22ste Jaargang DONDERDAG 19 MAART 1931 No. 6850 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND 3)e £eidódie 0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen De scheidingslijn in de on- derwijs-politiek 't Schijnt ons nuttig, met een enkel woord, te wijzen op een o.i. merkwaardig verschijnsel, dat zich heeft voorgedaan bij het nog niet beëindigde debat in den Leidschen gemeenteraad over het bewaar- schoolonderwijs. Zooals men heeft gelezen, gaan wat dit onderwerp, deze onder wijs-zaak betreft de drie rechtsche partijen uiteen: aan de ééne zijde A.-R. en Chr.-H., aan den ande ren kant R.-K. Met de R.-K. vormen S. D. A. P. en de andere partijen der linkerzijde in deze een éénheid. En nu is o.i. het. meest merkwaardige, wat bij de gevoerde debatten weer is g e- bleken, dat er in de algemeene onder wijspolitiek een scheidingslijn loopt tus- schen rechts en links.... Dat is in dit geval zoo merkwaardig, om dat wat het onderhavige, speciale onder werp betreft de scheidingslijn geheel an ders loopt. De erkenning van de groote waarde, welke het bijzonder bedoeld: het confessioneel onderwijs heeft, werd duidelijk uitge sproken door alle woordvoerders der rech terzijde en hun in de bewaarschoolkwestie ingenomen standpunt is, hoewel afwij kend, met die erkenning geenszins in strijd. Ter linkerzijde bleek echter die erken ning niet zóó algemeen en oprecht! Toegegeven zij volmondig, dat de woord voerder van den Vrijheidsbond van het bijzonder, het confessioneel onderwijs geen woord kwaads sprak en niet wilde ingrij pen in de rechten van de ouders, die con fessioneel onderwijs voor hun kinderen gewenscht en noodig achten; hij was dus niet tegen het bijzonder onderwijs. Anders echter sprak een woordvoerder der S. D. A. P., die wij hebben er reeds op gewezen onomwonden verklaarde, dat de Godsdienst buiten het onderwijs staat en dat zijn partij zich niet tegen het bijzonder onderwijs uitsprak omdat het toch niets zou baten, omdat zulk 'n hou ding in de gegeven omstandigheden geen voordeel zou brengen. Wij weten dus wat wij in Leiden aan de S. D. A. P. hebben, waar het betreft de er kenning van anderer rechten inzake het onderwijs 't Kon niet duidelijker door hen gezegd zijn geworden. Voor die duidelijkheid moeten wij erkentelijk zijn. Principieele, overtuigde voorstanders van het bijzonder, het confessioneel onder wijs zijn de drie rechtsche partijen, de „oude" coalitie-genooten 1 Tusschen hen en de partijen der linker zijde, en speciaal dan de S. D. A. P., loopt een scheidingslijn inzake de algemeene on derwijspolitiek VOLKENBOND HET ECHEC TE GENEVE. De afscheidsrede van Colijn. Gisteren is de conferentie-Ooiijn gesloten met de aanneming van het protocol, waarin de mislukking der conferentie wordt va®t- Colijn zeide in zijn tuitingswoord, dat hij geen lijkrede over de handelsoonventie wil de uitspreken. Waar datgene wat hij nog over de conventie zou kunnen zeggen, ech ter niet anders dan een lijkrede zou kun nen zijn, wilde hij maar liever heelemaal hierover zwijgen, hetgeen in dit geval de beste welsprekendheid was. Galijn wilde echter van de conferentie geen afscheid nemen, zonder iets iin het al gemeen te zeggen over het economische leven van thans bijna vier jaren. Ooi ij n meende dat iedereen zal moeben erkennen dat men heelemaal gefaald heeft in de poo gingen om de aanbevelingen der economi sche wereldconferentie te verwezenlijken. Wat de toekomst betreft- kon Oolijn slechts een hoop uitspreken, dat de landen die thans met 1 April de vrijheid zullen hebben teruggekregen, om handelsverdragen op te zeggen, van die vrijheid geen gebruik zullen maken. Indien de regeeringen, ofschoon zij niet langer tot de handhaving van de handels verdragen verplicht zijn, deze thans toch vrijwillig handhaven, behoeft men alle hoop nog niet op te geven, dat de Europeesche commissie in haar zitting van Mei de mid delen nog zal vinden, om het doel te berei ken, waarin deze conferentie niet is