NED OOST-INDIE RECHTZAKEN Bij Kiespijn 4" KERKNIEUWS Wetenschappelijke Berichten UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK WOENSDAG 18 MAART 1931 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HET MOORDPROCES-TETZNER. Misdaad om verzekeringsgeld. Onder groote belangstelling begon gis termorgen voor de rechtbank te Regens burg bet met spanning verwachte proces tegen den koopman Erich Tetzner en zijn echtgenoote wegens moord en poging tot moord, alsmede wegens poging tot oplich ting van een verzekeringsmaatschappij en me ieplichtigheid hierbij. Tetzner had intertijd op een afgelegen weg iemand in zijn auto gelokt en zijn slachtoffer vermoord. Toen had hij den auto met het lijk van den veimoorde erin in brand gestoken, waardoor het lijk onher kenbaar werd, waarna hij zonder spoor aohter te laten naar het buitenland ver dween. Zijn vrouw, die mede in het complot zat, inde, nadat was vastgesteld, dat. het lijk in den verbranden auto dat van Tetzner zelf moest zijn, de zeer hooge verzekerings premie en voegde zich bij haar man. Het bedrog werd echter ontdekt en bei de schuldigen werden gearresteerd. De belangstelling was gistermorgen zoo groot, dat het plein voor het gerechtsge bouw door een cordon van politie-agenten moe«t worden-afgezet. Tetzner verklaarde, dat hij reeds zijn schoonmoeder, wier dood elk oogenblik te verwachten was, voor tienduizend mark had willen verzekeren. Hij ontkende be slist, dat hij zijn eigen moeder voor vijf tienduizend mark had willen laten verze keren. Bij het verdere verhoor van Tetzner trachtte hij steeds zichzelf zooveel mogelijk van schuld te ontlasten. Met zijn vrouw voerde hij een vrij welvarend leven. Verschillende beschuldigingen sprak hij tegen. Hij had zijn vrouw nooit medege deeld, hoe hij zijn plan dacht uit te voeren. Hij had zijn vrouw nog nooit gehypnoti seerd en was zelf nooit ouder hypnose ge bracht. In de periode van 22 October tot 6 No vember 1929 had hij zich bij vier verzeke ringmaatschappijen voor in totaal 415.000 mark laten verzekeren. Vervolgens plaatste hij in de „Chomnit.zer Neuevte Nachrich- ten" een advertentie, waarin hij reisgezel schap vroeg. Aanvankelijk wilde bij dengeen, die hier op af zou komen, voor zijn doel gebruiken. Na eenige aarzeling weigerde de man, die zich het eerst had aangemeld, echter op zijn voorstel in te gaan. Vervolgens schil derde Tetzner zijn overval op den hand werksman Alois Ertner. Hij herinnerde zich nog alle bijzonderheden en liet plastisch met gebaren zien, hoe hij nog getracht had, zijn slachtoffer een boord en das om te doen, opdat hij meer op hem zou lijken. Met een ijzeren stuk gereedschap van den auto had hij op Ertner ingeslagen, die zich echter verweerd had en hem daarbij zelfs aan het oog bad verwond. Zonder omwegen gaf Tetzner toe, dat hij het voornemen had Ertner te dooden. Hij had zijn vrouw medegedeeld, dat hij de wond aan zijn oog bij een vechtpartij had opgeloopen. De „Nautilus" naar New York. De duikboot „Nautilus", waarmee Wil- kins, zooals men weet, zijn tocht onder het ijs naar de Noordpool wil ondernemen, is gister naar New York vertrokken. Daar zal de boot, die thans nog O. 12 heet, officieel in „Nautilus" worden herdoopt. Vervolgens zullen nog eenige veranderingen worden aangebracht, waarna proeftochten zullen worden ondernomen. Reis om de wereld in 10 dagen. De Arqerikaansche petroleumkoning Frank Hall is voornemens een reis om de wereld per vliegtuig te maken, waarvoor hij niet meer dan tien dagen noodig denkt te hebben. De millionnair laat een toestel uitrusten, dat