22ste Jaargang DONDERDAG 26 MAART 1931 No. 6856 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per port f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is roor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij ▼ooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen HET PAASCHKRUIS VAN DE GRAAL Eerst, stond Katholiek Leiden wat vreemd en onwennig tegenover de Graal beweging. Wat was dat voor moderniteit en wat beoogden de Vrouwen van Naza reth? Maar nu na de klinkende kennisma king tusschen Graal en stad bij de opening van de „burcht" aan de Hooigracht is de gereserveerdheid omgeslagen in een hartelijk meeleven met deze levens-blijde, origineele en pittige Jeugdbeweging. De Vrouwen van Nazareth ondervinden reeds van vele zijden steun en stut in haar stre ven, want het is niet mogelijk, dat iemand met de Graal in aanraking komt en niet tegelijkertijd „hart" voor deze beweging krijgt. De Vrouwen van Nazareth hebben in de stad reeds tweehonderd meisjes onder haar bescherming, en straks, met Paschen, zul len ook de Leidsche meisjes deelnemen aan die machtige demonstratie der moderne Katholieke Nederlandsche meisjes: da op voering van het massale spreekkoor in het Stadion te Amsterdam. In alle clubhuizen is men thans druk aan 't „spreekkoren", zooals het in het Graalsch luidt. Wij hadden het voorrecht een repe titie van de Leidsche meisjes bij te wonen en wij gingen na de repetitie heen met de gedachte: als dat slaagt, wordt het een ongehoord mooie uitvoering. Maar wij gingen ook heen met eerbied voor het werk der Vrouwen van Nazareth. De beweging lijkt zoo luchtig en leutig, doch wat een ontzaglijk quantum geduld en toewijding wordt er vereischt van de leidsters om zulk een massaal spreekkoor als „De Koninklijke Weg des Kruises" tot zijn recht te doen komen! Het gaat er immers niet om de woorden en zinnen er bij de meisjes „in te pompen", maar hoofd zaak van de uitvoering is, dat de meisjes méévoelen hetgeen zij zeggen, dat zij met eigen volle overtuiging aan de Kruishulde deelnemen een warme overtuiging, die zij ruim twee duizend meisjes en jonge vrouwen niet alleen dragen in eigen hart, maar ook over moeten dragen in de duizenden en duizenden zielen, die in 't Stadion het spreekkoor zullen bijwonen. In een roos geschaard rondom het 20 Meter hooge, kale kruis, dat zich midden in het Stadion verheft, zullen de Graal- leden in witte kruiskleeren door wisselen de spreekkoren en rhytmisch gebaar uit galmen, datgene wat het basement is van het Christendom: de Koninklijke weg van het Kruis. Wees niet bang, dat deze opvoering een uiting is van zoete hofjea-vroomheidHoor het de jonge harten moedig uitroepen: „Geen zaligheid der ziel, noch hoop op eeuwig leven, dan aan 't Kruis". Dat: aan 't kruis" wordt door honderden kelen „eruit-geworpen" met een machtig geluid en een machtig arm-gebaar, dat op den toe hoorder zulk een indruk maakt, dat het hem misschien een beetje „unheimisch" wordt. In de dagen van Paulus moge het kruis voor de Joden een ergernis en voor de heidenen een dwaasheid geweest zijn, in onzen tijd van onbezorgd-willen-leven, is 't kruis geen dwaasheid en geen erger nis, doch voor velen een afschrik en een benauwenis. Een benauwenis, waaraan niet te ontkomen is. Zoo zinrijk wordt dit ook in 't spreekkoor gezegd. „Ge künt het kruis niet ontloopen, want overal waar ge komt brengt ge u zelve mee". Dapper als mannen zullen de jonge vrou wen het ons voorhouden, hoe de Koninklij ke Weg der Kruises te bestijgen, en hoe al stijgende langs dezen weg het ware geluk te vinden is. „Wat vreest gij dan? Neem öp uw kruis, waar gij mee in den hemel komt". Wanneer ons den Koninklijken weg ge wezen is, het „negeer en verloochen u zel ve" ons is voorgehouden, komt het Paasch- koor de vreugde van het offer vertolken TE ROME is de 12e verjaardag van de fascistische partij met officieele herden king gevierd. De partijleiders brengen een