PIK! I UPS - ARGENTA' WOENSDAG 1 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BUITENL BERICHTEN ONGELUKKEN. TWEE SCHIPBREUKEN OP DE EGEiSCHE ZEE. 22 Opvarenden omgekomen. Een motorboot en een zeilschip zijn in de omgeving van Dedeagatsj (aan de Egeï- sche zee) verongelukt. Bij deze schipbreu ken zijn 22 personen om het leven geko men en slechts een der opvarenden kon worden gered. TREINONGELUK BIJ DORTMUND. Vijftien passagiers gewond. Op het station Unna bij Dortmund reed gistermiddag tegen drie uur een rangcer- locomotief den binnenkomenden personen trein 2734 uit Hagen/Holzwickede in de flank. De laatste personenwagons derde klasse en een goederenwagon vielen om. Vijftien passagiers werden gewond, o.w. vijf zwaar. Niemand werd gedood. De oor zaak is nog niet opgehelderd. Het perso nenverkeer o/>''ervond geen vertraging. Doodelijk jacht-ongeval. Op de jacht is Zondag de consul Alfred Winter, firmant van de firma Oskar Win ter te Hannover, doodelijk verongelukt. Met den geneesheer dr. Oberdieck had de heer Winter zich naar Isernhagen be geven om snippen te schieten. Na het ver laten van deu auto waieu de twee jagers ieder afzonderlijk de boschjes ingeslopen. Dr. Oberdieck hoorde eenige schoten en, toen hij na eemgen tijd Winter riep, kreeg hij geen antwoord. Hij volgde toen de sporen van Winter, van de plaats af, waar zij van elkaar wa ren gegaan. Hij vond Winter, doodelijk getroffen op den grond liggend. Hulp kon niet meer baten. Winter was met zijn geweer gestruikeld en zelf doodelijk door een kogel verwond. DORP IN LITAUEN DOOR BRAND GETEISTERD. 200 huizen in asch gelegd. Omstreeks drie uur gistermiddag brak in het piaatsje Plungjany, tusschen Memel en Telschi in Litauen brand uit, die ten gevolge van den krachligen wind mei ra zende snelheid om zich heen greep. Tot dusver zijn reeds ruim 20U uit hout opge trokken huizen in asch gelegd. De onmid dellijk gealarmeerde Memelscke brandweer bleef onderweg in de sneeuw steken en kon dus geen hulp brengen. VERDERFELIJKE UITWERKING VAN CRIMINEELE FILMEN. De „Zwarte Hand" te Bern. Te Bern ie dezer dagen weer eens aan het licht gekomen, welk een verderfelijke uitwerking vele avontuurlijke filmen op de gemoederen van vooral nog jonge per sonen hebben. Reeds gedurende enkele weken had de politie der Zwitsersche hoofdstad her haaldelijk mededee'ingen ontvangen, dat verschillende kleinigheden uit wachtende auto's waren ontvreemd en dat daarbij dan was achtergelaten een visitekaartje met „Vereeniging van de Zwarte Hand'' Meermalen was de politie ook door le den van de „Zwarte Hand"' ingelicht, dat weder een diefstal was begaan. Deze kleinigheden bleken echter niet genoeg angst voor de „Zwarte Hand" onder de bevolking te verspreiden en daarom besloten zij tot krachtiger maat regelen over te gaan. Een dezer dagen was een vrij aanzienlijke geldsom uit de kas van een winkel verdwenen, waarbij weder het teeken van de „Zwarte Hand" was achtergelaten. Vrijwel ge'ijktijdig ver dween echter een 17-jarige bediende zij het ook uit een andere zaak, uit de stad. Het was gemakkelijk verband tusschen het een en ander te' vermoeden. Inder daad bleek dan ook na een paar dagen, toen de verdwenen jongeling te Neucha- tel gevonden was, dat de politie het hoofd van de „Zwarte Hand" te pakken had. Men vond n.l. bij hem een revolver, eemge maskers eneen dagboek van deze vereeniging, waarin getrouw aan- teekening van alle diefstallen was gehou den. Het bleek, dat de „vereeniging" uit zes jongens van 17 jaar bestond, die door detectief-filmen tot de stichting van hun organisatie waren gebrach'. Toen de autodiefstaTen niet genoeg de aandacht op hen hadden gevestigd, besloten zij tot krachtiger maatregelen ove. te gaan. Vandaar de eerste ge'ddiefstal. Het „hoofd" van de „Zwarte Hand" was thans te Neuchatel, om een roofoverval op een bank tusschen Bern en Neuchatel voor te bereiden met echte