9e- 22ste Jaargang ZATERDAG 21 MAART 1931 No. 6852 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND Installatie van den Burgemeester van Lisse DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oenfc, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V „Liberale" wenschen en een liberale wensch. Voor de afd. Gorinohem van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft prof. B. D. Eerdmans uit Leiden een rese gehouden over het onderwerp: „De plicht van een Nederlander om liberaal te stem men". In het verslag van deze lezing, in het li berale „Handelsblad", hebben wij niet kun nen ontdekken, waarop die „plicht van een Nederlander" is gegrond. Wij zullen de belangrijkste beweringen, de voornaamste artikelen uit de politieke „geloofsbelijdenis", door den spreker af gelegd, even citeeren. „Wij wenschen met de liberale politiek te bereiken, dat ons volk kan samenleven, ondanks verschil van opvattingen en dat welvaart en geestelijke vrijheid alom zul len zijn". Dat is niet alleen een wensch van de liberale politiek „De liberalen willen geen goddeloozen staat, maar een staat, waarin ieder zijn ge loof kan belijden". Dat willen, ook wij „Ieder Nederlander is benoembaar voor een Rijksbetrekking. Bekwaamheid moet den doorslag geven." Prachtig onze hartgrondige wensch is, dat deze theorie alom in praclijk worde gebracht! „Wij moeten niet vijandig tegenover el kaar staan, maar in verdraagzaamheid sa menwerken". Een waar Ohristelijk be ginsel „Een partij moet geen beloften doen, welke zij niet kan nakomen". 't Is ons uit het hart gegrepen „De liberalen willen medewerken, den oorlog uit te roeien, maar zij willen niet door nationale ontwapening gevaren uit lokken". Wij gaan er volkomen mee accoord 1 „Het is maar half waar, dat men zooals de soc.-democrateh zeggen een goede maatschappij krijgt, als men de ar beiders goed verzorgt. Een arbeider met een klein loon kan gelukkiger zijn dan een met een hoog loon". Ook deze stelling kan goed bedoeld zijn. Geld schenkt inder daad geen levensgeluk; wat echter, na tuurlijk, niet wil zeggen, dat de stoffelijke belangen niet verzorgd dienen te worden, 't Is een waarheid, dat een hooger inkomen nog niet gelukkiger maakt; maar: deze waarheid moet niet uitsluitend en niet allereerst worden voorgehouden aan de arbeiders Wij hebben ten slotte in het- verslag één ware liberale opvatting gevonden. En deze is dan ook in het „Handelsblad"-ver- slag gespatieerd gedrukt. Zij luidt: „Poli tiek is Staatsbeleid en geloof is een per soonlijke zaak". M.a.w.: het Geloof staat ten eenemale buiten de politiek. Dat is de oude liberale leer, waartegen over zich stellen móet een Christen, een Katholiek. Een Christen moet zijn Gods dienst belijden en beleven in kerk en huis gezin maar óók in „zaken", óók in heel het dagelijksch leven, óók in het geheele openbare leven, óók dus in de politiek. En bij de beleving van ons Geloof in de politiek zullen wij volstrekt niet in strijd komen met de mooie gedragslijn, in eenige der hierboven-geciteerde uitspraken aan gegevenintegendeel! In de be leving van ons Geloof, ook in de politiek, ligt grondslag en leiddraad voor de gedra gingen, die een in alle opzichten goed Ne derlander passen en waardig zijn! Geen liberaal zal minder vrijheid genieten, als Nederlander, indien de Christelijke par tijen Nederland besturen, indien het open baar leven, zooveel mogelijk, door Chris telijke beginselen wordt geleid VOLKENBOND EUROPA'S CRISIS. Een verklaring van Colijn. Daar verschillende volkenbondsjourna- listen aan Colijn een aantal vrogen had den gesteld over den toestand, die thans in het leven is getreden met betrekking tot de Geneefsehehandelsconventie, heeft Colijn een algemeene verklaring ten dien ste van de pers afgegeven. Ten aanzien van de vraag, of de con ventie nog bestaat, dan wel dood is, her innerde Colijn er aan, dat deze vraag door verschillende delegaties verschillend is be antwoord. Persoonlijk is Colijn van oor deel, dat een conventie die voor een be paalde periode gesloten is, zooals de han del