Installatie van den Burgemeester van Lisse VRIJDAG 20 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 DE RAADSVERGADERING IN „DE WITTE ZWAAN". Hedenmiddag had de plechtige instak latie plaats van den heer dr. F. A. O. M. Baron van Wijnbergen als- burgemeester van Lisse. Het geheel dorp was in vlaggentooi en langs de straten hadden vele belangstel lenden zich geschaard om de intocht van den nieuwen burgemeester gade te slaan. Om half twee hedenmiddag arriveerde de nieuwe burgemeester met zijn vader, het Tweede Kamerlid Baron A. van Wijn bergen en zijn moeder, mevr. de Baronesse van WijnbergenVan Sonsbeeck aan het station te Leiden. De burgemeester werd hier opgewacht door de beide wethouders, de heeren G. Tromp en P. Warmerdam en den gemeente secretaris, den heer J. C. de Haan. Van het station werd rechtstreeks naar het gemeentehuis te Lisse gereden. Bij het binnengaan van het Raadhuis werden door Annie de Haan en Marietje Tromp aan mevrouw van Wijnbergen bloemen aangeboden. Wethouder Warmerdam geleidde den burgemeester naar zijn kamer, terwijl de secretaris de familie haar zitplaatsen in de Raadzaal aanwees. OPENING DER OPENBARE RAADS ZITTING. Wethouder Tromp, loco-burgemeester, opende de vergadering en verzocht den secretaris het Koninklijk Besluit, inhouden de de benoeming van den burgemeester voor te lezen en vroeg daarna aan het oudste Raadslid, den heer Pijnacker, en het jongste Raadslid, den heer Noorland, den burgemeester binnen te geleiden. Toen de burgemeester op zijn zetel had plaats genomen, hing wethouder Tromp den burgemeester de ambtsketen om en overhandigde hem de voorzittershamer, den heer Van Wijnbergen welkom heetend te midden van de Raadsleden. Hij verzocht de burgemeester thans de vergadering te schorsen, om die straks elders voort te zetten. RONDRIT DOOR DE GEMEENTE. Na de schorsing maakten de raadsleden met den burgemeester persoonlijk kennis. Hierna maakten burgemeester, familie en raadsleden een nitoertie door de gemeen, te, route: Bondstraat, Schoolstraat. Grachtweg, Molenstraat, Julianastraat. Heerenweg, keeren Nagtegaal, Veldhorst- straat-, Stationsweg, Witte Zwaan." Onder de aanwezigen waren: Mr. A. Baron van Wijnbergen, baronesse v. Wijn bergenv. Sonsbeeck, baronesse v. Wijn bergenDommer, mr. J. A. v. Sonsbeeck, mevrouw v. SonsbeeckHaffner. ir. Fr. Regout, L. B. M. van Agt, wethouder van Waalre, jhr. mr. W Miohiels van Kesse- nich, baronesse v. Hugenpotb tot Aert, W. baron van Hugenpoth tot Aert, mr. J. M. M. Hamers, burgemeester van Jutphaas, mr. D. W. van Sonsbeeck, J. C. E. Graaf van Lijnden, jhr. L. van Nispen tot Seve- ner, en de burgemeesters van de omrin gende plaatsen. HEROPENING DER ZITTING IN „DE WITTE ZWAAN". In de groote zaal van hotel „De Witte Zwaan", die voor deze zeldzame gelegen heid met palmen en bloemstukken rijk was versierd, hadden zich intusschen vele ge- noodigden verzameld. Toen de burgemeester en de andere da mes en heeren van hun rondrit waren te ruggekeerd en de Raad achter de groene tafel had plaats genomen, hief de voorzit ter de schorsing der openbare Raadszit ting op, waarna wethouder Tromp de vol gende rede hield: REDE WETHOUDER TROMP. Het was mij een zeer aangename taak, toen ik zoo even in de Raadszaal U, bur gemeester van Wijnbergen, de ambtsketen mocht omhangen en de voorzittershamer overhandigd ten teeken van Uw installa tie als burgemeester en voorzitter van den Raad. Bij deze plechtigheid zijn slechts enkele woorden gesproken, daar de zeer beperkte ruimte der Raadszaal het