'AME5 RUBRIEK eSKSR* Kil m fsv (V I i i-^l j B, KLEUREN GEVEN STEMMING. Kleuren spreken tot het gevoel. Sommigen werken vroolijk, anderen droefgeestig, anderen bezielend als we ze aanschouwen. Het is een niet onbelangrijk feit, dat kleuren in een menschenleven van heel veel belang kunnen zijn. Soms zijn we ons van dit feit niet eens bewust, maar constatee:en slechts, dat we somber of vrooliik gestemd zijn, overmoedig of terneergedrukt, maar dat we dit te danken hebben aan de kleuren die ons omringen, komt zelfs niet in ons op. Ook de weersgesteldheid speelt een groote rol. Maar waaruit bestaat de gesteltenis van het weer anders dan uit kleurig-verscheidenheid of kleur loosheid? Schijnt de zon helder aan den hemel, dan bestraalt zij de aarde zóó, dat zij wonderlijke kleuren toovert en alles als herboren er uit ziet, maar zien wij de loodgriize wolken somber en drei gend aan het uitspansel, dan verkilt en verstolt ieder gevoel van warmte en gloed in ons binnenste en we voe len ons koud en dof en we merken met droefheid op, dat alle kleur in de na tuur is verbleekt en vervaagd. Doch dan hebben we nog ons heer lijke, groote hulpmiddel: ons vernuft' We kunnen tóch een aangename sfeer scheppen al is het buiten nog zoo som ber en troosteloos, wij k"nnen bin nenshuis een effect bereiken, alsof het jubelende, kleurige lente was! Zelfs al laat de lente nog wat op zich wachten, wij kunnen de lentesfeer reeds nu scheppen! Het is waar dat rose, blauwe en gele kleuren vroolijk stemmen en ons iets zeggen van jeugd en voorjaar Oranje, rood en purper doen ons denken aan vlammende liefde, aan de rijpheid van den zomer, aan dwaze overmoed en sprankelende levenslust Violet, groen en bruin doen rustig en weldadig aan. Zacht blad-groen is beslist kalmee rend en kan dan ook voor huiskamer en slaapkamer worden aanbevolen. Ook een studeerkamer -kan in groene toon gehouden worden. Voor neerslachtigen is een licht en vroolijk kleurschema aan te raden Lichtgeel, perzikkleur en hemelsblauw zijn uitstekende combinaties voor de zulken. Voor nerveuzen, die meestal weinig levenslust bezittten, zouden we de sombere winterstemming kunnen verjagen door oploopende geelgoud zonnebrand-kleuren aan te brengen in het vertrek. De resultaten daarmede Veel werk wordt er gemaakt van de kimono's. Vaak zijn ze van gewat teerde zijde in zachte tinten vervaar digd, en geheel met bijkomende of wel cortrasteerende kleuren geborduurd. No. 1 is een donkerblauw zijden mo del, waar het geheele onderste gedeel te, een landschap voorstellend, inge weven is. No. 2 een zacht-gele kimono, waar op met dikke zijde een pauw is gebor duurd in natuurlijke kleuren. De vogel bereikt, zijn gewoon verrassend. Met zulke kleuren om ons heen móé ten we in een goed humeur raken en onze kwellingen vergeten. LJLLY. IETS OVER CIJFERS. De Romeinen, die het meest met de volkeren van vreemde landen in aan raking kwamen, hadden ook het eerst cijfers noodig. Nu was het voor hun heel moeilijk om getallen in cijfers uit te drukken. Het meest voor de hand liggend was het gebruiken van de vin gers. Zij telden op hun vingers en deelden zoo mede, hoeveel van c' J dat zij bedoelden. Vijf was een .er verbreid begrip, en omdat iedere hand vijf vingers had. teekenden zij het cijfer, vijf in den vorm van een uitge- spreiden hand, n 1. V. Wilden zij nu aangeven dat zij niet vijf, maar vier stuks van iets hadden gekocht, dan teekenden zij die V en zetten daar een I voor, zoodat 4 dus was IV. I, II en III konden wel zoo aangegeven worden, IV en V op deze manier. Het was nu ook, niet moeilijk meer grootere hoe-, veelheden dan V aan te geven. Men zette er dan eenvoudig I of II of III achter, men duidde dus 6, 7 en 8 als volgt aan: VI, VII en VIII. Twee han den tesarnen. met tien vingers werden aangeduid als X, dus twee uitgespreide handen aan elkaar geschreven. 