FAILLISSEMENTEN GEMENGDE BERICHTEN MAANDAG 30 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 TER AAR. Boerenleenbank „Ter Aar". Vrijdag is de 39e Algem. vergadering gehouden ran de Coöp. Boerenleenbank „Ter Aar", geves tigd in de gemeende Nieuw veen. De opkomst was gering, wat in hoofd taak de oorzaak vindtt in de vernieuwde drukte der werkzaamheden in Land- en Tuinbouw. De Directeur der Bank, de heer Breed ijk, opende de vergadering ongeveer 19 uur met een kort welkomst-woord en benoemde den kassier tot secretaris dezer vergadering. De kassier leest de notulen der 38e al gemeen© vergadering, welike zonder op- of aanmerkingen worden vastgesteld. De rekening en ba-lams over 1930 komt vervolgens aan de orde. Na voorlezing van dit stuk en schriftelijke verklaring van de commissie uit de leden tot- nazien hiervan, wordt de rekening en balans vastgesteld; de ereste tot een bedrag van 2.12" 2 39; de tweede tot 1.325242.83. De winst be draagt 4144.76. De bestemming van de winst wordt voor het einde der vergade ring vastgesteld. Hierop volgt het verslag over 1930. De hoofdtoon van dit verslag is, dat de overal heerschende crisis bij de bank gelukkig niet. te vinden is. De bank staat nog krachtig dank zij het voorzichtig be heer. In het kort is dc toestand op 31 Dec. 1930 aldus: Aantal leden 337. Aantal spaarboekje^ 1371, waaronder 132 naeuwe spaarders met een saldo te goed van 120.000.00. Het selc-o s aargelden in totaal bedraagt 1 1 4 miliioen gulden. De loopende rekening vertoont een klein beeld va-n de handel. Bij 83 L.R. op 31 Dec. staat er een Debet van 315388.28, en een Credit van 37523.45. De om-zet lis bijna 7 milioen gulden. Vervolgens wordt nog eens gemoreerd de cant.role en de behandeling der Bankzaken door bestuur en Raad van Toezicht, en de voorzichtigheid en het beleid, dat in acht. genomen moet worden. Tenslotte wordt, even herinnerd aan het feit, dat. de Bank vandaag juist 30 jaar bestaat-. De direotelr brengt hierop dank aan de kassiers, die zooveel en al zoolang voor de Bank ge werkt hebben. waarna even gepauzeerd wordt, om het 30-jarig bestaan der Bank te gedenken. Na de pauze volgt, de verkie zing. De beide aftredenden, de heeren G. van Tol voor het bestuur en P. J van Rijn voor den Raad van Toezicht, worden bij enkele candidaatste'ling herkozen verklaard. Bei de heeren nemen onder dank voor het ver trouwen de benoeming aan. De voorstellen van Bestuur en Raad van Toezicht worden zonder bijzondere bespre kingen aangenomen. Ze zijn: Aan „Ons Belang" te Nieuwveen wordt een loopende rekening toegekend tót 75000 gulden. Aan de nieuwe Ooöp. Centrale Veiling te Ter Aar een loopende rekening van 135000 gulden. Op een vraag van den heer Verlaan, waarom dit bedrag zoo hoog is, wordt tot zijne tevredenheid een verklaring gegeven. Presentiegelden voor Bestuur en Rb ad van Toezicht worden vastgesteld als het vorig jaar. Tot leden der commissie voor de rekening, en balans over 1931 worden benoemd de heeren C. W. v. d. Hoorn Jzn., Th. Vink te Nieuwveen en G. Domburg te Zevenhoven. Nu velgen de mededeelingen. In de eerste plaats wordt er opgewezen, dat de leden der Bank hun veilingsgelden over hun eigen bank moeten laten gaan. Niemand kan twee heeren dienen. Vervol gens brengt de kassier im het midden, dat bij de Centrale, Bank te Utrecht in over weging is genomen een plan. een fonds te vo-rmen voor bijzondere doeleinden met het oog op den tegenwoorddgen toestand van Land- en Tuinbouw, waardoor de