VRIJDAG 20 MAART 1931 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 DE SOCIALE BETEEKENIS DER PROV. STATEN. De verkiezingen voor de Provinciale Skaten worden niet zelden van mindere beteekenis geacht. Voor de Kamerverkie zingen interesseert men zich geweldig om de politieke beteekenis en ook om de belangen in materieel en in moreel opzicht. De verkiezingen voor den Ge meenteraad trekken de belangstelling der kiezers in hooge mate. Waaruit spruit die interesse voort? Hieruit, dat de be langen van den engeren gemeenschaps kring veel beter gekend en gewaardeerd worden en omdat men beter de perso nen kent. Maar ook de stemming voor de leden van de Provinciale Staten is uit politiek, uit materieel en moreel oogpunt beschouwd van groot belang. Bij de groote massa bestaat niet vol doende besef over den invloed der Pro vinciale Staten op het maatschappelijk leven. We'nu, de bemoeiingen van het herinnert zich niet, dat voor dit provin ciaal bestuur ook belastingen opgebraeht moeten worden, want over 't algemeen betaalt men die belasting niet per spe ciaal door de Provincie opgelegden aan slag, maar gewoonlijk indirect langs den weg van opcenten. Hoe het ook zij, vast staat, dat de Statenverkiezingen niet geacht worden, als zij dat wel moeten, misschien wel door gemis van den belastingprikkel. Als men eens de moeite zou doen, de begrooting der provinciale inkomsten en uitgaven door te zien, haar te bestudee- ren, dan zou als een openbaring de groo te maatschappelijke beteekenis van het provinciaal bestuur naar voren treden en gezien worden de machtige som die het huishouden der Provincie van de belas tingbetalers vraagt. Een greep hier en daar diene tot sta ving. Zoo ooit, dan is m onze dagen het verkeerswezen een der groote factoren in het economisch en maatschappelijk leven. Welnu, de bemeoiingen van het provinciaal bestuur zijn in dit opzicht dan ook zeer belangrijk toegenomen. Tel- kenjare moeten de Provinciale Staten daarover belangrijke bes'issingen bij de begrooting nemen. Als we verschillende bijkomstige aan gelegenheden niet in acht nemen, dan zien wij bijv. voor de begrooting 1931 der provincie Zuid-Holland, (dit gewest ligt den lezers van De Leidsch-e Cou rant wat nader aan het hart) alleen voor onderhoud en voorloopige verbete ring der groote verkeerswegen uitgetrok ken op de gewone uitgaven een bedrag van 819000 gulden, terwijl onder de bui tengewone uitgaven voor aanleg en ver betering van groote verkeerswegen een bedrag van 8.260.000 gulden wordt ge raamd, voor afkoop van tollen 320.000 gu'den. leder is in den tegenwoordigen tijd overtuigd van het belang van «goede we gen. Maar met deze cijfers alleen voor provinciale wegen in Zuid-Holland voor oogen zal ingezien worden, dat ook de Provinciale Staten een beteekenis-vol col lege van Overheidsbestuur is. Die zorg voor goede verkeerswegen is een belang voor handel en industrie, voor land- en tuinbouw, voor heel het sociaal en economisch leven. Als we nu eens een blik werpen op de behartiging van den land- en tuinbouw dan komen we alweer tot de conclusie, dat de Provinciale Staten daaromtrent belangrijke beslissingen hebben te nemen. Als wij daarbij afzien van de aanzien lijke bedragen, die voor provinciale wa- terstaatwerken, waaronder ook de wa terschappen en polders, havenwerken, sluiswerken, bruggen enz., gevorderd wor den, en die voor een niet gering deel den welstand voor land- en tuinbouw be vorderen, maar ons alleen bepalen tot uitgaven, die