ATTENTIE. J. NI. KROL LAND- EN TUINBOUW KERKNIEUWS DONDERDAG 19 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 UITVOERING DER TARWEWET De Tarwecentrale, als centraal verkoopster, krijgt tegenover zich als centraal inkoopster de N.V. van Stolk's Commissiehandel. Wat wij min of meer verwacht hebben is geschied, zegt het „Hbld.", het Depariement van Binnenl. Zaken en Landbouw is gekomen met een communiqué, verspreid door het oi- ficieuse Correspondentie Bureau voor Dag bladen. Wij zullen dit communiqué niet afdrukken, omdat er voor onze lezers niets nieuws meer in slaat. Slechts willen wij het communiqué hier en daar nog even nader bekijken en aanvullen. Zoo zegt het communiqué o.a.: „Het is de bedoeling, dal bij de inkoopscentrale een na der aan te wijzen commissiehandel als kooper voor de fabrikanten optreedt". Welnu, wij kunnen onzen lezers hierom trent mededeelen aldus vervolgt het „Hbld." dat als zoodanig zal worden aan gewezen de N.V. Van Stolk's Commissie handel te Rotterdam, die reeds thans de tar we aankoopt voor de Ned. Meelfabrieken, met uitzondering van de fabriek der Nod. Bakkerijen te Rotterdam, de z.g. coöperatie ve, en eenige kleinere fabriekjes. Deze zaï de inlandsche tarwe voor alle fabrieken koopen van de monopolistische Tarwe Centrale, den georganiseerden landbouw dus, aan welks hoofd de heer S. L. Louwes komt te staan. Zijn benoeming tot „Regeeringscommissaris ter uitvoering van de Tarwewet" lazen wij in den afgeloopen avond in de Staatscourant Een Commissie van Advies voor de uit voering zal, evenals de Tarwe Centrale, on der de leiding komen te slaan van den heer S. L. Louwes. Het „Hbld." kan mededeelen, dat in deze commissie zullen zitting krijgen drie outsi ders, onder wie waarschijnlijk prof. dr. N'. J. Polak, hoogleeraar in de bedrijfsleer aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, benevens vertegenwoordigers van meelfabrikanten, meelimporteurs, bakkers, maalderijen en bin- nenlandschen handel. Maar bovendien zullen er nog komen „bij zittende adviseurs". Verder kan het blad nog mededeelen, dat men reeds begonnen is met het aannemen van controleurs, verder, dat de Tarwe-organisa- tie, die nog niet officieel is opgericht, reeds een voorschot aan de regeeering heeft ge vraagd van ƒ40.000 en tenslotte, dat men zich een „aanloop-maalcijfer" denkt van vijf pro cent. De datum van in werking treden is dan afhankelijk van de uitkomst der inventarisatie oogst 1930. Mocht b.v. blijken, dat de nog aanwezige bruikbare voorraden uit dien oogst bij een maalcijfer van 5 pet. voor vier maanden toe reikend zijn, dan ligt het in de bedoeling één maand minder, dus drie maanden voor 15 September, het maalgebod in werking te stel len, dus b.v, op 15 Juni. Alleen indien de uitkomst der inventarisatie oogst 1930 wat-betreft hoeveel heid-envoo ral qualiteit „miniem" is, zal de regeling eerst op den oogst 1931 van toepassing worden verklaard, aldus' is de bedoeling van den mi nister. Bond van melkveehouders. Gistermorgen vergaderde in hel Verkoop- lokaal, te Rotterdam, de Zuid-Hollandsche Bond van Melkveehouders. De voorzitter, de heer A. N. Vaandrager, opende de vergade ring en constateert met genoegen, dal zoo velen op deze belangrijke vergadering aan wezig zijn. Spr. merkt op, dat deze vergadering be schouwd moet worden als een voortzetting van de vergadering van Dinsdag 10 Maart