aanspra kelijkheid der leden verzacht, wordt en ook de belangen der tuinders en boeren gebaat kunnen worden. Het voorstel van het bestuur, om van de winst, dat gedeelte af te zonderen voor dat fonds, wat wij bij mogelijke inwerkingtre ding van het fonds, in 1931 moeten storten, wordt met. algemeene stemmen aangeno men- De rest van de winst wordt in het reser vefonds gestort. Onderwijl is ook al ter sprake gekomen de provinciale steun aan tuinders in Ter Aar en Nieuwveen, en zaten wc volop in de rondvraag. Bijna alle aanwezigen tuinders konden zich niet met die regeling vereenigen. Een rompslomp van formulieren invullen, en voorwaarden aannemen, die hen afstooten, om crediet aan te vragen. Door eenigen wordt, aan bet bestuur der Bank de vraag gericht, of oogst crediet ge geven kan worden. Dan kan ook 25 pCt. van de opbrengst der veilingsproduöten in gehouden worden, terwijl dan ook een borg als verdere zekerheid verplichtend wordt gesteld. Het bestuur antwoordt hierop, dat de leden der Bank het recht hebben om voor schotten te \Tagenwillen zij die voorwaar den, als boven genoemd er bij opgeven, dan zullen voor zeker zulke aanvragen in ern stige overweging genomen worden. Te ongeveer 12 uur sluit de directeur de vergadering. SASSENHEIM. Jubileum. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de bloemistknecht P. C. Kooij- man bij de firma VVarnaar en Co in dienst trad. Zoowel de pairoons als zijn collega's hadden er voor gezorgd, dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging. De jubilaris werd op het kantoor ontboden en door den heer W. VVarnaar op hartelijke wijze toe gesproken. Als blijk van waardeering werd hem een gouden horloge met inscriptie aangeboden. Namens het personeel trad de heer G. van Tol als woordvoerder op, die als geschenk van zijn collega's een klok overhandigde. Kicsvereeniging. Op verzoek van 27 leden, welke een schrijven hebben gezon den, zal Dinsdag 31 Maart een algemeene ledenvergadering worden gehouden. Dit schrijven behelst een verzoek om bij de Gemeenteraadsverkiezing met twee lijsten uit te komen. Plaatselijk Comité der K. S. A. Vrij dagavond hield bovengenoemd Comité een goed bezochte vergadering. Voor het eerst nam aan deze vergadering het be stuur van den R. K. Vrouwenbond deel, dat door een lid was vertegenwoordigd. De voorzitter opende de vergadering met den chr. groet en een woord van wel kom speciaal aan den nieuw benoemden G. A., den weleerw. heer K. Westerkamp. De notulen werden onveranderd vastge steld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven over den Nederl. Katholieken dag, waarin werd aangedrongen de vijfde Katholiekendag, welke in Mei te Amster dam wordt gehouden, bij te wonen. Nog was bericht van de R. K. Sport- vereeniging „Teijlingen" binnengekomen, welke mededeelde, dat zij bereid was tot het Comité toe te treden. Opge merkt werd, dat het moeilijk is precies te zeggen, welke vereeniging tot de K. S. A. kunnen behooren. De voorzitter merkt op, dat in voorgaande vergaderin gen is bes'oten dat die organisaties, wel ke over een G. A. beschikken, tot het Comité kunnen toetreden. Uit het jaarverslag va-n den penning meester b'eek, dat het saldo 293 be droeg. Namens de controlecommissie wer den de bescheiden, zoowel van de ex ploitatie van het Ge-bcuw als die van het plaatselijk comité in orde bevonden. Medegedeeld werd, dat de besluiten der Kerkelijke Synode door het- Comité zijn aangeschaft en voor alle comité-leden bij den concierge