WOENSDAG 25 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BR1TSCH-IND1E ONRUST IN INDIE NA DE TERECHTSTELLINGEN. Gandhi tracht de opwinding te doei. bedaren. Naar aanleiding van de terechtstellingen van de drie ter dood veroordeelden wegens moord op den commissaris van politie te Lahore, Saunders, in 1929 gepleegd, zijn verschillende incidenten ontstaan. Naar thans uit Nieuw Delhi wordt gemeld, heb ben, bij wijze van protest, de leden der na tionalistische partij de zaal der wetgeven de vergadering verlaten. Gandhi echter neemt in deze zaak een gematigde houding aan. Voor hij met an dere leiders naar Karachi vertrok tot bij woning van het Panindiache Congres dat daar wordt gehouden, verklaarde hij, dat men niet in de fout moest vervallen van zich door zijn toorn te laten meesleepen. Gandhi bracht hulde aan de terdoodge- br&chten, doch hij waarschuwde de Britsch- Indischo jeugd ertegen, hun voorbeeld na te volgen. De bevrijding van Britsch-Indië moest niet worden-nagestreefd door moord. Gandhi zeide voorts nog, dat wellicht de plicht zou zijn geweest van de Britsch- Indische regeering om de terechtstelling voor onbepaalden tijd uit te stellen, maar men moest de regeeirng er niet van be schuldigen haar beloften te hebben gebro ken. „De groote fout door de regeering be gaan"' aldus Gandhi „verhoogt enkel maar onze macht tot herwinning van de vrijheid, voor welke vrijheid deze drie in den dood zijn gegaan". Onrust onder de boeren. In verscheiden districten nabij Allaha bad vormen moord en brandstichting de jongste faze van het conflict tusschen de grondeigenaars en hun pachters. In de af- geloopen tien dagen is er propaganda ge voerd om de pachters er toe te bewegen geen pacht te betalen In één dorp ging de bevolking, geholpen door Congres-vrijwil ligers, tot lijdelijk verzet over. De politie arresteerde daarop de leiders van het ver zet en joeg de menigte met stokslagen uit een. In een ander dorp werd e-en grondeige naar door zijn pachters aangevallen, maar zijn bedienden doodden één der aanval lers en verwondden er twee. Tal van ge vallen van brandstichting door pachters worden gemeld. BINNENLAND EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. De benoeming van socialisti sche burgemeesters. Laf is laf. Een „gepatenteerde" aanklager van burgemees ters! De Eerste Kamer heeft, gisteren de be grooting van Binnenl. Zaken en Landbouw afgehandeld. De debatten leverden geen greintje nieuws. De heer Diepenhorst (A.R.) be toogt, ten aanzien van de uitvoering van de Tarwewet, dat de oogst 1930 daarin kan en moet worden opgenomen. Van den oogst 1930 is 7050 H.L. gedorsckt en 4450 H.L. is ongedorst overgebleven. De boeren hebben voor een groot deel gewacht met den af zet van hun oogst, niet uit speculatiezucht, maar omdat de haast, waarmede de behan deling der Tarwewet'was ingezet, recht vaardige verwachtingen wekte. De heer Savomin Lobman (C.H.) besprak de zwakke houding van den bur gemeester van Nijmegen bij de viering van het jubileum der stad. De heer Janssen (H.K.) gaf zijn visie weer op de relletjes bij de staking aan de Zinkwitfabriek te Maastricht. Do heer Smeenge (V.B.) vroeg, of het met mogelijk was, aan hen, die een landarbeiders-plaatsje hadden bekomen, verlaging van rente en uitstel van aflossing toe te staan. De heer Hermans (S.D.A.P.) had ver schillende klachten over burgemeesters, o.a. over den burgemeester van Blokzijl, die een voetbalwedstrijd verbood en daar door relletjes uitloke. De hee.v Polak (S.D.A.P.) drong aan op spoed met het verleenen van steun voor het Gooische natuurreservaat. Ook