j.l. Hij herinnert er aan dat zijn mededeeling, dat de veilingmelk van minder kwaliteit was, dan melk per contract verkocht, van uit de vergadering betwist was, en leest nu in ver band hiermede een schriftelijke verklaring voor van Dr. Filippo, directeur van den Keu ringsdienst te 's Gravenhage, waarin deze bevestigt, dat de reinheidstoestand der z.g. veilingmelk ook dezen winter belangrijk minder was dan die van de melk, welke op contract werd geleverd. Naar aanleiding van het besluit van de vergadering van 10 Maart, betreffende band- having van een aannemelijk consumptie contract, deelt de voorzitter mede, dat hier over met de melkhandel herhaaldelijk gecon fereerd is, als gevolg waarvan het hoofd bestuur met de volgende drie contracten I n d u s t r i e-c o n t r a c t. Dit is gelijklui dend aan dat van het vorige jaar. Voor prijs stelling zullen dus dezelfde grondslagen maat gevend zijn. Consumpti e-c ontract met de In richtingen. Ter bepaling van het aantal liters waarvoor de z.g, consumptieprijs zal worden betaald, zal maatgevend zijn, het aan tal liters dat werd geleverd gedurende Sept Oct. en Nov. 1930. Zomer-consumptie-prijs zal zijn gedurende de gebruikelijke zes zo mermaanden, voor le kwaliteit melk 7 cent, en gedurende de zes wintermaanden 8 cent, met nog één cent verhooging voor het aan tal liters dat gedurende de maanden Sept., Oct., en Nov, 1931 méér wordt geleverd dan in dezelfde maanden van 1930, Als veilingsklep is voort overeengekomen dat de prijs voor Ie kwaliteit melk minstens 1.25 cl. boven den industrieelen grondprijs ligt, die van de 2de kwaliteit 1, en die van de 3e kwaliteit cent. De Bond van Melk veehouders krijgt medezeggenschap bij de kwaliteitsbepaling. Voor het aantal liters, dat gedurende de zomermaanden wordt geleverd boven den genoemden norm zal gewoon de industrieele grondprijs worden betaald. Het Slijtersconsumpti e-c ontract Voor het kwantum dat in de afgeloopen zes wintermaanden werd geleverd, zal gedurende de zes zomermaanden één cent boven den in dustrieelen grondprijs worden betaald, ver hoogd met 0.25 voor eerste, en 0.10 cent voor tweede kwaliteit. Bij de bepaling van dit aantal liters is een speling, van 10 pet. toe laatbaar. Voor wat meer geleverd wordt, zal de grondprijs worden betaald plus kwaliteits- piemie. Voor het getal liters dat in de komen de zes wintermaanden meer wrordt geleverd dan in de afgeloopen zes wintermaanden zal nog 1 cent extra worden betaald. Als de Bond met den melkhandel geen overeenstem ming zou hebben over den grondprijs, zal door koopers gedurende het hangende ge schil het verschil tol een maximum van een halve cent. per L. worden betaald. De prijzen van alle contracten gelden af boerderij. De oudste missiebisschop overleden. Op 7 Maart j.l. i« in liet iiooge Noorden vaai Canada, overleden de Aartsbisschop Mgr. Emil Gronard, O.M.I., de oudste mis siebisschop der wereld. Geheel zijn leven heeft hij doorgebracht in de ijswoestijnen van Aftihabaoskan Mackenzie, in heit boogc Noordien van Canada-. In de laatste jaieai was hen bisschop van het Vicariaat Gronard, dat aldus genoemd wordt naar de hoofdstad Gronard, die_doQr de 'Kbgeoring van Canada aldus gedoopt werd ter eere van den onvermoeide 11 mis siebisschop. De owèrled'eaie bereikte den leeftijd tan 92 jaar. l'it de geschiedenis van dit missiegebied blijkt duideiijik, welk een