DONDERDAG 2 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Melkauto over den kop. Een vrachtauto van de N.V. Melkfa briek „Galak" te Amerongen tornde onder Maarsbergen tegen een dresseerwagentje op, met het gevolg, dat auto, dresseerwa gen met paard en inzittenden van den weg af werden geslingerd. De vooras van de auto brak daarbij, zoodat de auto over den kop sloeg en vijftig volle bussen melk ver loren gingen. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. POLITIE AGENT BEWUSTELOOS GEVONDEN. Na twee uren overleden. Woensdagmiddag halfvier werd de rijks- politie-agent Masseling bewusteloos ge vonden in een sloot, langs den weg tus- schen Lilhoyen en Lith. Zijn rijwiel lag op eenige meters afstand van hem. Spoedig was geestelijke en geneeskundige hulp aan wezig, doch reeds te vijf uur is de man overleden. Aan misdaad wordt niet ge dacht. Men denkt hier met een ongeval te doen te hebben, waaromtrent men echter nog geheel in het duister tast. Bij het spelen verdronken. De 7-jarige J. G. van Tol te Rotterdam is gisteren bij het spelen op den Feyen- oordkade aldaar te water geraakt en ver dronken. Het lijkje is later opgevischt en naar de ouderlijke woning vervoerd. BRANDEN. Villa te Soest afgebrand. Gistermiddag is te Soest aan de Emma- laan de villa van den bouwondernemer, den heer v. d. Velde, door brand vernield. Om kwart over twaalf werd de brand ontdekt door de buren. Met vereende krachten werd geprobeerd het vuur met emmers water te blusschen. Spoedig bleek, dat dit niet mo gelijk was, aangezien onder het rieten dak der woning de brand veel grooter afmetin gen had aangenomen dan aanvankelijk vermoed werd. Spoedig was de brandweer ter plaatse, die echter niet kon voorkomen, dat de villa geheel uitbrandde. Huis en in boedel waren verzekerd. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een vonk uit den schoorsteen in het rieten dak is terecht gekomen. Brand te Rotterdam. Gisteravond is brand uitgebroken in den lampekappenwinkel van W. Profitt- lich aan de Van Speykstraat a te Rot terdam. Achter den winkel is het beneden huis in tweeën verdeeld, een sousterrain en enkele opkamers. Het eerstgenoemde was als bergplaats ingericht. Vermoedlijk door dat een brandende sigaret in houtwol was gevallen, is de brand ontstaan. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de be woners man, vrouw en 2 kinderen ternauwernood het huis konden verlaten. Even later stond de geheele winkel in lich ten laaie en met een knal sprong de win kelruit, waarna gedurende enkele oogen- blikken de vlammen tot over de helft van de breedte van de straat naar buiten sloe gen. Er ontwikkelde zich zeer veel rook. De winkel, het sousterrain en een van de opkamers zijn geheel uitgebrand. Het ge heel was slechts laag verzekerd. Boerenhuis afgebrand. Dinsdagmorgen ontstond in de buurt schap Wissel, gem. Epe, brand in het boe renhuis van H. Vos. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de eobt.genoote en het kind van den bewoner zich ternauwer nood konden redden. Een hond kwam in de vlammen om, terwijl de geheele inboedel verloren ging. Verzekering dekt de schade. DE TIENJARIGE SMOKKELAAR. Het stoffelijk overschot gevonden*. In aansluiting aan het bericht van Dins dag, kan thans worden gemeld, dat men het lijk van den op Zaterdag verdronken Koral uit Hofstadt Maandagmiddag gevon den heeft. Een inwoner uit Rimburg, aldus de „L. X.", die nabij het riviertje „de Worm" woont, zag Maandag in den namid dag vanuit de verte iets boven het water in „de Worm" uitsteken. Hij ging er op af, en werkelijk, het was een lichaamsdeel van den verdronken knaap. De plek, waarop het lijk gevonden werd, was ongeveer 400 M. van de plaats, waar Koral in het water was