22ste Jaargang MAANDAG 16 MAART 1931 No. 6847 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE STILLE OMGANG S)e£cid*icHe(Soii^cmt S DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitbetaling Voor Leiden 19 oent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Fra.noo per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL INT. ADMINISTRATE 935, REDACTE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Kleine advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. DE HERDENKING VAN HET GOUDEN JUBILEUM. Er is geen land ter wereld, waar de vereering en toewijding tot het H. Sa crament des Altaars zich mannelijker en oprechter uit dan in ons eigen trouwe vaderland. Met weemoed mogen wij terugdenken aan den tijd, toen het Sacrament in een luister van goud en wierook door onze knielende steden werd rondgedragen, maar zeker ie- 't, dat de nachtelijke Stille Omgang te Amsterdam een hulde aan den Christus is, die door geen kleurige processies -kan worden evenaard. Die nachtelijke aanbidding rond de verlaten en verwoeste plaats, waar eens Gcd op rees tusschen de vlammen als weleer in een brandend braambosch, is tegelijk nuchter en fantastisch, maar in ieder geval oprecht, ontdaan van alle franje, van alle opschik, van alle menschelijke Een grootsche deelname. De Stille Omgang viert dit jaar haar gouden jubelt ij. De pelgrimstocht, in 1881 door enkele vrome Amsterdammers in eere hersteld, is in die vijftig jaren uitgegroeid tot een demonstratie van geheel Roomsoh Nederland. Uit alle provincies kwamen de ommegangers op zetten. Om ter illustratie enkele plaat sen te noemen: Leeuwarden 700, Gronin gen 150, Maastricht 400, Nijmegen-Venlo 1500, Deventer 200! Ook Leiden met 1600 mannen-broeders was praohti-g vertegenwoordigd. Dan wa ren of komen er volgenden Zondag groe pen uit Hillegom (800), Lisse (350), Roelof- arendsveen (600), Alphen (125), Bodegra ven (40), Nieuwveen (50), Nieuwkoop (150), Noordwijk (175), Langeraar (200), Oegstgeest (60) en Wnerden-Gouda (200). Het totaal aantal deelnemers werd voor gisteren vastgesteld op 15800, voor den volgenden Zondag 14970, geen enkele Am sterdammer meegerekend. - Aan de reis naar de H. Stede ging in de meeste plaatsen voorafeen kort lof. Tegen het middernachtelijk uur luidden van alle kerken de klokken, om de pel grims te vermanen: „dat het tijd is, en dat het uur is geslagen om op te staan uit den slaap; want thans is het heil ons nabij". Na deze schoone inzet, ving de reis aan. Uit alle richtingen schoten de trei nen door het nachtelijk duister als vu rige pijlen op het hart van het land. Zingend en biddend werd de pelgrimage ingezet, maar niet zoodra was de hoofd stad bereikt en het station verlaten, of alles zweeg. De „Stille Omgang" was be gonnen begonnen met een gebed tot afwending van malaise en werkloosheid. Het leek een ontzaglijke, nachtelijke werkloozen-demons'tratie. Maar het was geen demonstratie van ontevreden- eischenden, maar van berustend-smee- kenden. Den geheelen nacht ie- een onafgebro ken stroom van zwijgende mannen bid dend rond de H. Stede aan het Rokin getrokken, rond de met modemagazijnen volgebouwde plek, waar zes eeuwen ge leden het H. Sacrament zich een mon strans wrochtte, schooner dan ooit een edelsmid smeden ban: een monstrane van vlammen. Na den mirakel-weg te hebben afge legd, na in stilte gebeden te hebben voor de bijzondere intentie van dezen om gang, dat de encycliek van den Paus over het Huwelijk zal worden nageleefd, trok ken allen op naar de lioht-stralende tem pels om