direct dezen tak van be staan aangaan, dan b1 ijkt de invloed der Provinciale Staten alweer verrassend groot. Bij het doorbladeren der begrooting ontmoeten we posten voor toelagen aan veeartsen, voor bevordering der paarden- en rundveefokkerij, voor bestrijding van tuberculoze en andere ziekten onder het rundvee, voor landbouw-proefvelden, voor proeftuinen bijv. in Boskoop en voor het glasdistrict Zuid-Holland, voor cursussen in hoefbeslag, voor onderwijs in land- en tuinbouwkunde bijv. voor de gewone land en tuin bouw cursus-sen, voor de Katho lieke landbouwschool te Voorhout, voor het landbouwonderwijs op Christelijken gronds'ag enz. enz., zonder nog te spre ken van crisisuitgaven, die de provincie zal hebben te doen. Dat alles beloopt in heel veel duizenden. 't Is alles goed besteed geld, maar het pleit er krachtig voor, dat de land- en tuinbouwende stand groote interesse voor de Statenverkiezing moet hebben. De middenstand heeft belang bij be vordering van het nijverheids- en han delsonderwijs Alweer duizenden guldens zijn op de begrooting 1931 uitgetrokken voor dat onderwijs in zijn verschillende schakeeringen. De volksgezondheid vordert evenzeer de aandacht. Subsidies voor bestrijding van epidemische ziekten, voor de voor ziening in de behoefte van drinkwater, voor de bevordering van koepokinenting, voor de bestrijding van tubercu'ose, voor de verpleging van zwakke kinderen en hun verpleging in herstellingsoorden en vacantiekolonies, voor kankerbestrijding, voor hulpverleening van onvermogende ooglijders, voor kinderziekenhuizen, con- sultatiebureaux voor zuigelingen, voor moedercursussen, voor geneeskundig schooltoezicht, voor verpleging van ze nuwlijders en krankzinnigen, enz. vorde ren alweer tienduizenden guldens. Als men al zulke zaken eens opgesomd ziet, komt het levendig besef boven, dat het bestuur der provincie nog al veel van noode heeft met het maatschappelijk le ven, daarbij met hulp ingrijpt en regelt. En als we een blik slaan op de pro vinciale onderwijszorgen, op de beharti ging der volksontwikkeling en der volks cultuur, dan ontwaren we een veelzijdige en veel omvattende provinciale medewer king op dat gebied. Diverse inrichtingen voor doofstommen- en voor blinden onderwijs, van al'erlei kleur, voor onder wijs en verpleging van zwakzinnige kin deren, alles in en buiten de provincie maar voor ingezetenen, voor onderwijs en huisvesting voor schipperskinderen ont vangen steun. Verstrekt wordt hulp voor opleiding vaD bewaarschoolonderwijzeres sen, voor muziekconservatorium, voor volksuniversiteiten en voor openbare lees zalen, voor het restaureeren en instand houden van historisch en bouwkundig merkwaardige gebouwen enz. enz. Bewijst dat alles niet zonneklaar, dat bij de stemming voor de Provinciale Staten het maatschappelijk leven zeer betrokken is. En dat de sociale belangen door de Provincia'e Staten wel degelijk goed be keken en behartigd moeten worden, valt evenzeer af te leiden uit hun bemoeiin gen ten opzichte van de salarieering en rechtspositie van ambtenaar en werklie den in dienst der provincie. 