vestig de spr. de aandacht op het dooden van tienduizenden zangvogels en bepleitte be schermende maatregelen voor het vee bij brand. Opmerkelijk acht spr. het, dat van de 1050 burgemeesters er slechts 5 sociaal democraat zijn, terwijl de sociaal-democra ten pl.m. 25 pC't. van de bevolking uitma ken. Spreker kan dan ook geenszins er kennen, dat de sociaal-democraten ten aan zien van burgemeestersbenoemingen op ge lijken voet als andere politieke gezindten worden behandeld. De heer Ouaegeest (S.D.A.P.) merkt tegenover den heer de Savomin Lohman op, dat, id tegenstelling bijv. tot Engeland, hier te lande het koningschap in de poli tiek wordt betrokken door de A.R.-partij. Spr. zegt, dat het den soc.-democrat-eu al dus, ook van den aanvang af, onmogelijk is gemaakt, de opening der S.taten-Generaal in do Ridderzaal bij te wonen. In de avondzitting was het woord aan Minister Ruysde Beerenbrouck Spr. verwacht een rapport van de Kon. Brandweervereen. over de bescherming van vee bij brand. Een wetsontwerp tot be scherming der vogels is in voorbereiding. Omtrent de verlaging van de rentevoet voor landarbeidersplaatsjes wordt over leg gepleegd en spr. hoopt, dat daartoe spoedig een voorstel kan worden gedaan. Wat de betaling der pachten betreft merkt spr. op, dat blijkens de rapporten de crisis nog weinig invloed daarop heeft ge had. Gemeenten, die financieel nadeel zul len ondervinden zullen door het rijk wor den schadeloos gesteld. Ten aanzien van de vraag of bij de uit voering van de Tarwewet rekening zal worden gehouden met den oogst van 1930 kan spr. geen besliste uitspraak geven. Zoo eenigszins mogelijk zal die oogst in de wer king van de Tarwewet worden opgenomen. Dat de post voor den bijzonderen vrijwil- ligen landstorm is verhoogd, vindt zijn reden in de groote uitbreiding van die or ganisatie. Verlaging van de tarieven der Spoorwe gen voor vervoer var tuinbouwproducten moet wachten op de uitkomsten van het onderzoek der commissie voor de verla ging der tarieven van landbouwproducten. Ten aanzien van de benoeming van bur gemeesters zijn ook nog wel andere cri teria aan te leggen dan de vraag: hoe de meerderheid in de gemeente denkt over de toepassing^van de Zondagswet, hoe de Be grafeniswet moet worden toegopast. Ook het schoolvraagstuk is een factor waarmee te rekenen valt. Ook de houding ten aanzien van de kwestie, waarbij in de Tweede Kamer de heer Albarda de hoofdrol speelde telt mede. Ook besprak de Minister de feesten te Nijmegen en de houding van den burge meester. „Ook het beste paard kan wel eens struikelen", zeide spr. Over de Maastrichtsche relletjes achtte spr. het onverantwoordelijk, dat onderge schikte politie-ambtenaren, buiten den bur gemeester om, afspraken er maar eens een eind aan te maken. De Minister van Justitie, de heer D o n n e r, sloot zich bij het betoog van Jhr. Ruys over de Maastrichtsche relletjes aan. De volksvertegenwoor diging is volkomen ingelicht. Niets is ach tergehouden. Van achterbaksheid of doof- potpolitiek is geen sprake bij de Regee ring. Hier heeft men een les gehad, een dure les, waarvan het resultaat is, dat de autoriteiten het gezag krachtig behooren te handhaven. De heer Mondeis (S.D.A.P.) voerde over het gebeurde te Maastricht nogmaals het woord. De Minister van Binnen 1. Za ken en Landbouw dupliceert. Spr. vindt het in-laf, dat men zich op werkwil ligen wreekt door vrouwen en kinderen te hinderen en lastig te vallen. Als men wil, dat de straat vrij moet zijn voor iedereen, begrijpt spr. niet, dat een man als de heer Mendels niet inziet, dat het hoofd van politie te