niet toeliet, vele corporaties en personen, die uitgenoodigd waren om bij de ontvangst tegenwoordig te zijn, allen in deze zaal de gelegenheid te geven, van hun belangstelling te doen blijken, zoodat we ons naar dit gebouw moesten begeven. In de allereerste plaats, geachte burge meester, brengen wij dank aan onze ge- eerbiedigde Koningin, die U op voor dracht van Minister jhr. Ruys de Beeren- brouck heeft willen benoemen tot burge meester van Lisse. Zoowel voor U als voor ons is deze benoeming aan te merken als een hooge onderscheiding. Ons dorp toch is niet alleen aanzienlijk in inwoner-aantal. in welvaart en in schoonheid, maar bezit naast deze eigenschappen een wereldver maardheid. In het poststempel onzer ge- mente staat „Centrum van Bloembollen cultuur" en zeer terecht, daar èn handel èn cultuur in deze zoo overbekende tuinpro- ducten haar centra in onze gemeente heb ben. In alle oorden der wereld zijn thans Lissenaren bezig steeds meer bekendheid aan dat feit te geven, twee groote plaatse lijke veilingen zorgen, dat ook in het bin nenland deze naam van „centrum' zin en waarde houdt, terwijl naast de Rijks- bloembollenschool het bekende laborato rium van prof. v. Slogteren is gevestigd, dat voor zichzelf een naam gemaakt heeft, ver over onze grenzen, door onver moeide wetenschappelijke arbeid. Hoewel het bloembollenbedrijf de voor naamste bron van bestaan is van onze ge meente, zult U hier toch ook een energieke middenstand aantreffen, die moedig de al gemeen minder gunstige economische toe stand tracht te bevechten met alle ge paste middelen. Ongetwijfeld zult U spoe dig moeten erkennen, dat Uw benoeming in een dorp als Lisse, waar de polsslag van de handel en de drang naar ontwik keling zoo sterk gevoeld wordt, aan t-e merken is als een onderscheiding. U zute vinden, dat Lisse een zeer kalme bevol king heeft, die het hun overheid niet on- noodig lastig maken. Zij verwachten dan ook van U, een rechtvaardig bestuur, zon der onderscheid van rang of stand, staan de boven alle partijschap. Het past. hier niet over de ambtenaren onzer gemeente persoonlijk te spreken, maar ongetwijfeld zult U in hooge mate tevreden zijn over dit corps, en een zeer prettige samenwerking hebben. Speciaal het secretarie onzer gemeente is keurig in orde. onze geachte secretaris met zijn staf zorgt zeer nauwkeurig voor de goede gang van zaken, wat zeer door de Raad en de burgerij wordt gewaardeerd. Aan de afd. Openbare Wérken zult U menschen vin den. die hun uiterste best doen, hun dik wijls zoo moeilijke taak onder zeer bezwa rende omstandigheden tot ieders lof op de meest geschikte manier ten uitvoer te bren gen. Ons welonderhouden, zeer uitgebreid wegennet en een buitengewoon goed func- tionneerend rioleeringsstelsel geven blijk van het kunnen van deze ambtenaren. Electriciteits- en waterleidingbedrijf wor den in samenwerking met omliggende ge meenten beheerd, waardoor men tracht de gemeenschap zoo goedkoop en billijk moge lijk te bedienen, waarin men zeker ook ge slaagd is. Ons gasbedrijf is met recht ook een in stelling van de gemeente, waarop men trotsch kan zijn. Dè zeer ijverige bekwame directeur weet dit bedrijf in zijn ontwikke ling langs zeer goed banen te leiden en de productie nog steeds op te voeren. Voorts verdient ook onze Vleesehkeu- ringsdienst een woord van waardeering. Onze veearts Kraak, met de leiding hier van belast, verzorgt zeer tot tevredenheid de functioneering van deze dienst terwijl het keurloon zeer laag is, wat uiteindelijk den verbruiker