gevallen. De politie, die met de leiding van het onderzoek was belast, werd onmiddellijk hiervan in kennis gesteld en was dan ook spoedig ter plaatse. Men haalde het lijk uit het water, het welk vervolgens naar Merkstein werd over gebracht. Vermoedelijk zal op het lijk sec tie worden verricht. Zwerfblokken gevonden. In de nabijheid van den kunstweg Bor ger—Rolde wordt voor den heer E. Duintjer Hzn. te Veendam een groot complex heide velden ontgonnen. Bij dat werk werden diep in den grond twee zwerfblokken, ter grootte van hunnebed-deksteenen blootge legd. De beide blokken werden uitgegraven en met behulp van een tractor en met paarden naar den kunstweg gesleept, waar zij ter weerszijden van den oprijweg zijn opgesteld. Duizend gulden gerold. Een brutale zakkenroller te Rotterdam heeft in de Reederijstraat een goeden slag geslagen, waarvan de 67-jarige kantoor- looper C. H. v. d. S. uit de Renthemstraat de dupe is geworden. Deze man is in dienst van de Vereenig- de Kolen-Maatschappij, die haar kantoren aan den Pieter de Hooghweg heeft. Hij had een pakje, dat honderd briefjes van 10 bevatte, in een buitenzak van zijn overjas geborgen. Hij vermoedt, dat dit pakje hem ontstolen is, terwijl hij op een tram stapte. De politie heeft de zaak in onderzoek en verzoekt hun, die inlichtingen over deze brutale berooving kunnen geven, zich te vervoegen op het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg. Winkeldieven aangehouden. Dinsdagmiddag zijn een paar brutale winkeldieven te R'dam op heeterdaad be trapt en aangehouden. Het zijn de 47-jari- ge J. B. A. en de 30-jarige J. T„ beiden van beroep handelsagent en van Spaansche na tionaliteit. A. heeft zijn domicilie te Pa rijs, terwijl T. als woonplaats Brussel op gaf. In den winkel van S., aan het van Ho- gendorpsplein, had een van hen kans ge zien een paar coupons stof onder zijn jas te verbergen, hetgeen bemerkt werd door een winkelbediende, die onmiddellijk de politie van het bureau aan de Groote Paauwensteeg waarschuwde. Toen de dieven den winkel wilden ver laten, kwamen zjj tot hun schrik voor een tweetal agenten te staan, die een van hen onmiddellijk vastgrepen. De andere zag kans om zich uit de voeten te maken. Hij rende de Passage in, achtervolgd door een agent, die daarbij geassisteerd werd door een talrijk publiek. Op de Korte Hoog straat werd de vluchteling gegrepen en naar het bureau aan de Groote Paauwen steeg overgebracht, waar zijn landgenoot inmiddels reeds aangekomen was. Beiden zijn in bewaring gesteld. Een dienstbode met trouwplannen? Door een Haarlemsche dame is bij de politie aangifte gedaan van vermissing van veel stuks linnengoed, t.w.: 8 kopjesdoe ken, 15 handdoeken, 10 blauwe handdoe ken, 3 toiletdoeken, 10 vingerdoekjes, 7 beddelakens, 37 zakdoeken, 1 servet 1 gla- zendoek, 8 sloopen, 4 directoires, 8 combi nations, 3 paar zijden kousen, 5 onderjur ken, 20 paar sokken, 15 boorden en 1 over hemd. In verband hiermed is door de Haar lemsche politie aangehouden een Duitsche dienstbode, die echter ontkende, den dief stal te hebben gepleegd. De politie betwijfelt deze ontkenning evenwel, omdat de dienstbode zich in vo rige betrekkingen ook aan dergelijke ver grijpen heeft schuldig gemaakt. Drie inbraken te Linschoten. Dinsdagnacht zijn te Linschoten drie inbraken gepleegd. In de woning van den burgemeester, den heer G. v. d. Valk Bou- man, heeft men een groote ruit opengesne den en de geheele benedenverdieping door zocht. Eenig geld is gestolen. Vervolgens is ingebroken in de woning van den heer H. D. de Vries, waar 2 horloges, waaronder 1 kostbaar antiek, en 1 gouden ring zijn gestolen. Ten slotte is in het huis van den schoenmaker Arents een bedrag aan geld gestolen. De oude