UIT DE OMGEVING ZATERDAG 28 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJK De Raad dezer gemeente kwam gistermid dag in openbare vergadering bijeen. Voorz. de burgemeester. Afwezig de heeren Alkemade en v. d. Meer. Na opening der vergadering worden de no tulen vastgesteld. De voorz. deelde den heer Krau, ten aanzien van de afsluiting van de duinen, me de, dat van de Zuid-duinen 1/4 vrij is en de wegen, die er doorheenloopen. De duinen van het Staatsboschheer zijn eveneens vrij ver klaard. Wanneer de beslissing gevallen is, kun nen de gemeenten Katwijk en Noordwijk pro- beeren het 3/4 gedeelte der afsluiting van de Zuidduinen vrij te krijgen; het onderhoud komt dan voor rekening van beide gemeenten. De heer Krau wees erop, dat daarmede de bezwaren van de afsluiting der Noorder-dui nen niet zijn opgeheven. Van het R.K. Schoolbestuur was een ver zoek ingekomen gelden beschikbaar te stellen tot het meubileeren van een bestaand locaal van de school aan de Bronckhorststraat. De kosten bedragen 1560.75. Z. h. st. goedgekeurd. Ingekomen was de begrooting van den schoolartsendienst: de bijdrage van deze ge meente voor den dienst 1931 is vastgesteld op ƒ814.51. Z. h. st. goedgekeurd. In de raadsvergadering van 19 November is besloten, met handhaving van het raadsbesluit van 7 November 1928, voor zoover betreft de subsidie van 7.50 per leerling van den dag cursus der naai- en knipscholen, de subsidie voor een leerling van den avondcursus der R.K. naai- en knipschool te bepalen op 6 per leerling, onder voorwaarde dat het aantal leerlingen niet aanmerkelijk is verhoogd; wan neer dit laatste wel het geval zou blijken te zijn, zou deze zaak in de volgende raadsver gadering opnieuw worden behandeld. Gezien het groote tekort van den avond cursus per leerling, achten B. en W. geen ter men aanwezig voor te stellen, de bij raadsbe sluit van 19 November toegekende subsidie van 6 per leerling te verlagen, te meer, waar hiermede nog geen 50 pet. van het tekort door de gemeente wordt gedekt. Z. h. st. goedgekeurd. Van het bestuur van de St. Jozefbewaar school te Noordwijkerhout is het verzoek in gekomen om toekenning van een bijdrage voor de leerlingen welke die school bezoeken en in deze gemeente woonplaats hebben, op gelijken voet als subsidie wordt verleend aan de in deze gemeente gevestigde bijzondere bewaarscholen. Op grond van de bestaande verordening re gelende de voorwaarden waarop aan besturen van bijzondere bewaarscholen subsidie uit de gemeentekas wordt verstrekt, kon de gevraag de bijdrage niet worden verleend. Waar B. en W. inwilliging van het verzoek alleszins billijk achten hebben zij een aanvul ling van de bestaande verordening ontworpen. Z. h. st. goedgekeurd. De weezenlijst werd zonder bespreking vast gesteld. B. en W. stellen voor, voor 5000 deel te nemen in het garantiefonds van het „Flora park 1932 te Noordwijk". „Noordwijk in den loop der eeuwen". Op het verzoek van de N.V. Dorsman's Boekhandel om subsidie voor het boekwerk „Noordwijk in den 'oop der Eeuwen" (in den vorm van aankoop door de gemeente van 160 exemplaren van 10 per stuk) stellen B. en W voor afwijzend te beschikken. Als blijk van sympathie met dit werk stellen B. en W. voor 25 exemplaren van genoemd boek te koopen, ter verspreiding in schoolbibliotheken, enz. De heer Liefferink stelt voor 50 exemplaren aan te koopen. De heer Braun acht het voor de N.V. Dors man een zuivere koopmanszaak. Met deze niet-rendabele zaak te steunen, begeeft de ge meente zich op gevaarlijk terrein. Bovendien, de