22ste Jaargang DINSDAG 31 MAART 1931 No. 6860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 een! per week 12.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 pet kwartaal Het Ge-llustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE IS I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele vsd het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Een sympathieke gedachte. In de „Residentiebode" lazen we het volgende Op initiatief van enkele autobezit ters, zoo meldt de Gereformeerde Kerkbode van Delft, wordt in die kerk een organisatie ingericht met het doel. dat zwakke en oude men- schen, die niet meer naar de kerk kunnen loopen, per auto door par ticulieren worden afgehaald en thuis gebracht. Een sympathiek idee, dat navol ging ten volle verdient. Ook wij vinden dit idee zeer sympa thiek zóó dat wij er graag hier heel nadrukkelijk de aandacht naar richten. Wie niet naar de kerk kan, omdat hij of zij er niet heen kan loopen (terwijl rijden heel goed zou gaan) blijft ver stoken van een groot goed. En wie een auto bezit heeft in vele gevallen daarvan al zooveel genoegens boven anderen, die zoo'n vervoermiddel niet bezitten, dat hij er ook wel 'ns aan mag denken, om er andeTen een pleizier mee te doen! Bij het Eucharistisch Zieken-triduum in Leiden zien wij het, dat vele particulieren hun auto beschikbaar stellen voor zieken en zwakken. Maar kan er niet een stap verder wor den gegaan met het voorbeeld der Ge reformeerde Kerk te Delft voor oogenï FRANKRIJK PROTESTSTAKING IN NOORD- FRANKRIJK MISLUKT. De proteststaking van 24 uur tegen de loonsverlaging, in het kolendistrict van Noord-Frankrijk is geheel mislukt. Te Va lenciennes telde men slechts 1000 stakers op 15.000 aibeiders en te Douai ontbraken er van de 10.000 man 3000. Ook in andere plaatsen waren er slechts weinig stakers. DUITSCHLAND DE ONTKETENDE SOVJETKRACHTEN IN DUITSCHLAND. Grootsche katholieken-betooging te Berlijn De volksvereeniging voor het katholieke Dunschland heelt Zondag in de „Neue WeltJ' te Berlijn een betouging gehouden tegen het radicalisme. Voorzitter was de vroegere rijkskanse lier dr. Marx. Dr. Marx sprak een bijzonder woord tot de katüolieke jeugd en begroette haar scherp-pusitie-nemen tegen het nationaal socialisme. Pater Muckermann behandelde daarop de vraag waaruin het katholicisme een ge sloten tront tegen het radicalisme kan en muei maken. Het is onmogelijk, aldus spre ker, een goed katholiek te zijn zonder ook de economische en sociale beginselen van de kerk te erkennen. Het is ook on-katholiek, aan verouder de vormen vast te houuen. Dat is steeds Je kracht van het Katholicisme geweest, dat het t nieuwe in zich opnam en vulde met zijn geest. Daarom ook plaatst het Duitsche katho- lioisme zich bewust op den grondslag van Wennar. Rgksdagafgevaardigde Joos sprak over de nieuwe noodverordening die geenszins ten doeJ heelt, het politieke leven te ver stikken, doch de ontaarding ervan wil te gen gaan. Joos keerde zich scherp tegen het radi calisme van links, dat te gevaarlijker is, wijl het op practische pogingen in Rusland wijzen kan. De ontketening der sovjet-krachten in Duitschland te verhinderen, moet vóór al les thans de taak zijn van het Katholicisme. Het meest sociale program is het chris telijk program. Om dit program tot verwezenlijking te kunnen brengen, moet men het echter niet alleen belijden met den mond doch tevens, bij de taak die de tijdsomstandigheden ons stellen, dat program beleven. ENGELAND DE KWESTIE DER TOL-UNIE. Minister Henderson keurt Duitschlands methode af. In het Lagerhuis werden den minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, vijf vragen gesteld in verband met de voorge nomen Duitsch-Oostenrijksche tolnie, waar van twee door oud minister sir Ausien Chamberlain. De eerste vraag van laatst genoemde was, of Duitschland en Oosten rijk uitlegging heb' i gegeven van het feit dat zij niet eerder ^land kennis hebben gegeven van hun verhandelingen en