WOENSDAG 25 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. WERKVERSCHAFFING EN STEUNREGELING, v worstel het Rijkssubsidie te aanvaarden. Voor de werkverschaffing, welke van ge meentewege voor de werkloozen werd in gesteld, hebben B. en W. getracht rijks subsidie te verkrijgen. De pogingen daartoe zijn evenwel mislukt, omdat geen overeen stemming kon worden bereikt- met den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw omtrent- de voorwaarden der werk verschaffing. Met name omtrent liet uit te keeren uurloon was verschil. Terwijl B. en W. vasthielden aan de toekenning van een uurloon van ƒ0.40, eiscbte de Minister dat dit teruggebracht zou worden op 0.35. Ook de voorslag, hunnerzijds gedaan, dat de gemeente wel ƒ0.40 uurloon zou beta len, maar het rijkssubsidie zou berekend worden naar 35/40 van het door de ge meente uitgekeerde loonbedrag, werd door Z.E. afgewezen. De Minister wil van den eisch van een uurloon van 0.35 niet af laten, omdat naar zijn overtuiging een loon van 0.40 geen voldoende speling laat met dat hetwelk in particuliere bedrijven kan worden verdiend en dus bij dit uurloon de prikkel voor de lij de werkverschaffing te- werkgestelden ontbreekt, om bij particu liere bedrijven en ondernemingen werk te zoeken. In zijn laatste schrijven merkte de Mi nister op dat de instelling van een werk week van 50 uren aan het bezwaar van B. en VV. grootendeels zou kunnen tegemoet komen. Deze opmerking is juist. De mo gelijkheid van de toepassing van dit mid del bestaat evenwel eerst in de laatste we ken, omdat in het kortst van de dagen moeilijk deze werkduur zou hebben kun nen worden toegepast. Bij inwilliging van zijn eischen is d* Minister bereid een sub sidie van 30 pet. in de werkloonen toe te staan van den dag of dat de regeling, zoo als hij die voorstaat wordt toegepast. Deze geldt dan voorloopig tot 25 April a.s. Van terugwerkende kracht van het subsidie kan geen sprake wezen. Natuurlijk is de gemeente van 's Minis ters zijde niet gebonden aan de 50-uren- werkweek; wèl aan het uurloon van 0.35. Bovendien is eisch dat de tewerkgestelden ziekengeld betalen. Het komt B. en W. voor en de Com missie van Bijstand voor Openbare Wer ken is van betzelfde gevoelen dat thans op de door den Minister gestelde voorwaar den moet worden ingegaan. De mildere weersgesteldheid, de ruimere werkgelegen heid in particuliere, ondernemingen welke zich langzamerhand voor doet en niet min der de zorg voor de gemeentefinancicn rechtvaardigen dezen maatregel van de zijde van de gemeente, die zich voor de werkverschaffing van December j.l. af zeer belangrijke offers getroost heeft. Een tweede punt, hetwelk B. en W. hier bij ter sprake brengen, is de Steunregeling. Deze is geldig tot en met den eersten Zaterdag in April a.s. dus tot en met den 4den. Op grond van deze regeling is door de daarvoor ingestelde Commissie tot 21 Maart j.l. uitgekeer als volgt: over d-e week aantal pers. Gez. bedrag 9—14 Febr. 56 510.87 1621 Febr. 45 322.67 23—28 Febr. 47 356.46 2—7 Maart 57 422.78 9—14 Maart 87 668.37 16—21 Maart 67 467.66 Totaal 2748.81 Bovendien zijn gedurende de bovenge noemde perioden in totaal 342 H.L. cokes verstrekt. Opgemerkt wordt dat het hooge getal der steuntrekkenden in de week van 914 Maart gevolg is geweest van de vorstdagen. Voor deze steunregeling wordt geen rijkssubsidie verleend. Aan deze uitkeeringen, die bovendien ongunstig gevolg hebben op de uitgaven van het Armbestuur in dezen zin dat zich daar aanmelden onderscheidenen die voor steun