revolvers en maskers1 waarna de leden der vereeni ging met een eveneens te rooven auto naar Frankrijk zouden vluchten. Het is maar goed, dat al'en, die de „helden" van romans van Wallace en an dere sohrijvers wi'len nadoen, nog niet over dezelfde mate van intellect beschik ken, die Wallace zijn helden toekent- Ditmaal heeft de politie althans nop- tij dig het ergste kunnen verhinderen. Doch het geheele voorval is we.der een ernsti ge waarschuwing, hoeveel kwaad va** dergelijke de verbeelding ophitsende fil men uitgaat. Anti-lawaai-actie in Frankrijk. De Fransche hotelhouders, en op de eer ste plaats de Parijscne, hebben, zooals ze in hun „Bulletin officii' meedeelen, plech tig besloten, het rustverstorend lawaai in hun huizen energiek te gaan bestrijden. Een bijzondere anti-lawaai-commissie is gevormd, aan wfelke de niet zoo gemakke lijke opdracht is ten deel gevallen, de man haftig genomen besluiten in de weeispan- nige werkelijkheid om te zetten en er op passende wijze over te waken. Binnenkort zal de strenge commissie overal verschijnen, waar achtbare gasten in bcscheiming genomen moeten worden en zij zal met zachte, doch onbuigzame gestrengheid het volgende van den hote lier eischen: De ruimten, welke alleen voor het be drijf bestemd zijn, worden met dubbele deuren van het overige hotel afgesloten. Tapijten, loopers en gordijnen worden zoo veel mogelijk vermeerderd. Vloerbekleeding van geluidlooze kurk- of bummimatten moet de voorkeur hebben boven „luid ruchtig" materiaal. De tafels moeten met flanel overdekt zijn. Gummizolen onder de schoenen van het personeel zijn verplich tend. Honden, gramofoon en radio zijn in alle zalen en ook in de kamers der gasten streng verboden. En als hoofdgedachte van de anti-lawaai- actie waarschuwt een overal aangebracht plakkaat met den krachtigen zin: „Het zwijgen van enkelen verzekert de rust van allen Laten we hopen, dat het helpt. Een nlet-rook-dag. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": Ook dit jaar zullen de Italiaansche Ka tholieke jeugdveieenigingen een „niet- rook-dag" houden, ditmaal op Goeden Vrijdag. Hetgeen de leden dien dag anders zou den besteden aan sigaren en sigaretten zal wordeu gestort in een bizonder fonds voor weldadige doeleinden. De H. Vader beeft dit schoone voorne men op bizondere wijze gezegend. Met Pinksteren zullen de leden der Ita liaansche jeugdvereenigingen in audiëntie door den Paus worden ontvangen, waarbij zij den H. Vader een lijst zullen overhan digen van de najnen van allen, die aan den „niet-rook-dag" zullen hebben deelge nomen. Een bedriegelijke geest. De geschiedenis van den bemuchten Landru, die een aantal vrouwen vermoord had en hud lijk in een oven verbrandde, is met de terechtstelling van den moorde naar nog niet beëindigd, üp een spiritisti sche séance werd zijn naam weer genoemd en de geest van dezen Blauwbaard van Gambais werd aanleiding voor een hefti ge vechtpartij. Een Spiritisten-vereeniging B95 in Parijs houdt geregeld haar bijeenkom sten en tracht telkenmale in verbinding te treden met beroemde of beruchte gees ten. üp de laatste vergadering werd ook de geest van Landru opgeroepen, die op tijd versoheen en die bijzonder goed geluimd wasj zoodat hij zelfs bereid was eenige medeüeelingen te doen over zijn slachtoffers. Hij stond echter zoo te lie gen en zijn mede leelingen waren zoo onbe trouwbaar, dat het wel leek alsof er een beklaagde voor de rechtbank stond. Dat ging volgens het oordeel van een der aanwezigen toch te ver en met luide stem riep deze, dat de medcdeelingcn van Laridru absoluut onjuist waren, waarna de geest, die blijkbaar een nadere verklaring wilde ontwijken, zich zachtjes uit de voe ten maakte. De ontstemming der vergadering koerde zich echter niet tegen den „Geest", maar tegen den rustverstoorder in levende lijve, die een flink pak slaag "kreeg. Er ontstond een wild gevecht: er werd met tafels