^bp°p gesloten. WOENSDAG 1 APRIL 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 SPORT VOETBAL Engeland en de de F.I.F.A. De Italiaansche Voetbal Bond heeft naast eenige andere voorstellen tot reor ganisatie van de Fifa tevens een vooistel ingediend dat ten doel heeft een oplossing te brengen in de kwestie Engeland en de Fifa. Ofschoon de Engelschen reeds sedert jaren geen lid meer zijn van de lifa, is het hun toch wel mogelijk contact met <le bij de Fifa aangesloten bonden te on derhouden; zij genieten alle voordeelen zonder ook maar eenige verplichting te hebben als anuere bonden, die b.v. een ze ker en vrij hoog percentage van bun in komsten bij landcuwedstrijdeu aan de Fé- dération moeten bela.en. Daaraan wil Ita lië nu een eind maken door te beslissen, dat geen van de bij de Fifa aangesloten bonden zoolang weustrijden tegen Engel- sche elftallen toestaat en zich verplicht geen Engelsche scheidsrechters "uit te noo- digen, tot Engeland zich bereid verklaard heeft als lid van de Fifa t&e te treden. Het congres van de Fifa, dat daarover zal moeten beslissen, zal op 22 en 23 Mei te Berlijn worden gehouden. Beroepsvoetbal in Oostenrijk. Dat het in Oostenrijk niet zoo winstge vend is om beroepsvoeiballer te zijn, blijkt uit het verslag van de vergadering van Oostenrijksche beroepsvoetballers, eenige dagen geleden te Weenen gehouden. Daar bij bleek, dat het gemiddelde salaris van beroepsspelers in Oostenrijk niet meer be droeg dan 72 per maand. Er zijn enkele spelers, die iets meer ontvangen, doch meer dan 100 per maand ontvangt geen enkel speler. Voor het meerendeel der voetballers kan het spel dan ook slechts als een bijbetrekking beschouwd worden. BILJARTEN NEDERLANDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd Royal— S.D.O. voor de comp. N.B.B. afd. E. luidt: I. Mazurel S.D.O. 100 21 16 4.76 G. v. Neuren Royal 84 20 16 4.20 W. Penseel 100 25 14 4.00 C. Bunk 69 24 16 2.S7 C. Schouten 100 42 22 2.35 Holtgreft res. 79 41 10 1.92 R. Kanlebeen 88 36 11 2.44 J. Hendriks 100 36 18 2.77 I. Mazurel 81 25 11 3.24 C. Bunk 100 25 25 4.00 W. Penseel 100 25 24 4.00 G. v. Neuren 83 24 17 3.45 C. Schouten 76 32 14 2.37 J. Hendriks 100 32 25 3.12 R. Kantebeen 94 45 17 2.0S Holtgrefe res. 100 45 10 2.22 Royal 1 punt. D.S.O. 1 punt. LEIDSCHE BILJARTBOND. De competitie. De uitslag van den wedstrijd 't. Gr- La ken IKr.o.t. voo.- de 2e bl. L.B.B. luidt: J. Westerbeeke Kr.o.t 42 20 7 2.10 J. Bruinincks 't Gr. L. 125 20 28 6.25 D. G. v. d. Voort 110 55 14 2.00 N.N. res. 125 55 11 2.27 125 54 12 G. v. d. Berg H. Barend se 110 63 10 2.07 De 4e partij door Kr.o.t. gewonnen ge geven w.n.o. 't Gr. Laken 2 punten. Kr.o.t. 0 punten. De uitslag van den wedstrijd T.O.G. 2 L.U.T.O. 4 voor de 4e kl. L.B.B. luidt: D. v. Zanten L.U.T.O. 64 27 11 2.37 J. Mulder T.O.G. 75 27 15 2.77 PAARDENSPORT DUBBELE CROSS K. M. S. V. Gewonnen door ritm. de Kruyff. De cross vaji Ede en Arnhem wae een prachtige wedstrijd; er is buitengewoon goed en snel gereden; de paarden bloken in prima conditie te zijnveel puibliek woonde het feest bij en- het wa-s het mooi- ste winterweer, dat men zich kon wen-sohen. Zooals men weet is dit een dubbele wed strijd; lo. de dubbele oross-counfcry, die gisteren geëindigd i« en door ritmeester de Kruyff ge-wonnen werd, 2o. d-e voorjaars- miilötary, die uit twee deeïen bestaa-t: de dubbele cross van gisteren, benevens het springconcours va-n heden. Dan waren e>r nog 7 paarden (allen het 2de paard van een deelnemer), d'ie