BEEKMAN ifpoit In „De Witte Zwaan" WOENSDAG 1 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 I yOOR - 3 32 EEN ELEGANTE EEN MODIEUSE( EEN CHIQUE MANTÖLCOSTUUM VOOR BETERE KLEEDiWG WAAR KOREVAARSTRAAT TELEFOON 349 UIT DEN LEIDSCHEN RAAD. Een nachtzïttïng ia het Maandag nog ge worden, maar nu zijn wij tenminste van de bewaarschool nachtmerrie verlost. Na twee dagen praten met middag- en avondziltin gen. Wethouder Tepe heeft lang gestreden voor zijn voorstellen en tegen veel tegen kanting moeten optornen, doch hij heeft het pleit gewonnen. De gelukwenschen aan het eind van de zitting Maandag nacht waren de wel verdiende betuigin gen van een zwaar bevochten zege. Op het laatste moment zijn door den heer Wilbrink nog eenige amendementen aangebracht, welke wethouder Tepe kon aanvaarden, maar overigens is het voor- stellencomplex er met vlag en wimpel ge komen. De wethouder kan nu aan het werk gaan om de aangenomen „richtlijnen" (om in den trant van de befaamde tol-unie te spreken) in een verordening ader uit te werken. Deze verordening zal na het Maandag ge vallen besluit gebaseerd zijn op het prin cipe van de financieele gelijkstelling, zoo als onze lezers zich zullen herinneren, of misschien zich ook wel niet herinneren, daar het niet te verwonderen is wanneer de oningewijde'" door het gehaspel met de termen „minderheids- en meerderheids- voorstellen" en de detailbesprekingen van Maandag de draad der historie is kwijt geraakt. Deze financieele gelijkstelling wil dus zeggendat er nieuwe openbare bewaar scholen naar gelang van behoefte zullen worden opgericht en dat het bijzonder be- waarschoolnderwijs gesubsidieerd zal wor den. Deze subsidie zal neerkomen op 50 per leerling en per jaar of zooveel meer of minder als het openbaar onderwijs zal blijken noodig te hebben. (Deze laatste toevoeging is een amendement van den heer Wilbrink, dat door den wethouder is over genomen). Om de onkosten van deze financieele gelijkstelling eenigszins te beperken, wordt bepaald, dat zoowel tot de openbare als tot de van gemeentewege gesubsidieerde bijzondere bewaarscholen geen kinderen mogen worden toegelaten, die op het tijd stip van toelating den leeftijd van 3 1/2 jaar nog niet hebben bereikt. Dit pnnt werd apart in stemming gebracht en met dezelfde meerderheid aangenomen als het geheele complex n.L B.-K„ S.D.A.P., V. B. en V.D. (21) tegen A.-R. en C.H. (10) omdat het met het geheel der voorstellen een onverbrekelijke eenheid vormde. Voor nieuw te bouwen bijzondere be waarscholen, waarvan de plannen de goed keuring van B. en W. hebben verkregen, worden de stichtingskosten vergoed, met dien verstande, dat die vergoeding niet overtreft het bedrag, hetwelk gevonden wordt door het getal leerlingen, waarvoor de school plaats biedt, te vermenigvuldigen met 250 en dat de bepalingen van de a.rtt. 79 en vlgd. van de Lager Onderwijs wet 1920 (betreffende waarborgsommen etc.) zooveel mogelijk overeenkomstige toepassing zullen vinden. Aan de besturen van de bestaande ge subsidieerde bewaarscholen zal gedurende 20 jaar een jaarlijksche vergoeding ver leend worden gelijk aan 3 1/2 pet. van de getaxeerde waarde van die scholen. Ten behoeve van een na den datum van dit besluit te stichten bijzondere bewaar school zal geen subsidie worden verleend, indien niet te voren de goedkeuring van den gemeenteraad is