hij Winne-Mae, naar den naam van zijn dochter, heeft gedoopt. ZWARE BANDJIRS IN DEN PREANGER. Drie groote bruggen weggeslagen. Aneta seint uit Bandoeng: Gisternacht had een hevige bandjir plaats van de Kali Tjiboeni. Drie groote bruggen vari den weg naar de ondernemingen „Tji boeni" en „Tjibiltoe" werden weggesla gen. De bevolking van de dessa Tjipoe- lang is gevlucht. Een aardstorting ver nielde nabij Tjipanas de badhuisjes. Tot nu toe is er één doode. De ondernemingen zijn geisoleerd. De waterleiding van Tjiboeni is grondig vernield. De waterstand is drie meter boven het niveau onder normale omstan digheden. Een gemetselde dijk nabij Tji panas is weggeslagen. Een baboe-'terrein is vernield. De administrateur van de onderneming „Sperata" (district Tjiwedeij) de heer C. J. Roeters van Lennep, die in een auto met zijn gast den heer N. A. Wichers op weg was naar de onderneming, is aan den dood ontsnapt. De auto, waarin zij beiden gezeten waren, stond plotseling voor een weggeslagen brug. Door stevig remmen kon de wagen even voor den af grond tot stilstand worden gebracht. De „Preanger Bode" meldt verder, dat door een zware bandjir van de Tjikon- dang-rivier van de spoorbaan bij het station Tjibeber 45 meter is weggesla gen. De spoorwegverbinding Tjiandjoer- Soekaboemi is vermoedelijk een week gestremd. De dessaweg bij Handjawar is over een lengte van dertig meter wegge slagen, terwijl circa 5o bouw sawa-h over stroomd is. De oogst is er gelukkig min der door getroffen. De irrigatiedijk bij den Tjikondang- watervang is weggeslagen. Vier duizend kub. meter grond, welko benoodigd was om het gat te stoppen onder de spoor baan, is ook weggeslagen. De stremming in het spoorwegverkeer zal 14 dagen duren. POGING TOT DOODSLAG. Voor de 5e kamer der Haagsche Recht bank stond gisteren terecht de 20-jarige landarbeider W. S., te Kat w ij k, thans gedetineerd, ter zake dat hij in den avond van 5 Januari jd. ter uitvoering van zijn voornemen om I. W. Colpa, filtersbaas, en Dirk Nasveld, onderfiltersbaas van de wa terleiding aldaar, althans een hunner van het leven te berooven, opzettelijk uit een met twee hagelpatronen geladen dubbel loops jachtgeweer op een afstand van resp. 15 en 25 M. tweemaal heeft geschoten, na dat hij zich schuldig had gemaakt aan een jachtovertreding, waarbij hij door genoem de C. en N. als zijnde onbezoldigd Rijks veldwachters, op heeterdaad was betrapt. Subsidiair was hem mishandeling ten laste gelegd. Als eerste getuige werd gehoord de jachtopziener die thans verklaarde, dat verd. op hem gerioht zou hebben om hem schrik aan te jagen. Na- het eerste schot heeft get. S. nage- loopen met geladen revolver en hem toe geroepen „halt politie". Daarna zou verd-. nogmaals een schot in zijn richting hebben gelost. Verd. zeide alleen geschoten te hebben om bang te maken. Hij zou niet op get. heb ben aangelegd. Pres.: De getuigen verklaren dat u in hun richting hebt geschoten. Getuige N. verklaarde dat S. gesohoten heeft, doch kon niet zeggen dat het schot in de richting van C. en hemzelf werd ge lost. Pres.: U hebt voor de politie geheel anders verklaard. Daar hebt u verklaard een vuurstraal te hebben gezien. In welke richting was die? Get.: Dat weet ik niet. Pres.: Dan heeft u die ook niet gezien. Getuige wordt omtrent dit punt nauw keurig door den president ondervraagd en zegt dat de vuurstraal in zijn richting ging. Verd. stond evenwel boven aan den weg, vijf meter hooger dan get. Pres.: Ik kan uit uw verklaringen niet wijs worden en wij moeten iets vaststellen. Get. neemt het geweer, dat als