na et aan den eersten cross deelnamen, doch begon nen bij het tweede wegparco-urs; dat wa ren de paarden van wie het wen-schel ijk werd geacht, dat zij aan een proef voor de Olymp. Spe'ei werden rnderwc-rnenop het tweede wegparco-urs mo-oht dit paard door een anderen rui-ter of oppasser gere den worden i-n gezelschap va-n den eigenaar op zijn eerste paard. Om half 11 startte luit. de Bruine met Lola te Ede en om de 3 minuten volgden de anderen; van de 39 inschrijvers waren er 8 door ziekte of kreupelheid dor paarden uitgevallen. In het eerste wegparoours, da-t 5500 m. lang was, waarvoor 35 minuten be schikbaar waren, viel natuurlijk niets bij zonders voor. Ieder kwam op tijd aan het beginpunt va-n den cross bij Zuid-Ginkel. Deze cross, uitgezocht door den comman dant der S.R.O.B A.. kapitein Koppel Hes- seling, wa« 6800 m. lang; wie hem in 20 minuten reed, werd nog als voldoende be oordeeld. Doch bijna allen reden het mooie, zeer afwisselende parcours in veel korter tijd. De cross stelde echter enkele ruitens bui ten werk; de paarden va-n kapitein Stroot- man, luit. jhr. van Spengler en luit. Ie Fèvre de Morvtigny verwondden zich bij het springen zoodanig, dat de ruiters den strijd moesten opgeven; luit. A. van der Minne viel bij een sloot, waarom deze ruiter even- arm, zoodat hij ook niet, vorder kon; Hoohe Quene van ritm. jhr. va-n der Goes viel bij eij sloot, waarom deze ruiter even eens van verdere deelneming afzag. De anderen gingen echter voort. Het bleek, na afloop van dezen crcss. dat ritm. De Kruyff met Tommy het snels-te parcours gem?kt had; op he-m volgde luit. De Bruine met Lola, daarna luitenant Sohummel'ketelen de res-t van den wed strijd bracht geen verandering in de volg orde. De uitslagen luiden: lste prijs, benevens ee rep rijs, zilv, med. van H. M. de Koningin: ritmeester G. P. de Kruyff met Tommy; tijd lste cross 12 min. 6 sec.; 2de cross 8 min. 25 sec., t-ctaal 20 min. 1 sec.; 2. luit. De Bruine met Lola; tijden resp. 12.14, 8.30 21.44; luit. Rphummel- ketel met Duiveltje (r. p.) 13.05, 9.03, 22.08; 4. luit. Van der Hoog met Agen: 13.20, 9.14, 22.34: 5 ritm. baron Sirtema van Grovestins met Victoria (r. p.): 13.17, 9.28, 22.45; 6. luit. Pahud de Mortangcs met Hena (r. p.): 13.20 9.37, 23.07: 7. en 8. kap. Stoffels met Rikiki: 13.39, 10.01, 23.40 en luit. Heerma van Vcsa met Neckrose: 14.43 8.57, 23.40: 9. ritm. jhr. Geevaerts met Sunbeam: 14.13, 9.46, 23.59; 10. luit. Toiraet met Verveine: 12.40, 10.25, 24.45. Voorts ontvingen nog medailles: luit. Ho-mima met Amor (r.p.) totaal tijd: 23 min. 23 sec.; kap. jhr. Van der Brandelcr met Epine au Bois; 30 24: lui-t. Meihuizen met N. N.: 25.05; luit. Luitwieler met Wi-m (r. p.): 2S.45; res. luit. Buma met Sardana- pal: 25.17; 1-uit. Mazel met Cyb-oui'ette 24.50: luit. Steenimet-zer met Tomimy: 25.46; ka-p. Schilling met Jaok: 25.45. J. Contant res. A, Schouten 48 47 7 1.02 75 47 6 1.59 J. Lagerwey 75 36 8 2.08 G. Dubbeldeman. 68 35 8 1.94 C. v. Winkel res. 62 57 7 1.08 J. v. d. Burg 75 57 7 1.31 T.O.G. 2 punten. L.U.T.O. 0 punten. De uitslag van den wedstrijd 't Gr. La ken II-P. v. Cleef III voor de 4e kl. L.B.B. luidt: L. v. Iterson P. v. Cl. 73 29 13 2.51 N.N. 