auteur van het boek, de heer Kloos, krijgt niets. Spr. zou 10 exemplaren willen koopen en aan den heer Kloos een geschenk uit waardee ring van 100 te geven. De heer Alkemade kan met het voorstel van B en W. meegaan. Spr. had gaarne gez'en, dat de gemeente garant geweest was bij de uit gave van dit boek, doch vóór dat het boek tot stand kwam, is daar met de gemeente niet over gesproken. Weth. v. d. Wiel gelooft, dat de heer Kloos er geen prijs op zou stellen een gratificatie van de gemeente te ontvangen. De heer Braun zeide, niet gesproken te heb ben van een gratificatie, doch van een ge schenk, een herinnering voor hetgeen hij voor de gemeente gedaan beeft. Het voorstel-Liefferink is verworpen met 84 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men, eveneens met 84 st. Aan B en W. wordt overgelaten aan den heer Kloos een blijk van waardeering te geven. Nieuwe zetels voor de vroeden. De stoelen in de Raadszaal lijden aan ouder domsgebreken, waarom B. en W. voorstellen de 14 kleine stoelen van 800 te verknopen. De aankoop van 17 nieuwe, met leer be- kleede stoelen, zal een bedrag van 1100 ver gen. De heeren hadden nogal noten op hun zang, zoodat besloten werd eerst een stoel op proef te laten maken! Een adres van den heer A. Barnhoorn in zake een aan zijn buurman M. van der Niet verleende bouwvergunning, stellen B. en W. vcor, voor kennisgeving aan te nemen. Z. h. st. goedgekeurd. De huisvesting der gemeentediensten. B. en W. stellen voor, ter voorziening in de behoeften aan kantoorruimten voor gemeente diensten, van de N.V. „De Breloft" voor den tijd van 5 jaren te huren het pand Voorstraat no. 50, voor den prijs van 850 per jaar. Al vorens het perceel echter voor bureau van openbare werken in gebruik kan worden geno men, moeten verschillende reparaties aan bet gebouw verricht worden, welke een bedrag vorderen van rond 1000. De eigenaresse is bereid in deze reparatie 200 bij te dragen. De heer Alkemade meende, dat indertijd een oplossing was gezocht op de bovenverdieping van het Raadhuis, doch dezë ruimte achtte men te gering. De ruimte in het huis in de Voorstraat is eohter nog geringer. Bovendien zijn de kosten zeer hoog. Spr. blijft vasthouden aan verruiming binnen de muren van 't Raad- De heer Krau acht ook de ruimte boven het Raadhuis veel beter, dan het te huren huis. Wanneer de ambtenaren zich te hoog voelen om naar boven te gaan, dan is spr. als Raads lid wel bereid boven te vergaderen; dan kan de heer van Vliet de Raadszaal innemen! De heer den Hollander vindt geen van beide oplossingen gelukkig. Het beste lijkt spr. een paar lokalen van de oude openbare school voor bureau van gemeentewerken te bestem- De heer Liefferink kwam er tegen op, om zulk een belangrijke tak van dienst op den zolder onder te brengen. De verbouwing van dit Raadhuis aoht spr. weggesmeten geld. De heer Krau antwoordde, dat het bureau boven uit Raadhuis veel beter ingericht kan worden als in het huis Voorstraat. Ook de heer Meyer achtte het onbewezen, dat de gelegenheid in het Raadhuis niet ge schikt zou zijn. Wethouder van der Wiel geeft een uitvoe rige toelichting bij het voorstel, waarin hij tot dc conclusie komt, dat het z.i. beter is noch het raadhuis, noch het huurpand te verbouwen, doch openbare werken tijdelijk onder te bren gen in de oude openbare school en het huis aan de Voorstraat te bestemmen als woning van den gemeentearchitect. De heer Alkemade stelt voor, dat B. en W met een afgerond voorstel komen voor de huis vesting van het bureau van gemeentewerken