NATUURLIJK! holsMMR HAARLEMERSTR.137 VRIJDAG 3 APRIL 1S3I DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 CHAUFFEUR OVERROMPELD. Drie jongelui in een overmoedige bui met een auto ervan door. Drie jongelui, die blijkbaar van een fuif afkwamen, deden Woensdagmorgen in de vroegte, in de omgeving der Molenstraat, te Nijmegen, in hun brooddronkenheid plotseling een aanslag op een chauffeur, die daar met een Dodge stond. Een van hen hield den autobestuurder een soort re volver voor en dreigde te zullen schieten, wanneer deze niet gauw den wagen verliet. De chauffeur, die als één man tegenover drie stond, zag al gauw in, dat verzet niet zou baten. Hij moest den wagen dan ook aan de drie overmoedige „jongelui" over laten. Dezen zetten dadelijk den motor aan, om naar Kleef te rijden. De eigenaar van den wagen, een garagehouder, ijlings gewaarschuwd, zette met de politie het drietal na, dat spoedig achterhaald werd en weder moest uitstappen. En dat deden zij gewillig. Üf zij het als een Aprilgrap bedoeld hadden? Er is in ieder geval toch proces verbaal tegen hen opgemaakt. EEN BRUTALE INBREKER. Onder de oogen van de verschrikte huisvrouw. Gisternacht heeft een brutale inbreker zich toegang verschaft tot een woning aan den Berg en Dalschen weg te Nijmegen. De man had zich tot de woning toegang verschaft door verbreking van twee rui ten. Nadat hij verschillende vertrekken doorzocht had, begaf hij zich naar het slaapvertrek van de bewoners, waar de vrouw des huizes den indringer zag bin nenkomen. Zij was daardoor zoozeer ont steld, dat zij haar echtgenoot niet durfde wekken. De man doorzocht het vertrek en vond een portefeuille, waaruit hij een be drag van ongeveer 100 wegnam. Door het geritsel was inmiddels ook de heer des huizes ontwaakt, die onmiddellijk opsprong ten einde den inbreker te pakken. Deze sloeg op de vlucht en wist te ontkomen. Het onderzoek door de politie ingesteld heeft tot nu toe geen resultaat opgeleverd. DE VERDWENEN 13 MILLE. Effecten in beslag genomen. Men zal zich herinneren, dat eind ver- leuen jaar ten nadeele van een effecten firma van een fietsjongen in de Harten- straat te Amsterdam 13.000 gestolen werd, in verband waarmede een fietsen handelaar uit a Hartenstraat en later nog twee medeplichtigen gearresteerd en in het Huis van Bewaring opgesloten werden. Op een der verdachten werd een stuk van een prospectus eener provinciale leeningsuitgifte gevonden, met verschil lende calculaties, welke er op wezen, dat degeen, die deze berekeningen gemaakt had, voornemens was bepaalde effecten ter waarde van pl.m. 2000 te koopen. De commissaris van politie, die het onderzoek ia deze zaak leidt, de heer H. Pijper, liet een fotografische reproductie van prospec tus en berekeningen maken en die o.a. op de Effectenbeurs ophangen, met het ver zoek zich tot hem te wenden als men in lichtingen kon geven omtrent bedoelde transactie of omtrent den persoon, van wien het handschrift afkomstig was. Deze oproep heeft inderdaad het beoogde suc ces gehad: een bediende van een effec tenfirma heeft de politie medegedeeld, dat hij de effecten, waarop de aanteekenin- gen betrek'-ing hadden, voor een der drie verdachten gekocht heeft. Deze effecten, welke zich nog ten kantore van de effec- tei.firma bevonden, zijn een dezer dagen in beslag genomen. Tevens is gebleken, dat de betaling met twee briefjes van dui zend heeft plaats gehad, terwijl het geld, dat van den loopjongen gestolen