'fc Gr. L. 75 29 13 2.58 1.70 1.00 75 43 J de Roo A. Crama res. H. de Roo 75 35 12 2.14 P. Lagus res. 55 34 8 1.61 P. Roman 60 43 4 1.39 B. Brandt 75 43 10 1.74 't Gr. Laken 1 punt. P. v. Cleef 1 punt. De uitslag van den wedstrijd de Kroon IIS.D.O. IV voor de 4e kl. I.B.B. luidt: N.N. S.D.O. 75 29 10 2.58 C. v. Rijs de Kr. 64 28 6 2.28 W. Ranselaar C. v. d. Wiel N.N. M. v. d. Oever 1.47 1.78 62 42 75 42 67 35 10 1.91 75 35* 10 2.14 46 1.47 P. Poelijoe C. de Niet res. de Kroon 2 punten. S.D.O. 0 punten. De uitslag van den wedstrijd de Kroon IIID.O.S. IV voor de 4e kl. L.B.B. luidt C.P. Fasel D.O.S. 75 40 14 1.87 J. de Vreugd de Kr. 46 39 8 1.17 J. Chrispijn 75 37 12 2.02 C. Guyt 45 36 7 1.25 D. v. Tongeren 75 35 13 2.14 M. Meyvogel 37 34 4 1.08 De 4e partij is door de Kroon gewonnen gegeven w.n.o. D.O.S. 2 punten, de Kroon 0 punten. ERNSTIG VLIEGONGELUK IN KANSAS. Zeven dooden. Een tusschen Kansas City en Wichita dienstdoende verkeersvliegtuig st-ortte niet ver van Emporia neer en kwam op een boerderij terecht. De t-wee piloten en vijf passagiers waren op slag dood. OFFICIEEL RAPPORT OVER RAMP DER „R 101". Gasverlies als oorzaak genoemd. Uit hot offioieele rapport omtrent de oorzaak van de ramp met het gestuurbare luchtschip .y'K'. 101", dat ap 5 Ootober j.l. vernield werd en waarbij 48 perso-nen om het leven zijn gekomen, blijkt, dat de voor zitter, sdr. John. Simon en de twee andere leden der commissie eenstemming tot le conclusie zijn gekomen, dat het ongeluk een gevcJg is van het groote gasverlies, veroor zaakt door het slechte weer. Gewezen wordt op de mogelijkheid, dat scheuren zijn ontstaan door de wrijving van de gaszakken, of dat door een plotselingen ruk van het luchtschip ais gevolg van het buitengewoon stormachtige weer. de gas- klep is opengerukt, maar aan den anderen kant is het Diet uitgesloten, dat het plotse linge gasverlies en hetgeen daarna is ge schied veroorzaakt is door een a-ndere om standigheid zooals bijv. een scheur in het omhulsel van het voorschip. De commissie van onderzoek ve-rwerpt ab soluut de opvatting, dat als gevolg van de zwakke constructie van het luchtschip dit in de lucht in tweeën zou zijn gebroken, dat de controlewerktuigen niet functioneerden, of dat de ramp haar directe oorzaak vindt in het abnormale weer of onbekwaamheid van de bemanning. De brand is volgens de oommissie veroorzaakt door de eleot-risohe vonk, die ontstond, toen de stroom werd verbroken. Het rapport preciseert, dat men slechts tot de conclusie kan komen, da-t de R. 101 niet had moeten vertrekken, indien men niet had overwogen, dat redenen van openbaar belang het vertrek zeer wensohe- lijk maakten. EEN LUCHTVAARTDIENST TUSSCHEN EUROPA EN DE V. ST. Verklaringen van dr. Eckener. Dr. Eobener heeft gisterennacht de te rugreis van Amerika naar Duitschland aan vaard. Bij zijn vertrek verklaarde hij aan de pers, dat hij in de Vereenigde Staten is geweest, om nogmaals met de betrokken fi nancieel e kringen te onderhandelen. Men heeft verschillende punten opnieuw nauw keurig bestudeerd en is tot zeer bevredi gende gevolgtrekkingen gekomen. Men i« trans overtuigd, da-t een geregelde luchtvaartdienst economisch mogelijk is. Zelfs als de dienst met een luchtschip wordt onderhouden, kan het bedrijf n-og winstge vend zijn.'Zeker is de winst eerst, als 4 of meer luchtschepen in bedrijf worden ge nomen. De dienst zal, indien de economische cri sis niet al te lang meer duurt, in het voor jaar van 1933 worden begonnen en wel met het thans te Fried-riehs-hafen in aanbouw zijnde luchtschip. Een tweede luchtschip zal volgen, zoodra de Amerikaansche maat schappij gereed is met het op s-tapel gezet te tweede luohtoehip voor de Amerikaan sche marine. Friedirichshafen zal de luchthaven in Europa worden.' Voor