ver der vroeg hij het Lagerhuis uitvoerig op de hoogte te stellen over den inhoud van de preliminaire overeenkomst en om mede- deeling, welke maatregelen de Britsche re geering denkt te nemen, ten einde vast te stellen, of het accoord niet in strijd is met de bepalingen van het verdrag van St. Germain en het Geneefsche protocol van 1922, alsmede op welke wijze de tolunie, zooals zij door de Oostenrijksche en Duw- sche regeering wordt opgeval, van invloed zal zijn op de meest-begunstigingsclausule in de Britsche handelsverdragen met Duitschland en Oostenrijk. De andere vra gen werden gesteld door de conservatieven sir Kingsley Wood Hannon (die vroeg, of reeds maatregelen waren genomen, om de belangen van den Britschen handel in bei de landen te beschermen) en door sir Frederick Hall. In antwoord op de gestelde vragen zei- de minister Henderson o.a.: De methode en de tijd, gekozen door Duitschland en Oostenrijk, om mededeeling te doen van de tolunie, hebben aanleiding gegeven tot talrijke commentaren. De methode was zoodanig, dat zij aanleiding moest geven tot argwaan en tot het vermoeden, dat de voordeelen van een openhartige gedachten- wisseling, welke mogelijk is door de bij eenkomst te Genève en elders tusschen de vertegenwoordigers der diverse regee ringen, op zij gezet worden. Duitschland en Oostenrijk hebben het standpunt ingenomen, dat hun voorstel in overeenstemming is met het protocol van Genève van 1922. Oostenrijk heeft er geen bezwaar tegen dat de juridische zij de van deze kwestie bestudeerd wordt door de onderteekenaren van het protocol, doch is wel gekant tegen een onderzoek van het politieke aspect, terwijl het ont kent van plan te zijn geweest Engeland voor een voldongen feil te plaatsen. Henderson bracht eveneens den inhoud van het Duitsche antwoord in herinnering, volgens hetwelk de beide regeeringen niets hadden te vreezen, indien de regeeringen het juridische aspect bestudeerden, maar dat zij een bestudeering voor den Volken bond van de politeke zijde niet konden toelaten. De onderhandelingen moeten haar be loop hebben en zullen binnen twee of drie maanden niet beëindigd kunnen zijn. Hen derson is van meening, dat het Oosten rijksche antwoord minder ruimte laat voor twijfel dan het antwoord van Duitschland, dat zoodanig uitgelegd kan worden, dat de juridische bestudeering van de kwestie zou kunnen plaats hebben zonder zijn mede- werking, terwijl gezegd wordt, dat het plan bestaat ondertusschen de onderhandelin gen met Oostenrijk vóórt te zetten. Minister Henderson zeide verder, dat hij van plan is, den secretaris-generaal van den Volkenbond op de hoogte te stellen van zijn verlangen om op de a.s. bijeen komst van den Volkenbondsraad de ver- eenigbaarheid van het voorgestelde ver drag met de verplichtingne aan Oostenrijk opgelegd, o.a. door het protocol van 1922, te bespreken. Indien de algemeene wensch daartoe wor'dt uitgesproken, zal de Raad geholpen moeten worden door de advie zen van het Permanent Hof van Interna tionale Justitie, en Henderson zal zeer ze ker het aanvragen van deze adviezen steu- Er zijn vier punten, zoo ging Henderson voort, waaraan in het bijzonder aandacht moet worden besteed. In de eerste plaats is er verschil van op vatting, of de Volkenbondsraad of een an der orgaan het geschikte forum is voor de bespreking van de juridische zijde van de overeenkomst. Spreker steunt op de beste autoriteit, indien hij zegt, dat dit orgaan de Volkenbondsraad moet zijn, onder welks auspiciën het protocol van 1922 werd geslo ten. Ten tweede dient gevraagd te worden, welk standpunt de Britsche regeering in de verschillende kwesties inneemt. Dit is ter onderzoek verwezen naar de juridische ad viseurs van de Kroon en op hun advies wenscht de minis er niet vooruit te loo pen. De houding der Britsche regeering moet volkomen gereserveerd zijn. I De derde vraag, die naar voren komt, is I het verband tusschen de tolunie en do I meestbegunstigingsclausule in de