in zang en muziek hun opge kropte vreugde uit te jubelen en in feestvierende stemming aan 's Heeren avondmaal deel te nemen. Voor Leiden werd de predicatie vóór den aanvang van de bedevaart gehouden door den weleerw. pater Frigge O. F. M. die de tegenstelling belichtte tusschen den Vorst des Hemels en den vorst der wereld. Voor groep I werd in de Mozes- en Aaron-kerk de predicatie ge-honden door den weleerw. pater Jorna O. F. M., voor groep II door den weleerw. pater Fran ken O. F. M. De Pontificale H. Mis in de Catharinakerk. Het gouden feest van den Stillen Om gang werd gisterenmorgen ingezet met een pontificale H. Mis in de St. Catha rinakerk aan den Singel, ongedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. Als presbyter-assistens fungeerde de hoogeerw. heer dr. G. C. van Noort, als troondiakens de zeereerw. heeren L. Stolk en J. Th. Lagerwey. Het hoofdaltaar was prachtig ver sierd. Na het Evangelie biheld de Bis schop een toespraak. Het zangkoor voer de onder leiding van zijn directeur, de heer P. van der Velde, de vierstemmige Missa Pontifioalis van L. Perosi uit. De herdenking in het Concertgebouw Het jubileum is gisterenmiddag in de grootste zaal van Amsterdam, het Con certgebouw, op heerlijk-geestdriftige wijze herdacht. De zaal mocht nog zoo groot zijn, nog lang niet groot genoeg om alle vereerders van het H. Sacrament van Mirakel te kunnen omvatten. Duizenden zaten in de zaal opgepropt, zevenhonderd zangers waren op het po dium opgesteld en daartussohen, achter een met rozen versierde tafel, had de Bisschop plaats genomen en Minister Verschuur, temidden van het bestuur van feestvierend Amsterdam. Heel hoog, in een loge bijna achter het orgel, omringd door zijn zorgende familieleden, zat, of beter „troonde" de eenig-overgebleven stiohter, voorzitter C. ,A. J. Elsenburg, die wegens zwakte en ouderdom niet meer actief aan de bijeen komst vermocht deel te nemen. Aan hem zijn ovaties gebracht, keer op keer, de dankbaarheid uitgalmend van Amsterdam en geheel Katholiek Nederland. Deze herdenking van vijftig jaren „stil len omgang" was even geestdriftig en uitbundig ale de stille omgang in zich zelf gekeerd is. Het was een zeldzaam- mooie bijeenkomst van Katholieken. Al wordt beweerd, dat Nederlanders een koud en nuchter volk zijn, wie deze bijeenkomst medemaakte, mag getuigen dat ons volk enthousiast kan worden In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in Amsterdam een STILLE' OM GANG gehouden. DE DEELNEMERS BIJ HET BAGIJNENHOF.. DE FEESTVERGADERING IN HET CONCERTGEBOUW ter gelegenheid van 50-jarig bestaan van het genootschap van den Stillen Omgang te Amsterdam. Van r. naar 1. zittend: Ed. Elsenburg, Th. W. Pichot, secretaris van den Bisschop, J. B. Takes, le secretaris, L. van den Broeke.vice-voorzitter, Deken dr. G. O. van Noort, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Z.Exo. Minister T. Verschuur, Jac. Elsenburg, en Fr. Kristen, penningmeester. voor zaken, die werkelijk zijn enthou siasme waard zijn. Tot de glorie van deze schoone bijeen komst hebben bijgedragen het koor van zevenhonderd Amsterdamsche kerkzan gers, dat met maohtig-zegevierend, zacht- smeekend gezang kerkelijke liederen uit voerde: het „Haec Dies" van Alph. Vranken, Jeau dulcis memoria van Th. v. d. Bijl, Ave Verum van pater dr. Hui- gens en Quam Dilecta van Ph. Loots. Tot deze glorie heeft ook bijgedragen het welsprekend woord van Patere Duyn- stee. Welk een vreemde verschijning; een Augustijner monnik in habijt op het podium van het Concertgebouw! En tot