groet bij de feestviering. met lof en dank en het „alleluja" in groote accoorden. En tot slot zullen alle bezoekers van het Stadion als één man meezingen: „Aan U, o Koning der Eeuwen!" Een spreekkoor in zulk een omvang heb ben wij in Nederland nog niet meegemaakt. Benige jaren geléden is men er in Duitsch- land nlede begonnen en daar is het reeds populair. Er gaat van dat massale spreken en bizondere suggestie uit. De massa spreekt tot de massa. Dat is ook gebleken uit het geslaagde spreekkoor der socialis tische jeugdbeweging eenige maanden te rugdoen werd opgevoerd „Kinderen van dezen Tijd". Het spreekkoor van de Graal is in ze keren zin een antwoord op deze socialis tische demonstratie. Maar „De Koninklijke Weg des Kruises" is meer dan een contra- demonstratie, veel meer! Het is een weg-wijzer naar het ge luk, voor alle zoekenden en voor alle Chris tenen, „die van goeden wil zijn". DUITSCHLAND DE TOL-UNIE MET OOSTENRIJK. Een Volkenbondszaak? Briand en Henderson zijn tot. overeen stemming gekomen betreffende het Duiitsch- O06tenrijbsohe douane-aecoord. Groot-Brit- tannië heeft besloten, in deze aangelegen heid onmiddellijk handelend op te treden. De Britsche gezanten te Berlijn en Weenen zullen de bedenkingen hunner regeering kenbaar maken. Aan de regeeringen van Duitschland en Oostenrijk is medegedeeld, dat de kwestie aanhangig zou moeten worden gemaakt bij den Volkenbond. Na afloop der besprekingen tusschen Henderson en Briand over de tohmie werd door de Britsche ambassade te Parijs een communiqué gepubliceerd. Blijkens dit oommuniqué heeft Henderson er zijn Franschen collega van in kennis gesteld, dat hij de aandacht der Duitsohe en Ooston- rijksohe regeeringen heeft gevestigd op de bezorgdheid, die in vele landen wordt ge koesterd, wat aangaat de vereenigbaarheid van het voorgenomen verdrag met de be staande verplichtingen der beide landen. Henderson heeft de hoop uitgesproken, dat alvorens de regeeringen de onderhandelin gen over het. douane verdrag voortzetten, aan den Volkenbondsraad, onder wiens aus piciën het protocol van Genève van 4 Oc tober 1922 tot stand is gekomen, gelegen heid zal worden gegeven zich in zijn Mei- zitting er van te overtuigen, dat de beoog de voorstellen niet in strijd zijn met de verplichtingen, die in dit protocol voor Oostenrijk zijn vervat. De Britsche gezant bij den Rijkskanselier. De Britsche gezant te Berlijn, sir Horace Rumbold, heeft heden een bezoek gebracht aan den Rijkskanselier en hem op de hoog te gebracht van de wensehen van Hender son, zooals die in bovenbedoeld communi qué zijn weergegeven. De gezant legde er den nadruk op, dat minister Henderson een gemeenschappelijke bespreking van de kwestie in het algemeen belang acht; hij hoopt, dat Duitschland en Oostenrijk geen definitieve besluiten zullen nemen alvorens de Mei-zitting van den Raad de aangele genheid in verband met het protocol van 1922 heeft besproken. Dr. Briining's antwoord. De Rijkskanselier dr. Brünimg wee-s er den Brits ohen gezant op, dat die Duitsoh- 0o6tenrijksohe overeenkomst geheel bin nen het kader van het Geueefsohe protocol blijft en dat naar de opvattingen der Duit- sche en Oostenrijksche regeeringen voor den Volkenbondsraad geen aanleiding be staat zich met de zaak bezig te houden. Indien andere regeeringen echter de zaak in juridisch opzicht onderzocht wensehen te zien, dan behoeven Duitschland en Oos tenrijk zulk een onderzoek niet te schuwen. Een onderzoek van het aecoord door den Volken bondsraad, wat de politieke gezichts punten aangaat, acht de Duitsche regeering echter niet toelaatbaar, daar het aecoord een zuiver economisch karaker heeft. De Rijkskanselier lichtte de doeleinden toe van de Duitsch-Oostenrijlksche bespre kingen, die natuurlijk bun voortgang moe ten hebben; het heeft echter al van te vo ren vastgestaan, dat deze met het oog op de talrijke te regelen details niet voor twee of drie maanden beëindigd