Waar ik BINNENLAND UIT DE OMGEVING Agenda STADSNIEUWS ZATERDAG 28 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE Bf.AD PAG. 2 ZUID-AMERIKA DE ENGELSCHEN PRINSEN IN BRAZILIË. Een enthousiaste ontvangst te Rio de Janeiro. Enthousiaste tooneelen speelden zich af, toen de prins van Wales en prins George dezer dagen te Rio de Janeiro, de laatste van de groote Zuid-Ainerikaansche steden, welke zij op op hun reis bezoeken zouden, arriveerden. Brazihaansche oorlogsschepen en vlieg tuigen begroetten het stoomschip „Alcan tara", toen dit nog verscheidene mijlen uit de kust was verwijderd en escorteerden het naar de haven, waar de Britsche ge zant en vooraanstaande Braziliaansche autoriteiten, aanwezig waren, om de prin- aen te verwelkomen. President Vargas en de leden der regee ring begeleidden de hooge gasten naar het paleis. Een enorme menigte was op de been om het voorbijrijden van den stoet gade te slaan en de prinsen werden allerwege hartelijk toegejuicht. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer kwam juist voor heb Paaschreces door de diverse begrootingen heen. Van mr. Reymer's departement res teerden nog het ZuiderzeefondjS, het We genfonds en het Staatsviissohershavenibe- drijf te Uitluiden, terwijl de ochtendver gadering inzette met het antwoord van den Minister van Waterstaat. Stuk voor stuk behandelde hij de diverse ter sprake ge brachte vensohen. Stippen wij slechts aan zijn verzekering, dat de verbetering van het Xoordzeekanaal in 1934 gereed zal ko men. Bij het Zudderzeefonds bezag men >n den breeie de noodzakelijkheid van voort zetting. beperking of stopzetting der Zui derzeewerken. Prees de Vrijheidsbonder van den Bergih voorzichtigheid aan en voorloopóg alleen drooglegging van den Noord-Oostelijken polder, de Katholieke oprek er Hendrix en ook zijn vrijzinnig-de mocratische collega mr. Slingentberg, vroe gen onder den indruk van de zoozeer te gengevallen boetencijfers zoo spoedig mo gelijk nadere gegevens, opdat de Stalen- Generaal eene principieele beslissing zou den kunnen nemen omtrent aJ of niet sta king van het werk, terwijl de sociaal-demo craat Polak zdch thans reeds besl ist tegen voortzetting verklaarde. Minister Reymer antwoordde, dat hij nog duit jaar de Staten Generaal in de ge legenheid zal steilten om de drooglegging te bespreken. Bij de Wegenfonisbegrooting kwamen veesc''-']lende heeren met wensohen aandra gen. Na beantwoording door den Minister werden de begrootingen z.h.st. aangeno men. TWEEDE KAMER De Voorzitter deelde mede, dat ingekomen is een wetsvoorstel van mevr. BakkerNort om de mogelijkheid te ope nen, dat vrouwen tot notaris worden be noemd. Daarna werden een groot aantal amen dementen van den heer Van den Bergh betreffende de Woningwet verworpen. Een amendement-Van HellenbergHu- bar werd, na bestrijding door den voorzit ter, ingetrokken. De Kamer was reeds in een extra Paaschreces stemming en handelde in snel tempo het ontwerp tot wetswijziging af. De eindstemming over het ontwerp zal na het reces worden gehouden. Voorts kon digde de voorzitter ®.a. ter behandeling aan dc kleinhandel in alcoholische dranken, de zikenfondsen, het muziekauteursrecht, de viisscherijwet en de initiatiefvoorstellen van de heeren v. <L Bergh en Fl. Vos. Tot 22 April is de Kamer naar huis ge gaan. De feesteling van gisteren, de zestig jarig prof. A al'berse werd van alle zijden geeom olrmpnteerd. Ook va.n de perstribu ne vielen telegrammen met gelukwenschen ten deel. VOORBEREIDINGEN 5e KATHOLIEKENDAG. Affiches en Programma-ontwerpen. Naar wij vernemen heeft het dagèlijksch bestuur van den Vijfden Nederlandschen Katholiekendag opdracht gegeven aan den teekenaar J. Lutz te Amsterdam om het affiche voor den Katholiekendag te ont werpen, terwijl de omslag van het Program maboek ontworpen is door Cor de Wolff te Amsterdam. De affiche voor he* Mysteriespel, dat op den Tweeden Pinksterdag des avonds in het Stadion wordt gegeven, is ontworpen door den Maastrichtschen kunstenaar H. Jonas. VRIJWILLIGE HERHALINGS OEFENINGEN. Geen korting van vacantiedagen voor gemeente-ambtenaren. Blijkens een in Stsbl. 