Engel- sche handelsverdragen met Oostenrijk en Duitschland. Hieromtrent kan geen twij fel bestaan. Tn het Engelsch-Duitsche han delsverdrag van 1924 is nadrukkelijk vast gesteld, dat Engeland elk voordeel wordt toegestaan, dat Duitschland verleent aan een land, waarmede het door een tolunie verbonden wordt. Een voorspelling om trent de uitwerking van de unie op den Britschen handel moet voorbarig zijn. De minister wees er ten vierde op, dat in het Fransch-Duitsche handelsverdrag geen clausule voorkomt omtrent een tol unie en evenmin in het Engelsch-Oosten- rijksche handelsverdrag van 1924. Hender son eindigde met er nogmaals op te wij zen, dat de door de Britsche regeering vastgestelde gedragslijn de beste en eeni- ge behoorlijke oplossing biedt van een inci dent, dat een betreurenswaardige onrust in Europa heeft verwekt. UITBREIDING DER TOLUNIE. Onderhandelingen met Hongarije, Joego slavië en Roemenië. De Oostenrijksche minister van Buiten landsche Zaken, Schober. deelde in een persconferentie mede, dat Oostenrijk als gevolg van het verlies van zijn vroeger af- zetgebiod zich aan nieuwe toestanden moet aanpassen. Ondanks de hulp van den Vol kenbond in 1922 is do economische crisis, vooral in Centraal Europa, steeds grooter geworden. Op do pan Europa-conferentie van Sept. j 1. heeft Schober voorgesteld te trachten door regionale overeenkomsten groepen van staten te vormen, welke de zelfde belangen hebben en die onderling goederen kunnen ruilen, hetgeen dan een pan-Europa zou voorafgaan. Dit voorstel is met bijval ontvangen. Op do bijeenkomst der Europeesche stu diecommissie van 15 Januari is niets posi tiefs bereikt. Toen minister Curtius in Fe bruari in Weenen was is de kwestie bespro ken en werd het besluit genomen een prac tische poging te dot:D en een tolunie to vormen, waarbij anderé staten zich kunnen aansluifen. Het plan bestond de pan-Euro- pa-commissie daarvan in Mei a.s. op de hoogte te stellen. Hierin is verandering gy- komen, doordat de Duitsche regeering meende, dat mededeelingen over de tolunie reeds gedaan moesten worden vóór de bij eenkomst van de voorbereidende commissie der pan Europa commissie op 24 Maart j.l. te Parijs. Om de mogendheden niet te overrompelen zijn daarom Parijs, Rome en Londen vóór 24 Maart gelijktijdig op de hoogte gesteld. Schober meent, dat men uit de groot e correctheid, om mededeelingen te doen voordat iets is overeengekomen "iet het verwijt kan maken dat de beide landen den vrede van Europa verstoren. Schober besprak vervolgens de economi sche relaties met Duitschland, die zeer uit gebreid zijn, doch niet grooter kunnen wor den, als gevolg van de meestbeguns! icings- clausule in handelsverdragen met andere landen. Een uitweg werd gevonden door het plan van een tolunie. Schober deelde verder mede, dat hij zich niet «tot Duitsch land heeft beperkt. Met Hongarije zün onderhandelingen over een handelsverdrag gevoerd, gebaseerd op het regionale begin sel en op nieuwe denkbeelden, welke be sprekingen na Paschen waarschijnlijk tot een bevredigend resultaat zullen leiden en hetzelfde wenscht men met Joego Slavië te bereiken. Duitschl-nd onderhandelt te Weenen met Roemenië. De minister deed een beroep op de we reld, om te oordeelen, of een fout is ge maakt. Schober meent, dat de twee sta ten hun plicht hebben gedaan en in geen geval wenschen zij den vrede te verstoren. BRITSCH-INDIE ZEGE VAN GANDHI OP HET INDISCH CONGRES. Accoord met Lord Irwin goedgekeurd. Het onverwachte uitblijven van een noe menswaardige oppositie op de conferentie der congres-partij te Karatsji heeft ten gevolge gehad, dat nog gisteravond de re solutie betieffende de overeenkomst tus schen Gandhi en lord irwin in behandeling kon worden genomen. Verschillende spre kers van de jeugd-liga begonnen een he- j vige oppositie te voeien, doch de rede van I Gandhi slaagde er in allen tegenstand te I overwinnen en bijna eenstemmig werd de resolutie, welke ook den onafhankelijk- I heidseiscb