heldhaftigheid deze missionaris in het hoo- ge Noorden heeft betoond, een heerlijke ge tuigenis voor den echten katholieken Apcs- tolischen geest waarmede onze missionaris sen bezield zijn. VAN M'N BOEKENTAFEL VLIEGBOOTEN DO-X VOOR ITALIË. Op de werf van de Dornierwerke te Al- tenrhein in Zwitserland is thans een twee de vliegboot van het type DÜ-X gereed gekomen, die nog in den loop dezer maand eenige proefvluchten zal yerrichten. Een derde vliegboot van hetzelfde type is reeds zoover gereed, dat zij nog slechts behoeft te worden gemonteerd. Beide vlieg- booten, die met twaalf motoren van 600 P.K. elk zijn uitgerust, zijn voor Italië be stemd. „Jonge Adel", Maandschrift voor de Jonge Tertiaris en ter verbreiding van den Franciscus- geest onder de Jongeren. Centraal Bureau der Derde Orde, Weerl. „In het tournooi ter eere van Koning Christus deden ze voortaan samen. Francis- cus, de ridder die streed, de jonkvrouwe Clara die in stilte de bloemen-krans stren gelde van haar serafijnsche deugden om de overwinning mee te bewerken en mee te vie ren: 't is 'n bovennatuurlijke romance de schoonste wellicht ooit door de genade ge dicht en getoonzet die reeds zeven eeuwen haar reine klanken door Gods Kerk zendt en duizenden en duizenden lokken blijft". Deze aanhaling uit „Jonge Adel" verklaart titel en titelblad van dit nieuwe tijdschrift; verklaart tevens, waarom er voor de duizen den jongemannen en jonge meisjes in ons vaderland, die lid zijn van Sint Franciscus' Derde Orde, een eigen lijfblad beslist noodig was; en geeft meteen 't levensprogram aan der franciscaansche jeugd; 't beleven van Franciscus' en Clara's heerlijk en heilig ide alisme. Modern idealisme eischt meer dan ooit een geest van liefde en zelfverlooche ning. Welnu, dezen geest wil „Jonge Adel" o\er onze katholieke jongeren doen vaardig Ik voor mij vind, dat „Jonge Adel" niet beter had kiinnen zijn. Elke jongen of meisjev die 't blad in handen krijgt, voelt meteen trek om te lezen, èn om alles te lezen. Prachtig papier,heldere druk, frissche teekeningetjes boven de verschillende rubrieken; van buiten paarse versiering op lichtgelen achtergrond. En de inhoud: in echt-jeugdige pakkende stijl. Ook jongeren zelf schrijven erin. Een abonnement zij alle jongemannen en meisjes, voor wie ridder Franciscus en jonk vrouwe Clara nog lokkende idealen zijn, sterk aanbevolen. De prijs is onbeduidend. OP DEN ONBEWAAKT EN OVERWEG tusschen Eibergen en Neede, is, zooals gemeld, een auto» waarin drie geestelijken gezeten waren, door een 'trein gegrepen en totaal vernield. Een der inzitten den werd gedood. De totaal vernielde wagen. DE JONGE LEEUWTJES IN „ARTIS" TE AMSTERDAM, vier den Donderdag hun eei-sten verj aardag. De leeuwtjes, die bij hun geboorte slechts de helft van Het normale gewicht wogen, zijn thans flinke „knapen' geworden. HEDEN ONTVANGEN EE Mooie aparte modellen. 3044 Iets anders als bij een ander. Breesïi'aat 149 - Tel. 2032 P.S. Groote sorteering Welischoenen Te Leiden gevestigd: W. C. Aarts, adj. insp. Dir. Bel., Stations weg 55 H. Andreschewski, dienstbode, Hoogewoerd 98 A. K. Bahoewinangoen, Roodborststraat 24 M. Chr. Berlemon, te lefoniste, Kastanjekade 2 W. Biesheuvel, bakker, Utr. Jaagpad 97 W. J. de Boevé, Rijnsb.weg 10 B. van den Burg en Fam., dir. boterfabriek, Rijnsb.singel 123 E. L. Candoux, dienstbode, Rijnsb.weg 100 C. N. Cramer, mijn-ingr., Hoogewoerd 148 P. van Dijk en Fam., monteur, Hansenstraat 87 B. J. van der Eerden, manufaclurier, Heeren gracht 110 J .D. Fast en Fam., Vinkenstr. 