slot heeft de Bisschop de ver gadering toegesproken, opwekkend tot gevoelens van blijdschap in den Heer, van vertrouwen en van innige dankbaar heid. Het openingswoord van den Deken van Amsterdam. Het openingswoord ,werd gesproken door den hoogeerw. heer dr. G. van Noort, deken van Amsterdam, die het een voorrecht noemde deze heerlijke vergadering van enthousiaste vereerders van het H. Sacrament te mogen openen. Helaas is de eenig overlevende oprich ter van den Stillen Omgang niet in staat actief aan deze bijeenkomst deel te ne- mèen. Maar spr. weet te voldoen aan de verlangens van aller hart wanneer hij een heilwensch brengt aan den hoogbe- daagden heer Ekenburg, een heilwensch die spr. wilde kleeden in de vorm van een bede voor hem en zijn nageslacht, dat God hem persoonlijk en zijn familie moge zegenen. De vergadering stemde met deze bede in door een hartgrondig „Amen!" Vervolgens bracht spr. dank aan den Bisschop voor zijn aanwezigheid. De Deken wist de tolk van alle Katholieken en vele niet-Kabholieken te zijn, wanneer hij den Bksohop bij zijn verjaardag toe- wensohte, dat hij nog vele jaren onder Gods besten en rijken zegen op de Bis schopsstoel van Haarlem mag blijven. (Stormachtige toejuichingen). Zoolang Mgr. bisschop van Haarlem it, heeft hij telken jare den Stillen Om gang gemaakt. De Bisschop gaat- ons voor, door zijn voorbeeld en aanmoedi ging. Wat is het heerlijk een opperher der te hebben van ons diocees, die meer dan een zijner voorgangers, toont een warm hart voor Amsterdam te hebben (applaus). Ook verwelkomde de Deken den Mi nister van Onderwijs, die hier komt, na tuurlijk niet namens de Regeering, maar namens de vier Katholieke Ministers! (Applaus). Pastoor Stolk eere-kanunnik. Het verheugde spr. te kunnen mede- deelen, dat de Bisschop den grijzen pas toor Stolk van de St. Catharinakerk met het paarse kleed heeft getooid en be noemd tot eere-kanunnik van het Haar- lemsch Bisdom (applaus). Tenslotte dankte spr. alle aanwezigen voor de betooning van hun eerbied voor het H. Sacrament. De vice-voorzitter, de heer L e o n v. d. B r o e k e, wees met enkele woorden op de wonderbare groei van den Stillen Omgang, welke groei volgens spr. geheel buiten hei bestuur is omgegaan. Telegrammen van Paus en Kardinaal. Spr. deelde mede, dat Kardinaal van Rossum een telegram had gezonden waar in Z.E. getuigde van zijn medeleven met deze bijeenkomst en zijn zegen gaf, bijzon der aan den stichter van het gezelschap. Op een hulde-telegram van den H. Va der antwoordde Z.H. met een telegram waarin zijn bijzonderen zegen aan den heer Elsenburg werd verleend. Zoo nemen, besloot de heer v. d. Broeke zijn mededeelingen onder toenemend enthousiasme, zelfs Kardinaal en Paus aan onze herdenking deel. DE FEESTREDE. Hierna sprak de zeereerw. heer F. X. Duynstee, Augustijn, pastoor te Utrecht de feestrede uit. Wij herdenken heden, aldus spr., den dag, dat Kath. Nederland 50 jaren lang in stille godsvrucht hulde bracht aan den Koning der H. Eucharistie. Solemniteiten in onze H. Liturgie vinden altijd hun be kroning en toppunt in het verheven Ponti ficale. Hedenmorgen mocht men dit nog bewonderen in de St. Catharinakerk. Mon seigneur, als „democratische Bisschop", zooals de volksmond u noemt, heeft u be grepen, dat gij aan dit Pontificale niet te kort doet, als Gij ontdaan der pontificalia, in allen eenvoud ons eenvoudige stervelin gen ..wilt volgen op onzen eenvoudigen tocht, welke juist door den stillen een voud zulk een machtige glorie doet stra len, om den persoon van Jezus