uit de steunregeling niet in aanmer king kunnen komen, mag geen langer be staan worden gelaten dan strikt noodzake lijk is. Welnu, er kan met waarheid gezegd wor den dat, er mogen nog enkele uitzonde ringen zijn, de noodzaak van een steunre geling als meer algemeene behoefte voor de categorie van werkloozen waarvoor zij ingesteld is, niet meer aanw.ezig is. Zij kan dus vervallen. Misschien is het als overgang en met het oog op de uitzonderingsgevallen aan te bevelen om haar nog gedurende 3 weken te handhaven. B. en W. stellen? den Raad voor dien overeenkomstig te besluiten. Gemeenteraad. Aan de agenda van de Donderdag te houden vergadering zijn de volgende punten toegevoegd. 6. Voorstel van B. en W. in zake verla ging loon werkverschaffing en verlenging werking der steunregeling met 3 weken. 6. Aanbeveling voor de benoeming van een lid van de 2e Commissie tot wering van schoolverzuim. Aanbevolen worden de heeren: 1. J. Th. v. d. Burg, Hooftstraat 106; 2. A. J. A. Breukel, Raadhuisstraat 281. Kantongerecht. Tot Kantonrechter aihier is benoemd mr. J. H. W. Nicolai, Kantonrechter te Onderdendam; hem zijn opgedragen de werkzaamheden van Kan tonrechter te Woerden. Kiesvereeniging. Door de R. K. Kies- vereeniging „Recht en Orde" werd gister avond onder voorzitterschap van den heer H. S. van der Putten in de St. Josephzaal een aLgemeene ledenvergadering gehou den. In tegenstelling met vorige bijeen komsten was de opkomst, hoewel deze nog veel grooter had moeten zijn, bevredigend, waarover de voorzitter in zijn openings woord dan ook zijn voldoening uitsprak. Na lezing der notulen kwamen als punt 3 bestuursmededeelingen aan de orde, waaronder de mededeeling was vervat, dat de stemming voor de Prov. Staten was vastgesteld op 22 April. Voorts dat in verband hiermede, personen die vorig jaar elders woonachtig waren en thans onze gemeente tot woonplaats hadden gekozen, alhier hun stemplicht konden vervullen, indien zij daarvan voor 8 April ter ge-^ meen te-secretarie kennis gaven. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental over 1930 van 782 tot 812 was gestegen. Ongeveer 600 perso nen waren evenwel nog niet aangesloten bij de vereeniging. Over dit feit maakt de secretaris in zijn verslag zeer gemotiveerd de bemerking, dat ieder in eigen kring zal ijveren om deze wegblijvers binnen de ge lederen der organisatie te brengen. Het financieel verslag van den penning- meesier, dat door de commissie correct in orde was bevonden wees op een batig sal do van 98.16. Een uitvoerige bespreking vormde de aangelegenheid tot aanbeveling van can- didaten voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing en hun rangschikking bij de samen- telling van de definitieve groslijst, waar voor de stemming zeer waarschijnlijk zal plaats Hebben op Zondag 12 Anril. Betref fende de besprekingen met de Kiesvereeni ging te Aarlanderveen deelde de voorzit ter mede, dat deze tot dusver nog niet zoo'n vlot verloop hebben gehad, doch na der wel tot overeenstemming zullen lei den. Als candidaten voor de gemeenteraads verkiezingen werden gesteld de heeren J. H. Bnere, H. G. Veltman, A. F. Ruijzenaars S. van Leeuwen en J. van Capel terwiil de heer A. Breukel verklaarde zijn candida- tuur niet te aanvaarden. De rondvraag leverde veel stof tot be spreking. Door verschillende aanwezigen werd gewezen op het groote gewicht van de a.s. verkiezingen voor gemeenteraad en Prov. Staten en zij drongen er met klem op aan. dat ieder ziin stem zou uitbrengen op de Ivath. lijst. Na nog enkele besore- kingen van huishoudeliiken aard, sloot de Voorzitter om pl.m. 10 uur deze geanimeer de vergadering. Scharensliep aangereden. Door een Haagsche auto-bestuurder werd gisteren in wijk Hoorn de scharenslijperswagen van K. getorpedeerd. De daardoor ont stane schade zal door hem waarschijnlijk worden vergoed. NIEUWVEEN. Verkeersvliegtuig geland. Dinsdag middag, ongeveer te kwart over vier, land de cp een weiland van de gebrs. De Boer alhier, het Fokkerverkeersvliegtuig van de K.L.M., de P.H.