ter inzage liggen. Het bestuur stelt voor om als pl. Co mité „een Rre grond" voor nieuwbouw Sanatorium aan Heerw. Levenskracht te schenken. Dit voorstel werd door de ver gadering aangenomen. Nu werd voorge steld om als pl. Comité 2 aandeelen ad 100 te nemen in de exploitatie van het gebouw. Hierover ontspon zich een gedachten- wisseling waarin afkeurend over dit voor stel werd gesproken. Bovendien werd opgemerkt dat men door aandeelen te nemen de lasten van het gebouw opvoert. Breedvoerig werden de besprekingen ge voerd over de lasten vau het gebouw. Tenslotte werd ook dit voorstel aange nomen. Vervolgens was er een bestuursvoor stel om te komen tot oprichting ran een „R;- K. Algemeene. Propagandac'ub". Door den G. A. werd de noodzakelijkheid van zoo'n club betoogd. Er is voor heel veel zaken van gods- dienstigen aard noodzakelijk, dat er een algemeene club komt. Er zijn momenteel twee propagandaclubs welke in „een" club zijn te bestendigen. Bovendien kan er voor de propagandisten een ontwik kelingscursus aan verbonden worden. Op een vraag wa-t feitelijk het doe' van deze club moet zijn antwoordde de adviseur, dat deze club alles zal moeten doen voor de sociale vereenigingen. Wat daar mede nu precies kan worden afgestip peld kan niet worden bepaald, omdat de toekomst voor allerlei werk kan ko men te staan. De heer Kortekaas bepleitte liever een propagandac'ub waaraan men niet als colporteur wordt vastgeklemd. Hij voe t meer voor een z.g. debatingclub waarin menschen woiden gevormd die kennis krijgen van sociale vraagstukken. In dien geest zal gestreefd worden. De aan dacht werd er voorts nog op 'gevestigd, dat toch vooral de besturen v^n de di verse vereenigingen hun respectieve er toe aanzetten aan een oproep voor dit doe] gehoor te geven. Hierna volgt bestuursverkiezing wegens aftreden van de heeren Rozema en G. Maurits. Door den Vrouwenbond was als candidaat gesteld mej. A. Prins. Bij meerderheid van stemmen werden geko zen de heer Otto en mej. van Haastrecht. Beiden gekozenen namen de benoeming aan en zegden hun volle medewerking toe. De voorz. dankte d® scheidende hee ren voor al'es wat zij voor de K. S. A. hebben gedaan. Bij de rondvraag werd door den G. E. de Encycliek over het Christelijk Huwe lijk besproken. Bij aanschaffing van honderd exemplaren is dc prijs 20 ct. De voorz. zeide, dat het wel wenschelijk was dat dit werk wordt gelezen althans dat er studie van wordt, gemaakt. De vergadering was echter van meening dat over dit onderwerp oudersavonden moe ten worden georganiseerd. Besloten werd hiervoor als spreker aan te zoeken Pro fessor Visser. Nog werd gevraagd of de exploitatie commissie er rekening mee wil houden, dat zij in de toekomst bij leveringen aan de ingezetenen zal denken. Toegezegd werd dat dit zal gebeuren. Het bestuur was zich bewust, dat zij al tijd in dien geest. Keeft gehandeld. Bloembollencultuur. Woensdagavond a.s. vergadert bovengenoemde afd. in Het Bruine Paard, üp deze vergadering zal, behalve de behandeling van verschillende huishoudelijke zaken, ook de vertooning plaats hebben van de film „Van Bol tot Bloem". Opgeheven: D. Catsburg, Aarlanderveen. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Juffrouw onder tramwagen geraakt. Gisteravond te ongeveer half tien is een 64-jarige juffrouw te Amsterdam bij het springen van een tramwagen van lijn 13, welke uit de richting van het C. S. kwam, voor de wagen stilstond komen te vallen. Zij kwam terecht onder den baanschuiver van den bijwagen. Met vleescbwonden aan het rechte'been werd zij het posthuis Molsteeg binnengedragen en vandaar per auto van den G. G. en G. D. naar het Binnengasthuis verv erd vanwaar zij later op den avond naar huis werd gebracht. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Gezin van vier personen bedwelmd. Zaterdagmorgen kwam het 15-jarig knechtje van een wagenmaker te Pur ine rend aan de werkplaats van zijn pa- dat de wagenmaker nog sliep en ving een troon, doch vond deze gesloten. Hij dacht, straatje om. De buren bemerkten even eens, dat de wagenmakerij gesloten bleef. Een onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek dat het geheele huisgezin, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, bewus teloos op bed lag. De s'aankamer van de ouders stond vol kolendamp, terwijl in de slaapkamer van de kinderen, die door een deur gescheiden was van hel vertrek, waarin zich de kolendampverspreidende haard stond, minder kolendamp was bin nengedrongen. De kinderen, die vergif; i- gingsverschijnseleu vertoonen, waren spoe dig tot het bewustzijn teruggekeerd, de ouders waren eerst gistermiddag tegen vier uur weer bij kennis. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrachtauto door een trein vernield. Engelsch stoomschip gestrand en vlot gekomen. Zaterdagavond is het Engelsche etocon- schip „Baron Garioch", bestemd voor Zwijndrecht bij den Kwaden Hoek in het Goereesoh gat tengevolge van den la gen waterstand in het vaarwater aan den grond geloopen. Zondagmorgen is het stoomschip door de sleepbooten „Ebro" en „Rotterdam" van L. Smit en Co. s Internationalen sleepdienst vlot gesleept. Het schip heeft de reis voort gezet- De voortvluchtige betaalmeester. Naar we vernemen is dooh de recher che te Botterdam, in samenwerking n:et die te Den Haag, de auto opgespoord, die de tot nu toe voortvluchtige betaalmeester der veiling Zwartendijk te Monster, bij een garagehouder had gehuurd en niet terug gebracht. Het voertuig was bij een garagehouder te ltotierdam gestald, zoodat van dit feil aan de B. geen verduistering ten laste kan worden gelegd. Weer fraude aan een veiling. Uit een onderzoek is gebleken, dat de betaalmeester van de Zwartendijksche Veiling, de voortvluchtige de B, zijn frau duleuze handelingen geruimen tijd heeft kunnen plegen, doordat de controleeren- de bediende van het Accountantsbureau, waarbij de veiling was aangesloten, met de B. bevriend was. Deze heeft zijn supe rieuren niet tijdig genoe? van de onregel matigheden in kennis eesteld. In hoever deze bediende, zekere G. v. d. K. te Voor burg, aan de onregelmatigheden me'e schuldig zou zijn, kan nog niet worden vastgesteld. Hij is echter op staanden voet ontslagen. Van der K. is het geweest, die aan de nolitie mededeeling deed waar de auto zich bevond, waarmede de B. ontvlucht was. Men vermoedt dat hij ook na de B 's vlucht. met den betaalmeester in contact is gebleven. BUIfENL BERICHTEN dergoed en wikkelde zijn broertje daarin, doch het jongetje stierf. Toen legde de jongen zich bij de anderen, die reeds half bewusteloos waren, neer en verloor zijn be wustzijn. Vrijdagmiddag laat kwam een boer, die op zoek was naar het in den sneeuwstorm verloren vee, in de buurt van de autobus. Hij 6laagde erin, de kinderen naar< zijn woning te brengen, die slechts op een mijl afstand was gelegen. De chauffeur had echter in den storm een verkeerden weg gekozen en werd drie mijl verderop, dood in de sneeuw gevonden. BOOT OMGESLAGEN