bevat, onder geweldig enthou- I siasme aangenomen. Verder werd aan Gandhi volmacht gegeven de delegatie van de congrespartij voor de ronde-tafel-con- J ferentie samen te stellen. Gandhi zal dus als leider van de congres-vertegenwoordi ging naar Londen gaan om deel te nemen aan de tWeede ronde-tafel-conferentie, welke waarschijnlijk vroeg in het najaar zal worden gehouden. »Tel." AMERIKA REVOLUTIE IN VENEZUELA? Uit Bogota in den staat Columbia wordt gemeld, dat in het Westelijk deel van Ve nezuela een revolutionnaire beweging is uitgebroken onder leiding van generaal Cedeno. De regeeringstroepen zouden op ver schillende plaatsen door de opstandelingen zijn verslagen. De Venezolaansche regeering heeft uit alle deelen van het land troepen samenge trokken om een tegen-offensief in te zet ten. CONFERENTIE IN HUIZE „KATWIJK". Rede over de beteekenis van den Volkenbond. Gistermiddag werd in de kapel van Huize „Katwijk" te 's-Gravenhage door P. de la Briêre de eerste der drie con ferenties gegeven ter voorbereiding tot de Paaschcommunie waarbij uitgenoodigd waren de katholieke gezanten, het per soneel der legaties een eenige vooraan staande katholieken. Des avonds gaf de gevierde redenaar in Hotel Witte Brug een conferentie, die tot tite! had: La Societé des Nations et les garanties aotuelles de la Paix entre les Puissantes. Wij laten hier den korten inhoud volgen: Op het congres te Wee nen in 18141815 heeft men getracht een blijvende regeling te treffen voor het internationale leven: een Europeesoh bu- rau, cm te waken over den vrede, een politiek van samenwerking voor het waarborgen der tractaten, een mystieke opvatting der H. AlPantie, verbod van den handel in negers, regeling der Rijn en Donauvaart, bescherming der vrij-heix van een confessioneel© minderheid te Ge nève. Verschil'ende redenen hebben sinds 100 jaren een veel nauwere en steviger aan eensluiting van het internationale leven noodig gemaakt. De vorderingen der we tenschap hebben bewerkt: de economi sche onderlinge afhankelijkheid van we- relddcelen en volkeren de toenemende ver menging van de meest verschillende vol keren, de vo'ledige gelijkheid van hun sociaal bestaan. Van den anderen kant heeft de oorlog meer ten gronde, gericht, dan ooit te voren geschiedde en heeft deze meer algemeene en meer onherstel bare wanorde veroorzaakt. De Volkenbond is dus met zijn essen- tieelo organen geen toevallige en wille keurige stichting der hedendaagsche di plomatie, maar het resultaat eener diep gevoe.'de en duurzame behoefte wegens de nieuwe intornationale toestanden op rechterlijk en maatschappe'ijk gebied. De voornaamste dienst, dien hij aan den vrede bewijst, is het bijeenbrengen van een internationale vergadering, die eenmaal per jaar een maand lang, de bestuurders van bijna alle staten der we reld te zamen brengt. De aldus geschapen vriendschapsbe trekkingen zijn een bijzonder werkdadig psychologisch middel, om bij het ont staan van twistgedingen onherstelbare breuk te voorkomen en een vreedzaam bijleggen gemakkelijker te maken. De Europeesche Unie in den Volken bond moet men verstaan als een regio nale en continenta'e overeenstemming. Het woord Vereenigde Staten van Europa is een uitdrukking, die niet te aanvaarden is, zij is dubbelzinnig. Zij doet denken aan een niet bestaande ana logie met de groote Federatieve Repu bliek, welker hoofdstad W shington is. De Continentale Unie is van een veel breeder© opvatting, beter aangepast aan den werkelijken toestand. Maar zij kan en moet haar dienst bewijzen voor een economische en politieke samenwerking. Zij beantwoordt aan een wijze en ge matigde opvatting van de oppermacht der staten in harmonie met de behoef ten van het organisch belang der ge meenschap. De Volkenbond en de Europeesche Unie bevestigen twee opvattingen der rationale wijsbegeerte en der christelijke wijsbegeerte van het recht; de univer seel© gemeenschap van rechter en plich ten tusschen a'le volkeren der groote