9 gaf men weer door X met een I er voor, dus IX. 30 door XXX. 50 werd een L en 40 een X voor de L dus XL, 100 door C, 90 door XC. Het was een vrij primitieve manier, doch men was al gauw in staat de meest groote getallen op deze manier aan te geven, men schreef, net als wij, eerst de grootste cijfers, die de hoogste waarde vertegenwoordigden, daarna de honderdtallen, de tientallen en de eenheden. 179 werd b v. C LXXIX Toch was de manier wel veel omslach tiger als wii tegenwoordig gebruiken, vindt U niet? zit hoog in den rug, terwijl zijn deco ratieve staart tot onderaan den zoom wordt voortgezet. De lange wijde mou wen hebben een verschillende teeke- ning, zooals men op de afbeelding kan zien. Ten slotte No. 3, een rose kimono van cashmir. Het heele schouderstuk en het bovenste deel der mouw zijn met donkerrose opgewerkt, terwijl de verdere versiering in roode, groene en lichtblauwe kleuren geborduurd is. DE „TEA-GOWN". Tegenwoordig draagt een elegante .rouw bi) de 5 o clock tea zeer ge- kleede middagjaponnen, doch als men een theemiddag thuis heeft, ziet mer hier en daar de gastvrouw verschijnen in een vaak zeer kostbare tea-gown. No. 534 laat u er een zien. gemaakt van mokka-kleurige, voile de soie. Het lijfje, dat geheel uit ,,smock" werk be staat, is nauwsluitend en komt tot even onder de taille. De zeer ruime en lange rok hangt wijd klokkend neer, maar valt van voren open en laat een soort pyama pantalon zien, van onderen be eindigd met een soort bijpassend sa tijn. De zeer wijde lange mouw is var dezelfde voile de soie als de rok. Een gevlochten koord van zijde met lange kwasten afgewerkt, draagt men om de taille. LENTE-MODE. De nieuwe, lange tuniques zijn er weer! Ja, ze zijn nieuw en toch eigen lijk heelemaal niet nieuw. Ze worden gedragen over een zijden onderjapon of rok, evenals vroeger. De strooken op de rokken komen ook weer terug! En de half lange mouw! Het pofmouwtje verheugt zich al weer hevig in de belangstelling, vooral voor de baljaponnetjes, de halve mouw wordt gezien aan het namiddag-model. De rokken zijn erg wijd, vele hebben een glad heupstuk en bijna allen plooien of inhaalsels. De klokken worden min der gezien. Bij een uitgesproken ge- kleede japon is de rok volkomen lang te noemen en naarmate het toilet een voudiger wordt, neemt de rok iets af in lengte. Toch is deze merkbaar lan ger dan in het vorige seizoen. Van de mouwen wordt veel werk gemaakt. De afwerking der manchetten en de wijdte der mouw zelf speelt een voorname rol. Verder verdient de hals afwerking eveneens onze belangstel ling. Men ziet geen twee halzen, die de zeilde zijn. Er zijn ronde halsuitsnijdingen zon der eenige versiering en V-vormige, die in een lintstrik over de borst eindigen, dan eindelooze variaties in kraagjes en revers van ander materiaal dan de japon zelf, voorts leuke platte plissée's in licht rose of blauw en kantstukken, gepuht of V-vormig in écrukleur. De korte jasjes van kant of crêpe georgette voor den avond verheugen zich nog in een groote