en stoelen gesmeten, totdat eindelijk de poli tie kwam en aan het schandaal een einde maakte. Voor het hekje van den politierechter zal thans deze spiritistische séance be ëindigd worden. Een wolvenplaag in Noord-Amerika. Terwijl de wolven uit West- en Middel- Europa verdwenen zijn, heeft Noord-Ame rika nog veel te lijden van de aanvallen dezer uitgehongerde roofdieren, die do vlakten en wouden van Canada en het maken. Vooral in dezen winter zijn de wolven in grooten getale in de vlakte verschenen. Op de heuvels en in de dalen van Noord- Alberta en de Noord-Westelijke streken zijn honderden buffe'.s een prooi geworden van de vraatzuchtige wolven. In geen ja ren hebben hun verwoestingen zoon om vang genomen als thans. Boeren, die in Edmonton kwamen, ver telden, dat er juist groote troepen wolven in de dalen van Althabasca rondzwierven. Daar zijn zeer veel herten en de wolven vinden daar een rijke buit. In hun grooten honger verliezen zij echter alle voorzichtig- NICARAGUA DOOR AARDBEVING GETEISTERD. DE STAD MANAGUA TOTAAL VERWOEST. Meer dan 500 dooden. ONTZETTENDE BRAND VERHOOGT DE RAMP. De hoofdstad van de Oentraal-Ameri- kaansche republiek Nicaragua, Managu, is nagenoeg geheel in puin gelegd door een hevige aardbeving, die slechts vier vijf seconden aanhield. De aardbeving begon gisterochtend om 10 uur. In de stad ontstond onder de be volking een ontzettende paniek, en over al zag men de menschen de straat op rennen; radeloos liepen duizenden vrou wen met haar kinderen op den arm rond, niet wetende waar zich in vei'igheid te brengen. De ramp kreeg een nog grooteren om vang, doordat in vele huizen, nadat zij gedeeltelijk waren ingestort, brand ont stond. Midden in de stad staat een groot marktgebouw, waar zich op het oogen- blik van de aardbeving talrijke vrouwen met haar kinderen bevonden, om op de markt haar inkoopen te doen. Plotseling stortte met eon daverend geweld een gedeelte van het gebouw in, en werden 35 vrouwen en kinderen onder de puin- hoopen begraven. Tot overmaat van ramp stegen bijna onmiddellijk vlammen uit het gc-bouw op, zoodat de levend be- gravenen onmogelijk meer gered konden worden en in het vuur omkwamen. Ook het grootste hotel van Managua, hotel Lupole is ingestort en in brand ge vlogen. Te midJen van de rookende puin- hoopen kan men de lichamen van de om gekomenen en gewonden zien, zonder dat het mogelijk is, hulp te bieden. Ook in de straat voor het hotel en elders liggen talrijke lijken van personen, die door neervallende steenen doodelijk werden getroffen. De branden breidden zich met groote snelheid, vooral naar het westelijk ge- dee'te van de etad, uit. De buizen van de waterleiding zijn gesprongen en de brandweer kan dus niets uitrichten. Dc nationale garde is gemobiliseerd en tracht de branden te beperken door de omringende gebouwen in de lucht te la ten springen. Er is echter niet voldoen de dynamiet voorradig om een groot aan tal huizen in de lucht te laten vliegen. Het staat thans reeds vast, dat het onmogelijk ie, het vuur meester te wor den en dat de vlammen zullen vernie'en wat de aardbeving nog heeft gespaard. Een overzicht van den omvang is thans nog moeilijk te geven, daar de bewoners schreeuwend door de straten, die door het neergevallen puin nagenoeg onbe gaanbaar zijn, heen en weer loopen en van hen geen juiste inlichtingen kunnen worden verkregen. Er hangt boven de stad een zware donkere rookwolk die de paniekstemming onder de geteisterde bevolking neg verhoogt. De regeering heeft den staat van be leg afgekondigd en de Amerikaaneche mariniers, die nog steeds in Nicaragua gestationneerd zijn. helpen bij de hulp verleening en ^jiet herste'len van de orde. Waar zij kunnen, brengen de soldaten gewonden in veiligheid, doch zoolang water en dynamiet ontbreken, moet de hulp beperkt blijven tot die huizen, die niet in brand staan. Zoodra president Hoover op de hoogte van de