22ste Jaargang WOENSDAG 18 MAART 1931 No. 6849 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of geVraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen V Belangstelling voor sociale problemen. „Er gaan in den laatsten tijd hardnek kig geruchten rond, dat de belangstelling voor sociale problemen in studenten-krin gen verminderde, zoo niet geheel uitge- bluscht zou zijn. Wie vandaag de opening van den socialen interacademialen studen tendag heeft bijgewoond, moet wel tot de dankbare erkentenis komen, dat niets min der waar is. Een 200-tal studenten uit Delft, Leiden, Utrecht, A'dam, Nijmegen en Tilburg had zich opgemaakt om naar de Maasstad te trekken, waar op initiatief en onder auspiciën van de R. K. Studenten- verg. St. Laurentius de sociale dag zou ge houden worden met als onderwerp: de Eigendom". Zoo begint in de „Msbd." een verslag van een te Rotterdam gehouden interaca demialen socialen Studentendag. Het onderwerp van dezen dag was: de Thomistische leer over den eigendom. De ochtendvergadering was geheel ge wijd aan een bespreking der stellingen, zooals deze door de diverse aangesloten clubs waren ingezonden; naar aanleiding van het te behandelen ond.erwerp. In de middagvergadering sprak prof. dr. J. D. Kors O.P. over bovengenoemd vraag stuk, waarop een debat volgde. Wij maken met vreugde melding van het feit, dat de sociale dag te Rotterdam heeft aangetoond, dat er is „belangstelling voor sociale problemen in studenten-kringen'" 1 Er zijn gelukkig ook andere feiten, welke die belangstelling demonstreeren, maar op deze recente gebeurtenis willen wij toch gaarne de aandacht vestigen. De „intellectueelen", die een hoogere wetenschappelijke opleiding hebben geno ten, moeten van hun kennis en wetenschap de gemeenschap laten profiteeren. Dat is de sociale verplichting, welke als een hy potheek is gelegd op den eigendom van geestelijke goederen. Gelukkig is de tijd voorbij, waarin men meende, dat alléén de „intellectueelen" en de zoogenaamde intellectueelen, n.l. velen, die over meer geld dan ken nis en wetenschap beschikkenleiding in het maatschappelijke leven kunnen geven. Gezond verstand en positieve kennis van zaken treft men ook aan in andere krin gen! En het is een groot maatschappelijk voordeel, als voor maatschappelijk werk krachten worden gezocht in alle klassen en standen en rangen der maatschappij. Dit voorop gesteld, zullen allen het er over eens zijn, dat de „intellectueelen" vooral in onzen tijd in het maatschappelijk leven een belangrijk-nuttige taak kunnen en in vele gevallen ook moeten ver vullen. Daarvan moeten alle Katholieken door drongen zijn. Om in te nemen de plaats in het maat schappelijk leven, waartoe men kraohtens zijn ontwikkeling en kennis is geroepen, is er voorbereiding noodig. De katholieke studenten aan onze Uni versiteiten b.v. moeten 1 e e r e n, hoe zij later midden in de maatschappij zullen moeten werken aan de beleving der christe lijke beginselen. Kennis van de groote, richting-gevende maatschappelijke vraagstukken is daarvoor vereischt. En één van de belangrijke vraagstukken is dat betreffende den eigendom, het eigen domsrecht. Als hieromtrent gezonde, echt-christe- lijke begrippen en practijken zouden heer- schen, zoude oplossing der sociale kwestie een héél eind gevorderd zijnl En dit vraagstuk is op den socialen Stu dentendag behandeld en besproken met een inleiding van prof. Kors. Buiten de studenten-kringen zullen ook velen met vreugde constateeren, dat er on der de katholieke studenten belangstelling voor sociale problemen leeft. VOLKENBOND GENEEFSCHE MISLUKKING. Door Britsche hardnekkigheid. Onder voorzitterschap van oud-minister Colijn werden gisteren de discussies over het lot van de handelsovereenkomst van Genève van 24 Maart 1930 voortgezet. De vertegenwoordiger der Engelsche re geering verklaarde dat de Engelsche re geering op het oogenblik, in verband met den huldigen buitengewoon moeilijken toe stand, het directe inwerking treden van de