vrek. Hij wa-s oud geworden met zijn geld en hij bezat niets dan dit. Hij leefde verarmd en vervuild in een klein huis te Ermelo. Men vroeg hem een goede verpleging te aanvaarden, maar noch kerkelijke, noch burgerlijke autoriteiten wisten hem daar toe te bewegen. In zijn kapotten stoel is hij gestorven. Hij bezat drieduizend gul den KAPITEIN FRANK HAWK ES, de be roemde Amerikaansche piloot is van New- York naar Engeland per s.s. vertrokken. Bij aankomst in Southampton zal Hawkes met zijn vliegtuig „Mystery Ship" naar Londen vliegen. Frank Ha7/kes wil pro- beeren de Europeesche records te verbe teren door op één dag van Londen naar Parijs en Rome en weer terug te vliegen. Opsporing verzocht. De burgemeester van Laren (N.-H.) ver zoekt in het Alg. Politieblad namens den officier van justitie te Amsterdam opspo ring, aanhouding en voorgeleiding van een persoon, genaamd Otter, oud-bediende van het Schilderkundig Genootschap Pul- chri Studio te 's-Gravenhage, vermoedelijk verblijvende te Amsterdam, Den Haag, Utrecht of Leiden. Hij wordt verdacht van oplichting subs, verduistering van twee aquarellen en veertien pentcekeningen ter waarde van 1500 2000, ten nadeele van een te Laren wonenden kunstschilder. Het signalement van verdachte luidt: oud, afgeleefd persoon, lang ongeveer 1.68 M., schraal postuur, gekleed met overjas, vermoedelijk demi-saison, waarvan de mou wen gerafeld zijn, «gerafeld boord, te groo- ten bruin-beige gekleurden slappen hoed, zwarte versleten hooge schoenen, heeft slecht onderhouden grijzen knevel, grijs hoofdhaar en brokkelige landen, maakt den indruk aan lager wal geraakt te zijn, doet zich beschaafd voor en weet met ken nis van zaken over artistieke zaken en schiidersaangelegenheden te spreken. Een vreemd verschijnselen zijn verklaring. Dr D. H. Koets-er schrijft aan het „Hbld.": Zondag in den laten namiddag op den nieuwen rijks-weg, richting Amsterdam, niet ver van de brug bij Muiden. Vele auto's in onze richting, heel veel andere, terug komend van den HollandBelgië-wedsbrijd, met allerlei provincienummers en veel Duit- schers. (De Belgen kiezen hun weg over Utrecht). Maar waarom staan er toch in beide richtingen zooveel wagens stil aan den kant van den weg en blijven er telkens weer nieuwe stil staan? Ik kijk eens achter om en dan tot mijn vrouw, die aan het stuur zit „stop eens even, daar is wat vreemds in de lucht." Links van ons, heel ver weg, betrekke lijk laag boven den horizon, is er iets in de lucht als een rookwolk, voortdurend in be weging. wiegend en draaiend, nu een-s wijd uitgespreid, dan weer om zijn as wentelend, nu eens met een heel donkeren kern en twee lichtere vleugels als een reuzen-vlinder, dan weer in heldere flarden uiteenvallend, op nieuw samengevoegd tot een donkere spi raal, zich weer ontplooiend als de sluier eener danseres, even daarna een trechter- vorm aannemenden zie, daar laat het on derste stuk van den trechter los en valt loodrecht naar beneden. En verderop, vlak boven den door boomen en de huizen van Wees-p begrensden gezichtseinder deint en golft over vee-1 grooter uitgestrektheid een andere wolk, lichter van kleur, op en neer, zonder ophouden. Wat kan dit alles zijn? Een gas-golf, zooals in den oorlog? Of een miniatuurcycloon, voorbode wellicht van een echten, die komen gaat Dicht bij waar wij staan ligt een hoeve; de bewoners staan ook met gespannen aan dacht te kijken. ,.Ik ga die menschen eens vragen of zij weten wat het is," zegt mijn vrouw. „Ko-m," antwoord ik, „wat zullen die eenvoudige mensohen nu van zoo'n ver schijnsel af weten?" Maar reeds baant zij zich een, niet ongevaarlijken weg tussohen den voortdurend va-n beide zijden aanstor menden stroom van auto's en motorfietsen en