stuk van overtuiging voor hem ligt ter hand en geeft de houding van verd. aan. Get. wil opnieuw, los van de reeds afgelegde verklaringen de toedracht der zaak voordragen, doch wordt door den pres. er op gewezen, dat hij nu niets positiefs verklaart en slechts gevolg trekkingen maakt. Op een vraag van den verdediger, mr. V. Rutgers, antwoordt getuige, dat hij niet weet of verd. een goed schutter is; op een afstand van 25 M. kan men iemand met hagel doodschieten. De president meent dat get. thans de eed als deskundige moet afleggen, daar hij het toch zelf nooit zal hebben gedaan. Get. legt dezen eed af en geeft eenige in lichtingen omtrent do uitwerking van het schieten met hagel. Met betrekking tot het tweede schot zegt get., dat hij na doorge- loopen te zijn op "20 M. afstand van zijn collega C. zijnde, dit schot heeft gehoord. Ook ieromtrent kan hij ondanks zijn vroe gere verklaringen niets positiefs zeggen. Verdachte ondervraagd, heeft eerst bij de politie alles ontkend, daarna verklaard, dat hij in be.' eden waar tsche richting heeft geschoten; later, dat hij in de lucht ge schoten heeft. President: wat moeten wij uit al die verhalen gelooven 1 Moeten wij er maar uit kiezen Verd. zegt, dat het geweer met fijne ha gel (No. 7) geladen was. Hij heeft in hot wilde weg geschoten, om beide mannen schrik aan te jagen. Mr. P. J. Blok, het O. M. waarnemend, van verdachte, welike hij onaamnemelfijk acht. Verd. kon toch niet verwachten dat hij jachtopzieners vrees kan aanjagen door in de lucht te schieten. Hoe onzeker de ver klaringen van beide getuigen op sommige punten mogen zijn, dit staat vast, dat in hun richting is geschoten, als is geen van beide schoten raak geweest. Een schot op een afstand van 20 25 M. met fijne hagel kan doodelij'k zijn. Verd. kon verwachten dat het schot raak zou zijn. Om zich straf feloosheid te verzekeren heeft verd. gescho ten. Over dit feit mag- volgens spr. niet te licht worden gedacht. Spr. concludeerde tot schuldigverklaring aan de primair ten laste gelegde poging tot doodslag en vraagt veroordeeling tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. Rutgers verd. verdedigend, zegt dat poging tot doodslag of tot zware mishande ling niet bewezen is. Spr. vraagt vrijspraak. Ten aanzien van de bedreiging refereert pleiter zich aan het oordeel van de recht bank.. Een diefstal te Schipluiden. J. M. L. boerenarbeider, 21 jaar en W. S., monteur, 22 jaar. beiden in Den Haag, thans gedetineerd, stonden gisteren terecht ter zake dat zij te Schipluiden op 9 Januari j.l. te zamen en in vereenigimg met het oogmerk om zich wederrechtelijk toe te eigenen*, hebben weggenomen, twee portefe-uiiles, in houdende ongeveer 900 aan bankpapier en een portemonnaie waarin zich 7 aan zilvergeld bevond en wel uit de woning van den landbouwer van 't H. aldaar. Aan S. was subsidair medeplichtigheid ten laste gelegd als hebbende L. gelegen heid tot den diefstal gegeven door 't H. aan den praat te houden, meer subsidair heling van gestolen geld, daar hij van L. een bedrag van 300 heeft aangenomen, ver moedende dat dit geld van misdrijf afkom stig is. Na dc gebruikelijke ondervraging erken de S., dit geld van L. te hetbben ontvangen, doch hij had van dezen een bedrag van 36 te goed. L. zou gezegd hebben laat maar zitten. President: een mooie rente voor 36. S., ja, maar hij werkte in de pylp en had pas afgerekend en bovendien had ik hem vroeger al eens gereden. President: ja ik begrijp het wel. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen Mjjnhardt's Kiespijn poeders Grieppoeders. Hoofdpijnpoeders. Verkoudheidspoeders. Hoestpoeders. Maagpoeders. liheumatiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hieropPrijs per poeder 8 ct. en p. doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist 3017 Twee veldwachters J. W. F. en B. C. uit Schipluiden hebben in een perceel aan de Hooftskade te 's-Gravenhage verschillende goederen in beslag genomen, voor het mee- rendeel nieuwe kleedingistukkein en schoe nen, die S. voor het ontvangen geld aange schaft had. De benadeelde landbouwer heeft 's avonds bemerkt te zijn bestoden. In den middag was S. bij hem geweest zeggende de Bruin uit Delft te zijn en zich aanbiedende om behulpzaam te zijn bij het makefi van tak- kebossen. Onderwijl zou L. in huis gegaan zijn en uit een kast waarin hij wist dat geld geborgen was, de portefeuille en portemon naie hebben ontvreemd. L. ontkent, dien dag te Schipluiden te zijn geweest. Hij werkte dien dag in Over sein e. Verschillende getuigen werden gehooid, die in verdachten de personen herkennen, die zij op 9 Januari te Schipluiden hetbben gezien. Een gewezen meisje van L. G. v. H., ver klaard te hebben gezien dat deze bankpa pier in zijn bezit had. Hij heeft haar 25 aangeboden cm een mantel te koopen, doch getuige heeft dit geld geweigerd. Als getuige a décharge wordt de broer van verd. L. gehoord, die verklaarde dat zijn broer geen geld bezat, buiten het loon dat hij verdiende. Verd. L. ontkent te Schipluiden te zijn geweest. S. is er wel geweest, doch niet om 6 uur. Hij erkent geld van L. te hebben ont vangen waarvoor hij kleeren gekocht heeft. Het O. M. waargenomen door mr. Blok, stelde er prijs op een viertal niet versche nen getuigen alsnog te hooren en verzocht aanhouding dezer zaak. Mr. de C. P. de Vries verzocht naar aan leiding hiervan de invrijheidstelling van verd. Na raadkamer willigde de rechtbank dit verzoek in en bepaalde <le verdere behande ling der zaak op 10 April a.s. EX-BANKDIRECTEUR VOOR DE RECHTBANK. Opnieuw drie jaren gevangenisstraf geëischt. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof heeft in hooger beroep terecht gestaan de aclit en dert igja rige ex-ba nkdirecteur J. v. Z., vroeger directeur Van het bijkantoor Her N.V'. Nationale Bankvereeniging te Uit hoorn. Verd. was in hooger beroep gekomen van het vonnis der Rechtbank van 18 Dee. j.l., waarbij hij wegens valschheid in geschrifte, diefstal en verduistering in dienstbetrek king, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaren. Het O. M. had twee jaar geësoht. Verd. had op 3 en 17 Mei 1929 een twee tal quit an.ties, groot 11.500 en 1500 met een valsohe handteekening onderteekend. Voorts had hij in de periode 1923Sept. 1930 ails directeur van de N. V. Nationale Bankvereeniging effecten weggenomen tot een bedrag van nominaal pl.m. 16.600. Tenslotte was hem ten laste gelegd de' verduistemis van ruim 100.000 gedurende de periode '21 tot Sept. 1930. Verdachte legde, evenals voor de Recht bank, een volmondige bekentenis af. De procureur-generaal mr. van Harinxma thoe Slooten achtte de tenlaste gelegde fei ten zeer ernstig en meende mede te moeten gaan mét het vonnis der Recht hank. De procureur-generaal eisohte derhalve bevestiging va oh et too nis der Rechtbank. De verdediger mr. A. Korver uit Alphen aan den Rijn pleitte clementie. Het Hof zal 31 Maart aa-rest wijzen. Deken dr. G. C. van Ncort Den lOden Mei a.s. hoopt de Deken van Amsterdam, Kanunnik dr. G. C. v. Noort zijn zetontigsten verjaardag te herdenken. Er heeft zich een comité gevormd on der eere-voorzitterschap van mgr. J. D. J. Aengenent