voor het electriciteitsbedrijf, de ontvanger kamer, wethouders-kamer, enz. Besloten wordt, dat B. en W. over een en an der met de financieele commissie overleg zul len plegen. Waar de gemeente vermoedelijk aansprake lijk kan gesteld worden voor schade van mis gewassen, tengevolge van overtollig water, stellen B en W. voor aan de heeren v. d. Meer en van Abswoude een bedrag van 100 te geven, voor aankoop van draineeringsmate- riaal benoodigd voor afvoer van 't overtollige water van hun cultuurgronden, gelegen langs de te rioleeren watering, als compensatie voor het derven van de natuurlijke afwatering naar de Woensdagsche watering. Zonder bespreking goedgekeurd. De gemeente was tot nog toe tegen het ver lies van geld- en geldswaardige papieren ver zekerd, wanneer deze verliezen voortkomen uit diefstal, verduistering enz. Tegen verlies van geld door inbraak of brand was de gemeen'e nog niet verzekerd. Daartoe wordt thans be sloten. B. en W. stellen voor het tegelterras van de lunchroom„De Landbouw" te verhuren voor een huurprijs van 1 per centiare. Z. h. st. goedgekeurd. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op een schrijven van het Alg. Ned. Ver bond om een recht te heffen op het gebruik van benaming in vreemde talen voor huizen, enz. Besloten volgens voorstel van B. en W. Nog een belasting voor woonforensen B. en W. stellen voor een woon-forensen- belasting in 't leven te roepen. B. en W. dachten de belasting te beffen naar de belastbare huurwaarde volgens de personeele belasting en naar het volgend ta rief: bij'een huurwaarde t.ra. ƒ500; f 75, van 501—800: 150, 801—1200: 250, 1201 en hooger: 350. De opbrengst wordt ge raamd op 8000. De heer Krau vroeg, of de gemeente Noord wijk zoo noodlijdend is, dat extra belasting moet worden geheven. De logeergasten bren gen reeds veel voordeel aan de gemeen te. Men heft toch geen nieuwe belastingen, zoolang men zooals hier ieder jaar voor voor schotten zit. De heer van der Niet vraagt, of het niet in 't belang der gemeente zou zijn geweest, als de gemeente in een lagere klasse was ge plaatst. De beer Lieferink zeide, dat deze belasting geheven zou worden, wanneer de financiën het noodig maakten. Doch het geld hebben we nu nog niet noodig. Voor een badplaats is het een slechte reclame! Spr. zou B. en W. willen verzoeken zich te beraden. Spr. gaf een voor beeld, hoe de woonforensenbelasting de gasten verre houdt. Aanneming van dat voorstel zal voor Noordwijk vérstrekkende gevolgen heb ben. De heer Meyer achtte 't beste, deze zaak in geheime vergadering rustig te bespreksn. De heer den Hollander verklaarde stevig te genstander van deze belasting te zijn. De heer Braun zeide, dat de Raad eenmaal heeft aangenomen een gunstige forensenbelas- ting te heffen. Wanneer er echter motieven zijn om dit Raadsbesluit ongedaan te maken, zal spr. daar niet tegen zijn. De heer Admiraal begrijpt niet, dat, waar de villa-bewoners er, vergeleken bij vroeger, veel beter op worden, zij thans zoo in 't geweer komen. De heer Alkemade acht het onjuist voorge steld, dat vele villa's thans onbewoond zullen b'ijven. Villa-bewoners, die hier 3 maanden vertoeven, betalen geen forensen-belasting. Spr. vindt deze belasting niet zoo erg, maar wanneer er andere middelen gevonden kunnen worden voor het financieel evenwicht, wil spr die gaarne onder de oogen zien. Maar redelijk is 't, dat degenen die van de voordeelen in Noordwijk komen profiteeren, ooft eenigszins bedragen in de algemeene 'as ten. Thans staan we nog voor een overschot, doch