2 H. G. C. Gelinck, Stadhouderslaan 29 A. Hainbock, dienstbode, Oegstgeesterl. 4 F. Herbst, dienstbode, Breestraat 15a J. Jacobs, Musschenbroekstraat 4a H. Ste- phanusKloots, Coninckshof 1 Ch. M. J. Chr. Lagerwerff, Leeuwerikstraat 39 A. Ligthart, Hooge Morschweg 66 J. S. van Oost, dienstbode, Vinkenstraat 2 C. Rood nat, dienstbode, Cobetstraat 53 P. Schol ten, banketbakker, Haarl.straat 112 M. G. ZitmanSmittenaar, Kooipark 13 A. Vis, leeraar ambachtsschool, Levendaal 4 M. Vogel, Langebrug 51 C. H. Vringer, typo graaf, Heerengracht 110 H. van der Wal, Haarl.straat 112 N. Arnold-van der Wal,, id, P. Warmenhoven, verpleegster, Buiten ruststraat 2a A. Winkelman, dienstbode, Zoeterw. singel 83 P. Wirtz en Fam. machi- rceester, Leeuwerikstraat 37 S. Chr. Z. Zeestraten, Roodborststraat 38 M. G. Zui- dam, P. de la Courtstraat 64 Uit Leiden vertrokken. M. M. Bomli, Hilversum, Bosboom Tous- saintl, 73 Th, J. W, Bots, Buenos Aires, N. Briedé, Amsterdam, Deurloostraat 70 III W. P. van den Brink, Warmond, Seminarie. C-. van der Bijl, Noordwijk. Piet Heinstraat 63 J. de Cler, Londen, Regent Palacestr. R. P. E. Dahmen. den Haag, Anna Paulow- nastraat 50 C. M. Donker, Oegstgeest, En degeest C. M. Dunnebier, Rijswijk (Z.H.), M. C. Ruijter-Freeke, Zoeterwoude, Vrou- wensteeg 63 W, H. Fries en Fam. Delft, II. van Genderen Stort, N. O. Indië A. Chr. M. de Groot, Zoetermeer, Dorpstraat 26a P. van der Grijp, Weenen G. Gulde- mond en Fam., Leiderdorp, Koningsstraat P. yan Gijlswiik, Noordwijkerhout, Lieweg 5 W. F. de Haan, Den Haa'5. J. v. Stolberg laan 141 A. Volker-van Hattem, China A. J. Kieft, Amsterdam, Brouwersgracht 72 H. Chr. Kohier en Fam., Haarlem, Loosjes- straat 93 M. C. A. Krekelaar, Lisse, Heere- weg 447 J. W. Laarman, Oegstgeest, Ch. de Bourbonlaan 13 A. C. Koroershoek- Landman, Den Haag, Hildebrandtstraat 246 J. van Leeuwen, Den Haag, Pompstations- weg C. N. Oosterom, Oegstgeest, Weth. Juffermanstraat 12 A. Verhagen-Oostrum, Den Haag, J. v. Stolberglaan 141 L. de Romijn, Sassenheim, Hoofdstraat 8 J. Ruij- ter, Zoeterwoude, Vrouwenweg 63 A. Schwaiger, Ebensee, Kohlstadt 82 A. C. Smink, Den Haag, Rembrandtstraat 157 C. J. Snoeck, Rotterdam, Prelorialaan 103 J. Sobolewski, Bottrop, Ostring 83 J. M. de Haasvan Tiel, Arnhem .Velperweg 22 C. S. Venne, Voorhout, Hoofdstraat 104 M. Versprille en Fam., Oegstgeest, Wijlenbach- weg 3 1A. J. Vogelezang, Haarlem, KI. Houtweg 55 O. Weimann, Amsterdam, Wouwstraat 2261 W. P. van der Weijde, Utrecht, Riemstraat 42 S. M. van Wilpe, Wassenaar, Santhorstlaan 43 H. Wortman, Leiderdorp, Zijldijk 29 T. van Wijk, Kat wijk, Boulevard 36 J. Chr. van Zonneveld en Fam., Maastricht, Cabergerw. 258. HET BRANDWEER „STALENBOEK" OP ZICHT.. Den Bosch krijgt nieuw brandweer materiaal en Dinsdag kwamen de verschillende nieuwe aanwinsten op zicht. De autoriteiten aan het bestudeeren van een mets-uitsehuifbare ladderwagen. V. r. n. 1. 2e commissaris van politie Staal, 3e de Bossche burgemeester Mr. F. van Lauschot. „DE DEMPO", het nieuwe schip van de Rott, Lloyd, vertrok Woensdag van Rot terdam voor den eersten i eis naar Ned. Indië. Nog lang werden^de passagiers van de Dempo nagewuifd.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 10