71 afgekondigde Kon. Besluit van 5 Maart j.l., zal het niet geoorloofd zijn van gemeentewege aan een ambtenaar vacantiedagen te onthouden, op grond van het feit, dat hij opgeroepen werd voor herhalingsoefeningen, welke het gevolg zijn van vrijwillig aangegane mili taire verplichtingen. De - vele nieuwe modellen in on2e etalages Qeven G het juiste en voordeehijste antwoord. Buitendien hebt U bij ons het groote voordeel dat wij ondanks onze zeer lage prijzen alleen goede kwa liteiten verkoopen. 3106 R. K. ALGEMEENE MIODENSTANDSBEDRIJFSRAAD. Volle instemming betuigd met het voorontwerp Be- drijfsradenwet. De R. K. Algemeene Middenstandsbe- drijfsraad hield een algemeene vergadering te Utrecht, waarop zich hadden doen ver tegenwoordigen de bedrijfsraden in de meubelindustrie, het schilders-, stuca- doors-, slagers-, schoenmakers-, burger- smeden-, loodgieters-, electrotechnischbe- drijfen de bedrijfsraad voor den manufac ture nhandel. Alle negen aangesloten be drijfsraden waren dus vertegenwoordigd. Behandelden vastgesteld werd het jaar verslag over 1930. Dit verslag zal binnen kort worden gepubliceerd. Het financieel verslag van den penning meester, den hee W. Boon, werd op voor stel van de controle-commissie goedge keurd en de penningmeester voor zijn be heer over het afgeloopen jaar gedéchar- geerd. Van gedachten werd gewisseld over de moeilijkheden, die zich voordoen in ver band met de uitvoering van de wettelijk geregelde werkplaatsopleiding. Besloten werd, dat de bedrijfsraden ten spoedigste in eigen kring dit punt opnieuw onder 't oog zullen zien en voor het bestuur van den Algemeenen Raad schriftelijk zullen formuleeren de bezwaren, die bij hen be staan tegen uitvoering van de regeling, zooals die in titel II van de Nijverheids onderwijswet is neergelegd, alsmede tegen de bij ministerieele beschikking van 22 Juli 1921 vastgestelde programma's voor de opleiding in de practijk van verschil lende ambachten. Het bestuur zal zich dan nader beraden welke stappen gedaan kun nen worden. Behandeld werd voorts het voorontwerp- Bedrijf sraden wet. Tal van afgevaardigden namen aan de discussies over dit voorontwerp doel. Ten slotte werd met algemeene stem men de volgende resolutie aangenomen: „De R. K. Algemeene Middenstandsbe- drijfsraad in vergadering bijeen op 24 Maart 1931 te Utrecht: gehoord de uitvoerige gedachtenwisse- ling rond het voorontwerp-Verschuur inza ke instelling van bedrijfsraden; betuigt haar volle instemming met de grondgedachte der organisatie van het be drijfsleven, zooals dit in het voorontwerp is uitgewerkt, doch behoudt zich het recht voor te zijner tijd op onderdeelen wijzigin gen voor te stellen". DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW. Op 1 April a.s. zal, zooals men weet, dr. Swaving aftreden als inspecteur van het Zuivelwezen, hoofd van de 5de afd. (zuivel- aangelegenheden) van de directie van den Landbouw, als rijkszuivelinspecteur (uit voering boterwet) en als waarnemend di recteur-generaal van den Landbouw. Mr. Frederiks, secr.-generaal van het dep. van B. Z. en Landbouw, die als juri disch ambtenaar een reeks van jaren aan de Directie van den Landbouw is werk zaam geweest, wordt van dien datum af met de waarneming van het Directoriaat van den Landbouw belast. Mr. Winter- mans, inspecteur van het Landbouwonder wijs, hoofd van de 1ste afd. (onderwijs) van de Directie van den Landbouw, wordt met ingang van denzelfden datum belast met de waarneming van de beide inspecteurs functies en met de leiding van de afd. Zui- velaangelegenheden. DE RADIO-KWESTIE TE HILVERSUM. Het Raadsbesluit goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land. hebben, naar wij vernemen, goedge keurd het Raadsbesluit der gemeente Hil versum inzake de radio-distributie. DE