was, even eens uit briefjes van duizend heeft be staan. Ernstige dierenmishandeling. Van de Belgische grens is een uit Utrecht afgezonden wagon met paarden naar Roosendaal teruggezondeu wegens het overtalhg geladen zijn van den wagon. In den wagon voor tien dieren bestemd r bevonden zich 17 paarden, waarvan één reeds was vertrapt en vijf andere meer of minder ernstig waren verwond. Het cada ver van het doodgetrapte dier is onder po litietoezicht begraven, terwijl de gewonde dieren eveneens uit den wagon zijn ge haald. Zoowel de afd. Dierenbescherming als de politie hebben zich met de zaak be moeid, zoodat proces-verbaal volgde en de verzender nog wel meer van deze onver antwoordelijke verzendingsmameien zal hooren. Versmade paascheieren. De traditie in Twentte brengt mede, al dus het „Hbld.", dat de jeugd in de week voor Paschen den klasseonderwijzer elk 'n paar paascheieren aanbiedt. Deze tradi tie, die zich op de dorpen nog steeds hand haaft, raakt in de steden uit de mode, al blijven dan ook nog enkele kinderen der boerenbevolking haar getrouw. Nu gebeurde het Woensdagmorgen te Almelo, dat een klein ventje parmantig op „meester" toestapte, gewapend met een zakje met eieren. Meester echter is nog joug, pas uit „Holland" geïmporteerd en niet op de hoogte, met de Twentsche ge bruiken en tradities. „Komplement van moeder", zegt het ventje, en hier zijn een paar paasch eieren". Meester pakt het zakje aan roept dan: Jawel, 1 April" en in de meening dat er steenen of iets dergelijks inzitten, gooit hij het zakje met een smak op den grond. De ontsteltenis van het ventje is groot, maar nog grooter de spijt van „meester", als hij bemerkt wat hij in zijn onwetend heid hééft gedaan. (Historisch). TROUWPARTIJ MET EEN ONTIJDIG SLOT. De politie maakt er een eind aan. De Ilaagsche correspondent van het „Hbld." schrijft: Op Woensdag worden gewoonlijk in Den Haag de meeste huwelijken gesloten. Dat het Woensdag dus weer druk was rondom het stadhuis, is niets bijzonders. Dat vrienden en bekenden, plus het daar bij gebruikelijke aantal kinderen, de laat ste maanden bovendien vermeerderd met een aantal werkloozen, als gewoonlijk weer voor den achteringang van het stad huis waran samengestroomd, is op zich zelf ook niet vermeldenswaardig. Woensdag duurde die drukte echter lan ger dan gewoonlijk. Om drie uur werd er nog getrouwd, iets wat alleen in tijden van grooten trouwlust voorkomt. Er was dus zeker wat bijzonders aan de hand. Nu hebben wij in de residentie al meer eigenaardige trouwpartijen meege maakt. Nog niet zoo heel lang geleden werd er nog een huwelijk per motorfiets gesloten. Aan eigenaardigheden zijn wij wel zoo'n beetje gewend. Een paar trouwkoetsen met de koetsiers in de gebruikelijke livrei op den bok, ston den Woensdag dan in de nabijheid van den ingang van het stadhuis te wachten. De twee politie agenten, die gemeenlijk hier dienst doen, waren van de partij. Er was meer dan buitengewone belangstel ling. Een groepje persfotografen en zelfs enkele filmcameramannen stonden er ge posteerd. Zij, die naderbij kwamen, hoor den uit de verte reeds voortdurend een schril fluitje gaan, zooals men een klein jochie op straat wel eens hoort „bespe len". De fluiter van Woensdagmiddag echter was al een „groote" jongen. Het was nie mand minder dan Gerard Rutten, onder wiens leidins gistermiddag voor het stad huis gefilmd werd. Het slotgedeelte van de in Nederland vervaardigde klank film „Finale" werd opgenomen. Deze scène bestond uit een parodie op het langzamer hand afgezaagd geraakte „happy end", ook genoemd: „zij kri'gen mekaar". Tal van be kende persoonlijkheden uit de tooneelwe- reld hadden zich voor deze gelegenheid in het vereischle trouwcostuum gestoken, wel-is-waar een beetje ouderwetsch, maar dat hoorde er nu eenmaal bij. Echter waren het niet allemaal beroepemenschen, die zich voor de lens bewogen. Er was ook een oud echtpaar uit het Oudemannen- en Vrou wenhuis bijgehaald. Dan was er natuurlijk de portier van het stadhuis, die volgens de regelen der kunst, aan de klep van zijn uni formpet tikte, als er uit- en ingestapt werd. Een en ander ging intusschen niet zoo erg vlot Het publiek zal wel nooit zoo'n trage „trouweratie" hebben bügewoond. Maar Rutten wilde het „goed" hebben. Dus moest het nog al eens overgedaan wor den. Het filmhuwelijk, dat hier gesloten werd, was dat van Dorris Jeltes met Piet Rizks en getuigen waren o.a. Anton Roe ier, Louis de Bree. Eduard Palmers, Hans van Ees en anderen. Adophe Engers, die in ..Finale" een be langrijke rol speelt, o.a. als aannemer van begrafenissen, fungeerde nu als palfrenier van het rijtuig van het bruidspaar. Het ging allemal best en spelers zoowel als publiek amuseerden zich kostelijk, totdat er een spelbreker kwam. Nu eens geen deurwaarder om beslag te leggen of een schoonvader die er op het laatste oogen- blik tegen was, maar een inspecteur van politie die aan de trouwerij een einde kwam maken. Weliswaar was er vergun ning van den hoofdcommissaris, maar het duurde den verkeersautoriteiten zeker te lang. Het werd ook wel een erge opstopping. Of vond een ander autoriteit misschien het eindelijk welletjes? Immers van werken is er dezen middag ten stadhuize nu niet zoo heel veel terecht gekomen, afgaande op de vele belangstellenden achter de ramen. Zoo kwam aan dit filmhuwelijk een ontij dig einde. EEN HULP IN DEN NOOD. De vergeten plaatskaarten. Bookmakers zijn sympathieke wezens. Tenminste, dat zegt m'n vrouw. Nu ben ik niet een van die mannen, voor wie des ega's woord wet is en het „Ja en Amen" op de eerste pagina van hot le vensboekje staat en dientengevolge ben ik het in deze ook absoluut niet met vrouw lief eens. Nu weet ik toevallig, wat mijn huwe- lijksbloem onder het woord „bookmaker" verstaat. Eens in onze gouden eeuw, jam merlijk een zeer korte, van den verlovings tijd, hebben we tezamen een voetbalwed strijd van het internationale genre aan schouwd. Ik bad geen kaarten en toog met mijn toen nog lentegodin Stadion- waarts in de volle overtuiging wel een tweetal kaartjes op den kop te tikken. Maar dat dit tikken me vijftig kop-van-Jut- pogingen zou kosten, had ik niet gedacht. Vijftig kwartjes maakt volgens Bartjes twaalf-en-een-hal ven gulden. Hij vroeg eerst vijf-en-twintig, dus het dubbele. Grootmoedig en edel van hart deed hij er op mijn blozend gepingel (was ik niet met mijn Frühlingsschatz het bewuste somme tje af. Sindsdien kan ik geen sjacheraar meer luchten en is mijn vrouw zeer gechar meerd van „bookmakers". Ik had U dit diepe, nu huwelijksgeheim niet verteld, indien ik niet Zondag bij HollandBelgië weer ettelijke van derge lijke trucs had meegemaakt. Eén wil ik er slechts van releveeren we gens het contrast met mijn midden-lente dag-droom, vertelt het „Contr." Een jongmensch van buiten, kleurig rood van gezicht, das en sokken, een primitieve imitatie-waterval op voorhoofd, bovenlip