overeenkomst onmogelijk achtte en het tijdstip waarop de conventie van kracht zal wórden, voorloopig nog niet vastgesteld wenschte te zien. Ook de overige voorstel len moest de Engelsohe regeering afwijzen. Zij meende de voorkeur te moeten geven aan de waarde van directe onderhande lingen over handelsverdragen en wenschte voorloopig niet gebonden te zijn. De Geneefsche correspondent van de „Msb." seint nog: De Engelsche gedelegeerde ter Geneef sche conferentie, Chapman, heeft nog lang durige telegrafische correspondentie met Londen over Engeland's houding te Genève gevoerd, maar de Engelsche regcering bleef onverzoenlijk. Zij wilde alleen toestaan dat de handels conventie voorloopig nog op papier in 't leven blijft, met de mogelijkheid van een latere inwerking treding, hetgeen de meer derheid der conferentie echter juridisch on mogelijk acht. De conferentie besloot tenslotte in een protocol vast te leggen, dat overeenstem ming over de inwerking treding der con ventie niet te bereiken was en dat de vraag, of de conventie eventueel later nog in werking gesteld kan worden, open blijft. De conventie wordt dus nog met officieel voor dood verklaard, maar de kans op een latere in werking treding is zeer ongun stig, daar de regeeringen zich waarschijn lijk, na de mislukking dezer conferentie, niet langer moreel gebonden zulen achten, de beginselen na te leven, zoodat thans een opzegging van verschillende handels verdragen te wachten is. Hierdoor zou dan de zoo goed als laatste kans om de conventie nog te redden, ver dwenen zijn. VAN HET VATICAAN Z. EM. KARD. MAFFI. f „De Kardinaal der Verzoening". Naar gemeld is te Pisa overleden Zijne Eminentie Kardinaal Maffi. Pietro Maffi werd den 12den October 1858 te Corteolona bij Pavia geboren en in 1881 priester gewijd. Na, als professor in de philosophie, eeni- gen tijd aan het seminarie te Pa via werk zaam te zijn geweest, wijdde de geleerde priester zich meer speciaal aan de bestu deering van natuurwetenschappelijke en astronomische vraagstukken. Hij stichtte een „revue der physische en mathematische wetenschappen", waarvan hij zelf mede de redactie waarnam, en al dra verwierf zich de toekomstige Kerk- prins een goeden naam in de geleerde we reld. In 1901 benoemde de opperherder, Paus Leo XIII, hem, op verzoek van kardinaal Riboldi, tot wijbisschop in het aartsdiocees Ravenna met den titel van bisschop van Caesarea. Na den dood van den kardinaal, bestuurde mgr. Maffi eenigen tijd hei, aartsdiocees. In 1903 volgde zijn benoeming tot aarts bisschop van Pisa en primaat van Tos cane. Het volgend jaar werd hij tot directeur der Vaticaansche sterrenwacht benoemd. Eindelijk den 15den April 1907 werd de vrome en «geleerde aartsbisschop van Pisa kardinaal gecreëerd. Als kardinaal maakte hij weldra deel uit van verscheiden Congregaties, terwijl de H. Vader hem tweemaal tot zijn legaat be noemde: bij de Eucharistische congressen in Milaan (1922J en in Fano (1925). Toen, eenigen tijd geleden, een kwaad aardige griep den bejaarden kerkvorst op het ziekbed wierp, bleek eerst recht, hoe zeer deze waarlijk apostolische priester be mind was. Niet enkel uit zijn diocees, van héél Italië en daarbuiten ging de belang stelling naar Pisa en den hoogen lijder. De H. Vader zond hem Zijn bijzonderen zegen en liet dagelijks naar den toestand van den zieke informeeren. De koning en de italiaansche regeering toonden de har telijkste belangstelling voor den „kardinaal der verzoening". „Kardinaal der verzoening", zoo werd hy vaak m Italië genoemd»-* want lang voor het verdrag van Lateraqen een gelukkig einde bracht aan het conflict tusschen Kerk en Staat, onderhield kardinaal Maffi reeds beste betrekkingen met het Italiaansche Koningshuis, weiks raadgever hij was in talrijke kwesties. Groot en algemeen was dan ook de vreug" de, toen het krachtige gestel van den ou^en kerkprins over de ziekte scheen te zege vieren en alom herleefde de hoop op èen algeheele genezing. Helaas, heeft een ernstige