menschenfamilie; en de moreele plicht cm in de methoden der gereehtighehid en der voogdij van het recht de oplossing te vinden der oneenigheden tusschen de volkeren. Gedachten, die Paus Leo XIII zoo heerlijk heeft uitgedrukt in zijn gedenk waardig schrijven van 29 Mei 1899 aan Hare Majesteit, Koningin Wilhelmina, de geëerde Vorstin der Nederlanden VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Engelsche minister Henderson over de voorgenomen Duitsch-Oostenrijksche tol-unie. Overwinning van Gandhi op het In disch Congres. BINNENLAND. Geen gouden tientjes meer. (1ste blad). LEIDEN. De Gemeenteraad heeft aangenomen een voorstol van de minderneid van B. en W., om te besluiten tot fir.ancieele gelijk stelling van openbaar en bijzonder be waarschool-onderwijs. (2de blad). R. K. WERKLIEDENVERBOND. De Rome-reis. Het aantal deelnemers aan de Jubi- leum-reis' naar Rome, welke door de Centrale Reiskas van het R. K. Werk liedenverbond wordt georganiseerd van 11 t.m. 21 Mei a.B, is dusdanig, dat de geheele reis per extra-trein wordt ge maakt. Hierdoor kan het aantal deelnemers nog eenige uitbreiding ondergaan. Met 't oog hierop en mede omdat eerst op 1 April de trekking plaats heeft van de door den R. K. Bouwvakaibei- dersbond georganiseerde loterij voor gra tis deelname aan de reis, is de insohrij- vingstermijn verlengd van 1 April tot 15 April. Wie nog met de Centrale Reiskas naar Rome wil om aan de Rerum No-varum- Eeesten deel te nemen, kan ziel. hiervoor dus nog tot uiter'ijk 15 April opgeven aan het bureau: Drift 1012 te Utrecht, of daar het. prospectus der reis aanvra- STEUNREGELING WERKLOOZEN. Besprekingen tusschen vertegenwoor digers der vier grootste gemeenten. De besprekingen, welke te 's-Graven hage tusschen de wethouders van Finan ciën en van Maatschappelijk Hulpbe toon van de vier grootste gemeenten hebben plaats gehad omtrent de steun regeling voor de werkloozen en de mo gelijkheid om daarin een rijksbijdrage te ontvangen, hebben ten aanzien van de te volgen gedragslijn, tot overeenstemming geleid. Als nu zal met het Departement van Binrienlandsohe Zaken en Landbouw ver der overleg moeten plaats vinden. GEEN GOUDEN TIENTJES MEER. Nadat de goudvoorraad van de Neder- landsche Bank in 1925 aanzienlijk was ge stegen, is de directie in November van dat jaar bij wijze van proef overgegaan tot de afgifte van gouden tienguldenstukken voor de binnenlandsche circulatie. Toen het na weinige maanden duidelijk was, dat de binnenlandsche circulatie spoedig verza digd was en de handel zich van de gouden tienguldenstukken trachtte meester te ma ken voor export naar Londen, waar een premie voor deze munten werd betaald, is de afgifte beperkt tot 250 per dag en per persoon. Een verdere beperking en wel tot 50.— per persoon en per dag leek op dezelfde gronden noodig in het 1927. Op deze wijze liet de bank voor hen. die voor redelijke doeleinden over gouden munten wenschten te beschikken, de moge lijkheid open, zich het begeerde zonder al te veel moeite te verschaffen. Het is echter gebleken, dat de door de bank niet ge- wenschte handel bij de vraag naar gouden munten een overheerschende rol is blijven spelen in verhouding tot de aanvragen van ander karakter. Nog steeds worden gouden tientjes met een door de wisselkoersen niet gewettigde premie opgekocht en houdt een voortdurende afvloeiing van het door de bank verstrekte goud naar het buiten land aan. Weliswaar gaat het hier om be trekkelijk onbelangrijke bedragen, tenge volge van de bovengenoemde beperking der afgifte en is de geheele voorraad goud van de bank thans slechts weinig geringer, dan toen met de proef een aanvang werd gemaakt (de voorraad gouden tientjes is zelfs nog gestegen) maar toch acht de di rectie hot onder de gegeven omstandighe den juist err de regelmatige afgifte van gou den munten voor het binnenlandsch ge bruik met het einde van dit boekjaar (31 Maa,rt) gehee! te beëindigen.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1