RECHTZAKEN ACADEMIENIEUW* STADSNIEUWS Agenda I». Engelse TwesÈsotels vanaf tl. 12.75 HAARLEMMERSTRAAT WOENSDAG 1 april 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 FINLAND EEN GRENSINCIDENT Uit Stockholm wordt gemeld: Vrijdag middag hebben drie Russische militaire vliegtuigen ongeveer een uur lang boven het Noordelijke deel van Finsch-Karelen gevlogen De toestellen kwamen tot zeven kilometer ten westen van de grens en daal den soms tot een hoogte van slechts enkele honderden meters. Tegelijkertijd volgde een toestel sommice berichten spreken van een groep vliegluigen dat boven Russisch grondgebied langs de grens heen en weer vloog, de bewegingen van de an deren. Hel leek alsof de Russische vliegtui gen systematisch het gebied af-spionneer- den. Bij het passeeren van do grensposten waren de toestellen zoo hoog, dat het on mogelijk was ze le beschieten. De Finsche gezant te Moskou heeft op dracht gekregen de Russische autoriteiten om opheldering te verzoeken. RUSLAND. DE SOVJETS DOEN MOHAMME- DAANSCH. Als 't rraar goed is voor de revolutie. Naar de ,,Osservatore'' uit Stamboel verneemt, publiceert 't orgaan der Moham- medaansche Russische emigré's, de „Milli Jul", een aantal sensationeele bijzonderhe den over de methode, die de sovjetrregee- ring gebruikt, om den diepen indruk, dien de berichten betreffende de godsdienst vervolging ook op de Mohammedanen, in het bijzonder op de bevolking van Arabië, hebben gemaakt, le neutraliseeren. Te Moskou had in verband hiermede eenigen tijd geleden een bijzondere confe rentie plaats onder voorzitterschap van Stalin. Aan deze conferentie nam ook de sov jet-gezant in den Hedjaz, Kioerakolow, deel. Tijdens het verloop van de zilting stel le do opper commandant van de Gepeoe, de beruchte Menginsky voor, dat Kioerakolow zoo spoedig mogelijk de ritueele bedevaart naar Mokka zou maken, om daardoor den Mohammedanen te bewijzen, hoe tolerant do sovjets op godsdienstig gebied zijn. Verschillende leden ven het „Politbu reau'' bestreden echter dit voorstel van Menginksy, daar, zooals zij zeiden, een dergelijke tactiek niet strookt met de atheïstische ideologie van bet commu nisme. Ten slotte nam ook Stalin het woord en verklaarde, dat iedere communist heel goed een trouwe Christen. Mohammedaan of Israëliet mag zijn, als dit maar in het belang is van het proletariaat en van de wereldrevolutie. Bij deze uitspraak van Stalin legden zich de leden van het „Politbureau" neer en Kioerakolow maakte een bedevaart haar Mekka. Op zijn terugreis stond hij aan verschil lende Russische en buitenlandsehe journa listen toe, om hem le interviewen. Tijdens deze interviews prees hij vooral le groote „godsdienstvrijheid", die de sov jets aan al hun onderdanen, ook aan de Mohammedanen verleenen. CHINA DE STRIJD IN CHINA. De missie in Luanfu bedreigd geweest. De Procure van den Franciscaajisohen Miss-ieboud meldit: Sinds de Noordelijke troepen van Yen- Sji-San waren versla-gen en in haveloozen toestand, met duizenden hier in de pnyvin- oie waren teruggekeerd, hadden zij zich, nadat zij van het arme, door hongersnood en oorlogsbelastingen uitgeputte vcillk, klee deren, dekking en voedsel hadden geëisoht, nog al kalm gehouden. In de bladen va.n Shanghai, lazen wij telkens, dat commissies waren benoemd om een regeling te treffen, wat men met de verslagen soldaten van den gevluchten Yen-Sji-San, den „model" ex-Gouverneur van Shansi, zou beginnen. De laatste be richten meldden dat zij gedeeltelijk zouden