22ste Jaargang DONDERDAG 2 APRIL 1931 No. 6862 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND 3)e £cicbdie Gou/tamt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor LeideD 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegeD betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruit betaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V De Goede Vrijdag De Goede Vrijdag is de dag in het jaar, waarop allen, die zich beschouwen als be- hoorend tot de Christen-wereld, nadenken, althans enkeie oogenblikken, over hun ver lossing en over hun levensdoel. De Goede Vrijdag is een stille dag de stilste dag van de stille week. De ver-oppervlakking van het leven, wel ke maar steeds meer torens in het geeste lijke leven afbreekt, heeft ook veel van het vroeger karakter van den Goeden Vrijdag ontroofd. In plaats van een stillen dag is deze dag voor steeds meerderen gewor den een voorproefje van Paschen, welk feest voor hen ook weer niets anders be- teekent, dan: extra uitgaan! Dat wij, Katholieken, den Goeden Vrij dag mogen vieren in den Geest der Kerk! In de Liturgie van dien dag wekt de Kerk op, om den Verlosser aan het Kruis te aanbidden: bij de vereering van het Kruis: „Ziet het hout des kruises". „Waaraan het heil der wereld heeft gehangen". „Komt, laten wij aanbidden". De Goede Vrijdag is een dag van ernst ernst, welke heel iets anders is dan som berheid! Tijdens de Processie op Goeden Vrijdag laat de Kerk ons zingen: „Gegroet, o Kruis, onze eenige hoop! In dezen tijd van het Lijden vermeerder de gerechtigheid, der vromen, en schenk aan de schuldigen vergeving". Wie in den geest der Kerk den Goeden Vrijdag beleeft vangt al op de de stralen van het blijde Paaschfeest der Kerk! V 22 April Wat beteekenen de katholieken in ons land, in deze of gene provincie, in deze of gene gemeente wat beteekenen zij, numeriek, krachtens hun aantal, hun ge talsterkte? Op deze vraag is het antwoord voor velen héél gemakkelijk, zóó gemakkelijk, dat het onmiddellijk door hen kan worden gegeven: Zie maar naar het aantal ze tels, dat de katholieken bezetten in Sta- ten-Generaal, Provincie, Gemeente! En daarom alléén reeds is het van zulk een groot belang, dat alle katholieken werkelijk katholiek stemmen! Daarom alléén reeds: op 22 April a. s. aan de Sta ten-stembus alle katholieke kiesgerechtigden present en plichtsge trouw Er zijn natuurlijk ook verschillende an dere redenen, die de katholieken bewegen moéten om te stemmen op de katholieke lijst bij alle verkiezingen, en speciaal óók bij die voor de Provinciale Staten. Dat dus de datum 22 April door niemand worde vergeten! Op 22 April zijn de Staten-verkiezingen in Zuid-Holland. En, waar ons blad voor een groot deel dezer provincie het meest gelezen dagblad is, zullen wij aan dézen datum herhaaldelijk herinneren. In Noord-Brabant worden deze verkie zingen gehouden op 15 Aprilin Utrecht op 23 April; in de overige provinciën ook op 22 April. En in Zuid-Holland heeft de lijst der R. K. Staatspartij in alle kieskringen het nummer 9. Alle katholieke stemgerechtigden in Zuid-Holland stemmen dus op 22 April op no. 1 VAN LIJST 9. DE TOL-UNIE. EEN SLAVISCHE DOUANE-UNIE? Tusschen Tsjecho-Slowakije en Polen. De correspondent van het „Vad." te Praag schrijft: Als tegenhanger van den Duitschen tol- bond stelt Kramarsj in de Narodni Listy de vorming van een Slavischen bond voor. De balans der economische betrekkingen met de Slavische Staten is weinig bevredi gend. In Tsjecho-Slowakije heeft men de nationale en Slavische gedachte gebagatel liseerd. Inderdaad, Rusland is uitgevallen. Daartegenover hebben wij Polen met 30 millioen inwoners en een groot Zuid-Slavië. De gedachte van den Oostenrijkschen ;.anschluss" is een product van nationalis me; onze toekomstige economische politiek behoort uit te gaan van de Slavische ge dachte en van de nauwe samenwerking met Frankrijk. Deze beschouwing, die geheel den geest van