22ste Jaargang DINSDAG 17 MAART 1931 No. 6848 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BUITENLAND BINNENLAND S)e£clcbclve0ou^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten. 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per port f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen DE STATEN ALS KIESCOLLEGE. Een der redenen, waarom de verkiezing voor leden van de Provinciale Staten van zoo groot belang is, ligt in de omstandig heid, dat de Provinciale Staten de kiescol leges voor de Eerste Kamer zijn. De 50 leden der Eerste Kamer worden namelijk niet rechtstreeks door de kiezers, maar onder indirecten invloed van de kie zers door de Provinciale Staten op den grondslag van evenredige vertegenwoordi ging gekozen. Die verkiezing geschiedt in twee helften die om de 6 jaren, beurtelings om de drie jaren aftreden. De eene helft der leden bestaat uit de gekozenen door de Staten van de provin ciën Noord-Braabnt, Zeeland, Utrecht, Lim burg, Noord-Holland en Friesland, de ande re helft wordt gekozen door de Staten der provinciën Gelderland, Overijsel, Gronin gen, Drente en Zuid-Holland. Zoo moet in 1932 opnieuw voor de twee de helft de verkiezing der leden voor de Eerste Kamer plaats hebben, waarbij "dus ook de Staten van Zuid-Holland, den kie zersplicht zulen hebben te vervullen. Al is de invloed der Eerste Kamer op het totstandkomen var wetten niet zoo veelzijdig en niet zoo groot als die der Tweede Kamer, toch is hij van zoo groote beteekenis, dat de Eerste Kamer als zij het noodig acht, zelfs het werk der Tweede Kamer kan ongedaan maken. Dit is meer malen voorgekomen. Verschillende initia tief-ontwerpen (door Kamerleden voorge stelde wetten) hebben dat moeten onder vinden. De verwerping van het Neder- landsch-Belgisch Verdrag is als een frap pant voorbeeld te noemen uit nog dichtbij verleden en dit belangrijke voorbeeld is met nog andere ook belangrijke aan te vullen. Men mag alleen reeds hierom, dat de Eerste Kamer aldus kan optreden, zeggen dat dit deel der Staten-Generaal een lichaam van groote beteekenis is in 's lands bestuur. Bovendien heeft de Eerste Kamer nog eenige rechten, die haar politieken invloed kunnen doen uitoefenen van beteekenis voor 's lands belang. Het is dus wel van importantie, dat een en ander bij de Statenverkiezing wordt in 't oog gehouden. Immers, waar de Eerste-Kamerleden ook gekozen worden volgens het evenredige stelsel, komt het er op aan een zoo groot mogelijk aantal Katholieken in de Staten te brengen. Dan is ook te verwachten, dat de Katholieken de beide zetels in de Eer- ste-Kamer, die zij nu voor Zuid-Holland be zetten, zullen behouden. Hierop dient wel volle aandacht gevestigd te worden, want het gaat er werkelijk om. Naast dit importante karakter van kies college voor de leden der Eerste Kamer bezitten de Staten ook het kiesrecht voor de Gedeputeerde Staten. Deze kiesbevoegdheid der Staten is van zoo groot gewicht, omdat de Gedeputeer de Staten met den Commissaris der Konin gin als het ware het Dagelijksch Bestuur vormen. Waar in het geheele bestuur der provin cie steeds meer vraagstukken aan de orde gesteld moeten worden tengevolge van nieu we sociale problemen en waar de uitvoe ring ligt in handen van het College van Gedeputeerde Staten is het niet onverschil lig wie dat College Vormen. Bij een recht- sche meerderheid der Staten zijn de Ka tholieken verzekerd van hun behoorlijken invloed in Gedeputeerde Staten, 't Is daar om zaak mede te streven naar het verkrij gen eener rechtsche meerderheid en dus het getal Katholieke Statenleden zoo hoog mogelijk op te voeren. Dat kan natuurlijk aJleen door de kiezers geschieden. De Ka tholieke kiezers hebben met het kiesrecht dan ook den duren plicht gekregen te zor gen, dat de Katholieke lijsten de stemmen van alle Katholieke kiezers krijgen. Waar Gedeputeerde Staten het toezicht hebben op de Gemeentebesturen, vooral op de financieele gestes dezer lichamen, oefent de kiezer invloed uit op de Gemeen tepolitiek. 