om dr. Van Noort te huldigen. Er wordt overwogen den jubilaris een ge schenk aan te bieden in verband met de plaats, welke hem zoo na aan het hart ligt, n.l. het Bagijnhof. De veroordeeling van „Het volkomen huwelijk". In verband met de veroordeeling door de- Congregatie van het H. Officie van het boek „Het volkomen huwelijk" van dr. Th. H. van de Velde, kan uog worden medege deeld, dat ook alle vertalingen, welke van het boek zijn verschenen, op den Index- van verboden boeken komen. TER AAR De eerste groenten. Door de heeren A. C Hoogervorst en J. Kroft zijn de eerste gioenten, en wel spinazie, aangevoerd bij de Coop. Veiling G. A, De kwaliteit was prima. KATWIJK AAN DEN RIJN. Rectificatie. Een kleine correctie dient in het verslag der vergadering van de 'R.K. Kies ver. aangebracht, Leden van het stem bureau bij de steun in gen voor de definitieve lijst der gemeenteraadsverkiezingen zijn: G. v. d. Lubbe, N. Winters, J. v. d. Nouwe- land en H. v Rijn. Bij de gemeenteraadsverkiezing zal het bestuur o.m. worden bijgestaan door de heeren G. v. d. Nou wel and, H. Bellekoan, C. Braium en F. v. d. Valk. Melkprijs. Alhier is de melkprijs met 2 ct. per liter verlaagd en is thans 0.12. DE KWAKEL. Kiesvereeniging. Donderdag a.s. houdt de R.K. Kiesvereeniging „Uithoorn II" in café C. Pouw een vergadering; de hoofd schotel van dien avond het stellen van Can dida ten voor de groslijst van d-en Gemeen teraad. De groslijststemming zal dan plaats hebben op Zondag 29 Maart na de H. Mis sen, in een lokaal der R.K. School. Tien of meer led-en.der Kiesvereeniging kunnen vóór of tijdens de vergadering een Candida at naar voren brengen. RIJNSBURG. Brand. Gisteren, tegen den a-vond, brak brand uit in een schuur van den bloe- menliandelaar BI. aan den Heerenweg. De bramdfweèr was spoedig ter plaatse doch kon niet verhinderen dat. de schuur waar de brand was uitgebroken en nog een hieraan belendende in de vlammen opgingen. Daar d-e schuur niet aan den o-pen/ba-re weg doch achter de panden van d-en land bouw e J. K. gelegen waren kon het verkeer gewoon doorgaan. Er was van de zijde van het publiek veel belangstelling en het liet zioh aanvankelijk aanzien of de brand van zeer ernstigen aard was. We vernemen dat de schade door verzekering gedekt wordt. Bloemenhandel. De prijzen waren als volgt. Tulpen per dozijn: Vict. d'Olivierre 0.460.50. Vuurbaak 0.480.54. Rose La Reine 0.280.33. Couleur de Cardi nal 0.450.50. Rubra Max 0.450.50. Pelikaan 0.500.60. Crimson Queen 0.40ƒ0.44. Coiiromne d'or 0.580.64. Gele Prins 0.580.63. La Reine 0.26 0.31. Ibis 0.42—0.47. Prins van Oos tenrijk 0.320.35. Witte Valk 0.58 0.65. Gram Brillont 0.250.28. Pros perity 0300.32. Flamingo 0.32 0.38. 'Theeroos f 0.360.40. Azalea 0.40—0.44. Murillo 030—0.35. Mr. v. d. Hoeff 0.58—/ 0.65. Grand due 0.52 0.55. Mac Kinley 0.400.44. Ï9:se Gris- de-lin 0.240.27. W7iliaim Copland 0.38 0.60. Sander® 0.450.50. Bartigon 0.580.65. Proff. Rauwen-heff 0.60 0.65. Le Notre 0.54—0.60. Elisabeth 0.64—0.70. Narcissen per 100: Em-per 1.101.20. Sio-n 1.70—1.90. Sis Wat-kin 1.10— 1.30. Golden Spur 1.30—1.60. Victoria i.301.40. Ornatus 0.700.80. L. Koster 1.10—1.30. Lucifer 1.10— 1.20. Haycimthen wit per 100: 4.4.30. Idem rood en rose 3.803.90. Hyacin t-hen wit pe-r bos 29—0.32. Idem rood en blauw 0.240.28. ST0MPWIJK. Ho'oge onderscheiding voor mensch- lievend hulpbetoon. Dinsdag te 1 uur had in het Gemeen tehuis te Stompwijk door den edelachtb. heer Burgemeester van Stompwijk de plechtige uitreiking plaats aan den sluis- knechl W. A. Janssen alhier, van de bronzen