ge- De Engelsche en Fransche gedelegeerden hebben de hoop uitgesproken, dat het woord van afscheid van Galijn niet beteekende een woord van vaarwel, doch slechts een tot weerziens. Oolijn heeft de gedelegeerden in vier ja ren tijd zoo gewend aan zijn wijze, krachti ge vertrouwensvolle en geduldige leiding dat zij den voorzitter, in wien allen het grootste vertrouwen stellen, niet bunnen missen. Oolijn antwoordde, dat niemand zeggen kan, wat de naaste toekomst brengen zal, dat de toestand nog belangrijk zal moeten verbeteren, voordat nieuwe pogingen onder nomen kunnen worden. Hierna werd de conferentie gesloten. BEWAPENINGSOPGAVE DER STATEN. Een Britsch voorstel. Als antwoord op het schrijven van den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin deze gevolg gevend aan de resolutie van den Raad van *24 Januari 1931 den re geringen verzoekt, wanneer zij hiertoe be reid zijn, opgave te doen van den stand hunner bewapening, heeft de Engelschee regeerhig een schrijven aan de regeeringen en aan den Volkenbond gericht, waarin zij een methode aan de hand doet volgens welke een zoo vergelijkbaar en nauwkeurig mogelijk overzicht van de bewapening van ie'er land verkregen zou kunnen worden. De Britsche regeering erkent hierbij, dat dat de inlichtingen van belangrijk groot er waarde zouden zijn, wanneer iedere regee ring deze op uniforme talbellen zou verstrek ken en hiervoor de tabellen van heit ont- we-rp-ontwa nenin gsconventie zou gebruiken. De Britsche reeee-ring erken hierbij, dat het ontwerp geheel voorloopig is en dat geen staat er door gebonden geacht wordt. Niettemin is het ontwerp het resulaat van lange discussies over de technische zij de van het ontwape-v'ngsoro'b'eem en kan het volgens de Britsche regeering be schouwd worden als het maximumaccoord, dat op het oogenblik in zake de verschil- 'ende elementen van bewapening verkregen kon worden. Teil. SPANJE DE OPSTAND TE JACA. Gratie verleend. De krijgsraad heeft zijn werkzaamheden beëindigd, na dertig uren te hebben be raadslaagd. Naar verluidde, zou slechts één dood vonnis gehandhaafd blijven: dat tegen ka pitein Sedilez. Toen dit bekend werd, kwam er een storm protesten uit alle deelen van het land en alle republikeinsohe organisaties stelden zich in verbinding met de vak- vereenigingen, om het gemeenschappelijke standpunt te bespreken. In Madrid en in eenige andere steden waren reeds duide lijke kenteekenen bemerkbaar van komende onlusten. Aangezien de arbeiders en ook het spoor wegpersoneel geneigd schenen te zijn een algemeene staking uit te roepen, besloot de regeering den koning, die op het oogen blik in Engeland vertoeft, in een dringend telegram te verzoeken gratie te verleenen aan kapitein Sedilez. Naar vernomen wordt, is het toestemmende antwoord van den ko ning in Madrid aangekomen en het is thans zeker, dat als gevolg van de revolutie in Jaca geen verdere doodvonnissen meer uit gevoerd zullen worden. draal ook de katholieke kerk aan den eere- dienst onttrokken en voor profane doel einden ingericht. In Leningrad is de kerk der Verrijzenis, die gebouwd werd op de plaats, waar tsaar Alexander II het slacht offer werd van een bomaanslag der „volks socialisten", eveneens gesloten. De gedenktafels werden door anderen vervangen, waardoor de geschiedenis van de ontwikkeling der „volkssocialistische partij" en de namen van de moordenaars van den tsaar verheerlijkt, worden. Op bevel van de regeering werd deze kerk ter beschikking gesteld van den bond van vroegere politieke, tuchthuisgevange nen, die de kerk als bioscoop heeft laten in richten. Ook de Joodsche godsdienst wordt op schandelijke wijze vervolgd. In Kiew bijv. zijn op het oogenblik alle synagogen ge sloten. De rabbijn, Abramski van Sloetsk (gouvernement Minsk, Wit-Rusland) is naar Siberië verbannen. Op het bureau der Gepeoe werd hem met geweld zijn baard afgeschoren en zijn lichaam werd zoolang met gloeiende naal den geprikt, totdat hij bewusteloos neer