worden overgenomen door den president der Chineesche republiek Tsjang Kai Shek en gedeeltelijk door Tsjarig Suè Liang, den gouverneur van Mantsjoerije, maar de sol dij en de verdere ankesten van kleeüng, en uitrusting, wie zou dat bekostigen? Besloten was, Nanking zou het doen. Er schijnt echter niets van te zijn gekomen, want uit een zoo juist ontvangen brief uit het vicariaat Luanfu, gedateerd van 6 Maart blijkt dat het op 26 Februari tot een geweldige uitbarsting ia gekemen. De verslagen soldaten lagen voorname lijk in &uid-Shansi, de troepen van den pre sident (Nanking) in Tal Yuenfu (Ncord- Shansi). In den nacht is het oproer uitge broken. Het eerst werden de winkels ge plunderd, dfcarna de rijke kooplui, en later werden alle huizen leeggeroofd. In de bisschoppelijke residentie was men vol angst, steeds bevreesd dat de oproeri ge soldaten over de ommuring zouden ko men; alles wa6 in de weer, om vooral ook onze zusiers te beschermen. Goddank, voor zoover te weten, zijn de residentie en de zusterhuizen gespaard ge-bleven. De win kels. van de dominees zijn geplunderd en zouden volgens dezen brief een schade heb ben van 4 ii 5 wan" Dollars. (Wij willen er bier, ook in verband met het bericht over de sterfgevallen, en vondelingen even op wijzen, dat de C-hineezen, zooals wij over duizenden, zij over „waD" soreken, dat 10.000 bet eek ent). Er zijn 500 dooden ge vallen, en 500 gewende soldaten liggen óf in het ziekenhuis óf in de inderhaast tot Ziekenhuis ingerichte gebouwen bij onze zusters. Twee maaj per dag moeten al deze mensohen door de zusters worden verbon don. Het werk der verpleging eischt eigen lijk bovcnmenschelijken arbeid van de zus ters, maa.r al wat helpen kan, helpt. De brief is gedateerd 6 Maart. De rust is weer hersteld. Zusters noch paters heb ben iets geleden. De geregelde troepen schijnen spoedig ter plaatse te zijn geweest en ongenadig onder de opstandige soldaten te hebben huisgehouden. De poorten der stad zijn weer geopend en bij elke poort staan 100 man met de nooddge kanonnen en machinegeweren. Verscheidene der op roerige soldaten zijn onthoofd, en al dde koppen zijn aan de winkels en de huizen, waar zij geroofd hebben, opgehangen, om te laten zien dat het meenens is. De brief sluit met de opmerking; naast God hebben wij het behoud van onze men- sohen en gebouwen aa.n de aanwezigheid der zusters te danken. Nog steeJ-s komen troepen uit Tai Yenfu, en vliegmachines gaan geregeld over onze provincie, geruchten loopen dat Luanfu zal worden gebombardeerd. Nu evenwel steeds meerdere troepen uit de hoofdstad worden gezonden, dunkt ons dat men den toestand meester is. Alle handel en alfle be drijven liggen stil. vlees oh is niet meer ver krijgbaar en het arme vclk moet voor het onderhoud van de soldaten opbrengen. Ons Heer, wordt alleen in de kapel der zus ters bewaard. „Telegraaf'-redacteur veroordeeld. De vierde Kamer der A'd-amsche Recht bank deed heden uitspraak in de zaak tegen den redacteur van het dagblad „De Tele graaf", dde zich te verantwoorden had ge had, verdacht van smaadschrift, subsidair eenvoudige beleediging. De redacteur zou opzettelijk de eer en den gceden naam van den heer P. J. F. Kloppenburg hebben aangerand door met het kennelijk doel, daaraan ruchtbaarheid te geven, in het ochtendblad van de Telegraaf van 5 Maa.rt 1930, een artikel op te nemen onder de hoofden „Drie of vner t-on verduisterd?" „Pra-ctijken van een bankier" en „De op zienbarende arrestatie van den heer K. le