Kramarsj weerspiegelt, heeft in Polen bijzonder de aandacht getrokken. Het blad Kurjer Codzienny te Krakau, van welks anti-Tsjechische oriënteering nog dezer dagen is melding gemaakt, reageert er op in twee lange artikelen, waarin verklaard wordt, dat Tsjecho-Slowakije dertien jaar lang een economische politiek hebben ge volgd, die tegen Polen gericht was. Thans, nu het coquet!eeren met Berlijn tot isolee- ring heeft geleid, haalt men bakzeil, en wil men den eenigen weg gaan, die mogelijk is, en de eenige, waarop de onafhankelijkheid des lands is gewaarborgd Polen kan tegen over het denkbeeld een welwillende hou ding aannemen, daar er geen principieele tegenstellingen tusschen beide Staten be staan. Praag zal echter eenige steenen des aanstoots uit den weg moeten ruimen: met name moet de houding ten aanzien van de Poolsche minderheden gewijzigd. Alleen Polen aldus de Kurjer kan Tsjecho- Slowakije van een economische catastrofe redden. Misschien ware een tolverbond tusschen beide Staten wel het beste ant woord op de dreigende aaneensluiting van Duitschland en Oostenrijk, en waarin even tueel ook Hongarije zou worden opgeno men. Tegenover 73 millioen Duilschers kwamen dan 45 millioen Polen en Tsjecho- Slowaken te staan. Dit denkbeeld had meer kans van slagen, dan de plannen voor van een midden- of Zuid-Europeesche landbouwblok. Tsjecho-Slowakije zou een grooter afzetgebied, Polen een breeder cre- dietbasis verkrijgen, terwijl men het ten aanzien van concurrentie-artikelen sui ker, textiel, metallurgie en glas het wel eens zou kunnen worden. Een interview met Colijn. De Nederlandsche oud-minister Colijn heeft in een onderhoud met een correspon dent van de „N. Fr. Presse" verklaart, dat hij de voorgenomen tol-overeenkomst tus schen Duitschland en Oostenrijk, van eco nomisch standpunt uit beschouwd, toe juicht, daar alle pogingen, om van Genève uit, de economische eenheid van Europa tot stand te brengen, tot nu toe mislukt zijn. Verder verklaarde Colijn, dat volgens zijn meenjng de overeenkomst niet in strijd is met de vredesverdragen. Hij ziet geen enkel punt, waardoor een schennis van de vredesverdragen zou kun nen worden bewezen. Oostenrijk zegt handelsverdragen op. De Oostenrijksche handelsverdragen met Joego-Slavië en Hongarije zijn gisteren door den Oostenrijkschen gezant te Bel grado en Boedapest uit naam van de Oos tenrijksche regeering per 1 Juli 1931 opge zegd. Deze opzegging geschiedde met de moti- veering dat de nog beschikbare tijd benut zou worden voor het aangaan van een nieuwe regeling. DUITSCHLAND HITLER1ANEN-ECHEC IN THURirTGEN. In den Thuringschen Landdag zijn gis termorgen twee sociaal-democratische mo ties van wantrouwen tegen staatsminister dr. Frick en staatsraad Marschler, met de stemmen der sociaal-democraten, commu nisten, Staatspartij en Duitsche Volkspar' tij, tegen de stemmen der overige regee- nngspartijen aangenomen. Hiermede waren Frick en Marschler ten va! gebracht. Zij zijn dan ook afgetreden alsmede de tot de Duitsch-Nationale partij bohooren- de minister Kien. Hitier zelf heeft te elfder ure nog per soonlijk getracht het voor Frick en. Marsch- der dreigend onheil af te wenden. De Duitsche volkspartij die het initiatief voor de actie had genomen was echter niet meer tot het aangaan van een compromis be reid. Naar haar woordvoerder in den Landdag gisteren verklaarde, had de volks partij tot het uiterste geduld geoefend, doch thans diende aan de ondragelijke ne- venregeering der nationaal-socialisten een einde te komen. De Berlijnsche democratische bladen zijn over den val van Frick zeer verheugd en zij trekken uit de gebeurtenissen in Thu- ringen de conclusie, dat de nationaal-socia listen steeds meer naar het geisoleerde kamp van het radicalisme worden gedron gen. Naar uit Berlijn wordt bericht, is het gisteren tusschen de Berlijnsche, op mili taire leest geschoeide z.g. „Sturmabteilun- gen" der nationaal-socialistische