verkregen omtrent de plaats van vestiging. De bouwsubsidie voor nieuw te bouwen bijzondere bewaarscholen zal worden toegekend zoodra deze goed keuring van den gemeenteraad is verkre gen. Verder worden nog aanwijzingen gege ven omtrent de salarieering van de hoofden der openbare bewaarscholen en de onder wijzeressen en tijdelijke onderwijzeressen aan die scholen. Met deze regeling van het bewaarschool- probleem dat zooals gezegd, nog nader moet worden uitgewerkt heeft Leiden een systeem, waarop menige stad jaloersch kan zijn, indien wat wij vertrouwen de pessimistische voorspellingen der tegen standers omtrent de te vreezen financieele tegenvallers geen werkelijkheid zullen worden. Na afhandeling van dit gewichtigste al ler agenda-punten werden de overblijven de punten (w.o. twee interpellaties, van de heeren Romijn en Coster) nog eens uit gesteld. Vooraf waren in den middag nog ver scheidene punten zonder bespreking aan genomen, die wij thans ook stilzwijgend voorbijgaan. Een wijziging van de veror dening op het rijden lokte eenige discus sie uit, vooral van de zijde van den heer Groeneveld, die eerst het rapport van ®e deskundigencommissie wilde afwachten. Door de vele incidenteele wijzigingen is deze verordening n.l. zóó onoverzichtelijk geworden, dat een algeheele herzièning dringend gewenscht is en daartoe is de hulp van een speciale verkeerscommissie ingeroepen. Wanneer me evenwel iedere wijziging ook de dringende moet la ten wachten totdat het herzieningsontwerp gereed is, zou het verkeer op verschillende punten al te lang van een regeling versto ken moeten blijven. De heer Groeneveld kende wat al te veel gewicht toe aan deze commissie, waarvan hij zelf voorzitter is. Een voorstel van den heer Groeneveld, tijdens de begrootingsdebatten voor het jaar 1930 ingediend, inzake het verleenen van 5000 subsidie ter bevordering van goede volksvoorstellingen op het gebied van zang. muziek en tooneel werd wegens deri jinancieelen toestand van de gemeente afgewezen. Wethouder Tepe verklaarde echter, dat het college van B. en W. in principe niet afkeerig is van het verleenen van een dergelijke kunst-subsidie, echter alleen, wanneer de gemeente nog eens in haar rijke dagen komt 1 GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER m Botsing tusschen twee auto's. Drie gewonden. Door nog niet bekende oorzaak zij.n gis ternacht, omstreeks 1 uur, twee aiuto's tegen elkaar gebotst op de Stadhouderskade, ter hoogte van de Ferdinand Bolstraat te Am sterdam. De botsing was zóó hevig, da.t beide auto's vrijwel geheel werden vernield. Tevens werd een lantaarnpaal omvergewor pen. Van de inzittenden der auto's werden er drie gewond, van wie een zóó ernstig, dat opneming in het Tesselschade-zieken- h'Uiis noodzakelijk bleek. Auto-ongeval. Gistermorgen is te De Meern 'n auto-on geluk gebeurd, dat gelukkig zonder ernstige persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Een prsonenaaito werd door een vrachtauto van de firma Breys tegen den muur van het. hotel Huigen geslingerd. De voorgevel werd daardoor ernstig beschadigd. De twee per sonen in de auto liepen lichte verwondingen aan handen en gezicht op. De auto's werden geheel vernield, en moesten worden weggesleept.. Verzekering dekt de schade. Het auto-ongeluk bij Neede. In een artikel van „De Geldersolie Bode", komt een bcschumwing voor over