begint een gesprek met den boer. Even daarna is zij terug en da.n verneem ik, dat de man haar heeft verteld, dat het niet an ders is d-an het vaak geziene schouwspel van een groot aantal vogels, die door een sperwer belaagd worden en nu in ge-sloten gelederen en door voortdurende beweging den vijand op een afstand willen houden. En ik denk aan de spreeuwenwo-lken, waar van Thijsse zoo smeuïg vertelt en die wij op kleinere schaal en van meer dichtbij zoo vaak op wandelingen en fietstochten en van uit den trein hebben gezien; en schaam mij niet weinig, dat ik niet zelf heb be grepen, wat er aan de hand was. Maar hoeveel duizenden en d-uizenden vogels moeten er dien avond bijeen zijn ge weest, om zoo'n machtigen indruk te weeg te brengen 1 Een bezoek met een avontuurlijk slot. Een da-me en heer. 'n pas getrouwd paar, begaven zich dezer dagen op een mooien avond naar Hil-1 igersberg's dreven, om een woning te huren van den huiseigenaar S. aan de Berglust-laan. De vrouw was haar man vanuit Rotterdam trouw gevolgd. Na bij Lommerrijk had zij hem vooruit ge stuurd, omdat hij alvast het een en ander met den nieuwen huisheer zou kunnen be spreken. De heer X woonachtig in Rotter dam-Zuid had de bevelen van vrouwlief stipt opgevolgd, en had de richting van het d-orp gekozen. Daar ter plaatse niet be kend wa-s hij een straat voor de Berglust- laan, de Pla-swijoklaan ingeloopen en ten slotte in de Adrianalaan te Schiebroek uit gekomen, waar hij de heer S. natuurlijk niet vond. Mevr. X door het lange wegblijven van haar man ongerust geworden,-begaf zich, door vragen wordt men wijs, naar de Berglustlaa-n, waar haar ten huize van den heer S. medegedeeld werd, dat haar man aldaar niet was geweest. Hevig ver schrikt- en in duizend vreezen is zij daarop naar de politie gegaan. Daar weTd een vrees el ijk. verhaal gedaan. Het ko-n niet an ders; haar man was in do sloot bij Lommer rijk verdronken. Want daar had zij hem voor het laatst gezien. Het hielp niets, wat men haar ook vertelde, haar man lag in de sloot. De politie heeft daarna, in bijzijn der dame, met lantaarns de sloot afgezocht, doch iets, wat op haar man geleek, werd niet gevonden. Hoe later het werd, hoe grooter de spanning bij de dame. Eindelijk werd de politie van Rotterdam met het geval in kennis gesteld. Deze stel de een onderzoek in ten huize van den ver miste. Nadat verscheidene malen vruchte loos was aangebeld, werd ten slct-te een bovenraam geopend, en verscheen de heer X., die zich reeds eenige uren ter ruste had begeven, in nachtgewaad. Het verhaal werd hem gedaan, en hem werd verzocht zijn vrouw te komen afhalen. Per automobiel heeft hij hieraan voldaan. Hij vertelde, dat hij verwaaid was geraakt en hierna een anderen weg was terug ge gaan, in de veronderstelling, dat zijn vrouw reeds thuis zou zijn, of hij haar anders wel spoedig zou kunnen verwachten. Toen hem dit wat te lang duurde, was hij maar vast onder de wol gegaan. He-t was reeds laat jn den nacht, eer bei den het politiebureau verlieten, daar zij zich er maar niet mee kon vereenigen, dat manlief haar ddt alles had aangedaan! „Msb." BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. DE AARDBEVINGSRAMP IN NICARAGUA. DE D00DENLIJST TOT 1150 GESTEGEN DE GEHEELE BEVOLKING DAKLOOS. De brand nog niet gebluscht. De officieuse cijfers, die thans omtrent het aantal slachtoffers van de aardbeving in Managua werden verstrekt, spreken van 1150 dooden en 3000 gewonden, doch het is nog niet mogelijk een definitieve opgave te doen. De toestand in de geteisterde hoofdstad van Nicaragua is nagenoeg ongewijzigd gebleven. Er waait een krachtige wind, die echter sedert, gisteren gedraaid is. Het gevolg hiervan is, dat de vlammen thans weer teruggedreven