ramp wae gesteld, gaf hij bevel, dat leger, vloot en het Roode Kruis in het geteisterde gebied hulp zullen ver- leenen. Het ministerie van Marine heeft vier oor'ogschepen, waaronder een vlieg tuig-moederschip, naar Nicaragua gezon den. Circa 800 gewonden. Volgens een door de Associated Press direct uit Managua ontvangen radio gram zijn bij de aardbeving meer dan 500 personen gedood en ca. 800 gewond. De brand woedt nog steeds voort en men vreest, dat er nagenoeg niets van de sta-d zal overblijven. De electrische cen trale heeft geen schade geleden, maar de stroomvoorziening is stopgezet, om geen ongelukken te veroorzaken. Volgens nadere berichten, welke niet zijn bevestigd, bedraagt het aantal doo den 1000 en dat der gewonden verschei dene duizenden. De materieele schade wordt op 35 millioen dollar geschat. heid uit het oog, zoodat het drie boeren gelukt was acht wolven in eens neer te schieten. De brutaalste aanval van een troep wol ven was wel die op een troep paarden, die bij een hut van de pelsjager vastgebon den stonden. Ook vele pelsdieren, die in een val gevangen zaten en zich niet meer konden bevrijden, werden door de monsters verscheurd. Gelukkig ligt de sneeuw hoog, zoodat de herten, die veel vlugger zijn dan de wolven, vaak weten te ontkomen. Het noodottige werk der Vrijdenkers in Oostenrijk. Op de jaarvergadering der Vrijdenkers van Weenen werd medegedeeld dat de or ganisatie der Weensche Vrijdenkers met behulp van de Sociaal-democraten had we ten te beperken dat in het afgeloopen jaar 10.000 personen uit hun kerkgenootschap zijn getreden, zoodat er op het oogenblik in Weenen 120.000 personen zijn die tot geen enkel kerkgenootschap behooren. Uit deze cijfer-, blijkt echter dat deson danks in he1" afgeloopen jaar talrijke per sonen den weg naar de oude Moederkerk weer hebben teruggevonden, want in 1929 werden reeds hoogere cijfers genoemd. Voorzitter Ronzal deelde verder mede, dat er op de lagere en middelbare scholen in Weenen 10.000 kinderen waren die tot geen enkele godsdienstige gezindte be hooren en in het industriegebied van Stier marken 958. Al werpen deze cijfers een droevig licht op het godsdienstig vervaltijdpork dab Oostenrijk heeft meegemaakt, toch mogen we verheugd constateeren, dat deze cijfers verre overvleugeld worden door hot ledenaantal der katholieke kinder vereeni gingen, en dat de parochiale bladen gere geld een grooter aantal namen bevat van leden, die tot de Katholieke Kerk zijn te ruggekeerd dan die der kerk den rug heb ben toegekeerd. In plaats van het gods dienstonderricht geven de Vrijdenkers les in de kunst om te leven. Op 38 verschillen de plaatsen worden thans in Weenen 83 cursussen gegeven. In Weenen bestaat ook een zangvereeni- ging van Vrijdenkers, die ook een eigen bioscoop bezitten. De Vrijdenkers en de vereeniging tot bevordering van lijkver branding werken eendrachtig samen. Het is wel merkwaardig dat de katholieke Vrouwenbond in Oostenrijk een aanklacht en rechtsvervolging heeft ingesteld tegen den voorzitter van deze Vrijdenkersbewe ging Ronzal vanwege de godslasterlijke publicatie van een boek; terecht vestigt -Ie Vrouwenbond er de aandacht op, dat het de taak van den landsadvocaat ware ge weest om ambtshalve een aanklacht in te dienen. DE ZESDAAGSCHE WIELRENNEN TE PARIJS zijn geëindigd met een overwinni ng van het Italiaansche kop pel LinariDinale. Linari en Dinale na hun overwinning. DE NIEUWE JAPANS CHE GEZANT, de heer Matsanuga, heeft Dinsd ag aan H.M. de Koningin ten paleize zijn geloofsb rieven overhandigd. De opper ceremoniemeester, baron Lookhorst van Hardenbroek, haalde de gezant met de statiekoetB IN DE AVIOLANDA FABRIEKEN TE PAPENDRECHT heefi de heer Burger hout een nieuwe industrie gevestigd. Het is de vervaardiging van' een nieuw soort parachutes (patent Robur). De parachu te bij geopenden toestand.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9