weer ten goede komt. Als burgemeester van Lisse is U tevens hoofd van het politiecorps hier ter plaat se, en wij vertrouwen, dat U krachtige lei ding zult geven. U zult bij de Raad een geopend oor vinden voor de behoeften van deze tak van dienst. Reeds heeft deze be sloten, dit corps uit te breiden, slechts oor deelde men het beter hiermede te wachten totdat U in functie zou getreden zijn. On getwijfeld zult U het belang hiervan in zien, en het door wijze daden weten te ap- precieeren. Voorts, mijnheer de Burgemeester, wen- schen wij. dat God U wijsheid en krachten verleent om verstandig en getrouw onze raadsvergaderingen in onze Raadszaal te mogen presideeren. Wij vertrouwen, dat Uw streven daarop gericht mag zijn. Uw beleid te voeren naar Gods wil en wet, in het belang van de gemeente. Moge Uw be stuur jarenlang naar deze regel over ons dorp zijn. dan zal zeker Uw naam een goede klank verkrijgen in de historie van onze bloeiende gemeente. (Applaus). De nieuwe burgemeester hield daarna de volgende rede: REDE BURGEMEESTER VAN WIJNBERGEN. Begrijpelijk zal het voor U wezen, dat ik mij oprecht getroffen gevoel door de zoo vriendelijke woorden, welke door U, mijn heer de loco-burgemeester, tot mij zijn ge sproken, door de hartelijkheid, waarmede mij bier het welkom tegenkHnkt en waar van ik alreeds een voorklank mocht ver nemen op den dag, waarop ik ter eerste kennismaking door het dagelijkseh be stuur dezer gemeente op zoo sympathieke wijze werd ontvangen. En zoo mij dan ten eerste male bevin dend te midden van U, leden van den ge meenteraad, gij, vertegenwoordigend© de bevolking, vormende het hoofd der ge meente, teneinde te gaan aanvaarden het voorzitterschap van Uwen Raad, van Uwe vergaderingen, ben ik mij bewust van de ernstige en schoone taak, die hier in Lisse mij wacht-. En in het besef van die taak richt ik mij met eerbiedige dankbaarheid tot H. M. de Koningin, aan wie het behaagd heeft mij tot burgemeester der gemeente Lisse te benoemen mede gaat mijn erkentelijkheid uit naar Z.Exc. den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, die de ver antwoordelijkheid voor mijne benoeming wel wilde dragen, tevens naar Z.Exc, den Commissaris der Koningin in deze pro vincie, die, naar ik mag aannemen, mijne benoeming wel heeft willen bevorderen. En op dit gewichtige oogenblik, terwijl nog zoo levendig mij voor den geest staat het afscheid van de gemeente Waalre, treed ik voor U, zonder bepaalde beloften, maar wel met hetzelfde vaste plan, dat in mijn vorige standplaats hel mijne was. om er in alle oprechtheid en eerlijkheid naar te streven, een goed burgemeester voor de gemeente Lisse te zijn. M. H. Ik kan dit niet zonder U. Samen moeten wij arbeiden aan den bloei dezer in menig opzicht zoo rijk geze gende gemeente, samen moeten wij arbei den in het belang harer bevolking 1 Mijn taak zal het mede zijn, de door U te ne men besluiten te bestudeeren en voor te bereiden en de behandeling en bespreking er van in Uwen Raad te leiden. En dan hoop ik daarbij slechts een streven te ken nen, dat n.l. het nemen 'dier besluiten ge schiede in waarheid, in rechtvaardigheid en in het algemeen belang. M. H. Is het noodig, een beroep te doen op U, die door Uwe jarenlange ervaring, Llw kennen van streek en dorp, zoo bij uitstek vertrouwd zijt met de wenschen en behoeften van gemeente en bevolking? En waar bij mijn eerste kennismaking met deze gemeente mij verteld werd van de zoo goede verstandhouding tusschen de leden van den gemeenteraad van Lisse, daar