Haarlem". In dit artikel wordt o. m. be toogd, dat de heer K. teen hij zag aanko men, dat het met zijn zaken binnen af zien- baren tijd zou misloopen, een flink bedrag als appeltje voor den dorst had willen reser veeren. Bij de echtscheiding, aldus het geïn crimineerde artikel, werd o. m. overeenge komen, dat zijn echtgenoot© 100.000 zou ontvangen. Die ton werd op haar naam overgeschreven, doch de heer en mevr. K. bleven samenwonen. Het O. M. waargenomen door mr. Mas- sink eisohte tegen verd. wegen® smaad schrift een gevangenisstraf va.n 2 weken. Dè rechtbank veroordeelde heden den re dacteur tot een geldboete van 300.— sub- sidiar 60 dagen hechtenis, benevens tot een voorwaardelijke gevangenisstraf va.n 1 maand met een proeftijd van 3 jaar. LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examon wis- en natuurkunde letter F de heeren W. Labruijère (den Haag), S. J. van Durren (den Haag), G. Bosschieter (R ij i s h u r g); Idem letter I mejuffrouw J. H. L. Pohl- mann (Leiden). VEERTIGJARIG AMBTSJUBILEUM. De heer W. A. Kriest, sinds 1924 hoofd der Opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt, heeft heden onder zeor veel blijken van belangstelling ^jn veertigjarig ambtsjubileum herdacht. Te half negen werd de jubilaris op har telijke wijze ontvangen door het perso neel der school, namens hetwelk het, plaatsvervangend hoofd, de heer de Jong, den jubilaris toesprak, wijzend op de goe de verstandhouding, die er steeds heeft be staan en den wentc^ uitsprekend, dat dit steeds zoo zal mógen blijven. Namens het personeel bood spr. hem enkele muziek werken aan, de muzieklitteratuur betref fende. Daarna begaf de heer Kriest zich naar zijn klas, alwaar in en erbij de leerlingen rich bevonden. Door de leerlingen der twee 5de en twee 6de klassen werd den ju bilaris een toepasselijk lied toegezongen, met eigen, orkest begeleid. De inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer J. Baak Jzn., was hierbij mede aanwezig en sprak den heer Kriest in waardeerende woorden toe. Namens de leerlingen werd het woord gevoerd door den jongeheer K. Kern, die op buitengewoon hartelijke wijze de ge voelens der leerlingen vertolkte en namens allen een nieuwe uitgave van Oosthoek's Encyclopaedia aanbood. Te half elf uur had een officieele re ceptie in de school plaats, waar o.m. van hun tegenwoordigheid blijk gaven de wet houder van Onderwijs, mr. A. F. L. M. Tepe, de referendaris van onderwijs, de heer Vriend, dr. Bosselaar, rector van het Gymnasium, de heeren Hibma en Koops, van de Ver. van Hoofden en de ouder commissie, terwijl mede vele ouders blijk van belangstelling gaven. Weth. Tepe sprak de heer Kriest na mens het Gemeentebestuur toe en wees erop, hoe de school-Aalmarkt, ook bekend als de Kriestschool, een goede klank heeft, niet alleen binnen deze gemeente, maar ook daarbuiten. Spr. had niets dan lof voor de wijze, waarep de heer Kriest zich van zijn taak kweet en hij wenschte hem nog verderen vruchtbaren arbeid toe. Namens de oudercommissie der school sprak de heer Noach den heer Kriest toe en met een aardige vergelijking over de erfelijkheidsleer schetste spr. hoe de heer Kriest de eigenschappen van zijn vader, humor en liefde voor bloemen, heeft over geërfd. Ook de jubilaris kweekt bloeme tjes, de kinderen, en met evenveel liefde en opgewektheid. Zijn geest weet de kin deren bezig te houden en altijd weet hij iets nieuws en iets anders voor de kinde ren uit te denken. Wat het contact met de oudercommissie betreft, de