partij en Hitier tot een breuk gekomen. De vertrou wenslieden der „Sturmabteilungen" hebben namelijk in een bijeenkomst een motie aan genomen, waarin Hitier het zich onttrek ken aan de verantwoordelijkheid, het zich verschuilen achter de partijfunctionarissen het behagen scheppen in chaotische toe standen en byzantijnsche smakeloosheid worden verweten. De motie eindigt als volgt: „Wij hebben onzen leider Stennes opdracht gegeve tot het nemen van alle maatregelen, die noodig zijn om de Sturm abteilungen" bijeen te houden. Wij strij den niet voor een partij of voor partijfunc tionarissen, doch uitsluitend voor Duitsch land." GESPANNEN TOESTAND IN HET RUHRGEBIED. Communistische stakingsoproep. Tengevolge van de opzegging tegen 31 Mei door de werkgevers van het looncon- tract in de metaalindustrie voor de indus trie-groep Noord-West, is de toestand in het RijnschWestfaalsch industriegebied gespannen. De Revolutionnav:,- Vakvereenigings- organisaties hebben, tezamen met den Communistischen Mijnwerkersbond, een ac tie ingezet voor een staking van mijnwer kers en metaalarbeiders. Overal ziet men de stakingsoproepen der commuuistische organisaties. Men vreest, dat ondanks de matigende actie der andere vakbonden de communisten een groot deel der arbeiders voor hun stakingsplannen zullen winnen, want de stemming in het Ruhrgebied is verbitterd. De communistische eischen zijn: hand having van de loonen en verkorting va-n den arbeidstijd tot zeven, resp. zes uur per dag. Wanneer het in het Noord-Westelijk in dustriegebied tot een conflict komt, zullen hierbij een half millioen arbeiders betrok ken zijn. Hoezeer de radicaliseerïng van de arbei ders in dit gebied toeneemt is wel verleden week gebleken bij de verkiezingen voor do bedrijfsraden voor de mijnen, toen het com munistische stemmental een sterke stij ging vertoonde. Uitgebracht werden op de vertegenwoordigers der moderne organisa ties 80.641, op de Christelijke vakbeweging 53.860. op de communisten en hun R. V. O. 66 909 en op de nationaal-socialistische organisatie 17.814. FRANKRIJK DE FRANSCHE BEGROOTINGS- DEBATTEN. Laval stelt de vertrouwenskwestie. Do Fransohe kamer heeft gisteren de de batten over de begrooting 1931/1932 voort gezet, nadat de ontwerp-begrootiing uit den senaat was teruggekeerd. Ook in den senaat heeft de salarisver- hooging voor onderwijzers en leeraren een onderwerp van uitvoerige discussie uitge maakt. Tenslotte werd een raddcaal-socialistdsche motie aangenamen, waardoor de regeering wordt verplicht, nog voor het einde van 1932 met een wetsontwerp te komen, waar bij de promotie van het onderwijscoups in haar geheel wordt geregeld. In de kamer keerde zich echter de afge vaardigde Cbautenips tegen deze motie. Minister-president Lavail verklaarde, dat in een tijd, waarin allen loonsverlaging moe ten aanvaarden het oogenblik voor salaris- verhooging aan onderwijzers en leeraren slecht was gekozen. Het door de radicaal-socialisten voorge stelde program zou 200 millioen francs kos ten en de minister kon daarvoor onmoge lijk verantwoordelijkheid op zióh nemen. Toen de radicaal-socialisten echter hun standpunt handhaafden stelde Laval de vertrouwenskwestie. De regeering kreeg een meerderheid van 30 stemmen. Een voorste] van Chautemps om de zaak terug te wijzen naar de financieele com missie werd verworpen met 304 tegen 271 stemmen- HUIB LUNS. Benoemd tot hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. Bij Kon. besluit is benoemd tot ge woon hoogleeraar in de afdee.ing der bouwkunde aan de Technische Hoogechool te Delft, om onderwijs te geven in het handteekenen en de geschiedenis der schilder- en beeldhouwkunst, H. Luns, directeur van het Rijkinstituut tot op'ei- ding van teekenleeraren, te Amsterdam. De heer H. M. Luns, die benoemd is in de vacature ontstaan door het aan prof. A. F. Gips verleende eervol ontslag, werd 6 Juni 1881 te Parijs geboren. Hij genoot zijne opleiding