en handen, beent wit-grijnzend ter parodie op mijn slecht gebit, heftig ingearmd door een blozende, van-alle-schmink-verlos-ons-bid- Een Costuum voqt U zdf of uygf jp|gen ^an L« -i* Het^^liedste adres sinds 1845 dende jonkvrouw over het stof-stuivende Stadionplein. Hij zijn roos rechts, zij haar tulp links dagen zijn alle conventie uit. Tot plots een hevige taxi-schrik, bijna panisch, hen overmeestert. O, Frits, de kaarten! Bij ons op de pianola Onder die linische, gekleurde vaas, zijgt Frits' adem. Dan verschijnt „vom-Kopf bis Fusz"-glim lach, mr. Bookmaker, alias sjacheraar en woekerwinstwenscher ten tooneele, wetend dat hij ook ditmaal is de hulp in nood, de baken in zee, de stroohalm, de naderende „Leviathan" voor een onderdompelenden oceaanvlieger. Een schmeichelgliralach onder zijn ge- kromden pimpelneus, een kristallen paar- lendruppel, zonbeschenen in zijn oliestel snor, buigt het verkoop wezen zich naar het jonce tweetal. Van toen af heb ik genoten. De twee kaartjes, die hij in zijn groefhand vast had, waren voor zelfs hij het wist in de hare, zij keek naar den grens, zij liet haar Frits pre cies het bedrag betalen, op het halfje af, zij zorgde, dat hij geen een meer kreeg, zij dankte „bookie" vriendelijk voor zijn hulp betoon.... Leve de vrouwelijke bazig heid Zooals alleen feitelijk Friedel Dotza het kan, liet ze haar hakken zien, Frits mee sleurend in een „Freund, ein guter Freund" pas. Een laatste handopsteken als vaarwel bij den ingang, en er bleef op 't kale, druk ke plein zulk een verbluft mensch achter, als slechts een overtroefde „Bookmaker" kan zijn Hoerajuichte ik in alle stilte, denkend aan 't journalistieke ambtsgeheim. „Shockingzei mijn vrouw, toen ik het haar vertelde. Roofvogels verscheuren lammeren. Te Alvekerk zag de landbouwer Lage- rouw, toen hij in den polder den Duyl zijn schapen ging bezichtigen, tot zijn schrik, dat een paar honderd kraaien bezig waren de pas ter wereld gekomen lammeren te verscheuren. Vier lammeren zijn door deze roofvogels geheel opgevreten. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot den Wassenaarscheslag op Woensdag 8 April van 11 u. 30 tot 14 u. 30 wegens het schieten met geschut. Het strand is onveilig tot Katwijk op Donderdag 9 en Vrijdag 10 April, telkens van 12 u. tot 14 u. 30 wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand eerst dan weer voor het publiek toegankelijk is, wanneer de roode vlaggen, waarmee de onveiligheid wordt aangege ven, zijn ingehaald. Het weer in Maart. Mededeeling ran het Kou. Ned. Met. In stituut te De Bildt. Voorloopig overzicht van het weer in Maart 1931. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was in Maart de ochtend-temperatuur 2 1/2 graad te laag, in de drie dekaden resp. 5 1/2, 2 1/2 en een 1/2 graad. De grootste afwijkingen kwamen voor op den lOen en 23en, reap. 9 1,2 graad beneden en 5 graden boven normaal. De gemiddelde m-xi-mum-temperatuur was 1 1/2,, het gemiddelde minimu/m 3 gra den beneden normaal. Het. aantal dagen met een minimum temperatuur beneden het vriespunt bedroeg te De Bildt 23 tegen 12 normaal. De neerslag was overal ver beneden normaal. In Zuidhclland, Zeeland, Gelder land, Oost-Brabant en Limburg viel 40 tot 50 pCt., in het overige deel van het land s! echts 20 tot 40 procent van de normale hoeveelheid. Te De Bildt werden 195 uren zonneschijn waargenomen tegen 111 normaal. BU1TENL. BERICHTEN Overstroomingen in Polen. De