zorgen heeft, dat er orde heerscht op straat. Bij alle stakingen hebben de gezags dragers te zorgen, dat er orde is op straat. De heer Hermans komt ieder jaar met een lijstje van burgemeesters, die volgens hem verdienen te worden gehangen. Maar daartoe leent spr. zich niet. Hij wil geen materiaal leveren aan deze gepatenteerden aanklager. De heer Hermans protesteert tegen deze uitlating. De heer Mendels (S.D.A.P.) betreurt het, dat de Minister van Binnenl. Zaken een blaam heeft geworpen op het optre den van de modern georganiseerde arbei ders bij stakingen, n.l. dat zij vrouwen en kinderen van werkwilligen zouden mo- lesteeren. Dat is niet juist en dat wordt zeer zeker niet gepropageerd. Als er een relletje is, joelt altijd in de volksbuurt de bevolking bij elkaar. Het is een uiting van sentiment, zij het een wild sentiment, dat men de strijdende arbeiders in den rug aanvalt. Dat sentiment kan spr. goedkeu ren. De Minister van Binnenl. Za ken herhaalt, dat zijn stelling is, dat de overheid ten allen tijde verplicht is de orde te handhaven. Gewelddadigheden tegenover vrouwen en kinderen is laf, dat herhaalt spr. Dat zoo iets wordt gepropageerd door de lei ders der moderne vakbeweging heeft spr. niet gezegd. Ten aanzien van het persoonlijke feit zegt spr., dat het hem spijt dat hij den heer Hermans op dit late uur weer tot droefe nis heeft gestemd. Spr. veroorloofde zich, met allen eerbied voor dit Hooge College, de vergelijking van de Eerste Kamer met een jury, die ieder jaar voor zich ziet den gepatenteerden verdediger van de burge meesters en den gepatenteerden aanklager, die ieder jaar over een aantal burgemees ters klachten aanbrengt. Spr. heeft niet het minste bezwaar de woorden gepatenteerde aanklager terug te nemen en wil ze vervangen door den ge- achteri afgevaardigde, die het zijn duren plicht beschouwt jaarlijks hier eenige klachten over een aantal burgemeesters te berde te brengen. De begrooting wordt z. h. st. goedge keurd. TWEEDE KAMER Het Rijksopvoedingsgesticht te Avereest. Voortzetting behandeling Woningwet. Bij den aanvang der vergadering vroeg de heer Kortenhorst (R.-K.) verlof tot interpellatie over de niet totstandko ming van de handelsovereenkomst te Ge- nève en het standpunt van de regeering ten aanzien van de internationale handelspoli tiek. Op dit verzoek wordt heden beslist. Aan de orde kwamen daarna verschil lende kleinere wetsontwerpen o.a. conclu sie van het verslag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres van A. Pel- jeur te Leiden, betreffende het doen ver richten van een kadastrale hermeting van een aan adressant toebehoorende strook grond te Voorschoten en vergoeding voor geleden schade. De conclusie wer-d aange nomen. Ook kwam in bespreking de suppletoire begrooting van Justitie, waarbij o.a. gelden werden aangevraagd voor de verbouwing van de Rijksopvoedingsgestichten te Doe- tinchem en te Amersfoort. Deze verbou wing en uitbreiding moet het mogelijk maken, het gesticht te Avereest op te hef fen. De heeren v. d. Heide (S.D.A.P.) en Vos (V.B.) verklaren zich tegen opheffing van het gesticht te Avereest. Ook de hee ren Duymaer van Twist (A.-R.) en Snoeck Henkemans C.-H.) be treuren de opheffing van „Veldzicht". De heer Schokking betreurt eveneens het verdwijnen van „Veldzicht", doch acht die op heffing gerechtvaardigd door de mo tieven der Regeering. Minister Donner betoogt aan de hand van de cijfers, dat het aantal kinderen in de Rijksopvoedingsgestichten sinds 1922 steeds is teruggeloopen. Dit is een feit, waarvan men zich niet los kan maken. De particuliere zorg is hier geheel ingegroeid en heeft zich goed geoutilleerd. De gebouwen kunnen, in de toekomst voor andere jusiiticele doeleinden worden gebezigd. Het ontwerp wordt z.h.st. goedgekeurd. Nadat zich bij het ontwerp, waarbij de Minister van Financiën gemachtigd wordt, geldleeningen aan te gaan, opdat circa 294 millioen gulden van de 5 pCt.