't Zijn slechts enkele grepen zonder detailleering, uit de begrooting 1931. Er zou nog te wijzen zijn op de bevordering van goede zeden en der zedelijkheid, door te herinneren aan subsidies aan de Nederlandsche Middernachtzendingsver- eeniging, aan den Nederl. Vrouwenbond ter verhooging van het zedelijk bewust zijn, aan de R. K. Vereeniging tot be scherming van meisjes. Maar 't is meer dan genoeg om voor de massa van kie zers, die wellicht niet zoo ruim begrip van den invloedsfeer der Provinciale Staten hadden, daarover eenig ruimer besef te geven. Bij dit allés hebben we vooral het ma- terieele op het oog gehad en iedere po litieke beschouwing buiten geding gela ten. Als we echter de taak en het werken der Provinciale Staten ook uit dien oog hoek bezien, zal duidelijk worden, dat behalve voor de goede materieele behar tiging van vele aangelegenheden ook om politieke, zedelijke en godsdienstige re denen de stemming voor do Provinciale Staten veel bet eekent en dat reeds om wille van zijn beginsel de Katholiek mede te helpen heeft voor een zoo groot mogelijke Katho'ieke vertegenwoordiging in de Staten. In een nader artikel hopen we het belang der stemming van 22 April e.k aan een politieke beschouwing te onder werpen. V oorhout. G. BULTEN. GEMENGDE BERICHTEN ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Onder een vrachtauto. De 21-jarige mej. v. d. H. werd in de Heistraat te Helmond, door een vrachtauto overreden. Met ernstige verwondingen werd zij naar het ziekenhuis vervoerd. Men vreest voor haar leven. Man overreden. - Een 79-jarige man wilde gistermiddag te ongeveer kwart over vijf temidden van de drukte den rijweg van de Stadhouders kade te Amsterdam oversteken op het oogenblik, dat uit de richting Ferdinand Bolstraat een luxe-auto naderde. De man trachtte in zijn schrik terug te loopen, het geen hem noodlottig werd. Hij werd door het spatbord van den auto geraakt, met het gevolg, dat hij tegen de straat sloeg en bloedend aan het hoofd werd verwond. Per auto van den G.G. en G.D. is het slachtoffer naar het Tesselschade Zieken huis vervoerd. Aan een auto gehangen. Op den Loosdrechtschen weg is een twin tig-jarige wielrijder E. S. uit Loosdrecht, die zich door een vrachtauto liet voort trekken, bij het loslaten der auto tegen deze op gebotst. Hij kwam te vallen en moest met een ernstige hersenschudding naar het R. K. Ziekenhuis te Utrecht wor den vervoerd. Lijkje gedregd. Gistermiddag is uit het Steiger te Rot terdam het lijkje gedregd van den 5-jarlgen J. Pronk, die op Zondag 8 Februari uit de ouderlijke woning aan de St. Jaoobsstraat aldaar verdween en niet meer terugkeerde. Lang is er toen gedregd in de orngevin van de Delfische Vaart en Haagsche Veer, echter zonder resultaat. De familie is nog een oogenblik bevreesd geweest, dat er mis drijf in het spel was, welke vrees dus, hoe droevig dit ongeval overigens is, gelukkig niet bewaarheid is geworden. Een schipper, die gisterochtend zijn haak uitsloeg, heeft bij toeval het lijkje opge haald. Het is naar de ouderlijke woning aan de St. Jacobsstraat overgebracht. BRANDEN. Brandblusschen met hinder nissen. Woensdag is brand uitgebroken in het woonhuis van D. van den Berg te Broek op Langendijk. De brandspuit werd gerequi- reerd en tevens werd assistentie gevraagd van de motorbrandspuit van de Lichtbe- drijven te Noord-Scharwoude. Weldra bleek, de de plaatselijke brandspuit defect was. Van de motorspuit brak bij het vervoer onder Zuid-Scharwoude een wiel, zoodat zij aan den kant van den weg moest wor den gezet. Daarna werd getracht het vuur met een slang op de waterleiding te doo- ven, maar het perceel brandde geheel af. Niets was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Duinbrand. Woensdagmiddag is brand ontstaan in het duin achter de eendenkooi van den heer Thomassen op Texel, door het overslaan van vonken