het auto- ongeluk op den onibewaakten overweg EibergenNeede, waarvan op 17 Maart j.l. drie geestelijken de slachtoffers werden. In dit stuk wordt zeer nauwkeurig nagegaan hoe de toestand ter plaatse is en hce het ongeluk gebeurd is. Op 200 meter afstand van den overweg kan men den sooorweg over een kort gedeelte ovenzien al is het uitzicht daar speciaal des zomers niet goed. Maar dichterbij is het uitzicht volkomen belemmerd. Bij den waarschuwingspaal, 21.80 m. van den spoorweg, krijgt men dan vrij uitzicht; dien afstand rijdt menmet 20 km. snelheid in 3.78 seconde. In dien tijd heeft het ongeluk zich afgespeeld. Het artikel sluit met de opmerking, dat de Nederlandsche spoorwegen ter plaatse verandering dienen aan te Ijnengen. VAN EEN STELLING GEVALLEN. Twee werklieden gewond. De opperman, J. Saleman, uit Rotter dam, reed dezer dagen met een wagen steen op een tien Meter hooge stelling aan een bouwwerk in de Da Costastraat te Schiebroek. Plotseling verloor hij het even wicht en viel met den wagen naar beneden. Hij bekwam verschillende fracturen en inwendige kneuzingen. De wagen kwam tegen een stellingpaal UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Donderdag 2 April. Huizen, 1875 M. 8.009.30 Gramofooopl. 10.0010.30 Zang NCRV Dameskoor. 10.3011.00 Ziekendienst. 11.0011.30 Gramofoonpl. 11.3012.00 Gods. Halfuurtje door Pastoor Perquin. 12.00 Politieber. 12.151.45 Concert KJRO Trio o. 1. v. P. Lustenhouwer. I.45-^-2.15 Gramofoonpl. 2.153.15 Handwerkcursus. 3153.45 V rouw enihalfuur tje. 4.005.00 Ziekenuurtje. 5.006.30 Concert Ohr. Radio-orkest. 6.306.45 Knipcursus. 6.457.30 Zang door den hee-r M. v. d. Heijden. 7.30— 8.00 Politieber. 8.00 Uitvoering van de Zeven Kruiswoor den van Jos. Haydn, Chr. Zangver, „Kerk koor Ex Animo". M.m.v. .Solisten en Or kest van Leid sche Musici. Leiding: H. W. de Wolff. Inleiding door Dr. J. Riemens. Na afloop Vaz Dias en Gramofoonpl. Hilversum, 298 M. Uitsl. AVRO-Uitzending. 8.009.50 Gramofoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding. 10.3011.00 Gramofoonpl. II.0011.30 Voorlozing door A. D. Hiilde- brand. 11.3012.00 Concert: Olara de Graaff (zang), H. C. v. Oort (begeleiding), Jonas Pieters (viool), Egb. Veen begeleiding). 12.0012.15 Gramofoonpl. 12.152.00 Concert A V RO-bwartet o. 1. v. D. Groeneveld. 2.303.00 Max Tok over: E. F. A. Hoff mann. 3.003.30 Pianoconcert P. Frenkek 3.304.00 Loetafoon-programma. 4.00— 5.00 Zieken uurt je. 5.005.15 Zang Marg. Adriani. Vleugel Egb. Veen. 5.155.30 Zang door Voc. Eseimible „Mu- sica" o. 1. v. J. Hamel. 5.30—6.00 Kamermuziek Haagsch strijk kwartet. 6.006.15 Ensemble „Musica". 6.156 30 Zang Marg. Adriani. 8.4510.00 Oratorium „Der Tod Jesu" van N. Treep. 8-45lO.OOOrat-orium ..Der Tod Jesu" van C. H. Craun door de Kon. Utr. Ver. voor Kerkzang o.l.v. J. Wagenaar. M.m.v. Solisten en Orkest bestaande uit leden van het Oomcertgeb. Orkest te Amsterdam. 10.00 Vaz Dias. 10.1510.45 Mevr. SandersHertzberg draagt voor uit „Adam in Ballingschap" van Vondel. 