complicatie, 'n longontsteking, de laatste dagen het reeds ingetre-en herstel teniet gedaan en thans een einde gemaakt aan dit rijke pries terleven. De overledene was ridder in de hoogste Italiaansche orde, de orde del Annunciata. DUITSCHLAND DUITSCHE BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Teruggave van Eupen en Malmédy verlangd. In de Rijksdagzitting van gisteren werd de begrooting voor het departement van Buitenlandsche Zaken in tweede lezing be handeld. Minister Curtius wees erop, dat er op deze begrooting aanmerkelijk bezui nigd is; zij is teruggebracht van 63 mil- lioen mark in 1927 tot 52 millioen voor 1931. Het personeel is sinds 1923 tot de helft verminderd en telt thans 683 man, zoodat de verwijten, dat men bij zijn depar tement verkwistend zou zijn, ongegrond zijn Door de communisten was een motie van wantrouwen tegen minister Curtius inge diend. Bovendien stelden zij voor, dat de Rijksdag zijn afkeuring zou uitspreken over de verklaring van Curtius, dat Duitschland opnieuw een koloniale activiteit voor zich opeischt. Voorts heeft de fractie der economische partij een motie ingediend, waarin verlangd wordt, dat de rijksregeering elke gelegen heid te baat zal nemen om de teruggave der gebieden van Eupen en Malmédy aan Duitschland te bewerkstelligen. De sociaal-democraat Brcitscheid ver klaarde, dat zijn fractie voor do motie in zake de teruggave van Eupen en Malmédy zou stemmen, daar zij de inlijving van dit gebied als een groot onrecht beschouwt; hij betwijfelde echter, of de motie doelma tig zou zijn. Na een korte repliek van dr. Curtius werd de motie van wantrouwen tegen hem verworpen; slechts de voorstellers stem den voor. Het andeie communistische voor stel betreffende de koloniale politiek had eenzelfde lot, waarna het voorstel in zake de teruggave van Eupen en Malmédy werd aangenomen. De begrooting en de daar mede samenhangende ontwerpen werden vervolgens goedgekeurd. ENGELAND WEER 5000 STAKERS IN WALES. Ondanks het besluit van de gisteren te Cardiff gehouden conferentie, om de be slissing over de aanneming of verwerping van het voorstel tot staking acht dagen uit te stellen ,zijn heden toch 5000 mijnwer kers in staking gegaan, als protest tegen de beslissing met betrekking tot de loo- nen. Deze stap heeft de mijnwerkersleiding verontrust, daar hij een aanduiding schijnt te zijn, dat de in de volgende week te hou den stemming ten gunste van de staking zal uitvallen. SPANJE DE OPSTAND VAN JACA. De uitspraak den Krijgsraad. Volgens een uit betrouwbare bron af komstig doch nog niet officieel bevestigd bericht heeft de krijgsraad uitspraak ge daan in het proces tegen de samenzweer ders van Jaca en hen tot de volgende straf fen veroordeeld De kapiteins Sadilez en Solis alsmede luitenant Gonzalea werden ter dood ver oordeeld; twee andere luitenants en een sergeant kregen levenslange gevangenis straf. Alle overige offiiceren en manschappen die aan den opstand hadden deelgenomen werden veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Tegen twee kapiteins die als verdedigers van uen opstand zijn opgetreden zullen dis ciplinaire maatregelen genomen worden. Het opmerkelijke van dit vonnis is, dat ook kapitein Solis door den krijgsraad ter dood veroordeeld werd, hoewel het open baar ministerie dit niet geëischt had. RUSLAND. SABOTAGE IN RUSLAND. Buitenlandsche ingenieurs verlaten het land. De „Osservatore Romano" verneemt uit Riga, dat vreemde ingenieurs, Duitschers en Amerikanen, die in de metaal-indus- strieën in Rusland werkzaam waren, hun ntract hebben opgezegd en het land hebben verlaten, omdat het onmogelijk is met steeds sabotteerende arbeiders ren- deeiend werk tot stand te brengen. Bovendien heeft de regeering de bepa ling van hun contract niet nageleefd, vol gens welke een deel van het salaris maan delijks aan de families der ingenieurs in Duitschland zou worden gestuurd. BRITSCH-INDIE AGITATIE IN INDIE. De communisten roeren zich. Communistische elementen, leden van de