bij het verbranden van afval in de nabijheid. Ruim een hectare duin is kaal gebrand. INBRAKEN. Vier inbraken in één nacht. Gisterennacht is aan den Koepoortsweg te Hoorn op een viertal plaatsen ingebro ken zonder dat de bewoners der betrokken perceelen hiervan ook maar iets hebben be merkt. De heer P. G. S. deed des morgens het eerst de ontdekking dat alles bij hem was overhoop gehaald. Hij vermiste 60 a 70, terwijl al het zilverwerk onaangeroerd was gelaten. Bij de weduwe S. is ongeveer f 450 '•uit een damesbureau gehaald en bij den heer S. werd ongeveer 300 vermist. Bij den heer O. bedroeg de buit niet meer dan 7 1/2 cent en een paar hands-ohoenen. De wijize waarop is „gewerkt" rechtvaar digt het vermoeden dat men hier met be roeps-inbrekers te doen heeft ge-had. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Inbraken te Den Haag. Gisternacht is in versohildende perceelen van de Vee nestra at te Den Haag ingebroo- ken. In de Nieuwstraaf werd een bezoek ge bracht aan den lakenhandel van v. O., door opensluiting van een raam aan de achter zijde. Uit een cassa in den winkel werd een bedrag van circa 15 gulden ontvreemd. Via een leegstaand perceel aan de Nieuwstraat hebben de heeren zich daarop toegang weten te versohaffen tot het magazijn De Duif aan de Veenestraat. Hier werden ont vreemd een zestal bontjassen van vrij groo te waarde, alsmede eenige vossen en bont- sjals. De totale waarde van het bij De Duif gestolene bedraagt ruim 1500 gulden. Vervolgens was de City-lunchroom aan de beurt, en hier vonden de inbrekers een meer wel komen buit, in den vorm van con tanten en effecten. Uit een geldkistje van de hoofd juffrouw, dat zich in een muurkast bevond, werd n.1. voor een waarde van 1200 aan effecten en voor circa 40 aan contanten medegenomen. De nummers der gestolen effecten zijn echter bekend, zoodat de heeren aan dit gedeelte van den buit niet veel hebben. EEN POSTZAK VERMIST. Zonder waardepapieren teruggevonden. Toen Woensdagavond de autobus van de lijn Roosendaal—Steenbergen, die om ongeveer 8 uur van het station aldaar ver trekt, aan het postkantoor te Oud-Gastel aankwam, bleek het, dat een der postzak ken, n.l. de depêche VlissingenDen Bosch, mankeerde. Zooals wij vernomen hebben, stond de achterdeur van de auto, welke toegang geeft tot het afzonderlijk gedeelte, waar in de postzakken geborgen worden, open. Of de postzak uit de auto gevallen is, of dat er een opgezet plan in het spel is, zal nog uitgezocht moeten worden. Later werd de dépêche op den weg, dicht bij Gastel, geopend terug gevonden. De waardepapieren bleken uit de zak genomen te zijn, kranten en brieven waren nog aan wezig. Hoe groot het bedrag is dat vermist wordt, kon nog niet worden vastgesteld. De commandant van de Koninkl. Mare chaussee te Steenbergen, de opperwacht meester Verhagen, heeft het onderzoek in handen. Met den directeur van het postkantoor te Steenbergen bevond zich opperwacht meester Verhagen gistermorgen te Oud- Gastel, teneinde te trachten licht in deze zaak te brengen. De „geldwisselaar" aangehouden. Gisteren maakten wij melding van een brutale oplichting van ene slager in Delfs- haven door twee vreemdelingen. Door hun succes van den vorigen dag waarschijnlijk aangemoedigd hebben deze menschen gisterochtend hun slag probeeren te slaan bij een slager, die zijn zaak op den linker Maasoever te Rotterdam heeft. Deze man had het verhaal van de brutale oplich ting echter in het oohtend'blad gelezen en daaraan