Christus, wiens hooge vertegenwoordiger gij zijt in dit Bisdom. Mgr. Aengenent, ook om dit bewijs van goede democratie de dank bare hulde dezer vergadering, ja van heel Kath. Nederland. De stichters herdacht. Spr. herdacht daarna de vier oprichters van den Stillen Omgang. Wel uitgeput van lichaamskracht, doch niet van geest, is de heer Karei Elsenburg heden in ons midden. Vriend Elsenburg, Katholiek Nederland huldigt in u den man, die aan ons hebt willen geven die indrukwekkende hulde aan den Eucharistischen Koning. Hulde, hulde, driewerf hulde(Daverende toejui chingen). Het processieverbod. Bij de viering van dit gouden feest, denkt spr. onwillekeurig aan het veelbe sproken processieverbod. Het zou onrede lijk zijn, ook zelfs van een christelijke re geering, de opheffing van dit verbod te eischen, indien de gemengde bevolking in ons vaderland daarvoor een struikelblok mocht blijken te zijn. Principieel blijft ech ter waar, dat den Koning-Christus daar door onrecht wordt gedaan. Hij toch is de Schepper van alles, dus ook van Amster dam's straten, huizen en pleinen. Koningen en keizers doen hun „joyeuze entree" bin nen de steden; kampioenen op allerlei gebied worden door hun vereerders open lijk gehuldigd alléén den Koning der ko ningen, den onsterfelijken Bouwheer van het heelal, den wereldkampioen, (als spr. zich zoo oneerbiedig mag uitdrukken), die het record sloeg in alles opofferende lief •de, ontzegt men het recht de meest ver diende hulde in ontvangst te nemen. Christus' stille omgang. Toen Christus op aarde rondwandelde, heeft Hij dat openbare eerbetoon niet ver smaad. Als koning reed Hij plechtig Jeru salem binnen. Die openbare hulde had ech ter de Koning-Christus niet noodig. Heel zijn leven hier op aarde kenmerkte zich door stillen eenvoud. Hij wilde niet gebo ren worden in een koninklijke paleis, doch in een beestenstal. Van de 33 levensjaren bracht Jezus 30 jaren door in 't verborgen leven te Naza reth. Zijn wonderen verrichtte Hij in stilte. Over zijn verheerlijking op de berg Tha- bot legde Hij zijn leerlingen het zwijgen op. Zelfs zijn glorievolle intocht in Jeru salem werd verduisterd door zijn droevige uittocht weinige dagen later. Doch met den dood hield de „Stille Om gang" van Christus op. Aan het kruis reeds begon de openbare plechtige omgang van den zegevierenden Koning. Heel het lucht ruim begon te spreken. Het steenen graf van Jezus sprak luide. En wij, stille omme gangers, wij brengen den Koning Christus onze stille hulde, doch eens doen ook wij onzen plechtigen omgang in het hemelsch Jerusalem. (Pauze). Christus heeft dus op aarde den stillen omgang verkozen boven elk uitwendig pralvertoon. Ditzelfde karakter vindt men terug in de H. Eucharistie. Nu en dan wil Christus de glorie van zijn Eucharistisch Koningschap toonen. Hierbij denkt spr. aan de openbare processies, aan de dertig in ternationale congressen, aan de plechtige Sacramentsprocessie door Paus Pius XI op het St. Pietersplein; aan de jaarlijksche herdenking van het hoogheilig Mirakel in de tijden voor de Reformatie, die de eer en de opkomst bewerkte van Amsterdam. En toch, zegt spr., heeft de Christus buiten dat openbare eerbetoon den stil len omgang boven alles liefgehad. Reeds de instelling van het H. Sacrament droeg het karakter van stillen eenvoud. In den regel worden de H Missen opgedragen in den meest eenvoudigen vorm van ons ceremo nieel. En al woont Hij in onze machtige kathedralen, het is toch maar een kleine,

Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1