OP HET MEER VAN THUN. Vier van de inzittenden verdronken. Gistermiddag sloeg op het meer van Thun een boot om, waarin vijf menschen zaten. Vier van de opvarenden verdron ken. De vijfde slaagJe erin, zich te red den. CHINEESCH SCHIP IN TYPHOON VERGAAN. Een Chineesch stoomschip, dat op 18 Maart met 21 man equipage uit Alexan- droew (iSachalin) was vertrokken, is in een tyhoon geraakt en vergaan. Verscheiden leden aer bemanning zijn door opvarenden van Japansche scheden dood aange. rollen. Het verongelukte schip had geen radio aan boord en was derhalve niet in staat noodseinen te geven. B0NNEVAL BEDREIGD DOOR AARDVERSCHUIVINGEN. Geen mogelijkheid, de aardmassa's te stuiten. Naar men uit Lyon meldt, heeft bij Bon- neval in de omgeving van Valences een e.nstige aarJschuiving plaats gehad, waar door de gemeente Bonneval ernstig be dreigd worut. Een groot deel van een na burig woud is al tengevolge van de aard verschuiving vernield. De autoriteiten zijn in de bedreigde stieek aangekomen. Er bestaat geen mogelijkheid, de aardmassa's te stuiten. Een groot deel van de huizen in Bonneval is ontruimd. AARDSCHOKKEN IN N00RD-ITALIE. Paniek onder de bevolking. Te Miglarino in de provincie Ferrara zijn gistei morgen hevige aardschokken waargenomen. De bevolking vluchtte in paniek uit de huizen. Talrijke gebouwen vertoonen groote scheuren. Sneeuwstormen in Griekenland. Te Athene woeden sedert Zaterdagmor gen hev,ge sneeuwjachten, die de stad en de gnnsche omgeving met een dikke laag sneeuw hebben bedekt. Naar uit Saluniki gemeld wordt, wordt ook Macedonië door de sneeuw geteisterd. Te Davlia, in de provincie Levadia, ligt de sneeuw hier en daar een halve meter hoog. Brand in de Parijsche Telefooncentrale. Zondagmorgen vroeg is de in het weste lijk deel van Parijs geiegen telefooncen trale, Carnot, waar vier districten zijn on- uergebracht, een groote brand uitgebro ken. De brand ontstond in een houten stel ling, vermoedelijk door vonken uit een scnoorsteen van een belendend perceel. Toen de brandweer arriveerde stond het geheele gebouw reeds in lichte laaie. De lecertische kabel welke door het ge bouw loopt, werd onverwijld uitgeschakeld. Aangezien groot gevaar bestond voor de belendende gebouwen, moesten deze op last van de politie worden ontruimd. Na veel moeite is het de brandweer ten slotte gelukt den brand tot den haard te beperken. Er is veel waterschade. Een gedeelte van het telefoonnet is ge stoord. De h'eistelliagswerkzaamheden zul len enkele dagen duren. ARBEIDERSGEZIN OVERVALLEN. Het heele gezin uitgemoord. Uit Neurenberg (YVurtenberg) wordt ge meld: In den nacht op Zaterdag werd in het naburige Engelsbrand een arbeidersgezin dat vier leden telde in den slaap overval len en met een bijl afgemaakt. De daad werd eerst gisterenmiddag ontdekt. De vermoedelijke dader werd gearresteerd, doch ontkent. Waarschijnlijk betreft het hier een daad van jaloezie. NIJPENDE ELLENDE IN MEXICO. Onder uit de V. S. teruggekeerde arbeiders. Uit Sonora wordt gemeld, dat Mexicaan- sche arbeiders, die in verband met de heerschende malaise uit de Vereenigde Staten zijn teruggekeerd, in de dieps!e el lende verkeeren. Velen hunner eten ge kookt gras de sterfte onder hen is zeer groot, deels als gevolg van den honger, deels door het eten van ondeugdelijk voedsel. VLIEGTUIG CONTRA SMOKKELAARS Gevecht op het ijs der Finsche Golf. Op het ijs van de Finsche Golf heeft zich een verbitterd gevecht tegen smokke laars afgespeeld. Een vliegtuig