aan de Rijksnor- maalschood voor Teekenonderwijs en aan de Rijksacademie va<n beeldende kunsten te Amsterdam en werd in 1900 leeraar middelbaar handteekenen. Daarna werkte hij tob 1908 in Brussel o.m. bij prof. van der Stappen, in welk jaar hij benoemd werd tot hoofdleeraar aan de Academie van beeldende kunsten en technische we tenschappen te Rotterdam als" opvo'ger van den heer A. Ie Oomte, welke betrek kii.g door hem tot 1917 bekleed werd. In die periode vielen hem een tweetal on derscheidingen ten deel, in 191o een me daille voor een portret op de interna tionale tentoonstelling te Brussel en in 1916 de gouden medaille van de stad Rotterdam voor zijn werk op de ten toonstelling van kunstwerken- In 1917 werd de heer Luns directeur van de in dat jaar opgerichte Koninklijke School voor Kunst, Technhiek en Am bacht te 's-Hertogenboech, die zich onder zijne leiding tot een bloeiend instituut ontwikkelde. Daarna werd hij in 1923 benoemd tot directeur van het Rijksin stituut tot opleiding van teekenleeraren te Amsterdam. Deze school heeft ten doel de opleiding voor een aanta-l akten van bekwaamheid voor technisch en teekenonderwijs aan nijverheidsschoen en telt thans 200 leer lingen. Voorts is de heer Lnns lid van den Onderwijsraad sinds de instelling van dien raad in 1919 en lid van de exa mencommissie middelbaar onderwijs hand teekenen en nijverheidsakten. Prof. Luns heeft, een aantal dagblad en tijdschriftartikelen en boeken geschre ven, terwijl verschillende decoratieve wer ken en vele portretten van hem bekend zijn. Hij is Officier d'Academie en Offi cier de l'lnstruction PuWique. Mej. J. Zwartendijk schrijft aan de „N.R.Crt.": Huib Luns, de nieuw-benoem- de professor, zit op het oogenblik in Span je; dat wil zeggen, hij reist daar rond en geeft er leiding aan een groep van, als wij het wel hebben, Amsterdamsche Volks- Universiteiters. Uit de verte moeten wij hem dus hartelijk gelukwenschen met de ze benoeming, en die gelukwenschen strek ken zich dan vanzelf uit tot hen, die van zijn hooger onderwijs in de toekomst zul len profiteeren. Een beter docent voor deze plaats ware nauwelijks aan te wijzen, want al kennen wij Luns dan nog niet alB professor, wij kennen hem sedert jaren als den enthou siasten en uitmuntenden spreker, wiens gulle en warme woorden liefde voor de schoone kunsten gewekt hebben bij zéér velen in dit land. Als leeraar eerst, als di recteur later, heeft Huib Luns tijd gevon den ons land af te reizen om zijn wonder lijk-knappe, meestal geïmproviseerde le zingen onder de menigte te brengen en de zalen van de vereenigingen, niet het minst van de verschillende Volks-Universiteiten, waar hij onvermoeid sprak, waren in den regel tot de laatste plaats bezet! Een renaissance mensch, wat vereen zaamd staande in dezen tijdeen univer- seel-voelende geest, een gevoelig spreker, die altijd wéér zijn toehoorders weet te boeien, niet het minst door de levende vergelijkingen, welke hij trekt en de his torische anecdotes, die bij hem schier on uitputtelijk schijnen. En dan te denken, dat hij behalve als schilder, wien vooral groote opdrachten aantrekken, een schrijver is, die, bij al zijn werkzaamheden, nog tijd heeft gehad om verscheidene voortreffe lijke kunsthistorische boeken uit te geven! Daar is de bekende reeks reis-gidsen, met foto's, maar ook versierd met zijn eigen pen-teekeningen (en we zijn er van over tuigd, dat de Spaansche Paasoh-reis in dit opzicht weer vruchten zal dragen) waarvan wij o.m. noemen: Florence, Ravenna, Rome, dan Gent en Brugge. Herinneren wij hier aan zijn knappe geschrift „Rembrandtia- na" en het boek, dat naar zijn karakter, levens-visie en kunstenaars-opvatting hem misschien het naast aan het hart heeft ge legen, namelijk zijn: Rubens-Sytnphonieën. Wanneer men, juist na het binnenkomen van deze benoemnig, dit alles vluchtig overziet, dan kan men niet anders doen dan den professor over zijn geliefd België VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Zal de Dultsch-Oostenrijksche tol-unie navolging vinden? Een échec der Hitlerianen in Turingen. Nadere bijzonderheden omtrent de aard bevingsramp in Nicaragua. Het aantal slachtoffers gestegen tot 1150 dooden. (Rui tend. Berichten 2e blad). BINNENLAND. Huib Luns, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool. (1ste blad). LEIDEN. Het Stadhuisvraagstuk, (lste blad). en zijn niet minder geliefd Frankrijk heen, daarginds in Spanje een denkbeeldige hand toereiken, met den wensch, dat zijn vele gaven op het hoogtepunt van zijn leven in het stille Delft tot den allerschoonsten bloei zulen mogen komen. In de twee vak ken, die hij te doceeren zal hebben: theo rie en praktijk, zullen de studenten er on getwijfeld wel bij varen. KLACHTEN VAN GOUDSCHE KAASPRODUCENTEN. Te hoog vetgehalte voor den uitvoer? Het lid der Tweede Kamer, de heer Braat, heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw gevraagd of het den minister bekend is, dat de Utrechtsche en Zuid-Hollandsche kaaspro ducenten zeer klagen over het door de Re geering bepaalde hooge vetgehalte van de volvette Goudsche boerenkaas, die voor uitvoer bestemd is, en dat de groot-expor teurs van dio kaas klagen over het veel vuldig voorkomen van „knijperig, bitter, grootgaterig en blindheid", wat een ge volg is van de nieuwe methode van berei ding; welke noodzakelijk gevolgd moet worden om dat hooge vetgehalte te berei ken. Voorts wordt gevraagd of de minister bereid is, deze klachten te onderzoeken en zoo spoedig mogelijk aan de algemeene wenschen van die boeren en de kaasex porteurs tegemoet te komen door het voor geschreven vetgehalte van die kaas te ver- FORD EN ROTTERDAM. Geruchten over hervatting der onderhandelingen. Na de vergadering van den Rotterdani- schen Raad van Donderdag j.l. doen gerucli ten de ronde, dat de gemeente Rotterdam weer met de N.V. Ford in onderhandeling zijn getreden. Aanleiding voor die vermoe dens is het feit, dat de aangekondigde interpellatie van een tweetal Raadsleden over het verloop der gevoerde onderhan delingen niet is doorgegaan. En dit besluit om de interpellatie tot „een" volgende ver gadering, dus tot vrij onbepaalden tijd uit te stellen, werd genomen na een geheime raadszitting, welke meer dan een half uur duurde. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dit comité-generaal is aangevraagd odor een der Raadsleden, die relaties had met de Fordmaatschappij en niet voor uitgesloten hield, dat een nader contact met de Ford- Mij. voor Rotterdam alsnog van beteekenis zou kunnen zijn. Er wordt in dit verband herinnerd aan een uitlating van Wethouder de Zeeuw in een interview van 5 Maart j.l.„voor mij is de Ford-kwestie nog niet afgehandeld de verhuizing naar Amsterdam is voor mij nog geen voldongen feit." Hoewel de directie der N.V. Ford deze geruchten ontkent, is het niet uitgesloten, dat men hier moet denken aan relaties tusschen een der commissarissen der Ford Maatschappij en een der leden van het College van B. en W. In dien zin zou de uitlating van den wethouder voor de fi nanciën kunnen worden verklaard. De thans loopende geruchten worden van de zijde der gemeente niet tegenge sproken; wat voor waarheid ze bevatten, zal de toekomst moeten uitwijzen. In elk geval schijnt het wel vast te staan dat de interpellatie Donderdag j.l. is uit gesteld, omdat men de kans niet voor uit gesloten hield, dat de onderhandelingen zouden worden hervat. En hiervoor moet de Raad tooh eenige aanwijzingen hebbeii gehad. Het is dus o.i. niet uitgesloten, dat do relaties, die reeds eerder bij de vestiging der Fordfabriek in Rotterdam een rol hebben gespeeld, thans bezig zijn om voor Rotterdam nog te doen, wat mogelijk is. Ieder zal begrijpen, dat het hier een deli cate kwestie betreft en publicaties het be lang van Rotterdam niet zouden dienen. „Msbd."

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1