sconventie, ophoudt te bestaan, indien zij niet in werking gesteld is voor den af loop van den termijn, waarvoor zij geslo ten werd, n.l. 1 April van dit jaar. Van practische beteekenis acht Colijn deze strijdvraag echter niet, want zelfs wanneer men in den zomer nog eens bijeen zou komen, om 'te beraadslagen over de inwerkingtreding aer convtie, indien intuschen de noodige ratificaties zouden zijn binnengekomen zou men toch de conventie onmiddellijk in werking kunnen stellen, omdat ongetwijfeld eenige staten tenminste den tijd zouden verlangen, om de conventie opnieuw te doen ratificeeren. Ook zijn er andere moeilijkheden, omdat het zeer waarschijnlijk is, dat de toestand op tariefgebied over eenige maanden niet meer dezelfde zal zijn, als ten tijde van het sluiten der conventie. Met betrekking tot de vraag, wat de Europeesche cumuussie in Mei a.s. nog zou kunnen doen hierin bestaat, dat het een stand, antwoordd< Colijn, dat het eenige wat de Europeesche commissie nog zou kunen doen hierin bestaat, dat het een dringend beroep richt tot alle staten, om zich aan de beginselen der conventie te houden, ook al heeft men haar niet in wer king gesteld. Als men dit doet en zich aan dit ver maan ook houdt, zou althans het ergste vermeden worde.i n.l de opzegging van handelsverdragen. Alleen als men, zij het dan ook zonder conventie, den status quo handhaaft, is er nog eenige hoop, dat het economische volkenbondswerk kan worden voortgezet. Colijn verklaarde tenslotte, dat de hoofd zaak echter is, dat het besef, dat de moei lijkheden van Europa alleen door samen werking op te lossen zijn, nog veel te zwak is. Men leeft veel te veel in de gedachte, dat continentale, ja zelfs wereldmoeilijk- -heden door nationale middelen zouden kun nen overwonnen worden. DUITSCHLAND HERMAN MULLER OVERLEDEN. De vroegere rijkskanselier. Gisteravond om kwart voor elf is de vroegere Duitsche rijkskanselier na een zware ziekte overleden. Hermann Müller werd 18 Mei 1876 te Mannheim geboren. Hij bezocht eerst al daar en later te Dresden-Neustadt het gymnasium. üp veriangen van zijn ouders werd hij daarna leerling-koopman te Frankfurt aan Main en later te Breslau. Reeds op 17-jarigen leeftijd sloot hij zich aan bij de sociaal-democratische partij. Hij liet daarom in 1898 zijn koopmanschap va ren en werd redacteur van de „Görlitzer Volksztg." in Görlitz, waar hij later ook gemeenteraadslid werd. In 1906 werd hij lid van het bestuur der socialistische partij in Berlijn, in den rijks dag deed hij eerst in 1916 zijn intrede. Na de revolutie was hij eerst lid van het executieve comité en sinds het einde van 1918 van den oentralen raad der Duit sche republiek. In 1919 werd hij gekozen als afgevaar digde ter nationale vergadering en in Juui 1919 werd hij op den partijdag te Weimar tezamen met YVels tot voorzitter van de socialistische partij gekozen. Bij de vorming van het kabinet Bauer den 23sten Juni 1919 werd hij rijksminister van buitenlandscke zaken, zoodat ook hij mede het vredesverdrag van Versailles on- derteekende. In 1920 was hij eenige maanden rijkskan selier; sinds dea 20sten Juni 1920 echter was hij uitsluitend werkzaam als voorzit ter der socialistische partij, totdat hij in Juni 1928 voor de tweede maal als rijks kanselier een kabinet vormde. In Juli 1929 onderging hij te Heidelberg reeds een ernstige operatie wegens gal blaasontsteking, waarna hij eenige maan den rust moest nemen. In Maart 1930 trad hij geheel buiten ver wachting met het geheele kabinet af, daar er inzake de financieele hervormingsvoor stellen van Moldenhauer met zijn eigen partij geen overeenstemming te bereiken FRANKRIJK MIJNCONFLICT IN FRANKRIJK. Dreigende staking op 31 dezer. De onderhandelingen tusschen de vakver- eenigingen der mijnwerkers en de mijneige naars zijn mislukt. De mijneigenaars hebben vandaag in sommige mijnen van Noord-Frankrijk reeds de aankondiging doen aanplakken, dat de voorgestelde loonsverlaging van 10 pet. reeds de volgende week zal ingaan. De vertegenwoordigers der mijnwerkers •zullen Zondag nogmaals