-leening van 1913 kan worden afgelost en alzoo conversie van Nationale Schuld kan wor den bereikt, een debat ontsponnen had tus schen den heer Van Vuuren (R.-K.) en Min. de Geer, over de beleggingen van het Invaliditeit sfonds en het. Pensioen fonds, praatte men ook zeer uitvoerig over de conclusie der commissie, die verslag heeft uitgebracht inzake de inlichtingen, door Jhr. de Geer aan de Kamer verstrekt naar aanleiding van een verzoek om scha devergoeding. ingediend door K. Hulst, koopman te Rotterdam. De Kamer nam de afwijzende conclusie der commissie aan. Daarna werd de behandeling der Wo ningwet voortgezet. De heeren v. d. Bergh (S.D.A.P.) en A a 1 b e r s e (R.-K.) dienden amendemen ten in, waarvan dat van den heer Aal- b e r s e door de Regeering werd overgeno men De heer v. d. Bergh trok daarna z ij n amendement in. PR0V. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Voorziening in de vacature-Nivard. Door den voorzitter van het Centraal Stembureau is in de vacature-Nivard be noemd verklaard tot lid der Prov. Staten van Zuid Holland de heer G. M. Schoen- maeckers, notaris te Rotterdam. UNIFORME STEUNREGELING WERKL00ZEN. Overleg tusschen de groote gemeenten. Het is de wensch van den minister van Binnenlandsehe Zaken geweest, dat in de verschillende gemeenten, althans in de vier grootste, uijiforme steunrege lingen voor de werkloozen zullen worden getroffen. Eenige dagen geleden hebben de wethouders van de vier grootste ge meenten, onder wie de maatschappelijke steun ressorteert-, te Amsterdam een be spreking gehouden op de afdeeling van wethouder Douwes, over deze aangele genheid. Naar wij vernemen wordt Donderdag a.s., thans te 's-Gravenhage, een tweede conferentie gehouden tusschen de ge noemde wethouders, bij welke besprekin gen ook tegenwoordig zullen zijn de wet houders van financiën der genoemde ge meenten. Op deze conferentie zal tevens ter sprake gebracht worden de gewensoh- te regeling, volgens welke bepaald wordt, dat bij de toepassing van de onderst eu- ningstarieven van de verdiensten van vrouw en kinderen in totaal eerst een bedrag van vijf gulden geheel buiten re kening wordt gelaten van de gezinsin- komsten. Zooals men weet hebben B. en W. van Amsterdam reeds een dergelijke bepa'ing getroffen en is deze ook in an dere gemeenten reeds in toepassing ge bracht. DE INVOER VAN RUSSISCH AARDAPPELMEEL. Geen afweer-maatregelen vooralsnog van regeeringswege te verwachten. Op de vragen van den heer Zijlstra be treffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege in verband met den in voer van 8000 balen Russisch aardappel meel in Groningen, hebben de heeren Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Mi nister van Binnenlandsehe Zaken en Land bouw, en Verschuur, Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid o.m. het volgende ge antwoord. Ofschoon de prijzen van het ingevoerde Russische aardappelmeel met 't oog op kwaliteitsverschillen niet geheel vergelijk baar zijn met die van Nederlandsche meel soorten, schijnt toch te kunnen worden aangenomen, dat zij slechts weinig lager waren, dan die, welke destijds golden vooi Nederlandsch aardappelmeel van overeen komstige hoedanigheid. Bij den reeds zeer grooten voorraad grondstof, welke hier