eerepenning en loffelijk getuig schrift voor menschlievend hulpbetoon. Tegenwoordig waren o.m. de heer hohofdingenieur van den Prov. Water staat, de bouwkundige de heer Visser, de gemeente-secretaris, de sluismeester Hol en verder personeel, de rijks- en gemeen tepolitie en tal van familieleden. De edelachtb. heer burgemeester me moreerde, hoe uit een rapport van- den chef-veldwaohter d.d. Juli 1930 was ge bleken, dat door den sluisknecht Janssen een moedige en zelfopofferende daad was verricht door met groot, gevaar voor eigen leven een 'kind van 6 jaar uit het water van de Sluiskolk te Leidsohendam te redden. In verband met de vele reddin gen door den heer Janssen verricht, had hij den chef-veldwaohter opgedragen een verder onderzoek in te stellen, waarbij vele getuigen werden gehoord en door deze getuigen kwam vast te staan, dat door Janssen wederom een heldendaad was verricht, waarop hij besloot hem bij het Carnegie Heldenfonds voor te dragen voor de bronzen eere-medaille en thans, aldus de burgemeester, mag ik met waar genoegen aan den heer Janssen deze hoo ge onderscheiding uitreiken voor den moed en de zelfopoffering betoond bij de redding van het kind. waarbij hij zelf in groot levensgevaar verkeerde, terwijl reeds vele malen zoowel grooten als klei nen door hem zijn gered," zooda-t deze onderscheiding hem ten volle toekomt. Hij releveerde de groote beteekenis dezer onderscheiding en spelde daarna het eereteeken op de borst van den heer Janssen en sprak daarbij de hoop uit, dat dit eereteeken nog vele jaren zijne borst zou mogen sieren en hij verder steeds zijn menschlievendheid zou blijven toonen en steeds een wakend oog zou houden, daar juist nabij de Sluis stoeds zoovele kinderen spelen en het gevaar daar zoo groot is. Hij spoorde hierbij ook het overige personeel tot groote waakzaamheid aan en stelde hun den heer Janssen ten voorbeeld. Daarna werd cfe heer Janssen door den heer burgemeester en al de aanwezigen hartelijk gefeliciteerd, terwijl aan de echtgenoote van don heer Janssen door den burgemeester bloemen werden aan geboden. VEUR Gemeenteraad. Zaterdagmiddag te 3 uur komt de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken, 3. Benoeming voorz., leden, enz. hoofdstembureau en stembureau verkiezingen 4. Benoeming leden commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Benoeming leden Schat tingscommissie. 6. Benoeming leden der Com missie van het plaatselijk schooltoezicht. 7. Vernieuwing Kerkslootbrug aan den Achter weg. 8. Voorstel tot het verleenen eener bij drage ter zake voorgenomen reconstructie, enz. van Kostverloren- en Wilsveenschen weg in de gemeente Stompwijk. 9. Benoeming deskundige voor het ontwerpen van een nieuw uitbreidingsplan. 10. Voorstel intrek king raadsbesluit d.d. 23 Jan. '31 (aanvulling bouwverordening). 11. Voorstel tot deelne ming in maatschappelijk kapitaal N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. 12. Voorstel naar aanleiding van adres gemeenteraad Arnemui- den (betr. onderwijs in lich. oefening). 13. Voorstel inzake overname Boschlaan. 14. Ver der voorkomende zaken. ALPHEN AAN DEN RIJN. Stille Omgang. Gisteravond vergader de in de St. Josephzaal het Genootschap van den Stillen Omgang. De voorzitter opende de goed bezochte bijeenkomst met den Chr. Groet en memoreerde in zijn openingswoord het gouden jubileum van het Genootschap te Amsterdam. Na lezing der notulen en het zingen van het Mirakel lied door de aanwezigen, deed de voorzit ter mededeeling dat de hoogeerw. Deken verhinderd was de vergadering bij te wo nen. Evenals vorige jaren zal de reis per boot plaats vinden, terwijl de intentie van dezen omgang is: tot algemeen herstel der economische toestanden. Als gewoonlijk zal Zaterdagavond 21 Maart in de Paro chiekerk om 11 uur een kort Lof worden gehouden, waarna het vertrek der boot plaats vindt. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den heer J. v. d. Bosch en Zaterdag van 6 tot 7.30 uur in de St. Josephzaal. Bij de rondvraag werd besloten voor werklooze leden, die gedurende twee ach tereenvolgende jaren aan den Omgang deelnamen, kaarten verkrijgbaar te stellen tegen den prijs van 90 ct. Ook werd besloten tot weder oprichting der Spaarkas; voor het inleggen van gel den zal te beginnen den 2en Zondag na Paschen in de St. Josephzaal gelegenheid beeslaan, iederen Zondag na de Hoogmis. Hierna volgde op gebruikelijke wijze sluiting der bijeenkomst. Autobotsing. Door den heeir de V. uit Dan Haag werd bij de politie kennis gege ven, dat hij gisterenmorgen met zijai auto irn een boelut van den St ©ekster tv eg met een vaart van pl.m. 80 K.M. werd gepasseerd dioor de bestuurder eener luxe auto even eens uit Den Haag, waardoor een aanrijding plaats had, welke een beschadiging van beide auto's tengevolge had. Door de poli tie is op grond van a,rt. 22 der motor- en rijwielwet tegen laatstgenoemde bestuur der procesverbaal opgemaakt. De Post. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten, van welke de afzen ders onbekend zijn, terugontvangen in de le helft, der maand Maart 1931. Brieven Bin nenland. Oom Karei p.a. Rijnbode, Al phen aan den Rijn, port. Briefkaarten Binnenland. 2 zonder adres. Briefkaarten Buitenland. Fam. de Metselaar, Dui burg Ruhrort. NIEUWKOOP De verkiezing. De heer I. J. Koole heeft bericht gezonden aan het bestuur van de C.H. Kiesvereeniging, dat hij geen vernieuwing van zijn mandaat wenscht. De C.H. Kiesvereeniging die tot heden twee harer leden afvaardigde in den Ge meenteraad, stelde als no. 1 den heer C. Breedijk, als no. 2 den heer A. van Wijngaar- Ongeval. Gisteren had de zoon van den veehouder V. alhier toen hij stroo van den zolder wilde halen het ongeluk van den zol der te vallen en kwam daarbij met zijn hoofd op den steenen vloer terecht. Hoewel men eerst het ergste vreesde kon toch dr. Koert geen letsel conslateeren, zoodat dit ongeval wonder boven wonder goed afjiep. ZOETERWOUDE Roodvonk. Bij een 8-jarig meisje alhier is roodvonk geconstateerd. Maatregelen zijn genomen om uitbreiding dier ziekte te voor komen. De wegen. Door de wegencommissie van de afdeeling Zuid-Holland van de Holland- sche Mij. van Landbouw zijn gegevens ge vraagd betreffende het onderhoud der ge meentewegen gedurende het tijdvak 1919 1930. Daarbij is gebleken, dat het onderhoud van ongeveer 32 K.M. weg de gemeente heeft gekost in 1919 in totaal 8728 en in 1930 14698. De bevolking. Bij de gehouden volkstel ling in 1920 telde de gemeente 3244 inwoners, waarvan er behoorden tot den R.K. gods dienst 2482, Ned. Herv. 529, Geref. Kerken 186, terwijl er 13 tot geen kerkgenootschap behoorden en de rest over een 5-tal andere godsdienstige genootschappen was verdeeld. De volkstelling 1930 geeft tot resultaat 4025 inwoners, verdeeld als volgt: R.K. 2963, Ned. Herv. 738, Ger. Kerk 184, terwijl er 70 tot geen kerkgenootschap behooren en de rest over een 10-tal andere godsdienstige gezind ten is verspreid. Vergunning. Aan G. van Leeuwen, orgel maker alhier is door B. en W. vergunning verleend tot het plaatsen van eenige machi nes voor machinale houtbewerking.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6