10.4512.00 Gramofoonpl. Daventry, 1554,4 M. 10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. terecht, welke afbrak, waardoor de zes-en- dertig-jarige metselaar P. Vermeer naar beneden viel. Deze bekwam een schedel fractuur. Beide slachtoffers zijn per auto naar hun woningen te Rotterdam vervoerd. Verdronken. Te Krimpen a. d. IJssel is het driejarig zoontje van deu heer Sch. achter de ouder lijke woning in een sloot geraakt en ver dronken. Lijken opgehaald. Te Sas van Gent zijn in twee dagen tijds twee lijken uit het kanaal opgehaald. Het eerste was van den arbeider M. R. uit Maldeghem, dde sedert 16 Februari tijdens de Carnaval feesten werd gemist en die ver moedelijk onder den invloed van sterken drank in het water is geloopen. Van het tweede lijk is de identiteit nog niet vastgesteld. 12.20 Orgelspel. I.302.10 Kerkdienst. 2.202.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst. 4.05 Dansmyziek. 4.50 Orkeetconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lezing en Berichten. 7.00 Pianospel. 7.20 Lezingen. 8.05 Concert. 9.20 Berichten en Lezing. 9.55 Pianospel door Salomon. 10.20 „Little Flower of the Wood". Hoor spel van L. Merrick. II.0012.20 Dansmuziek. 12.20—12.25 Televisie. „Radio Paris" 1725 M. 8.05 Gramofoonplaten. 12.50 Gramofoonplaten. I.25 Gramofoonplaten. 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Orkestconcert. Pianomuziek, 9.50 Concert. Langenberg 473 M. 6.207.20 Gramofoonplaten. 9.3511.15 Gramofoonplaten. II.30 Gramofoonplaten. 12.35—1.50 Orkestconcert. 4.202-50 Vesperconcert en solisten. 5.206.00 Gramofoonplaten. 7.20—7.50 Concert. 7.50 „Die St. .Jacobs-Fahri". Diaarua lx richten en concert. Kalundborg 1153 M. 11.2012.20 Concert. I.503.50 Concert en Solisten. Oa. 2.35 Zang. 7-207.35 Concert. 7.359.15 ..De Koopman van Venetië". 9.159.45 Vocaa-l concert. 9.4510.30 Orke-stconcert. Brussel 508,5 M. 5.20 Gramofoonm'uzaek. 6.20 Concert. 7.05 Gramofoonplaten. 8.20 Concert. 338,2 M.: 5.20 Orkestoomcert, 6.20 Koorzang. 7.05 Gramof oonmuziek. 8.20 Orkestooncert en zang. Zeeeen, 1635 M. 5.4011.20 Berichten en Lezingen. II.2012.15 Gramofoonpl. 12.151.20 Berichten. 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20—3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert. 4.507.20 Voordrachten. 7.20Hoorspel „Die Judasspieler" Bud. Mirbt. 8.10 Berichten. 8.20 Symphoniocotncert. 9.40 Berichten. 9.50 Derde acte van „Parsifal", R. Wagner. BRANDEN. Twee landbouwschuren te Naaldwijk vernield. Doordat vuur uit 'n brandenden waech- keteil viel, ontstond gistermorgen omstreeks half acht een felle brand in een steenen veeschuur van den tuiuder P. J. van Pasen te Naaldwijk. Weldra sloegen de vlammen over op de aangrenzende groote tninibouw- schuur. Hoewol de brandweer met drie stra len het vuur bestreed, kon zij toch niet ver hinderen, dat beide schuren een prooi der vlammen werden. Met veel moeite kon men het aangren zende woonhuis behouden, dat echter be langrijk waterschade kreeg. Omstreek® tien uur was men het vuur meester. Verzekering dekt de schade. Landbouwschuur afgebrand. Te Ohaam brandde de laodibouwschuur van de gebr. J. af. Een paard verbrandde met den oogst voorraad en de landbouwge reedschappen. Ook het karhuis ging verlo ren. De krachtdadige hulp der buren be hield echter het woonhuis. De bewoners waren tegen schade verzekerd. FEUILLETON Uit het Duitsch van ADOLF HEB ZOG. 11) D'r zijn anders aardige dames hier in „De Witle Zwaan". Dat schijnt in het huis te zitten. De Schöners waren ook al- tijd knappe lui. „Schön" in de vergrooten- de trap, niet waar 7 Zoo juist zag ik nog een aardig kind door de apotheek loopen. Drommels...., dacht ik. Maar die kamil- lentheedie kamillenthee I De