viel. In Armawir, Rostow aan de Don, Kiew, Raohew en Wjasjma werden orthodoxe geestelijken, wien de regehring de uitoefe ning van hun ambt verboden heeft, licha melijk verminkt. Sovjet-beambten, van wie men kan be wijzen, dat zij ook maar eenmaal een be zoek aan een kerk hebben gebracht, wor den onmiddellijk ontslagen en „om zich te beteren" naar de bosschen aan de Kareli- sche grens gezonden, om daar hout te hak ken en dit voor den uitvoer gereed te ma ken. Op Zon- en feestdagen waagt iemand het slechts zelden, een godsdienstoefening bij te wonen. Daarentegen zijn op de door de weeksche dagen, waar door de bolsche- wisten niet zoo'n scherpe controle wordt uitgeoefend, de kerken, die nog open zijn, steeds goed bezet. Uit de nissen der rart.iculiere woningen zijn de iconen zoo goed als geheel verdwe nen. Men houdt ze verborgen onder hoofd kussens en in koffers en haalt ze slechts bij het morgen- en avondgebed te voor schijn. In het geheim brandt echter nog menig lichtje voor een icoon, dat achter kisten op den grond of in den kelder verborgen is, waar buren dikwijls gezamenlijk hun ge beden verrichten. Dit alles herinnert aan den tijd der catacomben, die zich thans in Rusland herhaalt. Verder werden vijf kloosters opgeheven. In 1929 heeft men den monniken, aan wie deze kloosters toebehoorden, eerst hun kerk ontnomen, daarna hun cellen en ten slotte hun refter. Op verzoek der bevolking liet men hen echter wonen op hun landerijen. Twee jaar lang hebben de monniken de op brengst van hun oogst aan den plaatselij ken sovjet afgeleverd en de staat was hier mede tevreden. Thans echter heeft men hun ook het recht ontnomen, om den grond te bebou wen. Op het einde van het vorig jaar wer den de landerijen van deze monniken met geweld onteigend en gingen zij over in het bezit der collectieve landbouwbedrijven, terwijl men de monniken- als landloopers de wereld instuurde. De bevolking wordt gedreigd met ver banning naar Noord-Rusland, als zij het waagt, hun onderdak te verschaffen. Een gedeelte heeft zich naar Nizjni Nowgorod en Moskou begeven, om op de plaatsen, waar de heiligen en martelaren van''hun kerk begraven liggen, te sterven of ach ter de muren van de Loebjanka-gevangenis der Gepeoe de rest van hun leven te slij ten. De anderen begaven zich in de bosschen, om daar als kluizenaars te leven en zich met de planten, die zij daar vinden, te voe den. RUSLAND. DE RUSSISCHE VERVOLGING. Als in den tijd der eerste Christenen. Terwijl het groote publiek slechts de eco nomische zijde van het Russische vijf jarenplan beschouwt en de uitwerking daarvan reeds aan den lijve ondervindt, wordt de strijd tot uitroeiing van den gods dienst in Rusland systematisch voortgezel In December en Januari heeft men wc derom 204 kerken, vijf kloosters en 31 syna gogen gesloten, meldt de Weensche „Reichspost". In Maikop is naast de orthodoxe kathe BRITSCH-INDIE HINDOE- EN MOSLEM-LEIDERS NAAR ACC00RD. De Indische leider Gandhi heeft giste ren een eerste bespreking gevoerd met de leiders der Indische Mohammedanen ovei de nieuwe regeling van de Indische verhou dingen. Naar verluidt heeft een der Mo- hammedaansche leiders aan het slot der bespreking verklaard, dat hij op de belang rijkste punten met Gandhi tot overeenstem ming was gekomen. Binnen enkele dagen zal een definitieve overeenkomst worden ontworpen. Uit Lucknow wordt gemeld, dat gistei- avond bij het politiebureau te Pannoe goeng in het district Mirsapoer ernstigi gevechten hebben plaats gehad tusscho rfindoes en Mohammedanen. Een aanta Muzelmannen zou zijn gedood, terwijl ze ventig personen werden gearresteerd. Op een vergadering te Bombay heeft Gandhi nogmaal- het woord gevoerd en inlichtingen gegeven over zijn besprekin gen met den onderkoning. Gandhi verklaar de, dat de strijd tegen Engeland terstond zal worden hervat, indien mocht blijken, dat de wapenstilstand, niet het gewensch- te resultaat heeft. De Indische bevolking moet zich echter niet afzijdig