te lande beschikbaar is voor de glucose- en dextrine-industrie komt nu derhalve een hoeveelheid buitenlandsche grondstof, vrij wel tegen de thans geldende marktprijzen hetgeen uiteraard den afzet van het bin nenlandsehe fabrikaat bemoeilijkt-en mils- dien niet bevordei'lijk is aan de werking van de Regeeringsbemoeiingen. Bij de beoordeeling van maatregelen, dient niet alleen rekening te worden ge houden met den nadeeligen invloed, welken de invoer op den afzet van het inheem- sche artikel kan uitoefenen, maar tevens met de belangen, welke verbonden zijn aan het gebruik van het ingevoerde als grond stof voor de productie van fabrikaten, wel ke zooals in het onderhavige geval, voor een niet onbelangrijk deel worden uitge voerd. Met het oog hierop is de Regee ring vooralsnog niet voornemens, tot het treffen van afweermaatregelen over te gaan. UIT DE METAALINDUSTRIE. De Metaalbond zegt de C.A.0. op. Hoogstwaarschijnlijk slechts om technische wijzi gingen. Naar wij vernemen, heeft het. bestuur van den Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond een aangeteekend schrijven van den Me taalbond ontvangen, waarin het bestuur van deze werkgeversorganisatie bericht, dat de collectieve arbeidsovereenkomst, welke 17 Januari 1930 is gesloten wordt op gezegd, omdat de werkgevers meenen, dat het contract niet in ongewijzigden vorm verlengd moet worden. De opzegging van deze overeenkomst, waarmee het belang van ongeveer 40 dui zend arbeiders gemoeid is, zou volgens het bestuur van den R.-K. Metaalbewerkers- bond, echter geen reden tot ongerustheid behoeven te geven. Het bestuur heeft dezen brief van de zijde der patroons wel verwacht. In den loop van het vorige jaar al heeft men na melijk aan beide zijden moeten toegeven, dat er in het contract eenige hiaten van technischen aard voorkwamen. In de cen trale commissie is dan ook reeds een wij ziging van eenige artikelen vastgesteld. Nu is volgens het bestuur der katholieke werknemersorganisatie het vermoeden ge wettigd, dat de opzegging alleen met het opheffen der hiaten verband houdt en geen voorstellen tot verslechtering van arbeids voorwaarden inluidt. Invoerrecht op vleesch. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de samenstel ling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch of gekoeld vdeesch in hare vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vastgesteld als volgt Rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 K.G. 85. Paardenvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 50. Gedurende de maand April 1931 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierbo ven bedoelde vleeschsoorten bedragen 10 pet. van de hiervoor vermelde waarden. Met de electrificatie van het baan vak AmsterdamAlkmaar is men thans zoo ver gevorderd, dat de eerste proefrit over enkele dagen zal plaats1 heb ben. Volgens het overzicht van den Ge meentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam werd aan werkloozenuitk e e r i n g en on derstand gedurende de maand Januari in totaal uitgekeerd 757.927.86. In het over eenkomstige tijdvak van het vorige jaar 436.S03.S7, dus met circa 3 ton meer. In de Boerhaavekliniek te Amster dam is in den ouderdom van 74 jaar overle den de heer J. D. Schoon, directeur van de Maastrichtsche Hypotheekbank voor Nederland te Maastricht, welke sinds 1925 gefusioneerd is met de Mij. voor Hy- pothecair Grediëu in Nederland, aldaar. De drie samenwerkende vakbonden voor het collectief contract voor de bak steenindustrie vergaderde Maanda-gavond met 't personeel van de s t e e n f a b r i ek van den heer Van