vorm van samenwerking is voortreffelijk. Tenslotte bood spr. den ju bilaris een mand fruit aan. Rector Bosselaar sprak zijn groote te- viedenheid uit over het onderwijs, dat op de school gegeven wordt. Inderdaad blijkt, dat de leerlingen, die afgeleverd worden, goed onderlegd zijn. De heer Hibma, sprekend namens de Ver. van hoofden van Scholen, roemde eveneens het onderwijs der school, al moet hij zich ook in tegenstelling met het Gym nasium met de mindere helft tevreden stellen. Tenslotte sprak de heer Kriest een har telijk dankwoord voor de hulde hem be reid; voor de woorden tot hem gespio- ken en voor de geschenken, die hij mocht ontvangen. Een Rerum Novarum'herdenking. De Alg. R.-K. Propagandaclub „Dr. Schaepman" alhier heeft aan de organisa ties hier ter stede volgende circulaire ge zonden: „Van algemeene bekendheid mag* wor den geacht, dat op 15 Mei a.s. het feit zal worden herdacht, dat vóór 40 jaar de En cycliek „Rerum Novarum", door Z.H. Paus Leo XIII, roemruchter nagedachtenis, de wereld werd ingezonden. Het is ons bestuur bekend, dat dit feit zoowel nationaal, als internationaal zal worden herdacht. Wij meenen echter, dat een plaatselijke herdenking ook hier ter stede zeer wel aanbeveling zou verdienen. Om hiertoe te geraken stellen wij ons voor een bijeenkomst te houden op Woens dag 8 April a s., waartoe door ons één of twee vertegenwoordigers der besturen van alle sociale en enkele andere organisa ties te Leiden worden uitgenoodigd, ten einde van gedachten te wisselen over de mogelijkheid van een dergelijke herdenking en verder plannen te overwege om hiertoe zoo mogelijk te geraken. Het zal ons daarom aangenaam zijn, in dien ook van uwe vereeniging één of twee bestuursleden tegenwoordig zullen zijn op bedoelde vergadering, welke zal worden gehouden in de Burchtzaal, ingang Nieuwstraafc en te kwartier over achten een aanvang zal nemen. Voorop zij gezegd, dat het allerminst on ze bedoeling is ook maar op de geringste wijze onze actie een belemmering te doen worden voor de door sommige organisaties op touw gezette nationale herdenking en deelneming daaraan. Wij vertrouwen, dat ook uwe organisatie op bedoelde vergadering vertegenwoordigd zal zijn, teneinde een vruchtbare en doel treffende bespreking te bereiken. Rectificatie. In ons raadsverslag van de zitting van Maandag hebben wij wethouder Goslinga bij diens dupliek laten zeggen, dat hij door zijn kiezers is afgevaardigd om het open baar onderwijs te bestrijden. De heer Gos linga verzoekt ons dit te wilen wijzigen als volgt: Spr. is niet door zijn kiezers afge vaardigd om de beginselen der sociaal-de mocraten te eerbiedigen maar juist om die te bestrijden. Gemeentelijke Aankondigingen Bureaux Gemeente Secretarie en Gemeenteontvanger. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der gemeente-secre'.arie en van den gemeente ontvanger op Goeden Vrij dag 3 April a.s. zullen zijn gesloten. Stedelijk/f^useunl» Burgemeester en XVethouJö'ii van Lei den brengen ter algtdtyene lterinis, dat het Stedelijk Museum „De/ La kernhui" op Goe den Vrijdag 3 April a.s. t/fzal zijn ge sloten. I 4-i Do kantoren der f/Stedclijye Fabrieken van Gas en Electricity-""Langegracht 70 en de Toonkamer Jföoigracht 14 zullen op 3 April a.s. (Goeie Vrijdag) den geheelen dag gesloten zijn, terwijl op dien dag ook geen aflevring van cokes zal plaats heb ben. Boor klachten inzake de gas- of electrici- teitslevcring kan men zich wenden tot den portier in het Administratiegebouw