houden bij de pogingen om tot een eervollen vrede te komen. Verder wordt uit Bombay gemeld, dat Gandbi met de eigenaren der katoenspin nerijen te Bombay en Ahmedabad een ac- coord heeft bereikt. Er zijn plannen opge steld om de handelaars in buitenlandsche weefsels te helpen van hun voorraden af te komen. Bijzonderheden hierover ontbre ken nog. Voor den weldra aftredenden onderko ning Lord Irwin zal te New Delhi een ge- denkteeken worden opgericht. Om de noo- dige middelen voor dit standbeeld te krij- ?en is een comité benoemd, waarin eenige ndische vorsten en vooraanstaande poli tici zitting hebben. Zooals bekend, is het niet in geringe mate aan Lord Irwin te danken, dat de besprekingen met Gandhi tot een accoord hebben geleid. EERSTE KAMER. JUSTITIE-BEGROOTING. Na een breedsprakige redevoering van het socialistische lid, den heer Her mans, wees de heer M i c h i e 1 s van Kessenich (R.K.) op de schrikbaren de toeneming van het aantal echtscheidin gen en schetst de wettelijke belemmerin gen. De heer Smeenge (V.B.) betreurde, dat vele kantonreohtersplaatsen onvervuld blijven, terwijl de griffiers geen kans meer krijgen om tot kantonrechter te worden be noemd. Voorts heeft spr. bezwaar tegen de voor genomen opheffing van het opvoedingsge sticht „Veldzicht" te Avereest. Men heeft daar vele goede terreinen, waarop men de verpleegden veld- en anderen arbeid in de open lucht kan laten verrichten. Ave reest, voor wie het gesticht een belang rijke bron van inkomsten beteekent, is de opheffing nadeelig. Indien voor het ge sticht te Avereest een andere justitieele instelling in dat gebouw in de plaats zou komen, dan ware althans voor de bevol king der gemeente het bezwaar ondervan gen. De heer Van Sasse van IJsselt (R.K.) betoogde, dat wat de zedenmisdrij ven betreft, men zich niet te veel moet ver laten op de rapporten der psychiaters, want onder hen zijn er die in eiken misda diger een zieke zien. Ten aanzien van het optreden tegen godslastering merkt spreker op, dat ook de heer Mendels zal afkeuren, dat op gro ve wijze gevoelens van anderen worden ge kwetst. Intus-schen heeft de minister een wetsvoorstel toegezegd. In dit verband zou spreker het woord van Victor de Stuers: „Met moet een broedsche kip niet storen" De Minister van Justitie, mr. in herinnering willen brengen. D o n n e r, beantwoordde de sprekers en wees op de gecompliceerdheid van het vraagstuk der echtscheidingen. Debat over de strafbaarstelling van gods lastering achtte spr. thans praematuur. Na re- en dupliek wordt de begrooting z. h. st. aangenomen. Bij de begrooting van Onderwijs vroeg de heer D e J o n g meer aandacht voor het buitengewoon onderwijs. TWEEDE KAMER DE ACCIJNS OP SIGARETTEN. Bij den aanvang der vergadering aan vaardde de Tweede Kamer zonder hoofde lijke stemming het ontwerp tot wijziging van de Nijverheidsonderwijswet. Na eenig debat over de conclusie der betreffende commissie inzake het adres van Hulsbosch over een beweerde nalatigheid van het bestuur der Rijksverzekeringsbank en de hem dientengevolge ten onrechte ont houden uitkeering, conclusie, die tenslotte met 58 tegen 14 stemmen werd aanvaard, werd overgegaan tot het eerste onteige- ningsontwerp, dat noodig is voor de nor malisatie van de Maas. Het betreft het wegnemen van de groote bocht tusschen Al phen en Lith en den bouw van een stuw bij laatstgenoemde plaats. Zonder hoofdelijke stemming ging het onteigeningsontwerp erdoor. In het ont werp tot instelling van een commissie, die de oorzaken van op de Nederlandsche bin nenwateren aan schepen overkomen ram pen zal hebben te onderzoeken ter ver- Krijging van een behoorlijke statistiek op dit gebied, is de Kamer blijven steken. Bij de Algemeene Beschouwingen verklaarden VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De afscheidsrede van den heer Colijn te Genève. De Russische vervolgingen. BINNENLAND. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft de overeenkomst met Ford goedgekeurd. (lste blad). Nadere bijzonderheden omtrent het auto ongeluk op den onbewaakten overweg te Groenlo. (Gem. Ber., 2de blad). Weer een ongeluk op een onbewaakten overweg bij Meppel. (Gem. Ber. *2e blad). Drie goederenwagens ontspoord te Wol- vega. (Gem. Ber., 2de blad). Het voorloopig Ned. Elftal speelde gis teren gelijk (3—3) tegen Charlton Athle tic. (Sport 2de blad). zich de Vrijheidsbonder mr. Knottenbelt en de sociaal-democraat Brautigam voor, de Anti-Revolutionnair Duymaer van Twist tegen, en Minister Reymer had het in zijn verdediging niet al te lastig. Toen bij een amendement, door mr. Beu- mer ingediend op art. 1, amendement, dat voor den voorzitter der onderzoekcommis sie den eisoh stelt, dat hij juridisch ge schoold zij, de stemmen staakten, moest de behandeling van dit ontwerp worden geschorst en werd overgegaan tot Minister de Geer's voorstel tot heropening van den sedert 1924 afgesloten crisisdienst en tot heffing van opcenten op den tabaks accijns op sigaretten. De heer Oud (V.D.) critiseert den vorm, waarin de regeering haar voornemen tot heropening van den crisisdienst ten uit voer heeft gebraoht, al is spr. bereid den Minister in dit opzicht te volgen. Spr. er kent, dat een speciale belasting op siga retten één van de minst slechte is. De heer Bierema (V.B.) meent, dat als toch versterking der middelen noodig is, hier een goede keus is gedaan, aange zien men zich aan deze belasting kan onttrekken door minder te rooken. De heer IJ z e r ui a n (S.D.) betoogt, dat indirecte belastingen ingaan tegen het be ginsel: belasting naar draagkracht. Spr. is om die reden tegen het wetsontwerp, al maakt dit geen geweldige verhooging uit van de indirecte belastingen. Er wordt echter telkens zulk een stap gedaan. Spr. dient een motie in, waarin de Ka mer de wenschelijkheid uitspreekt, dat bij de samenstelling van den algemeenen ver- zamelstaat voor 1932 uit de overschotten een bedrag wordt bestemd voor dekking der rcisis-uitgaven. De heer v. Vuuren (R.K.) houdt be schouwingen over het karakter van het lee- ningsfonds en den crisisdienst. Spr. zou zich niet verzet hebben tegen een voorstel om over een deel van het overschot van het Leeningsfonds te beschikken voor de betaling van nieuwe crisis-uitgaven, doch de minister gaat verder, hij wil een nieu we heffing. Deze aJit spr. nog niet noodig. De minister Kan eerst eens afwachten. Gaat men nu de sigaretten belasten ten bate van het Leeningsfonds, dan geeft men een object prijs voor den gewonen dienst. De minister neme he4- ontwerp terug, althans de nieuwe heffing. Minister De Geer verdedigt eerst, den vorm van het wetsontwerp. De saldi van vorige jaren hebben ruimschoots een andere bestemming. Daarom stelt spr. een nieuwe heffing voor. Zeker is ook, dat 1931 een tekort op den gewonen dienst zal ont staan. Deze uitgaven mogen door het lee- ningfonds worden gefinancieerd omdat zij zeer nauw verband houden met de crisis uitgaven, waarvoor het* leeningfonds, nk de crisisleeningen, is ingesteld. Deze belas ting kan men geheel ontgaan, of men be taalt er net zooveel aan als men wil. Bo vendien gelooft spr., dat het grootste deel zal worden betaald door degenen, die niet onvermogend zijn. Na re- en dupliek wordt de vergadering verdaagd. Gemeenteraadsverkiezing te Voorburg. Door de R. K. Kiesvereeniging is voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing, de vol gende alphabetische groslijst opgesteld: J. Berndes; G. Diender; H. J. Hart wijk J. A. L. M. Knaapen; Mevr. M. Koene- Lommertzen (aftr.); E. A. Meijer (aftr.); H. O. J. van der Plas; J. M. Stevens; G. Wijndere; A. Winteimans. Zooals reeds gemeld, hebben de heeren A. M. v. d. Griendt, die 12 jaar lid v. d. rr.a-d was, waarvan 11 jaren wethouder en C. P. J. M. de Greef, die 11 achtereenvolgende jaren de Katholieke Partij in den raad vertegenwoordigde, zich niet weer voor een candidatuur be schikbaar gesteld.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1