overslroomingen van de Poolsche ri vieren nemen steeds toe. Vooral de Boeg, waarin zich verschillende ijsmuren hebben gevormd, dreigt een gevaarlijke overstroo ming te zullen veroorzaken. Verschillende dorpen langs de oevers zijn ontruimd, ter wijl de artillerie tracht, de ijsdammen met kanonvuur te vernielen. ONGELUKKEN. DE VERWOESTING VAN MANAGUA. Puinen en lijken. In het aardbevingsgebied van Managua zijn gistermiddag nog lichte aardschok ken gevoeld. De stad is door de bevolking meeren- deels ontruimd. Reeds hebben 25.000 inwo ners de stad verlaten. Voor de overige bb- woners is een groot kamp van tenten in gericht. Onder de puinkoopen worden nog steeds talrijke lijken, waarvan er vele ver koold zijn,, gevonden. Van de vluchtelingen komen er allengs groepjes terug; ze waren door de vernielde stad, zoekend naar de puinen, waar hun haardstee stond, om, indien mogelijk, iets van de achtergelaten kostbaarheden te red den. De regeering organiseert den aankoop van levensmiddelen ter kostelooze verdee ling onder de zestigduizend inwoners. Van de Engelsche en Fransche inwo ners werd niemand gedood, doch van de Duiteche kolonie is een lid, een zekere Friedrich Maurice, wien de beide beenen waren verbrijzeld, bezweken. Eenige der dertig vliegmachines, die van verschillende punten zijn vertrokken, zijn te Managua met medicamenten aange komen. De Amerikaansche mariniers ma ken bekend, dat sedert gistermiddag de branden bedwongen zijn. Met koortsachtige haast wordt het red dingswerk voortgezet, doch men stuit daarbij op onoverkomelijke moeilijkheden. Men vreest, dat er als gevolg van het gebrek aan water, een peidemie zal uit breken. De regeeriug van Nicaragua heeft beslo ten, de door de aardbeving verwoeste stad Managua niet weder op te bouwen. De al- geheele ontruiming van de stad door de bevolking is thans begonnen. Omtrent de toekomstige hoofdstad is nog geen beslissing genomen. Twee steden, in de buurt van Managua zouden er voor in aanmerking komen om hoofdstad te wor den. Doodencijfer nog steeds onzeker. Kolonel Bra man, die als commandant van de Amerikaansche mariniers de lei ding heeft van de opruimingswerkzaamhe den, is van meening, dat bij de ramp twee duizend personen om het leven zijn ge?:o men. Ees correspondent van de „Associated Press" schat het aantal dooden echter op vijfduizend en volgens de politie-autoritei- ten zijn alleen aan het marktplein duizend peisonen op slag gedod. Bij de instorting van het ziekenhuis en de gevangenis zijn ongeveer 700 personen om het leven geko men. Onverpoosd zijn talrijke detachementen soldaten bezie de puinhoopen weg te rui men en naar lijken te zoeken, doch tot nu toe konden slechts 600 slachtoffers worden geborgen. Ondertusschen hielden de aard schokken nog aan en vielen muren om. zoo dat de uiterste voorzichtigheid geboden blijft. In den afgeloopen nacht werden twee sterke aardschokken waargenomen en voor al die van hedenochtend 4 uur bracht groo te ontsteltenis teweeg onder de buiten de stad op baukeu en op den grond ligsende dakloozen. Vrouwen en kinderen liepen huilend rond, niet wetend waar zich in vei ligheid te brengen. Bij hel aanbreken van den dag keerden weder vele bewoners naar de stad terug, om naar huisraad te zoe ken, dat vervolgens naar het binnenland in veilgheid werd gebracht. De organisatie van de verschillende werkzaamheden door de Amerikanen is bo ven allen lof verheven. Levensmiddelen, medicijnen, dekens enz. arriveeren