't Zelfde geldt voor de polder en waterschapsbesturen, zoodat voor Zuid- Holland alleen reeds in dit opzicht de Ge deputeerde Staten een groote macht uit oefenen. Jt Is overbodig nog verder aan te too- nen, hoe Gedeputeerde Staten als uitvoe rende macht, opvelerlei zaken, instellin- „Protestantsche Vasten" In de Evang. Luth. gemente te Schie dam zal men, zooals wij al meldden, een soort van Protestantsche vasten houden, om gedurende de stille week zich van voedings- en genotmiddelen als vleesch, visch, tabak e. d. te onthouden, en de op brengst van het aldus bespaarde te storten in de diakoniekas ten bate van de werk- loozen. „Daar zit iets moois in deze po ging tot versobering en weldadigheid, te- zaam vereenigd", zegt ds. J. J. Meijer van Enkhuizen in het weekblad „Kerk en Volk'' „Het is een werkelijk offer: men onthoudt zich van genietingen en schenkt het be spaarde geld weg voor de minder bedeel den. Toch is een maar eraan verbonden. De industrieën en de handel in waren wel ke men een week lang mijden wil, zullen vrij gevoelig worden getroffen. Vreest men niet daar werkloozen te maken," Wij ontleerien het bovenstaande aan de rubriek „Kerknieuws" in het „Handels blad"; ook het opschrift tussohen aanha- Het motief, de beweegredenen van het vasten, wat de Katholieke Kerk voor schrijft, is niet op de eerste plaats „verso bering en daardoor weldadigheid". De Kerk wil dat de menschen zich ver sterven, zieh iets ontzeggen, zich van iets onthouden, het leven soberder inrichten, opdat daardoor het geestelijke, gemakke lijker de voorrang behoude op bet stof felijke, opdat daardoor de geestelijke mensch gemakkelijker den zinnelijken mensch onderwerpe. "Toch is bet, natuurlijk, uitstekend, en in den geest der Kerk, als het directe resul taat van die versobering: weldadigheid is. Dat men door versobering de werkloos heid zou bevorderen, indien men met z'n bespaarde geld de weldadigheid be oefent, is 't is zonneklaar gehéél en al in strijd met de werkelijkheid! Het geld, dat men voor weldadige doeleinden be steedt, wordt immers óók uitgegeven! De in het bovenstaande bedoelde „Protestantsche Vasten" kan heel goed samengaan met de Katholieke Vasten! gen, maatregelen e.d. hun invloed kunnen doen gelden. -De conclusie uit dit alles moet zijn, dat de Katholieke kiezers stevig in de gedaoh- te moeten hebben, dat zij door de Staten verkiezing de verkiezing voor de Eerste Kamer in 1932 beïnvloeden en de verkiezing voor de Gedeputeerde Staten, die dit jaar plaats hebben mede kunnen bepalen. De Katholieken bezetten van de 82 Sta- tenzetels er 16, met de Anti-revolutionai ren, die er 13 en de Christelijk-Historischen die er 10 innemen, vormen zij dus niet een meerderheid. De linker-partijen doen dat evenmin, terwijl Staatkundig Gereformeer de Partij en de Hervormde Staatspartij op de wip zitten. Het college van Gedeputeerde Staten wordt thans gevormd door twee Katholie ken, een Anti-revolutionair, een Christelijk- Historisch, een lid van den Vrijheidsbond (liberaal) en een Sociaal-democraat. Deze samenstelling zal doen begrijpen, dat de Katholieken in Zuid-Holland bij deze Statenverkiezing niet in verzuim mo gen blijven. Integendeel alle hens moeten aan dek zijn, opdat var. wind en getij zoo goed mogelijk profijt getrokken kan wor den, opdat minstens 16 zetels weer bezet worden en nog nieuwe veroverd. En dit is noodig ook nog omdat de Provinciale Sta ten steeds meer en steeds belangrijker vraagstukken binnen den kring van de pro vinciale bestuursbemoeiing zien treden. De sociale beteekenis van het Provin ciaal bestuur is daardoor toegenomen. Uit dit oogpunt hopen we de belangrijkheid der Statenverkiezing van 22 April in een volgend artikeltje te gaan bezien. Voorhout. G. BULTEN. DE VERKIEZING VOOR DE PROV. STATEN WORDT IN ZUID-HOLLAND GEHOUDEN OP WOENSDAG 22 APRIL VOLKENBOND DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Pessimistische stemming. Het zag er gistermiddag in de economi sche conferentie heel treurig uit, met be trekking tot de handelsconventie, meldt de „Tel.". Reeds hoorde men algemeen de op merking, dat de conventie begraven was, doch dr. Colijn gaf den moed niet op en toen de vergadering tot hedenochtend werd verdaagd met de uitdrukkelijke vermaning van dr. Colijn, dat alle delegaties den avond en zelfs een deel van den nacht zou den besteden met het bestudeeren van den toestand, herleefde de hoop weer eenigs- zins, dat toch nog iets bereikt zou worden. Sir Sidney Chapman wafc de eerste spre ker in de zitting van gistermiddag. Hij verklaarde, dat het voorstel om de zaak voorloopig met rust te laten en de conte- rentie over een bepaalden tijd weer bijeen te roepen, wanneer de noodige ratificaties ontvangen zouden zijn, en de onderhande lingen verder gevorderd, om dan een be slissing in zake de inwerkingtreding te ne men, van de Engelsche regeering afkomstig was. Zij is geenszins van meening, dat de conventie, wil zij niefc begraven worden, vóór 1 April in een of anderen vorm in werking moet treden. Dit lokte langdurige juridische debatten uit, waarbij de Eógelsche opvatting echter geen bijval vond. Een buitengewoon pessi mistische rede hield de Zwitser Sfcucki, even der steunpilaren van den economischen Volkenbondsarbeid. Volgens hem is thans duidelijk gebleken, dat de tijd nog niet rijp is voor een dergelijke conventie, hoe on schuldig de tijd ook moge zijn. Zwitserland heeft, zooals bekend, geratificeerd onder het voorbehoud dat de conventie niet in werking treedt alvorens zijn naburen, o.a. Oostenrijk, hiertoe ook zijn overgegaan. Het ongeluk wil, dat Oostenrijks gedele geerde gistermorgen weinig hoop gaf, dat Oostenrijk spoedig zal ratificeeren. Stucki zette uiteen, dat juist het handelsverdrag met Oostenrijk het eenige is, waarvan Zwitserland de opzegging te vreezen heeft. De andere handelsverdragen zijn alle ie gunstig voor de betrokken landen, dan dat Zwitserland ook maar de geringste vrees behoeft te koesteren voor opzegging. Verzet Zwitserland zich, dan volgt ook Italië en zoo voort. Zoo kan dus van de inwerkingtreding niets komen. Stucki meende, dat men onder de gegeven om standigheden van de aonventie moet af zien en wanneer de tijd rijper blijkt te zijn een nieuwe conventie op gelijke grondsla gen moet samenstellen. Na deze verklaring waren de gedelegeer den, zooals men begrijpt niet vroolijk ge stemd. Algemeen verwachtte men een tra gisch einde. Dr. Colijn bleek echter deze meening niet te zijn toegedaan. Hij be gon met te verzoeken vooral gistermiddag nog geen beslissing te nemen. Het Engel sche voorstel om uitstel en het Duitsche voorstel voor een inwerkingtreding tus schen de sttaen, die de conventie ratificee ren vóór 1 April, hadden, zooals uit de discussies bleek, weinig bijval gevonden. Vooral tegen het laatste voorstel meende Colijn uit psychologisch oogpunt bezwaren te moeten maken, omdat men hiermede den parlementen het mes op de keel zou zetten. Als vóór 1 April niets besloten wordt, dan is volgens dr. Colijn de conventie zoo dood als een pier. Hij gaf daarom nog eens zijn voorstellen in overweging. Hij wees er op, dat de verantwoordelijk heid voor de handelsconventie niet alleen op de conferentie berust, maar nog meer op de Europeesohe studie-commissie, aange zien het een zuiver Europeesche aangele genheid is. Wanneer men nu zou bepalen, dat de staten korten tijd na de bijeenkomst der Europeesche commissie geheel van hun verplichtingen ontslagen zijn, wanneer de noodige ratificaties niet zijn ontvangen, dan zou de Europeesche commissie druk op die staten kunnen uitoefenen, door hen openlijk verantwoordelijk te stellen voor de begrafenis der conventie. Zooals wij reeds eerder opmerkten, zal geen staat zonder gegronde redenen zich hieraan willen blootstellen; dit