de gemeente staat voor groote uitgaven. Spr. zou dit punt willen aanhouden, on. de verschillende opposanten te hooren, dan kan 't de volgende vergadering in bespreking komen. Het is een te belangrijke zaak, om deze er door te drijven. De heer Admiraal sloot zich bij het gespro kene van den heer Alkemade aan. De voorz. zeide, dat de Raad kan vertrou wen, dat wanneer hij vermoedde, dat deze be lasting nadeelig zou zijn voor de badplaats, hij de eerste zou zijn om er tegen te zijn. Het raadsbesluit is genomen. Als men nagaat wat er betaald wordt en wie betaalt, gelooft spr., dat deze belasting te prefereeren is. Degenen, die betalen, behooren tot de uitzonderingen. Iemand, die hier 3, 4 maanden met zijn gezin vertoeft, is zooveel geld kwijt, dat het bedrag der belastingen niet meeweegt. Zeer zeker is dit jaar de belasting niet noodig, maar dat die belasting in de zeer nabije toekomst wel ncodig is, werd door spr. met cijfers aange toond. De belasting _betreft in hoofdzaak de regelmatig weerkeerende z.g. „oude forensen", voor wien betaling werkelijk geen bezwaar zal zijn. Weth. van Eerden wees erop, dat dit debat een trouwe copie is van het debat indertijd over de invoering van een matige „kurtaxe". Er gaat steeds 'n gekerm op, als er gesproken wordt om ook Noordwijk-Zee in de gemeen schappelijke lasten te doen deelen. De belas ting is zoo zwaar, doch spr. meent, dat de huurprijzen van zomerwoningen hier veel te hoog zijn Er wordt getracht door de Noord- wijkers uit de badplaats te veel te halen. De Raad ging over dit punt in geheime zit ting te bespreken. Na heropening der zitting werd besloten het voorstel van B. en W. aan te houden. Hierna sluiting. HILLEGOM. Tweejarige Tuinbouwwintercursus. Dinsdagavond is in een der lokalen van de Gemeenteschool de Laatste les gegeven van. den Tweejarigen Tuinbouw w intercursus. V oor deze eindles bestond veel belangstel ling. Van het Rijkstoe zacht was aanwezig Ir. VoLkersz tooi Lasse, van gemeentelijke be langstelling getuigde de tegenwoordigheid van Weth. Klaver en van den Gemeente- Secretaris Mr. J. B. Sens. Van Bloembollen cultuur was aanwezig de heer Bijl van Duijvenbode, Secretaris der afd.( de voor zitter is in het buitenland). Verder de hee ren Xieuwenhuis en Goemans, resp. voorz. en secretaris van het H.B.G., de oommis- sie van toezicht op den cursus, meerdere oudere der leerlingen. Na een kort oord van welkom tot de heeren door den leider van den cursus, den heer W. A. v. d- Wal (die mede sprak namens den heer Galjaard, mede-leenaar) werd een generale repetitie gehouden van het behandelde, in hoofdzaak betreffende de Bemestingsleer, de Glasoul- fcuur en de B1 oembollencultajjur. Uiit die ant woorden bleek, dat de leerlingen niet alleen hun tijd goed hadden besteed, maar zich de scheikundige formules hadden eigen ge maakt. Vervolgens werd een en ander mot de projectie-lantaarn verduidelijkt. Hierna hield het eerst Lr. VoLkersz een toespraak. De heer Bijl dankt namens BLoembolilen- ouLtuuir. De heer Nieuwenhuis feliciteert leeraren en leerlingen namens het H.B.G. Speciaal noemt deze spr. den leerling Van der Dee, die met bijzondere vrucht de les sen volgide. De leerling van der Dec sprak nu na mens de leerlingen. A'ls klein bewijs van dankbaarheid biedt spr. den heer Van der Wal een prachtig bloemstuk aan, den heer Galjaard een rijk bloeiende Hortensia. De heer Ir. Volkertsz reikte nu met een toepasselijk woord de getuigschriften uit, ten bewijze, dat de leerlingen met vrucht de lessen hebben gevolgd. Hunne namen