in groo- te hoeveelheden en talrijke chirurgen ver loeren hulp bij de verzorging van de ge wonden. Het vliegtuigmoederschip „Lexing ton" wordt morgen in Corinto verwacht, doch, zooals gemeld, zijn zes dokters met vliegtuigen vooruitgezonden en reeds in Managua aangekomen. Door genoemd schip zullen behalve levensmiddelen ook ver scheiden honderden dekens naar de hoofd stad worden gezonden. DE RAMP VAN DE „FLORIDA" 25 dooden, 16 gewonden. Volgens een officeel communiqué van het minis!erie van Buitenlandsche Zaken over de aanvaring van de „Florida", is een lid der bemanning van deze boot gedood en één ernstig gewond, terwijl er van de pas sagiers een gedood, twee ernstig en 13 min der ernstig werden gewond en nog 23 per sonen worden vermist. Men neemt aan, dat ook laatstgenoemden zijn omgekomen. De gewonden zijn overgebracht op de „Glo rious" en in Malaga toevertrouwd aan me dische zorg op den vasten wal. Ook aan boord van het vliegtuigmoeder schip „Glorious" is een slachtoffer geval len: een der matrozen is bij de aanvaring om het leven gekomen. De „Florida" werd gistermorgen negen uur de haven van Malaga binnengesleept. Zij bleek zwaar beschadigd te zijn en veel water te maken. Men zal waarschijnlijk genoopt zijn het schip op den wal te zet ten. De „Glorious" daarentegen is zee waardig en is van Malaga naar. Gibraltar onderweg, alwaar de boot aan een grondig onderzoek zal worden onderworpen, ten einde de schade vast te stellen. Volgens sommige berichten zijn alle vliegtuigen van de „Glorious" onbeschadigd gebleven, doch een ander bericht meldt, dat vier vliegtui gen op het water zijn neergekomen en ge zonken. Alle inzittenden zijn volgens dit bericht gered. Ricardo Jiminez, de agent van de maat schappij, welke eigenaresse is van de „Flo rida deelt mede, dat de lichamen der vermisten misschien begraven liggen onder een deel van de deklading, die neerstortte toen de aanvaring plaats had. Na het vaar tuig te hebben onderzocht, verklaarde deze agent, dat het een wonder moest worden genoemd, dat de „Florida", die een groot gat in den romp heeft opgeloopen, niet is gezonken. Uittocht uit Londen. Er moot al heel wat gebeuren, om de Lon- denaren met Paschen thuis te houden en zeer zeker kan een kleinigheid als het weer hen er niet van weerhouden de eerste al- gemeene vacantie van het jaar buiten Lon den door te brengen. Doch de groote uittocht, die te oordee- len naar het aantal reeds besproken plaat sen in de treinen en autobussen, niet be hoeft onder te doen voor dien van het vori ge jaar, zal eerst morgen aanvangen. De verschillende verkeerstnaatsohappijen heb ben uitgebreide maatregelen genomen in verband met de verwachte „rush" naar buiten. Alleen reeds op het spoorwegsta tion te Paddington in West Londen worden meer dan 200 locomotieven en 2000 wagons in gereedheid gehouden behalve het norma le reilend materieel. Het is verrassend hoever men tijdens de Paascih va cautie voor een paar shillings kan reizen. De Great Western brengt u b.v. op Zondag voor een bedrag van slechts tien shilling van Londen naar Torquay en terug: een treinreis van ongeveer 600 K.M. door een prachtig landschap. Een groot oontigent Engelschen trekt natuurlijk weer naar Pa rijs; voor de reis heen en terug behoeft een Londenaar slechts iets meer dan 21 gulden uit te leggen. Het is dus geen wonder, dat de Engelsohman met Paschen overal elders te vinden is, dan ia Londen. Tel. Twintig jaar geleden uit