Wijk te Hete ren. Het personeel was nagenoeg in zijn geheel opgekomen. De vergadeiing besloot met gemeene stemmen een ultimatum te zen den. STADSNIEUWS W. H. M. GEENE 36 jaar trouwe dienst. Vandaag is aan den adjudant-onderofficier W. H. M. Geene, in de Morschpoortkazerne de medaille uitgereikt voor 36 jaar trouwe dienst. Een huldiging vooraf. Gisteravond is aan de plechtige medaille uitreiking reeds een huldiging voorafgegaan vanwege de cursisten van het Vrijwillig Land- sformkorps „Motordienst" sectie Leiden. De cursisten waren in de Morschpoortkazer ne bijeengekomen ter aanbieding van een hul deblijk aan den heer Geene, die, toen allen te ongeveer half tien waren opgesteld in de zaal, met sergeant Raams, binnentrad. Sergeant Raams nam hierna het woord en sprak instructeur Geene als volgt toe: Zeer geachte adjudant. Als sergeant van het Vrijwillig Landstorm- korps „Motordienst" sectie Leiden, zij het mij vergund ook namens mijn medecursisten een enkel woord tot u te richten, Wij staan op het oogenblik aan den voor avond van den dag, waarop u voor 36-jarigen trouwen dienst een onderscheiding zal worden uitgereikt. Achter die uitreiking ligt zeer veel. U hebt gedurende een menschenleven u ge heel en al gegeven voor ons Vorstenhuis en Vaderland. Veel jonge menschen hebben aan u een ge deelte van hun opvoeding te danken, in het bijzonder zij, die het voorrecht hadden, toen zij in dienst kwamen, u als leermeester te mogen beschouwen. Ik verzeker u, mede namens mijn cursisten, dat wij het ons als een eer rekenen, dat u door de Overheid ons is aangewezen als instructeur. Gezien het feit, dat wij nu allen bijéén zijn en morgen de voor u zoo gewichtige dag daar is. wensch ik u namens allen hartelijk geluk niet uw jubileum. Alhoewel het misschien meermalen voor kwam, dat de cursus matig werd bezocht, kunt u er zich van verzekerd houden, dat wij, die tot geregelde bezoekers kunnen worden gerekend, steeds spontaan en enthousiast uw lessen hebben gevolgd. Wij hebben veel van u geleerd. Wij hebben u leeren kennen als een voorbeeld van plichts betrachting en nauwgezetheid, helpend, waar u helpen kon, vraagbaak van iedereen. Adju dant, voor dit alles onzen hartelijken dank. Gemeentelijke Aankondigingen Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op het. bepaalde bij de wet van 18 Juli 1930, Staatsblad No. 333; Brengen ter kennis van belanghebben den: 1. dat de hoofden van binnen deze ge meente aanwezige inrichtingen, tot de op richting of uitbreiding waarvan vóór 12 Februari 1929 vergunning is verleend krach tens de Hinderwet of do vóór het in wer king treden dier wet geldende Koninklijke besluip?n, verplicht zijn de hun verleende vergunning vóór 1 April 1931 aan het Ge meentelast uur over te leggen; 2. dat daarbij tevens moeten worden overgelegd alle daaraan gehechte stukken en alle besluiten, waarbij de vergunning is gewijzigd of waarbij ontheffing van voor waarden is toegestaan; 3. dat bij niet. inachtneming van het bo venstaande vóór 1 April 1931 de betrokken inrichting, te rekenen van 1 Juli d.a.v. ge acht zal worden zonder vergunning in wer king te zijn en dat wijziging der vergunning of ontheffing der voorwaarden niet is ver leend. Ya.n de overlegging der bovenbedoelde stukken zal door het Gemeentebestuur een verklaring worden afgegeven. Binnen één maand na de overlegging zuilen zij tegen afgifte va-n een bewijs van ontvangst aan de belanghebbenden worden teruggegeven. De inlevering dient te geschieden ten Gemeentehuize, Rapenburg 12. A. VAN DE SAXDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 25 Maart 1931. Agenda LEIDEN. Woensdag. Spoedvergadering Ondersteu ningsfonds R. K. V. B., Steen- schuur 15, Bondsgebouw, 8 ubi. Woensdag. Leeszaal Reuvens, Breestraar 27, 4.30 uur. Woensdag. Openbare Les Muziekschool Toonkunst, Nutsgebouw, 7.30 uur. Donderdag, Leidsche Kunstvereeniging, Breestraat 81, 8.15 uur. Dinsdag. Donderdag, Zaterdag, Vincentius- Bibliotheek, geopend 's avonds van 7.30—8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart a.s waarge nomen door apotheek W. Pelle, Kort Ra penburg 12, telef. 