had een grooie smokkelkaravaan ontdekt, die uit de richting van Estland de Finsche kust naderde. De smokkelaars openden direct geweervuur op het vliegtuig, dat door drie kogels werd geraakt. Een sterke patrouille werd in de richting van de smokkelaars uitgezonden en alle douanestations aan de Finsche kust werden gewaarschuwd. Na groote moeite slaagde men er in, de smok kelaars in handen te krijgen. Zestien span paarden en zesduizend liter spirt us werden in beslag genomen. Bijna alle smokkelaars grootendeels Estlanders, werden gearres teerd. Vrijdagmiddag is de trein, die te 4.11 uur te Heiloo arriveert op een ojibewaakten overweg onder die gemeente tegen een vrachtauto gereden. Van den auto werd het achterstuk vernield. De trein sto te en is niet beschadigd Na e-^-ele minuten kon hij doorrijden Persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgekomen. Bij het balspel verdronken. Het 7-jari"? zoonrie Hendrik van den landbouwer H. Koekoek te Hollandsche- veld is in een wijk bij het huis te water geraakt en verdronken. Men vond den bal van bet knaapje in het wkter drijven, zoo dat men aanneemt, dat de jongen bij het spelen te water is geraakt. Aan de gevo'gen overleden. Mevrouw Mittendorf to Dedemsvaart, die, zocals wij dezer dagen meldden, ern stige brandwonden bekwam, tengevolge van Lenzineontploffing, is giste.en in do R. K. Ziekenverpleging te Zwolle aan de gevolgen overleden. BRANDEN. Kapitale boerderij uitgebrand. Gisteravond te omstreeks acht uur is op Zevenbe:gschen Hoek door .onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kapi tale boerderij van den heer J. Kabelaar. Veel vee en eenige paarden kwamen in de vlammen om. Het huis kon behouden worden. Het vuur werd met drie stralen op de waterleiding gebluseht. Door brandweer uit den omtrek werd assis tentie vereend. De eigenaar is tegen brand en water schade verzekerd. Hevige brand te Den Haag. Door onbekende oorzaak is Zaterdag ochtend ongeveer half 12 brand ontstaan op de tweede étage van het woonhuis Boekhorststraat 111, waar het echtpaar K. woont. De man was 's ochtends vroeg naar zijn werk gegaan en de vroinv was gaan werken bij den heer de W., die een serviè- zenwinkel heeft beneden. Ook de bewoners van de eerste étage waren afwezig. Mej. K„ die rook uit de boven-étage zag komen, ontdekte den brand. De brand weer werd gewaarschuwd, maar het vuur had reeds te veel geleeenheid gehad om zich heen te grijpen. Het greep in de eer ste plaats de zolderétage aan, zoodat spoe dig de vlammen hoog boven het huis uit sloegen, terwijl een enorme hoeveelheid rook ontwikkeld werd. Eerst arriveerde de motorspuit van den Rijswijkschenweg, daarna die uit de v. d. Vennestraat. Het vuur werd aangetast met drie stralen op de waterleiding, waarvan er twee op den voorkant en één op den achterkant, van het huis geplaatst' werden. Zoodoende ge lukte het tegen 12 uur het vuur te blus- schen. Zoowel op de le als op de 2e étage is vrijwel alie meubilair door het vuur en wa terschade vernield. Geen van beide gezin nen waren verzekerd. DE MOORD TE EINDHOVEN. De verdachte stervende. De 33-jarige F. die in verband met den moord op den 26-jarigen B. in de Ri vierstraat te Eindhoven als verdachte werd aangehouden, is overgebracht naar hc' zie kenhuis in verband met een verwonding aan de kaak, we'he hij bij de vechtpartij had opgeloopen. Er schijnt een infectie in getreden te zijn. Zijn toes'and is zoo ern stig, dat hij Vrijdag voorzien is van do H.H. Sacramenten der Stervenden. Men vreest voor zijn leven. ONGELUKKEN. ONTZETTENDE RAMP IN SNEEUWSTORM. 