het Bagno ontvlucht, In April 1906 werd een arbeider uit Per- reu x, Louis Langard, die toen 23 jaar oud was. wegens moord tot acht jaar dwangar beid in Fransch-Guyana veroordeeld. Spoe dig daarop vertrok hij; twee jaar later slaagde hij erin te ontvluchten, doch hij werd weer gearresteerd temidden van een stam Indianen, die hem onderdak hadden verschaft. Zes maanden later ontvluchtte hij nogmaals, werd wederom achterhaald. Eindelijk gelukt het hern in December 1910 met drie andere banne'ingen weg te komen. Uit Cayenne wist hij Suriname te bereiken en vestigde zich te Paramaribo. Hij leidde er een zeer geregeld bestaan, verdiende zijn brood als mecanicien en huwde er een Ne- derlandsohe vrouw, van wie hij een doch ter heefts die thans achttien jaar oud is. Doch het verlangen zijn land terug te zien, trok hem naar Frankrijk. Hij wendde zich tot den kanitein der gendarmerie te St. Leurent-du-Maroni, die hem zeide dat zijn misdrijf verjaard was en dat er boven dien amnestie was afgekondigd. Vol ver trouwen scheepte hij zich iu, fcw«ni de vo rige maand te Havre aan enwerd in gerekend. Van verjaring is geen sprake nu hij is ontvlucht. Er zal n<u beslist moeten worden wat er met La.ngard geschieden zal. Terug naar het bagno De H. Antonius, kolonel in het Portu- geesche leger! In verband met de groote Antoniusfees- ten die dit jaar over geheel de Katholieke wereld gevierd zullen worden, is het wel belangrijk om te weten dat de H. Antonius van Padua eere-kolonel was van het Por- tuigeesohe leger. Het document waarbij den eeretitel van luitenant kolonel aan dezen grooten volks heilige gegeven werd, berust naar het schijnt in de archieven van Rio de Janeiro en dateert uit den tijd van koning Jan VI. Deze roemvolle H. Antonius, zoo luidt de tekst, heeft door zijn machtige voor spraak zeer veel bijgdragen voor het suc ces van onze troepen en voor het herstel van den vrede in het keizerrijk Portugal. Hij zal door bemiddeling van onze veld maarschalk Ricardo Xaravier Cab ra] de Cunha ook de gebruikelijke soldij ontvan gen. Dat onze wil geschiede Gegeven in onze hoofdstad, 31 Augus tus van het jaar 1814 na de geboorte van onzen Heer Jesus Christus." Het meest merkwaard-iee is echter wel dat sedert, den dag dat Sint Antonius ziju brevet werd uitgereikt, de luiteoa.rt-kolo- uel ook werkelijk werd ingelijfd bij het ac tief dienende Portugeesche leger, en dat zijn soldij werd uitbetaald' aan een serie officie ren die beurtelings de betrekking van deze fictieve persoonlijkheid- vervulden en zijn tractement opstreken. Waar nog afstanden bestaan. Iedere week heeft er in Moskou of in een van de andere groote steden van Bus'and een of ander congres plaats waarvoor de afgevaardigden uit de meest afgelegen ge westen m-oeten overkomen. Een Kirgies die als afgevaardigde verscheen op het laatst gehouden Radio-congres had 20 dagen noo- dig gehad om op een kameel gezeten het dichtstbijzijnde spoorwegstation te berei ken. Een afgevaardigde uit 't Moermansk- gebied meest 28 dagen met een hondenslee reizen voor hij aan een station kwam. Een Ja-koet uit 't Siberische Aldaugebied maak te een voetreis van 3 maanden door Taiga om Jakcetsk te bereiken. Een Toengoes uit Ochot.sk maakte ziju reis eerst per hondenslee, dan werden er rendieren voor zijn slee ge#;va.nnen, en het laatste stuk van de reis word *e paard *f- 1, toen was hij bij een autobuas^atioij.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10