zijn: P. v. d. Dee, Jac. en Jan Topper, Joz. Brouwer, Gov. Biesheuvel, Jac. W. Jan P. Ver'brugge, J. v. d. Wilk, Fr. Rusman, Joh. L Wiitteinan, Gor. Weijers, Jan v. d. Beek en Ohris van der Pluijm. Veiling. Donderdagavond had de ver koop bij afslag in Hotel Sistermans pilaats van een burgerwoonhuis aan den Stations weg alhier. De verkooping geschiedde ten overstaan van Notaris D. Ledder alhier. Het perceel was in hoogste bod gebracht op 4700, het werd niet gemijnd en niet ge gund. W0UBRUGGE. Het „Raadhuis"-museum. Sedert het drukken van den catalogus in 1927 van de Oudheid verzameling Woubrugge en Om streken alhier waren 117 nieuwe aanwin sten te boeken en klom het aantal num mers tot 346. Onder de laatste zijn weder interessan te voorwerpen, enkele zullen wij hier la ten volgen, o.m. een zeldzame teekening gekleurd, anno 1827, de eenigste uit dien tijd, voorstellende de overstrooming van den polder „Oudendijk" in genoemd jaar, waarop o.m. te zien is het oude school huis van „meester" van Dortli, gebouwd in 1816 en afgebroken in 1838, alsmede diens veelbesproken prieël, molens enz. Deze teu- kenig is bewaard door veldwachter Abr. Mulder 18201856 en thans geschonken door den heer W. Steenhuizen te Leiden, een fraaie 16e eeuwsche ijzeren geldkist van zwaar smeedwerk, geschonken door mej. de wed. G. Verploegh, een fraaie ta baksdoos opgedolven uit de Wijde Aa door den heer P. van Diemen, een gra vure, gekleurd, uit 1794, het dorp Hoogma- de, door den heer A. P. Chardon. Verder nog schenkingen van de heeren J. Stigter, D. Wittebol Wzn., G. Windhorst, G. Ver- kade, J. Walraven, C. W. Kortekaag W. Been, J. van Vliet, gebrs. Keijzer ea. Thans worden nog verwacht de verlij- brieven van de heerlijkheid Esselijker en Heer Jacobswoude vanaf 1557. DE ENGELSCHE PILOOT CHARLES SCOTT vertrekt Zaterdag met oen een- motorig vliegtuig van Engeland naar Australië. Hij verwacht Port Darwin in acht en halve dag te zullen bereiken en daarmee het record te zullen slaan van Kingsford Smith, die dezen afstand in negen dagen en 21 uur aflegde. Personalia. Mej. M. Rfeeuwijk slaagde voor het examen Maschinesehrijvenafge nomen door de Ve»r. v. Dir. v. Pomtscholen. NOORDWIJKERHOUT. Wegverbetering. Men is druk bezig met de verbetering van heit wéggcdeelte DorpsstraatGooweg nabij de Gul de- mond «brug. Congregatie. In de Parochie van St. Jozef hebben een 20(Mail meisjes hunne op dracht. voor de Maria-Congregat.ie gedaan, s Avonds was er een plechtig lof. waarin de medailles werden uitgereikt aan de nieuwe leden. NOORDWIJK. Personalia. De dames G. C. den Hol lander en L. Xoteboom, alhier, slaagden voor het examen Maohineschrijven van de Ver. v. Dir. v. Po nascholen. RIJPWETERING- Kiesvereeniging. Woensdag 1.1. hield de R.-K. Par. Kiesvereeniging alhier een algemeene vergadering in het café Rust oord. Deze bijeenkomst was hoofdzakelijk belegd ter bespreking van het voorstel door de Par. Kiesvereeniigng te Roe?if- arendsveen gedaan, inzake het samenstel len van één candidatenlijst voor de R. K. Partij in deze gemeente. De belangstelling van de zijde der leden bleek niet buiten gewoon groot te zijn, want- van de ruim 250 contribuanten was nauwelijks het tiende deel ter vergadering aanwezig. De voorzitter, die te ruim acht uur do bijeenkomst met den chr. groet opende, betreurde in zijn openingswoord de slechte opkomst der leden, doch verheugde zich tegelijk over het feit, dat van buiten-af wel belangstelling bleek te bestaan voor hetgeen hier besproken zou worden, aange zien de par. kiesvereeniging