'n Vijftal kinderen gedood. Uit New York wordt gemold: Vijf klei ne kinderen zijn doougevroren en voor het leven van zeventien anderen wordt ge vreesd, ten gevolge van ean ontzettende ge'. o;:rlenis, die,zich het laatst der vorige week heeft afgespeeld De kinderen heb ben twee dagen en eer nacht in een auto bus doorgebracht, die opgehouden was in de i ergsten sneeuwstorm, welke dezen win ter in het voorgebergte van de Rockey Mountains heeft gewoed. De ramp speel-e zicb af bij Mount Plea sant op de grens van Colorado en Kan sas. Enkele der kinderen, die de verschrik king dezer paar dagen overleefd hebben, liggen op den grond van een klein houten blokhuis, dat door dc sneeuw geheel van de buiten wei eld is afgesneden, zoodat. slechts met vliegtuigen hulp kan worden verleent? De kinderen worden met den grootst mogelijken spoed per vliegtuig naar het ziekenhuis vervoerd, maar allen lijden aan longontsteking en zij hebben zoo erg van de vorst geleden, dat van velen armen of beenen geamputeerd zullen moeten wor den. De kinderen, die allen tusschen de acht en dertien jaar oud waren, waren leerlin gen van de school te Pleasant Hill. Don derdagmorgen kwam de chauffeur van de autobus hen weghalen, doch er stak een geweldige sneeuwstorm op, zoodat de chauffeur niet geneigd was, het risico van den tocht op zich te nemen. De onderwij zeres echter verliet de school te voet. Zij was later gedwongen, de vlucht te nemen in een boerderij, voordat zij haar huis kon bereiken. Daarna was de chauffeur wel gedwon gen, zich met de 22 kinderen op weg te begeven. Enkve mijlen voorbij de school bleef de aut s echter steken in een die pe sneeuwlaag'ë.i kon niet meer voor of. achteruit. De chauffeur vertelde den kin deren, in welk een wanhopigen toestand zij zich bevonden. Alle schoolboeken werden stukgesneden en in een leeg benzineblik opgestookt-, teneinde een beetje warmte te verschaffen. Toen alles opgebrand was, werden de houten banken en alles wat er in de bus brandbaar was, opgestookt. Toen ook dat op was, liet de chauffeur de kin deren boksen, worstelen, zingen en dansen en alles doen om warm te blijven en hen uit den slaap te houden. Hoewel de chauf feur bijna bevroren was, daar hij voortdu rend had getracht, den motor weer aan den gang te krijgen, gaf hij zijn sckaapsveljas van het eene kind aan het andere, om elk hunner een oogenblikje warmte te ver schaffen. De sneeuw bleef voortdurend vallen en de autobus geraakte bijna geheel inge sneeuwd. De chauffeur deed den geheelen middag, avond en nacht zijn best om de kinderen in beweging te houden, doch in den morgen bleek, dat een der klpine meis jes gestorven was. Toen nam de chauffeur zijn jas en trok erop uit om hulp te zoe ken. Hij gaf een dertienjarigen jongen op dracht, de kinderen tot eiken prijs wakker te houden. Zij zaten allen bij elkaar, toen de kinderen plotseling bemerkten, dat er nog een meisje, het dochtertje van den chauffeur, dood tusschen hen inzat. De kin deren werden daarna ontzettend bang. Bij ongeluk braken zij een der ruiten van de autobus, zoodat zij geheel blootgesteld waren aan de hevige koude. De jongen trachtte de kinderen nog in beweging te houden, doch hij moest spoedig, geheel uitgeput, zijn pogingen opgeven. Toen zijn jonger broertje bewusteloos werd, trok de jongen al zijn kleeren uit behalve zijn on-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12