vergaderen om een besluit te nemen inzake de staking, die eventueel op 31 Maart zal ingaan. De minister-president verklaarde, dat de regeering nogmaals een poging tot be middeling zal doen. FINLAND DE „ROODE MIEREN» IN FINLAND. De politie treedt krachtig op. De Finsche politieke politic heeft na veel moeite den geheimen weg ontdekt, waarlangs de verbinding tusschen de Finsche communisten en sovjet-Rusland plaats vindt. De politie heeft te Wiborg en andere grensplaatsen talrijke communisten ge arresteerd. Ook in de hoofdstad Helsing- fors hadden eenige arrestaties plaats. Voorts is een groote voorraad agitatie literatuur aan de pclitie in handen ge vallen. In Midden-Finland, in de stad Jyvaskyla werden de mannen der cen trale van een communistische organisa tie, welke zich „mieren" noemden, ge vangen genomen. Een der gearresteerde communisten heeft erkend, dat de organisatie p'annen had voer meerdere aanslagen door middel van springstof. Men zou een geweerfa- briek van den staat en een spoorweg brug in de lucht laten vliegen. De politie zal binnenkort nog een nauw keuriger rapport ver haar onderzoek en de resultaten daarvan samenstellen. De geheele aangelegenheid zal dan in han den van het gerechtshof te Wiborg wor den gegeven. BRITSCH-INDIE BLOEDIG TREFFEN MET AFRIDI'S. Bij een verkenningstocht in de Kha- juri-vlakte zijn door een Brit-sche troe- penafdeehng vier Af rid i s gedood en vele gewond. De Britten waren door de Afri- di's aangevallen, dooh konden den aan val afslaan. (Vervolg.) DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN LISSE. Een photo ge nomen in de Raadzaal, onmiddellijk na de installatie. De eerste spreker, die na de sluiting der openbare raadszitting Burgmeester van Wijnbergen toesprak was de Pastoor der St. Agatha kerk, de zeereerw. heer H. J. Ph. T h o m a n n, die zeide geschrokken te zijn, toen hij die paar letters; ,.dr." voor den naam van den Burgemeester las. Dat zal geen „blijvertje" zijn! had spr. teen ge dacht. Al mag dat zoo zijn, dan toch wenschte de Pastoor den Burgemeester toe, dat zoolang hij hier in Lisse zal zijn hij ge lukkige en heerlijke jaren mag beleven. Als woordvoerder van de Ned. D. Herv. ge meente brad ds. V a n D ij k naar voren, dde met verwijzing naar de Bij be tekst „Alle macht is van God", van den nieuwen burge meester als wetenschappelijk magistraat een onpartijdig regiment verwachtte. Spr. hoopte, dat God de arbeid van den burge meester zou zegenen tot verhoogde bloei onzer gemeente. Namens de Geref. Kerk sprak ds. dr. Rnu y s. Hnewel deze gemeente slechts 5 pCt. der bevolking uitmaakt, vertrouwde spr., dat, evenmin als de vader van 'n huise- lijken onderscheid maakt tusschen jonge en oude, sterke en zwakke kinderen, ook de Burgemeester voor alle groepen dezelfde rechten zou handhaven. Spr. hoopte, dat de Heere den nieuwen bewindsman in zijn moeilijk weak kracht en wijsheid moge geven. Ook als voorzitter der A.R. Kies- vereeniging wilde spr, het welkom toeroe pen. Bij alle verschil van meening is er toch veel overeenkomst tusschen de partij va.n den Burgemeester en die van spr., omdat beide er Kennen de souvereiniteit Gods en beiden in haar program geschreven hebben de bescherming van Godsdienst, huisgezin en eigendom. Beide partijen moeten schou der aan schouder staan in bescherming van de hoogste goederen van ons nationa-e leven. Ook in dit opzicht hoopte spr., dat de Heer ons den nieuwen burgemeester ook ten zegen stelle. Als Raadslid sprak daarna de heer V e r- d u ij n. Spr. heeft in een bekend boek ge lezen: Kom aan mijn tafel, want ik heb Uw ouders gekend. Wij treden den burge meester tegemoet met vertrouwen omdat hij is een loot van goeden stam. Zijn vader ais een vooraanstaand staatsman, zijn moe der ais moeder van een tamelijk groot ge zin, zullen hun zoon zeker hebben voorge houden, dat „noblesse oblige". Spr. felici teert beide ouders, dat zij het geluk mogen smaken bij deze plechtigheid tegenwoordig te kunnen zijn. Uit naam van de burgemeesters der om liggende dorpen sprak mr. D. Pont, burgemeester van