de landing va-n passagiers en vracht in Amerika zal ii^ de buurt van New York een ankennast worden opgericht, terwijl de eigenlijke luchthaven ten Z. van New York zal komen op ©en puo-t, waar de weersom standigheden het meest gunstig zijn. Den passagie-rsprijs berekende dT. Eckener op 3200 a 4200 Mk. De reis van Amerika naa-r Europa zal 2 dagen, die in omgekeer de richting 2 1/2 dag duren. RECHTZAKEN KABAAL TE BODEGRAVEN. Naar aanleiding van een propagandatocht. Op 29 Juni 1929 wilden verschillende afdeelingen der S. D. A. P. uit de Rijn streek te Nieuwebrug, gemeente Bodegra ven, een propaganda-zanguitvoering ge ven, maar zoodra was de zang op een teeken van den dirigent niet begonnen, of eenige personen hieven het Wrhelmus en andere liederen aan, wanrmeo zij de soc.-dem. zangers overschreeuwden. Ook begonnen zij op te dringen en te d',wen en werden er op het geroep: „er moet ge knokt worden 1" klappen uitgedeeld, zoo dat de soc.-dem. propagandisten genood zaakt werden, een goed heenkomen te zoeken. Een der personen, die een rol m liet ka baal speelden, een 37-jarige schq-i er uit Nieuwebrug, heeft zich op 23 Sep rihber 1930 voor den politierechter te Utrecht te verantwoorden gehad wegens ndshande- 'ing van twee meisjes, dienstboden uit Alphen aan den Rijn., die aan den propa gandatocht deelnamen. Hij zou hc: ecne meisje onder het bezigen der woorden: „hou je smoel, krengI" een trap in de lin kerzij toegebracht en het andere r»eisje een duw in den rug gegeven hebben, De politierechter oordeelde alleen het eerste feit, bewezen, overwoog dal het ernstig is en legde den verdachte 50 boe;e of 25 dagen hechtenis op ter zake van mishan deling. Verdachte, die ontkend had, teekende hooger beroep aan en stend thans voor het Amsterdamsche Gerechtshof terecht. Ook nu hield hij vol onschuldig le zijn Woorden als: ..er moet gekr.ofct worden!" en „hou je smoel kreng F' beweerde hij niet te hebben gesproken. Evenmin is hij, naar zijn zeggen, een der voormannen van het kabaal geweest. Tot de getuigen behoorde het s^c.-dem. gemeenteraadslid van Bodegraven P. H. Oldemans. Deze verklaarde, dat verdachte een der eerste belhamels was en oa. een mes getrokken heeft. Zelf zei getuiee ook herhaaldelijk mishandeld te zijn. Er was op den getuige een dolk aangetroffen. Dat hij die bij zich had, werd dadelijk door de politie onderzocht, maar waar 't in deze op aankwam niet, klaagde getuige. De advocaat-generaal mr. baron Van Harinxma thoe Slooten achtte he< vonnis juist gewezen en vorderde er de bevesti ging van. Alleen achtte hij een .andere motiveering van de straf noodig. *De poli tierechter had de straf gemotiveerd door den ernst van het feit, terwijl men hier niet te doen heeft met een ernstige mis handeling die f 50 boete wettigt. Z. i had de overweging moeten luiden, dat de straf gemotiveerd is door de omstandigheden waaronder het feit plaats had. De verdediger mr. La Gro verklaarde de eerste te ziin die de hier gevolgde wijze van optreden tegen de S. D. A. P. afkeurt. Hij moet er echter, den nadruk op vestigen, dat er niets gebeurd zou zijn, als de leiders er voor gezorgd hadden .-ergnn- ning voor propaganda-uitviering to Nieu webrug te hebben. Toen de S. D A. P. haar propaganda-uitvoering te Rixleg-a- ven hield, waarvoor zij wel vergunning had is er geen ordeverstoting voorgevallen. Pleiter was van meening dat het over tuigend bewijs niet geleverd is; men heeft hier te doen met aanvankelijk zeer vage verklaringen, die eerst door besprekingen scherp geworden zijn. Mocht de Rechtbank nog twijfelen, dan verzocht pl. terugwijzing der zaak naar den rechter-commissaris, daar er wel 31 personen bereid zijn onder eede een ver klaring af te leggen, dat zij verdachte niet hebben zien mishandelen. 