graaf pauzeerde even en vervolgde toen: Goeden nacht, Konrad. Wil je zoo goed zijn, mij even over dat levensgevaar lijke plaveisel van de binnenplaats te.bren gen 1 Anders had je mij even goed door de Japanners kunnen laten vermoorden A revederci, meneer Pfalzdorf. Schoner vertrok. Konrad Barenfeld be geleidde zijn gast naar den hoofdingang. Daar bleven ze nog eenige ©ogenblikken met elkaar praten, en Heinrich hoorde hun vroolijke stemmen als accoorden uit een voor hem onbekende wereld tot hem door dringen. Heinrich Pfalzdorf stond op en strekte zijn armen uit. Het was alsof er een tril lende, warme stroom door hem heenging. Vóór zich zag hij een wijde, wonderbare wereld, waarvan de poorten nu voor hem waren geopend en die op hem scheen te wachten, 't Was alsof hij betooverd was door de beide mannen en hun gesprekken Wel Pfalzdorf, zoo in gedachten ver zonken? Wat zeg je wel van den graaf?, klonk Barenfeld's stem. Heinrich keek verschrikt op. Oh, de graaf, dat is een verbazend aardige kerel. Hij is vroolijk, alsof hem nooit iets onplei- zierigs zou kunnen overkomen. Ja, hij is een geweldige optimist voor het aangezicht des Heeren, antwoordde Ba renfeld. Daarom zal hij bet ook nooit zoo buitengewoon ver brengen, niettegen staande zijn groote capaciteiten. Zoo'n on begrensd optimisme is gevaarlijk. Nog een sigaret? Heinrich stak een nieuwe sigaret aan en ging op een uitnoodigend gebaar van Ba renfeld weer zitten. En is dit gebouw werkelijk het stam slot van de grafelijke familie geweest? Dan kan ik me voorstellen, dat meneer Schoner zich hier niet zoo erg op zijn ge mak voelt. Daarom vond hij, dat het hier teveel naar kamillenthee rook, verklaarde Baren feld. Het is niet bepaald prettig om op deze wijze aan de zonden van je voorouders te worden herinnerd. De Schöners moeten vroeger als gekken met het geld hebben gesmeten, tenminste deze laatste telg uit het oude geslacht heeft ongeveer geen rooie duit meer over. Zijn prfdeel is zijn grafelijke naam, en daaruit weet hij op een buitengewoon handige manier geld te slaan. Hoe dan? Heel eenvoudig, Barenfeld blies be dachtzaam de rook van zijn sigaret naar boven. Schoner is een amusante, vlotte vent, die zich gemakkelijk in de hoogste kringen beweegt waarbij heeft hij een 1 uitmuntenden stijl. Dit laatste is ook wel bij anderen het geval, zonder dat ze een behoorlijke positie in de journalistiek krij gen. Maar in dit opzicht nu heeft de graaf het groote voordeel van zijn oude naam. Die werkt in het buitenland als „Sesam, open u" en daardoor worden hem gemak kelijk audiënties verleend, wordt hij bij mi nisters toegelaten, kortom weet hij meer gewaar te worden dan waarin een gewoon sterveling ooit slagen zou. Daarom is hij voor een groot dagblad een medewerker om van te waterlanden. Hij is een eerste-klas diplomatiek correspondent, en bij het „Ta- geblatt" hier wisten ze wel wat ze deden, toen ze dezen journalistieken detective hebben geëngageerd. En hebt u hem in Japan ontmoet? Zooals ik daar net hoorde, heeft hij het- aan u te danken, dat hij nog leeft Hm, lachte Barenfeld, zoo'n vaart liep het nog niet. Maar ik geloof wel. d hij een flink pak slaag had kunnen ET* - gen. van die Japansche heeren, die hun vrouwen niet vereeuwigd willen hebben. Hij is vroeger officier bij de cavalerie ge weest, maar na den oorlog moest hij na tuurlijk wat