is het dan ook ongetwijfeld te dan ken dat hij zich niet liet beetnemen. Hij zag daarentegen kans de politie te waarschu wen die het tweetal onmiddellijk aanhield. Bij fouilleerimg bleken ze in het bezit te zijn van een vrij groot bedrag aam bankbil- jettf SMOKKELEN. Het „bedrijf" bloeit weerl Men schrijft uit de Zuidelijke grensstre ken aan „De Tijd": Het gaat met het „bedrijf" der leden van het van oudsher bekende smokkelaars- gilde steeds op en af. Perioden van „ups" en „downs" plegen elkaar bijna nergens beter op te volgen dan in het min of meer geheimzinnige er zeer avontuurlijke „be roep" der heeren smokkelaars. Er zijn tij den van verbazingwekkende „hoog-con- junctuur" en dito van zware depressie. Het smokkelen is een manier om geld te verdienen, even verderfelijk als verleide lijk. Dat treedt niet altijd in dezelfde ma te aan het licht. Als het den smokkelaars echter „goed gaat", kunnen zij dit door gaans voor le omgeving niet verborgen houden. Vooral ten aanzien der smokke laars gelde het bekende spreekwoord, „dat het sterke beenen zijn, die de weelde kun nen dragen". Zij, de smokkelaars, kunnen de weelde nimmer dragen, en als zij des nachts geld, soms véél, zéér veel geld, ver dienen, bemerkt men het des daags aan hunne levenswijze Verkwisting, handeloos heid, moreele inzinking en arbeidsschuw- heid zijn de heillooze verschijnselen, die den „goeden" smokkeltijd vergezellen. Nimmer is zulks in de grensstreken dui delijker gebleken als tijdens de oorlogs jaren, een periode van onovertroffen hoog-conjunctuur voor den smokkelhandel. Is het niet bekend, dat de heeren toen, tij dens hunne veelvuldige bachanaliën, zich bijvoorbeeld ermede onledig hielden om hun sigaret of sigaar aan te steken met bankbiljetten van tien gulden? Die tijden van banale verkwisting zijn voorbij, en komen vermoedelijk niet spoe dig meer terug, wat voor het volksbescha vingspeil ook maar te hopen is. Niettemin, de smokkelmenschen zijn ook met minder dan exhorbitante winsten te vreden. Daarvandaan sterft dit gilde nooit uit en smokkel praktij ken blijven, ook als zij minder winstgevend zijn, haar bekoring op velen uitoefenen. Wanneer zij een ar tikel ontdekken, waar iets „aan" zit, wees ervan verzekerd, dat zij de kans benutten! Dat kan koffie, suiker of boter zijn, het mogen „zwaardere" artikelen wezen als koeien of varkens, lichte zaken als zeep of lucifers, geestrijke dranken in diverf?e vormen, - klles komt van pas. Er zijn tij den geweest, dat kudden van 20 tot 50 stuks hoornvee frauduleus over do grenzen werden vervoerd. Dit geschiedde 's nachts langs eenzame wegen, en terwijl de groote „smokkelbaas" ergens in een grensherberg den afloop van de smokkelexpeditie af wachtte, volvoerden tientallen zwaar be taalde handlangers; het moeilijke en ge vaarlijke werk! Deze korte uiteenzetting van wat „des smokkelaars" is en in den loop der tijden was, mag in deze dagen actueel worden genoemd, nu het weinig eerzame ambacht weer drukke toepassing aan den zoom on zer grensgebieden vindt. Op vele plaatsen wordt de smokkelarij thans weer druk beoefend. Aan de Bra- bantsoh-Belgische grens is momenteel het artikel suiker favoriet. Voor den smokke laar valt laarmede een aardig centje te verdienen, en het zou niet in de lijn der dingen liggen, zoo hij de kans niet benutte en er een dankbaar gebruik van maakte. Als steeds verloopt dat niet altijd even fortuinlijk en de laatste dagen zijn ver schillende ladingen suiker, mitsgaders de