14 April a.s. uitspraak. Hbld." ROOFOVERVAL OP EEN PROCURATIEHOUDER. Verdachte in hooger beroep. Voor het gerechtshof werden in hooger beroep de strafzaken benandeld in ver band met den roofoverval op den procure tiehouder P. Stijns te Eijsden. De verdachte Th. J. H. D., zes en der tig jaar, handelsreiziger te Weert, gedeti neerd, werd door de rechtbank te Maas tricht veroordeeld tot zes jaar, J. P. de G., negentien jaar, handelsreiziger te Maas tricht, gedetineerd, tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf, terzake, dat zij in het kantoor van het agentschap der Rotterdamscho Bankvereeniigng hebben ontvreemd een partij bankbiljetten en an dere geldswaarden. Do roof ging gepaard met geweld op den in het kantoor aanwe zig zijnden beheerder van dat agentschap, den heer P. Stijns. Deze werd on het hoofd geslagen, aan handen en voelen met tou wen gebonden, bedreigd met een revolver, en, om hem het roopen om hulp te belet ten, hadden de bandieten hem een doek, tot een prop in den mond geduwd. Beide verdachten kwamen in den voor middag van 28 Nov. op het kantoor van de Bank op bezoek. Verdachten bekenden voor het gerechts hof volledig. Verdachte de G. was van zijn vonnis zélf niet in hooger beroep gekomen, doch ver- dachle D. vond zijn straf van zes jaai te hoog en teekende hooger beroep aan. De president merkte op, dat het voor den heer Stijns wel gevaarlijk was. daai wezen dat men niet voorzichtig genoeg kan aan geld. De roofoverval heeft alweer be wezen dat men nie voorzichtig geoeg kar» zijn. De adv. gen. kon zich geheel met het vonnis door de rechtbank te Maastricht opgelegd, vereenigen en eischte bekrachti ging. De verdediger mr. baron van Hugen- potb, Den Bosch, plei'.te voor beide ver dachten clementie. Uitspraak op 13 April a.s. D00DELIJK AUTO-ONGELUK. In hooger beroep vrijspraak geëischt. E. S„ leeraar te Rotterdam, stond te Den Bosch in hooger beroep terecht we gens het veroorzaken van dood door schuld. Hij was door de rechibank te Maastricht veroordeeld tot een week hechtenisstraf. Op 2 Aug. was het in Limburg zeei druk van toeristen. Verdachte reed de auto aan van den Amerikaan Odes A. B. Hil ton, wiens echtgenoote Winifred Johan Share doodelijk getroffen werd en den vol genden dag aan de zware verwondingen overleed. Een groot gedeelte der DamiddajrzIttTne van het gerechtshof te Den Bosch was aan een uitvoerig onderzoek in deze zaak gewijd en onder de vele getuigen werden ook een aantal deskundigen gehoord. De adv. gen. kon het bewijs der schuld van verdachte niet vinden en eischte met vernietiging van bet vonnis, vrijspraak. Ook de verdediger concludeerde to vrijspraak. Beschuldigd van het schrijven van anonyn-.e brieven. Voor de Utrechtsche rechtbank stond heden terecht ds. E. Reesen, predikant te Winterswijk, terzake van oe'eediging van jhr. W. A. O. directeur Zandbergen. Om streeks Dec. 1929 zou ds. Reeser volgens de ten laste legging aan jhr. O. een ano- nymen brief hebben geschreven, waarin grove beleedigingen voorkwamen in ver band met diens benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In Januari 1930 en weer een langen tijd daarna ontving jhr. O. 