is het mij een dubbel genoegen en een hooge eer Voorzitter Uwer vergade ringen te mogen zijn. M. H. Gij zult mij veroorloven, dat ik mij in het bijzonder richt tot de beide wethou ders, de vertrouwensmannen van Uwen Raad. Mijnheer Tromp, mijnheer Warmerdam, laat ik U nog eens zeggen, hoe erkentelijk ik ben voor de waarlijk allervriendelijkste wijze, waarop U mij ten eerste male tege moet traadt. Gij hebt Uwerzijds blijkbaar alles willen doen om het mij gemakkelijk te maken, de taak van mijn ambtsvoorgan ger te gaan overnemen. Ik twijfel er niet aan, of de vergaderingen van ons, die met het Dagelijkseh Bestuur der gemeente zijn belast, zullen gehouden worden in een sfeer van onderling vertrouwen, die de bes te basis biedt voor een aangename en voor al vruchtbare samenwerking. M. H. Vanzelf gaat op dit oogenblik mijn gedachte uit naar mijn ambtsvoorganger, burgemeester Eenhuis, met wien door U 12 jaren lang is samengewerkt. Uit de woorden, tot hem in de laatste door hem gepresideerde raadsvergadering gericht, heb ik kunnen begrijpen, wat hij voor de gemeente is geweest. En wat mij persoon lijk betreft, bijzonder waardeer ik de zoo vriendelijke en behulpzame wijze, waarop bij mij hier ontvangen heeft. Mijnheer de gemeente-secretaris, ik had het genoegen reeds eenige malen met U een aangenaam onderhoud te hebben. Waar Uwe functie medebrengt een dage- lijksche samenwerking tusschen U en mij, daar heb ik het volste vertrouwen, dat deze van aa-ngenamen aard wezen zal in heb belang onzer gemeente. Een zoodanige samenwerking toch leidt tot graag gedanen arbeid en graag gedane arbeid wordt im mers goed gedaan. Eu tot al degenen, die in dienst der ge meente zijn en met wie ik in den komen den tijd nader kennis hoop te maken, zou ik willen zeggen, dat ik ook bij hen re ken op een dusdanige goede samenwer king, die het meest in het belang der ge meente is. Gaarne doe ik ook, op den dag van he den, een beroep op de Pers, in het blijvend belang van gemeente en gemeentenaren. M. H. Waar ik vandaag zooveel belang stelling van de bewoners van Lisse mag ondervinden, daar is het voor mij een aangename plicht hiervoor hartelijk dank baar' te zijn. Aan hen en verder aan allen, met wie ik in mijn functie in aanraking komen zal, zou ik willen vragen, dezelfde welwillend heid jegens mij te beoefenen, die ik mij ten plicht reken te beoefenen jegens hen. M. H. Onze samenwerking, wil zij in waarheid vruchtbaar wezen, behoeft den zegen van God. Ik moge daarom besluiten met de bede, dat God Uwen en mijnen ar beid moge zegenen tot heil van onze ge meente, tot heil van Lisse. En hiermede verklaar ik nogmaals het voorzitterschap van Uwen Raad gaarne te aanvaarden. De rede van den burgemeester werd met instemmend applaus begroet. Vervolgens voerde het woord wethou- ter P. Warmerdam. TOESPRAAK WETHOUDER WARMERDAM. Het is mij een groot genoegen om na mens de R.-K. Raadsfractie U een harte lijk welkom te mogen toeroepen bij Uw in stallatie als burgemeester van ons mooie dorp Lisse. Mooi, zeg ik, ja en veelzijdig mooiMooi, om de bloemen onzer hoofd- cultuur. Mooi, om de goede geest der be volking, vanaf de adel tot de eenvoudige arbeider of arbeidersvrouw. Mooi, ook om te geest van saamhoorigheid, welke steeds tot groote dingen in staat was. Mooi, niet het minste om de welvaart, al is dit op dit oogenblik maar betrekkelijk. Mooi, mede door zijn instellingen voor wetenschappe lijke ontwikkeling, daar, waar theorie on practijk niet in verwijderd verband naast elkander werken, maar