anders zoeken. Hij ging als correspondent naar China en Japan. Het toeval wilde dat ik na het avontuur in Ja pan van Bombay af met dezelfde boot naar Europa reisde als hij. Hij was buiten zichzelf van pleizier, toen hij mij terugzag, en de lange zeereis, die- in 't algemeen een sfeer van intimiteit schept, bracht ons nog dichter tot elkaar. Hij is een aardige ke rel, ondanks zijn gebreken. En nu vind ik hem hier weer. Ja, zoo gaat het in de we reld Barenfeld stond op en wierp zijn eindje i sigaret in het vuur. De haard is onder het praten al bijna uitgegaan, zei hij. Je zult zeker ook wel moe zijn. Heinrich verzekerde, dat hij wel den 'neelen na-cht zou kunnen luisteren. Maar hij stond vlug op en dankte Barenfeld voor den gezelligen avond. Toen hij in bed lag, gaf hij zich over aan zijn gepeinzen. Eén dag was hij nog maar hier en reeds verlangde hij naar den tijd, dat hij de wijde wereld kon intrekken en worden alsals Barenfeld. Met het verleden had hij afgedaan 't was voor .hem als een paar afgedragen kinderschoe nen en het heden was de rijslebreiberg, waardoor hij zich heen moest eten de toekomst, de toekomst lokto. HOOFDSTUK VI Toen Heinrich een van de volgende da gen na afloop van zijn dagtaak in de apo theek kwam om den provisor behulpzaam te zijn bij het draaien van staalpillen, zag hij daar een weldoorvoed heerschap met gladgeschoren gezicht, die met beide ar men op den lessenaar van meneer Bose leunde en met een zalvende stem anecdo tes vertelde, die het magere lichaam van den provisor deden schudden van het lachen. Opeens nam deze laatse, terwijl hij zijn bezoeker een veelbeteekend knip oogje gaf, een houding aan van ernstig-be- zig-zijn en roerde met toegewijde hevigheid in zijn porseleinen mortier. Hij had een deur hooren kraken en een oogenblik la ter verscheen de heer Friedrich in hoogst eigeu persoon. Goeden avond, meneer Friedrich, groette de man met het gladgeschoren ge zicht. Zoo, zoo, meneer Stranim! Hoe gaat net? Komt u me weer eens haleu voor een wandelingetje 1 De beide mannen drukten elkaar de hand Als u er lust in hebt, begon meneer Stramrn, kunt u vanavond het orgel in de nieuwe kerk eens probeeren. Dat wilde u immers allang zoo graag? Prachtigzou het heusch van avond kunnen Er is straks avondkerk, dan kunt u meteen blijven. De welgedane en gladgescho ren heer oefende het eerwaarde ambt van koster uit. Even mijn hoed halen! Maar, meneer Bose, u hebt meneer Stramm nog niet eens een kleine hartversterking gegeven. Natuurlijkuit de kleine floscbniet uit de flesch voor zakenkennissen. U wilt meneer Stramm toch niet vergiftigen! Terwijl de apotheker zich haastig ver wijderde om zich in een passend gewaad te steken, meneer Stramm met innig welbe hagen en langzame teugen zijn bittertje ledigde en Heinrich onder zijn werk door nadacht over de zonderlinge vriendschap tusschen den eenvoudigen koster en zijn gestudeerden patroon, kwam htannes, de loopjongen, haastig naderbij om den pro visor een geheime mededeeling te doen. Wat is er?, vroeg meneer Stramm nieuwsigerig, terwijl hij zich over den les senaar heen boog. Tk heb er een, fluisterde Hannes, stra lend van vreugde. Wat heb je? Eeu kat. Ze zat in de valeriaan. Pats... een zak over den kop en ik had ze. Ja.... maar wat wou je er mee doen?, vroeg Stramm verbaasd. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13