Laoi- gegracht 70 Tel. 1220) De Directie der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. Leiden, 1 April 1931. Grondbelasting. De Burgemeester van Leülen Ibrengt ter algemeene kennis, dat de ofgavfe der uit komsten van de schatting, bedoeld in arti kel 15 der wet op de grondlJelas^ing( gedu rende dertig dagen ter gennfenteisecrciarie (Rapenburg 12) voor belanihebwndeir ter inzace is nedergelegd. j A. VAN DE SANDE BAK^UYZEN, Burgmeester. Leiden, 1 April 1931. S LEIDEN. Woensdag. Ver. Kleeding- en Schoolkin dervoeding, Pieterskerkgracht 11, 8 uur. Dinsdag. 'Jjmierdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 't s-vonds van 7.30—5.30 uur. nu is het Tjdb on in OHZE MAGAZwnEn DE ÜEUC-COLLEêlTIE VAM MET AUEDnOWiTE TEXQJIEn BE^CHTIQEljl/ U SLAAGT ÓriGETfo/UFïiD BIJ OnS.OMDAT rWSfoE BUITElWÉwOTIE 50ÖTEEDiri(j ELKE WIJ U qiEDEn.OTIZE IIJZEH i\TEt>5T LAAG ZIJH ZUIVER WOLLEN Gouden doctoraat. Zaterdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer mr. B. H. Carp, thans woonachtig te Oostburg (Zeeland), aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen. De dienstregeling Leiden—Den Haag v.v. Zooals reeds eerder gemeld, zullen met ingang van de nieuwe dienstregeling der Ned. Spoorwegen, op 15 Mei a.s., eenige treinen van den electrischen dienst Lei denDen Haag v.v. aan de halte Laan van Nieuw Oost-Indië stoppen. De dienstregeling voor deze treinen wordt dan als volgt: Richting Leiden—Den Haag trein no. 1011, van Leiden 7.33, aankomst Den Haag 7.48; no. 3815 van Leiden 10.14, aan. Den Haag 11.48; no. 3819, van Leiden 11.33, aank. 11.48; no. 3823, van Leiden 13.30, aank. Den Haag 13.45 (niet op Zaterdag on niet op Zon- en feestdagen); no. 1071, van Leiden 13.33, aank. Den Haag 13.48 (alleen op Zaterdag); no. 3825, van Leiden 14.38, aank. Den Haag 14.53, no. 3S35, van Lei den 16.12, aank. Den Haag 16.26 (niet op Zon- en feestdagen); no. 3839, van Leiden 17.11 ,aank. Den Haag 17.26; no. 3845, van Leiden 19.14, aank. Den Haag 19.29; no. 3849, van Leiden 20.43, aank. Den Haag 20.58 en no. 3851, van Leiden 22.43, aank. Den Haag 22.58. In de richting Den Haag—Leiden stop pen de volgende treinen: no. 1016, van Den Haag 7.10, aankomst te Leiden 7.25 (niet op Zon- en feestdagen); no. 3810, van Den Haag 8.16, aank. Leiden 8.31 (niet op Zon en feestdagen); no. 3810, van Den Haag 8.30, aank. Leiden 8.45 (alleen op Zon- en feestdagen); no. 3814, van Den Haag 9.04, aank. Leiden 9.19 (alleen op Zon- en feest dagen); no. 3818, van Den Haag 9.12, aank. Leiden 9.27 (niet op Zon- en feestdagen); no. 3820, van Den Haag 10.13, aank. Leiden 10.26 (alleen op Zon- en feestdagen); no. 38.24, van Den Haag 11.02, aank. Leiden 11.17; no. 3820, van Den Haag 12.12, aank. Leiden 12.27; no. 1080, van Den Haag 13.15, aank. Leiden 13.30 (alleen op Zaterdag); no. 3834, van Den Haag 14.39, aank. Lei den 14.52 (niet op Zon- en feestdagen); no. 3840, van Den Haag 16.05, aank. Leiden 16.20 (alleen op Zon- en feestdagen); no. 3844, van Den Haag 17.35, aank. Leiden 17.50; no. 3848, van Den Haag 18.30, aank. Leiden 18.45; no. 3850, van Den Haag 19.35, aank. Leiden 19.50 en no. 3854, van Den Haag 23.05, aank. Leiden 23.20. De Melkprijs. Met ingang van heden is de melkprijs hier ter stede wederom één cent per liter afgeslagen. Bezoek Dominion Teachers. Gisteren heeft een gezelschap van veer tig personen, onderwijzers en onderwijze ressen uit de Engelsche Dominions, het jaarlijksche bezoek aan de Sleutelstad ge bracht. Toen de gasten gistermorgen