kunnen wonden. Borah noemt het verdrag een verstandigen stap. De Amerikaansohe bladen wijden er in hun berichten uit Washington nadrukkelijk op dat men in officieele kringen, naar aan leiding van het Duitsch-Oostenrij'ksche ver drag, hoegenaamd geen onrust aan den dag legt. Senator Borah noemde het verdrag een „verstandigen stap". „Europa", zoo ver klaarde hij, „zal nooit den kant van een h ene tel uitgaan zoolang niet een wijziging is gekomen in den geest van het Verdrag van Versailles." Hij kon niet begrijpen hoe iemand in Europa tegen het. verdTag gekant kan zijn. FRANKRIJK DE EUROPEESCHE UNIE. De zitting der organisatiecommissie. De organisatiecouumissje vioor de Euro- peesohe unie heeft gistermiddag haar be raadslaging beëindigd. Het rapport van den rapporteur, Mot- ta, (Zwitserland) werd goedgekeurd, al thans met een voorbehoud van Duitschland en Italië betreffende de voorloopige dagor de voor de Mei-zitting. Dit voorbehoud houdit im, dat Duitsch land en Italië wensehen, dat de economi sche kwesties vóór de organisatorische kwesties zullen worden besproken, waardoor een onmiddellijke deelname van de gedele geerden van Rusland, IJsland en Turkije gewaarborgd wordt. Op voorstel van den Poolsohen minister van buitenlandsche zaken Zaleski, heeft de organisatie-commissie definitief besloten, verband met het tweede punt der voorloopige agenda uit te noodii- gen. aan de Mei-zitting deel te nemen. Wat het tijdstip der bijeenkomst betreft, dat, zooals bekend op 6 Mei wa6 gesteld, heeft de Fransehe minister van buitenland sche zaken, Briand, voorgesteld, om de zit ting in verband met de Fransohe presi- rentsverkiezingen tot 15 Mei te verdagen. SPANJE NIEUWE ONLUSTEN TE MADRID. Studenten in botsing met de Guardia Civil. Gisterochtend om 9 uur zijn de stu denten van de medische faculteit te Ma drid weder in opstand ge*komen, waarbij een inspecteur van politie en twee stu denten werden gewond en acht agenten lichte verwondingen opliepen door s-tee- uen, waarmede zij door de studenten werden bekogeld. De studenten hadden zich voor het gebouw van de universiteit verzameld met roode vlaggen en borden, waarop „leve de republiek" stond. Toen zij de politie begonnen te bekogelen, trad een hoofdinspecteur naar voren, die vroeg, wat de studenten eigenlijk wilden. Zij antwoordden, dat zij onmiddellijke am nestie en invrijheidstelling der politieke gevangenen eischten, waarop de hoofd inspecteur zich om nadere instructies tot zijn chef wendde. Hem werd medege deeld, dat de politie met een dergelijk verzoek geen rekening kon houden en aadat hij was teruggekeerd, begonnen de studenten opnieuw met steenen te gooien Om 12 uur werd de politie terugge trokken en werd honderd leden van de guardia civil te voet en bereden, opdracht gegeven in de universiteitswijk te pa trouilleeren. De studenten hadden zich in het gebouw van de universiteit ver schanst en wierpen voortdurend steenen naar de guardia civil. Laatstgenoemde loste meer dan 2000 schoten, die echter geen doel troffen. Om half twee deden de studenten een poging, om het gebouw te verlaten. Gewapend met revolvers en Bteenen én met een rood doek als vaan del verlieten zij hun schuilplaats, maar de guardia civil loste eenige salvo's en slaagde er in de aanvallers terug te drij ven. Eerst om 2 uur werd de witte vlag gehesohen en hielden de soldaten op met vuren; de studenten trokken af door de universiteits-kliniek. Gelijke incidenten deden zich voor bij het gebouw van de veeartsenijkundige hoogeschool, waar meisjes van een siga- rettenfabriek zich bij de studenten aan sloten. Ook hier moest de guardia civil de orde herstellen. Voor zoover thans kan worden vastge steld, zijn bij de schietpartij in de stu dentenwijk te Madrid drie e-tudenton en een officier der guardia civil gedood. Voorts zijn aan beide zijden tal van ge wonden gevallen. Het gevecht tusschen ie studenten, die zich in het gebouw der medische