worden naar de wij ken, die gisteren door het vuur werden ge teisterd, zoodat het vaststaat, dat daar nagenoeg niemand- en niets gered kan worden. Gistermiddag woedden de bran den nog steeds voort en hoewel een ba taljon Amerikaansche pioniers in de stad is aangekomen hetwelk de muren, die ble ven staan, omtrekt, om daardoor uitbrei ding van de branden te voorkomen, vreest men, dat blussching uitgesloten is en dat gewacht zal moeten-worden met het oprui men totdat het vuur vanzelf gedoofd is. Bij de puinhoopen van de Engelsch-Zuid- Amerikaansche bank zijn soldaten gepos teerd, daar zich in het gebouw een safe met verscheiden millioenen dollars bevond, die men nog niet heeft kunnen vrij ma ken. Doordat voortdurend patrouilles van de nationale ga de en de Amerikaansche marine door de straten trekken konden plunderingen en ongeregeldheden voorko men worden. De consulaatsgebouwen van Engeland, Amerika en Duitschland, alsmede de lega tiegebouwen van Engeland en Amerika zijn vernield. Voo/ voorver bekend zijn er geen Engelschen, Franschen en Duitschers om gekomen en is ook het personeel van de consulaten en legaties ongedeerd gebleven. De Italiaansche consul is echter tijdens de aardbeving gedood. Vele dakloozen. Door gebrek aan de noodige materialen is het buitengewoon moeilijk voldoende noodwoningen op te richten en vermoede lijk zullen nog 2000 menschen den nacht in do open lucht moeten doorbrengen. Het grootste gedeelte der bevolking is door militairen buiten de stad geleid, doch in den loop van den dag zijn velen naar de stad teruggekeerd on te trachten tusscben de rookende puinhoopen vermiste verwan ten en wat huisraad te vinden. Er is nog steeds gebrek aan voldoende levensmiddelen en medicijnen. De regee ring heeft maatregelen genomen voor den aankoop en gratis uitdeeling van levens middelen aan zestig duizend inwoners. Reeds zijn ongeveer dertig vliegtuigen, die uit verschillende deelen van de Vereenig- de Staten waren vertrokken met genees middelen, doctoren en verpleegsters aange komen en verdere hulp wordt verwacht. De Amerikaansche ingenieurs, die opme tingen in het binnenland verrichtten in verband met de plannen tot aanleg van een kanaal, dat de beide Oceanen met elkaar zou moeten verbinden, betwijfelen, of de plannen tot uitvoering kunnen ko men, aangezien het thans duidelijk is ge bleken, dat aardbevingen het kanaal voortdurend zouden bedreigen. President Hoover heeft aan president Moncada een telegram gezonden, waarin hij zijn leedwezen betuigt met de ramp, waardoor Nicaragua is getroffen. In zijn antwoord dankt Moncada voor de bewijzen van deelneming, geeft nadere bijzonderhe den over de aangerichte schade en deelt mede, dat de aardbeving tob de hoofdstad beperkt is gebleven en de in de nabijheid liggende dorpen en steden gespaard zijn gebleven. Ook president Hindenburg heeft teelgrafisch zijn deelneming betuigd. Uit Londen wordt gemeld, dat vele za kenlieden bij Engelsche maatschappijen waren verzekerd en een groot deel van de schade daardoor wordt gedekt. DE VASTE LUCHTVERBINDING AMSTERDAM-PRAAG is Woensdag officieel op Schiphol in dienst gesteld. Toen het eerste toestel uit Praag 's middags op Schiphol was gedaald werden een Tsjechi sche en een Hollandsche wimpel aan den propeller bevestigd, waarbij verschillende aptoriteiten tegenwoordig waren, o. a. wethouder Dr. Abrahams en de gezant van Tsjecho Slowakije, Plesinger Bosinow. HONOUR^ j N SMVAOOfl J - «iil« j 'hata^lpa COSTARICA Hp DE AARDBEVINGSRAMP TE NICARA GUA. Thans is het zeker, dat meer dan duizend menschen zijn omgekomen. Een overzicht van het aardbevingsgebied met Menagua; de geheel verwoeste stad in het midden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5