-A.C.T. Omtrent de oorzaak der landing, deel de de piloot, de heer Van Veenendaal, mede, dat een plotseling optredende 'dikke mist, hem noodzaakte te dalen. Na eenig zoeken, wist hij een geschikt landingster rein te vinden en was daarop zeer vlot neergestreken. Voorts hoorden wij van den bestuurder, dat het toestel met passagiers en lading van Parijs vertrokken was, met bestemming naar Amsterdam. De vier pas sagiers, allen Zweden, waren meteen per auto van den heer G. Koppenol, doorge reisd naar Schiphol. Spoedig waren van de K.L.M. douanen aanwezig, alsmede technisch personeel. De post en lading werden per auto verder ver zonden. Het vliegtuig werd verankerd en zal Woensdag doorvliegen naar Schiphol. Onder het groot aantal toeschouwers, waren o m. tegenwoordig de heer J. W. Gesink, burgemeester, benevens de rijks- en genieente-politie. NIEUWKOOP. Te water. Een tweetal heeren van de Alphensche Bank te Alphen a. d. Rijn wil den voor het huis van W. B. Heeman per auto keeren, doch zij reden pardoes in de Voor wet ering. Door den kraan wagen van Garage de Rooij alhier werd de auto weer op den wal gebracht en naar Alphen aan den Rijn vervoerd. Een nat pak, een ge havende auto en veel oponthoud was het drievoudig gevolg van deze pech. NOORDEN. Missionaris F. Koperdraad. Op 20 Maart is Missionaris F. Koperdraad uit Madras aigereisd om gedurende een jaar met verlof in Holland, door te brengen. Wegen gezondheidsredenen is het vertrek vervroegd. De reis wordt afgelegd via Co-t lumbo, waar Z.Eerw. op 24 dezer is scheep gegaan. Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleen bank heeft haar 25-jarig bestaan gevierd en gevoelt zich geprikkeld haar actie uit te breiden. Het bestuur heeft n.l. in Nieuw koop een circulaire laten rond bezorgen, waarin het aankondigt, dat op Woensdag, 25 Maart des avonds 7 uur in Hotel Het Vliegende Paard, door den Hoofdinspec teur der Centrale Bank te Utrecht, den heer Visser, een lezing zal worden gehou den over de working van de Boerenleen bank als spaar- en voorschotbank. Voorts zullen in den vervolge ook te Nieuwkoop eens of meermalen per week zittingen wor den gehouden om het de nieuwe leden al daar gemakkelijk te maken. GEMEENTERAAD VAN ZEVENHOVEN De Raad dezer gemeente kwam Maandag in openbare vergadering bijeen; tegenwoor dig waren alle leden. Voorzitter de Burgemeester, die de ver gadering opent, het ambtsgebed leest en daarna de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Crediet voor noodlijdende tuinders. De voorzitter brengt ter tafel een schrij ven van Ged. Staten dezer Provincie met begeleidende voorwaarden en regelen, waaronder aan noodlijdende tuinders ore- diet kan worden versohaft, terwijl tevens van de Ooop. Centr. Tuinb. Veilingsvereeni- gin,g Ter Aar en Omstreken G.A. een schrij ven is ingekomen waarin den raad wordt verzooht, zich garant te stellen voor de eventueele aan noodlijdende tuinders te ver sohaffen credieten; de regeling komt in korte treken hierop neer, da t aan een daar voor in