van Oud-Ade door een drietal bestuursleden en een vier tal leden, waaronder drie uit De Kaag, was vertegenwoordigd. Spreker heette allen, in 't bijzonder de belangstellende gasten, har telijk welkom en wekte daarna de leden op bij de te voeren discussies in den goe den toon te blijven en niets te zeggen, wat voor anderen kwetsend zou kunnen zijn. De notulen der jaarvergadering werden daarna voorgelezen en onder dankzegging aan de secretaris zonder op- of aanmer kingen goedgekeeurd en vastgesteld. Dan kwam aan de orde de bespreking van het voorstel der Par. Kiesvereeniging te Roelofarendsveen, welk voorstel na am pele bespreking en kansenberekening het zelfde lot onderging als te Oud-Ade, n.l. met algemeene stemmen werd verworpen. Hiermede "was dus tevens beslist, dat de Par. Kiesvereeniging voor de a.s. gemeen teraadsverkiezingen een eigen candidaten lijst zal indienen, om op deze wijze voor „De Kaag" te bereiken, wat te bereiken valt. Immers volgens het voorstel Roelof arendsveen zou een R.-K. candidaat. uit de Kaag als eerste plaatsvervanger op de ge- meenschappjelijke lijst voorkomen en dus pas dan een zetel krijgen, als één der ando re raadsleden uitviel. Nu bestaat de kans, dat kiezers uit andere wijken, die hun 'bil lijkheidsgevoel laten spreken Oud-Ade zul len helpen om aan de wensch der R.-K. kiezers uit De Kaag tegemoet te komen, een wensch, op welks vervulling hun stem- menaantal hen weliswaar geen recht geeft, maar die niettemin door vele Katholieken in onze gemeente wordt gedeeld. Het verslag van den penningmeester ver meldde een voordeelig saldo van ruim der tig gulden, een succes voor den penning meester die dan ook een welverdiend woord van dank oogstte voor zijn zuinig en accu raat beheer, nadat de heer J. Straathof namens de commissie van controle had me degedeeld, dat alles in orde was bevon den. Eindelijk volgde nog een geanimeerd de bat over samenstelling van de candidaten lijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing. De voorzilter deelde mede, dat tot 8 April a.s. bij het bestuur gelegenheid bestaat tot het indienen van candidaten voor de gros lijst. De heer J. Sieringh bepleitte de wen- schelijkheid, dat het bestuur advies zou ge ven inzake de keuze der candidaten voor de groslijst. Op grond van een hier be staande traditie en om andere redenen, werden hiertegen van de bestuurstafel be zwaren ingebraoht. Geen der bestuursle den bleek geneigd de kiezers in dit opzicht van advies te dienen, doch het bestum was in z'n geheel van meenig, dat men op dit punt de leden algeheele vrijheid moet laten. Aangaande de stemming voor de groslijst werd besloten, dat deze in tweeën zal geschieden. Op Zondag 12 April zullen de Nob. 1. on 2 van de candidatenlijst woi- den gekozen, op Zondag 19 April de Nos. 3, 4 en 5, dat zijn dus de plaatsvervangers. Bij onvoldoend aantal ingekomen candida ten, zal het bestuur de alphabetische lijst met het benoodigd aantal candidaten tot 5 aanvullen. Ten 9lotto werd nog medege deeld, dat alleen stemgerechtigde leden mogen meestemmen voor de groslijst. Daar bij de rondvraag geen der aanwe zigen meer iets in 'fc midden had te bren gen, sloot de voorz. met een woord van dank aan allen, maar vooral aan de be langstellenden uit Oud-Ade en De Kaag, deze geanimeerde vergadering mpt. den chr. groet» SASSENHEIM. Persona1 ia. Het diploma Steno-Typen in de Ned. taal van de Ver. v. Dir. van Pontscholeu behaaldendc dames C. J. Rotteveel en J. W. M. Sabter.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5