Beetho ven-vertolking was een waardige, zoowel in technische beheersching, in mooie kristal-hel dere toonvorming tot in de hoogste ligging, als wel in het inleven in de Beethoven-geheime nissen. Vonden wij voorheen, dat een fellere uitwer king der innerlijke bewogenheid het spel van den heer Kok ten goede zou komen, wij bevon den. dat hij zijn muzikale visie fijn gesignaleerd had. Zijn voordracht, waarover een glans van innerlijke ontroering lag, was geestelijk hoog staand, dichterlijk en expansief. Theo van der Pas was uitnemend op zijn plaats. Hierboven reeds gezegd, dat hij een artistiek aanvullende kracht is, die niet nagelaten heeft, waar dit hem goed dacht, met artistieken smaak de vio- listische prestatie op te sieren. Frits Kok had een ongunstigen avond geko zen: „den Witten Donderdag", vooravond van den „Goeden Vrijdag", voor velen een bezwaar om in de Goede Week uit te gaan, zelfs voor serieuse kunst. Zoo was het concertbezoek lut tel, maar die er waren zullen met ons van de „Kreutzersonate" (het voorgaande hoorden wij niet) hebben genoten. Veel applaus, J. K. EEN NIEUWE HAAGSCHE BAD PLAATS IN OPBOUW. De vaderlandsche tragedie van Ter Heyde. Het, oude d>orp Ter Heyde. gelegen nabij Monster aan de kust- van de Noordzee, on dergaat een heel© verandering. Het. clorp, hetwelk in den loop der eeuwen reeds tot tweemaal toe door de zee was overstroomd, wordt thans geheel afgebroken, terwijl een 125-bal niieuwe huizen, waarvan er reeds ruim 70 gereed en bewoond zijn, zullen wor den opgetrokken. Ter Heyde was vroeger een zelfstandige heerlijkheid en een der be langrijkste dorpen in het district Westland. Reeds in de dertiende eeuw wordt het dorp ails „Die Hey" beschreven als een viss oh ere plaats en dat het ook ltf*er nogal beteeke- nis had, blijkt wel uiit het feit, dat om streeks 1600 Prins Ma.urits de strand wach ten van Ter Heyde liet versterken tegen de aanvallen van de Duimkerksche zee-roovers, die het dorp binnenvielen en plunderden. Er was toen zeker nog wel wat te halen. Het is vooral bekend door den zeeslag bus selden de Hollandsche en Engelsdke vloten op 10 Augustus 1653, waarbij Maarben Har- perszoon Tromp met nog 6000 man het leven liet, terwijl onze vloot er 26 schepen verloor. De bevolking van Ter Heyde sloeg toen vanaf het strand en de duinen het ver loop van den slag gade en de overlevering wil, dat het een inwoner van het dorp is geweest, die het eerst de tijding van het. sneuvelen van Tromp aan wal bracht. Dit is de laatste maal, dat Ter Heyde officieel in de geschiedenis wordt genoemd. De plaats ging zienderoogen achteruit. Gedu rende de Fransche overheersehing werden door de Heydsche visschers een levendige smokkelhandel op Engeland gedreven. Na dat de Framsohen uit ons land waren ver dreven, was het met den bloei van Ter Heyde geheel gedaan. In 1870 was er nog slechts één visschers vloot, terwijl het vis- scherijbedTijf thans gehe'e) stil ligt. De zee lieden ran Ter Heyde varen des zomers op de visschersvloten van Solie*veilingen. Maas sluis en Vlaa-rdingen, terwijl er ook velen van hen werk hebben gevonden in den tuin bouw. Aan de sch elpen visscherij wordt nog wel wat gedaan, doch de opbrengst hiervan is zeer onbeduidend. Toch verloochent de zee-mansaard van de inwoners zioh niet. Zij bezitten een reddingsboot, waarmede zij in geval van nood steeds bereid zijn hulp te verleenen. De totale ondergang van Ter Heyde beantwoord merkwaardigerwijze aan een profetie, gedaan m 1572, bet jaar van de martelaren van Gorcum. Te Monster werd toen namelijk de pa-rooh ie bed ie ning waargenomen door de Paters Norbertijnen Jacobus Laoops van Oudenaarden en Adri aans Janszen van Hilvarenbeek. Zoodra de Watergeuzen zioh genesteld hadden in Den Briel, trok een kleine troep van hen naar het rustige plaatsje en nam daar, geholpen door eeu verraderlijken parochiaan, Jam Vrouw el ingh, de beide priesters gevangen. Zij werden naar zee gesleurd om per schip te worden vervoerd naar Den Briel. Onder weg kwamen de Geuzen met hun gevange nen door het visschersdorpje Ter Hevde, dat op een kwartier afstand van Monster ligt en daarmede één parochie vormde. Zij ontmoetten er eenige inwoners van de plaats en riepen hun toe: „Tsa, mannen, hier hebben wij uwen pastoor en uwen ka pelaan voor U te koop! Voor dertig stui vers kunt gij he-n van ons krijgen!" Maar de visschers weigerden deze nietige som te betalen ais losprijs voor hun parochie-ge es- tel ijken, en de kleine bende ging door. We gens den zeer des-olaten toestand waarin het geheele gehucht zioh reedis sinds tal van jaren bevond, besloot de gemeenteraad van Monster, waartoe ter Heyde tegenwoordig behoort, in September 1928 tot afbraak van het geheele dorp. Slecht-s de school en de kerk, welke uit het. midden der zeventiende eeuw dateert, zullen blijven staan. Onge veer 70 woningen werden afgebroken en in de plaats van de oude .bouwvallige krotten, waarvan enkele 300 jaar oud waren, verrijst thans een geheel nieuwe badplaats. De plannen voor den nieuwbouw werden ont worpen door den bekenden architect Jan Oosthoek te Den Haag. Behalve den hui zenbouw omvat het plan den aan'eg van eenige straten met goede trottoirs en een rioleeringtstelsel, dat zal aansluiten bij dat van Monster. Ook voor de aanplantinig van boomen en groen wordt zorg gedragen. Als de metamorphose geheel zal zijn voltrok ken, zal het oude Ter Heyde e>en modern dorpje zijn met gas, waterleiding, elec-tri- ec-he huis- en straat verlichting. Voor het uitvoeren van deze plannen, waartoe het initiatief werd genomen door burgemeester Kampschöer van Monster, moesten eerst heel wat onderhandelingen worden gevoerd, daar de gemeente allereerst in het bezit moest komen van den grond en de opstal len der eigenaars, terwijl dit grondgebied nog moest worden uitgebreid met eenige stukken van het Staatsdomein en ran het gebied ra.n het Hoogheemraadschap Delf land. Do meeste tegenwerking wend onder vonden van de zijde ra-n de huiseigenaren. Verschillende menschen in Ter Heyde had den hun eigen woning, welke van geslacht op geslacht was overgegaan en waarin zij dus weinig of niets verwoonden. De afbraak ran het dorp bracht voor het meerendeel der bewoners, die zeer arm zijn, groote fi- nancieele lasten met zich mede,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2