voertuigen, waarmede deze werden ge transporteerd, door de controleerende rijks- an:benaren in besiag genomen. Aan de Zuid-üoselijke grens zijn het in de omgeving van Aken en Kaldenkirchen vooral Duitscher8, die een groote smok- kelactiviteit ontplooien. Sigaretten, siga rettenpapier, koffie en cacao zijn hier de meest lucratieve objecten. Op hoe groote en uitgebreide schaal dit geschiedt, moge hieruit blijken, dat, om maar één voorbeeld te noemen, in enkele weken tijds door de douanen niet minder dan 300.000 sigaretten werden in beslag genomen. Dit zijn dan de achterhaalde! Maar hoevele andere honderdduizende sigaretten kwamen be houden en wel en belastingvrij op de plaats van smokkel-bestemming! Men is van oordeel, dat een zeer talrijke bende van honderd en meer smokkelaars met be hulp van vrachtauto's, vrijwel voortdurend in actie is. Ettelijke tientallen dezer zijn reeds gearresteerd, waaronder beruchte personnages, die herhaaldelijk met den strafrechter in aanraking kwamen en vele jaren kerkerstraf achter den rug hebben. ZIJ STAPTEN OP DEN HUWELIJKS- MOTOR. Maar schoonpapa was te conservatief. Het begrip huwelijksbootje is in onzen tijd wat ouderwebsch geworden, nu allerlei moderne vervoermiddelen misbruikt wor den voor de huwelijksplechtigheid. Een bekend motorrijder L. Reekerst is Woensdag te s-Gravenhage in den echt ver bonden met mej. Swam. Een rijtuigenstoet was het jonge paar te ouderwebsc-h, en de meer en meer gebruikelijke optocht van huurauto's is alledaa-gsoh. Met ©en groot aantal vrienden werd de tocht naar het huis van den burgerlijken stand per motorrijwiel afgelegd en binnen zeer korten tijd was de plaats bereikt, waar de huwelijksvoltrekking zou geschieden. Er kwam echter een spaak in het wiel in den vorm van een sohonnpa, die zich met deze wijze van vervoer van een aantal bruilofts gasten niet kon vreenigen en op eigen ge legenheid naar het gemeentehuis sta-pte, waar bruidspaar en genoodigden in zenuw achtige spainndng hun geduld een half uurtje op de proef moesten stellen. Haastige spoed BUITENL. BERICHTEN ONGELUKKEN. SCHIP IN CHINEESCHE ZEE VERGAAN? Zestigtal personen aan boord. Maandag j.l. werden S.O.S.-seinen opgevan gen van het 2900 ton metende Fransche stoom schip „Chankiang", dat mededeelde aan den grond te zijn geloopen, doch verzuimde zijn positie op te geven. Daar men sindsdien niets meer heeft genomen, vreest men, dat de boot met alle 59 opvarenden, o.w. 20 passagiers, is vergaan. TREINONGELUK IN FRANKRIJK Tien dooden, 50 gewonden. De sneltrein ParijsBordeaux, die gister avond om 7 uur 22 min. uit Parijs is vertrok ken, is bij het station Etampes op een uur af stand van Parijs ontspoord De oorzaak is nog niet bekend. Naar verluidt zijn tot dusver tien dcoden en circa vijftig gewonden geborgen. Bijzonderheden ontbreken nog. Slachtoffers van vergiftigden alcohol. Te Braton (Nieuw-Mexico), stierven zes per sonen na het gebruik van voor de consumptie ongeschikt gemaakte alcohol. Een zevende ver keert in zeer kritieken toestand en een acht ste persoon is gearresteerd, in afwachting, dat een onderzoek zal worden ingesteld. AARDBEVINGEN Op de Philippijnen en den Balkan. Volgens een Associated Press bericht uit Manilla zijn de Philippijnen door een aardbe ving bezocht, waardoor groote materieele schade is aangericht, terwijl ook verscheidene personen gewond werden. In het Noordelijke gedeelte van het eiland Luzon zijn enke'e kerktorens en steenen ge bouwen ingestort. De directeur van