aanmerking komend tuinder, een orediet van ten hoogste 700.per H.A. kan worden verstrekt, mits hij lid der ge noemde veiling is, daartoe een aanvraag doet, bevattende een zestiental vragen, waarin hem ,.het naadje van de kous" wordt gevraagd, welke aanvraag via de veiling in overleg met een Bank (welke het orediet tegen 1 1/2 pCt. verschaft) wordt bezien en gezonden aan B. en W. van de woon plaats en daarna aan Ged. Staten. Verder zijn bepalingen opgenomen, wel ke tuinders in aanmerking kunnen komen; in deze gemeente zouden er dit 3 of 4 kun nen zijn. Zooals uit het schrijven van de veiling blijkt, is het risico der door de ge meente te stellen 30 pCt. garantie gering (de Provincie stelt zich voor 70 en de vei ling voor 10 pOt. garant). B. en W. stellen dan ook voor, de ge meente garant te doen zijn, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten bij een besluit, in concept aangeboden. De Rekening van het Woningbedrijf over 1930 wordt daarna als aangeboden vastge steld met een verlies van 174. Het kohier voor de hondenbelasting 1931 wordt vastgesteld met een totaalbedrag van 90— Tariefsverlaging electrici teit. De voorzitter deelt mede, dat hij reeds nu op de convocatie heeft vermelde de ta riefsverlaging voor gebruik van eleotrisoh Licht door de bewoners lang® Hoogendijk en A-nastel, en voor v. Lee. uw en (hoeve Ar changel), ofschoon vong jaar wel liesloten is dit te bekijken, als de bedrijfsrekening 1930 zou zijn ingekomen. Het resultaat is nu ecihter bekend, en ge bleken is, dat bijna alle gebruikers zijm ge komen aan hun gestelde minimum-verbruik, terwijl het totaal-verbruik meer bedraagt dan voor een rendabiliteit dier uitbreidin gen noodig zou zijn geweest, zoodat moge lijk is, reeds nu met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1.1. een verlaging in te stel len, echter met behoud van het gestelde minimum-verbruikeen groot-verbruiker kan dus van de verlaging dadelijk profit ee- ren, terwijl niet vergeten mag worden, dat de gebruikers aan het ioi het Dorp bestaan de net, jarenlang 50 cents per K.W.U. heb ben betaald, daarna een jaar 48 ets., toen 45 cents, en daarna pas minder een een vastrecht tarief hebben gekregen, terwijl Hoogendijk en Amstel zijn begonnen met 45 ets. en door het bestaande bedrijf een winst wordt gederfd van 10.per boer derij, welke echter uit de gemaakte winst reeds dadelijk is gedekt, voorgesteld wordt, het licht en kracht met twee ets. per K.W.U. te verlagen, ingaande 1 Jaunari 1.1., algemeen wordt hiertoe besloten. De voorzitter zegt, dat in Mei a.s. de geheel© Scha ttingscoinmissie voor de Rijks- inkomstenbelasting aftredend is, zooda-t be noeming moet plaats hebben, omdat voor dien tijd wel geen raadsvergadering meer zal worden gehouden. Bij eerste stemming worden gekozen Bocxe, Jac. Slingerland en A. J. de Groot., allen aftredend, terwijl de tweede vrije stemming en de hersi eniming geen resul taat geven, waarna bij loting t-ussehen A. P. v. d. Weijden en A. Breed ijk, de laatste benoemd is. Alen nemen hun benoeming aan. Inzake de waterleidingaanlog deelt de voorzitter mede, dat op 4 April a.s. over de inschrijfbiljetten van aanleg van buizennet en watertoren zal worden beslist, de aan leg ter hand zal worden genomen, zoodat volgens het bestek op 1 December a.s. het werk zal zijn opgeleverd. Omtrent tewerkstelling van werkloozen is in het bestek een bepaling opgenomen, enkel dan in dat voor den buizenaanleg. Hie ma sluiting. KOUDEKERK Gymnastiek-uitvoering. De gymnastiek vereniging „Aspasi" gaf