waar door grooto samenwerking reeds buitengewoon veel is bereikt geworden. Naast dit welkom van onze fractie wil ik ook gaarne de verklaring afleggen dat als Uw streven er op in gesteld. Uw reeds vruchtbare burgemeeslersloopbaan hier in dit zelfde tempo door te zetten, U op de steun van onze fractje... Wat zeg ik? Steun van onze fractie? Neen. Al heb ik te dien opzichte geen mandaat durf ik met groote vrijmoedigheid verklaren, dan kant U op de steun van de geheele Raad en alle ambte naren rekenen. Veel is reeds gedaan, maar veel wacht op een kloeke man, die met vaste hand de daad stelt. Anderen, n.l. wet houder Tromp en den heer Segers zullen op meer speciale punten wijzen, ik wil dan ook alleen maar aanvullen, naast reorga nisatie, politie, (terrein van voetangels en klemmen) bouw van badhuis en gymnas tieklokalen, verbetering volkshuisvesting, mede door onbewoonbaar verklaren van woningen, er zijn nog punten genoeg, om krachtig te worden aangepakt en onder bekwame leiding tot 'n goed einde te wor den gebracht. Beter ingericht sportpark zou ook geen overbodige luxe zijn. Burgemeester, ik zou gaarne zoo nog even doorgaan, maar wil aan U de tijd laten, U eerst eens te oriënteeren. Maar als Uw stuurmansbeleid gaat in den goeden democratischen lijn, dan vindt U steun bij alle partijen. Burgemeester, dit was ernst, en bij ernst past luim. Welnu, vele oogen zijn op U gericht, moge daarbij ook een tweetal zijn gericht op de zwakste plek van Uw hart, zoodat daar steeds de temperatuur hooger stijgt, en haar hoogtepunt bereikt, als de handel overgeschakeld wordt op het rustpunt; als klinktja, ik wil, dan burgemeester, zullen wij de bloemen nog eens buiten zetten. Burgemeester, met nog een kleine va riant op Kreymborg is waarborgMoge Uw bestuursbeleid na eenigen tijd beoor deeld worden met deze woorden: „Ik heb mijn zaken besproken, met burgemeester van Wijnbergen, dit is mij een waarborg." God geve het TOESPRAAK VAN HET RAADSLID J. P. SEGERS. Namens het Protestant-sche gedeelte der bevolking werd de burgemeester toege sproken door den heer J. P. Segers. Toen omstreeks 1910 de Engelsche Ko ning Edward III stierf, begon de dominé in de kerk, waar ik den volgenden Zondag was, zijn toespraak met de woorden: „De Koning is dood, lang leve de Koning". Het was j.l. Zondag 15 Maart, dat Lisse met een variant op het bovenstaande kon zeg gen: „Vaarwel Burgemeester, Welkom Burgemeester". Het is mij een groot ge noegen u namens de Prot-est-antsche Raads leden een welkom te mogen toeroepen. U is gekomeD van het Zuiden naar het Noor den van Zuid-Holland en die overgang is groot en belangrijk voor u en voor ons. De bollenstreek, in welks centrum u is aan geland onder de leiding van Gods Voor zienigheid, is vooral in den bloeitijd der bolgewassen een der schitterendste plekjes van onzen aardbol: tevergeefs zou men naar iet-s mooiers zoeken! Het dorp zelf is voorzien van alle gerie ven, die de moderne samenleving eischt. Een uitzondering hierop vormt de stoom tram, die de verbinding met de steden Haarlem en Leiden onderhoudt en als een blazend en gillend vóór-wereldlijk monster onze straten ontsiert en onveilig maakt. Misschien beleven onze kinderen wel het feit, dat een goede luchtvaartdienst aan dezen onwaardigen toestand een einde maakt. Vervolgens doet spr. mededeeling van de goede gang van zaken in de gemeente bedrijven, brandweer, middenstand, volks huisvesting enz. De Lisser bevolking is welvarend en rus tig en ook alleszins zeer godsdienstig van zeer gevarieerde