faculteit en op het dak daar van bevonden en de agenten en militai ren in de straten is buitengewoon hevig geweest. De studentenwijk was door een sterk cordon omsingeld, zoodat niemand het gevechtsterrein kon bereiken en het VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Briand en Henderson zijn het er over eens, dat de kwestie van de tol-unie een Volkenbondszaak is. Nieuwe onlusten te Madrid. Een aanval op Gandhi. De onlusten te Cawnpore duren nog steeds voort. (Telegrammen). BINNENLAND. Steun aan de bietencultuur in de Twee de Kamer. (1ste blad). De radio-distributie te Hilversum, (l«te blad). verkeer daar werd stilgelegd. Ook in an dere deelen der stad waren sterke af- deelingen politie en guardia civil gepos teerd. De strijd was het hevigst toen des middags om twee uur versterkingen aan rukten, die het stoenenbombardement der Btudenten met snelvuur beantwoordden, zoodat de roode vlaggen werden neerge schoten. De incidenten ontstonden, toen de me dische studenten de deuren der faculteit gesloten vonden; dit was geschied, om dat de studenten hadden aangekondigd, dat zij de colleges niet zouden bijwonen. Zij drongen daarop het gebouw binnen en Qamen vandaar portretten weg, die zij in de naburige straten verscheurden of verbrandden. De studenten, die bij de studentenfe deratie zijn aangesloten, hebben een sta king van 24 uur aangekondigd als pro test tegen het optreden der politie. In den kabinetsraad hebben de betref fende ministers verslag uitgebracht over de ongeregeldheden aan de universiteit.. De regeering meent, dat, tot op zekere hoogte, de studenten niet de eenige be werkers van de wanordelijkheden zijn. Deze zijn, naar zij gelooft, voor een niet gering deel uitgelokt door elementen, welke niets met de studenten uitstaande hebben. Als bewijs voor deze stelling vestigt men de aandacht op de arresta tie van een metselaar in het gebouw van de medische faculteit te Madrid. Met betrekking tot de gemeenteraads verkiezingen heeft de regeering besloten, dat de raadsleden, die tijdens de dicta tuur werden benoemd en niet door toe passing van het algemeen kiesrecht wer den verkozen, zich niet candidaat zullen mogen stellen. BRITSCH-INDIE EEN AANVAL OP GANDHI. Door een volgeling, die ontevreden ia over het optreden vfTn Gandhi, is de ma- hatma gisteren aangevallen. De aanvaller, een zekere Naujavan, trachtte Gandhi met het ondereinde van een vlaggestok te slaan, doch eenige vrienden, onder wie Malavija, wisten Gandhi te beschermen en den aanval af te weren. De aanval had plaats tijdens een betoo ging tegen Gandhi van een aantal leden der nieuwe Indische jeugdliga. Deze betoo ging was het resultaat van een gisteravond laat gehouden vergadering, die de stem ming tegen Gandhi zeer verbitterde. De overeenkomst tusschen Gandhi en don on derkoning, waarbij de eerste zich ver plichtte aan de ongehoorzaamheidscam pagne een eind te maken, wordt door de nieuwe jeugdliga, waarvan Jawaharlal Nehroe de leider is, als verraad beschouwd. Deze liga is voortdurend meer revolution- nair geworden. Haar leden verschijnen nu in het publiek in helroode jassen, welke zij als een treffend symbool over de door Gandhi voorgeschreven handgeweven wit te kleedij dragen. De betooging had plaats in Malvi, een klein voorstation op 15 K.M. afstand van Karatsji, waar de mahatma was uitgestapt om demonstraties bij zijn aankomst voor de jaarlijksche congrescon ferentie te voorkomen. De congresleiders waren zeer ontdaan over deze bijna ongelooflijke betooging te gen den verafgoden mahatma, doch zij zijn overtuigd, dat de aanslag een onmiddel lijke reactie ten gunste van Gandhi zal hebben. AMERIKA TWEEHONDERD DOODEN TE LIMA. Bij den jongsten opstand. Bij den gisteren in Peru uitgebroken op stand zijn 200 personen gedood. De meeste slachtoffers worden geteld onder de mui tende soldaten van het vijfde regiment in fanterie.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1