Maandagavond haar vijfde openbare uitvoering in de O. L. School Evenals vorige jaren, was er voor deze uit voering weer veel belangstelling. De voorz., de heer H. Wilde, opende de avond met allen een hartelijk welkom toe te roepen, waarna hij de leiding in handen gaf van den directeur, den heer'J. W. de Jong van Alphen a. d. Rijn. Het programma werd hierna op uitstekende wijze afgewerkt. Mooie oefeningen werden uit gevoerd, zooals brug, rek, volksdansjes en rhyt- mische oefeningen, waarom hartelijk gelachen is. De heer de Jong kan dan ook met voldoe ning op dezen avond terugzien. WOERDEN. Toediening H. Vormsel. Zooals reeds eerder medegedeeld zal Vrij dag a.s. Z.H.E. Mgr. Aengenent, bisschop va-n Haarlem, het H. Vormsel in onze pa rochie komen toedienen. Des morgens on der de H. Mis van 7 uur heeft een algemee ne H. Communie plaats van alle nog te vormen kinderen. Te negen uur draagt de bisschop een H. Mis op in on/ze parochie kerk, na afloop waarvan H. Vormsel toe gediend wordt. Zondag is van de kansel verzooht aan de parochianen de vlag op dien morgen uit te Heken. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Vrijdag 27 Maart a.s., des namid dags 2 1/2 uur. Agenda: 1. Ingekomen stdk- ken. 2. AdTes 's-Gravenslootbewoners om stroomprijsverlaging3. Stemming bestra ting woonwagenterrein. 4. Verkoop grond Steenkhilen, 2e Hond'b. straal en Xieuw- straat. 5. Deposito-oveieenkomst met bouw- vereeniging St. Willibrordois. b. Opheffing zekerheidstelling van den vorigen dir. der Bedr. 7. Ontsmettingsverordeningen. 8. Be noeming schattingscomrnissie rijks inkom stenbelasting. 9. Adres straatverlichting Nieuwendijk. 10a. Rekening 1930. Gezond heidscommissie. 10b, Rekening Burgerlijk Armbestuur. 11. Oninbare posten. 12. Ad'res Holl. Maatschappij van Landbouw inzake land'b. huishoudcursus. 13. Adres W. R, B. aanschaffen reddingsmiddelen. 14. Adres Bond dierenbescherming aankoop asphixi- atietoesiel. 15. Wijziging afschrijvingsper centages. 16. Watervoorziening buurtschap pen. 17. Verslagen tarief eleetr. stroom. 18. Bouw nieuwen gashouder. 19. Wijziging ver ordening begrafenisr echten. Z0ETERW0UDE. Gemeenteraadsverkiezing. Door Bur gemeester en Wethouders is bepaa.ld, dat de gemeenteraadsverkiezing zal w orden gehouden' op Woensdag 17 Juni e k. Posterijen. Door het hoofdbestuur der posterijen is besloten de tweede postbe stelling en de tijdens die bestelling plaats hebbende buslichting in de Weipoort op een later tijdstip te doen uitvoeren, tei- wijl tevens in die buurtschap een poststa tion zal worden gevestigd. Werkloosheid. Het aantal ingeschre ven werkloozen is de laatste dagen sterk verminderd. Momenteel staan er nog slechts 18 bij het correspondentschap der arbeidsbemiddeling ingeschreven. Drankbestrijding. Door de Parochieele Jeugdraad was het initiatief genomen tot een drankbestrijding propaganda-avond. Het Patronaat en de St. Josephgezellen- vereeniging hadden de uitvoering van dit besluit op zich genomen en na eenige cor respondentie was dan gisterenavond de secretaris van het Diocesaan Kruisver- bond gekomen om een lezing met lichtbeel den te'houden. Wij kunnen van dezen avond niet an- L)e at'deeling R. S. en U. van de Hou. Mij. \un Landbouw hield Dinsdag een PAASCHVEETENT OONSTELL1NG op de terreinen van de nieuwe veemarkt te Rotf erdam. Een drietal beesten van erven W. J. Zwetsloot uit Leiden, behaalden den eersten prijs. ders schrijven dan van een geheel mislukte poging. De leden van het Patronaat waren goed opgekomen en ook vele St. Josephgezellen