richting. De goede verhoudingen in onze gemeen te zijn m.i. naast den Zegen des Heeren voor een groot deel te danken aan de aan gename wijze, waarop de Raadsvergade ringen hier steeds verloopen. In de 10 jaar, dat ik de eer hau deel uit te maken van den Raad werd slechts éénmaal, maar dan ook maar één keer een dissonant van be- teekenis vernomen. Dit is een weldaad, die nooit genoeg gewaardeerd kan worden. Dat het onder uw leiding zoo blijve, burge meester Van Wijnbergen! Uw taak zal in Lisse met zijn gemeng de bevolking zwaar zijn, doch in de ver vulling van uw taak ook als voorzitter in onze Raadsvergaderingen zult u een onbe rekenbare steun hebben als u steeds objec tief, neutraal zult zijn in uw leiding. Brengt u dit steeds in practijk, en deze eisch is zwaar, dan ben ik niet bang of het zal wel gaan, maar ook dan alléén! Spr. doet mededeeling, hoe de werk zaam heden tot heden steeds verricht wer den als gemeentebestuur van Lisse. U kunt er verzekerd van zijn, dat u in de beide wethouders, de gemeente-secretaris en voorts alle beambten der gemeente een staf van ijverige medewerkers zult be groeten. Het onderwijs dat hier aan „maar" 14 scholen gegeven wordt, staat op hoog peil. Spr. somt echter niet alleen de voordee- len op, doch wijst ook op minder aange name omstandigheden als de werkloos heid, malaise in het bloembollenbedrijf. Vooral wijst spr. op de groote moeilijkheid om de werkloozen aan goede werkverschaf fing te kunnen helpen, die tevens produc tief is. Toch zal dit u niet mogen belemmeren uw taak hier met opgewektheid aan te vangen. M. de V.! Er werd op minstens één punt al op u gewacht! De reorganisatie der po litie dringt! Aan de overzijde van het Raadhuis is een schitterende bouwgelegen- heid gekomen voor een gebouw van alge meen belang. Een grootsch verlichtingsplan is in voorbereiding. Spr wijst er echter op, dat de Raad van Lisse steeds zuinig is ge weest, wat door de burgerij gewaardeerd wordt. Burgemeester Van Wijnbergen! Uw Bur gervaderschap over Lisse heeft een aan vang genomen. Veel wordt van u verwacht. De Heere bekwame u voor uw taak. Zoek bij Hem, als Hoogste Bron van Wijsheid, wat u noodig hebt voor deze gewichtige positie in ons midden. Hij zegene u en stelle u tot een zegen, u en ons tot blijdschap Hem ter eer! Vervolgens voerde het woord de ge meente-secretaris, de heer J. C. de Haan. TOESPRAAK VAN DEN GEMEENTE SECRETARIS. De Gemeente-ontvanger, het Hoofd van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, het onderwijzend personeel, dat van het ge meentehuis, Openbare Werken, de Bedrij ven en de Politie verzocht mij, om u, Bur gemeester, als onze Burgemeester te be groeten en te verwelkomen. Aan dat ver zoek voldoe ik gaarne, omdat u hier zult aantreffen een corps gemeenteambtenaren, hetwelk rustig en met ijver de hun opge legde taak vervult. Daarmee wil ik niet beweren, dat u hier een koor van engelen zult aantreffen, ook wij hebben onze men- schelijke gebreken, doch ik durf verklaren, dat u met humane leiding in alle omstan digheden op hen rekenen kunt. Namens hen allen heet ik u hartelijk welkom. Men zal het mij niet ten kwade duiden, als ik thans persoonlijk nog een enkel woord tot u richt. Uw ambt en het mijne zijn m.i. zoo nauw verbonden, dat bij ge brek aan samenwerking, wij beiden onze beste krachten niet naar waarde kunnen ontplooien. Ik stel er derhalve prijs op u even hartelijk welkom te heeten en mij gaarne beschikbaar te stellen, om, onder uw leiding, met waardeering voor elkan ders ambt, gezamenlijk