voorstel zou dus een mogelijke oplossing zijn om zioh van de Fransche ratificatie te verzekeren. Gisteravond en vannacht zouden de noo dige besprekingen worden gehouden en om den gedelegeerden tijd te laten particu liere onderhandelingen te voeren en hun regeeringen te raadplegen, zal de conferen tie heden eerst laat bijeenkomen. DUITSCHLAND DE POLITIEKE MOORD TE HAMBURG De daders uit hun partij gestooten. Naar aanleiding tan den moord in den autobus op den communistiachen afgevaar digde Henning door drie nazi's geeft het districtsbestuur-Hamburg van de nationaal- socialistisohe partij een officieels verkla ring uit, waarin o.a. gezegd wordt: „De daders zijn tot op het oogenblik le den van onze partij geweest. Hun daad wordt door ons ten scherpste veroordeeld. Zij hebben zich daarmee automatisch op grond van de orders van onzen leider Adolf Hittler, buiten onze rijen geplaatst. Het distnctsbestuur heeft, nadat het ver nomen had, wie ij daders waren, de polj- tie terstond van hun namen op de hoogte ge teld en 2 der daders er toe overgehaald zich gistermorgen te half drie vrijwillig bij de politie te melden, wat dan ook ge schied is. De derde dader is gevlucht. Zijn naam is de politie eveneens medegedeeld. De bijzonder afschuwwekkende wijze, waarop de schuldigen hun daad hebben uitgevoerd, heeft bij ons den indruk gewekt, dat zij door provocateurs hiertoe zijn over- Uit Hamburg wordt nog gemeld: Op den straatweg nabij St. Geofg heeft de politie thans ook den derden dadèr van den moord op den communistischen af gevaardigde Henning, Franz Alois Hock- meijer, gearresteerd, zoodat de drie moor denaars zich thans in handen van de poli tie berinden. De rijksdag heeft een soc. dem. voorstel aangenomen, volgens hetwelk de rijksdag zijn afschuw uitspreekt tegen de politieke ophitsing tot moord en de rijksregeering verzocht, in overleg met de landen een wetsontwerp in te dienen, dat de mogelijk heid biedt, de aansporing tot politieken moord met meer succes te bestrijden en scherpere bepalingen over den handel in wapenen en munitie bevat. BRITSCH-1NDIE BOTSING TUSSCHEN HINDOES EN PARIA'S. Herleving van den ouden strijd? De „Times of India" deelt mede, dat de klasseoorlog tusschen de orthodoxe Hin does en de paria's gisteren te Nasik weer is uitgebroken. Er hadden bloedige botsin gen plaatst naar aanleiding van de kwestie, of de paria's een Hindoeschen tempel moch ten betreden. Verscheiden personen wer den gewond, doordat de tempelwacht met steenen gooide. Deze strijd tusschen de beide Indische klassen werd verleden jaar na interventie der leiders gestaakt. Tot heden 14.000 Indiërs in vrijheid gesteld. In antwoord op een desbetreffende vraag is gisteren door den minister voor Indië in het Lagerhuis medegedeeld, dat sinds het bereiken van overeenstemming tus schen den onderkoning en Gandhi reeds 14.000 personen, die in verband met de campagne voor burgerlijke ongehoorzaam heid gevangen waren genomen, weer in vrij heid zijn gesteld. CHINA DREIGT IN CHINA WEDER BURGEROORLOG? Feng's verontrustende houding. De positie van de regeering te Nanking wordt zeer onzeker geacht in verband met het ontslag van Hoe-tfan-min, den voorma- ligen voorzitter van den wetgevenden raad. Zelfs de vrienden van Tsjang-Kai-sjek heb ben het optreden van den generalissimus niet geheel en al goedgekeurd. Hoe-Hau- min heeft twee jaar geleden Cahton van de communisten gered, toen de rooden zich nog sleohts op twee dagmarschen van de stad bevonden. De ondankbaarheid, die Tsjang Kai-sjek nu tegenover Hoe Han- min betoont, heeft zijn positie sterk aange tast. De generaals Pei Sjoeng-hei en Li Sjing- jen bevinden zich nog steeds in Kwangsi, I en indien Hoe Han-min niet in zijn waar- I digheid wordt hersteld, bestaat er groot ge- I vaar, dat zij zioh zullen aansluiten bij den Christen-generaal Feng, die zich in Zuid- I Kwangsi bevindt waar nu een nieuwe op- stand tegen Nanking wordt gevreesd. Om- j trent de verblijfplaats van Feng bestaat geen zekerheid, doch volgens berichten uit Chinèesche bron bereidt hij een cam pagne tegen de regeering voor. De troepen in Sjansi, die tot dusver on der commando stonden van Jen-Sji-sjan, welke generaal in de laatste campagne werd overwonnen, zijn door de regeering VOORNAAMSTE NIEUWS JU ITENLAND. Do economische Volkenbondsconferen tie in moeilijkheden. De politieke moord te Hamburg. Dreigt in China weer een nieuwe bur geroorlog? BINNENLAND. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn„ 1ste blad). Brand in het Slachthuis te Gorinchem. (Gem. Berichten, 2de blad). Een meisje verdronken gevonden te Le pelstraat (Gem. Berichten, 2de blad). van Nanking onder bevel van maarsohalk Tsjang Hsu-liang geplaatst, die opdracht kreeg de troepen te ontbinden. De financi eele middelen der regeering laten het be talen der soldij niet toe. Tsjang Hsu-liang weet echter, dat, indien hij de troepen uit een laat gaan, zij zich onder Feng zullen scharen, De regeering van Nanking staat dus voor ernstige moeilijkheden en ge vreesd wordt, dat in het voorjaar een nieu we burgeroorlog zal uitbreken, waarbij de houding van Mandsjoerije niet van te voren vaststaat. In handelskringen in Sjanghai is de "stemming dientengevolge zeer nerveus. KONINKLIJKE BESLUITEN. Notariaat. Bij Kon. besluit ie benoemd tot notaris binrien het arondJiSisementMiddelburg, ter sta.ndiplaats Middelburg, J. Terp-stra, can- didiaat-iïotaris te Hoogeveen; Roermond, ter stamd>plaats Horst, H. G. A. B. Holtus, cam didaat te Blerick. Rijksuniversiteit te Groningen. Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en na- turwunde aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, om onderwijs te geven in de ele mentaire wiskunde en de analytische, ce be schrijvende en de hoogere meetkunde, dr. G. Shaake, privaatdocent aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam; voorts is benoemd tot lector in de faculteit der let teren en wijsbegeerte om onderwijs te geven in de Italia ansohe letterkunde en nieuwere taalkunde, dT. A. Garsia, leeraar aan het Koninklijk lyceum te Lucea (To6- DE RIJKSMIDDELEN. De opbrengst der Rijksmiddelen ovor Februari bedraagt 34.578.923 (vor. jaar ƒ39.851.118), of iy3 millioen beneden de ra ming. De inkomsten ten bate van het „Wegen fonds" over de maand Februari 1931 be dragen 543.239 tegen 497.445 in Februari 1930. DE TARWEWET. Hoe de practische uitvoering zal zijn. Er ie in deze dagen groote belangstelling voor de vraag: „hoe zal nu de practische uitvoering zijn van de Tarwewet". Naar het „Nwsibl. v. h. Noorden" uit be trouwbare bron verneemt zal er over ons geheele land een „Tarweoenitrale" of wel „Centrale Tarweorganisatie'' worden gefor meerd. Het land wordt in een 8-tal gebie den verdeeld, dit. zijn de gewestelijke tar we organisaties of gewestelijke vereenigin- gen van tarwebouwers. Daarvan zal iedere tarwebouwer, die van de wet wil profitee- ren, lid moeten zijn. Zoo zullen Groningen en Drenthe samen een dergelijke vereeni- ging vormen. Daar de uitvoering van een en ander staat of valt met de serieuse nakoming van de wet, die den boeren geheel in han-len is gegeven, zal een scherpe controle ter plaat se noodig zijn. Deze controle zal worden uit geoefend door vertegenwoordigers (ver trouwensmannen) in de ressorten, waarin het gebied weer ral worden onder-verdeeld. Zoo snel mogelijk zal de tarwe, die uit gezaaid is of wordt geïnventariseerd moe ten worden. Volgens deze inventarisatie zal het volgend jaar het graan worden geleverd voor zoover dit voor het doel geschikt mocht zijn. De aflevering geschiedt tegen een prij6, vastgesteld naar kwaliteit. Vanwege de ge westelijk organisaties zal dan aan de male rijen het percentage Hollandsche tarwe worden toegevoerd. Alle bestaande handel en nij verheid wordt door de wet geheel intact gehouden.

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1