onder lei ding van miss Lucie Bcattie aan het sta tion arriveerden, waren da-ar o.m. zooals gewoonlijk tei ontvangst aanwezig jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en de heer A- W. Frentzen, voorzitter der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer.. Van het station af werd een wandeling door de stad gemaakt, waarbij o.a. werd bezocht de Burcht, eenige kerken en het museum De Lakenhal. In de zaal van do Lakenhal heeft dc burgen cester mr. A. van de San Je Bak- huyzen de gasten namens het gemeente bestuur ontvangen. De burgemeester heef: De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3C Maart tot en met Zondag 5 April a.s. (lst.en Paaschdag) waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hooge- woerd 171, tel. 502 en P. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. Maandag 6 April (2den Paasch dag) neemt waar apotheek: C. B. Duyster Nieuwe Rijn 18, tel. 523. het gezelschap toegesproken. De toespraak wérd met luid applaus be antwoord, waarna miss Beattie een woord van dank sprak. Het gezelschap begaf zich hierna naar café-rest. „In den Ver gulden Turk", waar men zich aan een.ge meenschappelijk noenmaal vereenigde, waaraan ook cle burgemeester deelnam. In den middag werd een rondrit, door de stad gemaakt en een bezoek gebracht aan het Rijnlandhuis cn het Jan Pe3yns- hofje. Te 4 uur had een officieele ontvangst in de Academie plaats door den rector mag nificus, prof. dr. J. Ph. Vogel en den secre taris van den academischen senaat, prof. dr. J. J. Blanksma. Na deze ontvangst vertrok het gezel schap naar Den Haag. De Leidsche Belastingophaaldienst heeft in de afgeloopen maand f 21.296.01 aan den Rijksontvanger afgedragen. Het aantal aangeslotenen steeg tot 4441. Belanghebbenden wordt aanbevolen, hun zoo juist, of nog te ontvangen aanslagen in de per3oneele- en grondbelasting zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Breestraat 81, te doen inschrijven. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g. 321. N.V. Eerste Leidsche Hulpbank, Leiden, Oude Rijn 104, voor schotbank. N. Comm.: J. Bosch, Leiden en L. van dor Laan, Leiden. De directrice mevr. J. J. A. Korteweg, is thans gehuwd met den heer C. F. Hemerik, (H.V.). De zeereerw. hocggel. heer Prof. De Smedt uit Leuven is hier ter stede aange komen tot het doen van we:enschappelijke onderzoekingen in het Natuurkundig La boratorium alhier. De politie waarschuwt de ingezetenen vor een persoon, die zich uitgeeft voor •iemand van het Leger des Heils en steun- bonnen verkoopt zonder daartoe gerech tigd te zijn. MUZIEK. Sonaten-avond Frits Kok. Donderdag 2 April a.s. geeft de violist Frits Kok in den Foyer, der Stadsgehoor zaal een Sonaten-avond. Het programma vermeldt o.a. sonaten van Mozart, Beet hoven, Grieg. De heor Theo van der Pas zal den violist aan den vleugel begeleiden. „Het Residentie-orkest". Naar wij vernemen zijn de data van de abonnementsconcerten, die „Het Residen tie-orkest" evenals vorige jaren hier in het seizoen 1931—1932 zal geven, als volgt vastgesteld: Donderdag, 22 October 1931; Donderdag 12 November 1931; Maandag 30 November 1931; Donderdag 7 Januari 1932; Donderdag 4 Februari 1932; Vrijdag 18 Maart 1932. üo namens der solisten zul len zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Dat dit eerste krachten zullen zijn, daaraan behoeft men niet te twijfe len. Voor na .ere bijzon'eiheden verwij zen wij naar de advertenties.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2