'zeer veel briefkaar ten mei beleedigenden inhoud. De verd. ontkende het hem ten laste gelegde. De president las een brief vooi, waaruit het vermoeden zou rijzen, dat verd. meer weet dan hij wil zeggen. Als eerste getuige werd gehoon! jhr. W. A. O., als tweede getuige de voorzi'ter van de Ethische Vereeniging te Amers foort, de schriftkundige v. d. Laan, die tot de conclusie is gekomen, dat ds. R. de schrijver is van den anonymen brief. De laatste getuige is de veldwachter, die ge merkte kaarten aan het postkantoor postte en hierdoor de zaak aan net rollen heeft gebracht. De officier van justitie jhr. Gree- ve, gaat de zaak uitvoerig na en komt tot de conclusie dat een nieuwe instructie noodig zal zijn aangezien nug verschillen de duislere punten aanwezig zijn. De verdediger sluit zich bij het requisi toir aan evenals de verdachte. Na in raad kamer te zijn geweest, besloot de recht bank de zaak terug te wijzen naar den rechter-commissaris, hem oj-dragende het schrift der brieven en proeven in den vollen omvang te onderzoeken en te doen onderzoeken, nog zooveel getuigen te dagvaarden als hem goed toeschijnt en bovendien nog twee schriftdeskundigen te benoemen. Haar man uit het raam geduwd? De Utrechtsche rechtbank veroordeelde gisteren de 25-jarige huisvrouw G. van D., die terecht gestaan heeft wegens po ging tot doodslag, tot vijf jaar gevangenis straf, met aftrek van den lijd, in preven tieve hechtenis doorgebracht. De eisch luidde drie jaar en zes maanden, met af trek. Zooals men weet, werd de vrouw ten laste gelegd, dat zij in de Valkstraat haar man, toen hij aan den builenkant van het raam de vensters wilde schoonmaken, op zettelijk achterover op straat gegooid heeft ten gevolge waarvan het (slachtoffer een hersenschudding en andere zware verwon dingen opliep. Van dit vonnis zal de vrouw van D., zoo als zij te kennen gaf, in hooger beroep gaan. Dp Goeden Vrijdag en i'2 Paaschzaterdag is liet (Reclame) KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Door het kantongerecht alhier werden de navolgende verstek vonnissen gewezen. Wegens overtreding der politieverorde ning der gemeente Boskoop (Motor- en rij wiel verordening); O. G. W. te Sassen- heim 5 subs. 2 d.; J. C. van R. te Was senaar 3 subs. 1 d.; over; reding art. 453 wetboek van strafrecht: B. N. B. te Bos koop 10 subs. 6 d.; J. K. zonder bekenae woon- of verblijfplaats hier te lande 8 subs. 4 d.; Terzake wegens overtreding der Motor- en Rijwiel wet: J. S. J 4 subs. 2 d.; A. van W. te Wilms 8 subs. 4 d.M. v. d. Z. te Rijnzaterwoude 5 subs. 2 d.; T. V. te Diemen als voor; A. H. en J. K„ beiden te Boskoop, D. v. d V. en N. H. beiden te Leiderdorp, K. de W. te Koudekerk, A. B. en G. C. B. beiden te Ter-Aar allen t-ot 4 sub. 2 d.; Overtreding algemeene poli tieverordening der gemeente Hazerswou- de: J. E. H. te Utiecht 6 sub. 2 d„ Over treding Mollen- en Kikvorsohenbesluit: D. S. te Rijnzaterwoude 6 subs. 3 d. met vernietiging van 4 mollen; Overtreding reglement van Politie (v. d. brug te Al- phon) H. W. schipper tusschen Amersfoort en Rotterdam f 50 subs. 20 d. Waar geen woonplaats is vermeld wonen veroordeel den te Alphen aan don Rijn. ALLERLEI Smaak en reuk een broodwinning. De menschel ij ke organen zij,n niet bij ieder individu op dezelfde manier ontwik keld en vooral over smaak en reuk valt nog als een te twisten of liever, vadit meestal met te bwisiten. Weten&okappelijk uitge drukt is de smaak een vermogen om op ze kere stoffen die in het mondspeeksel opge lost zijn te reageeren. De smaak is dus een chemisch