werkzaam te zijn in het belang van en tot groei en bloei van de gemeente Lisse. De voorzitter, burgemeester Van Wijn bergen, dankte de sprekers voor hun vrien delijke woorden en sloot de openbare raads zitting. De eere-wijn werd rondgediend. Hierna bestond voor genoodigden gele genheid den burgemeester te complimen teeren, waarna allen persoonlijk met den burgemeester kennis-maakten. Na afloop trokken de Burgemeester en zijn familie zich terug in „De Witte Zwaan", alwaar hun een diner werd aange boden, waaraan mede aanzaten de wethou ders en de secretaris. VAN M'N BOEKENTAFEL Annuarium U. R. K. S. V. 1931. Uitgave N.V. De 'Leidsche Cou rant-, Leiden. Het 29ste Annuarium der R. K. Studen ten in Nederland ligt voor ons in een lij vig boekdeel van ruim 300 pagina's, dat een weerspiegeling moet zijn van hetgeen er het laatste jaar in de Unie en de plaat selijke studentenvereenigingen leefde en omging. Een van de meest belangrijke ar tikelen, dat een groote plaats in dit an nuarium heeft gekregen is liet artikel van Prof. Dr. O. C. Berg, „Indische inspec teur in het Missieprobleem", waarin zeer uitgebreid de invloed der Hollanders in Indië gedurende vele jaren wordt aange toond, en daarmee verband houdend, de moeilijkheden van het missiewerk, waarin Prof. Berg enslotte aangeeft, hoe deze moeilijkheden in de toekomst kunnen wor den overwonnen. De Unieverslagen en de vercenigings- verslagen nemen weer zooals steeds een belangrijk gedeelte van het boek in be slag, waarna een uitgebreide statistiek de stand der examens op de verschillende universiteiten laat zien. De rubriek „Personalia" geeft deze keer heel wat portretten met bijbehoorende loffelijke beschrijvingen, waarbij o. a. ver schillende nieuwe hoogleeraren als Oarp, Snijers, Cornelissen enz. Een in memoriam wordt gewijd aan twee overleden studenten, Joep Vencke en Wih'y Lindemann. Het mengelwerk mag tenminste wat het litteraire gedeelte aangaat niet op voor uitgang bogen in quantiteit. Er schijnen steeds minder studenten te zijn, die smaak hebben in een eigen proeve van zuiver litterair genre. Wel treffen wo eenige ar tikelen aan van sociale strekking als stu dent en Apologie van Hans de Goey en Communisme en Socialisme bij de Grieken van A. van Vugt, maar verder maar heel weinig belletrie. Van dit weinige vermelden we mot ge noegen 't geslaagde vers van Man Arnet--: De Verloren Zoon. Toen wendde hij zich moeizaam om en greep den roerbalk, wendde traag de zeilen eu trachtende met scherp oog den horizont te peilen, deed hij zijn zware boot als vliegen over 't meer, en zette zich dan neer, en overdacht, de kin gesteund in stugge hand, wat achterbleef: et vruchtbaar rijpend land de blanke rust van 't vaderhuis: en vóór hem aan den hemel rees een donker kruis maar toch, hij wist zijn keuze en schoon traag en met een gloeiend heimwee in z'n oogen, heeft hij don steven op den einder toegebogen, het piepend zeil zong met de wind 'n lied: Zo gingen velen heen zij keerden niet zij keeren niet, nietniet. Zo wil ik kiezen: nu, geen uur meer later. Want nu is het de tijd om onbevreesd te zijn en, schóón verachtend alle rust en schijn, stormen-beheerscht den levensboot te dwingen over 't water. Verder zijn er de Varia en eenige aan vullingen. Het Annuarium 1929 maakt een goeden i indruk en is met tal van foto's verlucht. Dat de studenten door dit annuariura meer nog mogen beseffen, wat zij aan hun vereeniging, hun Unie en aan zich "elf verplicht zijn.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5