populariteit. Langzamerhand zullen de ongelijke punten aan den rokzoom verdwijnen en plaatsmaken voor den geheel langen, rechten, doch zéér ruimen rok. IRIS. DE VOORJAARSHOED. Van de hier en daar reeds geëtaleer de stroohoeden laten wij U hier een coquet modelletje zien, van heel fijn gevlochten grijs-zwart stroo. De rand is klokkend en op zij met een diepe plooi in elkaar geknepen; tevens is hier een kleine lintgarneering van grijs zwart aangebracht. Achter tegen den bol ziet men een gefronst belegsel van hetzelfde materiaal. WETENSWAARDIGHEDEN. Vernuftig! Spaansche boeren hebben ontdekt, dat men van oude automobielbanden uitstekende schoenzolen kan maken. Graan. Koren en mais zijn giften van de nieuwe wereld aan de oude. Columbus wordt geacht de eerste te zijn, die het Onze avondschoentjes mogen zich nog steeds in een groote belangstelling verheugen. De meest luxieuze en kost bare stoffen wendt men aan, om onder de lange avondjapon de schoen toch flink te doen opvallen. Op licht satij nen schoentjes draagt men veel strik jes van wit metaal, geheel bezet met „Strass". Het is heelemaal geen ver- eischte, dat zoo'n strikje precies mid den op de voorschoen wordt beves tigd. U ziet op onze teekening een af- graan mee naar Europa bracht. Het werd niet alleen gebruikt als meel, ge malen om voedsel van te maken, doch men perste er ook slaolie uit- maakte er zeep van, glycerine, glucose, koren stroop, gom, dat gebruikt werd ora postzegels op te plakken en envelop pen dicht te maken, „pargol", een soort van rubber dat gebruikt werd om schoenen waterdicht te maken. Van de halmen en de bladeren maakte men papier, carton en men vulde er de matrassen mee op. KNIPPATRONEN. Van alle op deze pagina voorko mende modellen, stellen wij papieren knippatronen beschikbaar a* f 1 45 per stuk Bij bestellingen moeten be halve het nummer der teekening, tevens de gewenschte maat duidelijk opgegeven worden. Het bedrag moet in postzegels bij gevoegd worden; men kan het echter ook vooruit per postwissel voldoen. Men adresseere: Redactie Damesru briek, Stuyvesantstraat 47, Den Haag. De volgende maten op te geven: AB schouder. BC gebogen arm. C polswijdte. DE hals tot taille. E—E tafllewijdte. EF rok lengte. HH rondom heupen JK rug. KL achterlengte rek. beelding waar bijv. de versiering op den zijkant is. Verder vestigen wij uw aandacht op een hak, die heelemaal is ingelegd met schitterende steentjes. Op zwarte avondschoentjes kan men ook gebruik maken van .Strass" met ge kleurde steenen er tusschen, liefst rood of groen, hoewel enkel Strass" over het algemeen chiquer is. De andere afbeeldingen vertoonen modellen van bouclé's, die men in Holland ten on rechte gespen noemt DRIE KIMONO'S. ONZE TASCH. Veel variatie is er den laatsten tijd in de tasschen niet gekomen, wat be treft model en 't materiaal waaruit ze zi'n vervaardigd De meeste zijn flink groot, uitgevoerd in alle denkbare leuren leer, peau de suède, zijde of fluweel. Zoo goed als alle tasschen hebben een overslag, of worden met een patentsluiting gesloten. Ook de hier afgebeelde modellen hebben eigenlijke sluiting de „Zipp", doch de klep wordt daar overheen geslagen. No. I heeft in de klep een opening, waardoor een strik wordt getrokken, terwijl bij No. II de overslag achter 'n bandje wordt geschoven, welk bandje met een aardige strass-versiering op de tasch is bevestigd. SCHOEN-VERSIERING.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11