Hilegom, die in het feit, dat de beer Van Wijnbergen op jeugdigen leeftijd benoemd werd tot burgemeester eener gemeente als Lisse, niet anders kan zien als een eer en een erkenning zijner persoonlijke hoedanigheden. Want Lisse vs geen gewone plattelands-gemeente, doch een dorp, dat een belangrijke plaats inneemt in de economisohe structuur van ons vader land. Spr. wees op een eigenaardigheid van ons volk maar speciaal van deze streek. De bevolking is begaafd met durf en energie, doch vertoont een ontete.lend gebrek aan gemeenschapszin wat o.a. blijkt uit de mis lukking om 't embargo op de Ameri- kaansche narcissen invoer op te heffen en uit de tegenwerking bij de verbreeding van den Rijksweg. De taak van een burgemees- I ter is bij voortduring te ijveren voor de ge- I meenschapsbelangen en te waken voor plaatselijk chauvinisme. Spr. weidde daar na uit, over de regelingen, die gemeenschap pelijk tusschen de gemeenten in de Bollen streek zijn getroffen. Tot dusverre is de sa menwerking voortreffelijk geweest. Spr. hoopte, dat dit in de toekomst zoo moge blijven, waarbij de burgemeester de groot ste steun zal ondervinden van de voortref felijke wethouders en van den eminenten seoreta.riis, die niet alleen uitnemend thuis is in de administratie, maar een man te vens begiftigd met bril'liante leiders-eigen- sohappen. Spr. besloot met de beste wen schen voor den burgemeester en voor Lisse. Als president-commissaris va.n de N.V. El e otri oi-t e ii ®bedr ij f H a a r 1 e-mL isseSas- seruheim voerde daarna het woord de bur gemeester van Sassenheim, de heer J. P. Gouverneur, die de medewerking van burgemeester Van Wijnbergen inriep voor dat bedrijf, dat voor de bollenstreek van zulk een onschatbaar nut is geweest. Het is door een der vorige sprekers gezegd, dat de Burgemeester uit het Zuiden van Noord- Brabant naar het Noorden van Zuid-Hol land kwam en dat dit een hee'e groote ver andering is. Spr. kan inderdaad getuigen, dat het een heele eiroote verandering is, die zijn eigenaardige moeilijkheden meebrengt. Een eigenschap van de bewoners hier is, dat zoowel de groote als de kleime bloe misten klagen, evenals de bn-gertjefi in Brabant. Maar, zegt spr., het gaat hier best 1 Men ziet het zoo dikwijls, dat wan neer na een langen tijd van hoog conjunc tuur er een stoot komt, er vele menschen zijn, die alles verloren achten. Aan den Burgemeester past in zulke omstandighe den een wi;ze bezadigdheid. Spr. wenschte ook de ouders van den nieuwen burgemees ter geluk en hoopte, dat wat de vader in de groot-politiek is, door den zoon hier in Lisse in de gom een te-ooli tick mag worden voortgezet, 't Is overbekend, dat de vader de rechtvaardigheid tot grondslag zijner begin selen heeft. Spr. hoopt, dat de zoon hem daarin zal navolgen; dan zal het hem in Lisse zeker goed gaan. Als voorzitter van de R K. Kiosvereeni- ging kwam de heer Van der Eerden den nieuwen burgemeester kracht en wijs heid toewensrhen. De heer C. S c h r a m a, sprekend na mens do 800 leden van den R.K. Volksbond, uitte één wensch. die tot nog toe niet was vervuld, namelijk dat als de Toon eel ver een icing of de Zangvereemging een uitvoe ring geeft, de Burgemeester daarbij van zijn belangstelling blijk zou geven. Dat zou op hoogen prijs gesteld worden. De heer VanderEerden kwam nog maals naar voren, t.hans om namens de Han ze de belangen van dezen stand in de aan dacht van den burgemeester aan te bevelen. De heer Van Rossum bood als ouderling gelukwerschen aan namens de Ohr. Geref. gemeente. De heer Ir. de Graaf voerde het woord namens de afd. van Bloembollencul tuur; de heer Tissing trad als woord voerder op van de Lisser Middenslandsver- eeniging. De heer Tanis sprak enkele hartelijke woorden uit, in naam van de Christ.-Hist. Kies vereend ging, de heer v. d. V 1 u g t be pleitte namens de drie landarbei dersbonden, de zorg voor de werkloozen, de heer A fa- bi n g sprak een heil wensch namens de Staatk. Geref. kiesvereen. De heeh J. B e t b e e vestigde als voor-

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1