organisatie „De Roode Vlag", hebben te Bombay hevige incidenten verwekt tijdens een vergadering in het district der katoenspinnerijen, waar Gandhi het woord zou voeren. De communisten beklommen het spreek gestoelte rukten de corgresvlag naar be neden en heschen de roode vlag onder bet geroep „Weg met het congres, weg met Gandhi!" Vrijwilligers slaagden er echter in, de congresvlag op haar plaats te zetten. Vervolgens hield Gandhi zijn redevoe ringen, waarbij hij echter voortdurend door interrupties on geschreeuw werd on- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Geneefsche economische conferentie mislukt. De Rijksdag verlangt teruggave van Eupen en Malmédy. Communisten-agitatie in Britsch-lndië. BINNENLAND. Mr. J. L. M. Meckmann, tot raadsheer in den Hoogen Raad benoemd. (1ste blad). Het wetsontwerp tot wijziging van de Octrooiwet aangenomen. (1ste blad). Verhooging van den accijns op sigaretten uitgesteld. (1ste blad). Op den onbewaakten overweg Neede- Eibergen is een auto met drie geestelij ken uit Groenlo door een trein gegrepen en versplinterd. Eén kapelaan gedood, de pastoor en een kapelaan werden ge wond. (Gem. Ber., 2de blad). Een vrouw te Anrhem verbrand. (Gem. Ber., 2de blad). Het Amsterdamsche Toren-drama. Nieuwe bewijzen te~en den verdachte. (Gem. Ber., 2de blad). derbroken. Hij zeide onder andere, dat het congres blijft v. thorden aan de on afhankelijkheidsverklaring van Lahore, die trouwens op het eerstvolgende con gres in Karatsji zal worden vernieuwd. Hij verzekerde vervolgens, dat de con gres-delegatie, die deel zou nemen aan de onderhandelingen aan de ronde tafel, op dracht zou nn'vangen geen plan van zelf bestuur goed te keuren, dat niet de dui delijke kenteekenen der onafhankelijkheid in zich draagt. EERSTE KAMER. Alvorens gistermiddag met de Justitie- begrooting werd begonnen, herdacht le voorzitter het vroegere lid der Eerste Ka mer, den dezer dagen overleden heer de Waal Malefijt. De voorzitter roemde zijn bijzondere menschelijke eigenschappen, waai door hij de aangenaamste herinneringen hier ach terliet. Minister Ruys sloot zich bij deze woor den aan en roemde zijn verdi-Misten jeg-rs Gemeente, Provincie cn jegens het Rijk in den uitgebreiden zin van het woord, n.l. ook de overzeesche bezittingen. Bij de verdere behandeling der begroo ting werd o.a. het woord gevoerd door den heer Heerkens Thijssen (R.K.), die nog eens een sympathiek pleidooi hield om de reclasseering wat humaner toe te passen en niet alle veroordeelden over één kam te scheren en een werkelijke bekeering krachtig te steunen. Vooral voor zedendelicten kan een hu mane behandeling zoo veel ten goede kee- ren. Ook bepleitte hij een betere regeling der geestelijke verzorging en wilde vooral een beter contact tusschen den gevangenisgees- telijke en het college van Regenten. Verder wilde de spreker een andere positie van den gevangenisdokter die te veel ambtenaar is en daarom niet het ver trouwen heeft van den patiënt. Ook in het eten wilde hij verbetering, n.l. wat meer krachtvoedsel, zoodat de menscben niet meer zoo slap worden, terwijl hij op groote beperking aandrong bij het gebruik maken van handboeien en den celwagen. TWEEDE KAMER Wijziging der Octrooiwet aangenomen. De Tweede Kamer heeft gisteren, na er nog een tijdje over gepraat te hebben, het ontwerp tot wijziging der Octrooiwet aan genomen met 57 tegen 9 stemmen. Tegen stemden mej. Katz (G.-H.), de hee ren Guit (R.-K.), F. Vos (MLdenp.), Lovin'. (C.H.), Slotemaker de Bruine (C. IT.), Kri, ger (C. H.), Rutgers v. Rozenburg (C.-H.;. v. Hellenberg Hubar (R.-K.), Snoeck Hen kemans (C.-H.). Even te voren was met 59 tegen 7 stem men aangenomen een amendement-Korten horst (R.-K.), strekkende tot een nieuwe redactie van art. 3 van 't ontwerp, beoogen de, den houder van een octrooi, dat vóór of op 13 Juni 1933 zou zijn vervallen, doch waarvoor de duur ingevolge deze Wet wordt verlaagd, te ve- en lrrntie te

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1