het postkantoor te Lauag, welke stad aan de Westkust van het eiland is gelegen, meldt, dat enkele ambtenaren ge wond werden, toen zij, door de paniek bevan gen, zich op straat begaven. Ook te Manilla zijn de aardschokken, die 3 minuten aanhielden, gevoeld, evenals op het eiland Midanao, waar de schokken echter van geringere sterkte waren. Naar uit Belgrado wordt gemeld, zijn in 't aardbevingsgebied van Zuid Slavië nieuwe schokken voorgekomen. Het lot der door de vroegere aardbeving geteisterde bevolking is nog ongelukiger geworden, doordat de tem peratuur is gedaald en veel sneeuw is gevallen Aardverschuiving in de V. S. Door een aardverschuiving is een gedeelte van den tunnel van de Western Pacific Rail- raod nabij Keddig ingestor.t als gevolg waar van vijf werklieden werden gedood. Nabij Quincey is na een aardverschuiving een goe derentrein ontspoord, waarbij echter fteen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Groote brand te Stuttgart. Gisteravond is brand uitgebroken in een groote houten opslagplaats der Mannheimer Lagerhaus Gesellschaft m.b.H. te Stuttgart. Het vuur greep, vooral door de licht ontvlam bare goederen in de loods, snel om zich heen eu tastte ook een tweede loods aan. De ge- heele brandweer van Stuttgart was op de been. Ontploffende vaten olie werden 50 Meter hcog de lucht in geslingerd, waardoor de brandweerlieden in groot gevaar verkeerden. De beide loodsen zijn met den geheelen in houd een prooi der vlammen geworden De schade, die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt, wordt op 170.000 Mark ge raamd. Men gelooft dat er brandstichting in het spel is. Redactie-bureaux verwoest. Naar uit Nagy Varad (Groszwardein) ge meld wordt, werden in den afgeloopen nacht de redactiebureaux van de Hortgaarsche bla den, Magyar Szé" en „Nagyvardi Estilap' door onbekende daders totaal vernield. Toen de politie verscheen, waren de daders reeds verdwenen Men vermoedt, dat het leden van de Roe- meensche studentenvereniging geweest zijn. Gestorven terwijl hij een lijkrede uitsprak. In het dorpje Hazinelle de Charleroi, had de begrafenis plaats van een veldwachter. Voor de geopende groeve sprak de dorps dokter een lijkrede uit, toen hij plotseling in elkaar zakte en overleed aan een hartverlam ming. Dat dit geval groote ontroering wekte, spreekt vanzelf. Een 107-jarige. Te Beaver City in Nebraska heeft een dezer dagen de oude heer Taylor zijn 107den ver jaardag gevierd. Hij is de eenig overlevende van de groote „gold rush"-karavaan van het jaar 1849, en hij weet nog sappige verhalen uit dien bewogen tijd te doen. De „United Press"-correspondent, die den krassen oude bezocht, schreef dat de oude Taylor nog zon der bril leest, niet doof is .en er lang zoo oud niet uitziet als hij is. Hij rookt nog lustig en is een en al opgewektheid. In 1849 werd ook hij evenals zoovelen be vangen door de goudkoorts. Twee jaar later sloot hij zich aan bij de lange karavaan, die naar Californië trok. De karavaan bestond uit tien wagens, die elk werden getrokken door tien ossen. Voortdurend werden de goudzoe kers aangevallen door Indianen; waarbij twee hunner het leven lieten. Veel geluk had Tay lor niet, hij hield er een vijfhonderd dollar bij over. Natuurlijk werd hem gevraagd, wat hij de belangrijkste gebeurtenissen van zijn le ven vond. Het antwoord luidde: het oogenblik, dat ik mijn eerste sigaar rookte en de kennis making met mijn vrouw

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9