vermogen, maar in tegenstelling tot den reuk een direct - vermogen. Zooals men weet komen voor den smaak slechte de vier waarnemingen zuur, zoet, zout en bitter in aanmerking. Al het andere wat. de mensch meent te proeven, ruikt hij. Vandaar dat men b.v. geen eetlust, meer heeft wanneer men veel gesnoept heeft Dat reuk en smaak nauw met elkander verwant zijn, mag wel als algemeen bekend be schouwd worden. De reuk is het vermogen dat op chemische veranderingen de-r omge ving reageert Vandaar dat de reuk in te genstelling tot den smaak een indirect ver mogen is. De mensoh bezit in tegenstelling met dieren slechts matig ontwikkelde reuk organen, terwijl bij sommige menschen de smaak buitengewoon sterk ontwikkeld is. Soms zóó sterk, dat zulke menschen dit vermagen in zekeren zin als geldwinning kunnen gebruiken. Men weet, dat men, om een goede kok te zijn, over een uitstekenden en fijnen smaak meet kunnen beschikken. „Frederik de Groote die het koffie-bran den tot staatsmonopolie maakte, had, zoo- als bekend is, zijn „koffieruikers" die door de straiten liepen en overal moesten sm-uf- feler om geheime branderijen te ontdekten. Deze methode wordt ook tegenwoordig nog gevolgd: zoo hebben de Berlijnsche gasfabrieken b.v. nog „gas-? ui kers" in dienst. Deze menschen moeten zioh aan een exa men onderwerpen, waarbij onderzoch" wordt, of zij op bepaalde afstanden, nog in staat zijn om zekere geuren te onderschei den. Zij moeten dan in straiten, waar men denkt, dat onderaardsche gasbuizen ge sprongen of lek zijn, onder het opgebroken plaveisel den grond openleggen, en daarna de buizen beruiken. Óp deze manier heeft men het spoedigst de fout gevonden, daar het uitstroomende gas den omiligtgenden grond geheel en al doortrekt. In de Vereenigde Staten heeft men de z.g. alooholruikens, die de geheime jenever stokerijen of bierbrouwerijen, waar de gerst gebrand wordt op he-t sipoor m-oe.ten zien te komen. Groote firma's der levensmidde len-industrie zijn sinds jaren op zoek naar menschen, die een uitstekenden specialen smaak bezitten. Zoo is er een groothandel in thee, die een dame in dienst heeft, die alle soorten tevoren moet proeven. Deze moet zulke fijne smaakzenuwen hebben, dat zij 15 verschillende theesoorten van elkan der kan onderscheiden. Op dezelfde manier gaat men in de parfumeriefabrieken te j werk, waar voor menschen, met buitenge- I woon ontwikkeld reukorgaan hooge salaris- sen betaald worden. Ook de sigaretten-fa brieken laten in den laatsten tijd hun nieu we soorten door fijnproevers samenstellen. In dezelfde rubriek behooren de zooge- genaamd „eetlust-opwekkers" die door res- ta-uraturs aangesteld zijn en iederen dag rond den middag of 's avonds aan een goed verlichte tafel van het hotel zitten en het eene gereoht na het andere bestellen. Dat moet de eetlust van de andere gasten opwekken, tenminste dat beweren verschil lende hotelhouders, die de beste ondervin dingen hebben opgedaan met deze altijd etende fijnproevers. Eenigen tijd geleden heeft het arbeidsphysiologisch Instituut te Dortmund een man geëngageerd, die da gelijks 14 flesschen bier drinken meest en bij wien dan de gevolgen, op de eerste j plaats de armattingsverschijnselen onder zocht werden. In den tegenwoordigen tijd ia alles op specialisatie ingesteld en zoo doende is het niet te verwonderen, wanneer er menschen zijn, die met een specialen smaak of een specialen reuk hun brood ver dienen!

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10