SLAPTE IN DE MACHINE- INDUSTRIE. Massa-ontslag te Winschoten. Bij de Noord-Nederlandsche Machine fabriek te Winschoten zijn ongeveer hon derd personen ingaande Paaschzaterdag, wegens slapte; ontslagen. Oud-Minister Aalberse 60 jaar. De belangstelling, welke oud-minister, prof. mr. P. J. M. Aalberse gister bij zijn zestigsten verjaardag ondervonden heeft, was zeer groot. Onder de ongeveer 150 telegrammen be- vón zeer vele van organisaties, van de R. K. Journalistenver., van den Ned. Journalistenkring, van eenige dagbla den, enz. Bij de vele persoonlijke gelukwenschen waren er van deken H. A. Th. van Dam, van den Provinciaal der Franciscanen, van minister Deckers, mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, mgr. Poels, ïr. Febcr en Philipsfabrieken. Bloemstukken waren gezonden door het R. K. Werkliedenverbond, van hoofdamb tenaren en chefs van het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, van de R. K. Studentenvereeniging „St. Augustinus" te Leiden, van de Hanze in 't bisdom Haarlem, van den Ned. R. K. Midden standsbond en van minister van Staat H. Colijn. Ter receptie verschenen Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aen- genent, met zijn secretaris, den zeereerw. heer Th. Pichot, mgr. dr. W. H. Nolens, Staatsraad Kooien, mej. Annie Meijer, mr. A. baron van Wijnbeigen, pastoor N. J. van de Ven, mr. Scholtens, van het depar tement van Arbeid, mr. N. M. Josephus Jit-ta, voorziter van den Gezondheidsraad, minister Verschuur, dr. Fehmers, uit Rot terdam, mr. A. de Wilde, namens de Bal last Mij. te Amsterdam, dr. Sikkel, namens den Medischen Tuchtraad, de heeien Met horst en Folmer namens den Hoogen Raad van Arbeid, het voltallige bestuur der Hanze in het bisdom Haarlem, enz. De Bond tot behartiging der belangen handel. In ons vorig bericht deelden wij mede, dat de Algemeene Bond tot behartiging der belangen van den N'ederl. Fotohandel (A. B. N. F.) ter gelegenheid van zijn vijf jarig bestaan duizenden camera's beschik baar had gesteld als geschenk aan Neder- landsche kinderen, die in 1916 geboren zijn, dus in 1931 den vijftien-jarigen leeftijd be reiken. Kinderen nu, die voor zoo'n camera in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich voor nader' inlichtingen, deze schen king betreffende, tot één der fotohande laren wenden, die# eer. geel A.B.N.F.-recla- mebiljet voor hun venster hebben. Alleen die aanvragen zullen in behan deling genomen worden, welke het secre tariaat van den A.B.N.F. door tuschen- komst van deze fotohandelaren bereiken. De termijn voor aanmelding sluit 15 April a.s. Uit de Goudsche Karr.er van Koophandel. Voor de eerste maal heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken in haar nieuw gebouw ver gaderd. Bij gelegenheid daarvan sprak de voorzitter, de heer Hermann Schreuder, een speciaal woord van welkom tot de le den. Besloten werd niet in te gaan op het verzoek der Kamer te Rotterdam, om adhaesie te betuigen aan haar verzoek aan den minister van Waterstaat om de instel ling van een wekelijkschen vliegdienst naar Indië. Deze afwijzende beschikking houdt verband met de hooge kosten der vluchten en het geringe belang voor het rayon Gouda. Eveneens werd afwijzend beschikt op een verzoek van den Ned. Bond van Siga renwinkeliers om adhacsiebetuiging te gen de accijnsverhooging op sigaretten. Aan de Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer kende de Kamer een subsidie toe van 100.teneinde voor Gouda en omgeving op de te Parijs te houden we reldtentoonstelling reclame te maken. De rekening en verantwoording der Ka mer over 1930 werd goedgekeurd. Zij sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 26.927.24y»Het batig saldo bedraagt 2065.40. Eindelijk besloot de Kamer aan de mi nisters der verschillende departementen een uitvoerig adres te zenden waarin ver schillende bezwaren worden geopperd te gen de grondslagen voor oprichting en ver zocht wordt aan het voor-ontwerp van wet van de commissie-Posthuma geen uitvoe ring te geven. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. B. en W. van Leiden; Gezien het verzoek van a. L. J. Pièrlöt ora verguning tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting in het perceel Oude Vest no. 157; b. P. H. Eggink om vergunning tot het oprichten van een koper- en blikslagerij ea loodgieterswerkplaats in het perceel Pieters- kerkchoorsteeg no. 9; c. A. Kiel om vergunning tot het oprichten van een smederij in het per ceel Haarlemmerstraat no. 160, hoek Lange Vrouwenkerksteeg; d. M. C. Schouten om ver gunning tot het oprichten van een smederij en draaierij van metaal in het perceel Houtmarkt nos. 6 en 6a; e. E. J. J. van der Linden om vergunning tot het oprichten van een boek drukkerij en zetterij in een afzonderlijk ge bouw aan den Vliet, no. 4, behoorende tot het perceel Rapenburg no. 127; f. de firma Gebrs. Pleij om vergunning tot het oprichten van een smederij in het perceel Haven no. 54; g A. van der Goot om vergunning tot het uit breiden van de zagerij en schaverij vou hout in het perceel Maredijk no. 163; Gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie de zer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 11 April e.k. des voormiddags te half "elf uren in het per ceel Breestraat 125 (Bureau van Gemeentewer ken) gelegenheid zal worden gegeven om be zwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een zijner leden zijn ver schenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. WASSENAAR Filmvertooning. Vrijdagavond werd in het Centraal Theater voor de afdeeling Wasse naar van de Alg. Vereeniging voor Bloembol lencultuur voor hare leden, genoodigden en een aantal belangstellenden een filmavond ge houden. Door den voorz., den heer A. Versteeg wer den alle aanwezigen met een kort woord wel kom geheeten. Nadat deze opening met een applaus was on derstreept gaf hij het woord aan den heer W. van der Laan, redacteur van het orgaan van de „Hobaho". Deze spreker legde uit dat deze film in 5 acten werd gemaakt ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de vaste bloembollenvei ling Hobaho en Hollands Glorie werd ge noemd, omdat de bloembollen een groot ge deelte van de welvaart van het land op haar rekening heeft. Het volle veilingsbedrijf met alle daaraan verbonden werkzaamheden, de z.g. voorveilin gen, de tentoonstelling in „Bloemlust" waar de nieuwste soorten steeds worden tentoonge steld, en om de soms fabelachtige hooge prij zen daar voor nieuwe aanwinsten besteed ook wel een Monte Carlo genaamd, de teveldstaan- de gewassen zooals hyacinthen, tulpen, narcis sen met al het werk daaraan verbonden, de bewerking en behandeling, het diepploegen zoowel met ploeg als fraismachines, cultures met bodemverwarming in het open veld, dit alles passeert de revue. Ook een bezoek aan den proeftuin en het laboratorium van den plantenziektenkundigen dienst onder leiding van prof. van Slochteren werd niet vergeten, tenslotte nog diverse bezoeken aan groot-be drijven, het Krelage-huis, tuinbouwscholen enz. De geheele film werd met versterkte gra- mofoonmuziek opgeluisterd. Het is voor zoowel de vakmenschen als an deren een bijzonder leerzamen av,ond geweest. ZEGWAART Ongeval met doodelijken afloop. Gisterenmiddag is de 24-jarige H. P. v. Z., toen hij een met paard bespannen maaima- chine wegbracht, door het schietig worden van het paard, van de machine geslagen. Met zwa re verwondingen en inwendige kneuzingen werd de jongeman naar het Academisch Zie kenhuis te Le-iden vervoerd, alwaar hij later aan de bekomen verwondingen is overleden. ZOETERMEER Auto-ongeluk. Gistermiddag omstreeks halfzes, reed over den Voorweg een melk- vrachtauto, komende uit Den Haag. De auto reed met flinke sne'heid. In „de Krom" kwa men eenige kinderen de auto tegemoet loo- .pen. Hetzij door het snelle rijden of dat de bestuurder ban^ was voor de kinderen: de auto kwam op den berm van den weg en daarna deerlijk gehavend in den boomgaard van den landbouwer W. B. De voorwielen werden ge heel vernield. De bestuurder en inzittenden bekwamen geen letsel. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentlus- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.308.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de doktoren Muijzert, Kors, Seret en Simons. De Zondagsdienst der huisartsen wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Hu- genbolz. Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart a.s waarge nomen door apotheek W. Pclle; Kort Ra penburg 12, telef. 594. Prof. Keesom i Warschau. Prof. dr. W. H. Keesom heeft een uitnoodi- ging ontvangen om tusschen 4 en 1-0 Mei a.s. te Warschau voor het Poolsche Natuurkundig Gezelschap en de Technische Hoogeschool en kele voordrachten te houden. Prof. Keesom heeft deze uitnoodiging aan vaard. Pantomime-club „V.O.D.O." Voor oen zeer goed gevulde zaal gaf de Pantomimeclub „V.O.D.O." haar tweede uitvoering van dezen winter in de concert zaal „Concordia". Deze avond mag voorzeker een goed ge slaagde avond genoemd worden, de vorde ringen, die de medespelers maken zijn ver rassend. Op het programma vonden wc eerst een vroolijke openigsmarsch op de piano gespeeld door den nog jeugdigen. Hans Zierfusz, die ons ook voor de pauze nog op menig nummertje vergastte. Daar na een hartelijk wcord van welkom door de voortreffelijke leidster van V.O.D.t)., mej. Driessen. Na dit een drietal nummers: „Zijn vrouw is zoek", een pantomime van den heer Waisvisz uit Den Haag, die zelf ook op zeer verdienstelijke wijze meespeelde. De heer Waisvizs gaf zich tevens op als medewer kend lid der vereeniging, wat een groote steun genoemd mag worden. Voorts nog twee nummers: „Het betooverde hoofd" en „Een man hing zich". Alle drie pantomimes werden vlot gespeeld, de rollen zalen er goed in, de eene rol is natuurlijk dank baarder dan de andere, doch zonder uit zondering speelden allen goed en is bewe zen, dat V.O.D.O. over goede krachten be schikken mag. Dat deze vereeniging nog in lengte van dagen mag groeien en bloeien en velen zich nog opgeven als wer kend lid of als donateur of kunstlievend lid. Voor velen zal het minder bezwaarlijk zijn geworden medewerkend lid te wor den, nu de bepaling vervallen is. dat ieder lid tevens lipleesles bij mej. Driessen ver plicht was te nemen. In de pauze was nog gezorgd voor een aardige attractiety' er waren n.l. door een vrieadelijken gever 4 worsten beschikbaar gesteld ter verloting en voorts waren er zeer veel prijzen, waarom gehengeld moest worden. Voor beide bleek veel animo te bestaan. In ons midden mochten we aantreffen mevrouw Jansen uit Den Haag, bestuurslid van de Vereeniging van Doofstommen al daar en het bestuur van Adopa uit Am sterdam. Dat dit bezoek op zeer hoogen prijs werd gesteld door de Lcidsche ver- ééniging belioeft geen betoog. De avond werd ongeveer elf uur gesloten, de aanwe zigen zullen ongetwijfeld allen zeer vol daan huiswaarts gekeerd zijn althans er was veel en hartelijk gelachen. Na de eerste pauze ontving mejuffrouw Driessen van haar leden een groot, bouquet seringen als dank voor haar prettige lei ding. Verduistering in dienstbetrekking. Door de politie alhier is aangehouden de 21-jarige N. S., die als dienstbode in ver schillende betrekkingen diefstal had ge pleegd van zilverwerk en lijfgoederen. Gistermiddag kwamen de jongens S. v. A. en B. v. D. op één rijwiel de Mosterd- steeg uitrijden naar de Botermarkt, waar juist een auto naderde bestuurd door P. H. E. De jongens botsten tegen de auto op, terwijl de auto bij het uitwijken onder een met steenen beladen vrachtauto schoof. De j luxe-wagen werd ernstig beschadigd, maar kon toch op eigen kracht verder. Van de twee jongens had v. D. verschillende ver wondingen opgeloopen. Hij werd in de ouderlijke woning aan de Breestraat ver bonden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2