594. U de rust, die welverdiend zal volgen op een dergelijk dienstverband, van harte gun nend, hoop ik, dat wij u nog enkele jaren mogen erkennen als onzen adjudant. Tenslotte bood spr. namens alle cursisten van het Vrijwillig Landstormkorps „Motor dienst", sectie Leiden, een schilderstuk aan als blijk van hoogachting en waardeering. Op spontane wijze bedankte de heer Geene voor de tot hem gesproken woorden en het aangeboden huldeblijk. De medaille-uitreiking. In de garnizoens-bibliotheek aan den Morsch- singel had hedenmorgen te 11 uur de plechtige medaille-uitreiking van adjudant Geene plaats Toen de jubilaris, die tevens vandaag zijn 52sten verjaardag vierde, met echtgenoote en kinderen, de bibliotheek binnentrad, waren daar o.m .majoor Dames, de legerpredikant ds. Nauta, majoor M. van Mens, commandant der Leidsche Burgerwacht, verder verschillende officieren van het 4e Regiment, en voorts de onderofficieren. Daarna kwam de regiments-commandant, overste G. Ie Poole, vergezeld van zijn adju dant kapt. Kuyper, binnen. Kapt.-adj. Kuyper las het koninklijk besluit voor, waarbij aan adj. Geene wegens 36-jarigen trouwen dienst de gouden medaille werd toe gekend. Hierna spelde de regiments-commandant den heer Geene de medaille op de borst. Vervolgens wees overste le Poole erop, dat in den dagelijkschen sleur van den militairen dienst hoogtepunten zijn. Een van deze ge wichtige momenten is de uitreiking van de gouden medaille. Gedurende 37 jaar heeft adj. Geene zich doen kennen als een man van nauwgezette plichtsvervulling, op wien men onder alle op zichten staat kan maken. Bovendien toonde hij een vaderlijke zorg over zijn leerlingen. Niettegenstaande er veel veranderd is bij het regiment, heeft adj. Gee ne altijd veel waardeering mogen ondervinden. Spr. is dankbaar voor de goede diensten, door hem aan het regiment bewezen en hij hoopt, dat de jubilaris nog lange jaren een sieraad van het 4e Regiment moge zijn.. Hierna werd adj. Geene door allen persoon lijk gelukgewenscht, waarop de overste ver zocht aan den jubilaris met zijn vrouw en kin deren nog een oogenblik te blijven. Daarna had de huldiging van den jubilaris plaats door de officieren van het 4e Regiment, waarbij overste le Poole weder als woordvoer der optrad en hem een fraaie hanglamp na mens allen aanbood. Aan mevr. Geene, die, naast en in de kazerne wonend, veel last had van de militairen, werden bloemen overhan digd. Vervolgens begaf de jubilaris zich naar de onderofficierscantine in de kazerne, waar hij werd toegesproken door den vaandeldrager adj. onderofficier-administrateur K. M. Jager, die den heer Geene allereerst gelukwenschte met zijn verjaardag en daarna een kort over zicht gaf van zijn loopbaan. In Juni 1894 kwam hij als tamboer in de kazerne. Na 6 jaar kwam hij in de opleiding, in het zevende werd hij bevorderd tot serg.-majoor instructeur en tenslotte volgde een tiental jaren geleden zijn bevordering tot adjudant-onderoff.-instructeur. De 37 jaren diensttijd bracht hij bijna geheel

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2