hadden hun drukke werkzaamheden aan het nieuwe gebouw en voor het tooneel onderbroken voor deze bijeenkomst. De inleider begon dan te spreken over het alcoholisme waarbij statistiek-gege- vens op doek weiden vertoond en eenige voorbeelden in cijfers en tabellen omtrent de gevolgen van drankmisbruik. Over de bestrijding zelf werd echter geen woord gesproken, zelfs werden de bestaande or ganisaties op dit gebied niet eens ge noemd. Na- deze onsamenhangende opsom mingen van de gevolgen van alcoholisme, waarvan de gebruikte kostprijzen van ar tikelen eenige tientallen van jaren ver ouderd waren, weid de avond vol ge maakt met het vertoonen en het vertellen van een sprookje dat met de drankbe strijding in geeu enkel verband stond en dat zoo onbenullig was als vroeger ver toond in huiselijken kring voor de kinde ren beneden acht jaar. De jongens zaten dan ook in verbazing te grinneken over het vertoonde en het is te verwonderen, dat het nog zoo afliep. Na het „groote neuzen-sprookje", waar mede de inleider zelf verlegen werd. kwam nog een onmogelijke vertelling met plaat jes uit de vorige eeuw die nog moest die nen tot drankbestrijding tenminste aan het slot liet de kastelein een vat jenever leegloopen. Het lag niet in de bddoeling van dezen avond een oprichting van een drankbe- strijdingsorganisatie te maken, maar wel om een positieve drankbestrijding te voe ren door het alcoholisme met de treurige gevolgen te laten bespreken. Zoo ooit, dan kan van dezen avond over een mislukking gesproken worden en moeten wij onze groote ontevredenheid te kennen geven, dat uit het groote centrale kamp van onze roomsche drankbestrijding met zulk een slecht materiaal gevochten wordt tegen den machtigen koning Alcohol. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. J. P. COEN (thuisr.) 23 Maart van Sa- bang. JOHAN v. OLDENBARNEVELT (uit rek) 24 Maart te Port Said. PRINS DER NEDERLANDEN (uitr.) 24 Maart te Sabang. JOHAN DE WITT 24 Maart van Am sterdam naar Bataria. KON. HOLL. LL0YD. EEMLAND (thuisr.) 23 Maart van Bahia. PORTA (uitr.) 22 Maart te Santos. S ALL AND (thuisr.) pass. 24 Maart Dunceness. ZEELANDIA (thuisr.) 24 Maart van Montevideo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BILDERDIJK 23 Maart van Baltimore naar Rotterdam. ROTTERDAM 23 Maart van Ragusa te Venetië. GROOTENDIJK, R'dam—N. Orleans, 23 Maart van Tampico. VOLENDAM, N. York—R'dam, 24 Mrt. v.m. van Boulogne, 5 u, n.m. voorgaatt Nw. Waterweg venvacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN 24 Maart van Ant werpen naar Rotterdam. KLIPFONTEIN (thuisr.) 24 Maart te Genua. NIAS (thuisr.) 27 Maart te Duinkerken verwacht. NIEUWKERK 23 Maart van Rotter dam naar O.-Afrika ria Kaapstad. NTJKKERK 24 Maart van Dar-es-Sa- laam. RANDFONTEIN 24 Marat van Ham burg nar Amsterdam; voorm. 2 u. in den mond v. d. Elbe geankerd wegens mist. ROTTERDAMSCHE LL0YD. DEMPO (uitr.) 24 Maart van Gibraltar INDRAPOERA (thuisr.) pass. 24 Maart Finisterre. 26 Maart v.m. 6 u. te Cowes verwacht. KEDOE (thuisr.) pass. 23 Maart Perim KOTA AGOENG (uitr.) 24 Maart te MERAUKE (uitr.) 23 Maart te Genua SITOEBONDO (thuisr.) 23 Maart te Triest. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. ANTENOR, Japan-R'dam, 24 Maart v. Singapore. MENELAUS, Japan-R'dam, pass. 24 Maart Perim. PATROCLES Japan n- Londen-R'da-m, pass. 24 Maart Dungeness. PRIAM, Java-A'dam, pass. 24 Maart Gibraltar. „Handen i „Ja, dat kan je makkelijk zeggen. Mijn bretelles zijn stuk.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6